PDA

View Full Version : SERVICE CBF 600 S 25,000km



possidi
18/09/2006, 11:36
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ,

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ SERVICE ΣΤΑ 25,000 ΚΜ...? ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

:-)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!

Υ.Γ. ΕΠΙΣΗΣ, ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SERVICE ΣΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΑ?

Nostra
18/09/2006, 12:43
εργασία 120

λάδια-΄φιλτρο λαδιού 60

τακάκια (αν χρειάζεται...) 33 ευρώ το ζευγάρι Χ 3 σετ

μπουζί 4 χ ~5,50

φίλτρο αέρα (χρειάζεται αλλαγή ή καθάρισμα (KN) ) ?


τι άλλο? ξεχνάω τίποτα?


:wave2:

possidi
18/09/2006, 14:23
Φιλε Nostra ευχαριστω πολυ!

Πω-πω...πολλα λεφτα ρε συ...δηλαδη αν θελω και τακακια θα μου βγει το κουστουμακι στα 300 ευρωπουλα...Τι λε ρε συ? ...

Παντως το Peugeot 206 οταν το πηγαινω για service πιο λιγα μου παιρνουν...Τι να πεις...

Thanx man και παλι.

makis206
18/09/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Παντως το Peugeot 206 οταν το πηγαινω για service πιο λιγα μου παιρνουν...Τι να πεις...

Δε λες τίποτα !

Στο 206 δίνω 45 ευρώ για αλλαγή λαδιών κάθε 5000χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού και υγρό υαλοκ/ρων.

Στο CBF έδωσα 109 ευρώ μόνο για 4 συνθετικά λάδια και εργασίες τεντώματος αλυσίδας και συμπλέκτη ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ στα πρώτα 6000χλμ που συμπλήρωσα πριν 15 μέρες !

62 ευρώ τα λάδια και 47 ευρώ εργασία !!!

:uplate: :uplate:

Nostra
18/09/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δε λες τίποτα !

Στο 206 δίνω 45 ευρώ για αλλαγή λαδιών κάθε 5000χλμ μαζί με φίλτρο λαδιού και υγρό υαλοκ/ρων.

Στο CBF έδωσα 109 ευρώ μόνο για 4 συνθετικά λάδια και εργασίες τεντώματος αλυσίδας και συμπλέκτη ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ στα πρώτα 6000χλμ που συμπλήρωσα πριν 15 μέρες !

62 ευρώ τα λάδια και 47 ευρώ εργασία !!!

:uplate: :uplate:

ρε Μanolo-Makis.... σε κλέψανε ρεεεεεεεε...

ξέρω , ξέρω στην Κρήτη όλα πληρώνονται.....

πάντως εγώ έχω τα ίδια λάδια από τα 4.000χλμ.

θα τα αλλάξω στα 13 με 14 χιλ. χλμ.

τότε θα κάνω και το πρωτό service

makis206
18/09/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε Μanolo-Makis.... σε κλέψανε ρεεεεεεεε...

Έφαγα μεγάλη ήττα με το που πήγα σπίτι.. άστα..

Υπολόγιζα γύρω στα 65 ευρώ τα λάδια συν καμμιά 10αριά (το πολύ) το φίλτρο λαδιού αφού τότε δεν ήξερα πόσο κόστιζε, σύνολο 75 το πολύ πολύ..

Να έχει και 10 ευρώ εργασία ; 15 ;

Σύνολο 90 άαααντε 100 στο τέρμα !! (όχι πως θά'τανε και λίγα)

Ήρθε η ώρα να πληρώσω και που λέει 109 ευρώ

Σκέφτηκα οκ, λίγο έξω έπεσα κι έδωσα 110 στρογγυλά στρογγυλά.

Πέρνω τις αποδειξούλες μου χωρίς να τις δω κι όταν πήγα σπίτι και τις είδα παλάβωσα.:uplate:

62 ευρώ τα λάδια (οκ είναι συνθετικά)

φίλτρο λαδιού ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ (οκ ίσως δεν χρειάζεται κάτι θα ξέρουν)

κι εργασία 47 ευρώ

-Ρεγουλάρισμα ντίζας συμπλέκτη (την γύρισα όπως την είχα αφού ξέρω πως να τη ρυθμίσω και να δουλεύει σωστά χωρίς να κάνω ζημιά στις αλλαγές ταχυτήτων)

-Τέντωμα και γρασσάρισμα αλυσίδας

Δεν είμαι απ'αυτούς που ζητάω εξηγήσεις ούτε θέλω να μου δικαιολογηθεί κάποιος για κάτι αφού πιστεύω οτι σαν αντιπροσωπεία κάνει σωστά τη δουλειά της απλά μένω με την απορία.

Στα 12000 τι θα πληρώσω ;:hypnotize

Να πάω αλλού ;

Και μάλλον καταλήγω στο δεύτερο..

lyk0s
19/09/2006, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


62 ευρώ τα λάδια (οκ είναι συνθετικά)

κι εργασία 47 ευρώ

Στα 12000 τι θα πληρώσω ;:hypnotize

Να πάω αλλού ;

Και μάλλον καταλήγω στο δεύτερο..

Πανε αλλου...οι τυποι ειναι κλεφτες....

Στα 6000 ειχα πληρωσει 65-70 ευρω δεν θυμαμαι ακριβως για αλλαγη λαδιου-φιλτρου,τεντωμα αλυσιδας-λαδωμα,και υποτιθεται οτι εκανε και εναν γενικο ελεγχο-τωρα εκανε η δεν εκανε δεν ξερω αλλα προβληματα τουλαχιστον δεν εχει βγαλει εως τωρα.

Τωρα θα κανω μεσα στην εβδομαδα και των 12000.Για να δουμε ποσο θα βγει...

makis206
19/09/2006, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Πανε αλλου...οι τυποι ειναι κλεφτες....

Αυτό θα κάνω κατά 99,9% Χρόνη.

Καταλαβαίνω οτι οι τιμές είναι στάνταρ σε όλες τις αντιπροσωπείες και δεν πιστεύω οτι έβαλαν περισσότερο "ζουμί" για να με κλέψουν, αλλά αυτές οι στάνταρ τιμές είναι κλέψιμο από μόνες τους μάλλον..

Είναι παρανοϊκό ακόμα και έτσι όπως ακούγεται, "αλλαγή λαδιών στα 6000χλμ 109 ευρώ"..:hypnotize

Κι εννοείται πως ότι έκαναν μπορούσα να το κάνω και μόνος μου πληρώνοντας μόνο για τα λάδια και το φίλτρο λαδιού που εγώ θα το άλλαζα έτσι κι αλλιώς ενώ εκεί δεν το άλλαξαν.

Κι είναι μαλακία να πετάμε έτσι τα επιπλέον 50ευρα..

:beer: :wave2:

javaneze
19/09/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εργασία 120

λάδια-΄φιλτρο λαδιού 60

τακάκια (αν χρειάζεται...) 33 ευρώ το ζευγάρι Χ 3 σετ

:sick: :sick: :confused: :confused: :confused: :cry:

λάδια-΄φιλτρο λαδιού 45

τακάκια (αν χρειάζεται...) 20-25 ευρώ το ζευγάρι ferodo Χ 3 σετ

Ρε Τασο και εσενα ψιλο ακριβος ειναι ρε φιλε ...

Αληθεια γιατι 120 εργατικα; βαζεις και ρυθμιση βαλβιδες;

possidi αν το μηχανακι το νιωθεις «καλα» και δεν μπερδευει, μην πας για ρυθμιση βαλβιδες....
τσαμπα χρηματα γιατι ουσιαστικα δεν ειναι ’’ρυθμιση’’... ειναι ’’ελεγχος’’ βαλβιδες αλλα χρεωση ’’ρυθμιση’’ :winka:

makis206
19/09/2006, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
λάδια-΄φιλτρο λαδιού 45

Νικόλα φυσικά μιλάς για ημισυνθετικό λάδι ε ;

Για τις βαλβίδες αυτό που είπες το έχω ακούσει και από φίλο !

:beer: :beer:

Nostra
19/09/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
:sick: :sick: :confused: :confused: :confused: :cry:

λάδια-΄φιλτρο λαδιού 45

τακάκια (αν χρειάζεται...) 20-25 ευρώ το ζευγάρι ferodo Χ 3 σετ

Ρε Τασο και εσενα ψιλο ακριβος ειναι ρε φιλε ...

Αληθεια γιατι 120 εργατικα; βαζεις και ρυθμιση βαλβιδες;



πήρα τηλ. και ρώτησα.... μάλλον υπερέβαλα λίγο στις τιμές.... :D

Tο GPS Castrol που βάζω εγώ έχει 13,00 το λίτρο
(αν πάρεις τα λάδια και φύγεις είναι 10 ευρώ το λίτρο,
αν πάς να τα πάρεις από το praktiker έχουν 12,20 ευρώ/λίτρο,
αν πας σε κάνα λαδέμπορα μπορεί να τα βρεις προσφορά και 9 ευρώ/λίτρο, αν, αν, αν φόρα και μπουφάν)
Φίλτρο λαδίου 6,80 (honda)
τα τακάκια που έγραψα 33 ευρώ αφορούν τα honda τακάκια

για την εργασία.....

αλλαγή λάδιών, αλλαγή τακάκια, γρασάρισμα αλυσίδας ΔΕΝ χρεώνονται

εργασία: εξαέρωση και έλεγχος φρένων, τέντωμα αλυσίδας, γενικός έλεγχος, ρύθμιση βαλβίδων (αν θέλει ο πελάτης και αν χρειάζεται φυσικά), αλλαγες φίλτρων , συμπλήρωση υγρού ψυγείου κ.α.

σίγουρα κάτι ξεχνάω....

για όλα τα παραπάνω γίνεται και χρεώνεται μόνο ότι χρειάζεται να γίνει....

Μπροστά στα 47 ευρώ που χρέωσαν στον makis206 στην κρήτη για αλλαγή λαδιών :eek:

μια χαρά είναι τα παραπάνω.... ;)

και όπως γνωρίζετε service με service έχει διαφορά.... ;) ;)


:wave2:

Nostra
19/09/2006, 11:45
Λοιπόν... φίλοι

για να τα πάρουμε με τη σειρά...

ΛΑΔΙΑ

κάθε 6-7 χιλ. χλμ. αλλαγή και κάθε δεύτερη φορά αλλαγή φίλτρου λαδιών (εγώ θα τα κάνω κάθε 8.000 χλμ. καινούρια βγήκαν την πρώτη φορά)

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ

αλλαγή στα 12-13 χιλ.χλμ. με καθαριζόμενο φίλτρο ΚΝ και ξεμπέρδεψες μια και καλή....

ΤΑΚΑΚΙΑ

όταν χρειάζονται... καμία σχέση με το service

μόνο τα πίσω ή μόνο τα μπροστά (τα μπροστά εννοείται μαζί) ανάλογα με τη φθορά που επιφέρει η χρήση τους...

εγώ ας πούμε πίσω άλλαξα στα 7500 χλμ. (ο προηγούμενος στα 3.700 χλμ που του είχε κάνει μάλλον πάταγε μόνο πίσω...)
για τα μπροστινά έχω καμιά 2000 χλμ ακόμα (έχουν κάνει ήδη 10000χλμ.)

ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
δε χρειάζονται αλλαγή εκτός κι αν αλλάχθουν τα σωληνάκια σε υψηλής πίεσης
αν με καινούρια τακάκια "πέσει" η φούσκαλα κάτω από επιτρεπτό επίπεδο στον δείκτη τότε συμπληρώνεις με ίδια μάρκα και τύπο υγρού
εξαέρωση χρειάζεται μόνο αν καταλάβετε "κενό" ή κακή απόκριση στα φρένα

ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

ο κινητήρας του 1999 του CBR600F4 είναι διαμάντι και άσπαστος .+-
μόνο αν "ξέφυγε" από το εργοστάσιο εκτός ορίων μια ή παραπάνω βαλβίδες.... θα το καταλάβετε όμως
Από την άλλη αν κάτσει ο μηχανικός και ρυθμίσει όλες (16?) τις βαλβίδες να είναι ακριβώς οι ίδιες και όχι απλά εντός ορίων (παλούκι δουλειά!) τότε καταλαβαίνεις αλλιώς τον κινητήρα

ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ

μέσα στην τιμή της εργασίας και γίνεται σε κάθε "μεγάλο" service

ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ

γύρω στα 5-6 ευρώ Χ 4 και αλλάζονται σε κάθε "μεγάλο" service (12.000klm.)




Μάγκες μπορείς να πας σε ένα συνεργείο και να σου χρεώσουν εργασία 40 ευρώ... αλλά εκεί θα αλλάξουν λάδια, φίλτρα(?), άντε και να γρασάρουν την αλυσίδα. Και θα σου πουν ότι ρυθμίσανε και βαλβίδες ή/και καρμπυρατέρ και οι βίδες τους θα είναι άβγαλτες(!).

Πας σε κάποιον σαν αυτό που πάω εγώ και πληρώνεις 80 ευρώ εργασία (χωρίς ρύθμιση βαλβίδων) και φεύγοντας καταλαβαίνω ότι οδηγώ "άλλο" μηχανάκι....

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά...
Πως θα σφιχτούν τα μπουζί, πως θα τεντωθεί η αλυσίδα, πως θα ρυθμιστεί το καρμπυρατέρ, ακόμα και πως θα αφήσεις το μηχανάκι να στεγνώσει από λάδια πρριν κάνεις την αλλαγή...
Τα έχω φάει στη μάπα... η εμπιστοσύνη και η συνέπεια για μένα αξίζουν τη διαφορά στο κόστος του service.

:wave2:

javaneze
19/09/2006, 14:05
Mακη ντρεπομαι που στο λεω αλλα δεν ξερω 100%:blush: :blush: :blush:

Μαλλον ναι ομως, ημι πρεπει να ειναι. Ουτε μαρκα δεν ξερω ... :blush:

-----

Τασο now u’r talkin γιατι πριν παρα'ακουγοσαντε ακριβα :)

Παντως μην φιλε μην εχεις την λαθος εντυπωση οτι ντε και καλα πρεπει να το ακριβοπληρωσεις το συνεργειο για να σου κανουν καλη δουλεια.
Αντιθετα γνωριζω πολλα που και αρκετα θα σου παρουν, και δεν θα σου κανουν και δουλεια.

Μην παιρνεις παραδειγμα το δικο σου συνεργειο που ετυχε και επεσες σε καλα παιδια και ενδεχομενως καλους μηχανικους.
Αυτο δεν θα αλλαζε οσο και να χρεωναν.:winka:

:beer:

makis206
19/09/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Λοιπόν... φίλοι
για να τα πάρουμε με τη σειρά...

Αυτό είναι ποστ !

Εγώ το κάνω sticky στον σκληρό !:lol:


Κανονικά θα έπρεπε να το τυπώσω και να τους το κάνω αφίσα αλλά τέλος πάντων..

Νά'σαι καλά ρε Τάσο



:beer: :wave2: :beer:

possidi
20/09/2006, 07:36
ΠΑΙΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ CBFακι ΜΟΥ Τ'ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ...ΛΕΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟ...ΑΝΕΥ ΠΛΑΚΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ SUPER!

THANKS GUYS!!!

Υ.Γ. ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΟΜΩΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΔΕ ΜΟΥ 'ΠΕ ΚΑΝΕΙΣ...

anixneyths
16/11/2006, 10:33
σου είπα μην ασχολήσαι με τα σέρβις και δεν με άκουσες... Τίποτα δεν παθαίνει!!!


Όσες τούμπες παίρνει μια Honda τόσο καλύτερη γίνεται!!! Να το θυμάσε αυτό...

Και φαντάσου πως δεν είμαι και "Hondaκιας"...

Καλημέρα σε όλους.:D

possidi
02/12/2006, 12:02
Λοιπον το κανα το σερβις....ακουσατε - ακουσατε ποσο μου στοιχισε....

Αλλαγη λαδιων, καθαρισμα φιλτρου αερα [οχι αλλαγη] και κανινουργια μπουζι ολα αυτα [μαζι με εργατικα]....ποσο?

ΜΟΝΟ 225 Ευρω...ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!

Μου τον πιασαν?

harlek
02/12/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi

Μου τον πιασαν?

Όχι, γιατί το λες αυτό;

alex14
02/12/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Λοιπον το κανα το σερβις....ακουσατε - ακουσατε ποσο μου στοιχισε....

Αλλαγη λαδιων, καθαρισμα φιλτρου αερα [οχι αλλαγη] και κανινουργια μπουζι ολα αυτα [μαζι με εργατικα]....ποσο?

ΜΟΝΟ 225 Ευρω...ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!

Μου τον πιασαν?

Εσυ τι λες ? Εκτος και αν το service στο εκανε αυτη .. :D


70978

ronin1
02/12/2006, 15:58
βαλε τη φωτο κανονικα ρε!!!!!!

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΗ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ >>>ΘΑ ΜΠΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!!

η σε ΠΜ!!!

Nostra
04/12/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Λοιπον το κανα το σερβις....ακουσατε - ακουσατε ποσο μου στοιχισε....

Αλλαγη λαδιων, καθαρισμα φιλτρου αερα [οχι αλλαγη] και κανινουργια μπουζι ολα αυτα [μαζι με εργατικα]....ποσο?

ΜΟΝΟ 225 Ευρω...ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!

Μου τον πιασαν?



:eek: :a53: :a47: :a018: :a018: :a66: :a31: :a31: :a31:


κι εσύ τα έδωσες? :confused:

μήπως είναι πιασμένος ο κwλος σου σήμερα?

:mad:

javaneze
05/12/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
βαλε τη φωτο κανονικα ρε!!!!!!

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΗ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ >>>ΘΑ ΜΠΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!!

η σε ΠΜ!!!
EΛΑ ΝΤΕ !!!! Λες και μας μαρανε μισο στηθος !!!

Αναμενω κι εγω την οριτζιναλ!



Ποσσιδι κι εμενα μου φαινεται οτι στον χοντρο-επιασαν ... Ρε φιλε μηπως σου εκανε και ελεγχο/ρυθμιση βαλβιδες και ξεχασες να το αναφερεις; γιατι μονο ετσι θα δικαιολογουνταν τα χρηματα...

possidi
05/12/2006, 16:30
Ναι οντως... εγινε ελεγχος στις βαλβιδες αλλα ΟΧΙ ρυθμιση...και παλι ομως πολλα τα λεφτα...

Τουλαχιστον τα παιδια ηταν ορεξατα και το συνεργειο θυμιζε χειρουργειο...παλι καλα!

Ταξιδευτής
06/06/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εργασία 120

λάδια-΄φιλτρο λαδιού 60

τακάκια (αν χρειάζεται...) 33 ευρώ το ζευγάρι Χ 3 σετ

μπουζί 4 χ ~5,50

φίλτρο αέρα (χρειάζεται αλλαγή ή καθάρισμα (KN) ) ?


τι άλλο? ξεχνάω τίποτα?


:wave2:

:eyepop: Και μετα μου λετε οτι τα Ιταλικα εχουν ακριβα σερβις! :rolleyes: Εμενα στα 20 χιλ χλμ μΕ ειπανε γυρω στα 350 ευρω. ;) (Μια χαρα αν σκεφτεις οτι μιλαμε για χιλιαρι superbike και δη Ιταλικο)! :beer:

Nostra
06/06/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:eyepop: Και μετα μου λετε οτι τα Ιταλικα εχουν ακριβα σερβις! :rolleyes: Εμενα στα 20 χιλ χλμ μΕ ειπανε γυρω στα 350 ευρω. ;) (Μια χαρα αν σκεφτεις οτι μιλαμε για χιλιαρι superbike και δη Ιταλικο)! :beer:

Νικόλα όταν με το καλό φτάσεις στα 20.000χλμ. και το πας για service...

ξαναέλα να το πεις αυτό...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Drake21
07/06/2007, 02:13
Να πω και εγω τη λαλακια μου....???


Καθε 4.000-5.000 λαδια(αν κυκλοφορει πολη επιβαλεται 4.000)και αυτο αν τα λαδια ειναι ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ!!!
Φιλτρο λαδιου σε καθε servise αλλα αν θελετε αλαζεται συνεχεια,μικρο το κοστος...
Εγω εχω κανει 20.000 χλμ και τα τακακια ειναι ακομα καινουρια τα πισω...το μπροστα εχει καμια πενταρα ακομα...

Αν θελουμε να κρατησουμε τη μηχανη πολλα χρονια για καλο δικο μας(και το λεω γιατι δεν ειναι ολα Honda)αλλα και για μικρη παντα διαφορα στις επιδοσεις καθε 12.000-15.000 servise βαλβιδες και καθαρισμα(λυσιμο και καθαρισμα,οχι ΡΥΘΜΙΣΜΑ!!!)στα καρμπυρατερ...και εξαερωση στα φρενα...ακου εκει πρεπει να μην εχεις καλη αποκριση...εξαερωση για να εχεις την απολυτη αποκριση και αισθηση ΠΑΝΤΑ,φρενα ειναι ρε,φρενα και λαστιχα θες για να εισαι ορθιος και λιγο αναρτυσεις...

Και μια φορα το χρονο ολα τα υγρα καλο ειναι να αλαζουν,μηδενικο κοστος εχει...

Και τελος,οχι μπουζι των 5 ευρω....αυτα που κανουν 25 οποιος μπορει βαζει(η 15 δεν θυμαμαι)...μετα ξεχνας να τα ξανααλαξεις και καμια σχεση στις επιδοσεις....δε θυμαμαι μονο πως τα λενε...
Anyway,κατι ξεχασα τωρα αλλα...ειναι αργα!!!Ελπιζω να μη με λετε ολοι καραγκιοζη!!:p :p :p

cbfakias
07/06/2007, 19:02
Eγώ το πήγα πριν μια βδομάδα για το πρώτο του service(1000km) και μου κάνανε αλλαγή λαδιών-φίλτρου, τεντωμα-λάδωμα αλυσίδας, συμπλήρωμα υγρών, ψέκασμα στις μανέτες, τσεκάρισμα-συμπλήρωμα αέρα στα λάστιχα και για κερασάκι μου έβαλαν και πλαίσιο στην πινακίδα (για να έχουν κ τη διαφήμιση βέβαια :) )...τιμή...58 ευρώ!!!

Από τα παραπάνω post που διάβασα νιώθω αρκετά ευχαριστημένος...βέβαια, ήμουν παρών στο service και πιθανόν να θέλαν να με πιάσουν πελάτη οπότε να κάναν και το κάτι παραπάνω...;)

Ο τύπος πάντως μου φάνηκε γαμώ τα παιδιά και μπορώ να πω με κέρδισε...α, μου είπε αλλαγή λαδιών να κάνω κάθε 3-3,5 χιλ.χλμ για εντός πόλης κυκλοφορία...πως το βλέπετε?

Nostra
07/06/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbfakias
α, μου είπε αλλαγή λαδιών να κάνω κάθε 3-3,5 χιλ.χλμ για εντός πόλης κυκλοφορία...πως το βλέπετε?

υπερβολή.... :sick:


μεγάλη υπερβολή...


άποψή μου φυσικά!

Drake21
08/06/2007, 01:23
Αν το λαδι ειναι ημισυνθετικο ειναι απολυτα λογικο αυτο φιλε Nostra,οχι υπερβολη....
6000 αντεχει το πολυ σε ιδανικες συμθηκες...οχι πολη δηλαδη που ολη την ωρα βεντιλατερ...κτλ...
Σκεψου το σασμαν,που δουλευει ολη την ωρα και λυπενεται απο το ιδιο λαδι που εχει καει μεσα στους κυλινδρους...


Αυτα που λεμε τωρα βεβαια υσχιουν παλυ για Γερμανια πχ που τις μηχανες τις κρατανε και κανουμ χλμ....(500.000 με 1.000.000 χλμ λενε οτι αντεχουν!!!)οχι στην Ελλαδα που λεμε 32.000χλμ,πολλα ειναι!!!

Στην Ελλαδα που μολις παει 30.000χλμ την δηνουμε(τοτε ουσιαστικα που αρχιζει να στρωνει το μοτερ,τοσο μαλακες ειμαστε!!!Βαζω και εμενα μεσα...)ισως να εχεις δικιο οτι ειναι υπερβολη!!!

javaneze
08/06/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbfakias
...ψέκασμα στις μανέτες...

α, μου είπε αλλαγή λαδιών να κάνω κάθε 3-3,5 χιλ.χλμ για εντός πόλης κυκλοφορία...πως το βλέπετε?
Ti einai το ψεκασμα στις μανετες;

Για τα λάδια, καθε τοσο μου λεει και ο δικος μου. Μεχρι τωρα τα αλλαζω καθε 3500-4500 χλμ πανω κατω, χωρις να εχω προσεξει καμια διαφορα στην αποδοση ουτε κατα το τελος της χιλιομετρικης περιοδου, ουτε κατα την αλλαγη.
Αυτα που βαζω πρεπει να ειναι ημισυνθετικα.

makis206
08/06/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Ti einai το ψεκασμα στις μανετες;

Λαδάκι στις ντίζες και λίγο στον πείρο που στηρίζει τη μανέτα Νικόλα :winka:

Εγώ πάντως θα το πηγαίνω σύμφωνα με το manual εκτός απ'την αλλαγή λαδιών που την κάνω κάθε 6000 ενώ το manual αναφέρει τα 12000. Δεν το φοβάμαι κιόλας αφού το 90% των χιλιομέτρων του γίνονται στην εθνική οδό.

Από βδομάδα μπαίνω για το σέρβις των 12000 και λέω ν'αλλάξω και τα μπουζί, το manual λέει για τα 24000, τι λέτε γι'αυτό ρε παίδες ;

Αφού ούτως ή άλλως θα τα βγάλει να τα ελέγξει, καλύτερα δεν θά'ταν να τ'αλλάξει κιόλας ;

Τα 30-40 ευρά που χρειάζονται δεν μου περισσεύουν αυτές τις μέρες πάντως αλλά ευκαιρία είναι να ξεγνοιάσω για άλλα 12000 χιλιόμετρα. Μήπως όμως δεν χρειάζεται πραγματικά η αντικατάστασή τους και θα πετάξω άδικα την 30άρα ;

Εσείς τ'αλλάξατε στα 12000;

:beer:

geopitt
08/06/2007, 10:42
Μακη εγω πρωτη φορα αλλαξα μπουζι στα 18.000 χλμ.Μαλιστα
βγηκαν πεντακαθαρα αλλα ειπα στον μηχανικο να τα αλλαξει.
Λαδια αλλαζω καθε 6.000 χλμ και ειναι συνθετικα (οχι full-συνθετικα).

makis206
08/06/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
Μακη εγω πρωτη φορα αλλαξα μπουζι στα 18.000 χλμ.Μαλιστα
βγηκαν πεντακαθαρα αλλα ειπα στον μηχανικο να τα αλλαξει.


Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά λέω, αφού θα τα βγάλει που θα τα βγάλει να τα τσεκάρει (έτσι μου είπε στο κλείσιμο του ραντεβού) καλύτερα δεν θά'τανε να τ'αλλάξει κατευθείαν ;

Δε γμται, αφού τα έχω βάλει στο πρόγραμμα θα του πω να τ'αλλάξει, μια CBFα την έχουμε :lol:

:beer:

Nostra
08/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ πάντως θα το πηγαίνω σύμφωνα με το manual εκτός απ'την αλλαγή λαδιών που την κάνω κάθε 6000 ενώ το manual αναφέρει τα 12000. Δεν το φοβάμαι κιόλας αφού το 90% των χιλιομέτρων του γίνονται στην εθνική οδό.
:beer:


ρε συ θα μας τρελλανεις?

που λεει αλλαγη λαδιων καθε 12?

καθε 6 λέει... :mad:


μάκη αμα δεν εχεις φραγκα

φτασε μέχρι τις 14.000 και άλλαξε μονο λαδια, φιλτρο λαδιου και καθαρισμα του ΚΝ...

(τα μπουζί έχουν 5,50 ευρω το ενα και αλλαζονται ευκολα αλλά άστα ... τιποτα δεν θα εχουν)

τίποτα άλλο....

κάνε ενα καλο στις 24.000 (με ενδιάμεσα μονο αλλαγη λαδιων)... μη μασας δε προκειται να παθει τιποτα η μηχανη...

ακου με

makis206
08/06/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ θα μας τρελλανεις?
που λεει αλλαγη λαδιων καθε 12?
καθε 6 λέει... :mad:

Ωχ ναι, χαζομάρα..

Κάθε 12 λέει για το φίλτρο..:D

Τάσο όλα θα του τ'αλλάξω ρε, το ξέρω ότι δεν παθαίνει τίποτα αλλά το πήρα απόφαση κι ας βγω στη βίζιτα για να τη βγάλω τον Ιούνη.:lol:

Θενξ πάντως

:beer:

makis206
11/06/2007, 23:20
Τάσοοοοοοοοο !! Επιτέλους ευχάριστα μαντάτα ρεεεεεεεεεεεεεεε !!!:sun: :sun:

Κατ'αρχήν βρήκα συνεργείο εντιμότατο, το δουλεύουν δυο παλικάρια που είναι αδέρφια και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ με κεφαλαία γράμματα, εξυπηρετικότατοι, με άψογες τιμές και με διάθεση ν'αφήσουν τον πελάτη τους ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ !!

Σέρβις 12000 χιλιομέτρων λοιπόν, αυτά που ζήτησα.

Αλλαγή:

-Λάδια
-Φίλτρο λαδιού ("μαμά")
-Μπουζί (παρόλο που το manual αναφέρει αντικατάσταση στα 24000)

Έλεγχος ή ρύθμιση/καθάρισμα/λίπανση/αντικατάσταση

-Φίλτρο αέρα
-Τακάκια
-Ρύθμιση καρμπυρατέρ (λόγω τοποθέτησης φίλτρου Κ&Ν και τελικού εξάτμισης):winka:
-Ντίζες γκαζιού, συμπλέκτη
-Κι ότι άλλο έκριναν απαραίτητο

Τα παλικάρια αντικατέστησαν λάδια και φίλτρο λαδιού και με τον πιο έντιμο τρόπο μου είπαν το εξής:

"Σου κάναμε ότι ζήτησες αλλά τα μπουζί τα βγάλαμε και ήταν ολοκαίνουργια, και νά'σουν εδώ να απαιτούσες αντικατάσταση εγώ δεν θα στα άλλαζα ! Κι επειδή τα μπουζί είναι ιριδίου όταν θα τα ξαναελέγξουμε στα 24000χλμ φρόντισε να βρίσκεσαι εδώ να δεις και με τα ίδια σου τα μάτια ότι θα είναι ακόμα σαν καινούργια !"

Όπως ακριβώς μου τό'πες φίλε, στην αντιπροσωπεία απλώς θα μου τα άλλαζαν αφού το είχα ζητήσει στην αρχή..

-Άλλαξαν λοιπόν λάδια και φίλτρο.
-Τέντωσαν και γράσσαραν αλυσίδα.
-Έλεγξαν τακάκια (έχουν άλλο τόσο ψωμί ακόμα)
-Έλεγξαν φίλτρο αέρα(λαμπίκο!)
-Λάδωσαν ότι ντίζα βρήκαν μπροστά τους
-Λάδωσαν τα ελατήρια των δυο σταντς !
-Έλεγξαν μπουζί
-'Ελεγξαν φώτα (εντάξει χεστήκαμε):lol:
-Έπλυναν τη CBFα μου ! Και μη φανταστείτε κανα μπουρτζουλοπλύσιμο, μιλάμε για επαγγελματική δουλειά !
-Τέλος, έκαναν τις απαραίτητες ρυθμίσεις στις πεταλούδες των καρμπυρατέρ που όπως είπαν χρειάζονταν στο μηχανάκι για να δουλέψει σωστά μετά την τοποθέτηση του φίλτρου και του τελικού παρόλο που δεν υπήρξαν ποτέ και πουθενά αρρυθμίες.

Αποτέλεσμα ;

Τάσο και παίδες γενικότερα, το μηχανάκι δεν το αισθάνθηκα ποτέ έτσι !!

Μέχρι 90 το πήγα γιατί είναι φρεσκολαδωμένη η αλυσίδα και του φέρθηκα σεμνά σήμερα αλλά σε όλες μα σε όλες τις ταχύτητες με το που φτάνανε στις 3500 με 4000 στροφές, είχαν την τάση να ωθήσουν το μοτέρ ν'ανέβει ψηλότερα !

Δεν το αισθάνθηκα ποτέ ξανά αυτό το πράγμα, μια ζωηράδα ; Ότι και να πω θα είναι λίγο για τον ενθουσιασμό μου ! Ίσως να είναι αυτό που είχε αναφέρει ο javaneze όταν είχε ρυθμίσει και τα δικά του τα καρμπυρατέρ, ότι και νά'ναι περιμένω πως και πως το ΣΚ που θα πάμε άτα !

Κι όλα αυτά με 130 ευρώ, είχα στο πορτοφόλι πολλά περισσότερα για παν ενδεχόμενο αλλά βρήκα εύκαιρα δυο 20ευρα και του τά'δωσα μαζί με το κατοστάρικο απαιτώντας να κρατήσει το 10ευρω που ετοίμαζε για ρέστα.

Αν γυρίσω 7-8 μήνες πίσω και θυμηθώ τα 120κάτι που έδωσα στην αντιπροσωπεία για δυο-τρεις εργασίες και με μόνη αντικατάσταση στα λάδια για το σέρβις των 6000χλμ με πιάνει πανικός όταν σκέφτομαι τι θα τους έδινα αν σήμερα το πήγαινα εκεί και μου κάνανε τα ίδια πράγματα ! :uplate:

Το λέω και το δηλώνω με υπογραφές και τα τοιάυτα.

Αυτές τις μέρες θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος κάτοχος CBF-600 που υπάρχει πάνω στον πλανήτη, μη δοκιμάσετε να κάνετε τίποτα, εγώ ακόμα ο πιο ευτυχισμένος θα είμαι !

Από βδομάδα ότι θέλετε :lol:

Σώθηκα Τασούλη, έφυγε ένα τεράστιο βάρος τώρα που βρήκα ένα συνεργείο άξιο σαν το δικό σου φίλε.

:beer:

Drake21
12/06/2007, 00:58
Τα χρηματα για τις εργασιες που λες και τα ανταλακτικα ειναι παρα πολυ καλα...δε μας λες που ειναι τα παιδια να πηγαινουμε και εμεις...


Με βαλβιδες δεν ασχοληθηξαν καθολου φανταζομαι!!!


Μπραβο κουκλε,παντα τετοια!!!

makis206
12/06/2007, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Τα χρηματα για τις εργασιες που λες και τα ανταλακτικα ειναι παρα πολυ καλα...δε μας λες που ειναι τα παιδια να πηγαινουμε και εμεις...
Με βαλβιδες δεν ασχοληθηξαν καθολου φανταζομαι!!!

Το συνεργείο δεν έγραψα ποιο είναι γιατί... βρίσκεται στα Χανιά ! :lol:

Όποιος το χρειαστεί πάντως μπορώ να του το δώσω με πμ.:winka:

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ασχοληθούν με βαλβίδες, θα τσεκάρουν στα 24000χλμ αλλά το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειαστούν την παραμικρή παρέμβαση αν κρίνω απ'τα λεγόμενα CBFάδων που πέρασαν απ'αυτό το στάδιο.

Νά'σαι καλά φίλε :beer: :beer:

makis206
13/06/2007, 12:25
Πώπωπωπωπω μιλάμε στον παράδεισο έκανε σέρβις η μαυρούκα !:eyepop:

Μέχρι και στους διακόπτες του τιμονιού μου βάλανε λαδάκι συντήρησης και τ'ανακάλυψα σήμερα που άρχισε να ψιλοστάζει από κάτω !:rotflmao:

Πλάκα πλάκα έχω μείνει μλκας με τη δουλειά που κάνανε τα παλικάρια, λες και δεν άφησαν τίποτα που να μην το κοίταξαν πάνω στη μηχανή μου.

:a30: :a30: :a30:

Nostra
13/06/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πώπωπωπωπω μιλάμε στον παράδεισο έκανε σέρβις η μαυρούκα !:eyepop:

Μέχρι και στους διακόπτες του τιμονιού μου βάλανε λαδάκι συντήρησης και τ'ανακάλυψα σήμερα που άρχισε να ψιλοστάζει από κάτω !:rotflmao:

Πλάκα πλάκα έχω μείνει μλκας με τη δουλειά που κάνανε τα παλικάρια, λες και δεν άφησαν τίποτα που να μην το κοίταξαν πάνω στη μηχανή μου.

:a30: :a30: :a30:


ο μονοφθαλμος στους τυφλους βασιλεύει....

ελπίζω να παραμείνει έτσι η σχέση σου με αυτό το συνεργειο


:wave2: :wave2:

lyk0s
18/09/2007, 01:28
Εκανα το service των 24.000(στα 25.000) με κοστος ...250 ευρω

Εγιναν:

-Αλλαγη λαδιου
-Αλλαγη μπουζι
-Καθαρισμα φιλτρο αερα
-Αλλαγη φιλτρο λαδιου
-Αλλαγη υγρα ψυγειου μηχανης
-Ελεγχος βαλβιδων
-Αλλαγη ελαστικου δακτυλιου απο αριστερο πλαινο καπακι σελας
-Καποια αλλα οπως λαδωμα αλυσιδας,τεντωμα,λαδωμα σε μανετες και τετοια

Κοστος
-Λαδι shell ημι 4χ12 48ευρω
-Μπουζι ngk honda 4x9 36ευρω
-Φιλτρο λαδιου honda 8ευρω
-αντιψυκτικο shell 2x6 12ευρω
-ελαστικος δακτυλιος(το λαστιχακι)
απο αριστερο πλαινο καπακι σελας 3ευρω
-Εργασια 150ευρω

Συνολο 257ευρω!(με το σκοντο 250)

Και τις βαλβιδες οπως τις ανοιξαν τις εκλεισαν...

javaneze
22/10/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Εκανα το service των 24.000(στα 25.000) με κοστος ...250 ευρω

Εγιναν:

-Αλλαγη υγρα ψυγειου μηχανης

Και τις βαλβιδες οπως τις ανοιξαν τις εκλεισαν...
Χρονη τα υγρα στο ψυγειο γιατι τα αλλαξες; Σου ειπε καποιος οτι επρεπε ή ειχες καποιο προβλημα;

Εφτασα αισιως κι εγω τα 24.000 και ειμαι για το μεγαλο. Μπροστινα τακακια δεν χρειαζομαι ακομα παρολο που δεν τα εχω αλλαξει ποτε, αντιθετα τα πισω θελουν παλι αλλαγη και θα ειναι τα 4α.

Το λοιπον με ενα ζευγαρι τακακια (25ευρω) και μια νεα μπαταρια που χριαζομαι (50ευρω) θα παει με ρυθμιση βαλβιδων 330 ευρω απο οτι μου ειπε ο μηχανικος.

Επειδη αφ'ενος μου ηρθε ο νταμπλας για το σχεδον μισο μηνιατικο, αφ'εταιρου επειδη απο οσους διαβασα που κανατε βαλβιδες δεν πειραξαν τιποτα οι μηχανικοι λεω μηπως να αποφυγω αυτο το εξοδο και να μην κανω βαλβιδες.
Λαδακια δλδ τακακια και τελος.
Τι λετε, γιατι ειμαι λιγο προβληματισμενος οσον αφορα την αποφαση.:confused:

Υ.Γ. Ρωτησα αν ειναι να αλλαξω μονο τα μπουζι αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι ειναι τετοια η διαδικασια που αν ειναι να αλλαξει μπουζι να κανει και βαλβιδες γιατι λεει παλι θα ανοιξει το μοτερ (; ) οποτε παλι τα εργατικα ειναι αρκετα ... οντως ή με δουλευε;

makis206
23/10/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Επειδη αφ'ενος μου ηρθε ο νταμπλας για το σχεδον μισο μηνιατικο, αφ'εταιρου επειδη απο οσους διαβασα που κανατε βαλβιδες δεν πειραξαν τιποτα οι μηχανικοι λεω μηπως να αποφυγω αυτο το εξοδο και να μην κανω βαλβιδες.
Λαδακια δλδ τακακια και τελος.
Τι λετε, γιατι ειμαι λιγο προβληματισμενος οσον αφορα την αποφαση.:confused:
Υ.Γ. Ρωτησα αν ειναι να αλλαξω μονο τα μπουζι αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι ειναι τετοια η διαδικασια που αν ειναι να αλλαξει μπουζι να κανει και βαλβιδες γιατι λεει παλι θα ανοιξει το μοτερ (; ) οποτε παλι τα εργατικα ειναι αρκετα ... οντως ή με δουλευε;

Nίκο το ίδιο μου είπε κι εμένα ο μηχανικός μου στο σέρβις των 12000, ότι στα 24000 δηλαδή το πιθανότερο είναι να μη χρειαστεί καν να κοιτάξει τις βαλβίδες, θα κάνει τον απαραίτητο έλεγχο αλλά η εμπειρία του σ'αυτό το μοτέρ του έχει αποδείξει ότι δεν θα χρειαστεί καν να πιάσει το φιλεράκι που τις ρυθμίζουν.

Νομίζω ότι επιβάλλεται ο έλεγχος όμως εκτός κι αν θέλεις να το αναβάλεις για το επόμενο σέρβις στα 30000 ας πούμε.

Τα δικά μου τα μπουζί τα τσέκαρε πάντως στα 12000 και τα βρήκε ολοκαίνουργια, δεν ξέρω πόση διαδικασία χρειάστηκε, νομίζω όμως ότι πρέπει να αφαιρεθεί το ψυγείο νερού χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μιλάμε για κάτι ιδιαίτερα χρονοβόρο, ένα απλό ξεβίδωμα του κάνει για να το βγάλει πιο έξω με σκοπό να μπορέσει να γυρίσει το μπουζόκλειδο.

Γνώμη μου ; Κάντα όλα μαζί και ξέγνοιασε για άλλα 25000 χιλιόμετρα !

:beer:

Nostra
27/10/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Υ.Γ. Ρωτησα αν ειναι να αλλαξω μονο τα μπουζι αλλα μου ειπε ο μηχανικος οτι ειναι τετοια η διαδικασια που αν ειναι να αλλαξει μπουζι να κανει και βαλβιδες γιατι λεει παλι θα ανοιξει το μοτερ (; ) οποτε παλι τα εργατικα ειναι αρκετα ... οντως ή με δουλευε;


:confused: :confused: :confused: :confused:

ε? :sick:









δε χρειάζονται ρύθμιση ρε Νικόλα, ρύθμιση καρμπυρατερ όμως μπορεί να θες...

javaneze
30/10/2007, 11:45
Παλι μωρε Τασο ... πριν 5.000 χλμ τα ειχα ρυθμισει αυτα ... δεν νομιζω να θελουν παλι ... μα θα ρωτησω καλου κακου ...

Panos82gr
30/10/2007, 12:11
Απο ποτε ανοιγεις το μοτερ για να ελεγξεις τις βαλβιδες επειδη θα αλλαξεις τα μπουζι????
Μαλλον σου λεει μ**ιες.. Για αλλαγη μπουζι, βγαζεις το ντεποζιτο, το αεροκουτι, βαζεις τα μπουζι και εισαι οκ.
Αν θες να κανεις και ρυθμιση καρμπιρατερ απλα συνδεεις στα καρμπυρατερ 4 καλωδια και μετρας πιεσης και με ενα κατσαβιδι τα ρυθμιζεις.

javaneze
31/10/2007, 11:19
Nαι ναι, δικια μου βλακεια ηταν αυτο σορρυ.
Το λυσιμο της μηχανης, πλαστικα/τεποζιτο ηταν που μου ειπε οτι ηταν διαδικασια.

Nostra
31/10/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Nαι ναι, δικια μου βλακεια ηταν αυτο σορρυ.
Το λυσιμο της μηχανης, πλαστικα/τεποζιτο ηταν που μου ειπε οτι ηταν διαδικασια.


σιγά τη διαδικασία... πφ...

5 λεπτά? το πολύ ...


αλλά .... τέσπα μην αρχίσω να βριζω πρωινιατικα τον ελληνικό "επαγγελματισμό"

giannis_rd
13/07/2018, 17:34
Παιδιά ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω γαι τα μπουζί κυρίως.Έχετε εντυπώσεις από τα ιριδίου; Κυρίως θέλω να τα βάλω για την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τους.
Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό η μηχανή έχει 91.500 και δουλεύει μια χαρά αλλά λέω να της κάνω στα 92.000 λάδια φίλτρα μπουζί.

doros74
13/07/2018, 17:41
Παιδιά ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω γαι τα μπουζί κυρίως.Έχετε εντυπώσεις από τα ιριδίου; Κυρίως θέλω να τα βάλω για την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής τους.
Κάτοχος εδώ και λίγο καιρό η μηχανή έχει 91.500 και δουλεύει μια χαρά αλλά λέω να της κάνω στα 92.000 λάδια φίλτρα μπουζί.

Έβαλα εγώ πριν 10 ημέρες. Μια χαρά δουλεύουν.

giannis_rd
13/07/2018, 20:26
Έβαλα εγώ πριν 10 ημέρες. Μια χαρά δουλεύουν.

Είναι εύκολο να γράψεις από που τα πήρες και πόσο?Βρίσκω στο ebay γύρο στα 40 με τα μεταφορικά από αγγλία,αλλά κυκλοφορούν και πολλά μαϊμού απ ότι είδα ειδικά στο e bay.

doros74
14/07/2018, 18:13
Είναι εύκολο να γράψεις από που τα πήρες και πόσο?Βρίσκω στο ebay γύρο στα 40 με τα μεταφορικά από αγγλία,αλλά κυκλοφορούν και πολλά μαϊμού απ ότι είδα ειδικά στο e bay.

https://www.ebay.co.uk/itm/4x-NGK-IRIDIUM-IX-CR8EHIX-9-SPARK-PLUGS-HONDA-CBF1000-Incl-ABS-1000-01-06-/152155137451?hash=item236d2725ab

Απο αυτόν τα πηρα, Αγγλια και ειναι 100% γνησια.

painterakis
14/07/2018, 18:59
https://www.ebay.co.uk/itm/4x-NGK-IRIDIUM-IX-CR8EHIX-9-SPARK-PLUGS-HONDA-CBF1000-Incl-ABS-1000-01-06-/152155137451?hash=item236d2725ab

Απο αυτόν τα πηρα, Αγγλια και ειναι 100% γνησια.

Το επιβεβαιώνω ότι ο τύπος από την Αγγλία όντως έχει 100%.
Είχα πάρει από αυτό το Δεκέμβριο του 17 και μέχρι τέλος Μαΐου που κυκλοφορούσα το μηχανάκι ήμουν ευχαριστημένος από την λειτουργία του.

giannis_rd
18/07/2018, 15:43
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις,τα CR9EHIX-9 σε σχέση με τα CR8EHIX-9 έχουν μεγάλη διαφορά?
Είναι πάντα καλύτερα να βάζεις πιο κρύα μπουζί?