PDA

View Full Version : Αγορά transalp ή v-strom?



geo706
14/09/2006, 14:28
Καλησπέρα σε όλους(ή καλημέρα.εξαρτάται τι ώρα το διαβάζετε).
Θέλω να αγοράσω μια μοτοσυκλέτα και είμαι αυστηρά ανάμεσα στα 2 μοντέλα.Το θέμα έχει θιχτεί πολλές φορές και έχω πάρει αρκετές απαντήσεις.Απο την μία με τραβάει η αξιοπιστία honda ενώ απο την άλλη το σύγχρονο και δυνατό v-strom..
2-3 απορίες λοιπόν που έχω:

1)Με απασχολεί το ύψος απο το έδαφος της V-strom.Φορτωμένο με 2 άτομα βάρους 85 κιλών ο καθένας περίπου και μαζί με την καρίνα τι ύψος περίπου θα έχει απο το έδαφος?Θα μπορώ να πάω σε χώμα?Βλέπετε καλοκαιράκι στα νησιά θα χρειαστεί απαραίτητα να μπεί κάποιος και σε χωματόδρομο.
2)το ύψος μπορεί να ρυθμιστεί μελλοντικά?Γίνεται μόνο με αλλαγή αναρτήσεων?Τι κόστος να υπολογίζει κάποιος?
3)Με ενδιαφέρει πολύ και ο παράγοντας "επισκέψεις σε συνεργεία"!!Για την transalp στο συγκεκριμένο θέμα ακούω πολλά θετικά.Ξέρετε δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς για ένα προΐόν αλλα και το μετέπειτα κόστος λειτουργίας...
Κανένα σχόλιο σχετικά με αυτό θα ήταν ευπρόσδεκτο...
4)Είναι αλήθεια οτι μπορώ να βρω καινούρια V-strom με 69+κατι και transalp με 59++?
Παίρνω το μοτο τρίτη και σα να πήρε το μάτι μου διαφήμισει ενός καταστήματος στην Αθήνα και έδειχνε V-strom και έγραφε 6. και μετα είχε κουτάκι δώρου...
ισχύουν αυτα?

ruyjin
14/09/2006, 14:55
φιλε τα εχω οδηγησει και τα 2
σε συγκριτικο που εγινε απο περιοδικο προσφατα σε χωμα απο τα δυο βγαλανε καλυτερο το Τρανσαλπ

σε ασφαλτο μαλλον το Στρομ θα σε ικανοποιησει περισσοτερο
μιλησες για καρινα... εννοεις οτι θελεις να του βαλεις εξτρα?

παλια σε ΑΧ-1 φιλος το ειχε σηκωσει και το ειχε κανει πιο ψιλο
πιθανον να γινεται και σε αυτα τα μηχανακια

οδηγησε τα βασικα και τα 2 και μετα αποφασισε και οχι απλα απο γνωμες και φωτογραφιες

απο συντηρηση δε ξερω αλλα πανω κατω ιδια θα ειναι
οσο για τιμη αγορας δες απο mototriti.gr και ψαξε και πολλες αγγελιες για μεταχειρισμενο

για δωρα κλπ πρεπει μαλλον να τα δεις απο κοντα απο το μαγαζι που θα πας αν θες καινουριο

παντως δες και μεταχειρισμενα, παιζουν πολλα με λιγα χλμ και σε καλες τιμες

φιλικα
:wave2:

geo706
14/09/2006, 15:08
Σχετικά με την καρίνα...
Σίγουρα πιστεύω πως χρειάζεται!!
Εγώ το V-strom δε το θεωρώ άσχημο αλλα μου κάνει εντύπωση που σε ένα κατα τα άλλα τόσο προσεγμένο μοντέλο έχουν την εξάτμιση να βγαίνει έτσι απο κάτω..

MakisD
14/09/2006, 17:41
Το προηγούμενο μηχανάκη μου ηταν Τρανσαλπ μοντ.2004 και πραγματικά ηταν απροβληματιστο.Πάει παντού και το μόνο που ζητάει ειναι βενζίνη.
Αν ψάχνεις για αξιοπιστία σίγουρα είναι πρώτη επιλογή.
Τώρα όποιο μηχανάκη και να πάρεις γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με το ψήλωμα γιατί αλλάζεις την συμπεριφορά της μηχανής.

harlek
14/09/2006, 21:18
Το ύψος από το έδαφος με δυο άτομα δεν μεταβάλλεται αισθητά, αν η μηχανή δίνει ρυθμιστικά προφόρτισης ελατηρίων. Αυξάνεις την προφόρτιση κι έτσι αντισταθμίζεις το "κάθισμα" που προκαλεί το επιπλέον βάρος. Νομίζω το Σουτζούκι έχει τέτοια ρυθμιστικά.

Πρέπει οπωσδήποτε να τα οδηγήσεις και τα δυο γιατί πιστεύω ότι η διαφορά στη δυναμική τους συμπεριφορά στην άσφαλτο είναι μεγάλη (υπέρ του V-Strom). Δεν είμαι κάτοχος κανενός από τα δυο, απλά το έχω ψάξει κάπως το θέμα...

el_mojito
27/10/2006, 00:47
...nai ontws to thema v-strom, h TA exei xilioeipwthei sto parelthon.

Ws prwhn katoxos TA tha sou pw ta ekshs.
Apo ajiopistia genikws paei kala to mhxanaki.Ta service tou einai ana 6000.To kostos synthrhshs tou isws einai to idio me ayto enos mikrou aytokinhtou kai polles fores megalytero (px gia 4 lastixa bridgestone sto clio mou edwsa 240 euro kai gia 2 metzeler tourance ths TA edwsa peripou 250 euro).Genikws mia motosykleta 650 cc den thn pairneis nte kai kala gia oikonomikh metakinhsh (an thes ayto pare kati pio mikro)
Epishs...to mhxanaki de tha se problhmatisei sto xwma kai me 2 atoma (h pisw anarthsh rythmizetai) alla oute kai sthn asfalto.Pezodromia kai tetoia sketo paixnidaki.Gia to VSTROM den exw na sou pw kati den to exw odhghsei kan.Apla einai pio asfaltino kai isws ta brei skoura sto xwma ekei pou to TA dhladh den masaei.
Genika exe ypopsin sou oti o V2 ths honda meta ta 100.000 kaiei ladia.
Saracakis aparadektos!!

H epilogh dikh sou!!

ps: koita kai ti se ftiaxnei perissotero.poio goustareis esy perissotero ki ase tous arithmous.Ta 2 mhxanakia einai arketa konta metajy tous...

alex14
27/10/2006, 00:59
Τρανσαπλ , γιατι ειναι Χονδα.:rotflmao:

Προσωπικα δεν μου αρεσει κανενα απο τα δυο - γουστα ειναι αυτα, αλλα μιας και σε ενδιαφερει και το κοστος χρησης Keep in mind, το ΤΑ καιει αρκετα περισσοτερο απο το Strom και εχει service καθε 24000 χλμ ενω το ΤΑ καθε 12000 νομιζω.:winka:

Απο γκαζια δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Σχετικα με την αξιοπιστια , απλα κοιτα γυρω σου να δεις ποσα χιλιαδες Strom κυκλοφορουν και δεν εχει ακουστει τιποτα σοβαρο.
Επισης το ΤΑ δεν ειναι πλεον Made in Japan και εχουν ακουστει καποια προβληματακια.

Αυτια


:wave2:

X_NR750
27/10/2006, 01:04
Πρωην κατοχος ΤΑ ειμαι
το μηχανακι ειναι πολυ καλο αλλα προσεξε γιατι θα βγαλουν συντομα καινουργιο με τον κινητηρα του νεου ντοβιλ

εξαρταται την χρηση που προσδοκας

για ταξιδι ειναι πολυ καλα και τα 2

το στρομ το χωμα το βλεπει απο μακρια αλλα στην ασφαλτο ειναι καλυτερο

el_mojito
27/10/2006, 01:13
Απο γκαζια δεν τιθεται θεμα συγκρισης. Σχετικα με την αξιοπιστια , απλα κοιτα γυρω σου να δεις ποσα χιλιαδες Strom κυκλοφορουν και δεν εχει ακουστει τιποτα σοβαρο.
Επισης το ΤΑ δεν ειναι πλεον Made in Japan και εχουν ακουστει καποια προβληματακια.

Αυτια


:wave2: [/B][/QUOTE]

ta mona giapwnezika transalp htan ta 400 aria.Ta mona. XLV400 R
Ta 600 kai ta 650 htan made in italy kai metepeita made in spain :smokin:

alex14
27/10/2006, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito

ta mona giapwnezika transalp htan ta 400 aria.Ta mona. XLV400 R
Ta 600 kai ta 650 htan made in italy kai metepeita made in spain :smokin:

Σιγουρα ? Εχω την εντυπωση οτι καποτε το 600 ηταν japan. Δεν επιμενω.

:wave2:

X_NR750
27/10/2006, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Σιγουρα ? Εχω την εντυπωση οτι καποτε το 600 ηταν japan. Δεν επιμενω.

:wave2:

Japan ξεJapan αυτα και τα παλια ΧΤ εχουν γινει θρυλοι αξιοπιστιας
ενω τα σουτζουκια που ειναι Japan......:wave2:

alex14
27/10/2006, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750

ενω τα σουτζουκια που ειναι Japan......:wave2:

..... σκιζουνε κατι χονδες για πλακα :D

:beer:

:wave2:

Vezouvios
27/10/2006, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
..... σκιζουνε κατι χονδες για πλακα :D

:beer:

:wave2:

Σωστος!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

X_NR750
27/10/2006, 08:21
Σας κερναω ανετα λιπτον και τους δυο με το παλιοχονδα μου:wave2: :beer: :wave2: :beer:

alex14
27/10/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Σας κερναω ανετα λιπτον και τους δυο με το παλιοχονδα μου:wave2: :beer: :wave2: :beer:

Δεν συνεχιζω γιατι ειμαστε σε αλλη κατηγορια. Εαν θες παμε διαμαχες. :p

:wave2:

toyota
27/10/2006, 08:48
Βασικό μειονέκτημα του ΤΑ είναι οτι είναι 5-ταχυτο και καίει πολύ περισσότερο απ'το VSTROM που είναι 6-ταχυτο.
Η σέλα του VSTROM είναι πολυθρόνα μπροστά στου ΤΑ. Το VSTROM είναι πολύ πιο ευκολοδήγητο και και η σέλα του είναι πιο χαμηλή απ'του ΤΑ.Πολύ καλύτερα φώτα το VSTROM.Γενικά,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι μα τα δοκιμάσεις και τα 2 και να δείς από μόνος σου τί σε βολεύει.

PS. Το καλοκαίρι πήγα Πάρο με το VSTROM και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο χώμα (δικάβαλο και μπαγκάζια).

*Πρώην κάτοχος ΤΑ και τωρινός κάτοχος VSTROM.

GUZZISTA
31/10/2006, 08:29
kitaxe na dis kai ta 2 einai poli kala kai ta dio vgazoun provlimatakia se gazi to v strom alla se antoxi pantou to TA:D