PDA

View Full Version : Πύρος πιστονιού σε ΧΤ600Ε



kaps
14/09/2006, 08:17
Τελευταίες μέρες ακούω στο κινητήρα ένα θόρυβο μεταλλικό από ψηλά (όχι βαλβίδες) κατά την πρωινή εκκίνηση ο οποίος μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας γίνεται πιο γλυκός αλλά εξακολουθεί να ακούγεται . Οταν ανεβάζω στροφές ακούγεται πιο πολύ ενώ όταν πέφτουν στο ρελαντί απλά ακούγεται .Πήγα σε μάστορα και μου λέει πως είναι πύρος πιστονιού . Η πλάκα είναι πως είχα επισκεφθεί και τη ΥΑΜΑΗΑ στη Καλλιρόης και μου είχαν πει πως είναι δυνατή η συμπίεση και ακούγεται έντονα το σκάσιμο στο πιστόνι . Ωστόσο το μαστόρι που συν τοις άλλοις έχει καταπιαστεί με άπειρα ΧΤ επιμένει στη διάγνωσή του . Το αποτέλεσμα είναι πως θα πρέπει να προβεί σε άνοιγμα κεφαλής , αλλαγή ελατήρια ( καίει και λαδάκι),πιστόνι , τσιμουχάκια βαλβίδων , καδένα εκκεντροφόρου (ακουγόταν που και που) μάλλον θα απαιτηθεί και ρεκτιφιέ . Αναρωτιέμαι λοιπόν τι άλλο θα πρέπει να περιμένω από ένα κινητήρα που θα ανοιχτεί και έχει διανύσει 70.000χμ ίσως και παραπάνω αν έχει γυρίσει το κοντέρ ο προκάτοχός του; Εν τω μεταξύ και φράγκα για καινούργιο τώρα δεν παίζουν . Αλλά λέω μήπως και να το πουλήσω τι θα πιάσω μιας και είναι μοντέλο 1994.
Αφήστε δε που ακούγεται τώρα και ο πύρος. Εχει κάποιος από το Forum ανάλογη εμπειρία;

OldMan
14/09/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
...είναι δυνατή η συμπίεση και ακούγεται έντονα το σκάσιμο στο πιστόνι...

Δεν μιλάς σοβαρά, πιστεύω.... :smokin:

OldMan
14/09/2006, 10:56
Αν το πρόβλήμά σου είναι όντως στον πείρο του πιστονιού, μπορείς να ζητήσεις από τον μάστορα να αλλάξει μόνο τα σχετικά (πείρο, ρουλμάν, ασφάλειες, φλάντζες).
Σημ: Δεν ξέρω αν η YAMAHA δίνει σετ πιστόνι/πείρο ή μόνα τους ...???

Βέβαια (εφόσον το μηχανάκι τα έχει τα χιλιομετράκια του) καλό θα είναι να κάνεις ΟΛΑ αυτά που σου προτείνει ο μάστορας (απολύτως λογικά !!).

:wave2: :beer: :wave2:

kaps
14/09/2006, 11:47
old man thks για τη διόρθωση στη λέξη πείρος αντί πύρος (Δήμας)
Στο θέμα του πείρου λοιπόν . Ο μάστορας διαπιστώνοντας πως στα 3.000 χμ του συμπληρώνω 800 μλ λαδάκια μου είπε πως αφού κατεβάζεις που κατεβάζεις κινητήρα κακό δεν θα ήταν να αλλάζαμε το πιστόνι (στα 610) τα ελατήρια και τα τσιμουχάκια προκειμένου να μην ανοίγεις κλείνεις και τα σχετικά .... :confused:

Cpt. Haddock
14/09/2006, 11:48
Να ρωτήσω...

σε τόσα χλμ και σε τέτοια ηλικία (μηχανής :lol: ) μήπως συμφέρει να αλλάζεις κινητήρα εξ' ολοκλήρου;

dirtbird
14/09/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να ρωτήσω...

σε τόσα χλμ και σε τέτοια ηλικία (μηχανής :lol: ) μήπως συμφέρει να αλλάζεις κινητήρα εξ' ολοκλήρου;

Ωχ, κι'άλλος με αυτό το avatar.

Kαλά το'χα καταλάβει:wacko:

kaps
14/09/2006, 11:59
Συμφέρει; Ανάλογα .Αν είναι παλιός δεν ξέρεις τι θα βγάλει .Αν είναι καινούργιος θα είναι και σχετικά ακριβός . Η εργασία που συμφωνήσαμε με το μάστορα θα πάει στα 120 ευρώ . Τα ανταλλακτικά έξτρα .(εννοείται) . Το πολύ να πάνε στα 150 - 200 ευρώ .

Cpt. Haddock
14/09/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Το αποτέλεσμα είναι πως θα πρέπει να προβεί σε άνοιγμα κεφαλής , αλλαγή ελατήρια ( καίει και λαδάκι),πιστόνι , τσιμουχάκια βαλβίδων , καδένα εκκεντροφόρου (ακουγόταν που και που) μάλλον θα απαιτηθεί και ρεκτιφιέ

όλο αυτό μόνο 120 ευρώ;



:confused: :confused:

Που είναι αυτός ο μάστορης;

Σοβαρά, την ερώτηση την έκανα και για μένα

OldMan
14/09/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Ο μάστορας διαπιστώνοντας πως στα 3.000 χμ του συμπληρώνω 800 μλ λαδάκια μου είπε πως αφού κατεβάζεις που κατεβάζεις κινητήρα κακό δεν θα ήταν να αλλάζαμε το πιστόνι (στα 610) τα ελατήρια και τα τσιμουχάκια προκειμένου να μην ανοίγεις κλείνεις και τα σχετικά .... :confused:

Είπαμε και παραπάνω ότι είναι λογικό για τις ώρες λειτουργίας του κινητήρα !!!

Το ζήτημα είναι ότι θα μπλέξεις με ρεκτιφιέ ...:sad:

(Έχω ΠΟΛΥ άσχημη προσωπική πείρα από ρεκτιφιατζήδες - στη θέση σου θα έβαζα καινούριο κυλινδροπίστονο...).

:wave2: :beer: :wave2:

byron
14/09/2006, 12:18
Να παρέμβω ?

Τα 120? για λύσιμο κινητήρα λίγα είναι.

Στο δικό μου που άλλαξα το σύμπαν πριν κάποια χλμ έβαλα χιτώνιο, για να μην μπλέξω με ρεκτιφιέ, όπως είπε και ο old.
Τα 800ml κάθε 3000 χλμ δεν είναι κάτι παράλογο για ΧΤ μοτερ.
Το SRX μου από την πρώτη μέρα, ¨ακουγόταν¨από πάνω, όσο ήταν κρύο. Μετά από λίγο σταμάταγε. Οι ¨διαγνώσεις¨ήταν από μπιέλλα, εκκεντροφόρος, βαλβίδες και διάφορες παπάρες. Το μηχανάκι ανοίχτηκε 10 χρόνια μετά, όταν βάρεσε από δική μου μ@λακία.

Τι εννοείς ¨να αλλάζαμε πιστόνι στα 610¨?

OldMan
14/09/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τι εννοείς ¨να αλλάζαμε πιστόνι στα 610¨?

Μάλλον μιλάει για oversize πιστόνι (λόγω ρεκτιφιέ..) :winka:

byron
14/09/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον μιλάει για oversize πιστόνι (λόγω ρεκτιφιέ..) :winka:

Και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά ρώτησα γιατί για να γίνει 610, θέλει aftermarket πιστόνι,και ουχί Yamaha, με μηδαμινη βελτίωση στην απόδοση.

610 θα γινόταν με 2ο 3ο ρεκτιφιέ πιστονιού srx, δηλαδή 3 πουλάκια κάθονταν....

OldMan
14/09/2006, 12:35
Μπορεί να εννοεί το 0,10 (2ο oversize) ... :confused:

kaps
14/09/2006, 12:47
Λοιπόν όντως είναι φτηνός στις τιμές του σε ότι κάνει με τη μηχανή . Το 610 εννοεί στο κυβισμό που θα ανέλθει μετά το ρεκτιφιέ .Η πικρή αλήθεια έιναι πως και εμένα η λέξη ρεκτιφιέ με χαλάει . Θα είμαι πάνω από το μηχανάκι όταν λυθεί προκειμένου να έχω καλύτερη εικόνα της κατάστασης του κυλίνδρου . Το θέμα είναι πως αν δεν ακουγόταν ο πείρος (στην ουσία το ρουλεμάν δεν είναι αυτό που κοπανάει;) η κατανάλωση λαδιού δεν θα με πείραζε και ίσως να το έσπρωχνα να έπαιρνα κάτι άλλο (πάλι ΧΤ) . Πάντως Τρίτη το βάζω μέσα και θα δω τι θα προκύψει . Μέχρι δε να την ξαναπάρω σκέφτομαι με πίκρα την ήττα που θα φάω κατεβαίνοντας από Λυκόβρυση στην Αθήνα και τούμπαλιν με το αυτοκίνητο . Είτε πιάσω Ε.Ο είτε μπω από Αχαρνών - Δεκελείας - Τατοίου ίδια θα είναι η γεύση .Σήμερα δε που κατέβαινα και είχαν απεργία τα λεωφορεία γινόταν χαμός . Μέχρι και η μηχανή κάποιες φορές μπλοκάρισε στη κίνηση . :rolleyes:

byron
14/09/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Λοιπόν όντως είναι φτηνός στις τιμές του σε ότι κάνει με τη μηχανή . Το 610 εννοεί στο κυβισμό που θα ανέλθει μετά το ρεκτιφιέ ....
. Το θέμα είναι πως αν δεν ακουγόταν ο πείρος (στην ουσία το ρουλεμάν δεν είναι αυτό που κοπανάει;) η κατανάλωση λαδιού δεν θα με πείραζε ......

Φίλε Kaps με 1ο ρεκτιφιέ δεν πάει στα 610. Το ότι ο πείρος έχει ρουλεμάν στο είπε ο μηχαχικός :confused:

kaps
14/09/2006, 12:55
Οχι . Ενας φιλαράκος που κουβεντιάζαμε το πέταξε . Δεν το πολυέπιασα όμως .:confused: .

dirtbird
14/09/2006, 12:59
Στα δίχρονα έχει ρουλεμάν ο πείρος. Στα τετράχρονα τον ρόλο του τριβέα αναλαμβάνει το φωσφορούχο δαχτυλίδι που είναι ενσωματωμένο στο μάτι της μπιέλας.

kaps
14/09/2006, 13:01
Αλλά τώρα που το κουβεντιάζουμε και εμένα μου κάνει εντύπωση το 610. Αν δηλαδή ο κύλινδρος δεν έχει υποστεί φθορά και δεν χρειάζεται παρά ένα τριψιματάκι σημαίνει πως ένα τέτοιο νούμερο είναι απλά υπερβολή ; Πάντως και αυτό που ανέφερε ο old man αλλαγή δηλαδή μόνο ρουλεμάν ασφάλειες φλάντζες δεν ακούγεται άτοπο . Θα το ανοίξω εν πάσει περιπτώσει και θα δω τι θα βγάλω από εκεί .

byron
14/09/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στα δίχρονα έχει ρουλεμάν ο πείρος. Στα τετράχρονα τον ρόλο του τριβέα αναλαμβάνει το φωσφορούχο δαχτυλίδι που είναι ενσωματωμένο στο μάτι της μπιέλας.

Σωστός. Αν θυμάμαι καλά, τα μοναδικά τετράχρονα που είχαν ρουλεμανάκια στον πείρο, ήταν κάποια Husky, που χρησιμοποιούσαν το RAL ως σύστημα λίπανσης....

Αλλα μια και το ΧΤ δεν είναι δίχρονο, καλά έκανες και δεν έπιασες αυτό που σου πέταξε ο φίλος...:wave2:

byron
14/09/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Αλλά τώρα που το κουβεντιάζουμε και εμένα μου κάνει εντύπωση το 610.

Με τίποτις.... για να καταλάβεις, το SRX φοράει το 4ο ρεκτιφιέ του ΧΤ ως standard, και είναι 604 cc......

dirtbird
14/09/2006, 13:10
Πάντως 800ml σε 3000 χλμ, είναι 250ml στα 1000 (αν και το σωστό είναι να μετρήσεις στα ΠΡΩΤΑ 1000 για να βγάλεις συμπεράσματα) για μηχανάκι με μικτή χρήση δεν είναι τίποτα. Ακόμα και καινούργιο υπάρχει περίπτωση να σου καίει τόσο

Πάντως δεν δικαιολογούν ρεκτιφιέ, άσε που μπορεί να είναι τσιμουχάκια.

Γνώμη μου είναι να κάνεις τα απαραίτητα.:wave2:

byron
14/09/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως δεν δικαιολογούν ρεκτιφιέ, άσε που μπορεί να είναι τσιμουχάκια.

Γνώμη μου είναι να κάνεις τα απαραίτητα.:wave2:

Αν είναι τσιμουχάκια, είναι πολύ εύκολο να το καταλάβει. Ο περίφημος άσπρος καπνός βγαίνει μόλις το βάλει μπροστά (Λάδι που έχει μαζευτεί στον κύλινδρο, όσο ήταν εκτός λειτουργίας.)

Απουσιάζει και ο Old να πεί κατιτίς....

OldMan
14/09/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Απουσιάζει και ο Old να πεί κατιτίς....
Sorry, αλλά είχα κάτι προβλήματα (Νομικής υφής) με το avatar μου ...!!! :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
το φωσφορούχο δαχτυλίδι που είναι ενσωματωμένο στο μάτι της μπιέλας
Τριβέας ολίσθησης, ίσως ...???

(οι φίλοι του το φωνάζουν "κουζινέτο") :smokin:

sapila racing
14/09/2006, 13:59
Αν τα 800cc τα καίει μέσα στην πόλη στα 3000 χλμ τότε καίει πολύ.
Γιατί τότε καλοκαίρι στην Εθνική με 130 θα σου καίει 1000cc στα 1000χλμ.

Στα 70.000 χλμ σίγουρα το να αλλάξεις ελατήρια ενδείκνυται.
Αφού θα το ανοίξεις, εγώ θα σου έλεγα να αλλάξες και πιστόνι, εφ όσον θέλεις να το κρατήσεις.
Το σετ πιστόνι ελατήρια θα πάνε γύρω στα 150 ευρω μόνα τους.


Αν δεν εχεις σκοπό να το κρατήσεις.... πούλα το οπως είναι!!

Τα ρεκτιφιέ έχουν βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια πάντως.

dirtbird
14/09/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στα τετράχρονα τον ρόλο του τριβέα αναλαμβάνει το φωσφορούχο δαχτυλίδι..................

Μας συγχωρείτε κύριε που ξεχάσαμε το ολίσθησης, το περνάμε το μάθημα (άσε που engineering-wise, Greek is not my mother tonque).

:wave2:

sapila racing
14/09/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Με τίποτις.... για να καταλάβεις, το SRX φοράει το 4ο ρεκτιφιέ του ΧΤ ως standard, και είναι 604 cc......

608 :D

Χα χα!

byron
14/09/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
608 :D

Χα χα!

Apologies..... o δαιμον του πληκτρολογίου

πονηρέ... :mad:

kostisthegreek
14/09/2006, 20:14
Καλά...ας το ανοίξει ο μάστορας να δείτε τι γίνεται κει μέσα και μετά βγάζουμε συμπεράσματα.

Αν χτυπάει ο πείρος του εμβόλου (που το βλέπω κι εγώ πιθανό), μπορεί να φταίει ο πείρος ή/και το δαχτυλίδι της μπιέλας.

Pardalotzatziki
14/09/2006, 21:05
kaps exeis pm

kaps
15/09/2006, 08:04
Φίλτατοι συμφορουμίτες πράγματι καλύφθηκα πλήρως από αυτά που αναφέρατε . Καταλήγω λοιπόν στο εξής συμπέρασμα . Ανοίγω κυλινδροκεφαλή , κοιτάμε για ανοχές και τον πείρο και εκείνη τη στιγμή θα αποφασίσω τι θα πράξω. Αλλά να ανοίξω άλλες ιστορίες χωρίς αιτία αποκλείεται . Το θέμα είναι βέβαια όπως λέει ο sapila racing πως το λάδι του το καίει σε κίνηση μέσα στη πόλη . Φαντάσου έξω στην Ε.Ο τι γίνεται από κατανάλωση . Ωστόσο καπνός άσπρος βγαίνει μόνο έχοντας νεκρά και κρατώντας το γκάζι σε ψηλές στροφές . Η ήττα μου θα είναι να διαπιστώσουμε κανένα τζόγο στο ρουλεμάν στροφάλου . Θα δω και την περίπτωση του μοτέρ για αλλαγή αλλά σκέφτομαι όλη αυτή τη μανούρα στο Υπουργείο για την αλλαγή στα νούμερα του και επειπλέον ο κινητήρας σε τι κατάσταση θα είναι . Πιάσε το αυγό και κούρευτο ..

dirtbird
15/09/2006, 08:22
Ότι ο κινητήρας σου θα έχει φθορές είναι φυσικό.

Πάντως -και αντίθετα με την κοινή παραδοχή-, λάδι καίγεται κατά τη χρήση στην ΠΟΛΗ και αυτό λόγω των συχνών άναψε-σβήσε το λάδι που έχει μείνει στα τοιχώματα του κυλίνδρου κάτω από τα ελατήρια του πιστονιού, καίγεται κατά την εκκίνηση αφού ο κινητήρας είναι κρύος (ή και 'χλιαρός') και οι ανοχές μεγαλύτερες.

Αντιθέτως στην Εθνική όπου τα διαστήματα λειτουργίας είναι πού μεγαλύτερα και οι ανοχές πολύ μικρότερες, κατανάλωση λαδιού θα υπάρξει σε έναν πολύ φθαρμένο κινητήρα (και πάλι μικρότερη από την πόλη).

Επίσης πολλοί αναφέρουν κατανάλωση λαδιού στην εθνική όταν αυτά είναι συνθετικά και σε παρατεταμένη γκαζοφωνίαση (δλδ από θερμοκρασία λαδιού 140οC και άνω). Προσωπικά δεν το έχω παρατηρήσει.


:wave2:

kaps
15/09/2006, 08:41
Δεν έχεις πέσει έξω . Είναι γεγονός πως μέσα στη πόλη καταπονείται αρκετά ο κινητήρας .

fantacid
15/09/2006, 13:14
οπως ελεγε κ μια παλια παροιμια......


ρεκτιφιε κ πεταμα!



p.s.ασε κ το εξαρ μου στην ιδια παροιμια παιζει:bigcry: