PDA

View Full Version : Δέσιμο στο καράβι?



edie
15/09/2006, 16:27
Επειδή τώρα θα πάω διακοπές καμιά συμβουλή πώς να το δέσω στο καράβι

AFTER
15/09/2006, 17:49
Παντα το stand(το πλαγιο) να κοιταει την εξωτερικη μερια του καραβιου, και με ενα σχοινι, να δεσεις πλαισιο και εσωτερικο γκριπ τιμονιου(αυτο που κοιταει το κεντρο του πλοιου), στον τοιχο του πλοιου!

Ετσι η μηχανη δεν θα μπορει να κανει ουτε αριστερα ουτε δεξια!

Δεν συνιστω ορθιο σταντ αν υπαρχει

kakofonixx
15/09/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
Επειδή τώρα θα πάω διακοπές καμιά συμβουλή πώς να το δέσω στο καράβι
Τωρα θα πας διακοπες? :look:
Anyway, καλα να περασεις και μια συμβουλη απο μενα...
Οπως και να την δεσεις το βασικο ειναι να την δεσεις εσυ ο ιδιος και μαλιστα καλο θα ηταν να εχεις κανενα σχοινι δικο σου, γιατι αυτα που εχουν στα καραβια :a31:

naxiotis
15/09/2006, 18:31
ας απαντήσω εγώ λόγω εμπειρίας.


σωστο το πλάγιο στάντ το οποίο θα γέρνει η μηχανή προς την έξω μεριά του καραβιού:a013:



όσον αφορά το δέσιμο μακριά από τα σκοινιά του καραβιού:nono: :yuck:


θα πάρεις με σε χρωματοπωλεία ή σε πολυκατάστηματα συσκευασίας ιμάντα nylon που έχει στις άκρες του άγκιστρα και μαζεύει τα μπόσικα όπως δένουν τα φορτία στις νταλίκες.


κόστος περίπου μέχρι 10 ευρώ:beer: :wave2:



ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

DimChios
15/09/2006, 19:41
Σωστά τα παραπάνω αλλά να προσθέσω επίσης...
α) πάντα με ταχύτητα στο κιβώτιο
β) χωρίς συναγερμό
γ) καλό πλύσιμο μετά το πέρας του ταξιδίου γιατί θα έχει γίνει από τα αλάτια :yuck:

Οπως και να εχει πάντως, ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ STAND!!!

KAΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!

:beer: :beer:

:wave2:

VforVSTrom
15/09/2006, 21:37
Πολύ σοφές όλες οι συμβουλές! Από προσωπική εμπειρία, εάν χρειαστεί να βάλεις τα σχοινιά του καραβιού προσοχή στην τριβή πλαστικών μηχανής/σχοινιού διότι αφήνει σημάδια!! Εάν δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι τέτοιο να έχεις μαζί σου σκληρό χαρτόνι (από χαρτόκουτα) να βάλεις στα σημεία που ακουμπάει το σχοινί ή ο ιμάντας.

edie
16/09/2006, 07:48
Ευχαριστώ:beer: για τις απαντήσεις πάντως σκέφτομαι σοβαρά

(μια και το μοτορι έχει μονό 550 χιλιόμετρα μήνα δεν έκλεισε ακόμη έχει την μυρουδιά του καινούργιου)

να την αφήσω κλειδωμένη στο parking του σπιτιού η να πάω κάπου αλλού χωρίς καράβι :wave2:

DimChios
16/09/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
Ευχαριστώ:beer: για τις απαντήσεις πάντως σκέφτομαι σοβαρά

(μια και το μοτορι έχει μονό 550 χιλιόμετρα μήνα δεν έκλεισε ακόμη έχει την μυρουδιά του καινούργιου)

να την αφήσω κλειδωμένη στο parking του σπιτιού η να πάω κάπου αλλού χωρίς καράβι :wave2:




Εδώ μάλλον θα διαφωνήσω! Βεβαίως ο καθένας όπως νιώθει και νομίζει, αλλά το λέω γιατί τις μηχανές τις έχουμε για να τις απολαμβάνουμε και οι διακοπές με τη μηχανή είναι "κάτι άλλο"!
Άν βρείς άλλο προορισμό ο οποίος σε ικανοποιεί εξίσου, τότε ΟΚ, όμως μην τον αλλάξεις (γνώμη μου πάντα) για τη μοτό!
Ακόμα και που εσύ θα είσαι πάνω στο καράβι κι εκείνη στο γκαράζ, αυτή την αίσθηση που θα έχεις, που θα τη σκέφτεσαι σαν να αφήνεις μιά γυναίκα πίσω σου, που θα σου λείπεί...
είναι ΑΛΛΟ πράγμα!
Πρόσεξε όσα σου είπαμε και βεβαίως πάρε εσύ την απόφαση!

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!

:wave2: :wave2:

Υ.Γ Ρίξε καμμιά βουτιά και για μάς τους "πτωχούς"! :D

EKEINOS
18/09/2006, 19:46
να προσεξεις την θερμοκρασια του πατωματος,μην περνανε σωληνες με καυτο νερο και σου λιωσει τα λαστιχα

DimChios
19/09/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
να προσεξεις την θερμοκρασια του πατωματος,μην περνανε σωληνες με καυτο νερο και σου λιωσει τα λαστιχα


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Άλλο και τούτο πάλι!

:rolleyes:

Λεωνίδας
19/09/2006, 08:31
Επίσης να προσέχεις να μην τη βάλεις σε φινιστρίνι γιατί περνάνε γιγάντια καλαμάρια και μπορεί να γουστάρουν τα strom :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EKEINOS
19/09/2006, 11:01
Το ξαδελφακι μου ομως αλαξε πισινο λαστιχο στο Πριντεζι απο λιωσιμο,βεβαια πριν 12 χρονια με πιο παλια καραβια

Λεωνίδας
19/09/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το ξαδελφακι μου ομως αλαξε πισινο λαστιχο στο Πριντεζι απο λιωσιμο,βεβαια πριν 12 χρονια με πιο παλια καραβια :eek: :eek: :eek: ΠΟΣΟ παλιό ήταν το καράβι :confused: :confused:

karanti
20/09/2006, 17:28
μαλλον θα ηταν απο εκεινα που καιγανε καρβουνο.....:beer:

VforVSTrom
20/09/2006, 21:44
Έλεος! Ρε παιδιά μην λέμε ότι μας κατέβει στο forum κάποιοι ίσως τα πιστέψουν! Τόσα χρόνια με όλες μου τις μηχανές ταξιδέυω με καραβία, Κρήτη - Αθήνα ποτέ δεν έχω ακούσει ή δεί τέτοιο γεγονός! Άκου ζέστη στο πάτωμα(!) :eyepop:

Καταρχάς όλα τα σύγχρονα (της τελευταίας 20 ετίας...) καράβια έχουν όλες τις σωληνώσεις πάνω από το γκαράζ.

Ο άλλος έχει 550 χιλ. στην μηχανή και εμείς του λέμε για καυτά πατώματα?? Σιγά μην λιώσει και η μηχανη!!!

EKEINOS
21/09/2006, 00:28
Ηταν μια πληροφορια που πηρα απο ατομο που ξερω χρονια και το εμπιστευομαι αρκετα,με μεγαλη ταξιδιωτικη εμπειρια και ετσι δεν αναρωτηθηκα περισσοτερο,συνδιαζοντας την μεγαλη ζεστη που επικρατει στα γκαραζ των πλοιων μου φανηκε φυσιολογικο.

Grammarios
26/09/2006, 20:11
Αλήθεια γιατι όχι στο διπλό σταντ και δεσιμο με σχοινιά; Στο μονό "επιτρέπεται" μια μικρή κίνηση με αποτέλεσμα να πρέπει να υπάρχει λίγο χώρος γύρω απο τη μηχανή.

karanti
26/09/2006, 20:23
γιατι με το πλαϊνο σταντ εχει μεγαλυτερη βαση στηριξης (Φυσικη Α' Λυκειου):o

Grammarios
26/09/2006, 22:27
OK ευχαριστώ,δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Σκεφτομουν απλα οτι ακομα και με ταχυτητα με το μονο σταντ επιτρεπεται μια μικρη κινηση μπρος πισω (προβλημα το οποιο δε λυνεται πληρως με δεσιμο;)σε αντιθεση με το διπλο.

DimChios
26/09/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
OK ευχαριστώ,δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Σκεφτομουν απλα οτι ακομα και με ταχυτητα με το μονο σταντ επιτρεπεται μια μικρη κινηση μπρος πισω (προβλημα το οποιο δε λυνεται πληρως με δεσιμο;)σε αντιθεση με το διπλο.


Φυσική ή Μαθηματικά? :confused:
Μεγαλύτερο "τρίγωνο" σχηματίζεται όταν είναι στο πλαινό άρα και μεγαλύτερο εμβαδόν!!!

Το διπλό τώρα, και με δέσιμο...και ταχύτητα μέσα=Νοthing!
Ο πίσω τροχός είναι στον αέρα, και άν τυχον κάνει κανένα απότομο μπρός-πίσω τότε ξακαβαλάει από το διπλό και άντε να κρατήσουν τα σκοινιά το μηχανάκι!

GOT IT PAL???

:wave2:

Nikoskazer2000
27/09/2006, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Επίσης να προσέχεις να μην τη βάλεις σε φινιστρίνι γιατί περνάνε γιγάντια καλαμάρια και μπορεί να γουστάρουν τα strom :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Τι είπες τώρα ρε σύντεκνε και παρολίγο να έχουμε εργατικό ατύχημα!!!!!

Υ.Γ: Έρχεσαι κάτω τελικά το ΣΚ;

Λεωνίδας
27/09/2006, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Υ.Γ: Έρχεσαι κάτω τελικά το ΣΚ; Κάτω είμαι :winka:

Nikoskazer2000
27/09/2006, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάτω είμαι :winka:

One down, one to go...:smokin:

(αν κατάλαβες για ποιόν μιλάω) :D

ptc
09/03/2016, 19:38
Μιας και υπαρχει ηδη το thread ας κανω κι εγω την ερωτηση μου. Επειδη το τριημερο εχει ταξιδακι με πλοιο, για πειτε λιγο οι πιο εμπειροι τι κανουμε για να μη βρουμε την καλη μας με "ναυτια" οταν παμε να την παρουμε;

Απ'ο,τι διαβασα πιο πανω το σταντ να κοιταει προς τα εξω(στη θαλασσα) και φυσικα ταχυτητα στο κιβωτιο. Θα πρεπει να εχω εγω καποιον ιμαντα; Το δεσιμο το κανω εγω ή το προσωπικο του πλοιου;

George_M.
09/03/2016, 19:45
σταντ κ ταχυτητα οπως σωστα λες!

καλο ειναι να εχεις εσυ δικο σου καθως στα βαπορια εχουν κατι καταμαυρα απο την βρωμια σχινια που θα γινεις κ@λος για να δεσεις την μοτο.
προσωπικα ΔΕΝ ηρθε ποτε κανενας απο το πληρωμα να δεσει την μοτοσυκλετα μου οσα χρονια ταξιδευα/υω τοσο εκτος οσο κ εντος Ελλαδας...

Μανολης67
09/03/2016, 19:46
Εγω νομίζω ότι το σταντ κοιτα του εσωτερικού του καραβιού, γιατί απο την αλλη πλευρα, αν κάνει να πέσει θα την στηρίξει ο τοίχος, , δέσιμο ΠΑΝΤΑ και αν ξεχάσεις ιμάντα-σκοινί μικρό το κακό, γιατί στο καράβι γεμάτο.
Επειδή εχω ταξιδέψει με την αγάπη σε καράβι πολλές πολλές φορές, συμβαίνουν δυό τινά με τους λιμενεργάτες, ή την δένουν αυτοί, η σου λένε φίλε το δέσιμο ειναι δική σου ευθύνη....
στην πρώτη περίπτωση δεν απομακρύνεσαι αλλά παρακολουθείς διακριτικά την δουλειά του προσωπικού, μόλις τελείωση πας στο μηχανάκι σου και κάνεις τον έλεγχο, εγω συνήθως (όποτε μπορώ δηλαδή) περιμένω μεχρι να τελείωση το αμπαλάζ στην περιοχή, μου εχει συμβεί απαράδεκτος μοτοσικλετιστής να κάνει ζημιά σε ξένο μηχανάκι, για να δέσει το δικό του.

BLiTzER
09/03/2016, 19:51
Εγω νομίζω ότι το σταντ κοιτα του εσωτερικού του καραβιού, γιατί απο την αλλη πλευρα, αν κάνει να πέσει θα την στηρίξει ο τοίχος

Τσου. Το μηχανάκι γέρνει πάντα από τη μεριά του "τοίχου", αφού από εκεί θα το δέσεις. Γενικά, πάντα το δένεις από τη μεριά του σταντ, αφού έτσι είναι απίθανο να πέσει (εκτός αν σπάσει το σταντ ή ο ιμάντας). Αν έχεις τρόπο να το δέσεις προς το εσωτερικό του πλοίου, βάλ'το με το σταντ προς τα μέσα.

George_M.
09/03/2016, 20:07
επισης 1-2 κοματια αφρολεξ -μεγεθους κουτι απο τισγαρα- σαν αυτα που εχουν οι παλαιου τυπου καρεκλες καλο ειναι να υπαρχουν κατω απο την σελα.
θα φανουν χρησιμα οταν θες να περασεις το σχοινι/ιμαντα πανω απο την σελα η' αλλο σημειο που δεν θελεις να φθαρει.

Billymuse
09/03/2016, 20:07
Kαι ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ, το είχε κάνει ενα παλικάρι οταν γυρνάγαμε απο Ιταλία :moutza:

lonerider
09/03/2016, 20:08
Να πω και εγώ αυτά που ξέρω μιας κάθε τρεις και λίγο χρησιμοποιώ καράβι με την μοτο μιας και ζω σε νησί, καταρχήν αν δεν έχει και δεν προβλέπεται θάλασσα δεν χρειάζεται καν να την δέσεις, αν έχει θάλασσα παραέξω το ίδιο το πλήρωμα θα σου πει να την δέσεις η θα την δέσουν αυτοί, καλύτερα δεστην μόνος σου αν ξέρεις. Συνήθως τις μηχανες τις βάζουν κάτω από την ράμπα του πάνω γκαράζ και δένεις την μηχανη στις κολόνες της ράμπα, εγώ πάντα την δένω από το μαρσπιε του συνεπιβατη και όλα μια χαρα....το δέσιμο καλύτερα από την μεριά του στάντ. ...αυτα

BLiTzER
09/03/2016, 20:10
Μιας και υπαρχει ηδη το thread ας κανω κι εγω την ερωτηση μου. Επειδη το τριημερο εχει ταξιδακι με πλοιο, για πειτε λιγο οι πιο εμπειροι τι κανουμε για να μη βρουμε την καλη μας με "ναυτια" οταν παμε να την παρουμε;

Απ'ο,τι διαβασα πιο πανω το σταντ να κοιταει προς τα εξω(στη θαλασσα) και φυσικα ταχυτητα στο κιβωτιο. Θα πρεπει να εχω εγω καποιον ιμαντα; Το δεσιμο το κανω εγω ή το προσωπικο του πλοιου;

Σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις κανέναν να δέσει το μηχανάκι σου (εγώ, τουλάχιστον, δεν αφήνω). Μάθε να το κάνεις μόνος σου. Αν έχεις και δικούς σου ιμάντες, ακόμα καλύτερα για σένα και το μηχανάκι. Ταχύτητα στο κιβώτιο, κλειδωμένο τιμόνι, ΚΑΛΟ, σφιχτό δέσιμο, από χαμηλό σημείο, ώστε να συμπιεστεί η ανάρτηση, αν είναι δυνατόν. Τα μαρσπιέ είναι ένα καλό σημείο για να περάσεις τους ιμάντες, χωρίς να φθείρεις το μηχανάκι. Γενικά, δεν είναι επιστήμη, δε χρειάζεται κάτι σπουδαίο. Φρόντισε να μην κινείται και να μη βρίσκει πουθενά (μην το δέσεις 4mm από τα κάγκελα). Για έξτρα ασφάλεια, μπορείς να δέσεις και το τιμόνι (σφίγγεις προς όπου είναι κλειδωμένο) και να σφίξεις τη μανέτα του φρένου, ώστε να μπλοκάρει και ο μπροστινός τροχός. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, ανάλογα το τι "βάσεις" διαθέτει το πλοίο για δέσιμο.

Billymuse
09/03/2016, 20:12
Εγω το άφησα και στο πήγαινε και στο έλα προς Ιταλια και μια χαρά το ειχανε δέσει, αρκεί αν μπορείς να εισαι παρόν στο δέσιμο.

lonerider
09/03/2016, 20:20
Σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις κανέναν να δέσει το μηχανάκι σου (εγώ, τουλάχιστον, δεν αφήνω). Μάθε να το κάνεις μόνος σου. Αν έχεις και δικούς σου ιμάντες, ακόμα καλύτερα για σένα και το μηχανάκι. Ταχύτητα στο κιβώτιο, κλειδωμένο τιμόνι, ΚΑΛΟ, σφιχτό δέσιμο, από χαμηλό σημείο, ώστε να συμπιεστεί η ανάρτηση, αν είναι δυνατόν. Τα μαρσπιέ είναι ένα καλό σημείο για να περάσεις τους ιμάντες, χωρίς να φθείρεις το μηχανάκι. Γενικά, δεν είναι επιστήμη, δε χρειάζεται κάτι σπουδαίο. Φρόντισε να μην κινείται και να μη βρίσκει πουθενά (μην το δέσεις 4mm από τα κάγκελα). Για έξτρα ασφάλεια, μπορείς να δέσεις και το τιμόνι (σφίγγεις προς όπου είναι κλειδωμένο) και να σφίξεις τη μανέτα του φρένου, ώστε να μπλοκάρει και ο μπροστινός τροχός. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, ανάλογα το τι "βάσεις" διαθέτει το πλοίο για δέσιμο.

Όλα αυτά βέβαια για πάνω από 7 αρι μποφόρ. ...:)συμφωνο αν ξέρεις καλύτερα μόνος να την δέσεις. Μια φορά και μοναδική που μου την έδεσε πλήρωμα μου την γαμησαν, όλοκαινούργιο το vfr και μου το έδεσαν κοντά στην Κολωνάκι με αποτέλεσμα να γδαρθει το τεποζιτο...

ptc
09/03/2016, 20:29
ΟΚ, νομιζω οτι το'χω. Σας ευχαριστω ολους! :beer:

Ας ευχηθω να μην εχει και πολλα μποφορια για το καλο και των δυο μας (μηχανης και εμου) μιας και δεν ειμαι και πολυ της θαλασσας. :a020: :priest:

daz
09/03/2016, 20:33
Δυο τρία βασικά έχει και δεν θέλει πολλή φιλοσοφία.

α.Πλαινό σταντ, κυρίως γιατί στο κεντρικό η μηχανή περπατάει. Το πατωμα μπορεί να έχει κραδασμούς και όταν ακουμπά μέταλλο με μέταλλο ενώ η πίσω ρόδα είναι στον αέρα, αρχίζει να κάνει βόλτες.

Για να πέσει απ' το πλαινό πρέπει να κυλίσει εμπρός. Αν κυλίσει πίσω δεν πέφτει σωστά? Οπότε ..

β. ..βάζουμε ταχύτητα το σπρώχνουμε μέχρι να βρει συμπίεση ανοίγουμε πλαινό και γυρίζουμε το τιμόνι απ' την μεριά του σταντ.

Με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να ξερνάει το μισό καράβι για να πέσει και απ' τη μόνη μεριά που μπορεί να γίνει αυτό είναι απ' την αντίθετη του σταντ. Οπότε..

γ. με ένα σχοινί δένουμε τη μηχανή από κάπου (λίγο πιο χαμηλά καλύτερα) τραβώντας την μέχρι να σηκωθούν λίγο οι αναρτήσεις.
Οι υποχόνδριοι μπορούν να ..

δ. ..βάλουν τάκο στην πίσω ρόδα γιατί αν κάνει ελάχιστα πίσω και μετά ελάχιστα εμπρός μπορεί να κλείσει το σταντ (ναι καλά, ποτέ δεν έχει γίνει και ταξιδεύω χρόνια). Γι' αυτό όταν τη δένουμε την τραβάμε ελάχιστα ώστε να πέσει μεγαλύτερο βάρος στο σταντ και να μην πάει ούτε πίσω.


Σε πολλά καράβια βάζουν τις μηχανές την μια δίπλα στην άλλη ακόμα και μέσα στη μέση. Τότε όλες οι μηχανές πρέπει να είναι στο πλαινό, με ταχύτητα μέσα και δένεται η μία με την άλλη και η τελευταία στο πάτωμα. Δεν θέλει δέσιμο λες και θα ταξιδέψει με το μπάμπη τον ιππότη της ασφάλτου με το scania.

Οι του καραβιού τις δένουν μόνο όταν κρίνουν ότι είναι απαραίτητο. Αν το ταξίδι προβλέπεται μαλακωσά δε μπαίνουν καν στον κόπο.

Οι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που δεν ξέρουν και την βάζουν δίπλα απ' τη δική σου στο κεντρικό σταντ. Όταν ξανακατέβεις μπορεί να τις βρεις όρθιες αλλά αγκαλιασμένες. Συνήθως όμως μέχρι να φύγεις έχει παρκάρει και ο διπλανός οπότε αν δεν ξέρει του το λες.

BLiTzER
09/03/2016, 20:34
Όλα αυτά βέβαια για πάνω από 7 αρι μποφόρ. ...:)

Ναι, εγώ του έδωσα απλά μερικές ιδέες για το πώς δένεται η μοτοσυκλέτα. Από κει και πέρα, θα κρίνει μόνος αν και τι από αυτά χρειάζεται.

lonerider
09/03/2016, 20:40
Καλά τα λέει ο μπλιτζερ. ...

anavatis19
09/03/2016, 21:48
εχει κανεις καμια φωτο να το δουμε ακριβως..τα καταλαβα ολα αυτο με το αντιθετο δεσιμο μπερδευτικα λιγο.ισως επειδη διαβασα πολλες αποψεις..το καλοκαιρι θα το παω και εγω το πρωτο του ταξιδι οποτε καλο ειναι να εχω μια εικονα

daz
09/03/2016, 22:25
εχει κανεις καμια φωτο να το δουμε ακριβως..τα καταλαβα ολα αυτο με το αντιθετο δεσιμο μπερδευτικα λιγο.ισως επειδη διαβασα πολλες αποψεις..το καλοκαιρι θα το παω και εγω το πρωτο του ταξιδι οποτε καλο ειναι να εχω μια εικονα

Είναι πολλά τα σημεία που μπορούν να σου υποδείξουν να το βάλεις.

Δίπλα σε "τοίχο" που δεν έχει πιάσιμο για δέσιμο.

Με την πίσω ρόδα στον "τοίχο" και δίπλα άλλη μηχανή.

Μέσα στη μέση, η μία δίπλα στην άλλη.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι και πολλές λύσεις και ολες αφορούν την υπερεξασφάλιση.

Θέλεις να βάλεις μέσα στη μέση δυο μηχανές, να δέσεις το τιμόνι της μιας με το τιμόνι της άλλης και την δεύτερη στο πάτωμα? Δε θα κουνηθούν καν! (έτσι το είχα δέσει με ένα 990 και οι δύο φορτωμένοι).
Δεν έχεις πιάσιμο στο πάτωμα? Τις βάζεις ανάποδα την μια δίπλα στην άλλη (γέρνουν και οι δύο προς τα μέσα) και δένεις τα τιμόνια τους (το σχοινί πάει διαγώνια). Πως να κουνηθούν και προς τα που να πέσουν? Το σταντ της μιας εμποδίζει την άλλη να πέσει και το σχοινί δεν τις αφήνει να κάνουν εμπρός.Κλείδωμα της συμπίεσης προς τα πίσω.
H πίσω ρόδα στο πλαινό του του πλοίου και δίπλα σου άλλη μηχανή? Ταχύτητα, σπρώξιμο πίσω μέχρι να βρει συμπίεση, ιμάντα στο τιμόνι και δέσιμο πίσω και όσο πιο κάτω. Εμπρός δεν πάει λόγο του σχοινιού που πιάνει πίσω, πίσω δεν πάει λόγο συμπίεσης, αριστερά δεν πέφτει γιατί την συγκρατεί το σχοινί. Οι αναρτήσεις είναι ανεπτυγμένες ώστε να πέφτει η μηχανή επάνω στο σταντ και δεν παίζουν πολύ πάνω κάτω λόγο του σχοινιού που δένεται σε χαμηλό σημείο του πλοίου.

Το θέμα είναι να μην πέσει από δεξιά και να μην κλείσει το σταντ ώστε να πέσει από αριστερά.

Ακόμα και αν δεν έχεις από πουθενά να δέσεις σπρώχνεις τη μηχανή επάνω στο σταντ για να σηκωθούν οι αναρτήσεις, παίρνεις ένα τάκο που βάζουν στις καρότσες απ' τα επικαθήμενα (έτσι γράφεται?) τον βάζεις όρθιο κάτω απ' τη βάση του δεξιού μαρσπιέ και αφήνεις τη μηχανή να κάτσει επάνω στον τάκο. Συμπίεση εμπρός, λαστιχάκι στη μανέτα του φρένου για να μη πάει πίσω (που δεν πάει) και αν είναι να γίνει κάτι θα πάει στον πάτο μαζί με το καράβι χωρίς να πέσει. :lol:

Επίσης ότι και να κάνεις, ενδέχεται κάποιος του καραβιού, να βάλει σχοινί επάνω στη δική σου ώστε να ασφαλίσει μια άλλη (ή άλλες). Φροντίζουν τα σχοινιά να ακουμπούν στη σέλα και όχι σε πλαστικά και δεν σφίγγουν πολύ, όχι για να μη τη σκίσουν αλλά επειδή ξέρουν ότι δεν χρειάζεται. Όταν δεν κάνουν τίποτα είναι επειδή πιθανοτατα δεν χρειάζεται τίποτα αλλά καλό είναι έναν παλιό ιμάντα να τον έχεις. (ούτε αυτούς με την καστάνια με 10 ευρώ που ειπώθηκε πιο πίσω, ούτε τίποτα.

Οι πιο επικίνδυνες είναι αυτές που είναι στο κεντρικό και μπορούν να γυρίσουν όπως ακριβώς περπατάει το φλιτζάνι του καφέ επάνω στο τραπεζάκι όταν κομπλάρει την όπισθεν (γυρίζει τις προπέλες ανάποδα). Συνήθως το παθαίνουν παπιά που είναι και ελαφριά.

anavatis19
10/03/2016, 00:19
υπαρχουν πολλα κολπα αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να φανταστω οτι το καραβι μπορει να φερει τοση αναστατωση στη μοτοσυκλετα

daz
10/03/2016, 00:26
υπαρχουν πολλα κολπα αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουσα να φανταστω οτι το καραβι μπορει να φερει τοση αναστατωση στη μοτοσυκλετα

Και καλά έκανες! Στο πλαινό με ταχύτητα ειναι αρκετό τις περισσότερες φορές. Για να πέσει από δεξιά πρέπει να έχει καλή φουρτούνα και ένα απλό δέσιμο είναι υπερ αρκετό. Όλες οι υπόλοιπες λεπτομέρειες είναι για υπερεξασφάλιση και σε ένα καλοκαιρινό ταξίδι είναι εντελώς περιττές.

anavatis19
10/03/2016, 01:34
ναι για καλοκαιρινο αναφερομαι..χειμωνα ταξιδι δεν λεει εκτος αν ειναι για αλλους λογους..εγω για αναψυχη χειμωνα δεν ψηνομαι ποτε εκτος αν παω σε χιονοδρομικα που θα παω με αμαξι. αλλα ναι με ταχυτητα και πλαινο σταντ ειναι κομπλε..αντε και ενα δεσιματακι για να μην το εχεις στο μυαλο σου..στην τελικη για αυτο βαζουμε καγκελα, μανιταρια και ενα σωρο αλλα

duke200
10/03/2016, 07:01
δεν χρειαζεται να ξερεις, θα σου πει ο ανθρωπος εκει πως θα το βάλεις και θα το δέσει αυτός.

Panos76
21/07/2016, 10:18
Αναβίωση ένεκα θέρους με μερικά τιπς από ηλεκτρονικό τύπο (http://mototriti.gr/data/news/preview_news/10-tips-gia-na-petyxei-METAFORA-MOTOSYKLETAS-ME-PLOIO_110519.asp).


Ετοιμάζεστε για την καλοκαιρινή σας απόδραση και θα πάρετε μαζί σας και την δίτροχη «αγαπημένη» σας; Θα πάτε σε κάποιο νησί, φορτώνοντας την μοτοσυκλέτα στο πλοίο, αλλά… ανησυχείτε για την ακεραιότητά της κατά την διάρκεια του ταξιδιού;

Αναμφίβολα, με τις αναταράξεις από τα κύματα αλλά και την… κοσμοσυρροή, η μεταφορά της μοτοσυκλέτας με πλοίο είναι ένα ζήτημα που μπορεί να αγχώσει κάποιους αναβάτες! Ας δούμε λοιπόν, μια λίστα με 10 συμβουλές που θα κάνουν την μεταφορά της μοτό σας με πλοίο ακόμη πιο ασφαλή.

1) Φροντίστε να βρίσκεστε στο λιμάνι νωρίς και αν φορτώσετε την μοτό σας στο πλοίο αντίστοιχα. Στις ώρες αιχμής, είναι πολύ πιθανόν να σας ζητηθεί να την τοποθετήσετε… όπου να ΅ναι, ακόμη και σε σημείο όχι τόσο ασφαλές.

2) Αν δεν σας ικανοποιεί το σημείο στο οποίο θα σας υποδείξει το πλήρωμα του πλοίου να τοποθετήσετε την μοτό σας, ζητήστε να σας πάνε αλλού. Οι προτιμότερες θέσεις είναι αυτές ανάμεσα στα τοιχώματα του πλοίου και τις κολώνες.

3) Αποφύγετε να τοποθετήσετε τη μοτοσυκλέτα πάνω σε ράμπα ή σε σημείο που πιθανόν δυσχεραίνει ελιγμούς οχημάτων.

4) Προσπαθήστε να κρατήσετε την μοτοσυκλέτα σας μακριά από φορτηγά.

5) Αν γίνεται, να έχετε και εσείς έναν ιμάντα μαζί σας, με τον οποίο θα κάνετε την πρώτη πρόσδεση της μοτοσυκλέτας, πριν από τον ναύτη. Ακόμη ένα μέσο συγκράτησης δεν έβλαψε ποτέ!

6) Αποφύγετε να τοποθετήσετε την μοτοσυκλέτα στο πλάγιο σταντ, αν έχετε κεντρικό! Το κεντρικό σταντ είναι πολύ πιο σταθερό, προφανώς…

7) Σε περίπτωση που δεν έχετε κεντρικό σταντ, βάλτε τη μοτοσυκλέτα σας κατά προτίμηση κοντά σε τοίχωμα, με το σταντ από την πλευρά του τελευταίου.

8) Χρησιμοποιήστε χαρτόνια ή κάποιο κομμάτι ύφασμα, προκειμένου να προστατέψετε την μοτοσυκλέτα σας από τυχόν επαφή με τα τοιχώματα του πλοίου.

9) Μην βάζετε την μοτοσυκλέτα κολλητά στα τοιχώματα. Σε περίπτωση αναταράξεων, είναι πιθανόν να έρθει σε επαφή με αυτά, προξενώντας ζημιές!

10) Μην βάλετε συναγερμό στο πλοίο! Λόγω των αναταράξεων, πιθανόν να ενεργοποιείται συνεχώς, με αποτέλεσμα να σας αδειάσει την μπαταρία και να γίνεται ενοχλητικός…


Πηγή: http://mototriti.gr/data/news/preview_news/10-tips-gia-na-petyxei-METAFORA-MOTOSYKLETAS-ME-PLOIO_110519.asp#ixzz4F1qMxq00

και καλό μας καλοκαίρι 362887

anavatis19
22/07/2016, 01:14
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/10-tips-gia-na-petyxei-METAFORA-MOTOSYKLETAS-ME-PLOIO_110519.asp

''Αποφύγετε να τοποθετήσετε την μοτοσυκλέτα στο πλάγιο σταντ, αν έχετε κεντρικό! Το κεντρικό σταντ είναι πολύ πιο σταθερό, προφανώς…''

εδω μας τα γυρναει

faraway
22/07/2016, 04:56
Δεν παίζει αυτό .
Και στο καράβι δεν σε αφήνουν να τη βάλεις στο διπλό , τουλάχιστον στις Ιταλικές γραμμές .

Spyrious
22/07/2016, 16:42
Σε ταξίδια προς Ιταλία,βλέπαμε τους μουτσους να επιμένουν να ζητάνε διπλό σταντ σε κάτι ξένους με gs. Ότι ναναι.

daz
22/07/2016, 18:22
Επειδή κάποιος έγραψε κάτι σε ένα άρθρο σημαίνει ότι είναι και σωστό?

Εδώ δεν ξέρουν καλά ούτε αυτοί που δουλεύουν μέσα στα καράβια.

Την μηχανή τη βάζουμε στο μονό και την δένουμε απ' τη μεριά του σταντ με ταχύτητα μέσα. Τώρα το καλοκαίρι και να μη τη δέσεις πάλι δε θα πάθει τίποτα (εκτός και αν το σταντ είναι περήφανο). Επίσης αν δε τη δέσει κάποιος ενώ χρειάζεται, θα το κάνει άνθρωπος του καραβιού.

Και για Ιταλία μια χαρά την έβαλα στο πλαινό σταντ.

Edit.

Εντάξει δεν είχα διαβάσει όλο το άρθρο. Δε ξέρω που τα βρήκαν όλα αυτά αλλά προκαλούν γέλιο. Προφανώς δεν ξέρουν αλλά έπρεπε να γράψουν ένα άρθρο για τώρα το καλοκαίρι.

Συνήθως ότι ώρα και να πας η μηχανή θα μπει στο ίδιο σημείο με το να πας τελευταία στιγμή. Το να πας νωρίς μερικές φορές είναι και χειρότερο γιατί φορτώνουν ακόμα τις καρότσες απ' τα επικαθίμενα και δεν ξέρουν σίγουρα (συνήθως ξέρουν) από που θα ξεκινούν τα ΙΧ Αν το βάλεις εκεί που θα μπει καρότσα τράκτορα θα βγεις με 2 ώρες καθυστέρηση. Ειδικά αν το έβαλες ανάμεσα σε κολόνες γιατί δεν αφήνουν χώρο να περάσεις από δίπλα. (Έχω πάει νωρίς και επειδή δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μου το έβαλα όπου γούσταρα, ευτυχώς την επόμενη δεν βιαζόμουν να βγω. Έφτασα 6.00, βγήκα 8.30. Κατέβηκα στο γκαράζ και ξανα ανέβηκα επάνω και παράγγειλα καφέ. Ο λόγος που δεν ασχολήθηκαν μαζί μου ήταν γιατί πιθανότατα δεν ήξεραν ακόμα που θα μπουν οι μηχανές)
Οπότε δεν την βάζεις όπου θέλεις και δεν κρίνεις μόνος σου που είναι το καλύτερο σημείο γιατί δεν ξέρεις που είναι το καλύτερο σημείο. Και δεν την βάζεις ανάμεσα σε κολώνες γιατί θα περιμένεις να βγουν τα αμάξια πριν από σένα (και θα σε φάει το καυσαέριο).

Τα χαρτόνια φυσικά δε θα τα σχολιάσω, να δω μόνο κανέναν! Μακριά από τοίχους λέει αν τη βάλεις στο κεντρικό! Ναι και μακριά από οτιδήποτε λέω εγώ γιατί στανταρ κάπου θα βρει. Ζητήστε να σας αδειάσουν ένα χώρο να την βάλετε στη μέση!

Ρε σεις! Δείτε πως είναι δεμένες οι μηχανές και τα σκούτερ του πληρώματος! Σηνήθως είναι εκεί που θα στας υποδείξουν τα πρώτα πρώτα ή αυτά που είναι ξεχωριστά σε σημεία με ελάχιστες μηχανές. (Παίζει ακόμα και να μην είναι δεμένα, γιατί ξέρουν τι ταξίδι θα κάνουν)

THEOD
22/07/2016, 18:30
Την μηχανή τη βάζουμε στο μονό και την δένουμε απ' τη μεριά του σταντ με ταχύτητα μέσα.


Σωστός :beer:

macdeath_s
23/07/2016, 00:43
Όσες φορές έχω πάει δωδεκάνησα πάντα άφηνα το πλήρωμα να την δέσει και το κάνανε μια χαρά και κάποιες φορές μπορώ να πω και άψογα. Έχω φίλο που δουλεύει στα Highspeed και μου έχει πει ότι τις προσέχουν όλες στο δέσιμο.

ionized
23/07/2016, 03:40
μια χαρα τα δενουν οι ανθρωποι στα καραβια και εντος και εκτος.το πασχα γυρνοντας απο λεσβο μεχρι και αφρολεξ μου ειχανε βαλει στα σημεια που ακουμπουσε το σκοινι στο τεποζιτο
κατα τα αλλα μονο σταντ απαιτησαν και ταχυτητα μεσα χωρις συναγερμο

leo1964
23/07/2016, 21:19
μια χαρα τα δενουν οι ανθρωποι στα καραβια και εντος και εκτος.το πασχα γυρνοντας απο λεσβο μεχρι και αφρολεξ μου ειχανε βαλει στα σημεια που ακουμπουσε το σκοινι στο τεποζιτο
κατα τα αλλα μονο σταντ απαιτησαν και ταχυτητα μεσα χωρις συναγερμο

:a013:

balakia
23/07/2016, 21:53
Να πω και τι βλεπουν τα ματακια μου.
Στα καραβια με ελληνικο πληρωμα δεν εχεις να φοβηθεις κατι,σχεδον ολοι ξερουν την δουλεια τους.
Στα γκριμαλντι ειναι για κλωτσιες και θα κατσεις εκει μεχρι να ασφαλισουν και τα γυρω απο εσενα οχηματα.

Ζεύκας
24/07/2016, 08:41
Βασικά δεν είναι καμιά επιστήμη που να χρειάζεται και άρθρο.Μπαίνεις στο καράβι, σου λένε που τη βάζεις κ τέλος.

Εγώ προτιμώ να μπαίνω από τους τελευταίους για να αποφεύγω τη ταλαιπωρία κατά την άφιξη στον προορισμό.

Αχ καλοκαίρι σε νησί με μηχανή! <3