PDA

View Full Version : Ασφάλεια κλοπής...όλα ΟΚ!!!



dimmeneidis
17/09/2006, 12:55
Λοιπόν, όσοι θυμούνται πρίν απο 3 μήνες μου έκλεψαν ένα Κ6-1000. Την παρασκευή η ασφάλεια κλοπής με αποζημίωσε με το 100% της εργοστασιακής αξίας και μου έμειναν και 2000 ευρώ στο χέρι για να του βάλω και καμια εξατμισούλα ή ότι άλλο στο καινούριο μου. Εγώ το αγόρασα 12000 με την έκπτωση απο το κατάστημα και πήρα τα χρήματα (14000) απο την ασφάλεια (ιντεραμέρικαν) βάση της τιμής καταλόγου. Τη μηχανή μου την είχαν κλέψει στο άσχετο κάτω απο ένα σπίτι που την είχα αφήσει.
Λοιπόν τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού αύριο θα έχω το καινούριο μου (ίδιο βέβαια) και εννοείται με ασφάλεια κλοπής πάλι και τα μάτια μου 14!!! Και το παράξενο είναι πως δεν είχα ουτε ένα απρόοπτο στην όλη διαδικασία και καμιά ταλαιπωρία...Ολοι καλοί και πολύ φιλικοί. Αυτά!

webman
17/09/2006, 13:14
Πολύ ωραία!

Στείλε ΠΜ την ασφάλεια που έκανες!

Kizoku
17/09/2006, 13:47
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!!
:wacko:

Άντε με το καλό η νέα σου κούκλα και καλό στρώσιμο, πάλι!


Δεν παίρνεις κανά ροντβάιλερ να στη φυλάει!!!!

:lol: :lol: :lol:

dimmeneidis
17/09/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν!!
:wacko:

Άντε με το καλό η νέα σου κούκλα και καλό στρώσιμο, πάλι!


Δεν παίρνεις κανά ροντβάιλερ να στη φυλάει!!!!

:lol: :lol: :lol:

Σε αυχαριστώ πολύ φίλε μου.
Θα της βάλω καλούς συναγερμούς και απο 'κει και πέρα ο Θεός Βοηθός

schumacher_
17/09/2006, 16:45
Ασφάλεια κλοπής μπορούμε να κάνουμε μόνο για καινούρια μηχανή, ή δεν παίζει ρόλο?? Μπορεί να ακούγεται ηλίθιο αυτό που ρωτάω, αλλά κάτι τέτοιο έχει πάρει το αυτί μου...

Επίσης, αν μπορείς φίλε dimmeneidis στείλε με ένα πμ την ασφάλεια που έχεις κάνει, πόσα πληρώνεις κλπ κλπ...

:wave2:

pissaman
17/09/2006, 17:08
Δώσε τηλ του ασφαλιστή σου, και πόσο πληρώνεις ασφάλεια! ;);)

idi
17/09/2006, 17:12
ρε φιλε πραγματικα πολλες φορες αναρωτιέμαι αν κυνηγάτε τη τυχη σας....

σου καναν δωρο και βγαίνεις σε ολο το Internet και λες "ρε μαγκες είσαστε μαλακες εδωσα 2000 λιγοτερα απο οσα με αποζημιώσατε"... αντι να πινεις μπυρες στην υγεια τους και να μη το πεις ουτε του παπα...

εχω ξαναπει οτι ΠΟΛΛΟΙ διαβαζουν τα φορα....

Akatanomastos
17/09/2006, 20:19
ti mixani tin eixes kairo prin stin fane?

zephyr1
17/09/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε φιλε πραγματικα πολλες φορες αναρωτιέμαι αν κυνηγάτε τη τυχη σας....

σου καναν δωρο και βγαίνεις σε ολο το Internet και λες "ρε μαγκες είσαστε μαλακες εδωσα 2000 λιγοτερα απο οσα με αποζημιώσατε"... αντι να πινεις μπυρες στην υγεια τους και να μη το πεις ουτε του παπα...

εχω ξαναπει οτι ΠΟΛΛΟΙ διαβαζουν τα φορα....

Γιατι το (ιντεραμέρικαν).

Anyway,μου εχουν φαει και μενα μηχανακι και εχω νιωσει τον "πονο"και ευτυχως η δικη σου καταληξη ειναι η καλυτερη.
Καλη η κινηση σου με την ασφαλεια.
Καλες βολτες και προσοχη.:wave2:

pissaman
17/09/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ti mixani tin eixes kairo prin stin fane?
Για να είναι Κ6, δε θα το είχε και πολύ!

melsaltas
18/09/2006, 07:51
Πραγματικα ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!

:a18: :a18: :a18:

Yianniss
18/09/2006, 08:01
Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση;

Εχω την εντυπωση οτι ελαχιστες εταιριες κανουν ασφαλεια κλοπης, σωστα;

Επισης, εχω ακουσει οτι για να σου κανουν ασφαλεια κλοπης σε ,μοτοσυκλετα πρεπει να εχεις ασφαλισει στην ιδια εταιρια το αυτοκινητο, το σπιτι, το κοτερο, κλπ κλπ. Αληθευει;

l@gos
18/09/2006, 08:53
καλημερα, εχω καποιες αποριες σχετικα με την ασφαλεια κ γω...

1) ποια-ες εταιρια κανουν κλοπης για μηχανη?

2) πρεπει να ειναι καινουριο?

3)περιπου ποσο κοστιζει το 6μηνο?

Tropeas
18/09/2006, 08:56
Εγω νομίζω ότι σου κάνουν με συγκεκριμένους συναγερμούς μόνο...

melsaltas
18/09/2006, 09:00
Φιλος εκανε στην καινουργια R1 ασφαλεια κλοπης (αν θυμαμαι καλα στην INTERAMERICAN) και δεν του ζητησαν τιποτα αλλο. Ουτε συναγερμους, ουτε παρκινγκ, ουτε λουκετα, ουτε τιποτα!
Και αν θυμαμαι καλα πρεπει να πληρωνει περιπου 600-650 ετησιως για 100% αποζημιωση της αξιας της μοτο.

adam_tsouk
18/09/2006, 09:02
ολικη κλοπη (http://www.kawasaki-bikers.gr/adv/insu/data.htm#KlopiOliki)

η ιντεραμερικαν καλυπτει..

το θεμα ειναι... δινεις τοσα ειδικα μολις εχεις κανει κ μια αγορα που τους περισσοτερους τους εχει ή χρεωμένους ή γονατισμένους;

schumacher_
18/09/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ολικη κλοπη (http://www.kawasaki-bikers.gr/adv/insu/data.htm#KlopiOliki)

η ιντεραμερικαν καλυπτει..

το θεμα ειναι... δινεις τοσα ειδικα μολις εχεις κανει κ μια αγορα που τους περισσοτερους τους εχει ή χρεωμένους ή γονατισμένους;

Διαφωτιστικό το link... :wave2:

Στην περίπτωση που έχεις παλιά μηχανή, τι γίνεται? Με τι τιμή να σε αποζημιώνουν άραγε?

Εντωμεταξύ, στο site της Interamerican έχει 1002 ασφαλίσεις και μ@λ@κίες (μέχρι και ασφάλιση Η/Υ έχει!! :eyepop: ) και για δίκυκλα/μηχανές/μηχανάκια δε λέει πουθενά τίποτα... Ότι να 'ναι...:sick:

alexandrosm
18/09/2006, 19:03
Εγώ που πήγα μεταχειρισμένη, την βγάλανε φωτογραφίες, τους έγραψα και κάποια extra που έχει πάνω και την δήλωσα για 4500 ευρώ αξία..Τελικά το δεχτήκανε τόσο, οπότε δίνω συνολικά 120 το εξάμηνο τα 50 για ασφάλεια κλοπής..

schumacher_
18/09/2006, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexandrosm
Εγώ που πήγα μεταχειρισμένη, την βγάλανε φωτογραφίες, τους έγραψα και κάποια extra που έχει πάνω και την δήλωσα για 4500 ευρώ αξία..Τελικά το δεχτήκανε τόσο, οπότε δίνω συνολικά 120 το εξάμηνο τα 50 για ασφάλεια κλοπής..

Αν θες πες μας πού έκανες την ασφάλεια αυτή, τι ασφαλιστικής είναι και δώσε και κανένα link ή τηλέφωνο να επικοινωνήσω γιατί μ' ενδιαφέρει σχετικά άμεσα να δω τι θα κάνω...

:wave2:

SPORAKIAS
18/09/2006, 20:56
εγω εχω ασφαλεια κλοπης

ειναι 320€ το εξαμηνο για ασφαλεια 10,500 οσο κανει το 636

αποζημιωση 100%

βεβαια οσο ο καιρος παιρναει πεφτει και η αποζημιωση(πανε βαση τιμης της περιοδου που σου το κλεψανε-πουστιες των ασφαλειστικων:mad: )

για να ασφαλεισουν τη μηχανη πρεπει να ειναι λιγο ακριβη (υποθετω 7000€ και ανω) ,καινουρια εκτος αν εχετε γνωστο και δεν θελει τπτ απο τα παραπανω

οσο για γκαραζ,συναργεμο τα ζηταγαν παλια τωρα τα εχουν κοψει

και δεν κανουν ολες

μερικες κανουν μονο με αποζημιωση 70%

αυτα :wave2:

αα..!! εχω interamerican

[SIZE=4]ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ :D [SIZE=4]

alexandrosm
18/09/2006, 22:41
Φίλε είναι ΙΝΤΕRAMERICAN αλλά μόνο για ολική κλοπή..Που σημαίνει ότι άμα βρούνε κάποιο ποσοστό και αποδείξουν ότι είναι η μηχανή σου δεν παίρνεις μία..Λογικά δηλαδή άμα βρούνε το σκελετό που έχει πάνω τον αριθμό πλαισίου και είναι μάλλον το μόνο που το ξεχωρίζει..Τωρα για λεπτομέρειες από αύριο άμα θες στείλε p.m για να βρω το ασφαλιστήριο.Άμα βιάζεσαι απλά παίρνεις yamaha μοτοδυναμική και τους ζητάς να σε συνδέσουν με την υπηρεσία για ασφάλειες..

SPORAKIAS
18/09/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexandrosm
Φίλε είναι ΙΝΤΕRAMERICAN αλλά μόνο για ολική κλοπή..Που σημαίνει ότι άμα βρούνε κάποιο ποσοστό και αποδείξουν ότι είναι η μηχανή σου δεν παίρνεις μία..Λογικά δηλαδή άμα βρούνε το σκελετό που έχει πάνω τον αριθμό πλαισίου και είναι μάλλον το μόνο που το ξεχωρίζει..Τωρα για λεπτομέρειες από αύριο άμα θες στείλε p.m για να βρω το ασφαλιστήριο.Άμα βιάζεσαι απλά παίρνεις yamaha μοτοδυναμική και τους ζητάς να σε συνδέσουν με την υπηρεσία για ασφάλειες..
καμια δεν κανει μερικη :nono: :wave2:

alexandrosm
19/09/2006, 08:55
Η εθνική ασφαλιστική κάνει μερική..αλλά στην ολική καλύπτει μόνο το 70%.Και πρέπει να εγκριθεί από μέσα η ασφάλιση..

R-1nas
19/09/2006, 09:47
Xairomai pragmatika, giati thimame tin periptosi tou palikariou. Alla mou kanei pragmatika entiposi pos sou edosan 14xiliarika?
Ego tin Rena mou otan to asfalisa stin interamerican mou zitisan tin apodeiksei agoras.

Anyway telos kalo ola kala!

Giati re paidia den pame mia omadiki stin interamerican na exoume kai ena kalo pososto ekptosis?

Thelete na miliso me ton asfalistei mou?

schumacher_
19/09/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Xairomai pragmatika, giati thimame tin periptosi tou palikariou. Alla mou kanei pragmatika entiposi pos sou edosan 14xiliarika?
Ego tin Rena mou otan to asfalisa stin interamerican mou zitisan tin apodeiksei agoras.

Anyway telos kalo ola kala!

Giati re paidia den pame mia omadiki stin interamerican na exoume kai ena kalo pososto ekptosis?

Thelete na miliso me ton asfalistei mou?

Να σου πω, δεν έχεις κι άδικο... :a10:

Alchimistis
05/02/2007, 17:27
Το έχει προχωρήσει κανεις για την ομαδική ασφάλιση?
Οντως μερική δεν κανει καμια ασφαλιστική και
Ασφάλεια κλοπής κανεί μονο η Ιντεραμερικαν

R-1nas
06/02/2007, 13:53
Nai milisa mazi tou kai mou erikse akyro gia omadiki giati poly apla
kseroun oti einai i monadiki asfalistiki pou kanei klopis kai se kales times opote den tous
endiaferei. Malista mou eipe opoios goustarei erxete.

mats8282
06/02/2007, 14:46
Πληρωνω κοντα 240 για το GSR αλλα πιστευω τα αξιζει με το παραπανο...Γυρναω το βραδυ σπιτι δεν βαζω ουτε λουκετο και ειμαι ησυχος :beer:

Alchimistis
08/02/2007, 21:03
Nα ρώτησω κατι αν και την ασφάλησα και εγώ...
Πώς του παλικαριού του έδωσαν 14,000 αφού μου ζήτησα και εμενα απόδειξη αγοράς?
Και χρονο με χρονο πέφτει η αποζημίωση μαζί με το ασφάλιστρο?

paramedic
08/02/2007, 22:23
Επειδή αυτές τις ημέρες πάιρνω και εγώ την ζουζού μου ρώτησα τον γείτονα μου που είναι ασφαλιστής να μου πει πόσο θα μου κοστίσει η ασφάλεια κλοπής στην μηχανή. Η μηχανή κάνει 8150 και τα ασφάλιστρα βγαίνουν 484.12 τον χρόνο. Εκτος των γνωστών περιλαμβάνει και μερικά άλλα καλά όπως
1.πυρκαια(σκέτο) και πυρκαια απο τρομοκρατικές ενέργειες
2.(φυσικά) ολική κλοπή
3.Ζημιές απο καταιγίδες,θύελλα,σεισμό,πλημμύρα,χαλάζι
4.ζημιές απο στάσεις(οχι λεωφορείου ρε),απεργείες,οχλαγωγίες,διαδηλώσεις,πολιτικές ταραχες
5.νομκή προστασία οχήματος και οδηγού(απεριόριστη)
6.οδική βοήθεια
7.παλαιότητα ανταλλακτικών
8.Νεα Αστική Ευθύνη(κάλυψη σε πάρκινγ,καράβια,πορθμεία,απο υγρά κάυσιμα,αστική ευθύνη φωτιάς κλπ) Δεν έχω ιδέα τι σημαίνουν τα δύο τελευταία.

Έτσι είναι το πακέτο και δεν μπορείς να βγάλεις κάτι για να ρίξεις την τιμή πχ το 4 που είναι ψιλοαχρείαστο
Δεν μίλησα για τα ψιλά γράμματα γιατι μου άφησε το χαρτι της προσφοράς στην εξώπορτα μπροστά αφού δεν ήμουν σπιτι(είπαμε είναι γείτονας). Προφανώς όμως θα την κάνω μόλις πάρω την μηχανή και θα γράψω και άλλες λεπτομέρειες.

7Tolis
21/07/2014, 16:31
Στην Anytime που πήρα σήμερα τηλέφωνο να ρωτήσω για ασφάλεια κλοπής,δεν ασφαλίζουν πλέον για κλοπή.Αλλες προτάσεις;

lykourgi
21/07/2014, 17:24
Interamerican.

nikos_abel
21/07/2014, 18:08
Interamerican.

Anytime=Interamerican κάνω λάθος;

PetranGR
21/07/2014, 20:12
Anytime=Interamerican κάνω λάθος;

Ναι,αλλά σαν Interamerican Μπορεί μόνο...

zami
21/07/2014, 20:14
Και η Allianz ασφαλιζει για κλοπη...Εκει ειμαι εγω...Βεβαια , τσιμπαει λιγο στα ασφαλιστρα...

7Tolis
21/07/2014, 20:57
Και η Allianz ασφαλιζει για κλοπη...Εκει ειμαι εγω...Βεβαια , τσιμπαει λιγο στα ασφαλιστρα...
Όπως;

lykourgi
21/07/2014, 22:58
Anytime=Interamerican κάνω λάθος;

Οταν τους βολεύει ναι και όταν δεν τους βολεύει όχι.

Η ουσία είναι αυτή που έγραψε ο PetranGR. Μόνο σαν Interamerican κάνουν ασφάλεια κλοπής.

theofilos888
21/07/2014, 23:16
Δεν ασφαλίζουν για κλοπή μηχανάκια, που έχουν υψηλό βαθμό επικινδυνότητας. Πχ. gsxr, hayabusa, ktm και αλλα.

Viper4
21/07/2014, 23:28
Interamerican, anytime και Chartys (πρώην AIG). Μόνο οι δύο πρώτες σε αποζημιώνουν πλήρως (στην ουσία και η Anytime της Ιντεραμέρικαν είναι).
Και όχι δεν αληθεύει ότι πρέπει να έχεις και άλλα ασφαλιστικά προϊόντα σε αυτήν. Εγώ μόνο την μηχανή είχα για χρόνια και μετά πήγα και τα αυτοκίνητα της οικογένειας επειδή έμεινα ευχαριστημένος από την τιμολογιακή πολιτική της.

Viper4
21/07/2014, 23:29
Ναι,αλλά σαν Interamerican Μπορεί μόνο...

Εγώ σαν Anytime έχω ολική ασφάλεια κλοπής στην μηχανή μου.

Viper4
21/07/2014, 23:30
Οταν τους βολεύει ναι και όταν δεν τους βολεύει όχι.

Η ουσία είναι αυτή που έγραψε ο PetranGR. Μόνο σαν Interamerican κάνουν ασφάλεια κλοπής.

Ποιος σας τα είπε αυτά ρε παιδιά;;; και σαν Anytime κάνει κανονικά, απλά μέσω τηλεφώνου.

Viper4
21/07/2014, 23:30
Στην Anytime που πήρα σήμερα τηλέφωνο να ρωτήσω για ασφάλεια κλοπής,δεν ασφαλίζουν πλέον για κλοπή.Αλλες προτάσεις;

Σοβαρά;;; γιατί;; εγώ εκεί είμαι κανονικά ασφαλισμένος εδώ και χρόνια.

7Tolis
21/07/2014, 23:38
Ποιος σας τα είπε αυτά ρε παιδιά;;; και σαν Anytime κάνει κανονικά, απλά μέσω τηλεφώνου.

Εγω το είπα.Προφανώς εσυ συνεχίζεις την ασφάλεια σου γιατι ήδη την είχες.Νεα ασφάλεια κλοπής δεν γίνεται στην anytime.Το απόγευμα έκανα τηλέφωνο εκεί.Επίσης η aig δεν ασφαλίζει R1.Θα κοιτάξω αυριο στην ιντεαράπικαν που είναι μεγάλη και σίγουρη

PetranGR
21/07/2014, 23:40
Σοβαρά;;; γιατί;; εγώ εκεί είμαι κανονικά ασφαλισμένος εδώ και χρόνια.

και εγώ είχα πάρει και ΔΕΝ το κάνουν και με παρέπεμψαν στην interamerican .
(Το είχες πεί παλαιότερα κτλ. για αυτό πήρα τηλ. για να κάνω για εμένα)

7Tolis
21/07/2014, 23:41
και εγώ είχα πάρει και ΔΕΝ το κάνουν και με παρέπεμψαν στην interamerican .
(Το είχες πεί παλαιότερα κτλ. για αυτό πήρα τηλ. για να κάνω για εμένα)

πόσο το μαλλί στην ιντεραμέρικαν αν επιτρέπεται;

PetranGR
22/07/2014, 00:45
πόσο το μαλλί στην ιντεραμέρικαν αν επιτρέπεται;

για να μην το θυμάμαι και να το έκανα ήταν μεγάλο :P

Viper4
22/07/2014, 01:19
Εγω το είπα.Προφανώς εσυ συνεχίζεις την ασφάλεια σου γιατι ήδη την είχες.Νεα ασφάλεια κλοπής δεν γίνεται στην anytime.Το απόγευμα έκανα τηλέφωνο εκεί.Επίσης η aig δεν ασφαλίζει R1.Θα κοιτάξω αυριο στην ιντεαράπικαν που είναι μεγάλη και σίγουρη


και εγώ είχα πάρει και ΔΕΝ το κάνουν και με παρέπεμψαν στην interamerican .
(Το είχες πεί παλαιότερα κτλ. για αυτό πήρα τηλ. για να κάνω για εμένα)


Α τους κερατάδες... το άλλαξαν! Γιατί όμως να το έκαναν αυτό; φαίνεται θα είχαν πολλά κρούσματα κλοπών και δεν θα τους συνέφερε πλέον.

PetranGR
22/07/2014, 01:43
Α τους κερατάδες... το άλλαξαν! Γιατί όμως να το έκαναν αυτό; φαίνεται θα είχαν πολλά κρούσματα κλοπών και δεν θα τους συνέφερε πλέον.

Τι να σε πώ μαν δεν ξέρω.
απο εσένα το είχα δεί και πήρα κατευθίαν μπας και ηρεμήσω επιτέλους ,αλλά δεν ...
Μόνο που άκουσα το ποσό με έκαναν να γυρίσω κεφάλι ... και έβαλα κάμερες...

7Tolis
22/07/2014, 13:12
To λεπόνΕ.Τσιμπάει η ίντερ αλλα κατά κει θα πάω όταν έρθει η ώρα.Ως τώρα ειναι η μοναδική απο όσο έψαξα που ασφαλίζει μοτό κλοπή πλέον.

Sele
23/07/2014, 11:27
AIG ασφαλίζει κλοπή με αποζημίωση του 75% της εμπορικής της αξίας, η οποία δηλώνεται από τον ασφαλισμένο και επιβεβαιώνεται από εμπειρογνώμονα της εταιρίας.
Το επιπλέον κόστος σε σχέση με τη βασική ασφάλιση είναι πολύ μικρό, αξίζει ασυζητητί. Επιπλέον η AIG είναι η μοναδική εταιρία που σε περίπτωση κλοπής σε αποζημιώνει σε 1 μήνα και όχι σε 3. Εμένα πριν λίγες μέρες συμπληρώθηκε ο μήνας από την αποφράδα μέρα και είμαι σε διαδικασία να συγκεντρώσω τα χαρτιά που χρειάζονται για να πάρω τα λεφτά. Από την αναφορά του συμβάντος μέχρι τώρα υπήρξαν εξυπηρετικοί, κατατοπιστικοί, χωρίς μα και μου. Ελπίζω να συνεχίσει να ισχύει αυτό μέχρι το τέλος.

Πάντως υπάρχει περίπτωση να σου αρνηθούν την ασφάλιση, ανάλογα τον τόπο κατοικίας και το μοντέλο μηχανής, εφόσον οι δύο αυτοί παράγοντες θεωρηθούν υψηλού ρίσκου για πιθανή κλοπή.

7Tolis
23/07/2014, 11:30
Όπου τους συμφέρει. Οι 3 μήνες στα τόσα χρόνια κρυφης ελπίδας (μπας και βρεθεί) δεν μοιάζουν για πολλοί.

toyar
23/07/2014, 11:35
AIG πηρα τφ ασφαλιζει για κλοπη μονο πανω απο 250cc
το δικο μου που ειναι 249 οχι, αν ηταν 251 ναι:lol:
θα παω να παρω ΜεΖε:D

Sele
23/07/2014, 11:46
Όπου τους συμφέρει. Οι 3 μήνες στα τόσα χρόνια κρυφης ελπίδας (μπας και βρεθεί) δεν μοιάζουν για πολλοί.

Η ελπίδα πεθαίνει γρήγορα. Από ένα σημείο και μετά λες καλύτερα να μη βρεθεί και να πάρω τα λεφτά, καθώς ποιος ξέρει σε τι κατάσταση μπορεί να είναι. Επίσης εάν έχεις καλομάθει στις μετακινήσεις με τη μηχανή, 3 μήνες με τα μέσα είναι πάαααααρα πολλοί. Εγώ μέτραγα αντίστροφα σαν τον φυλακισμένο πάντως.