PDA

View Full Version : Κανείς με Fazer του 2000???



trumpet
15/09/2006, 16:01
Παιδιά καλησπέρα

Βρήκα σε κάποιο μαγαζί Fazer του 2000 και 20.000 χλμ περίπου.

Η τιμή του είναι στα 4.300 Ευρά περίπου (Παίζει να μου την κατεβάσει κι άλλο αλλά πολύ χλωμό το κόβω...)

Καινούργια λάστιχα, καινούργια αλυσίδα χωρίς τιποτα εξτρα.

Τη μηχανή την καβάλησα και μου φάνηκε απίστευτα βολική και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Η τιμή της είναι καλή ή να προσπαθήσω να μου την κατεβάσει κι άλλο?

Και κάτι ακόμα... Κατανάλωση του συγκεκριμένου μοντέλου με νορμάλ χρήση εντός κ εκτός πόλης?

Υ.Γ. : Μήπως παίρνει και βαλίτσες πλαϊνές?

THEOD
15/09/2006, 16:03
Η τιμή είναι ψηλή για 2000 μοντ. Όσο για τα χιλιόμετρα...δεν μπορείς να είσαι σίγουρος....

Σε αυτήν την τιμή βρίσκεις προσεγμένα Φέιζερ 02-03 που έχουν αρκετές αλλαγές (η μάσκα με τα φώτα είναι η πιο φανερή) και μάλιστα έχουν και αρκετά εξτρά...

Τα μοντέλα 2000 λογικά παίζουν και κάτω από 3500....

trumpet
15/09/2006, 16:16
Φίλε Theod

Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Κοίταξε το μαγαζί το έχει ξάδερφος ενός φίλου μου και πήγα εκεί με ένα αίσθημα αφάλειας. Το παλλικάρι μου έλεγε για 4500 αλλά του είπα ότι είναι πολλά και μου είπε θα το προσπαθήσει για κάτω από 4300Ευρά. Λές να την παλέψω για κάτω από 4000Ε??Έχω και 1000 προκαταβολή και λέω να πατήσω στην προκαταβολή.

Όσο για την κατανάλωσά του ξέρεις τίποτα?

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...;)

maintenance
15/09/2006, 16:19
δηλ. εγώ πόσο πρέπει να το δώσω;:confused:

άκου πράγματα........:rolleyes:

THEOD
15/09/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Φίλε Theod

Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Κοίταξε το μαγαζί το έχει ξάδερφος ενός φίλου μου και πήγα εκεί με ένα αίσθημα αφάλειας. Το παλλικάρι μου έλεγε για 4500 αλλά του είπα ότι είναι πολλά και μου είπε θα το προσπαθήσει για κάτω από 4300Ευρά. Λές να την παλέψω για κάτω από 4000Ε??Έχω και 1000 προκαταβολή και λέω να πατήσω στην προκαταβολή.

Όσο για την κατανάλωσά του ξέρεις τίποτα?

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...;)

Αν δεν βγάλουμε κανένα φράγκο από τους γνωστούς (που επιπλέον μη γνωρίζοντας το θέμα μας εμπιστεύονται) από ποιόν θα βγάλουμε ??? :D :D :D Κάπως έτσι πάει ξέρεις...

Να είσαι σίγουρος ότι ο έμπορος το έχει αγοράσει στα 3.000 ή λίγο παραπάνω....Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα μόνος μου καταναλωτικό δάνειο (μιας και δεν διαθέτεις τα μετρητά) και θα κοίταγα για 02-03 γύρω στα 4.000....

Όσο για την κατανάλωση...
Να υπολογίζεις 5-5,5 λίτρα/100χλμ σε λογικά ταξίδια και γύρω στα 6-6,5 λίτρα/100χλμ στην πόλη και σε συνεχόμενες ταχύτητες άνω των 150-160...

Εξαρτάται και από το δεξί σου χέρι όμως...Ευκολα μπορείς να δεις μια διακύμανση +- 10% στις ανωτέρω τιμές...

lampros_fazer
15/09/2006, 16:24
:eyepop:

ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ..!!:nono:

:a53: :a53:

Μακρυά..

Σε τέτοια λεφτά βρίσκεις το '03..το '02 σίγουρα.. (όπως σου'πε κι ο Theod..)

Εγώ θα σου έλεγα να το ξεχάσεις τελείως και να κοιτάξεις για '02-'03..Υπάρχουν και κάποια εδώ μέσα..Για ψάξε λίγο στις αγγελίες..

:wave2:

THEOD
15/09/2006, 16:30
Να μην αναφέρω ότι στα 5000 βρίσκεις πια το FZ6....:beer:

trumpet
15/09/2006, 16:37
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες! (Theod ευχαριστώ για τις πληροφορίες όσον αφορά κατανάλωση!)

Η αλήθεια είναι πως τα μοντέλα 2002-3 είναι πιο όμορφα. Ρε σεις να κοιτάξω κι εδώ μέσα αλλά δεν παίζει μετρητό! Κι εγώ θα ήθελα πολύ να την πάρω από χέρι τη μηχανή αλλά έχω μόνο 1000 για προκαταβολή...........:confused: :sad: :confused: :sad: :bawl:


Θεσ/νίκη σε ποιόν να πάω για μεταχειρισμένο?

lampros_fazer
15/09/2006, 16:43
Είναι πολλοί που δέχονται διακανονισμό.. (για ιδιώτες λέω)

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις..

Για Θεσ/νίκη ιδέα δεν έχω,αλλά δεν ξεκινάς απ'την (τις-δεν ξέρω πόσες έχει..) Yamaha πρώτα..;;

schumacher_
17/09/2006, 19:09
Κι εμένα μου φαίνονται πολλά τα 4300-4500? που ζητάει το μαγαζί... εγώ πήρα ένα ίδιο fazer 2000 πριν 4 μήνες, από μαγαζί και να έχει γράψει σχεδόν 20.000χμ (αλήθεια, γίνεται να κλέψεις από το ψηφιακό χιλιομετρητή?) και το πήρα στα 3900?... μόνο που εκτός από καινούρια Pilot Power λαστιχάκια είχε πάνω και κάγκελα, συναγερμό, aftermarket θερμαινόμενα grips και ένα τελικό της Shark...

Όπως και να το κάνεις, είναι έξτρα πραγματάκια...

Επίσης να πω ότι τους 4 μήνες που το έχω, έχω κάνει 8000χμ περίπου και εκτός από μία αλλαγή λαδιών που του έκανα, το μόνο άλλο έξοδο που έχω κάνει είναι να αλλάξω τακάκια μπρος-πίσω πριν 1 μήνα...

Από κατανάλωση, θα πω τα ίδια με τον THEOD... σε φυσιολογικές ταχύτητες ταξιδιού (μέχρι 130-140) είσαι στα 5-6lt/100χμ, σε πιο γρήγορους ρυθμούς είσαι στα 6-7lt/100χμ... στα ίδια επίπεδα κατανάλωσης κινείσαι και μέσα στην πόλη... αν ανοίγεις λίγο παραπάνω το γκάζι όμως, θα αρχίσει να καταπίνει τη βενζίνη... στο τελευταίο ντεπόζιτο έκαψα 7,6lt/100χμ με κίνηση μόνο μέσα στην πόλη και με αρκετές "ταρζανιές" μπορώ να πω... :D

Κάνε και μια έρευνα αγοράς πάντως, αν θες να χαμηλώσεις την τιμή που το βρίσκεις... ο καθένας θέλει να πουλήσει, οπότε μπορείς να πιέσεις λίγο προς τα κάτω...

lampros_fazer
17/09/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
(αλήθεια, γίνεται να κλέψεις από το ψηφιακό χιλιομετρητή?)
Βεβαίως και γίνεται... :winka: (μου το έχει πει έμπορος-και κοστίζει αρκετά απ'ότι μου'πε..)


Όσο για τις καταναλώσεις,THEOD τα νούμερα σου μου φαίνονται λίγο "αισιόδοξα".. :lol:
Εγώ συνήθως βλέπω λίγο παραπάνω απ'αυτά που έγραψε ο σουμάχερ_..
Βέβαια έχω δει και ~9,5-10lt/100km.. :rotflmao: :rotflmao:

makis206
17/09/2006, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Βέβαια έχω δει και ~9,5-10lt/100km.. :rotflmao: :rotflmao:

Το δικό σου δεν μετράει

Τό'χεις μπουκώσει στα τέρματα έτσι που το πας !:evil:


:rotflmao: :rotflmao:

lampros_fazer
17/09/2006, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το δικό σου δεν μετράει

Τό'χεις μπουκώσει στα τέρματα έτσι που το πας !:evil:


:rotflmao: :rotflmao:
Ψιτ..εδώ δεν είναι μαντρί.. :D Εσύ τι κατανάλωση έχεις..;; Ή θα'χεις γύρω στα 4lt/100 αφού πάνω απο 150 δεν πάει :rotflmao: ή γύρω στο 15/100 αν πηγαίνεις συνέχεια κόφτες μπααας και προλάβεις κανέναν.. :D :smokin: :rotflmao:
Δεν χρειάζεται να το δουλεύω ψηλά..Και με 5-6.000 να το πηγαίνω τα αυτκόλλητα που έχω πίσω στο κράνος μου θα βλέπεις.. :smokin:

lampros_fazer
17/09/2006, 23:08
[

makis206
17/09/2006, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
[

Δε σπαμμάρω άλλο εδώ, σε έχω !:evil: :lol: :beer:


Συμφωνώ με τις απόψεις σας όσο αναφορά το συγκεκριμένο Fazer και γι'αυτά που προτείνατε στον φίλο trumpet.

Να προσθέσω φίλε οτι δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά και στα υπόλοιπα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης για να πάρεις μια γενικότερη εικόνα για τις τιμές των μεταχειρισμένων Fazer ή ακόμα μπορείς να αγοράσεις ένα περιοδικό αγγελιών πχ. τη Χρυσή Ευκαιρία.:winka:

Καλή αγορά εύχομαι !

:beer: :beer: :beer: