PDA

View Full Version : Κολάρα Εισαγωγής Αέρα - Xl600v



Daedalus
12/09/2006, 18:26
Χαλαρή Κολάρα :uplate:

Εεεμμ…Sorry, χαλαρά κολάρα εννοώ..:D

Προσφάτως απέκτησα τα παρακάτω συμπτώματα (όχι εγώ ακριβώς, το ΤΑ)

1. Κατανάλωση Λαδιού περίπου 0.3-0.4L/1000Km
2. Χαμηλό ρελαντί
3. Ποσοστά εκκίνησης με την πρώτη <<< από τα τρίποντα της Εθνικής στον Τελικό
4. Στολάρισμα στα φανάρια με φώτα - φλάς - φρένα ΟΝ
5. Και κάτι σας διαρροή (μαυρίλα) στο σημείο ένωσης της μπροστινής κυλινδροκεφαλής με το καπάκι των βαλβίδων κάτω ακριβώς από το intake manifold

Το (5) ήταν και το πιο καθοριστικό, η διαρροή δεν έμοιαζε με λάδι αλλά καύσιμο ..Πιάνω λοιπόν τΑ κόλλαρα της λαστιχένιας εισαγωγής αέρα…κουνάω το πάνω ΟΚ σφιχτό…κουνάω το κάτω (φωτο 1 Νο 9)…ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ έκανε βόλτες…τσεκάρω και από την αριστερή μεριά για τον πίσω κύλινδρο (φωτο 2 Νο11)…le poulen…και αυτό μου το έπαιζε άνετο…

Προσπαθώ να βγάλω από το μυαλό μου την εικόνα ενός ζεύγους τρύπιων πιστονιών λόγω φτωχού μίγματος από την guaranteed διαρροή αέρα και λέω…ΟΚ....no probs…θα τα σφίξω…

Αμ δε!! Οι βίδες τερματισμένες και στα 2 κολάρα …Ούτε μισή βόλτα…Δεν σφίγγουν με τίποτα…


Λοιπόν επειδή, ούτε η χαλαρή ούτε τα χαλαρά ΚΟΛΑΡΑ με ενθουσιάζουν….HEEELP!!!

Υπάρχουν προτάσεις…

THNXs :wave2:



P.S. 1 Τους τελευταίους 12 μήνες, έχουν βγει τα carbs 2 φορές από 2 διαφορετικούς μηχανικούς…Φαντάζομαι ότι η εφαρμογή των κολάρων δεν μπορεί να επιδεινώθηκε τρομερά από τότε...Όταν βλέπεις ότι πρέπει να σφίξεις τέρμα για να πιάσει καλά, δεν το αλλάζεις το γαμωκολάρο να βάλεις καινούργιο?? ΟΧΙ?? ή δεν αναρωτιέσαι αν πρέπει να αλλάξεις το γαμωmanifold (φωτο 1, 2 Νο 8)…

P.S. 2 Κανονικά θα έπρεπε να ποστάρω στα ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ, γιατί περί ΜΑΛΑΚΙΑΣ πρόκειται ΟΛΩΝ όσων άφησαν τα κολάρα να γίνουν έτσι ή τα manifolds να γίνουν έτσι δεν ξέρω ακόμη…καθαρή περίπτωση under maintenance, ωχαδερφισμού και νοοτροπίας, «για να αλλαχτεί πρέπει να χαλάσει»…Ναι ρε μεγάλε δούλευε με αυτό το σκεπτικό αλλά όχι για όλα τα εξαρτήματα που έχει πάνω το μηχανάκι…Άντε τώρα να πάρω τα πιστόνια στα χέρια να ‘χουμε αλλά…

Daedalus
12/09/2006, 18:32
ΦΩΤΟ 1


61560

Daedalus
12/09/2006, 18:35
ΦΩΤΟ 2


61561

stefanos
13/09/2006, 09:52
Μπορείς να βρείς άλλα κολάρα που να σφίγγουν επαρκώς, σε βοιομηχανικά .

dirtbird
13/09/2006, 09:58
Τα -μεταλλικά- κολλάρα ΔΕΝ ανοίγουν. Εάν δε σφίγγουν επαρκώς, τότε μάλλον έχουν 'κάτσει τα λάστιχα της εισαγωγής (δύσκολο).

Εμένα πάντως γιατί μου βρωμάει ότι κάποιος μάστο(υ)ρας ή δεν έχει βάλει τα δικά του, ή έχει μπερδέψει τα μέσα με τα έξω?

OldMan
13/09/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κάποιος μάστο(υ)ρας έχει μπερδέψει τα μέσα με τα έξω?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το πιθανότερο....