PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο ταχύμετρο!



Harrys
12/09/2006, 09:25
Γεια σας μάγκες.Έχω το μοτορι 2 κ κάτι περίπου και τώρα τελευταία στο τσεκ που κάνει κοντέρ κ στροφόμετρο όταν γυρνάς κλειδί, το ταχύμετρο κολλάει κ όταν ξεκινάει η μηχανή δουλεύει κανονικά.Τι μπορεί να είναι έχει κανείς ιδέα?Συμβαίνει κ σε άλλους?:confused:

Respect
17/09/2006, 07:49
Ενοείς κάτι σαν αυτό; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28164 :confused:

WWW
17/09/2006, 15:49
Το μηχανάκι αυτό, ως ένα σκληρό σχετικά V (90 Μοίρες κλπ κλπ να μην τα ξαναλέμε) έχει κάποιος κραδασμούς

Επομένως είναι βέβαιο πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν κάποιες από τις ηλεκτρικές επαφές να μην πατάνε καλά


Άκου τι θα κάνεις
Βάλε το χέρι σου πίσω από τα όργανα και αναζήτησε ψιλαφίζοντας μια φίσα. Αν θέλεις μπορείς και να λύσεις την εμπρόσθια μαύρη πλάκα για να φανεί ευκολότερα αλλά δεν χρειάζεται.

Μόλις βρείς την φίσα πίεσέ την λιγάκι πιο μέσα γιατί είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν πατάει καλά.

Θα δεις πως δεν θα σου το ξανακάνει (εκτός κι αν χάλασες το στροφόμετρο με κάποιο τρόπο - πράγμα αδύνατο).

Το είχε κάνει και το δικό μου, μετά από μια μακρυνή βόλτα με αρκετές τσίτες ... Δεν είναι τίποτα, απλά πίεσε καλύτερα την φίσα με τα καλώδια.

Respect
17/09/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Το μηχανάκι αυτό, ως ένα σκληρό σχετικά V (90 Μοίρες κλπ κλπ να μην τα ξαναλέμε) έχει κάποιος κραδασμούς

Επομένως είναι βέβαιο πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν κάποιες από τις ηλεκτρικές επαφές να μην πατάνε καλά


Άκου τι θα κάνεις
Βάλε το χέρι σου πίσω από τα όργανα και αναζήτησε ψιλαφίζοντας μια φίσα. Αν θέλεις μπορείς και να λύσεις την εμπρόσθια μαύρη πλάκα για να φανεί ευκολότερα αλλά δεν χρειάζεται.

Μόλις βρείς την φίσα πίεσέ την λιγάκι πιο μέσα γιατί είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν πατάει καλά.

Θα δεις πως δεν θα σου το ξανακάνει (εκτός κι αν χάλασες το στροφόμετρο με κάποιο τρόπο - πράγμα αδύνατο).

Το είχε κάνει και το δικό μου, μετά από μια μακρυνή βόλτα με αρκετές τσίτες ... Δεν είναι τίποτα, απλά πίεσε καλύτερα την φίσα με τα καλώδια. Λες να είναι τελικά κάτι τόσο απλό; Και γιατί να μην είναι.... αφού πέρα από το γεγονός πρόβλημα δεν υπήρξε και τώρα που το σκέφτομαι η 1η φορά ήταν και σε εμένα μετά από ταξίδι με γκάζια κλπ. Αύριο το πρωί θα το ψαχουλέψω. Thanks! :a013:

Harrys
18/09/2006, 12:07
Σωστός!!:p Θα το κάνω κ εγώ...Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει.Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό:D Thanx

jpap
22/09/2006, 23:21
Εγώ έχω το νέο με το ABS εδώ και 2 μήνες. Σήμερα το βράδυ παρατήρησα το εξής: Όταν άνοιγα το γκάζι... το ταχύμετρο έπεφτε στο 0... όταν το άφηνα και πήγαινε χωρίς γκάζι αυτό σαν να ζωντάνευε και αμέσως επανερχόταν για να δείξει τα χιολιόμετρα που πήγαινα.

Και η ειρώνια? Σημερα το πρωί διάβασα το θέμα και σήμερα το βράδυ την πάτησα με κάτι παρόμοιο.

Δοκίμασα να δω τι μπορώ να κάνω με τις φίσες χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.... αλλά υπάρχει καμιά δεύτερη λύση-σκέψη?

Φιλικά κ πάντα όρθιοι

WWW
24/09/2006, 17:17
Θα σας πρότεινα πάντως να βγάλετε τη φύσα και να ψεκάσετε τις επαφές με το ειδικό σπρέι ηλεκτρικών επαφών. Τότε θα δείτε πραγματικά αν είναι αυτό.

dolxanthi
14/10/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Το μηχανάκι αυτό, ως ένα σκληρό σχετικά V (90 Μοίρες κλπ κλπ να μην τα ξαναλέμε) έχει κάποιος κραδασμούς

Επομένως είναι βέβαιο πως κάποια στιγμή θα αρχίσουν κάποιες από τις ηλεκτρικές επαφές να μην πατάνε καλά


Άκου τι θα κάνεις
Βάλε το χέρι σου πίσω από τα όργανα και αναζήτησε ψιλαφίζοντας μια φίσα. Αν θέλεις μπορείς και να λύσεις την εμπρόσθια μαύρη πλάκα για να φανεί ευκολότερα αλλά δεν χρειάζεται.

Μόλις βρείς την φίσα πίεσέ την λιγάκι πιο μέσα γιατί είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν πατάει καλά.

Θα δεις πως δεν θα σου το ξανακάνει (εκτός κι αν χάλασες το στροφόμετρο με κάποιο τρόπο - πράγμα αδύνατο).

Το είχε κάνει και το δικό μου, μετά από μια μακρυνή βόλτα με αρκετές τσίτες ... Δεν είναι τίποτα, απλά πίεσε καλύτερα την φίσα με τα καλώδια.


________________________________
φίλε μού που ακριβώς είναι αυτή η φίσα που λες?
πίσω απο το κοντέρ ή κοντά στα χειριστήρια???
εψαξα γιατί και δεν μπορεσα τα το βρω

WWW
14/10/2007, 13:26
Φίλε δεν θυμάμαι που ακριβώς βρίσκεται. Για να το βρώ βγάζω το Φέριγκ.

Δοκίμασε κι εσύ.