PDA

View Full Version : Husqvarna 125cc sm!!!



tRElOs_18
14/09/2006, 00:36
Geia sas eida to thread pou eixe ginei gia to husky alla den eida na dinete katholou plhrofories opos ( timh , telikh , an kanei thorybo , an axizei genika san sm...). Opoios mporei na mou ta pei auta giati endiaferomai kai ego gia na thn agoraso. Opoios thn exei na pei kai pos paei meta apo kapoio kairo ston dromo.

ps. allh mia erothsh sorry pou sas kourasa. gia to strosimo einai polu duskolh?



Eyxaristoooo!!!

Kagourakos
14/09/2006, 12:43
Exei 4.950 euros.
Teliki an to afiseis me 15 aloga(me tosa erxetai alla mporeis na to anoixeis) exei to poly 120 pragmatika km alla anoigmeno exei peripou 140 pragmatika km.
Thoryvo kanei otan to douleveis psila.
Exei poly kales anartiseis,plaisio,frena to mono meion tou einai i dinami tou.
Exei foveri odiki symperifora!

tRElOs_18
14/09/2006, 19:30
Otan ennoeis pos to mono meion tou einai einai h dunamh ti ennoeis ? Giati diabasa pos san kinhthras einai apo tous kaluterous sta 125cc.

jbear
15/09/2006, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tRElOs_18
Otan ennoeis pos to mono meion tou einai einai h dunamh ti ennoeis ? Giati diabasa pos san kinhthras einai apo tous kaluterous sta 125cc.

Ναι! Αλλα παραμενει 125! Παντως ειναι γαματο!

Kizoku
15/09/2006, 07:25
Με το άνοιγμα του κινητήρα όμως πάει στα 30 άλογα!!!

Πάντως σε περιοδικό που είχα διαβάσει είπαν ότι έχει άβολη σέλα για ταξίδια μιας και είναι σχεδιασμένη για αγωνιστική οδήγηση.
Γενικά πάντως αναρτήσεις, φρένα πολύ καλά!!!
Εύκολο και παιχνιδιάρικο μηχανάκι χωρίς να τρομάζει!

merkouris
15/09/2006, 08:12
το μηχανακι απο πλαισιο,φρενα,γκαζι και αναρτισεις ειναι καλο και οτι πρεπει για να ξεκινισεις να μαθεις να ντριφταρεις,το μονο που πρεπει να βρεις αφου βαλεις και εξατμιση στο μηχανακι ειναι εναν καλο μηχανικο να σου ρυθμιση το καρμπιλατερ αλλιως θα σου κολλαει οπως κολαγε και σε μενα.
αμα εχεις φραγκα παρε το 125 της ktm το exc και καντο sm.

tRElOs_18
18/09/2006, 21:03
Dhladh pisteueis pos to exc einai kalutero apo to husky? Giati se test pou exo dei sto internet to husky to sm 125cc s bgainei polu anotero apo to exc.

tRElOs_18
18/09/2006, 21:06
TO test!


62282

Kagourakos
19/09/2006, 00:31
De xerw pou to vrikes afto alla einai arketa lathos.
Katarxin sygrinei to SM125 me to EXC.To ena einai supermoto to allo enduro!!To EXC de vgainei motard.
Episis exei poly kalitero kinitira to KTM.Eprepe na sigrinoun to Husky WR 125 oxi to SM pou exei to moter tou WRE.To moter tou SM 125 03,04,05,06 den einai idio me tou palio SM125 99,00.01,02!!!!Tote eixe to moter tou WR allo kilindropistono.K na to anoixeis to moter tou kainourio SM tha vgaleis to poly 23-24 aloga.Oxi ta 30 pou evgaze palia!!!

tRElOs_18
19/09/2006, 14:18
Dhladh axizei perissotero to exc apo to husky(sm)? Pantos gia dromo sigoura einai kalutero to sm akoma kai an balo lastixa sm sto exc ypotheto.. (?) To test to phra apo to www.bikez.com pou pisteuo oti einai polu gnosto kai axiopisto.

thander
19/09/2006, 14:23
το bikez.com λέει πολύ λίγα για κάθε μηχανάκι, έτσι για λόγους αρχείου. Γενικά δεν βοηθάει και πολύ

Επί της ουσίας, αν σε ενδιαφέρει κοίτα εδώ! Ό,τι καλύτερο κατά την γνώμη μου για αρχάριο. Αν ψήνεσαι, πες μου να δώσω λεπτομέρειες!


62382

thander
19/09/2006, 14:25
στο τεστ που έχεις βάλει παραπάνω, το πιο αστείο ήταν εκεί που λέει για "reliability and trouble-free riding"...!!!

tRElOs_18
19/09/2006, 14:42
Dose mou plhrofories. Den exo katalhxei akoma se kapoio alla to husky mexri tora to exo gia to pio sigouro. Dhladh les pos den axizei kai toso gia sm to husky?

Kagourakos
19/09/2006, 14:52
To Husky nee mou exei 5.000 europoula,To EXC exei 6.500 k gia na ginei SM thelei alla 1.000 ,opote 7.500.
Skepsou oti me 7.900 perneis KTM LC4 SM!!!!Tha mou peis oti den exeis to diplwma gia afto alla...
Axizei gia mixanaki 125 na dwseis 7.500??De xerw ta oikonomika sou,alla an exeis fraga parto kainourio KTM ,an pali oxi tsekare to metaxeiro KTM tou palikariou.Wraio fainetai.Den tou kanw diafimisi ,oute pou ton xerw alla genika ta 2xrona KTM einai arketa skilia k axiopista.TO EXC an ginei SM to @amaei to Husky.THa eprepe na sygrineis to Husky WR to opoio exei 6.250 euros.To SM einai to WRE metatropi.Pio iremo mixanaki k 10 kila pio vari.
:sun: :sun:

thander
19/09/2006, 14:56
Μια χαρά είναι το Husqy, αλλά αφενός δεν είναι τόσο γρήγορο όσο παλιότερα (όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω), αφετέρου δεν είναι τόσο όμορφο, καλοφτιαγμένο και αξιόπιστο όσο το ΚΤΜ 125 SM και αφετρίτου (! που έλεγε και ένας καθηγητής μου), αυτό που έχω εγώ και πουλάω είναι το ΚΤΜάκι...

Σοβαρά τώρα, επειδή και εγώ ήμουν συνέχεια σε σύγκριση μεταξύ αυτών των δύο (όταν ήμουν μικρός...), το Husqy ήταν (μέχρι το 2002) λίγο πιο γρήγορο (εννοούμε ανοιγμένο Husqy με ανοιγμένο ΚΤΜ), αλλά σαφώς πιο αναξιόπιστο (οι φίλοι που το είχαν το επισκεύαζαν συνέχεια) και με σαφώς χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.


Πάρε ένα τηλ στο 6946045798 αν θες

merkouris
19/09/2006, 16:29
φιλαρακι ενα θα σου πω αμα εχεις τα φραγκα και την υπομονη που εγω δεν ειχα και πηρα το husky και μου κολισε δυο φορες μεσα σε ενα χρονο και ολα τα αλλα που ηξερα επισης κολαγανε,κατσε και παρε το ktm το exc οχι κανενα αλλο που εβγαιναν οπως το exe ή το sm που εβγαζε παλια.στα λεεω ετσι γιατι την ειχα πατησει.αν παρεις παντως το husky και θες εξατμιση fmf την εχω εγω μου εχει μεινει.

καλοριζικο ο,τι και να παρεις και παντα ορθιος

thander
19/09/2006, 18:10
Το SM 125 που προτείνω εγώ, έχει αντλία λαδιού και δοχείο για να μην κουβαλάει κανείς μπουκαλάκια, και μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων που δίνουν πλεονέκτημα χαμηλού κέντρου βάρους για χρήση SM, με αντάλλαγμα λίγα άλογα και αρκετά ευρώ σε σχέση με το EXC...κατά τ' άλλα...

tRElOs_18
20/09/2006, 00:14
Otan ennoeis sou kolhse ti ennoeis? Pantos san mhxanh axizei (esy pou to exeis kai kairo mporeis na mou peis )?

Thander thnx man gia thn boitheia kai gia thn mhxanh tha to skefto alla pisteuo pos tha protimiso kainourgio gia na to stroso o idios.

tRElOs_18
20/09/2006, 00:19
Kai kati akoma otan les 'otan tha xreiasto exatmish'. Prepei anagastika na allaxo h apla tha phgainei ligo kalutera?

Kai mia teleutaia erothsh ( sorry gia thn kourash:( ) Epeidh phga se magazia na thn do kai mou lene synexeia prepei na thn paraghleis gia na thn feroume kai den thn exo dei apo konta, se megethos einai megalh h einai san cbr 125 pou thn blepeis kai gelas ? kai o hxos ths pos einai axiologos h kanei san mpriki?

thander
20/09/2006, 09:10
Μην ανησυχείς! Μια χαρά μηχανάρα είναι...ψάξε όμως να βρεις ένα να το δεις! Δεν γίνεται σε ολόκληρη Αθήνα να μην έχει ένας ένα SM 125 Husqy!!! Και από ήχο, αν αλλάξεις εξάτμιση (γιατί αλλιώς θα σε περνάν και τα παπιά) είναι άκρως πορωτικό! Δίχρονο τζιτζίκι!

merkouris
20/09/2006, 12:38
αμα δεν αλλαξεις εξατμιση στο husky δεν θα πηγαινει βημα και μαζι και ζιγκλερομα και φιλτρο ή ποιο μεγαλο καρμπιλατερ,και κανε το σταυρο σου καθε φορα που θα ξαπλωνεις για υπνο και δε σου κολλισε.

tRElOs_18
20/09/2006, 13:32
Exeis na mou proteineis mhxaniko pou na eidikeuetai sta husky gia na ta kano auta kai poso peripou tha ftasei olo auto apo thema xrhmaton? An ta allaxo xalao thn egguhsh? Otan les pos kolaei ti ennoeis tha meno ston dromo etsi sto xemparko?

thander
20/09/2006, 13:49
ναι, μάλλον ακυρώνεται η εγγύηση με τέτοια πειρά(γ)ματα...
όταν λέμε κολλάει, ναι, εννοούμε μένεις στον δρόμο, ή και στα χώματα δίπλα από τον δρόμο αν δεν προλάβεις να πατήσεις συμπλεκτη...:nono:

tRElOs_18
20/09/2006, 13:52
Kala auto den diorthonetai se mhxaniko? Ligo koulo den einai na kaneis ton stauro kathe fora pou den sou kolhse h mhxanh ?:sick: :sick: :sick: . Tha to psaxo giati an einai etsi tote mallon psaxnoume gia kati allo.

thander
20/09/2006, 14:07
όταν μπλέκεις με μετατροπές υπάρχουν πάντα αυτοί οι κίνδυνοι...
Συνήθως κάτι γίνεται λάθος στη ρύθμιση καρμπυρατέρ σε σχέση με την εξάτμιση που έχει μπει, επίσης συνήθως οδηγείται τέρμα στην άσφαλτο για πολλή ώρα (ενώ κατά βάσην παραμένει ένα enduro 125), ενώ άλλη μία αιτία βλάβης είναι η αντλία λαδιού η οποία σε περιπτώσεις σοβαρών μετατροπών πρέπει να παρακαμφθεί και να βάζεις λαδάκι στο ρεζερβουάρ (γιατί μερικές φορές η μίξη που κάνει η αντλία είναι ανεπαρκής). Τέλος, δυστυχώς, υπάρχουν μοτέρ που γενικά είναι ευαίσθητα και άλλα που είναι σκυλιά...

tRElOs_18
20/09/2006, 14:13
An sou elega hysky sm 125 s h aprilia rs 125 ti tha mou eleges ? Hna katso na gamitho na paro to exc kai na to kano sm?

thander
20/09/2006, 17:05
Αν ρωτάς για αξιοπιστία, το RS σαφώς αντέχει περισσότερο, απ' όσο γνωρίζω.
Όμως, το ένα είναι SM και το άλλο SS (έστω και 125 cc !!!) Σχολεία και τα δύο, αλλά για άλλη φιλοσοφία οδήγησης. Με το SM θα λιώσεις στην καγκουριά, με το RS θα μάθεις να οδηγείς γρήγορα (και με το SM θα μάθεις εννοείται...).
Διαλέγεις και παίρνεις...

(Το EXC με ζάντες και ελαστικά, θα σου φτάσει πολύ ψηλά, αλλά είναι η απόλυτη λύση...ΚΤΜ γαρ...)

valam
21/09/2006, 15:09
- Καλησπέρα σε όλους.

Όταν έψαχνα για μηχανάκι έκανα βόλτα ένα Husky 125CR-SM. Τρελές πιέσεις στους καρπούς, ειδικά στο άνοιγμα, και να φανταστείτε ότι ήταν παρατημένο σε μια αυλή για μήνες.

Το WRE μοτέρ, πιο γραμμικό, πιο αξιόπιστο, θα σε πάει όπου θες εντός Αττικής, είτε απο το δρόμο έιτε εκτός. Προσφέρεται για να μάθει κανεις (αν ξέρει τη θεωρία ήδη). ΑΛΛΑ πρέπει να ξέρει να το συντηρεί, και να μη βαριέται να το κάνει. Εύκολη διαδικασία μεν
αλλα ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται συχνα, για να κολλάει λιγότερο. Τώρα όταν κολλήσει... θα χρειαστει πολλά ευρά. (δεν είναι Γιαπωνέζικο).

valam
21/09/2006, 15:25
ΔΕΝ παίρνουμε καινούργιο δίχρονο αν δεν είμαστε αγωνιζόμενοι, αν δεν έχουμε και κότερο, ή αν θέλουμε να μάθουμε !!!

Τα δίχρονα χάνουν πιο εύκολα την αξία τους σε βάθος χρόνου, και είναι πολλά λεφτα τα 5 ή 6 χιλιάρικα που χρειαζονται, σε σχέση με αυτά που προσφέρουν σε κάποιον που δεν είναι τουλάχιστον αγωνιζόμενος.

Άπο την άλλη ένα φτηνό μεταχειρισμένο δίχρονο 125 έιναι ότι πρεπει για να εκμάθηση. Ελαφρυ, ευκολοσυντηρητο...

Ένα εντουροειδές θα σου συγχωρήσει περισσότερα λάθη στο δρόμο απο ότι ενα SSάκι όπως το Aprilia RS. Κυρίως λόγω των αναρτήσεων.

Επειδη η διαδικασία μαθαίνω να οδηγάω περιλαμβανει ΠΟΛΛΕΣ τούμπες, με ένα εντουράκι απλα ισίωνεις το τιμόνι, με ένα SS κοιτάς
τα φερινγκ και κλαις.....

tRElOs_18
24/09/2006, 02:33
Gia to EXC 125cc ti exeis na peis. Ap' oti katalaba to husky den sou afhse polu kales entyposeis. Epeidh akouo polla sxolia (oxi polu kala) gia to husky mallon tha koitaxo to exc. Makari na bgainoun omos ta plastika se mauro xroma. Pantos san mhxanh exo akousei ta kalutera gi authn. An tous balo sm lastixa tha phgaine kala ston dromo h exei sxediastei mono gia xoma?