PDA

View Full Version : 0-300 και ψεματα



Σελίδες : [1] 2

AFTER
15/09/2006, 08:27
Περνοντας λοιπον από το ψιλικατζιδικο της γειτωνιας μου, πεφτουν τα ματια μου στο νέο 0-300!
Πρωτοσελιδο συγκριτικο με F800ST-Z750S-CBF600S
Τι καλυτερο από το ‘’να δω τι γραφουν’’ για το μηχανακι μου?

Ανοιγω λοιπον την αναλογη σελιδα και ……….ΣΟΚ!!!
Δεν είναι δυνατον λεω, μας δουλευουν κανονικα ή εχουν γινει 100 τυπογραφικα λαθη!
Αρχιζουμε λοιπον:
Tα Kawasaki kai cbf μοιαζουν κουρασμενα μπροστα στο BMW(οκ, αντικειμενικο αυτό λεω)
Παμε παρακατω
Καθαριζει το BMW στις ρεπριζ, οι 100 ιπποι του Ζ δειχνουν ετοιμοι για όλα, αλλα στην πραγματικοτητα δυσκολευονται να επικρατησουν στους 82 του bmw(μααααλιστα)
Παμε παρακατω…
Δεν μπορει να περασει την δυναμη του στο δρομο το Ζ λογω των κακων αναρτησεων/πλαισιο.
Λαστιχαρει και δεν μπορει να κινηθει γρηγορα ο αναβατης(!!!), ενώ από την άλλη το cbf είναι καλυτερα στημενο!!!
200χλμ αυτονομια το Ζ!(Χαλια παιδια, το δικο μου που βγαζει 200 για να αναψει η λυχνια ότι απομενουν 4 λιτρα, είναι τυχαιο, είναι ειδικο μοντελο)

Λεω ρε γαμωτο, δεν γινεται, αποκλειεται να γραψουν μπαρουφες και στις επιδοσεις!
Αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ ακομα και από καποιον ασχετο, ένα φαναρι αρκει!
82 ιππους το bmw και 101 ,πραγματικους παντα και για τα δυο, το Ζ.
Στα ιδια κιλα βρισκονται οποτε……….ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ!!!!
Το Ζ χανει ακομα και εδώ
Παμε..

0-400μ
11,7’’ το bmw 11.8 για το Ζ

0-100χλμ/ω 4.6’’ bmw, 3,7’’ το Ζ(ωραια λεω αλλα…)
0-150χλμ/ω 7.5’’ bmw , 7.5’’ το Ζ
Ε ρε κατι ανοιγματα μετα τα 100 το bmw, τι πατησε?nitro?
Για τις ρεπριζ μην γραψω, το bmw είναι μπροστα λες και είναι 150 ιππους!!

Πριν πω οτιδηποτε, να δηλωσω ότι μου αρεσει πολυ το F800S/ST και σιγουρα είναι μια παρα πολύ καλη μοτοσυκλετα.

Φιλοι των 0-300, οκ τα εχουμε πει, τα περιοδικα ζουν από τις καταχωρησεις.
Όμως αυτό δεν σημαινει ότι μπορειτε να γραφετε ανακριβειες για ένα μοντελο που εχει αποδιξει τι μπορει να κανει.
Θα διαβασουν και ασχετοι αυτό το συγκριτικο, δεν ξερετε όμως ότι θα το διαβασουν και ‘’ψαγμενοι’’, εκτος και αν απευθυνεστε σε άλλο κοινο…

Για χαρα και δεν θα τα ξαναπουμε

(Κριμα Θαναση... )

DUKASII
15/09/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Περνοντας λοιπον από το ψιλικατζιδικο της γειτωνιας μου, πεφτουν τα ματια μου στο νέο 0-300!
Πρωτοσελιδο συγκριτικο με F800ST-Z750S-CBF600S
Τι καλυτερο από το ‘’να δω τι γραφουν’’ για το μηχανακι μου?

Ανοιγω λοιπον την αναλογη σελιδα και ……….ΣΟΚ!!!
Δεν είναι δυνατον λεω, μας δουλευουν κανονικα ή εχουν γινει 100 τυπογραφικα λαθη!
Αρχιζουμε λοιπον:
Tα Kawasaki kai cbf μοιαζουν κουρασμενα μπροστα στο BMW(οκ, αντικειμενικο αυτό λεω)
Παμε παρακατω
Καθαριζει το BMW στις ρεπριζ, οι 100 ιπποι του Ζ δειχνουν ετοιμοι για όλα, αλλα στην πραγματικοτητα δυσκολευονται να επικρατησουν στους 82 του bmw(μααααλιστα)
Παμε παρακατω…
Δεν μπορει να περασει την δυναμη του στο δρομο το Ζ λογω των κακων αναρτησεων/πλαισιο.
Λαστιχαρει και δεν μπορει να κινηθει γρηγορα ο αναβατης(!!!), ενώ από την άλλη το cbf είναι καλυτερα στημενο!!!
200χλμ αυτονομια το Ζ!(Χαλια παιδια, το δικο μου που βγαζει 200 για να αναψει η λυχνια ότι απομενουν 4 λιτρα, είναι τυχαιο, είναι ειδικο μοντελο)

Λεω ρε γαμωτο, δεν γινεται, αποκλειεται να γραψουν μπαρουφες και στις επιδοσεις!
Αυτό ΦΑΙΝΕΤΑΙ ακομα και από καποιον ασχετο, ένα φαναρι αρκει!
82 ιππους το bmw και 101 ,πραγματικους παντα και για τα δυο, το Ζ.
Στα ιδια κιλα βρισκονται οποτε……….ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ!!!!
Το Ζ χανει ακομα και εδώ
Παμε..

0-400μ
11,7’’ το bmw 11.8 για το Ζ

0-100χλμ/ω 4.6’’ bmw, 3,7’’ το Ζ(ωραια λεω αλλα…)
0-150χλμ/ω 7.5’’ bmw , 7.5’’ το Ζ
Ε ρε κατι ανοιγματα μετα τα 100 το bmw, τι πατησε?nitro?
Για τις ρεπριζ μην γραψω, το bmw είναι μπροστα λες και είναι 150 ιππους!!

Πριν πω οτιδηποτε, να δηλωσω ότι μου αρεσει πολυ το F800S/ST και σιγουρα είναι μια παρα πολύ καλη μοτοσυκλετα.

Φιλοι των 0-300, οκ τα εχουμε πει, τα περιοδικα ζουν από τις καταχωρησεις.
Όμως αυτό δεν σημαινει ότι μπορειτε να γραφετε ανακριβειες για ένα μοντελο που εχει αποδιξει τι μπορει να κανει.
Θα διαβασουν και ασχετοι αυτό το συγκριτικο, δεν ξερετε όμως ότι θα το διαβασουν και ‘’ψαγμενοι’’, εκτος και αν απευθυνεστε σε άλλο κοινο…

Για χαρα και δεν θα τα ξαναπουμε

(Κριμα Θαναση... ) +1 και αν σου πω εγω τι σκατα εχω διαβάσει σε μετρησεις επιδόσεων στα περιοδικα..οπου αλλάζουν τα κιλα μιας μοτο μετα απο ένα χρονο..μεχρι να εχει μοτορι καλυτερη αναλογια κιλών ανα αλογο..και περισσοτερη ροπη..

και να χανει σε 0-400 μετρηση.

χεστα.
περσι το κτμ μου ηταν ας πουμε 194 κιλα γεμάτο..φετος πηρε ενα χρονο πανω του και πηγε στα 199 κιλα γεματο.
πολλά πολλα απο που να ξεκινήσω και που να καταληξω λεμε.

μη δίνεις σημασιά και κανε οτι κανω και εγω.
οπου πετυχένω τα πιο γρηγορα μηχανακια ...ΤΟΥΣ Γ@@ω τη μανουλα για να τους δείξω οτι οι μετρησεις των περιοδικών ειναι μουφα..:lol: :rotflmao: :lol:

alximistis
15/09/2006, 08:43
Είναι τεράστιο θέμα αυτό με τις μετρήσεις των περιοδικών. Ειλικρινά θα ήθελα να δω πως τις κάνουν! Και που βεβαίως!!!
Γιατί ορισμένα πράγματα όντως είναι περίεργα...

AFTER
15/09/2006, 08:53
Εγω πραγματικα αν τους ειχα απεναντι μου, θα ηθελα να τους ρωτησω μονο αυτο:

Πιστευεται οτι απευθυνεστε στον μοτοσυκλετιστη ή στο περιστασιακο χρηστη?
Γιατι αν ναι, τοτε καλυτερα να μετονομαστητε σε ''Μοτο Τεταρτη''
Πιστευετε οτι θα ανεβασετε πωλησεις μετα απο αυτο?
Εγω π.χ. εδω και παρα πολλους μηνες που εχω σταματησει να σας διαβασω, και νιωθω οτι πεταξα παλι τα λεφτα μου εχτες!

Και παλι......κριμα Θαναση...

AFTER
15/09/2006, 09:05
Διαβαστε και εδω
http://www.0-300.gr/el/newsdetail.php?id=670

Julius
15/09/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Διαβαστε και εδω
http://www.0-300.gr/el/newsdetail.php?id=670


Den ksero gia tis metriseis (mia kai den exo diavasei to periodiko) alla me to parapano keimeno Symfono 100%


pantow einai gegonos oti ston vomo ton xrimaton kai ton diafimiseon parapiounte arketa syxna metriseis klp

gian_nykt
15/09/2006, 09:42
Πάντως παιδιά, το σίγουρο είναι οτι πρέπει απλά να πέρνουμε μια γεύση απο τα περιοδικά αυτά κι όχι να το δένουμε κόμπο οτι γράφουνε. Θα μου πείς...............εσυ που σκαμπάζεις 5 πράματα......καταλαβένεις......ο Χ και Ψ που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και πάνε τωρα να ασχοληθούν?????
Αυτό που μου έχει πάντως κάνει εντύπωση είναι σε συγκριτικό K1200S με GSXR1000 K5-6 και ηταν παντού πιο γρήγορο το BMW :confused: Μα ΠΑΝΤΟΥ??? Είπαμε, είναι +200cc =παραπάνω ροπή - ίδια σχεδόν ιπποδύναμη αλλά να είναι πιο γρήγορο παντού απο το "που είναι το μηχανάκι ρε παιδιά" GSXR1000???
Γενικότερα επικρατεί μια ΥΠΕΡBMWδοάποψη στα περιοδικά......δεν λέω....σαφώς βελτιωμένα με το παρελθόν......αλλά δεν ξυπνήσανε ενα πρωϊ οι Fritzιδες να μας πάρουνε τα σόβρακα.....τι κάνει ο ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ τόσα χρόνια????? Βίντεο συναρμολογεί???

SF
15/09/2006, 09:45
Εγώ δεν ξέρω γιατί πάτε και αγοράζετε ελληνικά περιοδικά...

Επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει "λαστιχάρει".
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουρασμένο μπροστινό".
Και γενικώς έχω πολλές τέτοιες απορίες...

idi
15/09/2006, 09:47
Κλασική τελική μετάδοση με αλυσίδα στα δύο ιαπωνικά, ιμάντας για αθόρυβη λειτουργία, μεγάλη διάρκεια ζωής, μικρότερο βάρος και ελάχιστες ανάγκες συντήρησης για το βαυαρικό άτι.


Η στάση του αναβάτη στο Kawasaki είναι περίεργη. Τα πόδια αρκετά πίσω και ένα τιμόνι που χρειάζεται αλλαγή σε φέρνουν σε στάση όχι ιδιαίτερα άνετη, ούτε ιδιαίτερα sport.



ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΧΑΡΛΕΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ?????

sniper
15/09/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εγώ δεν ξέρω γιατί πάτε και αγοράζετε ελληνικά περιοδικά...

Επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει "λαστιχάρει".
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουρασμένο μπροστινό".
Και γενικώς έχω πολλές τέτοιες απορίες...

Είναι τεχνικοί όροι που απευθύνονται σε αναγνώστες που δεν καταλαβαίνουν και πολλά..... όλοι δλδ :lol:

Απλά διανθίζεται το κείμενο με διάφορα που να το κάνουν πιο δυσνόητο και να υπάρχει μια "άλλη" ατμόσφαιρα στο τεστ...

:smokin:

dirtbird
15/09/2006, 09:48
Χωρίς να θέλω να πάρω άμεσα θέση σεαυτά που γράφεις (και εγώ στο παρελθόν έχω παρατηρήσει 'ύποπτες' μετρήσεις και από τα 2 περιοδικά) μη ξεχνάς και ότι και οι άλλοι βάζουν διαφήμιση.

Γενικά πρόκειται για ένα παιχνίδι ισσοροπιών :winka: .

Ρίξε πάντως και μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28112) , ίσως εξηγούνται ορισμένα πράγματα (με την παραδοχή ότι το Z έχει πολύ χειρότερη αεροδυναμική). Πάντως θυμάμαι ότι όταν είχαν πρωτοβγεί τα Ζ, είχαν ιδιαίτερα εντυπωσιακές μετρημένες επιδόσεις και από τα 2 περιοδικά. Αν έχεις παλαιότερα τεύχη, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να παραθέσεις τις τότε με τις τώρα μετρήσεις.

Τέλος, όταν μετριούνται επιδόσεις (και σε συγκριτικό τεστ) , ακόμα και το 'την ίδια μέρα τα μετρήσαμε' ΔΕΝ επαρκεί. Πρέπει να γίνονται με τις ίδιες καιρικές συνθήκες (και θερμοκρασίας-υγρασίας, ΚΑΙ κατεύθυνσης-ταχύτητας ανέμου).

Νομίζω ότι δεν αναφέρονται αυτές οι παράμετροι στα πινακάκια των μετρήσεων, σε αντίθεση π.χ. με τα αμερικάνικα περιοδικά που γράφουν από κάτω 'corrected 1/4 mile time' κτλ.

Πάντως υπάρχει και εμπειρικός τρόπος εύρεσης της αεροδυναμικής αντίστασης, περισσότερα ίσως later στο παραπάνω link.

dirtbird
15/09/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εγώ δεν ξέρω γιατί πάτε και αγοράζετε ελληνικά περιοδικά...

Επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει "λαστιχάρει".
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουρασμένο μπροστινό".
Και γενικώς έχω πολλές τέτοιες απορίες...

+1000.
Aπό συνήθεια ίσως? :wave2:

KaTaNaS
15/09/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εγώ δεν ξέρω γιατί πάτε και αγοράζετε ελληνικά περιοδικά...


Re Kwsta eisai sobaros?


jefyllizeis esy to lexiko sthn toyaleta? :(

SF
15/09/2006, 10:04
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Έχεις δίκιο. Τουλάχιστον έχουν ωραίες φωτό...

stako
15/09/2006, 10:17
Σωπάτε ρε, δεν ξέρετε εσείς, αυτοί ξέρουν...................

(Ρε Γιώργο κάνουν τέτοια λάθη? Αφού είπαμε, ξένα περιοδικά και μάλιστα στο 1/5 της τιμής των ελληνικών.............)

b_bong12
15/09/2006, 10:23
οχι ρε πουστη και αυτο.
Πανω που αρχισα να το αγοραζω νομιζοντας πως εχει καλυτερα συγκριτικα απο το μοτο.

Τα αγγλικα περιοδικα που ετυχε να παρω κανα δυο φορες νομιζω πως εχουν τα καλυτερα.

bonepeeler
15/09/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


(Ρε Γιώργο κάνουν τέτοια λάθη? Αφού είπαμε, ξένα περιοδικά και μάλιστα στο 1/5 της τιμής των ελληνικών.............)

Αυτοί δεν τα πέρνουν;:confused: :confused: :confused:

hornet
15/09/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εγώ δεν ξέρω γιατί πάτε και αγοράζετε ελληνικά περιοδικά...

Επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει "λαστιχάρει".
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουρασμένο μπροστινό".
Και γενικώς έχω πολλές τέτοιες απορίες...


Αρε νεουυυυυυ!!

Οταν μιλαει καποιος οτι λαστιχαρει εννοει οτι το πλαισιο δεν ακαμπτο με αποτελεσμα το μηχανακι να αρχιζει να ζελεδιαζει στα πολλα!!

Για το κουρασμενο μπροστινο εχω μια αποψη αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος δεν θα το πω!!


Επισης θα θελα να πω οτι οσον αφορα το Ζ συμφωνω για το πλαισιο αφου ειναι ευρεως γνωστο το προβλημα πλαισιου του και των αναρτησεων του...χαχαχα και τελος πλακα θα χε να το βαζαν με vfr ερε ξυλο που θα τρωγε η μπεμπα!! αλλα δεν ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης - χρηστικοτητας

maron
15/09/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σωπάτε ρε, δεν ξέρετε εσείς, αυτοί ξέρουν...................

(Ρε Γιώργο κάνουν τέτοια λάθη? Αφού είπαμε, ξένα περιοδικά και μάλιστα στο 1/5 της τιμής των ελληνικών.............)


+10000000
apo oti exw diavasei mono o papandreou pou egrafe se ellhniko periodiko egrafe pragmatika!!!!!
episeis ayta pou grafei gia to Z (idika gia thn thesh odygiseis) den einai asxeta apla otan prwtovgike ta egrapsan me liges (veltioseis)

idi
15/09/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Ασυμφωνω για το πλαισιο αφου ειναι ευρεως γνωστο το προβλημα πλαισιου του και των αναρτησεων του..

εγω 100 κιλα πραμα δεν αντιμετοπισα ποτε προβλημα με στρεβλωσεις πλαισιου

σιγα μην υπαρχει τετοιο θεμα!!! για τις αναρτησεις ΝΑΙ!

τεσπα ολοι Rossi γιναμε και θελουμε βραχο πλαισιο και βλεπουμε οτι να ναι στην ελλδα πια....

PortisHead
15/09/2006, 10:29
"Η εγκυρότητα και η αμεροληψία ενος μοτοσυκλετιστικου περιοδικου στα τεστ ειναι ευθέως ανάλογη των διαφημιστικών καταχωρήσεων των αντιπροσώπων."

:a56:

620
15/09/2006, 10:30
Den ftene ta periodika paidia.Eseis ftete pou pernete Z.An pernate mia ducati den tha sas enoiazan ta periodika oute ti leei o kathenas.:wave2:

dirtbird
15/09/2006, 10:33
Koίτα να δεις που στο τέλος ΚΑΙ αυτό, στις διαμάχες θα καταλήξει....

Γιατί καλά μου παιδιά?

dirtbird
15/09/2006, 10:34
Οκ, με έπιασε κρίση σοβαροφάνειας.....:D

stako
15/09/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Αυτοί δεν τα πέρνουν;:confused: :confused: :confused:

Υπάρχει μια θεωρία ότι επειδή οι Αμερικάνοι πχ ή οι Άγγλοι πουλάνε ΠΟΛΥ περισσότερα τεύχη από τους δικούς μας, δεν έχουν ανάγκη τόσο πολύ τον διαφημιζόμενο. Βλέπεις αν έχεις 300.000 πωλήσεις (λέμε έναν αριθμό) αντί 10.000 τότε

1. Έχεις μεγαλύτερα κέρδη από τις καθαρές πωλήσεις άρα και μικρότερη ανάγκη από διαφημίσεις.
2. Έχοντας τόσα μάτια να σε διαβάζουν είσαι πολύ πιο ελκυστικός στον διαφημιζόμενο. Αν δεν έρθει η Honda να διαφημιστεί (λέμε τώρα, έξω είναι σοβαροί, δεν είναι μπακάλικα) θα έρθει η Suzuki. Δεν είναι χαζοί να χάσουν τέτοιο μεγάλο κοινό............

Και δεν ξέρω αν έχεις δει πχ το περιοδικό που είμαι συνδρομητής, η ύλη είναι η μισή από τα ελληνικά αλλά φίλε ΕΧΕΙ ΠΡΑΜΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ, και όχι βλακείες να γεμίζουμε την σελίδα. Και 1,5? το τεύχος.............

dirtbird
15/09/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Υπάρχει μια θεωρία ότι επειδή οι Αμερικάνοι πχ ή οι Άγγλοι πουλάνε ΠΟΛΥ περισσότερα τεύχη από τους δικούς μας, δεν έχουν ανάγκη τόσο πολύ τον διαφημιζόμενο. Βλέπεις αν έχεις 300.000 πωλήσεις (λέμε έναν αριθμό) αντί 10.000 τότε

1. Έχεις μεγαλύτερα κέρδη από τις καθαρές πωλήσεις άρα και μικρότερη ανάγκη από διαφημίσεις.
2. Έχοντας τόσα μάτια να σε διαβάζουν είσαι πολύ πιο ελκυστικός στον διαφημιζόμενο. Αν δεν έρθει η Honda να διαφημιστεί (λέμε τώρα, έξω είναι σοβαροί, δεν είναι μπακάλικα) θα έρθει η Suzuki. Δεν είναι χαζοί να χάσουν τέτοιο μεγάλο κοινό............

Και δεν ξέρω αν έχεις δει πχ το περιοδικό που είμαι συνδρομητής, η ύλη είναι η μισή από τα ελληνικά αλλά φίλε ΕΧΕΙ ΠΡΑΜΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ, και όχι βλακείες να γεμίζουμε την σελίδα. Και 1,5? το τεύχος.............

Όπως τα λες, συν το ότι έχουν πολλούς περισσότερους συνδρομητές.
By the way, σε ποιο είσαι συνδρομητής με 1.5 euro?

620
15/09/2006, 10:46
Re paidia ti katheste kai asxoliste ola ta pairiodika etsi einai kai ayto den isxyei mono gia tis motosikletes alla kai gia ta aytokinita kai tous upologistes kai ta home cinema.
Apo opou tha ta paroun ayto tha bgaloun kalytero.
Pantos den pisteyw oti einai logos to periodiko na se apotrepsei apo thn agora enos montelou.Eimai tis apopsis oti gia na epilekseis mia mixani an den thn kabaliseis kai rwtiseis kai kanenan anthrwpo pou na thn exei, to periodiko den exei na sou pei tipota.
Ase pou me to internet to briskw telios tsampa leyta na paw na agorasw ena periodiko.Olokliro internet mprosta sas kai pernetai periodika??Kratiste ta leyta gia benzini pou exei akribinei.
:wave2:

PortisHead
15/09/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Re paidia ti katheste kai asxoliste ola ta pairiodika etsi einai kai ayto den isxyei mono gia tis motosikletes alla kai gia ta aytokinita kai tous upologistes kai ta home cinema.
Apo opou tha ta paroun ayto tha bgaloun kalytero.
Pantos den pisteyw oti einai logos to periodiko na se apotrepsei apo thn agora enos montelou.Eimai tis apopsis oti gia na epilekseis mia mixani an den thn kabaliseis kai rwtiseis kai kanenan anthrwpo pou na thn exei, to periodiko den exei na sou pei tipota.
Ase pou me to internet to briskw telios tsampa leyta na paw na agorasw ena periodiko.Olokliro internet mprosta sas kai pernetai periodika??Kratiste ta leyta gia benzini pou exei akribinei.
:wave2:

:a18:

stako
15/09/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όπως τα λες, συν το ότι έχουν πολλούς περισσότερους συνδρομητές.
By the way, σε ποιο είσαι συνδρομητής με 1.5 euro?

Εδώ είμαι συνδρομητής.

http://www.sportrider.com/

Από το site θα πάρετε και μια γεύση από την ύλη. Βέβαια ξαναλέω, το περιοδικό είναι το μισό από τα Ελληνικά αλλά η ποιότητα είναι πολύ παραπάνω.................

Και μόνο οι συμβουλές οδήγησης και τα θέματα από τα GP ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΕΥΧΟΣ αξίζουν...........

1,5? μου βγήκε με την συνδρομή που έκανα.

tifoefs
15/09/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Είναι τεράστιο θέμα αυτό με τις μετρήσεις των περιοδικών. Ειλικρινά θα ήθελα να δω πως τις κάνουν! Και που βεβαίως!!!
Γιατί ορισμένα πράγματα όντως είναι περίεργα...

Τα πιο πολλα μεταφραζουν τεστ απο γερμανικα περιοδικα.

ο παραπανω μαλλον ειναι απο το MOTORAD το γερμανικο γιαυτο και εκθειαζει τη BMW.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
15/09/2006, 11:15
Και εγώ σε αυτό είμαι, δεν είχα υπολογίσει ότι τόσο βγαίνει :blush:. Μήπως έχεις το δεύτερο άρθρο της έρευνας περί λαδιών που είχαν κάνει πριν 3-4 χρόνια? (τότε δεν ήμουν συνδρομητής και είχα χάσει την συνέχεια)

stako
15/09/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εγώ σε αυτό είμαι, δεν είχα υπολογίσει ότι τόσο βγαίνει :blush:. Μήπως έχεις το δεύτερο άρθρο της έρευνας περί λαδιών που είχαν κάνει πριν 3-4 χρόνια? (τότε δεν ήμουν συνδρομητής και είχα χάσει την συνέχεια)

Μπα όχι, φέτος γράφτηκα...............:(

stavrogin
15/09/2006, 14:24
Για το Ζ.

Δε συμφωνω με τιποτα για τη θεση οδηγησεις και το τιμονι,τα βρισκω πολυ ανετα.

Ζελεδιαζει ή λαστιχαρει στα καμποσα χλμ(100+ σε πολλες αποτομες αλλαγες διευθηνσης) αυτο δε σημαινει οτι δε μπορει κανεις να παει γρηγορα.Μπορει,απλα εμενα μου δημιουργει μια μικρη ανασφαλεια.Θελει λιγη παραπανω αποφασιστικοτητα .Δεν ειναι αυτο που λεμε "ξυραφι".

Για το μοτερακι, τι να πω,αμα το Ζ μαζευει 1 δευτερο γρηγοροτερα τα 100 μετα αποκλειεται να το προφτασει ουτε το BMW,ουτε κανενα αλλο δυκιλινδρο με αισθητα ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΟΓΑ (-10).Ειναι γνωστο οτι τα πολυστροφα τετρακυλινδρα εχουν τη δυναμη ψηλα.Το θεμα ειναι να τα περασει κανεις πριν ανεβασουν στροφες,αμα τις ανεβασουν,αντε γεια.

Γεια τα ρεπριζ ειμαι επιφυλακτικος, μπορει το Bmw να ειναι πιο γρηγορο,μιας και το Ζ στα 50χλμ/ωρα με 60 και 3χιλ στροφες δεν ειναι κι οτι πιο γραμμικο.

OldMan
15/09/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουρασμένο μπροστινό".

Αμάν ρε Κωστάκη ....!!!

(Sex machine είσαι ρε πουλάκι μου ???):eyepop:

jarv
15/09/2006, 14:50
an diladi mia motosikleta einai 81 aloga kai granazomenh gia teliki 210 den mporei na exei idio 0-150 me mia alli poy einai 101 ippous kai einai makria me teliki gia 230????

exete akoysei pote pos oi epidoseis exoyn na kanoyn me tis sinthikes? an to ena exei 30.000xlm kai to allo 1000?
an exei 10 mpofor aera? an to ena spinarei kathos einai 4kilindro kai to allo xekinaei epeidi einai 2 kilindro kai bgazei kato dinami??

protrexeis megale.......

adam_tsouk
15/09/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
an diladi mia motosikleta einai 81 aloga kai granazomenh gia teliki 210 den mporei na exei idio 0-150 me mia alli poy einai 101 ippous kai einai makria me teliki gia 230????

exete akoysei pote pos oi epidoseis exoyn na kanoyn me tis sinthikes? an to ena exei 30.000xlm kai to allo 1000?
an exei 10 mpofor aera? an to ena spinarei kathos einai 4kilindro kai to allo xekinaei epeidi einai 2 kilindro kai bgazei kato dinami??

protrexeis megale.......



δηλαδη ΔΕΝ συγκρινονται ΥΠΟ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?????


Και γιατι δεν αναφερεται πουθενα;

sniper
15/09/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
an diladi mia motosikleta einai 81 aloga kai granazomenh gia teliki 210 den mporei na exei idio 0-150 me mia alli poy einai 101 ippous kai einai makria me teliki gia 230????

exete akoysei pote pos oi epidoseis exoyn na kanoyn me tis sinthikes? an to ena exei 30.000xlm kai to allo 1000?
an exei 10 mpofor aera? an to ena spinarei kathos einai 4kilindro kai to allo xekinaei epeidi einai 2 kilindro kai bgazei kato dinami??

protrexeis megale.......

Ε.... κάνουνε κι αυτοί το λάθος και συγκρίνουν τα Ζ με άλλα μηχανάκια.... αφου είναι τα καλυτερότερα όλων των εποχών....:rolleyes:

Ιωάννα ου μπλέξεις με Ζάδες.... :D

adam_tsouk
15/09/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε.... κάνουνε κι αυτοί το λάθος και συγκρίνουν τα Ζ με άλλα μηχανάκια.... αφου είναι τα καλυτερότερα όλων των εποχών....

Ιωάννα ου μπλέξεις με Ζάδες.... :D



μ'αρεσει η σοβαροτητα της αποψης σου.... :winka: :D

jarv
15/09/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αμάν ρε Κωστάκη ....!!!

(Sex machine είσαι ρε πουλάκι μου ???):eyepop:

παιδιά για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα, η Jarv είμαι εγώ δηλαδή Ιωάννα Αρβανιτάκη από το περιοδικό 0-300, και γράφω πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά κάποιος άλλος απάντησε με το δικό μου κωδικό οι λόγοι ευνόητοι, άλλωστε δεν έχω καμία σχέση με τη σύνταξη... τι γίνεται;;;;;;;;;;;;;;; οι υπεύθυνοι του site παρακαλώ να το δουν. Ευχαριστώ

sniper
15/09/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
μ'αρεσει η σοβαροτητα της αποψης σου.... :winka: :D

τι να απαντήσω ρε Ανταμ;

Δεν υπερασπίζομαι κανέναν αλλά επειδή βγήκε το Ζ υποδεέστερο από κάποιο άλλο μοτοσακό αρχίζουμε και λέμε διάφορα....

Αρκεί να μην πούμε κακή κουβέντα για το υπερόπλο όλων των εποχών που λέγεται Ζ.

Σας βαρέθηκα με το Ζ σας...

adam_tsouk
15/09/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τι να απαντήσω ρε Ανταμ;

Δεν υπερασπίζομαι κανέναν αλλά επειδή βγήκε το Ζ υποδεέστερο από κάποιο άλλο μοτοσακό αρχίζουμε και λέμε διάφορα....

Αρκεί να μην πούμε κακή κουβέντα για το υπερόπλο όλων των εποχών που λέγεται Ζ.

Σας βαρέθηκα με το Ζ σας...


εγω βαρεθηκα το "δεν εχω αποψη αλλα πρεπει αν πω κατι"


Για μενα δεν ειναι θεμα Ζ, και δεν εχω ασχολειθει με το θεμα (μεχρι τωρα).

Αλλα... αναφερθηκα στην συγκεριμενη απαντηση της Ιωάννας...

Και υστερα σχολιασα την υπεροχη απαντηση σου...:rolleyes:

OldMan
15/09/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
παιδιά για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα, η Jarv είμαι εγώ δηλαδή Ιωάννα Αρβανιτάκη από το περιοδικό 0-300, και γράφω πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά κάποιος άλλος απάντησε με το δικό μου κωδικό οι λόγοι ευνόητοι, άλλωστε δεν έχω καμία σχέση με τη σύνταξη... τι γίνεται;;;;;;;;;;;;;;; οι υπεύθυνοι του site παρακαλώ να το δουν. Ευχαριστώ

Εμένα ΓΙΑΤΙ με έκανες quote ??? :confused:

adam_tsouk
15/09/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμένα ΓΙΑΤΙ με έκανες quote ??? :confused:


επειδη γιορταζεις, εχεις τη τιμητικη σου



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
15/09/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
παιδιά για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα, η Jarv είμαι εγώ δηλαδή Ιωάννα Αρβανιτάκη από το περιοδικό 0-300, και γράφω πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά κάποιος άλλος απάντησε με το δικό μου κωδικό οι λόγοι ευνόητοι, άλλωστε δεν έχω καμία σχέση με τη σύνταξη... τι γίνεται;;;;;;;;;;;;;;; οι υπεύθυνοι του site παρακαλώ να το δουν. Ευχαριστώ

Σου απάντησα....

:smokin:

AFTER
15/09/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
an diladi mia motosikleta einai 81 aloga kai granazomenh gia teliki 210 den mporei na exei idio 0-150 me mia alli poy einai 101 ippous kai einai makria me teliki gia 230????

exete akoysei pote pos oi epidoseis exoyn na kanoyn me tis sinthikes? an to ena exei 30.000xlm kai to allo 1000?
an exei 10 mpofor aera? an to ena spinarei kathos einai 4kilindro kai to allo xekinaei epeidi einai 2 kilindro kai bgazei kato dinami??

protrexeis megale.......


Οποιος κι αν το εγραψε αυτο!

Αν πιστευεις οτι ειναι πιο γρηγορο το F800S/ST στα 0-400, τοτε ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ προσφορα για μετρηση με οργανα σε ελεγχομενο περιβαλλον, με οδηγο εμενα

jarv
15/09/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμένα ΓΙΑΤΙ με έκανες quote ??? :confused:

καλά μην βαράς, πάτησα ΠΑΡΑΘΕΣΗ αλλά στο προηγούμενο μήνυμα, άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε...

OldMan
15/09/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
καλά μην βαράς..

Αρώτηξα, μαντάμ...

ΔΕΝ βάρεσα !!! :lol:

:wave2: :beer: :wave2:

stavrogin
15/09/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τι να απαντήσω ρε Ανταμ;

Δεν υπερασπίζομαι κανέναν αλλά επειδή βγήκε το Ζ υποδεέστερο από κάποιο άλλο μοτοσακό αρχίζουμε και λέμε διάφορα....

Αρκεί να μην πούμε κακή κουβέντα για το υπερόπλο όλων των εποχών που λέγεται Ζ.

Σας βαρέθηκα με το Ζ σας...

Ποιος ειπε ρε sniper οτι ειναι υπεροπλο;
Σιγουρα οχι εγω.

Υποδεεστερο μπορει να ειναι απο το Bmw για πολλους λογους οχι ομως γι αυτα που ανεφεραν.

sniper
15/09/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ποιος ειπε ρε sniper οτι ειναι υπεροπλο;
Σιγουρα οχι εγω.

Υποδεεστερο μπορει να ειναι απο το Bmw για πολλους λογους οχι ομως γι αυτα που ανεφεραν.

Τώρα θα εμπλακούμε στο αν είναι ή δεν είναι; Το θέμα είναι ότι στο τζάμπα που έχει και το έχει αγοράσει πολύς κόσμος (καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία) πάντα θα βρείς κάποιον που θα πει την άποψή του και θα την υπερασπιστεί μέχρι θανάτου....

Τέσπα.... όπως είπα και πριν βαρέθηκα... και άλλωστε....

Τι να συγκρίνουμε και αγχωνόμαστε και με τα δέκατα... λες και θα πάρεις είτε το Ζ είτε το 800 το μπεμπέ για τις απόλυτες επιδόσεις; στο περιπου είναι και τα 2.... All round μηχανάκια... κάπου στην μέση...

:smokin:

apolon10
15/09/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Ase pou me to internet to briskw telios tsampa leyta na paw na agorasw ena periodiko.Olokliro internet mprosta sas kai pernetai periodika??Kratiste ta leyta gia benzini pou exei akribinei.
:wave2:

Ρε φιλε που να παιρνεις κοτζαμ λαπτοπ στην τουαλετα...
:lol:

adam_tsouk
15/09/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
Ρε φιλε που να παιρνεις κοτζαμ λαπτοπ στην τουαλετα...
:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


και αντε κ το πηρες....


πως σκ@τ@ θα σκουπιστεις;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apolon10
15/09/2006, 15:32
φανταζεσαι την ωρα που σηκωνεσαι να πεσει το λαπτοπ μεσα, ζημια που θα παθεις, ενω ενα περιοδικο δεν τρεχει και τπτ
:rotflmao:

AFTER
15/09/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα θα εμπλακούμε στο αν είναι ή δεν είναι; Το θέμα είναι ότι στο τζάμπα που έχει και το έχει αγοράσει πολύς κόσμος (καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία) πάντα θα βρείς κάποιον που θα πει την άποψή του και θα την υπερασπιστεί μέχρι θανάτου....

Τέσπα.... όπως είπα και πριν βαρέθηκα... και άλλωστε....

Τι να συγκρίνουμε και αγχωνόμαστε και με τα δέκατα... λες και θα πάρεις είτε το Ζ είτε το 800 το μπεμπέ για τις απόλυτες επιδόσεις; στο περιπου είναι και τα 2.... All round μηχανάκια... κάπου στην μέση...

:smokin:


H διαφορα στις επιδοσεις, ειναι χαοδης!
Αν μιλουσαμε για συγκριτικο ss1000 π.χ., τοτε βεβαιως οι επιδοσεις ειναι παραπλησιες.
Εδω ομως το bmw στην πραγματικοτητα μετραει κολονες...διοδιων

stako
15/09/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
H διαφορα στις επιδοσεις, ειναι χαοδης!
Αν μιλουσαμε για συγκριτικο ss1000 π.χ., τοτε βεβαιως οι επιδοσεις ειναι παραπλησιες.
Εδω ομως το bmw στην πραγματικοτητα μετραει κολονες...διοδιων

Ρε μπλέξιμο, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας μου θυμίζει η ιστορία...................

:rolleyes:

apolon10
15/09/2006, 15:40
παντως (to stick to the point) και οι 2ΤΡΟΧΟΙ στο τευχος νομιζω Αυγουστου ειχαν συγκρινει παλι το F800 με tdm kai cbf και παλι το εβγαζαν γ@μ@το σε ολα. Δηλ πως γινεται σε 0- 400 και ρεπριζ δυο μηχανακια με παραπλησια ιπποδυναμη και κιλα να εχουν τετοιες διαφορες σε επιδοσεις και μαλιστα οταν το tdm ολοι ξερουν οτι εχει κοντο γραναζωμα.
Ειδικα 0-400 δλπ 14,6 για το τιντιεμ νομιζω οτι αν δεν ειναι τυπογραφικο λαθος, οποτε θα επρεπε να το επισημανουν σε ενα απο τα επομενα τευχη, τοτε καταλαβαινουμε πως καποιος δακτυλος εχει κανει τετοιες τις μετρησεις, εκτος αν ειχαν στα χερια τους για δοκιμη κανα χρεπι της κακιας ωρας με καμενο μπουζι και βουλωμενα μπεκ.

idi
15/09/2006, 15:44
αντε παιδια ... ολοι BMW Motorrad.....

κανει τα απιστευτα δυνατα ...


θα φερει την επανασταση στους 2 τροχους....


δηλ θα προσθεσει αλλους 2 και θα τους κανει 4 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

allou
15/09/2006, 15:53
Έχει σκεφτεί κανείς την περίπτωση να είναι τα πράγματα όπως αναφέρονται;
Το λέμε μία ακόμη φορά λοιπόν:
Όποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις του 0-300, έρχεται, εναποθέτει την άδεια κυκλοφορίας και οι μετρήσεις γίνονται παρουσία του ή με τη συμμετοχή του, με κίνδυνο να χάσει τη μοτοσυκλέτα του.
Ας κρατά και ψιλά μόνο, για το ενδεχόμενο που χρειαστεί να φύγει με ταξί...

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για το "κρίμα Θανάση"

ΥΓ1 (για να μην μείνει το επιθετικό ύφος). Κοίταξε κανείς τελική; Αριθμό κυλίνδρων; ροπή; Μήπως εξηγούνται τα πράγματα..
ΥΓ2. Το λαστιχάρισμα δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Όσο περισσότερο λαστιχάρει μια μοτοσυκλέτα, τόσο περισσότερο προειδοποιεί και σώζει τούμπες, αλλά και λιγότερο σπορ διαθέσεις σηκώνει. Με ένα άκαμπτο πλαίσιο πρώτα πέφτεις και μετά καταλαβαίνεις ότι γλίστρησες.

AFTER
15/09/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
εκτος αν ειχαν στα χερια τους για δοκιμη κανα χρεπι της κακιας ωρας με καμενο μπουζι και βουλωμενα μπεκ.

Και φυσικα αυτη ειναι ΜΙΑ απο τις εκατονταδες δικαιολογιες που μπορουν να βρουν!

Το θεμα ειναι ενα, τους ενδιαφερει η γνωμη των αναγνωστων τους?
Με το να πουν μια δικαιολογια πιστευουν οτι ολα θα ειναι μελι-γαλα?

AFTER
15/09/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από allou
Έχει σκεφτεί κανείς την περίπτωση να είναι τα πράγματα όπως αναφέρονται;
Το λέμε μία ακόμη φορά λοιπόν:
Όποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις του 0-300, έρχεται, εναποθέτει την άδεια κυκλοφορίας και οι μετρήσεις γίνονται παρουσία του ή με τη συμμετοχή του, με κίνδυνο να χάσει τη μοτοσυκλέτα του.
Ας κρατά και ψιλά μόνο, για το ενδεχόμενο που χρειαστεί να φύγει με ταξί...

Είναι πολύ νωρίς ακόμη για το "κρίμα Θανάση"

ΥΓ1 (για να μην μείνει το επιθετικό ύφος). Κοίταξε κανείς τελική; Αριθμό κυλίνδρων; ροπή; Μήπως εξηγούνται τα πράγματα..
ΥΓ2. Το λαστιχάρισμα δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Όσο περισσότερο λαστιχάρει μια μοτοσυκλέτα, τόσο περισσότερο προειδοποιεί και σώζει τούμπες, αλλά και λιγότερο σπορ διαθέσεις σηκώνει. Με ένα άκαμπτο πλαίσιο πρώτα πέφτεις και μετά καταλαβαίνεις ότι γλίστρησες.

Δεν το καταλαβα αυτο με τις αδειες...
Που ειμαστε, στην βουτα την δεκαετια του '80?
Τι ηταν αυτο παλι? :hypnotize

Οποιος πιστευει, η μοτοσυκλετα μου εδω ειναι!
Αλλα τα αποτελεσματα θα δημοσιευτουν ΠΑΝΤΟΥ

adam_tsouk
15/09/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από allou
Το λέμε μία ακόμη φορά λοιπόν:
Όποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις του 0-300, έρχεται, εναποθέτει την άδεια κυκλοφορίας και οι μετρήσεις γίνονται παρουσία του ή με τη συμμετοχή του,


αυτη ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που διαβασα ever!


συντακτης εισαι φιλαρακι;

sniper
15/09/2006, 16:02
Μπείτε στον κόπο να δείτε ποιος είναι ο allou

adam_tsouk
15/09/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπείτε στον κόπο να δείτε ποιος είναι ο allou

ας μπει στον κοπο να δει τι εγραψε...

και τον ειχα κ σε εκτιμηση

dukeandthecity
15/09/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από allou
με κίνδυνο να χάσει τη μοτοσυκλέτα του.



KTM Παίρνετε ?:D :D

gojakla
15/09/2006, 18:24
Όποιος και αν είναι ο Allou δεν δικαιολογεί τα γραφόμενά του....

gojakla
15/09/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από allou
Όποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις του 0-300, έρχεται, εναποθέτει την άδεια κυκλοφορίας και οι μετρήσεις γίνονται παρουσία του ή με τη συμμετοχή του, με κίνδυνο να χάσει τη μοτοσυκλέτα του.
Ας κρατά και ψιλά μόνο, για το ενδεχόμενο που χρειαστεί να φύγει με ταξί...

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ/ΠΙΣΤΕΥΩ/ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟΥ!

stavrogin
15/09/2006, 18:50
allou fun park ,δε ψαρωνω.

Διαβασα ετσι για το γαμωτο το τεστ του 0-300 τευχος 120 για το Ζ750S ,

Τα νουμερα των επιδοσεων ειναι ιδια αλλα κατα τα αλλα....χαος.Πουθενα δεν αναφερωνται λαστιχαρισματα, κουραστικες θεσεις οδηγησης, τιμονια που θελουν αλλαγμα, και κουρασμενες αισθητικες;;; υμαρτον.
Το ντιζαιν της μοτοσυκλετας εξελιχτικε απο το 2005-2006 οσο και το ντιζαην στα αγγουρια.(αν εξερεσουμε καπως τα σσ).

Και ξερω τι λεω.της δουλειας ειμαι(ντιζαιν).


Η ουσια ειναι η εξης.Το Ζ ,το S οτι πουλησε πουλησε,το λεει και η πτωση των τιμων,Το ζεστο ψωμακι λεγεται 800 St και θελει σπρωξιμο.

atom7ktm
15/09/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν το καταλαβα αυτο με τις αδειες...
Που ειμαστε, στην βουτα την δεκαετια του '80?
Τι ηταν αυτο παλι? :hypnotize

Οποιος πιστευει, η μοτοσυκλετα μου εδω ειναι!
Αλλα τα αποτελεσματα θα δημοσιευτουν ΠΑΝΤΟΥ

καλά ρε AFTER, εσύ δεν είπες πρώτος σε προηγούμενό σου ποστ ότι "ΒΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ" για να αποδείξεις ότι είναι πιο γρήγορη? και δεν είπε κανείς τίποτα, αλλά μόλις ο allou σου είπε "έλα" αμέσως τον κράζετε? δεν λέω, άσχημο να αμφισβητούν τη μηχανή σου, αλλά πώς είναι να αμφισβητούν τη δουλειά σου ξέρεις? είναι ακόμα πιο άσχημο...

χωρίς να ξέρω κάποιον από τους δυο σας προσωπικά και ούτε να έχω κάτι με κάποιον. οπότε τελείως αντικειμενικά, η συζήτηση αυτή μου κάνει κάπως "μαζευτήκαμε όλοι οι Ζ-άδες να γ@μ..σουμε όποιον τολμήσει να μας πει ότι η μηχανή μας δεν είναι η πιο γρήγορη"!

για να σοβαρευτούμε λίγο... ο άνθρωπος έδωσε πιστεύω ικανοποιητική απάντηση και όσο για την "κόντρα" θεωρώ ότι είναι απάντηση στο ίδιο ύφος με το δικό σου (ξαναδιάβασε το αρχικό σου ποστ, μήπως είσουν αρκετά σκληρός και επιθετικός).

εγώ προσωπικά δεν έχω οδηγήσει το BMW και το CBF, αλλά έχω εμπειρία με Z750S και μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη του 0-300. σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι οδηγάω μηχανή 100 ίππων. άποψή μου φυσικά!

φιλικά πάντα :beer: :beer: :beer:

Nik0s
15/09/2006, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
καλά ρε AFTER, εσύ δεν είπες πρώτος σε προηγούμενό σου ποστ ότι "ΒΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ" γι

Ο After δεν εννοούσε οτι βάζει τη μηχανή του στοίχημα, αλλά οτι με την δικά του μηχανή κι εκείνον οδηγό ευχαρίστως να γίνει "συγκριτικό" - και όχι κόντρα...

atom7ktm
15/09/2006, 20:14
εεεε.... έπρεπε να το ξεκαθαρίσει το παληκάρι. λίγο αυτό, λίγο το "πάει ο θανασάκης μας" (κάπως έτσι) στο πρώτο ποστ, πάει.. τρελάθηκε ο θανασάκης. πολύ θέλει?

κι εγώ πάντως κόντρα νόμιζα ότι ήθελε ο AFTER. τεσπά, Ζ750 έχει ο AFTER το γυμνό ή το S?

byron
15/09/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
εεεε.... έπρεπε να το ξεκαθαρίσει το παληκάρι. λίγο αυτό, λίγο το "πάει ο θανασάκης μας" (κάπως έτσι) στο πρώτο ποστ, πάει.. τρελάθηκε ο θανασάκης. πολύ θέλει?

κι εγώ πάντως κόντρα νόμιζα ότι ήθελε ο AFTER. τεσπά, Ζ750 έχει ο AFTER το γυμνό ή το S?

O After έχει το S. Η αλήθεια είναι ότι πως και ΄γω όταν διάβασα το ποστ του After, έμεινα με την εντύπωση πως βάζει την μηχανή του (ισως λόγω κεφαλαίων γραμμάτων).

Τελικά οι μοτοσυκλέττες μετρήθηκαν με ίδιες συνθήκες, ή καποια είχε ευνοϊκό τυφώνα από πίσω?
Ερωτώ(όπως και ο Adam) γιατί ο συντάκτης του 0-300 που απάντησε, κάτι τέτοιο αφησε να εννοηθεί.

zireous
15/09/2006, 20:29
Επειδή δύο-τρία ελληνικά κωλοπεριοδικά (χώρια η Βαβέλ) μοτοσυκλέτας διαβάζω ακόμα, μήπως τα παραλέμε με την υποτιθέμενη εκπόρνεψη όσον αφορά τα στατιστικά (άλλο αν "έτυχε" να συγκρίνει κάποιος σχεδόν σχετικές μηχανές), και μπορεί να υπάρχει κάπου βάση σε αυτά που λέγονται;

Μήπως το άλλο που μ'αρέσει το Power Bikes (μιλάμε το γέλιο της αρκούδας ώρες ώρες), παίζει κι αυτό τόσο τυφλά το ίδιο παιχνίδι με τη μπέμπα, ή είναι καλή τελικά;


Δεν με νοιάζει...

Ξέρω ότι άμα κολήσει το κεφάλι μου κάπου, όλοι να μου πούνε ότι κάνει τζίζ το τάδε, θα το πάρω, τελευταία όμως βλέπω ότι κάποιο δίκιο ίσως έχουν τα παιδιά αυτά που φαίνεται ότι σπαταλάνε χρόνο κάνωντας αυτό που γουστάρουν -δε ξέρω ίσως να γερνάω...

Και να σου πω και κάτι άλλο...

Πιο καλές κλίσεις σε πολύ χειρότερους δρόμους (και σίγουρα πιο γρήγορα) από αυτούς έχω με τη πεγκάσω, παρά ο παρακάτω ο λεβιές με τη μπέμπα...

Αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία για τη μπέμπα, ούτε για το Ζ (μιλάμε να το πηγαίνω καμιά βδομάδα, όχι έτσι για φώτο), οπότε τι ανακατεύομαι;


61938

Wizard13
15/09/2006, 21:27
Τα περιοδικά όλου του κόσμου, είτε απευθύνονται σε μερικά εκατομμύρια αναγνώστες είτε σε πολλά, ζουν από τις διαφημίσεις. Αν πουλάει λίγα τεύχη, οπότε τα έσοδα από τις πωλήσεις είναι λίγα, θα πωλείται και η ολοσέλιδη ή το σαλόνι φθηνότερα από ένα περιοδικό που απευθύνεται σε πολύ περισσότερο κόσμο. Ειδικά αν τα προϊόντα που διαφημίζονται, στην προκειμένη περίπτωση, οι μοτοσυκλέτες, είναι διεθνώς διαθέσιμα.

Αυτό είναι σίγουρα κάτι που επηρεάζει την κρίση των συντακτών γιατί από «αυτούς ζούνε», οπότε δεν μπορούν να παίρνουν χρήματα και να τους θάβουν. Επειδή εγώ εργαστεί για αρκετά περιοδικά, έτυχε να γίνω μάρτυρας περίπτωσης περιοδικού που θα γινόταν το καλύτερο στο χώρο του, αν δεν το είχαν κλείσει, επειδή δε συμμορφωνόταν με τις οδηγίες των εταιριών/προμηθευτών. Επειδή ήταν μουσικό περιοδικό, θυμάμαι ότι ερχόντουσαν cd για παρουσίαση με τη βαθμολογία καρφιτσωμένη απάνω!!! Αν φυσικά δεν έμπαινε ο βαθμός που ζήτησαν, αποσυρόταν και η καταχώρηση… Μπορεί να πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι και να μη χάρισαν ούτε 0.5 βαθμούς σε κανέναν, αλλά τώρα ποιος τους θυμάται? Κανείς! Ακόμα και οι αναγνώστες που θα έπρεπε να τους διαβάζουν ανελλιπώς, δεδομένου ότι ήταν το πιο τίμιο περιοδικό που είχαν στα χέρια τους, δεν τους στήριξαν και το αποτέλεσμα ήταν να κλείσει.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στα περιοδικά μοτοσυκλέτας συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, αλλά σίγουρα δεν πάνε και με το σταυρό στο χέρι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα δημοσιεύσουν ψέμματα (όπως λέει ο τίτλος) ή ψεύτικες μετρήσεις. Κι αυτό που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ από όλους εδώ, είναι ότι γιουχάρουν που το Ζ δεν πάει καλά, αλλά κανείς σας δεν έχει μετρήσει/οδηγήσει ποτέ το BMW ώστε να έχει άποψη και πολύ σωστά έγραψε ο Νίκος, ότι τελικά απλά είστε οπαδοί του Ζ και τίποτα παραπάνω.

Θυμάμαι όταν είχα παραγγείλει ήδη και προκαταβάλει χρήματα για το 1000, έπεσαν στα χέρια μου περιοδικά που είχαν παρουσιάσεις και συγκριτικά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το εξής παράδειγμα: Γίνονται μετρήσεις στην πίστα των Σερρών και ο Κ κάνει καλύτερο χρόνο με το CBR από ότι με το R1, που όμως το γνωρίζει καλά γιατί το έχει ήδη στην κατοχή του και πριν είχε άλλα δύο προηγούμενα μοντέλα R1. Το αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των συντακτών που γράφουν. Ο Δ, είναι ο μόνος που κάνει καλύτερο χρόνο με το R1, που όμως είναι αγωνιζόμενος και τρέχει με αυτό το μηχανάκι στο πρωτάθλημα… Το πιο γελοίο είναι που αναφέρουν σε ένα σημείο ότι με το CBR έκανε λάθος σε ένα σημείο της πίστας, παρόλα αυτά κράτησαν το χρόνο γιατί δεν προλάβαιναν να κάνουν κι άλλους γύρους! Φυσικά το συμπέρασμα του συγκριτικού ήταν ότι το R1, το οποίο το έθαβαν για τις επιδόσεις του στην πόλη, ήταν το καλύτερο από τα 6 του συγκριτικού.

Φυσικά όλα αυτά τα διάβασα βερεσέ για δύο λόγους:
1ον, γιατί είχα ήδη πληρώσει το μηχανάκι κι αν δεν το έβγαζαν άχρηστο δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω άλλο
2ον, γιατί φυλλομέτρησα το τεύχος και είχε 7 ολοσέλιδες καταχωρίσεις Μοτοδυναμική και 4 Σαρακάκη…

Αν όμως προσέξει κάποιος και διαβάσει όλο το κείμενο χωρίς να κοιτάξει μόνο τα πινακάκια, θα διαπιστώσει ότι στην τελική «χαρακτήριζαν» το κάθε μηχανάκι με τέτοιο τρόπο που να έμενα όλοι ικανοποιημένοι. Και είναι φυσικό αυτό, αφού όλοι τους δίνουν δουλειά. Ξέρετε, είναι πολύ εύκολο να είσαι έξω από το χορό… Είναι πολύ εύκολο να κρίνεις κάποιον. Αλλά πολύ πιο δύσκολο να κριθείς.

«Η πόλη σας (Αθήνα) είναι γεμάτη προτομές. Προτομές ανθρώπων που κρίθηκαν, φυλακίστηκαν, δολοφονήθηκαν, εκτελέστηκαν. Βλέπετε πουθενά καμμία προτομή των κριτών τους?» - Hank Zampa

STOYBI
15/09/2006, 21:30
Μια ερωτηση .....

Εχει μετρησει κανεις απο εδω μεσα το νορμαλ Ζ του με το συγκεκριμενο BMW και ειναι σιγουρος για αυτα που γραφει εναντιον των μετρησεων του περιοδικου ??? :confused:

Και μια παρατηρηση....

allou



Έχει σκεφτεί κανείς την περίπτωση να είναι τα πράγματα όπως αναφέρονται;Το λέμε μία ακόμη φορά λοιπόν:
Όποιος αμφισβητεί τις μετρήσεις του 0-300, έρχεται, εναποθέτει την άδεια κυκλοφορίας και οι μετρήσεις γίνονται παρουσία του ή με τη συμμετοχή του, με κίνδυνο να χάσει τη μοτοσυκλέτα του.
Ας κρατά και ψιλά μόνο, για το ενδεχόμενο που χρειαστεί να φύγει με ταξί...

:(

Περιμενα μια καλλυτερη << βιαστικη απαντηση >> απο εναν ανθρωπο που παρακολουθω και διαβαζω χρονια !!!

Κριμα... :sick:

stavrogin
15/09/2006, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
..., αλλά έχω εμπειρία με Z750S και μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη του 0-300. σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι οδηγάω μηχανή 100 ίππων. άποψή μου φυσικά!

φιλικά πάντα :beer: :beer: :beer:

Κι εγω οδηγησα το mille και με τιποτα δε μου φανηκε για μηχανη 130αλογων,αλλα βεβαια το οδηγησα στη μιχαλακοπουλου με 15+ χιλμ την ωρα.

Δε πιστευω να τσιμπισες 10-11.000 στροφες με το Ζ και να μην σου φανηκαν τα 100αλογα.Φαινονται και παραφαινονται.Ειχα κi ενα cbr1000f του καποτε.
Συγκριτικα ειναι παρομοια.
Χαμηλα ειναι γατουλες, ψηλα τρελαινονται.

Διαβαζει κανεις παλια και νεα τεστ απο το ιδιο περιοδικο,για την ιδια μηχανη και βγαζει τελειως διαφορετικα συμπερασματα.αυτο ειναι παραπληροφορηση.

Στο παλιο τεστ για το S ολα ηταν καλοσεταρισμενα και "επαρκεστατα" αυτην ακριβως την λεξη χρησιμοποιει.Τις διπιστονες δαγκανες τις λεει επαρκεις(που δεν ειναι στην καμια) και λεει οτι δεν τρομαζουν με ξαφνικα δαγκωματα.Τι ωραιος τροπος να χαρακτιρησεις ελειπη φρενα "δεν τρομαζουν" και να τα κανεις να φαινονται ιδανικα.

Ενα χρονο μετα το συνολο φαινεται "κουρασμενο" και ελειπες.

Το θεμα δεν ειναι οτι συγκρινεται με καλητερα μηχανακια (που μπορει να ειναι καλητερα).

Τα ελλατωματα που αναφερει,που εν μερει τα εχω κι εγω διαπηστωσει δεν ανοικουν στην εξελιχτικη πορεια των μοτοσυκλετων.Οι μοτοσυκλετες αυτης της κατηγοριας εξελισονται καθε 4-5 χρονια ,οχι δραστικα και οχι παντα προς το καλητερο.

Δηλαδη ,κατι που ειναι ανεπαρκες το 2006, ηταν ανεπαρκες και το 2000, πχ φρενα ,πλαισιο, αναρτησεις.

Δουλεια του δημοσιογραφου ειναι να το αναφερει.

Θανάααασηηηη!!!!

AFTER
15/09/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm

εγώ προσωπικά δεν έχω οδηγήσει το BMW και το CBF, αλλά έχω εμπειρία με Z750S και μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη του 0-300. σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι οδηγάω μηχανή 100 ίππων. άποψή μου φυσικά!

φιλικά πάντα :beer: :beer: :beer:

Εισαι ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που το πιστευει αυτο!
Οχι φαινονται οι 100 ιπποι, αλλα βαζουν τα γυαλια και σε μεγαλυτερα μηχανακια!
Εκτος αν προσπαθησες να το οδηγησεις σαν το δικο σου μηχανακι.(Το εχω δει και αυτο)
Τα 4κυλινδρα θελουν στροφες...

Βασικα δεν με ενδιαφερει καθολου το οτι το μηχανακι ειναι το Ζ, και αλλο θα ηταν τα ιδια θα ελεγα!

Επειδη ομωε εχω φιλους που εχουν οδηγησει και τα 2(f800 & Z750), η αποψη τους ειναι οτι απλα στα γκαζια ουτε καν συγκρινονται!

Επειδη βαρεθηκα να ακουω ''δεν εχουν λογο τα περιοδικα να πουν ψεματα'', εγω ο ιδιος εχω κραξει περιοδικο για ψεματα που εγραψε(ημουν ενας απο τους προμηθευτες ενος απο τα υλικα του τεστ), δεν ειχαν ματια ουτε να με κοιταξουν, και παραδεχτηκαν οτι εκαναν βλακεια!

Οποιος θελει, ΑΥΡΙΟ κιολας, να φερει ενα F800S/ST να δουμε τι θα κανει, ετσι για το γαμωτο της ιστοριας, επειδη βαρεθηκα!

edit:
Εννοειται οτι δεν βαζω τις αδειες!
Απλως προσφερω την μοτο μου με εμενα οδηγο, για οποιοδηποτε τεστ μετρησεων επιδοσεων!
Αν και ειμαι τοσο σιγουρος που και την αδεια θα εβαζα σε αλλη περιπτωση(Αν επαιζα σε ταινια του Δαλιανιδη π.χ. ):rolleyes:
Τα πραγματα ειναι απλα, εχουμε 2 ομοιες σε αεροδυναμικη μοτοσυκλετες, με ιδιο βαρος, με ιδια διασταση ελαστικου, αλλα με 20 ιππους διαφορα!
Η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ!
Ειδικα αν υπολογισουμε το προβαδισμα του πολυκυλινδρου οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα, τοτε το χασμα μεγαλωνει ακομα πιο πολυ.
Οποιοδηποτε δικυλινδρο των 80 ιππων μετα τα 160 αργει παρα πολυ να ανεβασει χιλιομετρα!
Το Ζ750, ακομα και το γυμνο(που εχει φυσικα χαλια αεροδυναμικη), πρεπει να φτασει τουλαχιστον τα 200 για να κοψει ρυθμο!
Ελπιζω να γνωριζεται οτι στα 0-400m υποτιθεται οτι εχεις φτασει αυτα τα χιλιομετρα...

Σκεφτειτε οτι το νεο FAZER 1000 με το FZ1 εχουν 3 ολοκληρα δευτερολεπτα διαφορα στα 0-200χλμ/ω(φυσικα υπερ του φερινγκατου), φανταστειτε λοιπον και κατι αναλογο στα Ζ750/Ζ750S

Θα κουρασω και παλι και θα πω:
ΦΕΡΤΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ F800 ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΜΑ!

STOYBI
15/09/2006, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER



Επειδη ομωε εχω φιλους που εχουν οδηγησει και τα 2(f800 & Z750), η αποψη τους ειναι οτι απλα στα γκαζια ουτε καν συγκρινονται!


Οποιος θελει, ΑΥΡΙΟ κιολας, να φερει ενα F800S/ST να δουμε τι θα κανει, ετσι για το γαμωτο της ιστοριας, επειδη βαρεθηκα!

Το f800 δεν εχει προλαβει να βγει αποτην βιτρινα ακομη !!! Μην γραφουμε βιαστικα οτι θελουμε !!


:smokin:

AFTER
15/09/2006, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το f800 δεν εχει προλαβει να βγει αποτην βιτρινα ακομη !!! Μην γραφουμε βιαστικα οτι θελουμε !!


:smokin:

Tα test ride εχουν ξεκινησει εδω και παρα πολυ καιρο, και φυσικα πανε πανω απο 2 μηνες που ειδα εναν κατοχο στον δρομο(και του μιλησα να ρωτησω εντυπωσεις)

H.A.Balafoutre
15/09/2006, 22:45
Κάτσε να το διαβάσω αύριο γιατί σήμερα πήρα το PB και το 0300 το άφησα.

Αν και έχω να πώ κάποια πράγματα για τα Ζ που μάλλον δεν θα σας αρέσουν αλλά είναι αλήθειες πικρές.

Αλλά ότι είναι καλυτερο από χονδα, το λέω και με κλειστά τα μάτια.

AFTER
15/09/2006, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κάτσε να το διαβάσω αύριο γιατί σήμερα πήρα το PB και το 0300 το άφησα.

Αν και έχω να πώ κάποια πράγματα για τα Ζ που μάλλον δεν θα σας αρέσουν αλλά είναι αλήθειες πικρές.

Αλλά ότι είναι καλυτερο από χονδα, το λέω και με κλειστά τα μάτια.

Μην φοβασαι και τα μειονεκτηματα των Ζ τα γνωριζουμε ολοι οι κατοχοι.
Κανεις δεν ειπε οτι τα Ζ ειναι τα τελεια μηχανακια!
Ξερουμε ομως και τι μπορει να κανει ο κινητηρας τους, και ειδικα σε κατι δικυλινδρα μηχανακια 80 ιππων και 220 γεματων κιλων!

Frezas
15/09/2006, 23:10
Λοιπον να πω και εγω τη ταπεινη μου γνωμη ?

Εχω οδηγησει και τα δυο μηχανακια και οχι στην Πανεπιστημιου μεσημερη αλλα στην εθνικη.

Το Φ F800s το πηρε πριν δυο μηνες ενας φιλος μου και αφου το εστρωσε το ανοιξα για να δω τι λεει απο δυναμη.

Δεν εχω οδηγησει απειρες μηχανες αλλα συγνωμη το BMW δειχνει πολυ αδυναμο.Δεν ενοιωσα πουθενα το ¨σπρωξιμο" ενος δικυλινδρου χαμηλα ουτε ψιλα.

Δε θα ειμαι απολυτος οπως πολλοι εδω, αλλα το Ζ750 ενος φιλου που εχω οδηγησει ειναι πιο δυνατο απο το ΒΜW.
Ξαναλεω οτι μπορει το BMW να βαζει τοσο γραμικα τη δυναμη του κατω που σε απολυτα νουμερα να ειναι πολυ κοντα αλλα να κερδιζει
μμμμ.....:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ξαναλεω οτι εχω εμπειρια και απο τις δυο μηχανες.Επισης επειδη ειχα FAZER 600 '04 δυο χρονια , ουτε απο το FAZER εδειχνε πιο δυνατο το F800.Το αναφερω αυτο γιατι το Ζ και FAZER ειναι παραπλησια μηχανακια σε δυναμη.

Υ.Γ.1 Ειναι γεγονος οτι ολα τα περιοδικα του χωρου γραφουν διθυραμβους απο τη στιγμη που η BMW μπηκε πιο δυναμικα στο χωρο της μοτοσυκλετας με μηχανακια πιο οικονομικα και πρακτικα για το ευρυ κοινο.Αυτο το μηνα ολα τα περιοδικα εχουν αφιερωμα μικρο ή μεγαλο στη BMW.

Δυστυχως ετσι ειναι η αγορα , αν δε πουλησεις δε θα επιβιωσεις και πρεπει να μαθουμε να τα διαβαζουμε με κριση χωρις να ειμαστε και τελειως ισοπεδωτικοι!!!

Υ.Γ. 2 ¨Βεβαια στεναχωριεμαι λιγο και απο το Χουντρα που τον εχω συναντησει σε σεμιναρια και τον εκτιμαω, να ειναι τοσο βιαστικος με τις απαντησεις που δινει και να θελει να αποδειξει με αυτο το τροπο οτι δεν ειναι "Ελεφαντας".


ΤHANX


:wave2: :wave2:

H.A.Balafoutre
16/09/2006, 07:32
Λοιπόν παίδες.

Το καλοκαίρι στις διακοπές στην παραλία, γιού νόου, θάλασσα, μπικίνι, ήλιος, αραλίκι.....αααααααααχ, διάβαζα τα ελληνικά περιοδικά που είχαν δοκιμή το BMW, το CBF1000 και το TDM. Ας δούμε τι λένε αυτοί.

Οι 2 Τροχοί, που μάλλον είναι υποπεριοδικό του 0300, λένε,

BMW
0-400μ 11,7sec και 0-150χ.α.ω. 7,5sec
CBF100
0-400μ 11.4sec & 0-150χ.α.ω. 6,5sec
TDM
0-400μ 14,2sec & 0-150χ.α.ω. 6,6sec

Στο PowerBikes

BMW
0-402m 12sec & 0-150χ.α.ω. 7,44sec
CBF1000
0-402m 11.62sec & 0-150χ.α.ω. 6.84sec
TDM
0-402m 12,35sec & 0-150χ.α.ω. 8,16sec

Αν οι τιμές αυτές είναι ταυτόσημες με το 0300 από τους 2 τροχούς τότε δεν μετρήσαν τίποτα. Αλλά πάλι βλέπουμε πως ανταγωνιστικά περιοδικά σε κάποια σημεία τους επιβεβαιώνουν και σε άλλα τους εκθέτουν.

Στις τελικές δε, οι 2 Τροχοί δίνουν, 217χ.α.ω. πραγματικά ενώ το PB το δίνει 240χ.α.ω. ........?

Δηλαδή οι γερμανοί έφτιαξαν 2κύλινδρο εν σειρά με 100c.c. λιγότερα από το TDM που το κάνει γιογιό? Και τα κιλά τους είναι πολύ κοντά.

Ας τα βλέπουμε συγκριτικά τα περιοδικά το ένα με το άλλο για να βλέπουμε ποιός μας παραμυθιάζει και ποιός όχι.

byron
16/09/2006, 10:19
Στο τελευταίο Power Bikes, έχει τεστ του F800 ST. Πέραν της επανάληψης των κολακευτικών σχολίων για την μοτοσυκλέττα (είχαν οδηγήσει και τις δυο εκδόσεις στην Ν. Αφρική), οι μετρήσεις για το ST είναι.

0-402 - 12,20΄(186,17km/h) (11,7 το 0-300)
0-100 - 4.00΄(το 0-300 δίνει 4,60΄ )
0-150 - 7,65΄(7,5 το 0-300)
Τελική 233,80 km/h

Δεν θα έλεγα ότι διαφέρουν και τρελλά τα νούμερα, πάντως....

Tropeas
16/09/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μην φοβασαι και τα μειονεκτηματα των Ζ τα γνωριζουμε ολοι οι κατοχοι.
Κανεις δεν ειπε οτι τα Ζ ειναι τα τελεια μηχανακια!
Ξερουμε ομως και τι μπορει να κανει ο κινητηρας τους, και ειδικα σε κατι δικυλινδρα μηχανακια 80 ιππων και 220 γεματων κιλων!
με 100cc λιγότερα V2 ,(650) και με 73 άλογα τροχό... νομίζω ότι τα 750 εκκίνηση μέχρι να δω 140-150χλμ στο κοντέρ τα έχω... (δεν πάω σε διαμάχες...)
Δεν έχω "ζήσει" προσωπικά την εμπειρία του "δικύλινδρου σε σειρά" για αυτό θα ήθελα να καβαλήσω το ER-6 και to Κ800...
"Λένε" πάντως ότι είναι σβέλτο χαμηλά και ότι σκυλιάζει ψηλά... με περισσότερη ροπή εκεί απο ότι έχουν τα 4κύλινδρα αντίστοιχα εν σειρά... θα δούμε....:rolleyes:

Tropeas
16/09/2006, 10:24
Α και να συμπληρώσω χωρίς να διθυραμβώ κανένα απο τα δύο...
μην μετράτε τα μηχανάκια μόνο σαν νούμερα...
ένα μηχανάκι εκτιμάται και απο αυτά που μπορεί να κάνει ο οδηγός μαζί του, και πόσο εύκολα δύσκολα ή και αποτελεσματικά...
οπότε θεωρώ ότι θα πρέπει να έχουμε μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη για να τα κρίνουμε συνολικά...
Για αυτό ευελπιστώ να καβαλήσω και τα 2 και βλέπουμε...
;)

byron
16/09/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Δηλαδη ,κατι που ειναι ανεπαρκες το 2006, ηταν ανεπαρκες και το 2000, πχ φρενα ,πλαισιο, αναρτησεις.

Δουλεια του δημοσιογραφου ειναι να το αναφερει.

Θανάααασηηηη!!!!

Δεν έχεις δίκιο. Ο κάθε δημοσιογραφος όταν γράφει κάτι, το συγκρίνει με τις διαθέσιμες μοτο της εποχής. Αν οι μοτοσυκλέττες του 2000 είχαν ως κανόνα τις ελαστικότητες, και τα μπροστινά των 40 mm θα τις συγκρίνει με αυτές και θα βγάλει καλύτερη όποια έχει τα λιγότερα προβλήματα.

Όταν η συμπεριφορά των μοτοσυκλεττών αλλάζει τόσο πολύ σε 6-10 χρόνια, λογικό είναι να αλλάζουν τα μέτρα και σταθμά των δημοσιογράφων.

Εχω ακόμα ΜΟΤΟ, ΜΟΤΟRRAD & Performance Bikes της 10ετίας 80-90. Αν διαβάσεις τα σχόλια τους κυρίως σε SS, θα γελάς μια βδομάδα (συγκρίνοντας με το τι κυκλοφορεί σήμερα).
Λογικό δεν είναι? Όταν τα εξωτικά SS του τότε στυλ RC-30, OW-1 και NR750, δείχνουν τόσο ξεπερασμένα και φτωχά?
:wave2:

H.A.Balafoutre
16/09/2006, 10:40
Έλα εντάξει.....τα ίδια νούμερα βάλανε. Ούτε μπήκαν στον κόπο να το ξαναμετρήσουν το BMW.

Αλλά, η BMW δεν είναι τυχαία εταιρεία. Καθόλου μα καθόλου τυχαία. Το επίπεδο δουλειάς τους είναι απίστευτο και το ίδιο έχουν περάσει και στις μηχανές. Οπότε πιστεύω πιο πολύ το press kit της BMW παρά ίσως τα περιοδικά σε αυτό το κομμάτι.

Anyway, η αλήθεια είναι πως το Ζ το ρίχνουν αρκετά. Και μιλάμε για ένα από τα πιο καλοπουλημένα μοντέλα στην αγορά. Και μάλιστα με διαφορά τιμής 1500+ευρά δεν θα καθόμουνα ποτέ να το σκεφτώ. Από τα 2 (το χόνδα είναι ερείπιο) το Ζ θα αγόραζα και πιστεύω θα κερνούσα τσάι το BMW σε κάθε περίπτωση. Δεν το ξέρω σίγουρα, αλλά 20 ίπποι διαφορά δεν θέλει και πολύ σκέψη.

Τώρα για το άλλο που σας είπα.

Γνωστός με Ζ1000 έκανε τράμπα με έναν φίλο του για βόλτα ένα FZ6 '05 (ναί το εξακοσαράκι) και είπε πως σου δίνει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις στροφές και πάς πιο γρήγορα. Το FZ6 το αισθάνεσαι πιο στιβαρό και σίγουρο.

Και πρίν πείτε οτιδήποτε, να σας πω πως το έχει πάνω από 2 χρόνια το Ζ1000.

Μετά, σε ταξίδι στις Άλπεις με V-strom 1000άρια και φορτωμένοι τίγκα, το Ζ1000 κοιτούσε με τα κυάλια το V-strom στις εξόδους των στροφών με 3ες και επακολουθούσε ο εξής διάλογος μεταξύ των οδηγών, Ζεταράς:"....καλά τι το έκανες και με φεύγεις έτσι μετά την στροφή?" V-Stromάς: "...τίποτα, απλώς δουλεύω με 3η στις 3500-4500rpm." Ο εν λόγω ιδιοκτήτης του Ζ1000 το πούλησε και αγόρασε το Tuono1000R 2006.

Μπορεί η BMW να έκανε την έκπληξη. Αλλά ότι και να έγινε η επιλογή της κάθε μότο είναι πολύ δύσκολη υπόθεση διότι οι υποχωρήσεις που κάνει ο καθένας μας είναι διαφορετικές. Τέσπα.

stako
16/09/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Μετά, σε ταξίδι στις Άλπεις με V-strom 1000άρια και φορτωμένοι τίγκα, το Ζ1000 κοιτούσε με τα κυάλια το V-strom στις εξόδους των στροφών με 4ες και επακολουθούσε ο εξής διάλογος μεταξύ των οδηγών, Ζεταράς:"....καλά τι το έκανες και με φεύγεις έτσι μετά την στροφή?" V-Stromάς: "...τίποτα, απλώς δουλεύω με 4η στις 3500-4500rpm." Ο εν λόγω ιδιοκτήτης του Ζ1000 το πούλησε και αγόρασε το Tuono1000R 2006.

Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει κάτι.

Προχτές ήμουν με ένα φίλο σε καλή στριφτερή διαδρομή. Εγώ με το GSXR600 κι εκείνος με GSXR750. Ως γνωστό το 750 έχει πολύ πιο ροπάτο και δυνατό κινητήρα. Εγώ όμως είχα διάθεση για να στρίψω και το κυνηγούσα το 600 μου σε rpm. Έπαιζα στις 10000 και πάνω, γενικά ήμουν με δευτέρα ενώ εκείνος ήταν με τρίτη οπότε και κάμποσες στροφές χαμηλότερα. Ε όταν σταματήσαμε μου έλεγε πως έφευγα έτσι στις εξόδους και δε μπορούσε να με φτάσει, μετά το apex ήταν σαν να πατούσα κανά τούρμπο είπε. Ε μόλις καταλάβαμε ότι είχαμε μια ταχύτητα διαφορά βγήκε νόημα...........

Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Τον μύθο ότι το V2 είναι πιο γρήγορο σε στροφές εγώ ευχαριστώ αλλά δεν θα τον πάρω........... Το V2 δουλεύει στις 4-7000, εδεν μπορείς για να συγκρίνεις να πηγαίνεις το Ι4 στις 7000 και να έχεις και απαιτήσεις! Εγώ στις 7000 έχω 40 άλογα, είναι δυνατόν να κάνεις σοβαρή σύγκριση μετά?

idi
16/09/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre

Γνωστός με Ζ1000 έκανε τράμπα με έναν φίλο του για βόλτα ένα FZ6 '05 (ναί το εξακοσαράκι) και είπε πως σου δίνει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις στροφές και πάς πιο γρήγορα. Το FZ6 το αισθάνεσαι πιο στιβαρό και σίγουρο.

Και πρίν πείτε οτιδήποτε, να σας πω πως το έχει πάνω από 2 χρόνια το Ζ1000.

Μετά, σε ταξίδι στις Άλπεις με V-strom 1000άρια και φορτωμένοι τίγκα, το Ζ1000 κοιτούσε με τα κυάλια το V-strom στις εξόδους των στροφών με 3ες και επακολουθούσε ο εξής διάλογος μεταξύ των οδηγών, Ζεταράς:"....καλά τι το έκανες και με φεύγεις έτσι μετά την στροφή?" V-Stromάς: "...τίποτα, απλώς δουλεύω με 3η στις 3500-4500rpm." Ο εν λόγω ιδιοκτήτης του Ζ1000 το πούλησε και αγόρασε το Tuono1000R 2006.


οκ καποιος να του πει του φιλου σου οτι ειναι ΚΟΥΛΟΣ . + _

ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ

(ΕΙΧΑ fz6 fazer ΠΡΙΝ παρω το Ζ1000 ... μαντεψε γιατι το αλλαξα....)

idi
16/09/2006, 11:12
μιας και καποιος τ0 ανεφερε.... γιατι δε βαλαν στο συγκριτικο cbf1000 αντι για 600????? απο πλευρας τιμης ειναι το ανταγωνιστικο του BMW... και οχι το 600

και το 600 απεχει απο το 800 οσο και το 1000

για πες μας Κ.Χουντρα....

λες να φταιει που βλεπω το BMW σε 5-6 ολοσελιδες διαφημιστικες καταχωρισεις στο περιοδικο σου?

dirtbird
16/09/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μιας και καποιος τ0 ανεφερε.... γιατι δε βαλαν στο συγκριτικο cbf1000 αντι για 600????? απο πλευρας τιμης ειναι το ανταγωνιστικο του BMW... και οχι το 600

και το 600 απεχει απο το 800 οσο και το 1000

για πες μας Κ.Χουντρα....

+1
Πράγματι.....:confused:

Multijohn
16/09/2006, 11:20
Bασικά έχω Fazer αλλά παιδιά οτι είναι πιο στιβαρό απο το Ζ το 1000 δε παίζει.Μη τρελαθούμε κιόλας!Δεν γίνεται ένα μηχανάκι που έχει στήσιμο 1000ριού να υστερεί σε ένα μηχανάκι που έχει στήσιμο 600ριού.
Το στρώμα1000 σε κλειστό στροφιλίκι στις εξόδους δεν πιάνεται αλλά όχι οτι δεν παλεύεται κιόλας!Ειδικά με το Ζ1000 που έχει καλή ροπή παντού!Προφανώς ο φίλος που το ήπιε απο το στρώμα δεν ήταν και πολύ στριφτερός.Το στρώμα έχει πολύ καλές ικανότητες στο περί στρίβειν για on-off αλλά όχι οτι α συγκριθείς με ένα street!

Tropeas
16/09/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako

Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Τον μύθο ότι το V2 είναι πιο γρήγορο σε στροφές εγώ ευχαριστώ αλλά δεν θα τον πάρω........... Το V2 δουλεύει στις 4-7000, εδεν μπορείς για να συγκρίνεις να πηγαίνεις το Ι4 στις 7000 και να έχεις και απαιτήσεις! Εγώ στις 7000 έχω 40 άλογα, είναι δυνατόν να κάνεις σοβαρή σύγκριση μετά?
Δεν ισχύει πιο γρήγορο πιο αργό στις στροφές,
είναι με τι τρόπο οδήγησης είναι ή με τι τρόπο γουστάρει να οδηγάει και αισθάνεται άνετα ο κάθε οδηγός...
ισχύει όμως ότι έχει καλύτερο κράτημα εκ κατασκευής μετάδοσης του κινητήρα το δικύλινδρο στις στροφές, αν βρω το τεχνικό λινκ που το αναλύει θα το ποστάρω... θα το πω "μπακαλίστικα" για να γίνει κατανοητό , υποστηρίζεται ότι η χρονική καθυστέρηση του ενός κυλίνδρου με τον άλλο δίνοντας ταυτόχρονα κλωτσιά στην αλλαγή,είναι σαν ένα σύστημα που δημιουργεί ομοιόμορφη στιγμιαία ολίσθηση και μετά με άμεση επαναφορά κάτι σαν το ABS αλλά όχι για το φρενάρισμα αλλά για το άνοιγμα του γκαζιού... δεν ξέρω πόσο στέκει η τεχνικη αυτή αναφορά αλλά εμένα έτσι όπως το περιέγραφε με είχε προβληματίσει και με είχε πείσει...

Α Σταύρο, δεν δουλεύουν τόσο χαμηλά τα V2 εμένα π.χ.μου αρέσει πιο πολύ η δύναμη που έχει απο 6500 έως 9000στροφές...;)

AFTER
16/09/2006, 12:25
Μην γινει αντιπαραθεση fazer/z η ιστορια...plz!

Tropea, δεν υπαρχει περιπτωση το F800 να ειναι γρηγοροτερο!

Αλλωστε μην ξεχνας, οτι μιλαω για 0-400 μετρα και 0-150 χλμ/ω

Αλλα και παλι θα κουρασω και θα πω!

ΦΕΡΤΕ ενα F800 να το μετρησουμε διπλα διπλα ΤΩΡΑ!!!

H.A.Balafoutre
16/09/2006, 12:43
Κοιτάξτε, σας μεταφέρω αυτά που μου λένε και τα παιδιά, τι παιδιά δηλαδή, παντρεμένοι με τρέλα για την μοτοσικλέτα είναι, δεν λένε μαλακίες. Ίσως για τα δικά τους μέτρα και σταθμά έτσι μεταφέρουν αυτά που βιώνουν. Και όχι, δεν θέλω να αλλάξω το θέμα προς το Fazer. Αν φάνηκε έτσι, γράψτε άκυρο.

Μήπως τελικά η κλιμάκωση του κιβωτίου κάνει όλη τη δουλειά?

atom7ktm
16/09/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εισαι ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που το πιστευει αυτο!
Οχι φαινονται οι 100 ιπποι, αλλα βαζουν τα γυαλια και σε μεγαλυτερα μηχανακια!
Εκτος αν προσπαθησες να το οδηγησεις σαν το δικο σου μηχανακι.(Το εχω δει και αυτο)
Τα 4κυλινδρα θελουν στροφες...


χμμ δεν είμαι ο μοναδικός, αλλά οκ. παραδέχομαι ότι πρέπει να δουλεύεις τον κινητήρα πολύ ψηλά για να καταλάβεις ότι κάτι γίνεται, αλλά και πάλι για μένα η ροπή δεν είναι αρκετή ώστε να μου δώσει την αίσθηση που ζητάω. άλλες προσδοκίες έχεις εσύ από μια μηχανή και άλλες εγώ.

για την ιστορία, το Z750S το οδήγησα μιχαλακοπούλου έστριψα κατεχάκη, ανέβηκα μέχρι καρέα και γύρισα πίσω από τον ίδιο δρόμο. οπότε είχα όλο το χρόνο και την ευχέρια να το οδηγήσω γρήγορα και με ψηλές στροφές (η μιχαλακοπούλου εννοείται οτί δεν μετράει). ωραία τα 220 που είδα στο κοντέρ, ωραίος και ο τρόπος που μπήκα με το Ζ στην ανοιχτή στροφή στην έξοδο για αττική οδό αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν με το "ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ" που είπα μέσα μου όταν οδήγησα και άνοιξα το 950SM. και γιατί κάνω την σύγκριση? γιατί και το KTM είναι δικύλινδρο (σαν το BMW) με λιγότερα άλογα από το Ζ και όμως δεν έχει καμία σχέση το πώς επιταχύνει το ένα και το άλλο. βέβαια το BMW σίγουρα θα είναι υποδεέστερο του ΚΤΜ (αυτό έλειπε!) αλλά αν το SM με το Ζ έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά, τότε το BMW είναι πολύ πιθανό να είναι αρκετά κοντά στο Ζ.

και πάλι συγγνώμη που βάζω στο "παιχνίδι" το 950SM, αλλά έτυχε να το έχω οδηγήσει λίγες μέρες πριν οδηγήσω και το Ζ και όπως καταλαβαίνεις η σύγκριση (μέσα μου) ήταν αναπόφευκτη. όχι μόνο για μένα αλλά και για τον κολλητό μου, ο οποίος σημειωτέον είναι φανατικός Ζ-ετάς και λίγο έλειψε να αλλαξοπιστίσει (έπρεπε να βλέπατε την έκφρασή του όταν κατέβηκε από το SM).

για μένα αυτό που μένει είναι να οδηγήσω το BMW, ώστε να έχω μια εμπεριστατωμένη άποψη. ως τότε, δυστυχώς μπορώ να κάνω μόνο εικασίες (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα).


Υ.Γ. θα την κάνετε τελικά αυτή την "κόντρα" να μάθουμε και μεις ποιο είναι πιο γρήγορο? :lol:

TROOPER
16/09/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μην γινει αντιπαραθεση fazer/z η ιστορια...plz!



κολωνουμε γιωργακη??????:a22: :a22: :a22:

Λεωνίδας
16/09/2006, 18:28
αληθεύει ότι το Fazer έχει το Z750 :confused: :confused: :confused:


(πάει το κατέστρεψα το thread :lol: :lol: :lol: :lol: )

Tropeas
16/09/2006, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
αληθεύει ότι το Fazer έχει το Z750 :confused: :confused: :confused:


(πάει το κατέστρεψα το thread :lol: :lol: :lol: :lol: )
Standard!!!!:cool:

stako
16/09/2006, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δεν ισχύει πιο γρήγορο πιο αργό στις στροφές,
είναι με τι τρόπο οδήγησης είναι ή με τι τρόπο γουστάρει να οδηγάει και αισθάνεται άνετα ο κάθε οδηγός...
ισχύει όμως ότι έχει καλύτερο κράτημα εκ κατασκευής μετάδοσης του κινητήρα το δικύλινδρο στις στροφές, αν βρω το τεχνικό λινκ που το αναλύει θα το ποστάρω... θα το πω "μπακαλίστικα" για να γίνει κατανοητό , υποστηρίζεται ότι η χρονική καθυστέρηση του ενός κυλίνδρου με τον άλλο δίνοντας ταυτόχρονα κλωτσιά στην αλλαγή,είναι σαν ένα σύστημα που δημιουργεί ομοιόμορφη στιγμιαία ολίσθηση και μετά με άμεση επαναφορά κάτι σαν το ABS αλλά όχι για το φρενάρισμα αλλά για το άνοιγμα του γκαζιού... δεν ξέρω πόσο στέκει η τεχνικη αυτή αναφορά αλλά εμένα έτσι όπως το περιέγραφε με είχε προβληματίσει και με είχε πείσει...

Α Σταύρο, δεν δουλεύουν τόσο χαμηλά τα V2 εμένα π.χ.μου αρέσει πιο πολύ η δύναμη που έχει απο 6500 έως 9000στροφές...;)

Το ξέρω αυτό που λες για τα V2 και όντως ισχύει αλλά νομίζω έχει περισσότερο σημασία σε αγωνιστική οδήγηση, εκεί που το τελευταιο δεκατάκι μετράει. Στους δρόμους που οδηγάμε δεν νομίζω ότι είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι το δικύλινδρο αποδίδει σε χαμηλότερα rpm και είναι αλήθεια ότι μάλλον μπορείς να πας πιο εύκολα γρήγορα με το δικύλινδρο. Αλλά αν χορεύεις κλακέτες στο λεβιέ ενός ξυραφένιου σε περιφερειακά 600 SS τότε τα πράγματα είναι υπέρ του Ι4 ή έστω ίσα.

Για να μη νομίζεις ότι δεν μου αρέσουν τ V2, όχι μόνο μου αρέσουν αλλά έχω φτάσει 2 φορές πολύ κοντά να πάρω την απόφαση να πάρω ένα. Μια όταν τελικά κατέληξα στο GSXR και μία τώρα πρόσφατα...............:D

Tropeas
16/09/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δεν ισχύει πιο γρήγορο πιο αργό στις στροφές,
είναι με τι τρόπο οδήγησης είναι εξικοιωμένος ή με τι τρόπο γουστάρει να οδηγάει και αισθάνεται άνετα ο κάθε οδηγός...
;) :beer: