PDA

View Full Version : ZΩΑ....



el_hymador
17/09/2006, 14:54
Το πρωι πηγα στο Αττικο παρκο....ηταν κατι που ηθελα να κανω απο καιρο , αφου ολοι λεγαν ποσο αξιολογη προσπαθεια εχει γινει και οτι ειναι ο πρωτος πραγματικος Ελληνικος ζωολογικος κηπος.

Οντως ετσι ειναι!! Μεγαλα κλουβια , φροντισμενα τεχνητα περιβαλλοντα , ενταξει δεν εχω εμπειρια απο αντιστοιχους ζωολογικους κηπους του εξωτερικου , αλλα πιστευω οτι ολα ηταν φτιαγμενα ετσι ωστε να μην ενοχλουνται τα ζωα.

....Εκτος απο κατι αλλα ζωα , διποδα....
Ενω υπηρχαν παντου προειδοποιητικες πινακιδες που απαγορευαν ρητα να ταϊσεις , να αγγιξεις , να δωσεις αντικειμενα , να χτυπησεις τα κλουβια , ο κλασσικος Ελληναρας εδειχνε το επιπεδο του κανωντας ακριβως οσο απαγορευονταν....

Χτυπαγαν τα τζαμια στα ερπετα ενω αυτο απαγορευοταν...
Εδιναν στις μαϊμουδες και στα πιθηκακια , τσιπς , χυμους , καλαμακια , πετρες κ.τ.λ.
Ριχναν στους ιπποποταμους πετρες και νερο απο τα μπουκαλια προκειμενου να τους ενοχλησουν και να σηκωθουν για να τους θαυμασουν....

Σε μια προειδοποιητικη ταμπελα ειχε την φωτογραφια απο ενα νεκρο πιθηκακι με την σημειωση ''Καποιος ασυνειδητος επισκεπτης , παρα τις προειδοποιησεις , εδωσε στο πιθηκακι αυτο μια πλαστικη συσκευασια τροφιμων , με αποτελεσμα αυτο να πεθανει απο ασφυξια....''

Αλλα που .... παρατηρουσα τους γονεις να κοιταζουν τους λυκους και να λενε στα παιδια ...''κοιτα τον ΚΑΚΟ τον λυκο ...θα σε φαει!!''
...παρεπεμπαν τα βλασταρια τους να ενοχλουν τα ζωα και γενικα ενεργουσαν με τροπο ασεβη και υποτιμητικο προς τα υπεροχα πλασματα που βρισκοντα εκει.

...δεν ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικα ''ευαισθητος'' σε τετοια θεματα , αλλα αισθανθηκα αηδια για τους υποτιθεμενους ''ανθρωπους'' και την σταση τους απενατι στα ζωα....προσωπικα θεωρω οτι η μεγαλυτερη αποδειξη πολιτισμου και παιδειας ειναι η σταση μας απεναντι στα ζωα...υποδηλωνει πολλα....δυστυχως!!

tai
17/09/2006, 15:04
:a23:

AFTER
17/09/2006, 15:24
Tην απαντηση την εχει δωσει ο Stako!

To 85% του πλυθυσμου ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ!!!

son
17/09/2006, 16:27
Με τις μαλακιες που κανουμε, εμεις θα επρεπε να ειμαστε στα κλουβια για να σταματησουμε να κανουμε τον κοσμο σαν τα μουτρα μας.Αλλιως δεν προκειται να καταλαβουμε

alximistis
17/09/2006, 17:22
Τώρα εσείς τι ψάχνετε;;;
Να αποκτήσει ο Έλληνας οικολογική συνείδηση και να καταλάβει πως πρέπει να συμπεριφέρεται στα ζώα;
Πλάκα μου κάνετε;
Εδώ εχτές τόλμησα να κάνω παρατήρηση (με χαμόγελο) σε έναν Ελληναρά ο οποίος κουβαλούσε τη γυναίκα του χωρίς κράνος εννοείται και οι δύο και στη μέση ένα παιδάκι θα ήταν... 7-8 ετών...
τα ποδαράκια του κρεμόντουσαν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ στα πλάγια και αυτός πήγαινε έκανε και σφήνες.
Κι όταν του είπα ότι ρε συ το παιδί πάνω στο παπάκι έτσι με κοίταξε με ένα ύφος σαν να ήμουνα Ο άσχετος!!! Εντελώς υποτιμητικό! Ποιος είναι αυτός που με ενοχλεί!!!
Και περιμένετε να σεβαστούν τα ζώα;;;;;;;;;;;;;;

adam_tsouk
17/09/2006, 17:39
και γω θελω να παω να δω τους φιλους μας τα ζωα! :bigcry:


(σωστη η παρατηρηση σου, αλλα εγω ανηκω σε εκεινους που με απογοητευση ξερουν οτι τπτ δεν θα αλλαξει):rolleyes:

FZR600R
17/09/2006, 18:11
Aπο επιστημονικης αποψης αξιζει να πας σε ζωολογικο κηπο για να παρατηρησεις αντιδρασεις απο τα υποτυπωδη ανθρωποειδη ζωα που βλεπουν τα ζωα...

Αν ομως ξαμολουσαν το λυκο τοτε
θα ελεγε "καλος λυκος...καλος".

Αυτοι και τα παιδια τους επρεπε να ειναι κλειδωμενοι στον ζωολογικο κηπο και τοτε θα πηγαινα και εγω βολτα με το κεφαλι γεματο για ξεφρενο γελιο.



ο κλασσικος Ελληναρας
Μπα, πιο πολυ για τουρκος ακουγεται.

adam_tsouk
17/09/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Aπο επιστημονικης αποψης αξιζει να πας σε ζωολογικο κηπο για να παρατηρησεις αντιδρασεις απο τα υποτυπωδη ανθρωποειδη ζωα που βλεπουν τα ζωα...

Αν ομως ξαμολουσαν το λυκο τοτε
θα ελεγε "καλος λυκος...καλος".

Αυτοι και τα παιδια τους επρεπε να ειναι κλειδωμενοι στον ζωολογικο κηπο και τοτε θα πηγαινα και εγω βολτα με το κεφαλι γεματο για ξεφρενο γελιο.



Μπα, πιο πολυ για τουρκος ακουγεται.



ασε μας ρε μεγαλε...

tsoukas77
17/09/2006, 19:26
Συμφωνω απολυτα με την αρχικη τοποθετηση.Εξαιρετικη...

nktR
17/09/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το πρωι πηγα στο Αττικο παρκο....ηταν κατι που ηθελα να κανω απο καιρο , αφου ολοι λεγαν ποσο αξιολογη προσπαθεια εχει γινει και οτι ειναι ο πρωτος πραγματικος Ελληνικος ζωολογικος κηπος.

Οντως ετσι ειναι!! Μεγαλα κλουβια , φροντισμενα τεχνητα περιβαλλοντα , ενταξει δεν εχω εμπειρια απο αντιστοιχους ζωολογικους κηπους του εξωτερικου , αλλα πιστευω οτι ολα ηταν φτιαγμενα ετσι ωστε να μην ενοχλουνται τα ζωα.

....Εκτος απο κατι αλλα ζωα , διποδα....
Ενω υπηρχαν παντου προειδοποιητικες πινακιδες που απαγορευαν ρητα να ταϊσεις , να αγγιξεις , να δωσεις αντικειμενα , να χτυπησεις τα κλουβια , ο κλασσικος Ελληναρας εδειχνε το επιπεδο του κανωντας ακριβως οσο απαγορευονταν....

Χτυπαγαν τα τζαμια στα ερπετα ενω αυτο απαγορευοταν...
Εδιναν στις μαϊμουδες και στα πιθηκακια , τσιπς , χυμους , καλαμακια , πετρες κ.τ.λ.
Ριχναν στους ιπποποταμους πετρες και νερο απο τα μπουκαλια προκειμενου να τους ενοχλησουν και να σηκωθουν για να τους θαυμασουν....

Σε μια προειδοποιητικη ταμπελα ειχε την φωτογραφια απο ενα νεκρο πιθηκακι με την σημειωση ''Καποιος ασυνειδητος επισκεπτης , παρα τις προειδοποιησεις , εδωσε στο πιθηκακι αυτο μια πλαστικη συσκευασια τροφιμων , με αποτελεσμα αυτο να πεθανει απο ασφυξια....''

Αλλα που .... παρατηρουσα τους γονεις να κοιταζουν τους λυκους και να λενε στα παιδια ...''κοιτα τον ΚΑΚΟ τον λυκο ...θα σε φαει!!''
...παρεπεμπαν τα βλασταρια τους να ενοχλουν τα ζωα και γενικα ενεργουσαν με τροπο ασεβη και υποτιμητικο προς τα υπεροχα πλασματα που βρισκοντα εκει.

...δεν ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικα ''ευαισθητος'' σε τετοια θεματα , αλλα αισθανθηκα αηδια για τους υποτιθεμενους ''ανθρωπους'' και την σταση τους απενατι στα ζωα....προσωπικα θεωρω οτι η μεγαλυτερη αποδειξη πολιτισμου και παιδειας ειναι η σταση μας απεναντι στα ζωα...υποδηλωνει πολλα....δυστυχως!!


σωστά έτσι μπράβο !!!!!

Είμαστε δυστυχώς παγκοσμίως ένα και μοναδικό είδος εμείς οι Έλληνες..........
ΖΩΑ ΟΡΘΙΑ και έχουμε και γαμώ τα πάρκα......ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ:lol:

makis206
17/09/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σε μια προειδοποιητικη ταμπελα ειχε την φωτογραφια απο ενα νεκρο πιθηκακι με την σημειωση ''Καποιος ασυνειδητος επισκεπτης , παρα τις προειδοποιησεις , εδωσε στο πιθηκακι αυτο μια πλαστικη συσκευασια τροφιμων , με αποτελεσμα αυτο να πεθανει απο ασφυξια....''

Άμα δεν μας φτάνει ούτε αυτό για να συνετιστούμε με κάτι τόσο απλό τότε τι περισσότερο μπορούμε να περιμένουμε σαν άνθρωποι ;

Όσοι άνθρωποι τουλάχιστον έχουν την ευαισθησία απέναντι σε τέτοια θέματα..

Έλεος !

Τι χρειάζεται επιτέλους ; Ένας φύλακας μπροστά από κάθε κλουβί ;

Ή να γυρίσουν τα ζώα εκεί που ανήκουν αφού δεν ήμαστε άξιοι να τα προστατεύσουμε και να πάρουμε αυτό που μας προσφέρουν χωρίς πειραματισμούς πάνω τους ;

Το '92 είχα πάει σε ζωολογικό κήπο της Γερμανίας, 14 ολόκληρα χρόνια μετά βρισκόμαστε ακόμα πολλά χιλιόμετρα πίσω τους !!

Κι απ'ότι φαίνεται όλο και πιο προς τα πίσω πάμε.:mad:

Μόνο απ'το Σκάϊ μας αξίζει να τα καμαρώνουμε τελικά ;



ΝτιμΧίο αυτό είναι το ύφος μου οταν πρόκειται για κακοποίηση ζώων !:smokin: :lol:

:beer: :beer:

zephyr1
17/09/2006, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
σωστά έτσι μπράβο !!!!!

Είμαστε δυστυχώς παγκοσμίως ένα και μοναδικό είδος εμείς οι Έλληνες..........
ΖΩΑ ΟΡΘΙΑ και έχουμε και γαμώ τα πάρκα......ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ:lol:


Και για να σας λυθουν καποιες αποριες για το Αττικο παρκο, να σας πω μονο οτι οι ιδιοκτητες ειναι ξενοι(απ'οτι θυμαμαι γερμανοι).
Γι αυτο υπαρχει τετοια οργανωση.
Το ζευγαρι αυτο εχει κανει μεγαλο αγωνα για να δημιουργησει ολο αυτο που εμεις τα Ζωα βλεπουμε.

Εδω εχεις παιδι κανεις τον αγωνα σου για να του παρεχεις μια καλη διατροφη,και οπου και να πας,γιαγιαδες,θειους,φιλους,παρκα, ολοι προσφερουν αμεσως κουλουρη,καραμελες,μπισκοτα.
Τα σημερινα παιδια ομως ειναι πολυ εξυπνα(προχτες εβαλε χερι στη θεια μου που του προτεινε καραμελες)και θα τ΄'αλλαξουν αυτα,φτανει να βοηθησουμε και λιγο εμεις.:winka:

FZR600R
17/09/2006, 22:58
ασε μας ρε μεγαλε...


Μη θιγεσαι, it's ok.

adam_tsouk
17/09/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Μη θιγεσαι, it's ok.


:lol: :lol:

μιλας ως ανθρωπος ή ως απλο ζωο (δε βριζω, it's ok):winka:

:rotflmao: :rotflmao:

oiko1979
17/09/2006, 23:28
ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟ ΖΩΟ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

AFTER
17/09/2006, 23:32
Aγκρρρ!!!

FZR600R
17/09/2006, 23:33
Μη θιγεσαι βρε ανεκφραστε.

Shit happens in life & you're part of it.

tifoefs
18/09/2006, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από oiko1979
ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟ ΖΩΟ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

Εγω ομως βρηκα και υπανθρωπους που ειναι χειροτερα !

:evil: :evil: :evil:

Kizoku
18/09/2006, 07:36
Με τον τίτλο σου όμως θίγεις τα υπόλοιπα είδη του ζωικού βασιλείου και δεν είναι σωστό! :nono:
:(

Εδώ δεν συμπεριφερόμαστε σωστά ο ένας απέναντι στον άλλο θα συμπεριφερόμαστε σωστά απέναντι σε άλλα ζωντανά???


Άστα να πάνε! Γενικό το πρόβλημα έλλειψης οικολογικής συνείδησης όμως!
Δεν χρειάζεται να είναι τόσο άμεσο για να το αντιληφθούμε! Υπάρχουν και οι έμμεσοι τρόποι που κάνουν και μεγαλύτερη ζημιά μάλιστα! Βλέπε ρύπανση, αποψίλωση δασών κλπ κλπ κλπ κλπ

Τα σχόλια για την αλλαζωνία του ανθρώπινου είδους περιτεύουν! :sad:

VANDA
18/09/2006, 09:04
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former"

Albert Einstein

SF
18/09/2006, 10:14
- Έχει ζώα ο πατέρας μου κύριε λοχαγέ...
- Το βλέπωωωω, το βλέπωωω.....




:(


Συνάδελφε και συνάδελφοι, αντί να ξοδεύετε χρόνο ποστάροντας μηνύματα εδώ, ξοδεύτε χρόνο και λίγα cents για να στείλετε επιστολές διαμαρτυρίας στη διεύθυνση του ζ. κήπου, καθώς και στη δημόσια υπηρεσία στην οποία υπάγεται.

Nostra
18/09/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Μη θιγεσαι, it's ok.

Αρχικά δημιουργήθηκε από AdamTsouk
μιλας ως ανθρωπος ή ως απλο ζωο (δε βριζω, it's ok)

Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Μη θιγεσαι βρε ανεκφραστε.

Shit happens in life & you're part of it.

Part of life or part of the shit?



:lol: :lol: :lol:

el_hymador
18/09/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
- Έχει ζώα ο πατέρας μου κύριε λοχαγέ...
- Το βλέπωωωω, το βλέπωωω.....




:(


Συνάδελφε και συνάδελφοι, αντί να ξοδεύετε χρόνο ποστάροντας μηνύματα εδώ, ξοδεύτε χρόνο και λίγα cents για να στείλετε επιστολές διαμαρτυρίας στη διεύθυνση του ζ. κήπου, καθώς και στη δημόσια υπηρεσία στην οποία υπάγεται.

Mα φιλε μου ο ζωολογικος κηπος ειναι καθ΄ολα αξιοπρεπεις ....οι επισκεπτες του δεν ειναι!!!

...Δηλαδη τι να κανουν ? να βαλου security για να προσεχουν τους υπανθρωπους?

οι ανθρωποι που εφτιαξαν αυτον τον ζωολογικο κηπο , υπεθεσαν (αδικως)οτι απευθυνονταν σε λογικους , υπευθυνους και σοβαρους ανθρωπους... η για να το θεσω καλυτερα υπεθεσαν οτι απευθυνοντε σε ανθρωπους σκετο.

...μερικες φορες οσο λαϊκιστικο και γενικολογο αν ακουγεται πραγματικα μας χρειαζεται βουρδουλας!!!

Το καλοκαιρι ηρθε ο ξαδερφος μου (μονιμος κατοικος Σουηδιας) για διακοπες , με την οικογενεια του.

Ειδαν ενα αδεσποτο σκυλο και κατευθειαν με ρωτησαν που μπορουμε να απευθυνθουμε για να βρεθει ο ιδιοκτητης του...οταν τους εξηγησα οτι ειναι αδεσποτος και κυκλοφοαρει μαζι με χιλιαδες ομοιους του στον δρομο , αδυνατουσαν να το καταλαβουν!!!

Μου ειπαν οτι στην Σουηδια απογορευεται η ριψη βεγγαλικων (εκτος απο πολυ ειδικες περιπτωσεις οπου βγαζεις αδεια..) γιατι τρομαζουν τα ζωα...

Μου ειπαν οτι στους γαμους τεινουν μετα απο προτροπη φιλοζωϊκων οργανωσεων να σταματησουν το παραδοσιακο πεταγμα του ρυζιου....ο λογος?....τα πουλια τρωνε το ρυζι , παθαινουν δυσπεψια και μερικα πεθαινουν!! Ολοι αυτοματως σταματησαν αυτο το εθιμο....

Ειπατε τιποτα?

Εδω αν τολμησει κανενας να πει κατι τετοιο στην καλυτερη των περιπτωσεων θα τον χλευασουν ασχημα!!
Αλλα τι να μας πουν τωρα οι ξενερωτοι Σουηδοι μωρε ....εμεις εχουμε φτιαξει Παρθενωνες.....

FZR600R
18/09/2006, 17:40
Part of life or part of the shit?


Μα ειναι πασιφανες. Just check where this nasty odor comes from and step away. Life looks better then (and shitless too).

Davelis
18/09/2006, 17:46
Η μαλακια ειναι οτι οι γονεις ενθαρρυνουν τα παιδια τους να αποκτησουν εχθρικη συμπεριφορα απεναντι στα ζωα,τα οποια στο κατω κατω της γραφης,δεν τους εκαναν τπτ.

lammadin
18/09/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
... αλλα αισθανθηκα αηδια για τους υποτιθεμενους ''ανθρωπους'' και την σταση τους απενατι στα ζωα....προσωπικα θεωρω οτι η μεγαλυτερη αποδειξη πολιτισμου και παιδειας ειναι η σταση μας απεναντι στα ζωα...υποδηλωνει πολλα....δυστυχως!!

Αδερφε, μολις κερδισες τον σεβασμο μου...:a23:

SF
18/09/2006, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Mα φιλε μου ο ζωολογικος κηπος ειναι καθ΄ολα αξιοπρεπεις ....οι επισκεπτες του δεν ειναι!!!

...Δηλαδη τι να κανουν ? να βαλου security για να προσεχουν τους υπανθρωπους?



Ο ζ. κήπος είναι αξιοπρεπής σήμερα. Αύριο δε θα είναι έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Όπως άλλωστε συμβαίνει και γενικότερα στη χώρα...

Οπότε η δική σου πρόταση ποιά είναι; Τα αφήνουμε στην τύχη τους;

Σε τόσες και τόσες επιχειρήσεις και οργανισμούς γιατί άραγε έχουν επιστάτες, φύλακες και πάσης λογής υπεύθυνους; Εταιρείες, οργανισμοί και δημόσιες υπηρεσίες ...αυτοί δεν απευθύνονται σε λογικούς και σοβαρούς ανθρώπους;

Προτείνεις κάτι; Ή απλά δηλώνεις δημόσια ότι οι άλλοι είναι κάφροι αλλά εσύ σοβαρός; ΟΚ, κι εγώ. So what?


ΥΓ. Αν είσαι του αναρχοαυτόνομου χώρου και σε ενοχλεί κάθε είδους εξουσία, τότε πάρε τον security και βάφτισέ τον "φροντιστή ζώων και κλουβιών". Μια χαρά ακούγεται.

Akatanomastos
19/09/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Mα φιλε μου ο ζωολογικος κηπος ειναι καθ΄ολα αξιοπρεπεις ....οι επισκεπτες του δεν ειναι!!!

.

oso entiposiako kai na einai to theama den nomizo oti einai aksioprepes na vazeis ta zoa esto kai se megalous xorous opos pleon ginetai(toulaxiston den einai se klouvia) apla kai mono gia na ta xazevoume kai na gelame me ton kolo tis maimous (o opoios einai ontos asteios)
:wave2:

Trans
19/09/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αλλα τι να μας πουν τωρα οι ξενερωτοι Σουηδοι μωρε ....εμεις εχουμε φτιαξει Παρθενωνες.....

Όπως είχε πει κι ο Γιωργάκης (αυτός με τα τσαμικα)...
"όταν εμείς εκτίζαμεν Παρθενώνας εκείνοι (κι αναφέρεται σε κάποιους Σκανδιναυούς αν θυμάμαι καλά) επήδουν από δέντρο εις δέντρον ... οι Βίκινγκς"

ΑΣΧΕΤΟ αλλά το θυμήθηκα τωρα...:wave2:

el_hymador
19/09/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ο ζ. κήπος είναι αξιοπρεπής σήμερα. Αύριο δε θα είναι έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Όπως άλλωστε συμβαίνει και γενικότερα στη χώρα...

Οπότε η δική σου πρόταση ποιά είναι; Τα αφήνουμε στην τύχη τους;

Σε τόσες και τόσες επιχειρήσεις και οργανισμούς γιατί άραγε έχουν επιστάτες, φύλακες και πάσης λογής υπεύθυνους; Εταιρείες, οργανισμοί και δημόσιες υπηρεσίες ...αυτοί δεν απευθύνονται σε λογικούς και σοβαρούς ανθρώπους;

Προτείνεις κάτι; Ή απλά δηλώνεις δημόσια ότι οι άλλοι είναι κάφροι αλλά εσύ σοβαρός; ΟΚ, κι εγώ. So what?


ΥΓ. Αν είσαι του αναρχοαυτόνομου χώρου και σε ενοχλεί κάθε είδους εξουσία, τότε πάρε τον security και βάφτισέ τον "φροντιστή ζώων και κλουβιών". Μια χαρά ακούγεται.


να ξεκαθαρισουμε πρωτα απ΄ολα κατι....του αναρχοαυτονομου χωρου δεν ειμαι σε καμια περιπτωση....απορω πως σου ηρθε αυτο.....

Παρ΄ολα αυτα η αστυνομευση μην νομιζεις οτι θα διορθωνε τα πραγματα ...απλα οι μαλακες θα καναν τις παπαριες τους με την ικανοποιηση οτι δουλεψαν και τον φυλακα-αστυνομο.....

anyway , μαλλον εσυ εισαι του αντιδραστικου χωρου....αντε τωρα που σε ενημερωσα εγω ο σοβαρος αλλα ατολμος , ενημερωσε με για τις κινησεις που θα κανεις εσυ αφου αυτο προτρεπεις....θα περιμενω!

Η απλα δηλωβεις ακτιβιστης και ενεργο μελος απλως?

Η πιο απλη κινηση που μπορει να γινει ωστε να σταματησουν ολα τα κακως κειμενα στην χωρα μας , ειναι η παιδεια ....οχι η στειρα μορφωση που παρεχεται στα σχολεια ...απλα παιδεια....και αυτο δυστυχως δεν μπορεις να το εμφυσησεις η να το επιβαλλεις στους αλλους ουτε με αστυνομικους - securitαδες , ουτε με πορειες , ουτε με διαδηλωσεις , ουτε με κανεναν αλλο τροπο....

.

SF
19/09/2006, 20:30
Καλά, αυτή η λογική πάντα με ενθουσιάζε!

Βλέπουμε κάτι θεόστραβο, πάμε στους φίλους μας και λένε "α κοίτα κάτι μαλάκες", μας απαντάνε οι φίλοι μας "ναι ρε συ δίκιο έχεις, τι μαλάκες", και μετά κοιμόμαστε ήσυχοι. Αχ, και μετά η αμπελοφιλοσοφία για την παιδεία!!!! Α ρε αυτή η παιδεία τι έχει ακούσει. Της τα ρίχνουμε και αισθανόμαστε καλύτερα. Βέβαια αυτό το παράδοξο παραμένει: ΟΛΟΙ οι άλλοι ΔΕ την έχουν, αλλά ΕΜΕΙΣ την έχουμε!!! Τς τς τς

Χυμαντόρ δε θα κάτσω να σου εξηγήσω τι ακτιβισμό κάνω ή όχι. Δε με νοιάζεις ούτε καίγομαι να σε πείσω για κάτι. <ΕΣΥ> βγήκες και είπες τι γίνεται στον κήπο, και ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. Τράβα κοιμήσου τώρα. Τα ζώα του κήπου έχουν ενημερωθεί ότι ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η κατάσταση που βιώνουν...



:a56:

el_hymador
20/09/2006, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Καλά, αυτή η λογική πάντα με ενθουσιάζε!

Βλέπουμε κάτι θεόστραβο, πάμε στους φίλους μας και λένε "α κοίτα κάτι μαλάκες", μας απαντάνε οι φίλοι μας "ναι ρε συ δίκιο έχεις, τι μαλάκες", και μετά κοιμόμαστε ήσυχοι. Αχ, και μετά η αμπελοφιλοσοφία για την παιδεία!!!! Α ρε αυτή η παιδεία τι έχει ακούσει. Της τα ρίχνουμε και αισθανόμαστε καλύτερα. Βέβαια αυτό το παράδοξο παραμένει: ΟΛΟΙ οι άλλοι ΔΕ την έχουν, αλλά ΕΜΕΙΣ την έχουμε!!! Τς τς τς

Χυμαντόρ δε θα κάτσω να σου εξηγήσω τι ακτιβισμό κάνω ή όχι. Δε με νοιάζεις ούτε καίγομαι να σε πείσω για κάτι. <ΕΣΥ> βγήκες και είπες τι γίνεται στον κήπο, και ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. Τράβα κοιμήσου τώρα. Τα ζώα του κήπου έχουν ενημερωθεί ότι ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η κατάσταση που βιώνουν...



:a56:

Κοιτα ουτε εσυ με νοιαζεις....

Προφανως θες να το παιξεις αντιδραστικοτερος των αντιδραστικων....
Το να παραθεσουμε το τι κανουμε και σε τι επιπεδο για αυτα που μας ενοχλουν , εξυπηρετει μονο τον εντυπωσιασμο και οχι την ουσια ...αν θες ευχαριστως να σε ενημερωσω με π.μ....

Το οτι ανεφερα κατι που με ενοχλησε σε ενα Forum οπου υπαρχουν (πιστευω) ατομα που μοιραζομαστε ενα κοινο παθος και ισως εχουμε τις ιδιες ανησυχιες , σιγουρα δεν αποτελει λυση.....αλλα απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να αποδειξω το επιπεδο του ακτιβισμου μου προκειμενου να πω κατι που με ενοχλησε....δεν ειμαι υπολογος σε κανενα και πολυ περισσοτερο σε εσενα ...οκ?

Στην τελικη αν εισαι τοσο υπερανω ...μπορουσες απλα να αδιαφορησεις ...αλλα δεν το εκανες....απλα χρησιμοποιησες το post μου για να πεις την παπαριτσα σου με σκοπο τι?να αποδειξεις οτι σκεφτεσαι και πραττεις(δεν νομιζω αλλα τελως παντων)διαφορετικα?
so what ? οπως ειπες και εσυ .... τα ζωα στον ζωολογικο κηπο ενημερωθηκαν και για την δικη σου σταση και σε ευχαριστουν.....

...αντε καλον υπνο και σε εσενα (αν δεν εισαι μονιμα σε τετοια κατασταση...)

εισαι πολυ μπροστα ρε φιλε ...(το ειπα γιατι μαλλον γουσταρεις να το ακους)



και την συζητηση την τελειωνει αυτος που την αρχισε ....




:a019:

oiko1979
20/09/2006, 21:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
[B]Καλά, αυτή η λογική πάντα με ενθουσιάζε!

Βλέπουμε κάτι θεόστραβο, πάμε στους φίλους μας και λένε "α κοίτα κάτι μαλάκες", μας απαντάνε οι φίλοι μας "ναι ρε συ δίκιο έχεις, τι μαλάκες", και μετά κοιμόμαστε ήσυχοι. Αχ, και μετά η αμπελοφιλοσοφία για την παιδεία!!!! Α ρε αυτή η παιδεία τι έχει ακούσει. Της τα ρίχνουμε και αισθανόμαστε καλύτερα. Βέβαια αυτό το παράδοξο παραμένει: ΟΛΟΙ οι άλλοι ΔΕ την έχουν, αλλά ΕΜΕΙΣ την έχουμε!!! Τς τς τς

Χυμαντόρ δε θα κάτσω να σου εξηγήσω τι ακτιβισμό κάνω ή όχι. Δε με νοιάζεις ούτε καίγομαι να σε πείσω για κάτι. <ΕΣΥ> βγήκες και είπες τι γίνεται στον κήπο, και ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. Τράβα κοιμήσου τώρα. Τα ζώα του κήπου έχουν ενημερωθεί ότι ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ η κατάσταση που βιώνουν...

Μεγάλε είσαι πολύ λάθος...

Ξέρεις υπάρχει μια απλή έννοια που ως ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ έπρεπε να τη ξέρεις..

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!

Ο καθένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του ελεύθερα χωρίς φόβο και όποιος έχει αντίρρηση μπορεί με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα να απαντήσει και όχι με ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ και ανευ λόγου μπουρδολογίες...

ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΛΙΓΟ...

crs-k
20/09/2006, 21:57
Τι να πω?

Για τι πραγμα μιλαμε?

Μιλαμε για συμπεριφορα απεναντι στα ζωα, σε μια χωρα στην οποια υπαρχει ακομα το ΚΥΝΗΓΙ, οχι απο αναγκη για επιβιωση (εδω και πολλαααα χρονια), αλλα σαν ΣΠΟΡ !!!
Με εκπομπες στα ΚΡΑΤΙΚΑ (εκτος τωνα αλλων) ραδιοφωνα μαλιστα (ΝΕΤ Σαββατο 05:00) και με πληθος περιοδικων και ενθετων σε εφημεριδες!!! :mad:


Και για να προλαβω τον SF ... :wacko:

ΝΑΙ !!!

Εχω στειλει επιστολη στην ΝΕΤ για το θεμα και μ' εγραψε φυσικα στ' @ρχιδια της μιας κι η εκπομπη εχει χορηγο, το εντυπο "Κυνηγεσια και Κυνοφιλια" (τρομερο, isn't it?) που βαζει τσουβαλια διαφημιση στον σταθμο! :winka:







Οσο για την "διαμαχη" θα ηθελα να πω να κουλαρετε λιγακι κι οι δυο.

Καλη ειναι η λογικη του "κανε κατι κι εσυ", αλλα ΔΕΝ μπορεις απ' την αλλη να κανεις παραπονα ή υποδειξεις σε μια εταιρεια (ή και ιδρυμα ακομα) για τους ΠΕΛΑΤΕΣ της και την συμπεριφορα τους!

Τι θα κανει ο Ζωωλογικος Κηπος πχ?
Θα απαγορευσει σε μενα το Μ@λ@κα να ξαναπαω?
Ετσι κι αλλιως ΔΕΝ θα ξαναπηγαινα ...

Θα με δειρει?
Θα τραβιεται στα Δικαστηρια σαν υποδικος ...

Θα μου κανει μηνυση για "απρεπη συμεριφορα"?
ΔΕΝ υπαρχει αναλογος νομος ...

makis206
20/09/2006, 21:59
Συμφωνώ κι εγώ στο να χαλαρώσουμε όλοι μας..

Το ότι ο el_hymador ανέφερε αυτό που είδε και τον ενόχλησε δεν τον κάνει αυτόματα διαθέσιμο κι έτοιμο με φορτωμένα τα όπλα για μάχη και απ'την άλλη δεν σημαίνει οτι πάμε κατευθείαν στον ωχαδερφισμό...

Μπορούμε να το δούμε και σαν μια χρήσιμη ενημέρωση.

Προσωπικά δεν είχα ιδέα ούτε καν για την ύπαρξη του ζωολογικού κήπου, πόσο μάλλον για την κατάσταση που επικρατεί εκεί..

Όσοι όμως δεν γνώριζαν κι έμαθαν μέσω της αναφοράς του el_hymador κι ένοιωσαν έτοιμοι κι αποφασισμένοι γι'αντίσταση, μπορούν να το κάνουν ελεύθερα νομίζω και με τα χίλια μπράβο από μέρους μου..