PDA

View Full Version : 10 μερες και 850χλμ μετα...



Alki_Viades
18/09/2006, 15:33
οι πρωτες εντυπωσεις απο το SV:

Ο κινητηρας ειναι βελιουδο, εκτος απο την περιοχη 3500-4500 στροφων που αρχικα ηταν αρκετα τραχυς. Τωρα το ...γκχχχχ το κανει μεχρι τις 4000.

Το κιβωτιο σφιχτο και ακριβες, βρισκεις πανευκολα νεκρα. Χτες παντως δυο φορες απο πεμπτη προς εκτη εβαλε νεκρα! Επισης εχει μαλακωσει μαλλον ομως τα μαμισια λαδια δεν βοηθανε. Καμια προταση; Εχω ακουσει για valvoline.

ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΣΤΑΝΤ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - πολυ μακρυ και δεν παει αρκετα μπροστα! Ηδη, παρκαροντας σε δρομο με πολυ μικρη κατηφορικη κλιση τσουλησε μονη της μπροστα και επεσε! :a023: Ευτυχως η μονη απωλεια ηταν η ακρη της μανετας συμπλεκτη και το αριστερο αυτοκολητο του φαιρινκ, αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα ξανασυμβει.... Τι να το κανω , να το κοψω?! Να το στραβωσω? Να το πεταξω?

Τα φωτα μαμανε!

Στα τελευταια 300χλμ ακουγεται ενα τσικιτσικιτσικι απο τον κινητηρα, σαν ενα ανεμιστηρακι που βρισκει καπου ενα πτερυγιο, δε νομιζω να ειναι οι βαλβιδες...?

Η σταση οδηγησης θελει συνηθεια, μετα απο τα χτεσινα 380χλμ στην ορεινη κορινθια, σημερα ειμαι ψιλοπιασμενος, καιρος να ξαναρχισω γυμναστηριο :bawl:

Η πισω αναρτηση "ψαρευει", θελει ψαξιμο.

Αυτονομια οκ, σε επαρχιακο δρομο η ρεβερβα αναψε στα 200χλμ. Με οδηγηση μεχρι τις 5500 ομως....

Πλησιαζει το σερβις των 1000, εχει καποιος να κανει καποια συσταση??? Μενω Δαφνη και δουλευω Μαρουσι, οποιος ξερει κατι ας στειλει ενα ΠΜ γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει!

Α, ειναι πολυχρηστικο, κανει ΚΑΙ εντουρο!

Alki_Viades
18/09/2006, 15:45
...


62182

stavrogin
18/09/2006, 15:59
Eντουρο με αξιωσεις θα ελεγα.:lol:

αντε να τα 100000 τα χλμ.

Tropeas
18/09/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
οι πρωτες εντυπωσεις απο το SV:
Ο κινητηρας ειναι βελιουδο, εκτος απο την περιοχη 3500-4500 στροφων που αρχικα ηταν αρκετα τραχυς. Τωρα το ...γκχχχχ το κανει μεχρι τις 4000.
και εμένα εκεί δεν με πολυ αρέσει... τι εννοείς γκχχχχ??? :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Το κιβωτιο σφιχτο και ακριβες, βρισκεις πανευκολα νεκρα. Χτες παντως δυο φορες απο πεμπτη προς εκτη εβαλε νεκρα! Επισης εχει μαλακωσει μαλλον ομως τα μαμισια λαδια δεν βοηθανε. Καμια προταση; Εχω ακουσει για valvoline.
Απο μόνο του σου έβγαλε νεκρά? ή εννοείς ότι απο το κατέβασμα της 5ης 6ης ήταν εύκολο και κουμπωσε αμέσως? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΣΤΑΝΤ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - πολυ μακρυ και δεν παει αρκετα μπροστα! Ηδη, παρκαροντας σε δρομο με πολυ μικρη κατηφορικη κλιση τσουλησε μονη της μπροστα και επεσε! :a023: Ευτυχως η μονη απωλεια ηταν η ακρη της μανετας συμπλεκτη και το αριστερο αυτοκολητο του φαιρινκ, αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα ξανασυμβει.... Τι να το κανω , να το κοψω?! Να το στραβωσω? Να το πεταξω?
Τα χω πει και τα χω πει και γώ!!! :a017:
Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος!
εμένα 2 φορές έχει πέσει απο στάση μόνη της... :a015:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Τα φωτα μαμανε! :a01:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Στα τελευταια 300χλμ ακουγεται ενα τσικιτσικιτσικι απο τον κινητηρα, σαν ενα ανεμιστηρακι που βρισκει καπου ενα πτερυγιο, δε νομιζω να ειναι οι βαλβιδες...? Και στους 2 κινητήρες το χα αυτό, πήγαινε και απο συνεργείο να το ακούσουν να ησυχάσεις για σίγουρα... :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Η σταση οδηγησης θελει συνηθεια, μετα απο τα χτεσινα 380χλμ στην ορεινη κορινθια, σημερα ειμαι ψιλοπιασμενος, καιρος να ξαναρχισω γυμναστηριο :bawl:
Συνηθίζεται εύκολα όμως, και μετά δεν κουράζει τόσο όσο άλλες... :a25:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Η πισω αναρτηση "ψαρευει", θελει ψαξιμο. Στάνταρ, αρχικά δεν θα κάθεσαι τόσο πίσω όσο θέλει, τέκαρέ την και ρύθμισε την προφόρτιση, όχι όμως πολύ σπορ ή όχι απο την μαμά , 2 κλικ πάνω κάτω όπου νομίζεις ότι σου αρέσει καλύτερα! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Αυτονομια οκ, σε επαρχιακο δρομο η ρεβερβα αναψε στα 200χλμ. Με οδηγηση μεχρι τις 5500 ομως....
Είναι νωρίς ακόμα άσε τον κινητήρα να δουλέψει λίγο ακόμα εκεί περίπου θα σου βγάζει κανονικά και μέχρι της 8000στροφές , παραπάνω θα καίει παραπάνω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Πλησιαζει το σερβις των 1000, εχει καποιος να κανει καποια συσταση??? Μενω Δαφνη και δουλευω Μαρουσι, οποιος ξερει κατι ας στειλει ενα ΠΜ γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει!
Έλα σήμερα Δέλεαρ να σε δούμε να σου λέω 1 ώρα για αυτά... Προτείνω Κεντρικά Σφακιανάκη ή Ευθυμίου (πλεον δεν είναι εξουσιοδοτημένος) αλλά δεν είναι να σε προβληματίζει αυτό για την εγγύηση...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Α, ειναι πολυχρηστικο, κανει ΚΑΙ εντουρο!
Εντούρο όχι αλλά χωμάτινα έχω κάνει και εγώ αρκετά και Ν.Κρήτη και Β.Εύβοια... ;) :a26:

Trickster
18/09/2006, 16:59
Σήμερα είδα ένα τύπο με καινούργιο sv όπως ανέβαινα στην Χασιάς το πρωί.. μήπως ήσουν εσύ Alki_Viades;

Μου έκανε εντύπωση που καθόταν πίσω από φορτηγό.. είχα την εντύπωση πως είναι γρήγοροι αυτοί :lol: :lol:

Φιλικά πάντα :beer:

Alki_Viades
18/09/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
[B]και εμένα εκεί δεν με πολυ αρέσει... τι εννοείς γκχχχχ??? :rolleyes:
Εννοω το βελουδινιο βζζζζζ που κανει μεχρι τις 3500 γινεται ενα τραχυ γκχχχχ μεχρι τις 4000-4500 και μετα ξανα βββσσσσσσζζζζζζζ. :alien:


Απο μόνο του σου έβγαλε νεκρά? ή εννοείς ότι απο το κατέβασμα της 5ης 6ης ήταν εύκολο και κουμπωσε αμέσως? :confused:
Αν θυμαμαι καλα και τις 2 φορες μπηκε νεκρα αλλαζοντας απο 5η σε 6η.....ισως ομως την πρωτη φορα να μπηκε μονη της ενω ειχα 5η.


Τα χω πει και τα χω πει και γώ!!! :a017:
Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος!
εμένα 2 φορές έχει πέσει απο στάση μόνη της... :a015:
Νομιζω η καλυτερη λυση θα ειναι βγαλσιμο, πυρωμα, στραβωμα προς τα εξω-μπρος, βαλσιμο


Έλα σήμερα Δέλεαρ να σε δούμε να σου λέω 1 ώρα για αυτά... Προτείνω Κεντρικά Σφακιανάκη ή Ευθυμίου (πλεον δεν είναι εξουσιοδοτημένος) αλλά δεν είναι να σε προβληματίζει αυτό για την εγγύηση...

Δυστυχως δεν παιζει σημερα βολτα με τιποτα, πρεπει να μεινω σπιτι... :rolleyes:


--->Trickster Οι μονες "Χασιας" που ξερω εινα ιστο Ιλιον, οποτε αποκλειεται να ειδες εμενα.

Και οχι, οι φορτηγατζηδες δεν ειναι γρηγοροι.

Γι'αυτο τους φτανουμε :rotflmao:

Trickster
18/09/2006, 20:32
--->Trickster Οι μονες "Χασιας" που ξερω εινα ιστο Ιλιον, οποτε αποκλειεται να ειδες εμενα.

Και οχι, οι φορτηγατζηδες δεν ειναι γρηγοροι.

Γι'αυτο τους φτανουμε :rotflmao:

Ναι για την Χασιάς του Ίλιον λέω...

αυτός ο φορτηγατζής όμως μάλλον παραήταν γρήγορος.. :lol: :a39:

Tropeas
19/09/2006, 01:11
Ωραία σου στέλνω με πμ τηλέφωνο να κανονίσουμε για καφεδάκι όποτε θες... ή και για κάνα Κρουασάν.... (ρε οι γνωρίζοντες μην γελάτε...):D :lol: :bawl:

v2power
19/09/2006, 10:19
Συγχαρητήρια και από εμένα, τώρα για τα θέμαυα που θέτεις μην ανησυχείς καθόλου, όλα είναι κλασσικά των καινούργιων sv, η τραχιά λειτουργεία μεταξύ 3000-4500 είναι επακόλουθο των περιορισμών που θέτει το πρότυπο euro2 για τα καυσαέρια, εκεί μετριέται το μηχανάκι για να πάρει΄έγκριση τύπου και γιαυτό είνα "πνιγμένο" εσκεμένα, η λύση είναι απλή, φίλτρο |+ εξατμίσεις!
¨οσο για τις νεκρές επείδη έχω στρώσει δύο 1000 αρια και τα δύο στην αρχή έβρισκαν από 5 σε 6 νεκρά καμία φορά, μετάπ από λίγο αυτο σταμάτησε και δεν μου΄ξαναέτυχε, ή έγω προσαρμόστηκα ή το κιβώτιο έστρωσε.
Αυτά, καλά χιλιόμετρα και να ξέρεις ότι θέλει τον χρόνο του για να σου δείξει δυνατότητες.

div400
19/09/2006, 15:22
αχχχχ οι πρωτες εμπειριες απο sv1000 τι μου θυμισες τωρα.......


στρωστο με το καλο και δες πως λειτουργει απο 8000 και πανω!!!!

ΚΑΥΛΑ απλ αυτο θα σου πω!

για λαδια εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο τα motul 300v

για συνεργειο ολοι λενε ευθυμιου


:beer: :wave2: :beer:

Alki_Viades
19/09/2006, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αχχχχ οι πρωτες εμπειριες απο sv1000 τι μου θυμισες τωρα.......

αχχχχ "Εμπειριες", τι μου θυμισες τωρα.... :a01:




για συνεργειο ολοι λενε ευθυμιου


Τι ειναι ευθυμιου; :confused:

Aggelos_SV
19/09/2006, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades

ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΣΤΑΝΤ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - πολυ μακρυ και δεν παει αρκετα μπροστα! Ηδη, παρκαροντας σε δρομο με πολυ μικρη κατηφορικη κλιση τσουλησε μονη της μπροστα και επεσε! :a023: Τι να το κανω , να το κοψω?! Να το στραβωσω? Να το πεταξω?

Στα τελευταια 300χλμ ακουγεται ενα τσικιτσικιτσικι απο τον κινητηρα, σαν ενα ανεμιστηρακι που βρισκει καπου ενα πτερυγιο, δε νομιζω να ειναι οι βαλβιδες...?




Οσον αφορα το σταντ...μην αφηνεις το μηχανακι με νεκρα,βαζε του μια πρωτη...τζαμπα ειναι:winka: και εγω την εχω παθει απο τετοια μ@λ@κια

Το τσικιτσικι απ'οσο ξερω ειναι απο τους τεντωτηρες των αλυσιδων των εκκεντροφορων (διορθωστε με αν κανω λαθος :blush: ).Στο δικο μου ακουγεται απο τις 3000-5500 στροφες.Μετα δεν ακουγεται. Θα το συνηθισεις.

Μαυρο με μαυρο πλαισιο ειναι? Κ@ΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Γιατι στο 650 βαζουν μονο ενα τελικο????:( :( :bigcry: :bawl:

Καλο στρωσιμο!!!!:)

Alki_Viades
20/09/2006, 12:13
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Οσον αφορα το σταντ...μην αφηνεις το μηχανακι με νεκρα,βαζε του μια πρωτη...τζαμπα ειναι:winka: και εγω την εχω παθει απο τετοια μ@λ@κια
Αυτο κανω, για την ωρα....


Το τσικιτσικι απ'οσο ξερω ειναι απο τους τεντωτηρες των αλυσιδων των εκκεντροφορων (διορθωστε με αν κανω λαθος :blush: ).Στο δικο μου ακουγεται απο τις 3000-5500 στροφες.Μετα δεν ακουγεται. Θα το συνηθισεις.
Το εχω ακουστα το προβλημα, δεν εχει ΚΑΜΙΑ παρενεργεια;


Μαυρο με μαυρο πλαισιο ειναι? Κ@ΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Αμαν πια με το μαυρο σε μαυρο! Οχι, μπλε σε ασημι πλαισιο ειναι, πιο ΚΑΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!


Γιατι στο 650 βαζουν μονο ενα τελικο????:( :( :bigcry: :bawl:
Για να χωρανε αναμεσα στα αυτοκινητα πιο ευκολα ;)


Καλο στρωσιμο!!!!:) [/B]
εφτασα τα 1000χλμ και τις 6500σαλ και εχω αρχισει να καταλαβαινω τι εστι βερυκοκο :D :D :D

Ρε σεις αυτος ο ευθυμιου που λετε ολοι ειναι βουλιαγμενης 55;

Aggelos_SV
20/09/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades


Το εχω ακουστα το προβλημα, δεν εχει ΚΑΜΙΑ παρενεργεια;




Εγω εχω κανει μεχρι στιγμης 25000+ χλμ και δεν εχει κανει τιποτα περιεργο.Εχω το μικρο βεβαια αλλα πιστευω και οσοι εχουν το 1000 το ιδιο μαλλον θα σου πουν
Στις 6500 στρ. παντως δεν το ακους ετσι? :winka:
Και που να δεις στις 9000 και 10000