PDA

View Full Version : Παράσυρση πεζών από τζιπ!



alximistis
14/09/2006, 14:27
Μόλις το άκουσα στις ειδήσεις και τρελάθηκα!!!
Μαύρο τζιπ Λαντ Ρόβερ ξέφυγε χτες το βράδυ από την πορεία του καβάλησα πεζοδρόμιο και χτύπησε 2 γυναίκες.
Η συνέχεια;;;;;

Τις εγκατέλειψε!!!!!!!!!!!!
Η μία πέθανε και η άλλη νοσηλεύεται ακόμα σε σοβαρή κατάσταση.
Το τσογλάνι ετών 30 είχε πάρει το αμάξι του μπαμπά χτύπησε τις γυναίκες πάνω στο πεζοδρόμιο και μετά πήγε και κρύφτηκε.
Τελικά "παραδόθηκε" σήμερα και θα περάσει εισαγγελέα.

Ο νόμος απ' όσο ξέρω δεν κλείνει φυλακή το τσογλάνι και γενικά παρόμοιους "μάγκες". Τους αφήνει απέξω. Και αν δεν κάνω λάθος η πιο βαριά ποινή που μπορεί να φάει εκτός του προστίμου είναι 8 χρόνια με αναστολή.
Αλλά και φυλακή να μπει...
αυτό θα φέρει πίσω τη γυναίκα;
Ώρες-ώρες ρε γαμώτο με κάνουν να νιώθω ότι ζω σε απόλυτη μπανανία!!!!!!!

ridiculus
14/09/2006, 14:35
ΝΑΙ...
ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΠΑΝΑΝΙΑ

:a25:

Φιλαλήθης
14/09/2006, 14:50
απλούστατα, ο μπαμπάς (ή η μαμά, αν αυτή είναι η ιδιοκτήτης του αμαξιού) ευθύνεται για τις πράξεις του βλαμμένου/κακοαναθρεμμένου τους.

ΕΤΩΝ 30 ΕΊΠΕΣ?!?!

πως μου ξέφυγε αυτό?!?!

προφανώς άκυρες οι πίπες που είπα πριν, ο αρχιτσόγλανος στη φυλακή και τέλος.

Gandalf dr685sm
14/09/2006, 15:11
Δυστυχώς αυτό θα έπρεπε να θεωρείται ανθρωποκτονία, εκ προμελέτης, μιας και τις εγκατέλειψε και έφυγε που σημαίνει , οτι το σκέφτηκε , την έκανε και πήγε να κρυφτεί για να γλυτώσει το αυτόφωρο ίσως.

Ανθρωποκτονία εκ προμελέτης είναι 25 χρόνια αν δεν απατώμαι , με έξοδο στα 10 ή στα 15 λόγω καλής διαγωγής...
Αυτό χρειάζονται ... αλλά πρέπει να υπάρξει κράτος πρώτα.

τι είπαμε Land Rover jeep;... μάλιστα , έχοντες και κατέχοντες δηλαδή, που σημαίνει οτι με καλό δικηγόρο θα πάρει αναστολή και ίσως κανά σωφέρ για να πηγαίνει στην δουλειά , αν του πάρουν το δίπλωμα...

Αν ήμουν πατέρας, αυτής της κόρης, θα έβρισκα ενα "παληκάρι" απο αυτά που κυκλοφορούν και μόλις πέρναγε αρκετό διάστημα, δεν κρύβω οτι θα τον έβαζα να του κάνει μια "επίσκεψη - δρεπανιού" ... ειδικά αν το σκεφτεί κανείς απο την άποψη του πατέρα της γυναίκας, δεν νομίζω οτι θα διαφωνήσει.


Gandalf

Nik0s
14/09/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

τι είπαμε Land Rover jeep;... μάλιστα , έχοντες και κατέχοντες δηλαδή, που σημαίνει οτι με καλό δικηγόρο θα πάρει αναστολή και ίσως κανά σωφέρ για να πηγαίνει στην δουλειά , αν του πάρουν το δίπλωμα...


Gandalf


Αν είχε μια MV Agusta ή ένα Κ6 τα ίδια θα λέγαμε άραγε ? :rolleyes:

SF
14/09/2006, 15:26
Κλασικό κόλπο (παράδοση την επομενη) για να αποφύγουν το αυτόφωρο (και όλα τα "όμορφα" που αυτό συνεπάγεται. Απο εκεί και πέρα, όλα θα εξαρτηθούν από το πόσα $$ έχει ο τύπος.

Gandalf dr685sm
14/09/2006, 15:32
Nik0s ,

Δεν νομίζω πως υπάρχει μοτοσυκλετιστής που θα παράταγε χτυπημένο άτομο , αιμόφυρτο...

Θες απο συνείδηση, θες απο φυσικής άποψης (αν χτυπήσεις άτομο με μηχανή, ενώ έχεις ξεφύγει απο την πορεία, είναι αδύνατο να σηκωθείς και να την "κάνεις" αμέσως), δεν έχει σημειωθεί τέτοιο περιστατικό με μηχανή, για αυτό και τα περισσότερα ατυχήματα που συμβαίνουν , με ανθρώπινο τραυματισμό και εμπλοκή μηχανής, είναι σαν "ανθρωποκτονία απο αμέλεια" και δίνουν τα 8 χρόνια με αναστολή.

Gandalf

Nik0s
14/09/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Nik0s ,

Δεν νομίζω πως υπάρχει μοτοσυκλετιστής που θα παράταγε χτυπημένο άτομο , αιμόφυρτο...

Θες απο συνείδηση, θες απο φυσικής άποψης (αν χτυπήσεις άτομο με μηχανή, ενώ έχεις ξεφύγει απο την πορεία, είναι αδύνατο να σηκωθείς και να την "κάνεις" αμέσως), δεν έχει σημειωθεί τέτοιο περιστατικό με μηχανή, για αυτό και τα περισσότερα ατυχήματα που συμβαίνουν , με ανθρώπινο τραυματισμό και εμπλοκή μηχανής, είναι σαν "ανθρωποκτονία απο αμέλεια" και δίνουν τα 8 χρόνια με αναστολή.

Gandalf


Τον συλλογισμό σου τον αντιλαμβάνομαι αν και είμαι σίγουρος οτι μπορείς να φανταστείς τι θα συνέβαινε αν μια μηχανή πηγαίνοντας με κάποια χιλιόμετρα "έβρισκε" έναν πεζό.... Το αν θα τον παρατούσε ή οχι είναι άλλο θέμα που και πάλι νομίζω λίγο έχει να κάνει με το μέσο μετακίνησης που επιλέγουμε !

Όπως και να 'χει, εγώ αναφέρθηκα στον τύπου "ρατσισμό" που συναντώ πολύ συχνά μέσα στο forum αλλά και αλλού, όσον αφορά τους οδηγούς αυτοκινήτων (γνωστό και ως κουτί), πόσο μάλλον όταν το αυτοκίνητο είναι ακριβό...

Το να έχεις τζιπ - ακριβό - καλό αυτοκίνητο σε κάνει αμέσως τσογλάνι, κωλόπαιδο, πλουσιόπαιδο και παιδί του μπαμπα..... :rolleyes:

paramedic
14/09/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

τι είπαμε Land Rover jeep;... μάλιστα , έχοντες και κατέχοντες δηλαδή, που σημαίνει οτι με καλό δικηγόρο θα πάρει αναστολή και ίσως κανά σωφέρ για να πηγαίνει στην δουλειά , αν του πάρουν το δίπλωμα...

Αν ήμουν πατέρας, αυτής της κόρης, θα έβρισκα ενα "παληκάρι" απο αυτά που κυκλοφορούν και μόλις πέρναγε αρκετό διάστημα, δεν κρύβω οτι θα τον έβαζα να του κάνει μια "επίσκεψη - δρεπανιού" ... ειδικά αν το σκεφτεί κανείς απο την άποψη του πατέρα της γυναίκας, δεν νομίζω οτι θα διαφωνήσει.


Στις ειδήσεις είπανε οτι δεν έιχε δίπλωμα ο "δολοφόνος"!!! Οπότε σίγουρα με σωφέρ θα πηγαινει απο εδω και πέρα. Πάντως για να πάει τότε να παραδωθει σίγουρα δικηγόρος του το είπε.
Όσο για το δευτερο φίλε μου +100000000000000000000000000000:a016: :a016: :a016: :a016:

alximistis
14/09/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τον συλλογισμό σου τον αντιλαμβάνομαι αν και είμαι σίγουρος οτι μπορείς να φανταστείς τι θα συνέβαινε αν μια μηχανή πηγαίνοντας με κάποια χιλιόμετρα "έβρισκε" έναν πεζό.... Το αν θα τον παρατούσε ή οχι είναι άλλο θέμα που και πάλι νομίζω λίγο έχει να κάνει με το μέσο μετακίνησης που επιλέγουμε !

Όπως και να 'χει, εγώ αναφέρθηκα στον τύπου "ρατσισμό" που συναντώ πολύ συχνά μέσα στο forum αλλά και αλλού, όσον αφορά τους οδηγούς αυτοκινήτων (γνωστό και ως κουτί), πόσο μάλλον όταν το αυτοκίνητο είναι ακριβό...

Το να έχεις τζιπ - ακριβό - καλό αυτοκίνητο σε κάνει αμέσως τσογλάνι, κωλόπαιδο, πλουσιόπαιδο και παιδί του μπαμπα..... :rolleyes:

Μην αλλάζουμε το θέμα παρακαλώ!!!
Γιατί χάνεται το ζητούμενο όχι για κανα άλλο λόγο!!!
Να το θέσω αλλιώς...
στα... μου αν δεν είχε τζιπ και είχε Augusta Ducati Honda ή... πατίνι!
Δεν κριτικάρουμε το όχημα. Το συγκεκριμένο άτομο και την συγκεκριμένη συμπεριφορά.
Και όσοι έγραψαν για τζιπ και λεφτά δεν αναφέρονται γενικά σε όλους όσοι έχουν λεφτά και Λαντ Ρόβερ αλλά σε αυτούς που έχουν αποκτήσει τέτοια αντιμετώπιση ζωής. Του έχω φράγκα και δεν με ακουμπάνε.
Μην τα συγχέουμε και μην τα βάζουμε στο ίδιο σακούλι.
Δεν συζητάμε το αν στο φόρουμ υπάρχει ρατσιστική συμπεριφορά προς τους οδηγούς ΙΧ. ΑΥτό είναι άλλο ζήτημα και πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Όχι όμως εδώ!
Εδώ μιλάμε για έναν 30'αχρονο χωρίς δίπλωμα όπως γράφτηκε πιο πάνω ο οποίος σκότωσε μία γυναίκα χτύπησε μία άλλη και σηκώθηκε κι έφυγε!!!
Χέστηκα τι οδηγούσε! Με νιάζει τι έκανε!!!

Nik0s
14/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μην αλλάζουμε το θέμα παρακαλώ...



Μην συγχίζεσαι βρε Στέλιο, από το θέμα δεν φεύγουμε....

Το ζητούμενο όμως όπως λες, ποιο είναι... ? Τραγικό συμβάν δεν το αμφισβητούμε, εγκληματική αμέλεια, ούτε κι αυτό το αμφισβητούμε....

THEOD
14/09/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Κλασικό κόλπο (παράδοση την επομενη) για να αποφύγουν το αυτόφωρο (και όλα τα "όμορφα" που αυτό συνεπάγεται. Απο εκεί και πέρα, όλα θα εξαρτηθούν από το πόσα $$ έχει ο τύπος.

Ο κυριότερος λόγος δεν είναι τόσο το αυτόφωρο, όσο η ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΟΥ ΑΛΚΟΟΤΕΣΤ...

Συνήθως παρουσιάζονται την επόμενη που δεν αποδυκνείεται τίποτα και δικαιολογούνται ότι δεν παραδόθηκαν γιατί ήταν σοκαρισμένοι... Παρουσιάζουν και ένα κωλόχαρτο από γιατρό και οι εισαγγελείς "το τρώνε" ή κάνουν πως το τρώνε, και τους παραπέμπουν για ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑ... Δυστυχώς σε τέτοια κοινωνία ζούμε...

Nik0s
14/09/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ο κυριότερος λόγος δεν είναι τόσο το αυτόφωρο, όσο η ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΟΥ ΑΛΚΟΟΤΕΣΤ...




+ 1

paramedic
14/09/2006, 16:23
Ξέρετε τι δε μπορω να καταλάβω? Πως ζούνε μετά ενω ξέρουν τι έχουν κάνει. Δεν έχουν τύψεις δηλαδή? Τι στο διάολο ανθρώπους παρέσυραν όχι ζώα(εδώ που τα λέμε και σκύλο να είχα χτυπήσει θα τα είχα παίξει). Εγω χέζομαι στην ιδέα να χτυπήσω άλλον πάντως. Κάθε φορά που βλέπω πεζό πάω σαν κότα να μη γίνει μαλακια.

VanDiemen
14/09/2006, 16:31
Ότι και να του κάνουν, ο άνθρωπος δε γυρίζει πίσω! Οποιαδήποτε ποινή του επιβληθεί δεν θα αλλάξει τίποτα!
Τώρα είναι θέμα τιμωρίας; Θέμα παραδειγματισμού; Θέμα επανένταξης του οδηγού στην κοινωνία;
Σίγουρα κι εγώ είμαι υπέρ της αυστηρότατης ποινής!
Αλλά αν γινόταν αυτό το ατύχημα χωρίς να εμπλακούν τρίτα άτομα, στην προκειμένη περίπτωση τα θύματα, ποια ποινή θα του επέβαλλαν; Ποιος από μας εδώ θα γκρίνιαζε;
Αν δεν μπουν αυστηρές ποινές ανεξαρτήτως των συνεπειών που έχει η παράβασή μας, όσες τούμπες και να κάνουμε, δεν αλλάζει τίποτα!

alximistis
14/09/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μην συγχίζεσαι βρε Στέλιο, από το θέμα δεν φεύγουμε....

Το ζητούμενο όμως όπως λες, ποιο είναι... ? Τραγικό συμβάν δεν το αμφισβητούμε, εγκληματική αμέλεια, ούτε κι αυτό το αμφισβητούμε....

Όχι βρε συ.,.. δεν συγχύζομαι. Καμία σχέση ειλικρινά.
Μετά που το έγραψα και το διάβασα δημοσιευμένο το σκέφτηκα και είπα λες να νομίσει ότι τσαντίστικα ή του τη λέω;
Όχι φιλαράκι καμία σχέση!!!
Δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα...

πάντως η πιο σωστή ερώτηση νομίζω ότι τέθηκε λίγο πριν.
Πως μπορούνε και ζούνε μετά; Δεν έχουν τύψεις;;;
Σωστά paramedic δεν έχουν; Έλα μου ντε...
πως σκατά μπορούν;;;;;;;;;;

Thoreevos
14/09/2006, 17:09
Ωραίο θα ήταν, αν τη γλιτώσει ο αμαξιστής, ο πατέρας του να τον παίρνει τηλέφωνο κάθε πρωί και να του λέει "Σε ευχαριστώ που σκότωσες την κόρη μου. Καλημέρα."

...Φαντάστηκε κανείς να ήταν η Γυναίκα/Κόρη/Παιδί του σε 'κείνο το πεζοδρόμιο?

...άει σιχτίρ πια...

Φιλαλήθης
14/09/2006, 18:01
μωρέ και τύψεις έχουνε και απ'όλα έχουνε. Στο κάτω-κάτω στα παλιά μου τα παπούτσια τι νοιώθει (αν νοιώθει) ο αρχίδας.

Το ζητούμενο είναι τι να κάνουμε ώστε να μην επαναληφθεί αυτό, ούτε κάτι παρόμοιο.

Αν ο ανεγκέφαλος θέλει να κάνει κάτι επικίνδυνο, πώς θα τον αποτρέψουμε;

Πώς θα προστατευτούμε από αυτούς που το καταφέρνουν κάτι τέτοιο;

Η πιό απλή λύση είναι πραγματική εξάσκηση στην οδήγηση και πραγματικό φιλτράρισμα των ικανών οδηγών από τους ανίκανους, σε συνδιασμό με αυστηρότατες ποινές. Προκάλεσες ατύχημα με την μαλακισμένα (κυριολεκτικά "μαλακισμένη"= "μόνο για τον εαυτούλη του σκέφτεται") επικίνδυνη οδήγησή σου; Δεν ξαναακουμπάς τιμόνι. Αν κάποιος σου δώσει τα κλειδιά του δικού του τουτου, και αυτός χάνει το δίπλωμά του δια βίου (Γιατί προφανώς αδυνατεί να κατανοήσει τη θανάσιμη σοβαρότητα της κατάστασης)

ridiculus
15/09/2006, 10:17
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Σαφώς και ήταν εγκληματικό αυτό που έκανε και του αξίζει βάση νόμου φυλάκηση.

Όμως προτρέχετε λέγοντας πως θα μιζάρει και θα την σκαπουλάρει παρακάμπτοντας το νόμο, ίσως να γίνει και έτσι... μπανανία είναι η χώρα μας.

Απ'την άλλη μην σας ξενίζει που κάποιοι εγκαταλείπουν τα θύματα τους.
Μπορείτε δηλαδη εσείς να μπείτε στην ψυχολογία ενός ανθρώπου που ενώ κυλάνε όλα καλά στην ζωή του, απο την μια στιγμη στην άλλη να κάνει φόνο άθελα του.

Όσο παράνομος και να ήτανε ξαφνικά γίνετε δολοφόνος, και εκεί είναι που λειτουργεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της φυγής.

Μετέπειτα συνειδητοποιόντας την βαρύτητα της πράξης του παραδίδεται, με τύψεις που θα τον ακολουθούν για πάντα.
Δασκαλεύεται και απο κάποιους βέβαια, ξέρει πως δύσκολα θα την γιτώσει.

Δεν δικαιολογείτε αυτό στις μέρες μας αλλά τα ένστικτα υπερέχουν της λογικής τέτοιες στιγμές.

Ο άνθρωπος αυτός κατέστρεψε τον εαυτό του πέρα απο το έγκλημα που διέπραξε εις βάρος ενός συνανθρώπου.

Gandalf dr685sm
15/09/2006, 11:26
το "ένστικτο" κρατάει μόνο για 1-2 ώρες και μετά , αν έχεις κοινή λογική παραδίδεσαι και πας κανονικά αυτόφωρο...

΄"Ενστικτό" που έχει όση διάρκεια έχει και η σύλληψη για αυτόφωρο πρώτη φορά ακούω.

Δολοφόνος, εκ προμελέτης είναι και καθόλου άθελα του...

Και μην ακούω βλακείες περί φυγής κτλ... απο την στιγμη που χτυπάς άνθρωπο ...Σ-Τ-Α-Μ-Α-Τ-Α-Σ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΣ. Αν είναι δυνατόν να σκεφτώ να φύγω , επειδή χτύπησα άνθρωπο και στην ουσία δεν γνωρίζω αν έχει πάθει κάτι σοβαρό ή αν τον προλαβαίνω να τον σώσω με δική μου ενέργεια ακόμα και αν τον χτύπησα...

Είπαμε ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ και είναι 110% απόλυτο αυτό και χωρίς κανένα ελαφρυντικό.

Gandalf

mbjp
15/09/2006, 15:58
θα συμφωνησω εν μερει με αυτο που λεει ο ridiculus, οτι δηλαδη εκεινη τη στιγμη θα λειτουργησει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης. Μην ξεχναμε οτι ο καθε ανθρωπος λειτουργει και σκεφτεται διαφορετικα.

Ομως, οσο πιθανο ειναι ο δραστης να λειτουργησε "ενστικτωδος", αλλο τοσο πιθανο ειναι να ηταν υπο την επηρρεια αλκοολ.

Στη τελευταια περιπτωση, μονο η θανατικη ποινη του αξιζει.

anf125
15/09/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Είπαμε ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ και είναι 110% απόλυτο αυτό και χωρίς κανένα ελαφρυντικό.

Gandalf

Έτσι ακριβώς! Καμία ανοχή σε τέτοιες περιπτώσεις! Αξίζει περισσότερη ευαισθησία για το θύμα νομίζω παρά για το φονιά.

rsp
15/09/2006, 16:09
Συμφωνω με το να ειναι αυστηρες οι ποινες και οτι σε πολλες περιπτωσεις αξιζουν παλουκισμο...Αλλα ρε παιδια παντα προτρεχουμε...Θα κανω για λιγο τον δικηγορο του διαβολου...Αν απλα του γλυστρισε το αυτοκινητο, πανικοβληθηκε ηταν σε σοκ και οταν τον συνεφεραν λογικα του ειπαν περιμενε λιγες ωρες να μην εχει και αυτοφωρο και πηγαινε το πρωι...

Προς Θεου δεν τον δικαιολογο απλα κανω μια διαφορετικη σκεψη...

Και οσο αφορα τα ακριβα κουτια και μηχανακια, ολοι με δοσεις τα περνουν οποτε....
:wave2:

Φιλαλήθης
19/09/2006, 17:55
Πανικοβλήθηκε, ήταν σε σοκ και παρ'όλα αυτά οδήγησε, για να φύγει; Και μάλιστα, οδήγησε πανικοβλημένος και σοκαρισμένος καλύτερα απ'ότι οδηγούσε και προκάλεσε το ατύχημα;

χα.

Δολοφόνος._

THEOD
19/09/2006, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν απλα του γλυστρισε το αυτοκινητο, πανικοβληθηκε ηταν σε σοκ και οταν τον συνεφεραν λογικα του ειπαν περιμενε λιγες ωρες να μην εχει και αυτοφωρο και πηγαινε το πρωι...
:wave2:

Εγώ να πω μερικά άλλα αν....

ΑΝ τυχόν ήταν μεθυσμένος και ΑΝ τυχόν την κοπάνησε εσκεμμένα ώστε να αποφύγει το αλκοοτέστ και λογικά παρουσιάστηκε την επόμενη που δεν ανιχνεύεται τίποτα στο αίμα...τότε τι θα έλεγες ???

Με λίγα λόγια...ΑΝ η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήτανε πατίνι....