PDA

View Full Version : Μικρη διαρροη απο carb...



n1k3man
15/09/2006, 17:41
Καλησπερα παιδες. Μετα απο πολυ καιρο το Kawasaki ειναι επιτελους μαχιμο ξανά! Μοναδικο προβλημα που το κρατάει στασιμο ειναι μια μικρη διαρροη απο το σωληνάκι υπερχειλισης του carb. Πηρα τηλ ενα φιλο μαστορα και μου λεει οτι παρα το καθαρισμα στο carb μπορει να εχει κολλησει η βελονα. Μου προτεινε να το χτυπησω ελαφρα απο κατω μηπως ξεκολλησει αλλιως να το παω σε μηχανικο για να το κοιτάξει. Ποια η γνωμη σας?

n1k3man
15/09/2006, 18:27
ολα οκ το προβλημα λυθηκε

Zbandit750
18/09/2006, 00:11
τι ηταν? και απο λαθος σταθμη φλοτερ μπορει να το παθει αυτο

n1k3man
18/09/2006, 22:15
το χτυπησα λιγο οπως μου ειπε και εφτιαξε. δεν εχω ιδεα τι ηταν. για καλο και για κακο παντως θα το λυσει τις επομενες μερες για να σιγουρευτουμε..

KeLeYTiS
18/09/2006, 23:51
Λαθος σταθμη φλοτερ ειναι
Μετρα το και απο τις 2 μεριες και κοιτα να εισαι μεσα στα ορια που λεει το manual ...

Υπαρχουν ακομα μαστορες που βαρανε τα καρμπς σφαλιαριτσες για να φοβηθουν και να γινουν καλα ? :dizzy:

stefanos
19/09/2006, 08:52
Κολάει η βελόνα του φλοτέρ ανοιχτή.Με μια σφαλιάρα επανέρχεται.
Αλλάζεις και οκ.Η στάθμη είναι σωστή αν θεραπεύεται με σφαλιάρα.
Αν ήταν λάθος θα έτρεχε συνέχεια.

KeLeYTiS
19/09/2006, 09:41
Oχι δεν θα ετρεχε συνεχεια ...

Σε καρμπ υποπιεσεως τουλαχιστον θα αδειαζε το λεκανακι αυτο το ελαχιστο και μετα δεν ξαναερχεται αλλη βενζινη απο το τεποζιτο ...

Αλλα επειδη κολλαει δεν σημαινει οτι θελει σφαλιαρα αλλα μαλλον καθαρισμα....

Τα παιρνω στο κρανιο γιατι εμενα αυτες τις σφαλιαριτσες μου τις εχουν χρεωσει :mad:

sapila racing
19/09/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Oχι δεν θα ετρεχε συνεχεια ...

Σε καρμπ υποπιεσεως τουλαχιστον θα αδειαζε το λεκανακι αυτο το ελαχιστο και μετα δεν ξαναερχεται αλλη βενζινη απο το τεποζιτο ...

Αλλα επειδη κολλαει δεν σημαινει οτι θελει σφαλιαρα αλλα μαλλον καθαρισμα....

Τα παιρνω στο κρανιο γιατι εμενα αυτες τις σφαλιαριτσες μου τις εχουν χρεωσει :mad:

Κανονικά δεν θα έτρεχε συνεχεια, αλλά αν εχει χαλάσει και το ρακόρ υποπίεσης, τότε τρέχει και γεμίζει το μοτερ βενζίνη, με επικίνδυνα επακόλουθα....το εχουμε δει κι αυτό.

Αν διορθώνεται με χτυπημα, θέλει βαλβίδα φλοτερ και θα ειναι ΟΚ.

KeLeYTiS
19/09/2006, 10:20
Aν εχει χαλασει το ρουμπινετο κλαφτα sapila

Και εμενα μου εχει τυχει αλλα το πρωτο πραγμα ηταν η να το αλλαξω η να το επισκευασω αν μπορουσα να βρω κιτ επισκευης για το συγκεκριμενο τυπο ...το θεμα ειναι οτι εφοσον εχει προβλημα θα το καταλαβεις με την μια γιατι ουτε το μηχανακι θα δουλευει σωστα ...

Τεσπα

Απλα εχω βαρεθει αυτα τα μπακαλιστικα απο συνεργεια
Απο εμενα,εσενα και τον καθε ερασιτεχνη που ασχολειται με την μηχανη του το καταλαβαινω
Ξερεις ποσες σφαλιαρες εχω ριξει και εγω μεχρι να παρω αποφαση να λυσω καρμπς για πρωτη φορα ?
Το ασχημο ειναι να το κανουν επαγγελματιες και το ασχημοτερο να σε χρεωνουν κιολας :hypnotize

n1k3man
19/09/2006, 10:29
οχι το ρουμπινετο ειναι οκ και το carb ειχε προσφατα καθαριστει. τωρα μεσα στις επομενες μερες θα το ανοιξουμε για σιγουρια ωστε να δουμε τι παιζει ακριβως..

.......................
edited