PDA

View Full Version : cbf 600s Βγάζει προβλήματα?



WILDCAT_mmm
15/09/2006, 02:05
Γειά πείτε μου ρε παιδιά τι προβλήματα βγάζει η μηχανή γιατί κάποιος μου είπε οτι βγάζει ηλεκτρολογικά και ανησυχώ... thanks:wave2:

Nikoskazer2000
15/09/2006, 03:32
ΜΑΑΑΑΑΑΚΗ..... :cry:

makis206
15/09/2006, 08:38
Ποιος τα λέει αυτά τα κουφά ;

:lol: :lol: :lol:

Εγώ είμαι νέος κάτοχος και δεν έχω πλήρη επίγνωση επι του θέματος:dizzy: αλλά τα ηλεκτρολογικά προβλήματα σε ένα μηχανάκι καρμπόν του Transalp μου ακούγονται εντελώς τακατουκουτσίκιμπαμ.:lol:

Από γνωστό που έχει CBF-600 απ'το 2004 και με 45000 χλμ δεν είχε το ποτέ το παραμικρό.

Και από τα μέλη του φόρουμ που γράφουν εδώ δεν είδα ποτέ να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.

Αν έχει περάσει κανείς κάποια δυσσάρεστη εμπειρία με το CBF του όσο αναφορά την αξιοπιστία του είτε μηχανικά είτε ηλεκτρολογικά ας το αναφέρει.

Δεν νομίζω να βρεθεί κανείς πάντως.. :cool:

:beer: :beer: :beer:

DUKASII
15/09/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ποιος τα λέει αυτά τα κουφά ;

:lol: :lol: :lol:

Εγώ είμαι νέος κάτοχος και δεν έχω πλήρη επίγνωση επι του θέματος:dizzy: αλλά τα ηλεκτρολογικά προβλήματα σε ένα μηχανάκι καρμπόν του Transalp μου ακούγονται εντελώς τακατουκουτσίκιμπαμ.:lol:

Από γνωστό που έχει CBF-600 απ'το 2004 και με 45000 χλμ δεν είχε το ποτέ το παραμικρό.

Και από τα μέλη του φόρουμ που γράφουν εδώ δεν είδα ποτέ να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.

Αν έχει περάσει κανείς κάποια δυσσάρεστη εμπειρία με το CBF του όσο αναφορά την αξιοπιστία του είτε μηχανικά είτε ηλεκτρολογικά ας το αναφέρει.

Δεν νομίζω να βρεθεί κανείς πάντως.. :cool:

:beer: :beer: :beer: καλά ακου τωρα και εσυ μια ιστοριούλα προσφατη μιας και το μοτο gp στη τσεχια προσφατο ειναι.
3 φιλαράκια ξεκίνησαν με 2 τρανσαλπ να πανε να το δουν λαιβ και τα ρεστα..

αλλα στα μισα και τα 2 τρα μείναν πανω στα βουνα απο ΠΗΝΕΙΑ.

αν αμφιβαλεις μπορώ να σου δώσω και τα τηλ τους να τους παρεις να τα πείτε..και να σου πουν και ποσα εδωσαν συνολικα λογω του προβλήματος..ξεχωρα που δεν 'ειδαν και ποτε τσεχία..

και ασε που στο γυρνα βρήκαν και ενα cbr1000 με ΕΛΛΗΝΑ ..

ΝΑ ΤΟΥ ΧΕΙ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟ.

Τεσπα.
μη το κουράζουμε.
ολα τα μηχανάκια εχουνε προβλήματα οποτε παμε παρακάτω.

makis206
15/09/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Τεσπα.
μη το κουράζουμε.
ολα τα μηχανάκια εχουνε προβλήματα οποτε παμε παρακάτω.

Σ'αυτό συμφωνούμε απόλυτα

Και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει εξάλλου όταν η παραγωγή έχει αυξηθεί με τέτοιους ρυθμούς τα τελευταία χρόνια ;

Γι'αυτό υπάρχουν κι οι εγγυήσεις εκτός κι αν σου κάτσει που λένε μετά τη λήξη της.

Όλων των εταιριών, όλα τα μοντέλα μπορούν να παρουσιάσουν προβλήματα μικρά η μεγάλα.

Όχι όμως ΌΛΑ τα CBF, ΌΛΑ τα ER, ΌΛΑ τα LC4, ΌΛΑ τα Ζ κλπ κλπ..

Το ίδιο ισχύει πλέον με ότι αγοράζουμε πιστεύω, απο ψυγείο μέχρι ελικόπτερο. :winka:

:beer: :beer:

geopitt
15/09/2006, 09:07
Εγω παντως που το εχω απο το 04 και το κινω καθε μερα και μεσα στην Αθηνα και ταξιδακια το ΣΚ δεν ειχα κανενα προβλημα.
Εκτος την κανονικη του συντησηση μονο λαστιχα και μπαταρια
του εχω αλαξει ( απο μαλακια δικια μου ).

Nostra
15/09/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Γειά πείτε μου ρε παιδιά τι προβλήματα βγάζει η μηχανή


KANENA!!!!

idi
15/09/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Γειά πείτε μου ρε παιδιά τι προβλήματα βγάζει η μηχανή ....

ανοια βαρεμαρα και υπνο κατα την οδηγηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
15/09/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ανοια βαρεμαρα και υπνο κατα την οδηγηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: +ΟΣΑ ΘΕΣ ΡΕ :wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Λεωνίδας
15/09/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ανοια βαρεμαρα και υπνο κατα την οδηγηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: εγκάθετος :a27: :a27: :a27:

alex14
15/09/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από WILDCAT_mmm
Γειά πείτε μου ρε παιδιά τι προβλήματα βγάζει η μηχανή γιατί κάποιος μου είπε οτι βγάζει ηλεκτρολογικά και ανησυχώ... thanks:wave2:

Σωστα σου ειπαν. Ριχνει την ασφαλεια της κουζινας. :D

Σοβαρα τωρα . Δεν ξερω , δεν εχω ακουσει, αλλα τα Χονδα εχουν μια μικρη παραδοση στα ηλεκ/κα οπως αλλες μαρκες εχουν παραδοση σε αλλα προβληματα.

:wave2:

Nostra
15/09/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ανοια βαρεμαρα και υπνο κατα την οδηγηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ανάλογα με το τι ψάχνει ο καθένας ... μια χαρά είναι η μηχανή....

δεν έχουμε όλοι βλέψεις να στρίβουμε με 200 ούτε να τελικιάζουμε στα 260 ούτε να χρονομετρούμε 2:30 με 3 ώρες αθήνα θεσσαλονίκη....

και 210 τελική έχει, και στρίβει όσο και όπου θες, και ροπή έχει και σταθερή είναι....

για όσους ψάχνουν αεροπλανάκια υπάρχουν και τα μέγαρα, οι σέρρες, η τρίπολη κλπ.


εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου χαλαρό οδηγό και μη απαιτητικό σε SS επιδόσεις.... ούτε ανοία μου προκαλεί ούτε βαρεμάρα ούτε ύπνο.... sorry e?


A, και για να πάρει και φωτιά το thread :D :D

υπάρχουν πολλοί μηχανικοί που επισκευάζουν kawasaki-a και δει Z

τα CBF 600 επισκέπτονται τα συνεργεία μόνο για προβλεπόμενα service .+-




:wave2:

el_hymador
17/09/2006, 02:15
Παιδια , το μηχανακι βγαζει προβλημτα ....μην λεμε μ...κιες....αυτο φυσικα δεν το καθιστα προβληματικο η αναξιοπιστο....αλλα απο την αλλη δεν σημαινει οτι ολα τα honda ειναι τερατα αξιοπιστιας και ποιοτητας .....

1.Το κιβωτιο μερικες φορες πεταει ταχυτητες, νεκρες η αρνειτε να κουμπωσει η σχεση (ειδικα αμα το σκιζεις).Γενικα ειναι θορυβωδες και δεν εχει καμια σχεση με τα παραδοσιακα honda κιβωτια....το ιδιο συμαβαινει και σε cbf φιλου μου.

2.Μου χαλασε η φουσκα στο κιβωτιο , και κατ΄επεκταση δεν ειχα ενδειξη νεκρας στα οργανα....

3.Εσπασε ο ρεγουλατορος της ντιζας του συμπλεκτη (στην μανετα)

4.Το τσοκ πρεπει να το κρατας σε μια θεση με το χερι , αφου εχει την ταση να κλεινει /τραβιεται μονο του προς τα μεσα.

5.Η ποιοτητα συναρμογης των πλαστικων δεν ειναι η καλυτερη δυνατη , ειδικα αν την συγκρινεις με ανταγωνιστικες μηχανες (fz6)


το μηχανακι εχει 35000χλμ χρηση καθημερινα μεσα στην πολη , εχει κανει ταξιδακια , και τααξιδιααααα , εχει οδηγηθει νορμαλ , σβελτα και πολυ γρηγορα και εχει βγαλει ακομα και χωματοδρομους ...οχι του στυλ απλα παω να δω την παραλια ...

προσωπικα δεν θεωρω τα παραπανω σαν προβληματα που το καθιστουν ελαττωματικο...ο κινητηρας δουλευει οπως και την πρωτη ημερα , το κιβωτιο ειναι κατι με το οποιο εμαθα να ζω(δλδ τι να πουν οι Yamahaκιδες?) ενω τιποτα αλλο δεν με εχει απασχολησει....

Μην ακους τους γνωστους εγκαθετους με τα Ζ....το μηχανακι σε κλειστο στροφιλικι ειναι πολυ πιο αποδοτικο απο οσο νομιζεις/ουν ενω ειναι ικανο να στριβει με 200 στην εθνικη χαλαρα...εκει δηλαδη οπου οι ''γρηγοροι'' Ζηταδες χτιζουν σβερκο....

Απο Ξανθη - Αθηνα με δυο στασεις και εφτασα σπιτι κουρασμενος μεν , αλλα οχι διαλυμενος ....η καταναλωση βεβαια στο τερμα γκαζι ειναι .....:eyepop: , αλλα τι να κανουμε δεν μπορει να ειναι και οικονονικο!!!

μια χαρα ειναι , αγορασε το !!!

lyk0s
19/09/2006, 04:01
Εμενα δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα μετα απο 12000 χλμ τα μισα απο αυτα σε ταξιδια και τα υπολοιπα στην πολη.

Ο μονος λογος που πηγα στο συνεργειο ειναι για τα service.

Τωρα για αυτο που αναφερει ο el_hymador για το κιβωτιο ταχυτητων οτι αρνειτε να κουμπωσει η σχεση μου συμβαινει και μενα αλλα πολυ σπανια οταν παω να βαλω πρωτη.Ταχυτητα δεν μου εχει πεταξει ποτε.