PDA

View Full Version : Transalp και συμπλέκτης..



Trickster
15/09/2006, 21:41
Hello moto-maniacs..!
Σίγουρα σας έχει τυχει κάποια κωλομέρα (καλή ώρα σαν την σημερινή π.χ :a016: :a016: ) να σας φταίνε και να σας βρωμάνε όλα όσα έχουν να κάνουν με την μηχανούλα σας .. και αυτή η κακόμοιρη να φοβάται και να κρύβεται από το μένος σας μην τυχών και την ξαποστείλετε σε καμμιά μάντρα και κλεφτείτε με κανά νέο έρωτα..
Έτσι και μένα σήμερα.. Transalp δεν σπάει δεν χαλάει αλλά τα περιφερειακά όλο και το κατιτίς θέλουν... Μπορεί να μου κάηκε η μπροστά λάμπα και να πρέπει να βγάλω όλο το fairing για να την αλλάξω αλλά πάει στο διάκονο..
μπορεί να χάνει αντιψυκτικό και να πρέπει να τσεκάρω όλο το συστημα για διαρροές αλλα στα τσακίδια.. θα το κάνω στο μέλλον..
αλλά αυτό το κρικ κρικ που κάνει το σασμάν και το ότι δεν αποσυμπλέκει παρά μετά από ένα δευτερόλεπτο αφού έχεις τραβήξει την μανέτα δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αφήνω στην τύχη του..
Ναι μεν έχω μάθει να ζώ μαζί του αλλά μήπως και κάνω μαμακία που δεν το έχω κοιτάξει ακόμα; Συν της άλλοις μου φρακάρει αρκετά συχνά την πίσω ρόδα για λίγο με κολιά, και έχω και κάτι μεγαλοπρεπή κρακ σε ταχύτητες..

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά αν ξέρετε.. :mad: :mad:

Trickster
16/09/2006, 14:11
Βρε κανένας....;; :eek:

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι πόσο μη δημοφιλής είναι το μηχανάκι μου..

Αντίστοιχη εμπειρία με Α/Τ κανείς και πως το αντιμετώπισε (πιστεύω πως μηχανικά είναι περίπου τα ίδια);;

bonepeeler
16/09/2006, 14:37
Υπομονή μέχρι τη Δευτέρα.:wave2:

pissaman
16/09/2006, 14:53
Αυτό που θα σου πω, είναι ότι δε χρειάζετε να βγάλεις φέρινγκ, για να αλλαχτεί η λάμπα! ;)
Για τον συμπλέκτη σου, ίσως να φταίνε τα λάδια!
Δεν γράφεις όμως, αν σου μπλοκάρει ο τροχός σε ανεβάσματα, σε κατεβάσματα, πόσα χλμ έχει το μηχανάκι κτλ κτλ!
Βοήθα λίγο!
όσο για το θόρυβο, δυστηχώς πρέπει να το ακούσει μηχανικός, με τα κρακ κρακ, και κρικ κρικ δε γίνετε δουλειά! :beer:

Trickster
16/09/2006, 15:08
φίλε pissaman, χρειάστηκε να λύσω όλο το μπροστά μέρος για να βγάλω τελικά την λάμπα. Αφού το είχα λύσει όλο τελικά είδα ότι μπορεί να βγεί το φανάρι μόνο και όχι τα πλαινά. Αλλά και πάλι πρέπει να ξηλώσεις το πλαστικό των οργάνων και την ζελατίνα. Τέσπα, 4 ωράκια αλλά την άλλαξα την λάμπα..

Τώρα όσο αφορά το σασμάν, το είχα πάει σε μηχανικό όταν το πρωταγόρασα μχ και μου άλλαξε λαδάκια και φίλτρο. Μου είχε πει τότε ότι δεν πειράζει που ακούγεται και οτι μπορεί να διορθωθεί τώρα που έχει επάνω φίλτρο μαμίσιο. Τα μπλοκάρισμα το κάνει στα κατεβάσματα, την στιγμή που έχω βάλει την ταχύτητα.. Το μηχανάκι έχει 38χιλ. χλμ..
Ξέρετε κανα άλλο μηχανικό για honda δυτικά με βόρεια προάστεια να πάρω και δεύτερη γνώμη;

:mad: :mad:

pissaman
16/09/2006, 15:10
Επιμένω ότι για να αλλαχτεί η λάμπα δεν χρειάζετε να λύσεις κανένα πλαστικό. ούτε φανάρι ούτε ζελατίνα.
Το μπλοκάρισμα στο κάνει με πατημένο συμπλέκτη, ή τη στιγμή που αφήνεις το συμπλέκτη?

pissaman
16/09/2006, 15:13
όσο για τα συνεργεία :
http://www.honda-eu.it/service/dealer/state.asp?state=greece
Και είσαι κομπλέ!

Trickster
16/09/2006, 15:15
Με πατημένο το συμπλέκτη.. αλλά για πολύ λίγο.. σκέφτομαι ότι εφόσον δεν αποσυμπλέκει σωστά οι ταχύτητες μπαίνουν καρφωτές..

pissaman
16/09/2006, 15:21
ίσως να έχεις πρόβλημα με τα λάδια!
Η ντίζα είναι σωστά τεντωμένη? Η μανέτα αφήνει μεγάλο κενό ή μικρό? Τα λάδια σου, πόσα χλμ έχουν?
(το φίλτρο λαδιού, δεν παίζει τόσο ρόλο. Εγώ σπάνια χρησιμοποιώ γνήσιο και δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Trickster
16/09/2006, 15:58
Τα λάδια μου έχουν 2500 χλμ αλλά το έκανε πριν το κάνει και τώρα.. μιας που το είπες θα τσεκάρω να δω μήπως έχει αφήσει πολύ τζόγο και δεν τραβιέται σωστα...
thanks pissaman! :beer: :beer:

kostisthegreek
16/09/2006, 20:07
Σφήξε λίγο την ντίζα του συμπλέκτη και ξανατσεκάρισε.

pissaman
17/09/2006, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Τα λάδια μου έχουν 2500 χλμ αλλά το έκανε πριν το κάνει και τώρα.. μιας που το είπες θα τσεκάρω να δω μήπως έχει αφήσει πολύ τζόγο και δεν τραβιέται σωστα...
thanks pissaman! :beer: :beer:
anytime:beer: :smokin:

Trickster
21/09/2006, 19:02
Τελικά ότι και αν έκανα και πάλι έχει πρόβλημα.. ο μηχανικός μου λέει αλλαγή σε δισκάκια.. Τι να υπολογίζω;; Ανταλλακτικά και εργατικά;; Έχει κανένας εμπειρία;

:( :(

Trickster
06/10/2006, 21:42
Τελικά σήμερα πήρα το μωρό μου απο δύο μέρες που ήταν στο χειρουργίο για αλλαγή δισκάκια συμπλέκτη.
Κατα την εξέταση του ασθενούς διαπιστώθηκε πως ο πρώην κάτοχος της είχε βάλει σκληρό ελατήριο και γιαυτό είχα αυτά τα προβλήματα..
ο μηχανικός μου είπε οτι μπορεί να τα έβαλε για να μην πατινάρουν οι δίσκοι (αν ήταν φαγωμένοι..)
Το καλό είναι πως δεν ακούω πλέον τον θόρυβο αυτό και είναι πολύ πιο μαλακός ο συμπλέκτης. Παράλληλα αποσυμπλέκει κανονικά τώρα..

Αι αμ βερι χαπι ναου!! :D :D :D

siokatas
08/10/2006, 06:56
...:wave2:



ενημερωτηκα ποσο σου βγηκαν τα δισκακια....??

Trickster
08/10/2006, 15:37
Δισκάκια μαζί με ελατήρια είναι 90 ευρω. Είναι 8 δισκοι και 4 ελατήρια.

:beer:

Atsatsos
09/10/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Επιμένω ότι για να αλλαχτεί η λάμπα δεν χρειάζετε να λύσεις κανένα πλαστικό. ούτε φανάρι ούτε ζελατίνα.
Το μπλοκάρισμα στο κάνει με πατημένο συμπλέκτη, ή τη στιγμή που αφήνεις το συμπλέκτη?

θέλει βγάλσιμο από το μοντ. '99 και πίσω