PDA

View Full Version : Θορυβωδης τελικό και προστιμο ?



valam
15/09/2006, 09:05
- Καλημέρα σας.

Την παράβαση του όριου θορυβο απο την εξάτμιση, πως την βεβαιώνει ο αγροφύλακας ? Με το αφτί του ? Δεν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο όργανο, οπως ενα ντεσιμπελόμετρο.

stefanos
15/09/2006, 09:32
Με το μάτι.
Αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Οι ποινές για το θόρυβο είναι κλιμακούμενες και αρχίζουν απο λίγο και καταλήγουν σε πινακίδες πρόστιμα κλπ.
Στο δρόμο σε γράφουν για απλό πρόστιμο.
Αν το πληρώσεις τέρμα.
Αν δε θές πάς ΥΠΕΧΩΔΕ και σε μετράνε.
Αν σε βρούν οκ τότε δεν πληρώνεις τίποτα και φεύγεις.
Αν βεβαιωθεί η παράβαση τότε πληρώνεις παίρνεις το μηχανάκι και το φτιάχνεις και ξαναπάς για μέτρηση, μέχρι να περάσεις (δεν είμαι σίγουρος αν ξαναπληρώνεις).
Αν τώρα σε πετύχει συνεργείο μέτρησης, την πάτησες γιατί μπορεί να βρεθείς χωρίς πινακίδες με πρόστιμο και να κάνεις δρομολόγια στο υπεχωδε μέχρι να περάσεις.

SF
15/09/2006, 09:46
Τα μπλοκα για μέτρηση εκπομπής θορύβου γίνονται με ειδικό συνεργείο του Υπ. Μεταφορών. Ο τροχαίος σε σταματάει (που είναι η αρμοδιότητά του) και το υπουργείο σε μετράει, και αναλόγως ο τροχαίος πιστοποιεί και σου κόβει την κλήση.

Δυστυχώς, ακόμα και για εξόφθαλμες περιπτώσεις, τυπικά δε μπορεί να σε γράψει χωρίς συνεργείο.

ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ (αν είναι διαβασμένος) να σε γράψει για άλλη παράβαση, σχετικά με την προδιαγραφή του τελικού. Διότι ένα θορυβώδΕς τελικό επάνω του πρέπει να αναγράφει προδιαγραφές. Τα racing μάλιστα γράψουν "track use only" ή κάτι ανάλογο. Ενώ τα μαμίσια έχουν έγκριση τύπου. Αν δεν έχεις έγκριση τύπου, σε γράφει χαλαρά.

Αυτά στις πολιτισμένες χώρες. Γιαυτό επινοήθηκαν και τα slip-on.

valam
15/09/2006, 11:00
Δηλαδή θα πάω στο ΚΤΕΟ και θα ζητήσω μια βεβαίωση ότι ο θορυβος που βγάζει η εξάτμιση έιναι σε επιτρεπτά όρια ?
Αν βγει οκ τότε θα την προσκομίσω στο δικαστήριο, η κάπου αλλού προκειμένου να μη φτάσει καθόλου στο δικαστήριο ?

SF
15/09/2006, 11:01
Είμαι αρκετά βέβαιος ότι είναι ΥΠΜΕΤ και οχι ΥΠΕΧΩΔΕ. Αλλά δεν κόβω και χέρι. (Όπως επίσης και για τις μετρήσεις καυσαερίων. )Μου έχει τύχει πάντως και ήταν Μεταφορών. Μάλιστα έχουν δικές τους λίστες με τη στάθμη θορύβου ώστε να μη χρειάζεται να τσεκάρουν την άδεια (η οποία μπορεί να λέει μαλακίες), ενώ επίσης καλύπτουν και τις παραεισαγωγές για τις οποίες δεν υπάρχουν στοιχεία με έγκριση τύπου στην Ελλάδα.

SF
15/09/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από valam
Δηλαδή θα πάω στο ΚΤΕΟ και θα ζητήσω μια βεβαίωση ότι ο θορυβος που βγάζει η εξάτμιση έιναι σε επιτρεπτά όρια ?
Αν βγει οκ τότε θα την προσκομίσω στο δικαστήριο, η κάπου αλλού προκειμένου να μη φτάσει καθόλου στο δικαστήριο ?

Έχω την εντύπωση ότι όλα είναι στη διακριτική ευχέρια (και εξυπνάδα) του δικαστή. Εχεις πάρει δλδ κλήση και έχεις δικάσιμο?

valam
15/09/2006, 11:05
Ναι το ΚΤΕΟ υπάγεται στο ΥΠΜΕΤ.
Μπορώ να παρω τέτοια βεβαίωση και απο ιδιωτικό ΚΤΕΟ ?

SF
15/09/2006, 11:08
Θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους μάλλον. Το ΚΤΕΟ, την αστυνομία...

Αλλά όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι φλου. Δλδ και έστω ότι κάποιος παίρνει χαρτί από το ΚΤΕΟ, και καπάκι φοράει την ελεύθερη εξάτμιση.... Βεβαια δε νομίζω ο βαριεστημένος δικαστής να σκέφτεται τέτοια.. ;)

Οταν γίνει η παράσταση, πες μας τι έγινε.

mbjp
15/09/2006, 16:03
φιλε valam, απο περιεργεια, τι μηχανακι/εξατμιση εχεις και σε εγραψαν;

space_ape
15/09/2006, 16:11
Μιας και έχετε πιάσει τέτοιο θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε. Εχω ένα μπάντιτ και φοράω μια σούπερτραπ, η οποία όμως κάνει θόρυβο, μαζί με την μηχανή μου έδωσαν και μερικα δαχτυλίδια (απο ότι έμαθα μετά δεν είναι ο σωστός αριθμός). Τα φόρεσα πάνω και το μηχανάκι δεν πήγαινε βήμα. Αναγκαστικά τα έβγαλα ξανά. Τι μπορώ να κάνω για να μει΄ψσω τον θόρυβο αλλά να μην χάσω σε δύναμη????
Να προσθέσω οτι στο πίσω μέρος υπάρχει αρκετό κενό, να έβαζα πρόσθετο σωλήνα μέχρι έξω και να γέμιζα τον υπόλοιπο χώρο με υαλοβάβμακα? Εχετε να μου προτείνετε κάποιο εξατμισά που θα μοθ κάνει καλή δουλεια?

SF
15/09/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από space_ape
Μιας και έχετε πιάσει τέτοιο θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε. Εχω ένα μπάντιτ και φοράω μια σούπερτραπ, η οποία όμως κάνει θόρυβο, μαζί με την μηχανή μου έδωσαν και μερικα δαχτυλίδια (απο ότι έμαθα μετά δεν είναι ο σωστός αριθμός). Τα φόρεσα πάνω και το μηχανάκι δεν πήγαινε βήμα. Αναγκαστικά τα έβγαλα ξανά. Τι μπορώ να κάνω για να μει΄ψσω τον θόρυβο αλλά να μην χάσω σε δύναμη????
Να προσθέσω οτι στο πίσω μέρος υπάρχει αρκετό κενό, να έβαζα πρόσθετο σωλήνα μέχρι έξω και να γέμιζα τον υπόλοιπο χώρο με υαλοβάβμακα? Εχετε να μου προτείνετε κάποιο εξατμισά που θα μοθ κάνει καλή δουλεια?


Να βάλεις τη μαμά!!! Θα επανέλθει στα ίσα του και θα πηγαίνει μια χαρά. Από πρώτο χέρι η πληροφορία!

valam
16/09/2006, 10:40
- Εχω ενα LC4 με SPEC εξάτμιση. Δεν την έβαλα εγω έτσι το πηρα.
- Ακούγεται καλύτερα απο τη μαμάτη, και πολυ πιο μπάσα.
- Επειδή κινούμε κέντρο, και επειδή δεν θέλω θόρυβο, την άλλξα με μια μαματη.

- Βρήκα τυχαία έναν εξατμισά μοτοσυκλετών στο ευρετήριο του μοτό. Πηγα και μου έβαλε μια μαμάτη εξάτμιση KTM Competition
που του είχε ξεμείνει άπο κάποιο άλλο LC4 που έβαλε after εξάτμιση, σε καλή τιμούλα. Προτείνω φιλε με το BANDIT να πας μια βολτα απο εκει. Μου φάνηκε πολύ ξηγημένος για μάστορας.

DAVIL , Ξηντάρας Βασίλειος, Θεσσαλονίκης 38 Ν. Φιλαδέλφεια. 2580844.
(στον παράδρομο της εθνικής , 200 μέτρα πριν τη RENAULT , 20 μέτρα πριν το πολυκλαδικό.

space_ape
18/09/2006, 09:39
Δεν την έχω την μαμά, έτσι ήταν το μηχανάκι....:sad: