PDA

View Full Version : Έπεσα...



jp79
12/09/2006, 15:59
Κάποτε πίστευα οτι απλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και δεν θα πέσεις ποτέ. Έτσι είχα καταφερει να κάνω 40.000 χιλιόμετρα σε πόλη σε επαρχεία και σε εθνική χωρίς να πάθω το παραμικρό. Όλες τις στραβές που μου είχαν τύχει στο δρόμο τις είχα αποφύγει με επιτυχία. Τόσο πολύ που αναρωτιώμουν γιατί πεφτουν. Σήμερα ήρθε η στιγμή να καταλάβω πόσο εύκολο είναι να πέσεις.
Στην νέα σμύρνη στην ευξήνου πόντου για όσους ξέρουν και σε ένα κατηφορικό σημείο έγινε το κακό. Πρέπει να πήγαινα με 30 και καθός πλησίαζα σε μια γυναίκα αυτή με κοίταξε προς το μέρος μου και αποφάσισε να περάσει τον δρόμο. Εγώ όμως είδα οτι είχα ταχύτητα εμβολισμού με αυτήν την κυρία. Ενστικτοδώς πάτησα το φρένο και τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Δεν κατάλαβα και πάρα πολλά. Αυτό που ξέρω είναι οτι μπλόκαρε το μπροστά και βρέθηκα να σέρνομαι για ενα με δυο μέτρα στην άσφαλτο. Ευτυχώς εγώ δεν έπαθα τίποτα το σπουδαίο. Μόνοι το κρέας στον γοφό πονάει λίγο. Η μηχανή μου όμως... έσπασε το καπάκι του στρόφαλου πρέπει να ράγισε το καπάκι που είναι ι καμπάνα, ο μασπιες του φρένου, ενα βαθουλοματάκι στο ντεπόζιτο με κάτι γρατζουνιές και πολλές γραντζουνιές στην μάσκα μπροστά... με λίγα λόγια αυτόν τον μήνα θα δουλεύω για αυτην την ημέρα... περιττό να πώ οτι ο δρόμος ήταν καθρέφτης και οτι δεν κατάφερα να επιβραδύνω καθόλου... απλά πάτησα το φρένο και έπεσα... δεν πρόλαβα καν να το αφήσω. Τουλάχιστον έγω δεν έπαθα τίποτα και ούτε και η κυρία που προσπάθησα να αποφύγω

dukeandthecity
12/09/2006, 16:02
TOTA - ασφαλεια και αντε γεια.

αφου εισαι καλα... μην το σκεφτεσε καν.

idi
12/09/2006, 16:15
περαστικα ρε! δεν ειναι τοσο ασχημα οσο νομιζεις... αφου εισαι καλα! :beer:

FestoNero
12/09/2006, 17:01
Η... κυρια τι εκανε;;
Εφυγε.. "κυρια";;
Περαστικα!

cityfly
12/09/2006, 17:14
περαστικά σου


πότε θα τιμωρηθεί πεζός για ατύχημα που προκάλεσε άραγε;

Kizoku
12/09/2006, 17:16
shit happens!!!

Μην στεναχωριέσαι!

Περαστικά και πρώτη και τελευταία σου φορά εύχομαι!!!
:wave2:

jp79
12/09/2006, 17:23
eyxaristo re pedes... i kiria me rotise an einai kala tis zitisa to tilefono tis kai to onoma tis moy to edose kai meta apo ligo efige... rotisa asfalistiki kai moy eipan oti den yparxei periptosi na apozimiotho stin periptosi moy.

mats8282
12/09/2006, 17:55
Πρεπει να υπαρχει επαφη 2 οχηματων για να αποζημιωθεις(αυτη ηταν πεζη ή με οχημα??)....Βεβαια αμα την πεισεις για καποια πραγματα ολα γινονται.Για παραδειγμα οτι σε ακουμπησε λιγο...Ευξηνου Ποντου αν και απο Μαρουσι την ξερω γιατι ειναι ο μηχανικος μου εκει και ξερω τι &*^##$δρομος ειναι :mad:

Tsakalaki
12/09/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Κάποτε πίστευα οτι απλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και δεν θα πέσεις ποτέ. Σήμερα ήρθε η στιγμή να καταλάβω πόσο εύκολο είναι να πέσεις. Δεν κατάλαβα και πάρα πολλά. Aυτόν τον μήνα θα δουλεύω για αυτην την ημέρα.



Απο το κείμενό σου κρατάω αυτά που πρέπει να τα θυμόμαστε όλοι σε κάθε μας πτώση, που είναι μικρή, γιατί η δικιά σου είναι μικρή βάση του τι έπαθες εσύ, αλλά μεγάλη βάση του τι έπαιθε η μηχανή. Η τελευταία πρόταση δείχνει την πικρία που αφήνει μια πτώση χωρίς επιπτώσεις υγείας. Δεν είναι κακό να γινόμαστε απαιτητικοί. Καλά κάνουμε. απλά να ξέρουμε πως φτάσαμε σε αυτό...


Κουράγιο αρχηγέ. μα κάρι να κλείσουν γρήγορα οι πληγές σε σώμα και τσέπη... :wave2:

Trans
12/09/2006, 18:22
Όπως πολύ σωστά επισήμανες είχες ταχύτητα εμβολισμού... ΓΙΑΤΙ δεν την εμβολισες;

Τότε υπήρχε μια μικρή περίπτωση να αποζημειωθείς. Τώρα άστα Χαράλαμπε....

Επιπλέον, μήπως εκεί που έγινε η "ξάπλα" υπήρχε καμιά διάβαση πεζών; Γιατί τότε καλύτερα που δεν την εμβόλισες. Υπήρχε διαγράμμιση έστω και σβησμένη; Υπήρχε η κλασσική "αόρατη" για τους περισσότερους έλληνες οδηγούς μπλε πινακίδα με το ανθρωπάκι που περνάει;

Ανιγουέι, ότι και να πούμε εμείς αφού είσαι καλά όλα τα άλλα φτιάχνονται.

Τέλος, όποιος καβαλάει μηχανάκι, μηχανή πέφτει. Είναι σαν τον νόμο της βαρυτήτας ένα πράγμα. Δεν πέφτεις μονο αν είσαι στο διάστημα. Ακόμα κι εγώ να φανταστεις πέφτω! (εννίοτε)

:lol: :wave2: :wave2:

jtoros
12/09/2006, 18:30
Νέα Σμύρνη;

Γ@μώδρομοι ρε γμτ... Άσφαλτος καθρέπτης και κατηφόρες με μεγάλη κλίση. Την πρώτη φορά που πάτησα στη Νέα Σμύρμη είδα ατύχημα. Και την επομένη μπλόκαρα το μπροστινό διπλός, αλλά δεν έπεσα... :a08:

Πραγματικά, αν και δεν έχω πάει σε πολλά μέρη, οι δρόμοι της Νέας Σμύρνης είναι για ΠΟΛΛΗ προσοχή!!! Άλλο φρούτο λέμε...

Αυτά. Take care! :wave2:

makis206
12/09/2006, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Όπως πολύ σωστά επισήμανες είχες ταχύτητα εμβολισμού... ΓΙΑΤΙ δεν την εμβολισες;
Τότε υπήρχε μια μικρή περίπτωση να αποζημειωθείς. Τώρα άστα Χαράλαμπε....
Επιπλέον, μήπως εκεί που έγινε η "ξάπλα" υπήρχε καμιά διάβαση πεζών; Γιατί τότε καλύτερα που δεν την εμβόλισες. Υπήρχε διαγράμμιση έστω και σβησμένη; Υπήρχε η κλασσική "αόρατη" για τους περισσότερους έλληνες οδηγούς μπλε πινακίδα με το ανθρωπάκι που περνάει;

Φίλε μου Trans αυτό είναι απολύτως λάθος !

Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με πεζό ο οποίος περνώντας σαν τη γάτα ανάμεσα απο δυο παρκαρισμένα αυτοκίνητα χωρίς να κοιτάξει καθόλου το δρόμο που διέσχιζε, κατάφερε να με βρει με το στήθος του στη χούφτα της Transalp που είχα ρίχνοντάς με κάτω..

Ούτε διάβαση ούτε τίποτα, και είχα και περιπολικό απο πίσω μου με δύο αστυνόμους να έχουν δει όλη τη φάση !

Όταν μιλήσαμε και ο πεζός δήλωσε οτι δεν είχε καμμία ζημιά στο σώμα του, κοίταξα κι εγώ να κινηθώ εναντίον του μπας και γλυτώσω οτιδήποτε απο τα 500 ευρώ ζημιάς που μου έκανε με την πτώση των -ούτε- 30 χλμ/ώρα..

Τι μου είπε γνωστός μου τροχονόμος ;

Όχι μόνο ΔΕΝ θα κινηθείς εναντίον του αφού είσαι χαμένος απο χέρι στο δικαστήριο, αλλά θα δείξεις κι ενδιαφέρον για την υγεία του κάνοντάς του ένα τηλέφωνο και ρωτώντας τον πως είναι.. και ξέρετε γιατί ;

Επειδή για ένα διάστημα τριών μηνών είμαι -και χωρίς να φταίω- "στην μπούκα του κανονιού" που λένε.

Τι σημαίνει αυτό ;

Ότι αν αυτός ο πεζός που δημιούργησε όλο αυτό το σκηνικό, μέσα στο διάστημα των τριών μηνών από τη μέρα που κατέγραψαν το ατύχημα έχει ένα άλλο ατύχημα στη ζωή του (πχ πέσιμο απο σκάλες) και ισχυριστεί οτι πονάει σε κάποιο σημείο του σώματός του απο την ημέρα του ατυχήματος, τότε μπορεί να τρέχει εμένα στα δικαστήρια διεκδικώντας δικές του αποζημιώσεις !!

Ακούγεται κουφό κι όμως τα ίδια μου είπε και γνωστός μου δικηγόρος.

100% είχα δίκιο. Τόσο μου έδιναν και οι αστυνόμοι που ήταν αυτόπτες μάρτυρες.
Το δικαστήριο όμως θα μου έδινε 70% ΑΔΙΚΟ βάζοντάς με να αποζημιώνω αυτόν που προκάλεσε όλο αυτό το σκηνικό !

Αυτή ήταν η εμπειρία μου και μόνο εγώ ξέρω πως πέρασε για μένα το επόμενο τρίμηνο της ζωής μου, τη λέω όμως (και την έχω ξαναγράψει στο φόρουμ) για να μην έχουμε την ψευδαίσθηση οτι έχουμε και δικαιώματα απέναντι στους πεζούς.. γιατί δυστυχώς σε μένα αποδείχτηκε οτι δεν έχουμε κανένα.

Τα μάτια μας 1114 λοιπόν και μακρυά απο τις κακοτοπιές για όλους μας.

Και περαστικά στον jp79, όπως στα είπαν και τα άλλα τα παιδιά φίλε, εσύ είσαι καλά κι αυτό μετράει, τα σίδερα φτιάχνουν κι οι στενοχώριες περνούν !:winka:

:beer: :beer:

adam_tsouk
12/09/2006, 21:07
περαστικα ρε φιλαρακι....


δυστυχως δεν υπαρχει "πως πεφτουν" και το διαπιστωσες με τον χειροτερο τροπο....

ας ειναι το τελευταιο... :wave2:

anf125
12/09/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Κάποτε πίστευα οτι απλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και δεν θα πέσεις ποτέ. Έτσι είχα καταφερει να κάνω 40.000 χιλιόμετρα σε πόλη σε επαρχεία και σε εθνική χωρίς να πάθω το παραμικρό. Όλες τις στραβές που μου είχαν τύχει στο δρόμο τις είχα αποφύγει με επιτυχία. Τόσο πολύ που αναρωτιώμουν γιατί πεφτουν. Σήμερα ήρθε η στιγμή να καταλάβω πόσο εύκολο είναι να πέσεις.

Για όλους υπάρχει μια πρώτη φορά... και συνήθως πονάει :sad:

Σκέψου ότι ακόμα και οι οδηγοί αγώνων πέφτουν... πόσο μάλλον εμείς οι κοινοί θνητοί. Το θέμα δεν είναι να μην πέσεις, αλλά να πέσεις ανώδυνα όταν έρθει η (κακιά) ώρα... σε αυτό βοηθά η εμπειρία και ο κατάλληλος εξοπλισμός.

Ευτυχώς που οι ζημιές ήταν μόνο υλικές.

Όσο για την ευθύνη του πεζού σε πιθανό ατύχημα, ούτε για αστείο :nono: δεν μπορούμε να τα βάλουμε μαζί του, ακόμα και αν αυτός παραδεχτεί ευθύνη. Στην καλύτερη περίπτωση να μας αναγνωρίσουν ελαφρυντικά. Γι' αυτό προσοχή στους πεζούς και... μικτή ασφάλεια :wave2:

apolon10
13/09/2006, 08:21
Περαστικα.
Μηπως ειναι μια κλασικη περιπτωση που αν υπηρχε abs θα ειχε αποφυγει την πτωση?

jp79
13/09/2006, 08:51
Δεν πρόκυται να κάνω τίποτα εναντίων της πεζής κυριάς γιατι ξέρω οτι είμαι χαμένος απο χέρι. Διαβαση εκεί δεν είδα το μόνο που είδα ήταν ένα μισό σαμαράκι. Αφού μάλιστα δεν είπα καμιά κουβέντα και συγκράτησα τα νευρα μου. Σήμερα πήγα στην δουλειά με την bros μου την παλιά μου μηχανή... πονάω λες και γύρισα απο γυμναστήριο σημερα.

Με το ABS πιθανότατα να έπεφτα πάνω της

PortisHead
13/09/2006, 08:59
Περαστικα και μην στεναχωριέσαι.....

Απλα ήθελα να διορθώσω ενα λαθάκι/ψεμματάκι που εγραψες όσον αφοράτην ευξήνου πόντου στη Ν.Σμύρνη.

Ο δρομος ουτε χαλια ειναι...ουτε γλυστράει...ουτε τπτ.

Απλα.......δεν ειναι δρόμος....γραμμή ΚΤΕΟ ειναι.
(Ξερετε...αυτη με τα σαμαρακια για τον ελεγχο των αναρτήσεων)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να είσαι πάντα γερός !!!
:wave2:

apolon10
13/09/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
[
Με το ABS πιθανότατα να έπεφτα πάνω της [/B]

με το abs διατηρεις κατευθηντικοτητα και τον ελεγχο του τιμονιου, οποτε αν εχεις περιθωρια ελιγμου και καλα αντανακλαστικα μπορεις να αποφυγεις εμποδιο.
Και το λεω αυτο γιατι με τον τροπο που εφυγες (απο μπλοκαρισμα μπροστινου) μου κανει εντυπωση πως δεν την πετυχες, αφου η μηχανη στο χασιμο παει παντα ευθεια, στο σημειο δηλ. που λες οτι ηταν ο πεζος.

zephyr1
13/09/2006, 10:12
Το βασικοτερο προβλημα που ανακοινωνουν ολα τα περιοδικα για το ABS ειναι οτι λογω μεγαλης ολισθηρωτητας των Ελληνικων δρομων,ειναι οτι ενεργοποιειται πολλες φορες χωρις λογο και αλλες δεν ενεργοποιειται καθολου.

Περαστικα,ολα καλα, τα σιδερα φτιαχνονται ,και εσυ εισαι ακομα καλυτερος οδηγος.:wave2:

tombell
13/09/2006, 10:46
Φίλε περαστικά και μακάρι να είναι η τελευταία φορά.

Να βρεθούμε με τους άλλους για καμιά μπύρα

Θωμάς (θυμάσαι? από τη βόλτα στα ζαγοροχώρια)



:wave2:

Aleziel
13/09/2006, 13:38
Klassiki periptosh Jaywalking* eide dromo i μανδάμ kai perase kai opion parei o xaros... eixa akousei prin kati xronia stis eidiseis oti tha vazan kai prostima stous pezoun gia "aprosekth diavash dromou" i kati tetio.. profanos kapia direktiva tis EE itan k perase sta psila...

tespa. esy nasai kala, kai to mixanaki ftiaxnete.





http://en.wikipedia.org/wiki/Jaywalking

Tropeas
13/09/2006, 14:47
Ολα καλά μέχρι εδώ το παιδί όρθιο,
και η κυρία ανέπαφη...
ο δρόμος όμως? γιατί να είναι γυαλί? και αν δεν ήταν?
Δεν σου λέω ότι θα αποζημιωθείς απο κάπου , αλλά θα σου πρότεινα αν έχεις κουράγιο, αν θες να συμβάλεις ώστε να προσπαθήσεις να μην βρίσκεις "γυαλί" δρόμους κλπ κλπ, μπορείς να το ψάξεις να κάνεις μια έκθεση για την ολισθηρότητα του δρόμου,
να γράψεις ένα γράμμα συνυπογραμμένο απο την γυναίκα που κινδύνευσε, και την άποψή της ότι όντως αν ο δρόμος ήταν εντάξει , δεν θα έπεφτες κλπ κλπ

Για αυτό το θέμα καλό είναι να σημειώσεις το σημείο να βγάλεις φωτό και να επικοινωνήσεις με την www.motek.gr (ΜΟΤοσυκλετιστική Ενωση Καταναλωτών) για τα περαιτέρω και την συμβουλή αν αξίζει...

Ξέρω ξέρω ... ΄'εχω μεγάλη φαντασία για την Ελλάδα...
αν όμως δεν ξεκινάει ποτέ η διαδικασία απο εμάς δεν μπορούμε να κρίνουμε σωστά...? στο έξωτερικό αυτά θα ήταν τα στάνταρ βήματα και πιθανώς για να μην πω σίγουρα αν ήταν όντως (γιατί υπάρχουν προδιαγραφές και στην ποιοτητα της ασφάλτου) φθαρμένο το οδόστρωμα θα αποζημιωνόσουν και απο την αρμόδια υπηρεσία...

Για ξεκίνα λοιπόν... και βάλε καλά απο την αρχή στο μυαλό σου ότι δεν πας να βγάλεις λεφτά αλλά πας να κηνυγήσεις να προσπαθήσεις να μην σου επαναληφθεί και αλλού...:wave2: :beer:

gerodim
19/09/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Δεν πρόκυται να κάνω τίποτα εναντίων της πεζής κυριάς γιατι ξέρω οτι είμαι χαμένος απο χέρι. Διαβαση εκεί δεν είδα το μόνο που είδα ήταν ένα μισό σαμαράκι. Αφού μάλιστα δεν είπα καμιά κουβέντα και συγκράτησα τα νευρα μου. Σήμερα πήγα στην δουλειά με την bros μου την παλιά μου μηχανή... πονάω λες και γύρισα απο γυμναστήριο σημερα.

Με το ABS πιθανότατα να έπεφτα πάνω της

Επειδή μου φαίνεται ότι κατάλαβα που λες (εκεί ακριβώς μένω) η κυρία έχει άδικο... Υπάρχουν διαβάσεις εκεί και αν ήταν σε απόσταση μικρότερη των 12μ από διάβαση έπρεπε να περάσει πάνω από τη διάβαση... και λίγο έξω να ήτανε έχει άδικο

KAT600
30/07/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Κάποτε πίστευα οτι απλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και δεν θα πέσεις ποτέ. Έτσι είχα καταφερει να κάνω 40.000 χιλιόμετρα σε πόλη σε επαρχεία και σε εθνική χωρίς να πάθω το παραμικρό. Όλες τις στραβές που μου είχαν τύχει στο δρόμο τις είχα αποφύγει με επιτυχία. Τόσο πολύ που αναρωτιώμουν γιατί πεφτουν. Σήμερα ήρθε η στιγμή να καταλάβω πόσο εύκολο είναι να πέσεις.
Στην νέα σμύρνη στην ευξήνου πόντου για όσους ξέρουν και σε ένα κατηφορικό σημείο έγινε το κακό. Πρέπει να πήγαινα με 30 και καθός πλησίαζα σε μια γυναίκα αυτή με κοίταξε προς το μέρος μου και αποφάσισε να περάσει τον δρόμο. Εγώ όμως είδα οτι είχα ταχύτητα εμβολισμού με αυτήν την κυρία. Ενστικτοδώς πάτησα το φρένο και τα υπόλοιπα είναι γνωστά. Δεν κατάλαβα και πάρα πολλά. Αυτό που ξέρω είναι οτι μπλόκαρε το μπροστά και βρέθηκα να σέρνομαι για ενα με δυο μέτρα στην άσφαλτο. Ευτυχώς εγώ δεν έπαθα τίποτα το σπουδαίο. Μόνοι το κρέας στον γοφό πονάει λίγο. Η μηχανή μου όμως... έσπασε το καπάκι του στρόφαλου πρέπει να ράγισε το καπάκι που είναι ι καμπάνα, ο μασπιες του φρένου, ενα βαθουλοματάκι στο ντεπόζιτο με κάτι γρατζουνιές και πολλές γραντζουνιές στην μάσκα μπροστά... με λίγα λόγια αυτόν τον μήνα θα δουλεύω για αυτην την ημέρα... περιττό να πώ οτι ο δρόμος ήταν καθρέφτης και οτι δεν κατάφερα να επιβραδύνω καθόλου... απλά πάτησα το φρένο και έπεσα... δεν πρόλαβα καν να το αφήσω. Τουλάχιστον έγω δεν έπαθα τίποτα και ούτε και η κυρία που προσπάθησα να αποφύγω

Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο motek.gr Δελτία Τύπου Κείμενο Και έπεσα σε....

Εκεί θα βρεις τί έπρεπε να έχεις κάνει και δεν έκανες

Επίσης κανένας δικηγόρος ούτε και οι αστυνομικοί (φαινόμενο πολύ συνηθισμένο γιατί δεν γνωρίζουν τις περισσότερες φορές) σου είπαν ότι απλά συμπληρώνουμε μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία ο πεζός εκείνη την ώρα που δηλώνει ότι δεν πονάει ή το δεν έφταιγες εσύ παιδάκι μου εγώ σκεφτόμουν το δάνειο μου κλπ, δεν επιθυμώ την ποινική σου δίωξη και δεν έχω καμία οικονομική απαίτηση από εσένα που δεν έφταιγες σε τίποτα. Και έτσι κοιμάσαι ήσυχα όλα τα επόμενα τρίμηνα. Όσον αφορά το τηλέφωνο περί της υγείας της καλό είναι να γίνεται και για λόγους ερευνητικούς των προθέσεων. Μην ξεχνάμε ότι την ώρα του πόνου όλοι λέμε αλήθεια. Μόλις ο πόνος περάσει αρχίζει να μιλάει ο δικηγόρος μέσα μας και ο τραπεζίτης έξω μας.

Καλή συνέχεια

Η γραμματέας της ΜΟΤ.Ε.Κ.

Ριζοπούλου Κατερίνα

Z-rider
30/07/2007, 21:54
Εγω θα την χτυπαγα κι ασ την πληρωνε η ασφαλια. Τουλαχιστον την αλη φορα θα προσεχε.
Γινονται πολλα με τα δικαστηρια για ατυχηματα. Δουλευω στο ΚΤΕΛ και σε προσφατο ατυχημα το λεωφορειο δικαστικε χωρισ να φταιει μονο κ μονο για να αποζημιωθει η οικογενια του θανοντος. Επηδει τα λεοφωρεια εχουν μεγαλες καλυψεις.

blackbusa
31/07/2007, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε μου Trans αυτό είναι απολύτως λάθος !

Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με πεζό ο οποίος περνώντας σαν τη γάτα ανάμεσα απο δυο παρκαρισμένα αυτοκίνητα χωρίς να κοιτάξει καθόλου το δρόμο που διέσχιζε, κατάφερε να με βρει με το στήθος του στη χούφτα της Transalp που είχα ρίχνοντάς με κάτω..

Ούτε διάβαση ούτε τίποτα, και είχα και περιπολικό απο πίσω μου με δύο αστυνόμους να έχουν δει όλη τη φάση !

Όταν μιλήσαμε και ο πεζός δήλωσε οτι δεν είχε καμμία ζημιά στο σώμα του, κοίταξα κι εγώ να κινηθώ εναντίον του μπας και γλυτώσω οτιδήποτε απο τα 500 ευρώ ζημιάς που μου έκανε με την πτώση των -ούτε- 30 χλμ/ώρα..

Τι μου είπε γνωστός μου τροχονόμος ;

Όχι μόνο ΔΕΝ θα κινηθείς εναντίον του αφού είσαι χαμένος απο χέρι στο δικαστήριο, αλλά θα δείξεις κι ενδιαφέρον για την υγεία του κάνοντάς του ένα τηλέφωνο και ρωτώντας τον πως είναι.. και ξέρετε γιατί ;

Επειδή για ένα διάστημα τριών μηνών είμαι -και χωρίς να φταίω- "στην μπούκα του κανονιού" που λένε.

Τι σημαίνει αυτό ;

Ότι αν αυτός ο πεζός που δημιούργησε όλο αυτό το σκηνικό, μέσα στο διάστημα των τριών μηνών από τη μέρα που κατέγραψαν το ατύχημα έχει ένα άλλο ατύχημα στη ζωή του (πχ πέσιμο απο σκάλες) και ισχυριστεί οτι πονάει σε κάποιο σημείο του σώματός του απο την ημέρα του ατυχήματος, τότε μπορεί να τρέχει εμένα στα δικαστήρια διεκδικώντας δικές του αποζημιώσεις !!

Ακούγεται κουφό κι όμως τα ίδια μου είπε και γνωστός μου δικηγόρος.

100% είχα δίκιο. Τόσο μου έδιναν και οι αστυνόμοι που ήταν αυτόπτες μάρτυρες.
Το δικαστήριο όμως θα μου έδινε 70% ΑΔΙΚΟ βάζοντάς με να αποζημιώνω αυτόν που προκάλεσε όλο αυτό το σκηνικό !

Αυτή ήταν η εμπειρία μου και μόνο εγώ ξέρω πως πέρασε για μένα το επόμενο τρίμηνο της ζωής μου, τη λέω όμως (και την έχω ξαναγράψει στο φόρουμ) για να μην έχουμε την ψευδαίσθηση οτι έχουμε και δικαιώματα απέναντι στους πεζούς.. γιατί δυστυχώς σε μένα αποδείχτηκε οτι δεν έχουμε κανένα.

Τα μάτια μας 1114 λοιπόν και μακρυά απο τις κακοτοπιές για όλους μας.

Και περαστικά στον jp79, όπως στα είπαν και τα άλλα τα παιδιά φίλε, εσύ είσαι καλά κι αυτό μετράει, τα σίδερα φτιάχνουν κι οι στενοχώριες περνούν !:winka:

:beer: :beer:


Παντως ενας φιλος που ειχε παρομοιο περιστατικο,μετα απο καποια χρονια στα δικαστηρια καταφερε και πηρε λεφτα απο τον πεζο........αφου το κυνηγησε βεβαια.....και ο πεζος δεν εχει παντα δικιο.....κλοπηright Maira (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok038.htm)


:sun: :sun: :sun:

AFTER
31/07/2007, 00:45
Παντως αυτο με την μη επαφη δεν ειναι σωστο

Αν ο αλλος με καποια κινηση του σου προκαλεσει πεσιμο/τρακαρισμα(π.χ. να μισοπεταχτει απο στοπ), τοτε ειναι υπαιτιος

blackbusa
31/07/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παντως αυτο με την μη επαφη δεν ειναι σωστο

Αν ο αλλος με καποια κινηση του σου προκαλεσει πεσιμο/τρακαρισμα(π.χ. να μισοπεταχτει απο στοπ), τοτε ειναι υπαιτιος

To εχω παθει αυτο,αλλα μου εκατσε οτι το βανακι το οδηγουσε καποιος αλλοδαπος υπαλληλος.Και ενω στην αρχη το αφεντικο μου ελεγε τα δικα του,και δεν βγαζαμε ακρη,οταν ανεφερα την λεξη ΤΟΤΑ ολα τα συννεφα διαλυθηκαν και μου εκανε δηλωση.......Ειναι που και πως θα σου κατσει....

EVI
31/07/2007, 02:27
περαστικα!

Da.Vintage
31/07/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
περαστικά σου


πότε θα τιμωρηθεί πεζός για ατύχημα που προκάλεσε άραγε;

Έλα ντέ???

Πώς δικαιώνεσαι απο μλκ πεζό που περνάει τη λάθος στιγμή απο σημείο που δεν υπάρχει διάβαση...

ή που όταν υπάρχει διάβαση περνάει με κόκκινο?

Τί κάνεις?

road spirit
31/07/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
....
Όχι μόνο ΔΕΝ θα κινηθείς εναντίον του αφού είσαι χαμένος απο χέρι στο δικαστήριο, αλλά θα δείξεις κι ενδιαφέρον για την υγεία του κάνοντάς του ένα τηλέφωνο και ρωτώντας τον πως είναι.. και ξέρετε γιατί ;

Επειδή για ένα διάστημα τριών μηνών είμαι -και χωρίς να φταίω- "στην μπούκα του κανονιού" που λένε.

Τι σημαίνει αυτό ;

Ότι αν αυτός ο πεζός που δημιούργησε όλο αυτό το σκηνικό, μέσα στο διάστημα των τριών μηνών από τη μέρα που κατέγραψαν το ατύχημα έχει ένα άλλο ατύχημα στη ζωή του (πχ πέσιμο απο σκάλες) και ισχυριστεί οτι πονάει σε κάποιο σημείο του σώματός του απο την ημέρα του ατυχήματος, τότε μπορεί να τρέχει εμένα στα δικαστήρια διεκδικώντας δικές του αποζημιώσεις !!

Ακούγεται κουφό κι όμως τα ίδια μου είπε και γνωστός μου δικηγόρος.

100% είχα δίκιο. Τόσο μου έδιναν και οι αστυνόμοι που ήταν αυτόπτες μάρτυρες.
Το δικαστήριο όμως θα μου έδινε 70% ΑΔΙΚΟ βάζοντάς με να αποζημιώνω αυτόν που προκάλεσε όλο αυτό το σκηνικό !
...

απίστευτο! :eyepop:
με ποια λογική?

road spirit
31/07/2007, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAT600
Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο motek.gr Δελτία Τύπου Κείμενο Και έπεσα σε....
Εκεί θα βρεις τί έπρεπε να έχεις κάνει και δεν έκανες
...
...
Η γραμματέας της ΜΟΤ.Ε.Κ.

Ριζοπούλου Κατερίνα

:a013: χρήσιμα! ευχαριστούμε

KAT600
31/07/2007, 19:43
Θα επιμείνω στο κομμάτι της υπεύθυνης δήλωσης. Ο πανικός της στιγμής αν δεν καταλάβει εμάς αλλά τον πεζό είναι υπέρ μας.

Σε γενικές γραμμές γνωρίζω ότι τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό έχουν κερδίσει υποθέσεις κατά πεζών οι οποίοι με τη συμπεριφορά τους έθεσαν σε κίνδυνο μοτοσυκλετιστή. Με την αρχή του δεδικασμένου μπορεί κανείς να τις επικαλεστεί και να ενισχύσει την υπόθεση του.

Στη Μπανελλάδα εξαρτάται ιδιαιτέρως από το πώς ξύπνησε ο εκάστοτε δικαστής. Πάντως το να στραφεί κανείς κατά πεζού δεν ειναι πλέον απίστευτο γιατί γενικά το σύστημα έχει αποδεχθεί ότι και ο πεζός πλέον μπορεί να φταίει.

Η λογική του ο πελάτης και ο πεζός έχουν πάντα δίκιο έχει ξεπεραστεί αρκετά.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες γύρω από το διαδικαστικό μπορώ να ρωτήσω το νομικό εκπρόσωπο της ΜΟΤ.Ε.Κ. αλλά στο μέλλον σκοπεύω να το κάνω θέμα για δημοσίευση στα ΜΜΕ.

Το γεγονός είναι ότι αν δεν κυνηγάμε εμείς οι ίδιοι το δίκιο μας γιατί να το κάνει κάποιος άλλος. Άλλωστε για αυτό το λόγο έγινε η ΜΟΤ.Ε.Κ. για να μην τρέχουμε εμείς προσωπικά αλλά εκείνη.


Ελπίζω να σε κάλυψα.

Η γραμματέας της ΜΟΤ.Ε.Κ.


Ριζοπούλου Κατερίνα