PDA

View Full Version : Σκέψεις μιας στιγμής αυτοκριτικής 1 (Δεν αφορα την μοτοσυκλέτα)



brainwork
08/06/2004, 00:45
Τρίτη 7 Ιουνίου 2004 Ώρα 11:35 μμ

Ο ορισμός της έννοιας «Παρτάκιας»


Το Word μου επισήμανε ότι είναι άγνωστη λέξη όμως με 2 κλικ γίνεται μπορεί να γίνει λέξη της Ελληνικής Γλώσσας.

«Παρτάκιας» σημαίνει «… δεν χαλάω εγώ την ζωή μου μετριάζοντας το τσιγάρο» λες και της είπα «… άντε πνίξου μωρή».

Υπάρχουν στιγμές που σου κατεβαίνουν ένα σωρό ιδέες και σκέψεις που έχουν να κάνουν με την ζωή σου, σκέψεις όμως που ο εαυτός μας δεν επιτρέπει να τις μοιραστούμε με άλλους –πόσο μάλλον με εκείνη-, αλλά με ένα άψυχο αντικείμενο που δεν μπορεί να σου αντιμιλήσει ή να διαφωνήσει με αυτά που του λες (σ.σ. γράφεις). Σήμερα οδηγώντας το μηχανάκι και πηγαίνοντας στην Γλυφάδα για δουλειά, συνειδητοποίησα ότι τελικά είμαι μόνος. Ζω με κάποιον άνθρωπο, κοιμάμαι με κάποιον άνθρωπο, κάνω έρωτα με εκείνη, και όμως τελικά πορεύομαι στην ζωή μονάχος. Κάθομαι και γράφω σε αυτή την μαλακία που εφηύρε ο παντογνώστης άνθρωπος, λες και όταν του κατέβηκε η ιδέα να φτιάξει έναν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, θα έπαιζε αυτό το ρόλο του «ήσυχου εξομολογητή». Πατάς τα κουμπάκια σχηματίζοντας λέξεις. Λέξεις που δεν μπορείς να γυρίσεις τον κέρσορα πίσω να τις σβήσεις. Θα το μετανιώσεις αν σβήσεις την εξομολόγηση αυτή. Ξέρεις πολύ καλά πως κάθε φορά που πατάς τα γράμματα στο πληκτρολόγιο σου, χτυπάς πιο βαθιά μέσα σου αυτά που γράφεις και μην μπορώντας να ξεκολλήσεις τα γράμματα που έχουν γίνει ένα με το σώμα και την ψυχή σου. Ο καθένας τραβάει μια πορεία σε τούτη την ζωή.
Έτσι και εγώ τράβηξα την δική μου. Από μικρός είχα στόχους που κάθε φορά που τους πραγματοποίησα, έβαζα καινούργιους. Υλικούς πάντα. Έτσι λοιπόν, και αφού πραγματοποίησα όλους τους υλικούς μου στόχους, πήρα την απόφαση να φτιάξω μια οικογένεια με εκείνη που ήμουν μερικά χρόνια μαζί της. Ο μαλάκας. Η συμβίωση είναι το πιο σημαντικό. Είναι εκείνο που θα σου δείξει αν την αγαπάς σαν ερωμένη ή σαν γυναίκα σου. Η συμβίωση θα σου δείξει αν είναι η κατάλληλη για να δημιουργήσεις μαζί της την τέλεια οικογένεια για την οποία με «εκπαιδεύουν» τόσα χρόνια από πιτσιρίκοι ακόμη, το σχολείο, η οικογένεια μου, οι φίλοι που έκανα κατά καιρούς, οι συγκυρίες της ζωής, οι κοπέλες που ήταν μαζί μου και γενικά όλοι εκείνοι που ήθελαν το καλό μου. Όμως δεν πρέπει να μιλάω απαξιωτικά για όλους αυτούς. Ξέρω επίσης ότι υπεύθυνος για την επιλογή που έκανα είμαι εγώ και μόνο εγώ.
Πριν ακόμη μείνουμε μαζί επέλεξα να κάνω και δεύτερη δουλειά, όχι γιατί είχα μεγάλη ανάγκη από χρήματα προκειμένου να καταφέρω να υλοποιήσω τον επόμενο υλικό στόχο μου αλλά για να ζήσω λίγο μόνος μου, με τον εαυτό μου. Δεν ήθελα να βλεπόμαστε καθημερινά. Δεν μπορούσα άλλο να τσακώνομαι μαζί της. Δεν είμαι άνθρωπος του πολέμου. Δεν είμαι άνθρωπος των άκρων. Δεν πηγαίνω γυρεύοντας για τσαμπουκά αν δεν ξεπεράσει ο άλλος τα όρια που έχω βάλει. Πριν γνωρίσω εκείνη, μια εποχή ενός περίπου έτους, ήμουν στην ζωή μόνος. Εκείνη τον καιρό ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου. Τότε ήταν που γνώρισα τον εαυτό μου. Έναν εαυτό που περνάγαμε μαζί πολύ καλά, έναν εαυτό που πάντα μου χαμογελούσε, μου έκλεινε με νόημα το μάτι λέγοντας μου «η ζωή είναι ωραία» μια φράση που την έλεγα καθημερινά στους άλλους χαμογελώντας τους και σκορπίζοντας παντού ικανοποίηση και ευχαριστίες που με επέλεξε Εκείνος να ζήσω αυτή την ζωή. Είναι ειρωνικό αλλά στις μέρες αυτές έχω φτάσει στο σημείο να κοιτάζω ψηλά κάποιες στιγμές μετά τον καυγά με εκείνη και να Τον ρωτάω «τι έκανα για να αξίζω αυτά που περνάω????»
Πολλές φορές λέω πως αν ποτέ πάθω κάτι και μπω στο νοσοκομείο, θα ζητήσω να μην με επισκέπτεται για να καταφέρω να ξεκουραστώ εκεί μέσα. Θα βρω την ησυχία μου. Μπορεί βέβαια να ακούγεται εκδικητικό αλλά όπως της είπα σήμερα «… δεν είμαστε ομάδα, είμαστε σε διαφορετικά στρατόπεδα…» με την απάντηση της «… εσύ πέρασες απέναντι…» μου επιβεβαίωσε τις ανησυχίες μου ότι βρισκόμαστε σε πόλεμο.
Έχω φτάσει στο σημείο να μην ξέρω τι να κάνω. Κάθε μέρα που λογομαχούμε –αν μιλιόμαστε- επιβεβαιώνομαι σε αυτό που της ξαναείπα προ λίγων ημερών «με μισείς, δεν είμαι εγώ ο εχθρός σου και δεν αντιπροσωπεύω το παρελθόν των σχέσεων σου για να με εκδικείσαι καθημερινά με τον τρόπο, την συμπεριφορά σου».
Όταν έχεις τον εχθρό μπροστά σου φυλάγεσαι. Όταν όμως έχεις το φίλο και εκείνο που κάθε φορά λέει «σ’αγαπώ» εκδηλώνοντας την αγάπη με τέτοια τρόπο τι πρέπει να κάνεις δηλαδή????


Συγνώμη που το δημοσίευσα σε αυτό το forum
Συγνώμη για το μέγεθος
Συγνώμη σε όσους μπορεί να ενοχληθούν για το περιεχόμενο.

Νιώθω το forum... Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

:sad:

darkCount
08/06/2004, 09:36
Wxxxx file mou...this is all too familiar!:sad:

Dystyxws den exw oute symboules na sou dwsw, oute eimai kai o symboulatoras ths geitonias edw....alla ola auta mou fernoun asxhmes anamnhseis kai istories perasmenhs ka8hmerinhs trelas. Apo oti katalaba esy thn pantreythkes....eytyxws egw apla sygkatoikousa.
Elpizw kai se protrepw na breis th lysh pou 8a sas kanei kai tous dyo eytixismenous. Apla 8a sou pw oti sth dikh mou periptwsh htan h mayrh petra:wave2:

Profanws gia na postareis edw, exeis motosykleta.....ara kabalhse thn.....traba makrya monaxos sou...kai skepsou. Skepsou me dia8esh na breis dieksodo. Pare tis apofaseis sou, opoies kai an einai aytes....kai meta thrhse tis mexri telikhs ptwshs! Bebaia panta yparxei xwros gia epaneksetash alla......

Kouragio file mou....ante kalhmera kiolas:wave2:



ps. kalwshr8es kiolas! Kalws se brhkame kai kalws mas brhkes:beer:

Κανένας
08/06/2004, 10:26
Φίλε μου μην ζητάς συγνώμη, για κείμενα σαν αυτό που έγραψες :nono:

άλλωστε έχουμε άλλον εδώ με ειδικότητα στις συγνώμες
jimbar πες μια καλή κουβέντα στον άνθρωπο :smilea:

Θα διαφωνήσω με την εκτόνωση μεσω μοτοσυκλέτας που έγραψε ο darkCount
Aπό προσωπική πείρα, αν έχεις μοτοσικλέτα, μακριά της, αν δεν μπορείς να ελέγχεις τα συναισθήματα σου
Η μοτοσικλέτα σου δίνει την ψευδαίσθηση της ελευθερίας και επειδή είναι γλυκιά αίσθηση είναι και μεθυστική λόγω της εκτόνωσης που σου προσφέρει

Μείνε μακριά της, όσο σκέφτεσαι εν θερμω
Μια ήρεμη βόλτα μπορεί να σε ηρεμήσει βέβαια, αλλά καλύτερα θα νοιώσεις, αν μιλήσεις σε ένα φίλο σου ή σε άγνωστους φίλους όπως εδώ

:)

crs-k
08/06/2004, 10:44
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Navigator στα περι Μοτοσυκλετας.

Οι ανθρωπινες σχεσεις φιλαρακο ειναι απο τα πιο πολυπλοκα πραγματα. Ετσι ειναι πολυ δυσκολο καποιος να εκφερει μια γνωμη, ποσο μαλλον συμβουλη ...

Ηδη το οτι εκανες μια γραπτη παραθεση του προβληματος, ειναι ενα πολυ καλο βημα για σενα, στο βαθμο που θα μπορεσεις να δεις "καθαροτερα" το ιδιο το προβλημα.

Οπως ειπα και πιο πανω "μοναδικες" λυσεις ΔΕΝ υπαρχουν.
Δεν μπορω να πω για σενα, αλλα εγω θα καθομουνα να βαλω σε μια παλατζα, ολα τα πραγματα και να παρω μια αποφαση.
Δηλαδη το ποσο την αγαπαω?
Πως εζησα ως τωρα μαζι της?
Πως θα μπορουσα να ζησω μαζι της, αν αλλαζε κατι?
Τι ειναι αυτο το κατι?
Πρεπει να αλλαξει απο τη δικη της μερια ή μηπως και απο τη δικη μου?
Ποσο καλυτερα θα ειμαι μονος μου?
Ποσο καλυτερα θα ειναι μονη της?
Ποσο θα πληγωθει ο καθενας, αν χωρισουμε?
Ποσο θα συνεχιζει να πληγωνεται ο καθενας, αν ΔΕΝ χωρισουμε?
Και τελος (αλλα οχι τελευταιο), τι λαθη εχω κανει εγω?

Το τελευταιο για μενα ειναι και το σημαντικοτερο γιατι ειναι το πιο δυσκολο να βρει στις διαφορες αναζητησεις του ο καθε ανθρωπος!

Δεν ξερω αν εχω βοηθησει ή αντιθετα αν σε εχω μπερδεψει χειροτερα.
Παντως για να παρηγορηθεις λιγο, σου λεω οτι τετοιες κρισεις περνανε παντα και τα πιο αγαπημενα και μακροχρονια ζευγαρια.

Καλως ηρθες
και να ξερεις οτι εχεις καποιους "αγνωστους" φιλους.

Μακαρι να βρεις την καλυτερη λυση και να στεφθει απο επιτυχια.

Χρηστος

:wave2:

Nefeli
08/06/2004, 13:34
Τι μου θύμησες τώρα……………

Μπλέξιμο δικό μου πριν χρόνια…….

Γνώμη μου, θα συμφωνήσω με τον navigator, διάβασε ξανά τι έγραψες, τι σου έγραψε ο Χρήστος και δες τα pm σου.

Να είσαι καλά

:wave2:

monstermind
08/06/2004, 13:39
πω πω κόλαση....

GhostDog
08/06/2004, 14:53
μονο 2 πραγματα θα πω (που δεν ειναι καν δικα μου) καθως δεν ειμαι και πολυ καλος στις ανθρωπινες σχεσεις (μαλλον επειδη ειναι "ανθρωπινες")

Σε αυτη τη ζωη μονος ερχεσαι, μονος ζεις, μονος φευγεις. και ο θεος να σε φυλαει απ τους φιλους σου, γιατι τους εχθρους σου τους ξερεις.

Και μην κατηγορεις τον εαυτο σου αν σ αρεσει η μοναξια, ειναι πραγματι ωραια, ισως γιατι εχεις την ευκαιρια να γνωρισεις αυτο που εισαι, και οχι αυτο που θες να εισαι, ισως γιατι μπορεις να σκεφτεις και να πεις αυτο που θελεις και οχι αυτο που θελουν. Παντως να ξερεις τιποτα δε μπορει να σ αγαπησει λιγοτερο απ τον εαυτο σου.

jimbar
08/06/2004, 20:46
Άγνωστε Φίλε & Μοτοσικλετιστή,
brainwork καλησπέρα.

Συγνώμη αν άργησα να γράψω την δική μου άποψη, αλλά έχω ανοίξει το word εδώ και μία ώρα και κάτι, και τα δάκτυλά μου δεν λένε να πληκτρολογήσουν ούτε λέξη.

Είμαι και εγώ, έστω και λίγο, στο δικό σου «σκαλοπάτι». Εδώ και λίγο καιρό έχω και εγώ, σχεδόν τις ίδιες ανάγκες και σχεδόν τις ίδιες ανησυχίες, που ίσως να μην είναι τόσο «βεβαρημένες» όσο οι δικές σου, η τουλάχιστον να μην έχουν φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο.

Το «βεβαρημένες», ο κάθε ένας μας τους δίνεις την δική του βαρύτητα για να μπορεί να βαθμολογεί τις όποιες καταστάσεις περνά σε όποια φάση της ζωής και αν βρίσκεται, δίνοντας έτσι μια «εικόνα» του «βαθμού» και «μεγέθους» του προβλήματος.

Εδώ, συνήθως, είναι αδιέξοδος. Όταν το κάθε τι, σοβαρό ή μη, δεν το μοιράζεσαι δεν μπορείς να το δεις από όλες τις πλευρές και αυτό, διότι στον πόνο μας επάνω, παραλείπουμε πράγματα που αν ήμασταν σε άλλη ψυχική κατάσταση, με λιγότερες «σκοτούρες» θα μπορούσαμε να τα είχαμε, αν όχι σχεδόν προβλέψει, θα τα είχαμε τουλάχιστον σκεφτεί.

Ας το πάρουμε από την αρχή. Το πρόβλημα είναι η συγκατοίκηση δύο ατόμων που στην ουσία αποφασίσανε, ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο, να ενωθούν και να δημιουργήσουν οικογένεια. Και το πρόβλημα μεταφέρεται, και πολύ σωστά έπραξες, στο forum, στο ποστάκι του παλικαριού που λέει τον πόνο του.. Μάλιστα. Ως εδώ καλά. Θα ήθελα να αντιστρέψουμε λιγουλάκι τα πρόσωπα και να μου δόσεις, κάτ’εσένα, μια απάντηση στο τι θα έπρεπε να κάνω αν εγώ είχα γράψει αυτό το πόστ. Τι θα μου έλεγες; Πως θα το χειριζόσουν το όλο θέμα;

Εεεε;;; .. .. .. ναι αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. Πως μπορώ να δώσω μια συμβουλή, ή και μια κατεύθυνση σε κάποιον, αν δεν είμαι «μέσα» στο πρόβλημα;

Μου είναι δύσκολο να σου απαντήσω θετικά ή και αρνητικά διότι δεν σε ζω, δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου και επίσης, διότι όλα καλά αυτά που μας έγραψες, σεβαστά και κατανοητά, αλλά τι γίνεται αν στην περίπτωσή μας, ο «φταίχτης» της υπόθεσης δεν είναι η κοπέλα [εννοώ η γενική της συμπεριφορά] αλλά εσύ ο ίδιος; Δεν σου ρίχνω ευθύνες, προς θεού. Απλά το σκέπτομαι και έτσι.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω κάτι άλλο, αν και το είπε και ο Navigator, είναι ίσος καλύτερα να τα πεις με παρέα πίσω από ένα καφέ, και τότε πάλι ίσως να μπορέσουν οι συνομιλητές σου να σου δώσουν και «ζωντανά» ή «πρώτου χεριού» παραδείγματα. Η κουβέντα ανοίγει πολλούς ορίζοντες και πολλά «οπτικά παιδία». Είναι και μια σημαντική ανακούφιση το να πεις τον πόνο σου σε κάποιον που μπορεί εκείνη την στιγμή να σου απαντήσει. Διότι πίσω από το πληκτρολόγιο είναι εύκολο να παρερμηνευτούν λέξεις και εκφράσεις.

Είμαι σίγουρος ότι δεν βοήθησα αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να ήμουν από τα άτομα που θα έκανες την τιμή να τους μιλήσεις σε κάποιο καφέ.

Πάντως για να μην σε βάζω σε μεγάλα διλήμματα, πάντα κατ’εμέ, η απάντηση που ψάχνεις στο «πρόβλημά» σου είναι μέσα σου. Από εκεί ξεκίνα και σιγά σιγά θα βρεις τον τρόπο και τον δρόμο ..

Να μου είσαι καλά.

Καλώς μας ήρθες και εύχομαι εδώ μέσα να βρεις τα άτομα που θα σε κάνουν να ξεχνάς τα προβλήματά σου, με «όπλο» την μηχανή και τις βόλτες μας.

Να μου είσαι πάντα καλά και να περνάς ακόμα καλύτερα ..

Εσύ έλεγες για μεγάλο ποστάκι;;;;

periklisk
09/06/2004, 10:37
Δυστυχώς αυτές τις καταστάσεις που περιγράφεις τις έχουμε περάσει όλοι με διαφορετική ένταση και διάρκεια....
Πολύ θα ήθελα να σε βοηθήσω δίνοντας σου κάποιες συμβουλές ή μάλλον ιδέες και γι' αυτό θα σου πω τι θα έκανα εγώ.

Είναι σίγουρο πως δεν μπορείς να ζεις έτσι. Θα ξεκίναγα λοιπόν ψάχνοντας τα βαθύτερα αίτια του προβλήματος. Αν δεν υπήρχαν εμφανείς αιτίες ο διάλογος με την σύντροφο θα ήταν το επόμενο βήμα.....
Αν δεν μπορείς να μιλήσεις καθόλου (συνεχείς τσακωμοί κτλ) μια καλή λύση (δύσκολη αν είσαι παντρεμένος) διακόπτεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα προς αναζήτηση και σκέψη....
Αν το πολεμικό κλίμα συνεχίζει εγώ θα έκοβα πέρα....

Αυτά που σου πρότειναν οι συμφορουμίτες είναι σωστά και μπορείς να τα συμπεριλάβεις στους προβληματισμούς σου.....

Καλώς ήρθες και καλά ξεμπερδέματα!!!!

socos
09/06/2004, 13:50
τι μπορεί να πει κανείς;:(
Δύσκολες καταστάσεις. Πολύ δύσκολες.

afrotwin
09/06/2004, 17:24
Υπάρχουν στιγμές που σου κατεβαίνουν ένα σωρό ιδέες και σκέψεις που έχουν να κάνουν με την ζωή σου, σκέψεις όμως που ο εαυτός μας δεν επιτρέπει να τις μοιραστούμε με άλλους

pios sou ipe oti den mporis na ta mirastis me tous alous ke kala epidi ise andras ke prepi na ta antimetopizis ola siopila ke na min dixnis adinamos ke anisxiros?


–πόσο μάλλον με εκείνη- ti megalo la8os ine afto ola prepi na ta mirazese me ton an8opo sou mipos esi den ise sigouros oti afti ine o an8ropo sou ke den 8es na tis anixtis mipos den tis exis empistosini?



, αλλά με ένα άψυχο αντικείμενο που δεν μπορεί να σου αντιμιλήσει ή να διαφωνήσει με αυτά που του λες (σ.σ. γράφεις).
ke edo la8os ise piso apo afto to mixanaki iparxoun an8ropines psixes mia apo aftes mpike ston kopo na sou apantisi



Σήμερα οδηγώντας το μηχανάκι και πηγαίνοντας στην Γλυφάδα για δουλειά, συνειδητοποίησα ότι τελικά είμαι μόνος. Ζω με κάποιον άνθρωπο, κοιμάμαι με κάποιον άνθρωπο, κάνω έρωτα με εκείνη, και όμως τελικά πορεύομαι στην ζωή μονάχος.
malistaaaaaaaaaaa
afto dixni oti den exis de8i arketa i ka8olou me tin gineka pou exis gia sintrofo ke ise mazi tis telios giati i kininia prostazi na ise mazi tis diladi me kapia gineka giati aftos ine o rolos tou andra
ke ales papares......


Κάθομαι και γράφω σε αυτή την μαλακία που εφηύρε ο παντογνώστης άνθρωπος, λες και όταν του κατέβηκε η ιδέα να φτιάξει έναν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, θα έπαιζε αυτό το ρόλο του «ήσυχου εξομολογητή». Πατάς τα κουμπάκια σχηματίζοντας λέξεις. Λέξεις που δεν μπορείς να γυρίσεις τον κέρσορα πίσω να τις σβήσεις. Θα το μετανιώσεις αν σβήσεις την εξομολόγηση αυτή. Ξέρεις πολύ καλά πως κάθε φορά που πατάς τα γράμματα στο πληκτρολόγιο σου, χτυπάς πιο βαθιά μέσα σου αυτά που γράφεις και μην μπορώντας να ξεκολλήσεις τα γράμματα που έχουν γίνει ένα με το σώμα και την ψυχή σου. Ο καθένας τραβάει μια πορεία σε τούτη την ζωή.
file mou ise arketa mperdemenos ke i skepsis sou ine toses poles pou ine adinaton na apotipo8oun sto xarti......


Έτσι και εγώ τράβηξα την δική μου. Από μικρός είχα στόχους που κάθε φορά που τους πραγματοποίησα, έβαζα καινούργιους. Υλικούς πάντα. Έτσι λοιπόν, και αφού πραγματοποίησα όλους τους υλικούς μου στόχους, πήρα την απόφαση να φτιάξω μια οικογένεια με εκείνη που ήμουν μερικά χρόνια μαζί της.
i apofasis den pouliounte sta rafia ke pernis mia ke teliose
kati enio8es gia aftin tin gineka pou ipotimas toso poli simera giati an den enio8es ke apla ekanes oti ekanes malon gia epireasmeno se vlepo apo to perivalon sou ke genika iperprostatevmeno apo to perivalon sou se vlepo ke ekanes ta kapritsia afton pou se perivalane
ipe i mama ine kalo koritsi parto ke esi tin akouses.....
i kati tetio



Ο μαλάκας. Η συμβίωση είναι το πιο σημαντικό. Είναι εκείνο που θα σου δείξει αν την αγαπάς σαν ερωμένη ή σαν γυναίκα σου.
mega la8os den ine to telos pou 8a sou diksi tin arxi protou apofasisis na simviosis kseris an prepi na to kanis


Η συμβίωση θα σου δείξει αν είναι η κατάλληλη για να δημιουργήσεις μαζί της την τέλεια οικογένεια για την οποία με
file mou ise trantaxto paradigma elina iperprostatevmenou apo tin ikogenia ke tora pou ides oles tis diskolies tis zois eksantli8ike i ipomoni sou kourastikes apo tin ka8imerini trivi ke tis apetisis se psixika ke egkefalika apo8emata pou prepi na exis





«εκπαιδεύουν» τόσα χρόνια από πιτσιρίκοι ακόμη, το σχολείο, η οικογένεια μου, οι φίλοι που έκανα κατά καιρούς, οι συγκυρίες της ζωής, οι κοπέλες που ήταν μαζί μου και γενικά όλοι εκείνοι που ήθελαν το καλό μου. Όμως δεν πρέπει να μιλάω απαξιωτικά για όλους αυτούς. Ξέρω επίσης ότι υπεύθυνος για την επιλογή που έκανα είμαι εγώ και μόνο εγώ.
akrivos to kseris poli kala oti gia oti sou simveni ise o monos ipef8inos gia ta kala ke ta asxima



Πριν ακόμη μείνουμε μαζί επέλεξα να κάνω και δεύτερη δουλειά, όχι γιατί είχα μεγάλη ανάγκη από χρήματα προκειμένου να καταφέρω να υλοποιήσω τον επόμενο υλικό στόχο μου αλλά για να ζήσω λίγο μόνος μου, με τον εαυτό μου. Δεν ήθελα να βλεπόμαστε καθημερινά.
otan agapas ton eafto sou ke ton sintrofo sou 8es na ise mazi tou osa xronia ki an perasoun ise se pliri anti8esi me afto


Δεν μπορούσα άλλο να τσακώνομαι μαζί της. Δεν είμαι άνθρωπος του πολέμου. Δεν είμαι άνθρωπος των άκρων. Δεν πηγαίνω γυρεύοντας για τσαμπουκά αν δεν ξεπεράσει ο άλλος τα όρια που έχω βάλει.
afto ine ena terastio komati ton an8ropinon sxeseon
sou leo mono afto oti zevgaria pou tsakononte asxima mexri pou pezoun ksilo simveni giati o enas prospa8i na pi ston alo ise prostixi i prostixos pou den m'agapas eno ego skizome gia sena
ine diskolo 8ema omos asto...



Πριν γνωρίσω εκείνη, μια εποχή ενός περίπου έτους, ήμουν στην ζωή μόνος. Εκείνη τον καιρό ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου.
xaxaxaxaxaxa apistefto ali8ia?



Τότε ήταν που γνώρισα τον εαυτό μου. Έναν εαυτό που περνάγαμε μαζί πολύ καλά, έναν εαυτό που πάντα μου χαμογελούσε, μου έκλεινε με νόημα το μάτι λέγοντας μου «η ζωή είναι ωραία» μια φράση που την έλεγα καθημερινά στους άλλους χαμογελώντας τους και σκορπίζοντας παντού ικανοποίηση και ευχαριστίες που με επέλεξε Εκείνος να ζήσω αυτή την ζωή.
filarako kanis la8os tora katalavenis ton eafto sou mesa apo tin trivi me tous alous ma8enoume gia emas otan den mpenoume ston kopo na singkri8oume me kenenan na doume ton eafto mas kato apo diskoles sin8ikes den kseroume tipota gia mas



Είναι ειρωνικό αλλά στις μέρες αυτές έχω φτάσει στο σημείο να κοιτάζω ψηλά κάποιες στιγμές μετά τον καυγά με εκείνη και να Τον ρωτάω «τι έκανα για να αξίζω αυτά που περνάω????»
Πολλές φορές λέω πως αν ποτέ πάθω κάτι και μπω στο νοσοκομείο,
mou aresi pou skeftese ton eafto sou sakatemeno gia na se lipi8i i zoi ke na se antamipsi afto pou skeftese ine strou8okamilismos



θα ζητήσω να μην με επισκέπτεται για να καταφέρω να ξεκουραστώ εκεί μέσα. Θα βρω την ησυχία μου. Μπορεί βέβαια να ακούγεται εκδικητικό αλλά όπως της είπα σήμερα «… δεν είμαστε ομάδα, είμαστε σε διαφορετικά στρατόπεδα…» με την απάντηση της «… εσύ πέρασες απέναντι…» μου επιβεβαίωσε τις ανησυχίες μου ότι βρισκόμαστε σε πόλεμο.
Έχω φτάσει στο σημείο να μην ξέρω τι να κάνω. Κάθε μέρα που λογομαχούμε –αν μιλιόμαστε- επιβεβαιώνομαι σε αυτό που της ξαναείπα προ λίγων ημερών «με μισείς, δεν είμαι εγώ ο εχθρός σου και δεν αντιπροσωπεύω το παρελθόν των σχέσεων σου για να με εκδικείσαι καθημερινά με τον τρόπο, την συμπεριφορά σου».
Όταν έχεις τον εχθρό μπροστά σου φυλάγεσαι. Όταν όμως έχεις το φίλο και εκείνο που κάθε φορά λέει «σ’αγαπώ» εκδηλώνοντας την αγάπη με τέτοια τρόπο τι πρέπει να κάνεις δηλαδή????

file mou to provlima sou ine tetrimeno pia gia tin kinonia mas ke ola dixnoun oti exis adinamia na kanis epiloges ke oti pote den isoun o eaftos sou den kseris pios pragmatika ine o eftos sou
ego 8a sou elega na krinis me vasi ligo to ti sou leei o sinan8ropos sou mipos prospa8i matea na niosi mazi sou sintrofikotita pou fovase na tis dosis i den 8es

afrotwin
09/06/2004, 17:48
sinexia

ekini ine sigouri oti 8eli ola na ta zisi mazi sou ala den exi apantisis gia ola opos esi stin ousia diladi ine san na sizite dio anapofasisti an8ropoi mazi an den mporis na afougkrastis afta pou sou leei ke na katalavis an se piezi na spasis tin amina sou ke na er8is konta tis stin agkalia tis na niosi oti aniki kapou oti kapios tin niazete ke tin prosexi giati afto 8eli tin prosoxi sou 8eli na tin epiveveosis san gineka na tin apodextis
an den mporis na to kanis afto kalitera na min isaste mazi kalitera na paris xrono apo tin zoi ke na vris ton eafto sou ke ti pragmatika 8es apo sena ke oti ke na ine afto na min distasis na to apetisis ala gia mia fora stin zoi sou na fanis dinatos ke na pis ego afto 8elo ke afto 8a kano ke oxi mia zoi apo ta etima tou mpampa ke tis mamas ke tou kinonikou perigirou

se kamia periptosi den mporo na krino tin sintrofo sou giati eki den ek8ese kamia apopsi
esi ekte8ikes edo mono sou ke ego den mporo na sou poa parlapipes tou stil kane ipomoni ke ala tetia
ala 8a sou po papse na miksoklegese ke kseka8arise ti 8es oxi san andras pou sou lene i ali ala san an8ropos san ipostasi den imaste oloi to idio den mporoume na antapeksel8oume oloi ta idia afto den ine kako etsi imaste ftiagmeni ke gia na ginoume dinati ke katafertzides prepi na perasoume apo stadia na apoktisoume pira gnosis na mporoume na elenxoume tis katastasis

stin eliniki kinonia se ma8enoun na krivese piso apo to daxtilo sou gia na min poun i aloi..... pioi ine oi aloi? oi aloi den exoun provlimata? den ipoferi i psixi tous apo diafora pou tous simvenoun? oloi i an8ropoi antimetopizoume ta idia ke kirios tin apoksenosi oloi i an8ropoi ine moni tous ke se ena stadio na mazepsis 100.000 atoma moni tous 8a es8anonte giati oloi fovounte na diksoun pioi ine fovounte na fani to provlima tous fovounte na pou afto to fortio ine vari gia mena re malakesssssssssss
fovounte na pou voi8ia
fovounte na kanoun afto pou ekanes simera
oloi 8eloun na parousiazoun mia idaniki ikona tou kaliterou tou anetous tou aprovlimatistou
ke oloi zoun e se ena keno
file mou na min se kourazo alo ise 8ima tou eaftou sou ke den sou fteei tipota aloa gia afto pou sou simveni para mono o eaftos sou i la8os epiloges sou i la8os krisis sou ke na kseris oti i gineka apenanti sou ine ke afti mia psixi pou oso les esi ime monos mou alo toso tin afinis ke afti moni tis ke gia ekini mpori na ise i epilogi tis zois tis ke na ipoferi gia sena ke na sou fonazi ka8imerina edo ime dose mou simasia latrepse me ke ola ta 8emata tou tsakomou ta genei afti i sterisi tis agapis metaksi sas i aniparksia pou zite an den mporis na kanis kati gia aftin tin gineka astin na figi isos vri kapou alou oti exi anagki ke esi na vris afto pou pragmatika 8elis ala min elpizis oti ta pragmata 8a ginoun opos itan palia tipota den ginete opos palia
ke o xorismos ine ena megalo pen8os katapinis farmaki 8a pe8imisis oles tis orees stigmes mazi tis 8a to metaniosis arketes fores pou den ise mazi tis 8a katalavis oti o logos pou den ine eki na se pari ke afti stin agkalia tis 8a ine ta la8i sou ala kanto ke as ponesis etsi ki alios i zoi apo moni tis ine ponos
ke oloi psaxnoume se ena sintrofo na metriasoume afton ton pono

lipame an ipa pragmata pou se 8igoun ala min ksexnas oti esi edoses afto to dikeoma para8etontas edo ton pono sou
ke na kseris oti kala ekanes an etsi to enio8es
sou efxome diavgia ke sosti krisi ke min taleporis alo ton eafto sou min to vazis sta podia katse ke antimetopise ta ola

min elpizis se ena kalitero parel8on
ke i pio poli apo emas zoume me ena travma stin psixi
min akous ta di8en andrakia pou lene min masas ke ales vlakies
na masas ke na paramasas ine oreo to masima ke ase tous na lene 8a er8i ki aftonon i sira na xtipi8oun kato san xtapodi pote den tin glitonis file ke sinan8rope
na ise kala
:wave2:

Μικρή Λουλού
09/06/2004, 18:02
ΑΦΡΟ....ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΩ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΓΚΡΗΚΛΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΡΑΒΩΣΑΝΕ..........

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..!!

Θάνος
09/06/2004, 23:15
Καλά τα λέτε...

Αναρωτιέμαι όμως... όταν τα περνούσατε εσείς... καταφέρατε να εφαρμόσετε καμία από τις συμβουλές που σας έδωσαν;

Από τη δική μου μικρή λίστα εμπειριών σε σχετικά θέματα, καμία δεν ήταν προϊόν λογικής, σκέψης και συνειδητών αποφάσεων...

afrotwin
09/06/2004, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Καλά τα λέτε...

Αναρωτιέμαι όμως... όταν τα περνούσατε εσείς... καταφέρατε να εφαρμόσετε καμία από τις συμβουλές που σας έδωσαν;

Από τη δική μου μικρή λίστα εμπειριών σε σχετικά θέματα, καμία δεν ήταν προϊόν λογικής, σκέψης και συνειδητών αποφάσεων...

file mou ke pios se empodise na skeftis logika ke sinidita?
tora an 8es na pis oti prosarmozes tis praksis sou analoga me to pion 8a stenaxorisis ligotero afto simeni xamili aftoektimisi
iparxoun ke afta ta stixia ston an8ropo
o ka8e enas opos mpori stin zoi
:wave2: :beer:

Θάνος
09/06/2004, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou ke pios se empodise na skeftis logika ke sinidita?
tora an 8es na pis oti prosarmozes tis praksis sou analoga me to pion 8a stenaxorisis ligotero afto simeni xamili aftoektimisi
iparxoun ke afta ta stixia ston an8ropo
o ka8e enas opos mpori stin zoi
:wave2: :beer:

Αν και η αυτοεκτίμηση μου είχε πιάσει φύκια "τον καιρό εκείνο..." φρόντισα και την ανέβασα πριν επηρρεάσει σημαντικά τις εξελίξεις! Είναι μέσα στις άμυνες κι αυτό.

Το πρόβλημα ήταν ο συναισθηματικός μου κόσμος που την είχε ακούσει!! Ήταν τόσο έντονος και αρρωστημένος που η λογική απλά δεν υπήρχε...

Αλλά... για μένα θα μιλάμε τώρα;; μη με παρασύρεις.. :nono:

:beer:

darkCount
10/06/2004, 09:04
Re afrolex.........apo ta 1162 post sou...mporw na pw oti htan kai to monadiko pou aksize na to diabasei kaneis! Se xairetw!:wave2:

:beer:

ps...eksairesh ekeines h istorioules pou postares ena feggari.

GhostDog
10/06/2004, 12:22
οταν πρωτομπηκα στο φορουμ ο αφρο μου σπασε τα νευρα γιατι μου την ελεγε συνεχεια. Αφρο, δεν νομιζω να σημαινει κατι για σενα αυτο αλλα το λεω, σε παω με χιλια. νασαι καλα.


prosarmozes tis praksis sou analoga me to pion 8a stenaxorisis ligotero

ναι αυτο κανω, προβλημα μου το ξερω, ειμαι μαλακας το ξερω, αλλα λυπαμαι δε μπορω να το αλλαξω. Και παλι νασαι καλα μεγαλε.

afrotwin
10/06/2004, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
οταν πρωτομπηκα στο φορουμ ο αφρο μου σπασε τα νευρα γιατι μου την ελεγε συνεχεια. Αφρο, δεν νομιζω να σημαινει κατι για σενα αυτο αλλα το λεω, σε παω με χιλια. νασαι καλα.



ναι αυτο κανω, προβλημα μου το ξερω, ειμαι μαλακας το ξερω, αλλα λυπαμαι δε μπορω να το αλλαξω. Και παλι νασαι καλα μεγαλε.

re megale kseris ti megalo keno 8a dimiourgisis stin psixi sou 8a er8i kapia stigmi pou i monaksia sou 8a gini ena terastio siderenio xeri me megala nixia pou 8a sou kseskizi tin psixi.olo afta ta xronia tis zois sou pou prospa8is na ise arestos stous alous exis xasi ton eafto sou ke i ali se exoun sini8isi san kati simvato pros aftous exoun volefti me aftin tin simperifora sou se antimetopizoun os to kalo skilaki pou tou kanis xadakia ke psiloglikes ke otan 8a 8elisis kati perisotero apo afto ke 8a arxisis na oriese 8a sou lene sopa kalo skilaki min kanis etsi ola 8a perasoun ke esi 8a sisorevis olo ke perisoteri orgi giati den 8a sou ftanoun pia afta ta sigkatavatika trifera logakia 8a 8es kati perisotero ke otan apetisis apo tous alous tin prosoxi pou tous edines 8a se xaraktirisoun asxima ke 8a eksafanistoun apo tin zoi sou ke esi 8a nomizi oti toso xronia espernes gia na 8erisis ke 8a sou exoun pari ke tin gi kato apo ta podia sou 8a kataliksis enas kakos ke ekdikitikos an8ropos pou 8a ana8ematizi tous an8ropous se ka8e tou leksi ke gia ola afta 8a ftes esi pou den tolmises na ise o eaftos sou ke na sinanastrafis tous alous epi isis oris ke se opion aresis
ke ola afta pou sou leo ta kseris gia afto milas san katadikasmenos to kseris oti an alaksis 8a xa8oun ola giro sou gia afto les den mporo na alakso
ego 8a sou po afto
alakse oso ine keros ke as figoun oloi as ksefanistoun ke an kapios mini 8a kseris ke pios itan dipla sou apo tin arxi ke an 8a figoun afti 8a er8oun aloi pio kali ke 8a kseroun ton pragmatiko eafto sou ke 8a ektimisoun afton ke 8a ton ektimisis ke esi ke an fovase min xasis tipota gkomenakia pou tora sto pezoun ax ti glikoulis ala ta ftiaxnoun me tipota tipous me perisoteri aftokiriarxia arxise na katalavenis oti pote den 8a tis exis ke as sou feronte san na ise to gliko koutavaki
den simenoun ola afta oti prepi na ginis kakos ke xlevazis kanenan apla ksekina na ikanopiois ke na agapas ton eafto sou perisotero ke 8a se agapisoun pragmatika ke i aloi
alios mine etsi gerase etsi me ligi zoi ligiaftognosia ke min agkizis ton eafto sou giati keei ke mine xestis mexri na pe8anis ke na vrizis ton eafto sou ke prin tin teleftea sou pnoi pes ke ena pe8ane malaka epitelous na se kseforto8o ke isixase
na kseris pantos oti ginete ki alios ke i aftoektimisi ine aparetito sistatiko
ke min singkrinese me kanenan gia na tin apoktisis apla kane ena doro ston eafto sou gine esi

GhostDog
10/06/2004, 13:07
Δεν μπορω ρε αφρο. εχεις δικιο το ξερω τα νιωθω αυτα απο τωρα. Δε φοβαμαι μη χασω καποιον και αντιδρω ετσι. Απλα δεν θελω να στεναχωρω κανεναν γι αυτο τα κραταω ολα μεσα μου. και ας με καινε. Δε μ αρεσει ο εαυτος μου. Η μαλλον δεν τον ξερω αρκετα καλα για να μιλησω. Δεν τον ξερω καθολου για ναμαι ακριβεις. Πως θα γινω κατι που δεν ξερω πως ειναι? Μηπως ειμαι τωρα ο εαυτος μου? Για να αντιδρω ετσι παει να πει οτι ειμαι φτιαγμενος να αντιδρω ετσι. Κ δεν θα γερασω. Δεν νομιζω να με αντεξω τοσα χρονια ακομα. Οπως το πες να πεθανει μια μερα ο μαλακας να ησυχασω :( :)


o ka8e enas opos mpori stin zoi

το πες και συ αλλωστε, οπως μπορει ο καθενας...

periklisk
10/06/2004, 13:22
Έγω θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και απλά να προσπαθήσεις. Το ότι δεν σου αρέσει ο εαυτός σου όπως λες είναι ένα πολύ καλό σημείο για να ξεκινήσεις την προσπάθεια. Τι είναι αυτό που δεν μου αρέσει? Τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω? Το κόστος (οποιοδήποτε, ψυχικό, πνευματικό κλπ) ποιό είναι και μπορώ να το αντέξω? Είναι μερικές ερωτήσεις που μπορείς να απαντήσεις....

Αν δεν έχεις την απάντηση άμεσα την ψάχνεις.... Ψάχνοντας βρίσκεις.... και αν κάνεις λάθος διορθώνεις....

Είσαι σε μια ηλικία που οι αλλαγές στον τρόπο σκέψης, αντίληψης κλπ γίνονται κοσμογονικά.... μην απελπίζεσαι τόσο εύκολα. Η ζωή είναι γεμάτη δυσκολίες που όμως μπορείς να αντιμετωπίσεις....

Μικρή Λουλού
10/06/2004, 13:55
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ..ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ..

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ,ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ,ΜΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ..
ΔΕΝ ΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ,ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ..!!

ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ..
ΞΕΚΙΝΑ ΤΩΡΑ...ΟΣΟ ΚΟΝΤΟΣΤΕΚΕΣΑΙ,ΒΟΛΕΥΕΣΑΙ....

afrotwin
10/06/2004, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
Δεν μπορω ρε αφρο. εχεις δικιο το ξερω τα νιωθω αυτα απο τωρα. Δε φοβαμαι μη χασω καποιον και αντιδρω ετσι. Απλα δεν θελω να στεναχωρω κανεναν γι αυτο τα κραταω ολα μεσα μου. και ας με καινε. Δε μ αρεσει ο εαυτος μου. Η μαλλον δεν τον ξερω αρκετα καλα για να μιλησω. Δεν τον ξερω καθολου για ναμαι ακριβεις. Πως θα γινω κατι που δεν ξερω πως ειναι? Μηπως ειμαι τωρα ο εαυτος μου? Για να αντιδρω ετσι παει να πει οτι ειμαι φτιαγμενος να αντιδρω ετσι. Κ δεν θα γερασω. Δεν νομιζω να με αντεξω τοσα χρονια ακομα. Οπως το πες να πεθανει μια μερα ο μαλακας να ησυχασω :( :)



το πες και συ αλλωστε, οπως μπορει ο καθενας...

gia katse re filarako ti mas les tora diladi an afto to xeri pou 8a sou kseskisi tin psixi gino ego i kapios alos den 8a antidrasis?
ke vevea 8a antidrasis ke 8a palepsis me nixia ke dontia enantia ston ka8e malaka pou 8a er8i na sou kani kako ke afto ine enstikto epiviosis. an mou pis oxi apla 8a afe8o ston ka8e ena pou 8a er8i na mou kani kako tote filarako gine olokliros doritis somatos mpas ke voi8isis toulaxiston kanena an8ropo na zisi.ala den pistevo pos ise toso apa8is me ton eafto sou.
lipon gia na katalavis kalitera oloi exoun dio eaftous o alos ine aftos pou kamia fora apokaloume 8eo otan milame ston 8eo stin ousia milame ston alo mas eafto.... prospa8ise na dosis ipostasi se afto pou sou simveni apokalese to afro pou erxete na sou kani kako ke antedrase se afto antimetopise to etsi ine apla kapios malaks pou 8eli na sou kani kako polemise ton akoma ke an ine o idios sou o eaftos. gkremise aftin tin nootropia mine meteoros xoris aftin ke an to teras o afro katafere na sou vgali ta matia meta apo aftin tin pali piase ton tixo dipla sou ke proxora an sou ekopse to ena podi piase ena ksilo ke proxora an sou ekopse tin glosa pare xarti ke molivi ke mila. pigene mia volta se an8ropous pou zoun pano se ena karotsaki gia oli tous tin zoi kita tous pou mporoun na singkri8oun mazi sou pou kanoun agonismata pou sou dixnoun ta komena podia tous ta komena xeria tous ke se kitane sta matia afova me 8aros ke sou lene gia sou ine o giorgos ine i maria ime oti ime sta arxidia mou ime ego ke esi ise poli kaliteri 8esi giati afti mpori na min to epileksane na ine xoris podia xoris xeria xoris sintrofo esi ise mia xara ise telios zis stin teliotita ise gematos epiloges gematos dinatotites xoris oria exis tis epiloges olou tou kosmou ke ti les? ti les re file? ti akrivos les? oti den kseris na aftosxediasis stin zoi? diladi an se valoume se ena gipedo na peksis mpala den 8a vris tropo na apofigis opos mporis ton antipalo? 8a katsis eki me tin mpala mprosta sta podia sou perimenontas kapios na stin pari? akoma k eo giorgos me to ena podi? mipos stin pari ke o aeras... ine o aeras kaliteros apo sena? exi perisoteres dinatotites o aeras apo sena?
ti les? akous ti les?
edo den ka8ome na sou leo malakies na pernai i ora edo den sou grafo gia na exo kales entiposis o afro ine o afro ke 8a ine o afro oti ke na lene oti ke na nomizoun oti kseroun gia ton afro den 8elo na alakso tipota ime aftos pou imoun ke 8a ime apla o afro itan stin 8esi pou ise esi tora ke sou leei afta pou ezise ke ema8e den mporo na se analiso me epistimonikous orous oute ime kaliteros apo sena apla ime o afro ke den fovame na ime o afro me tis poles plevres tou me ta skampanevasmata tou me ta pola tou prosopa giati etsi ime. ego pou ime akreo paradigma pistevis oti kindinevo apo ta arnitika sxolia merikon? apo tis di8en apiles pros ton afro? apo tous xaraktirismous pros ton afro?
ego exo xesmeno pragmatika olo to simpan pistevis oti kindinevo?
paparia kindinevo...
poso malon esi pou ise pio xamilon tonon an8ropos ke pio ipios
ti fovase lipon
ke gay na ise asto na sou vgi aftos ise ke se opion aresi kseforto sou afto to varos apo pano sou
ke min fovase oloi kapote palepsame me to teras mesa mas ke to nikisame me diaforous tropous
an sou perigrapso to diko mou 8a tromaksoun ki ali ki omos vrika tropo ego pou emiaza san mirmigki dipla tou na to nikiso
ke to pio oreo stin zoi ine na min kseris ke na psaxnese ke na psaxnis ki an 8es ke mia ali8ia o afro ine distixismenos giati den exi ke pola na psaksi stin zoi tou toulaxiston se pragmata pou na ton endiaferoun
ke 8a sou po ki afto an 8elis me empistevese
iparxi tropos na sikosis ena terastio plio (as poume)
me ena katsavidi ke psakse na vris pos ginete 8a ma8is pola

GhostDog
10/06/2004, 14:17
θα αντιδρασω. Αλλο να σου ρθει ενας αγνωστος να τσαμπουκαλευτει (που παλι θα προσπαθησω να το λυσω με διαλογο πρωτα) και αλλο να σε κοντραρει ο εαυτος σου. Ακουω τι λεω. Μπορει να χω ολες τις δυνατοτητες και ολες τις επιλογες του κοσμου και να με πλουσιοτερος απ το 98% του πλανητη αλλα δεν εχω ψυχη ρε. Και οταν δεν εχεις ψυχη και αρχιδια ολα τα αλλα ειναι μαλακιες. Ναι ο αερας ειναι πολυ καλυτερος απο μενα. Και αν με βαζαν με μια μπαλα σε ενα γηπεδο, μπροστα σε κοσμο θα πασαρα οσο γρηγοροτερα γινεται για να την ξεφορτωθω και να μην με κοιτανε. Απλα πραγματα, λοιπον. να σαι καλα και ευχαριστω.

Και μια ερωτηση. Το πλοιο ειναι στη θαλασσα? (η μηπως σε μια δεξαμενη πχ?) (παλι μαλακια ειπα :eyepop:

υ.γ.: απο αλλου ξεκινησε το θεμα αλλου πηγε. μαλλον ειμαστε πολλοι οι προβληματικοι εξω. :rotflmao:

Θάνος
10/06/2004, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
αν με βαζαν με μια μπαλα σε ενα γηπεδο, μπροστα σε κοσμο θα πασαρα οσο γρηγοροτερα γινεται για να την ξεφορτωθω και να μην με κοιτανε

Ρε συ GhostDog... μήπως είσαι απλά ντροπαλός; Δεν είναι κακό αυτό ξέρεις...

sas
10/06/2004, 15:03
Βρέθηκα κάποια στιγμή σε κάποια δύσκολη στιγμή, εξαιτίας του εαυτού μου. Μου φταίγανε όλα, δεν ήξερα τι ήθελα και φυσικά ταλαιπωρούσα των άνθρωπο που είχα δίπλα μου.

Τελικά αποφάσισα για κάποιο διάστημα να φύγω, για να βρω τι θέλω και τι μου φταίει (όταν δε δίνεις στον άλλο και δεν είσαι καλά με τον εαυτό σου, είναι λογικό ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου να ζει στην ανασφάλεια και να σου μουρμουράει...αυτό φορτίζει τη σχέση, κάνει δύσκολη την όποια απόφαση θέλεις να πάρεις και επιπλέον είναι πιθανό να μην είναι η σωστή αφού θα είσαι επηρεασμένος από την κατάσταση που βιώνεται).

Το ρίσκαρα φεύγοντας γιατί ο άνθρωπός μου μπορεί να μην με περίμενε...μπορεί εγώ να μη γύριζα.

Το θέμα είναι ότι εγώ βρήκα τι μου έφταιγε, συμφιλιώθηκα με εμένα και ευτυχώς με περίμεναν...με δέχτηκαν πίσω, όπως θέλεις πέστο.

Αυτό που είπε και ο αφρο επομένως...βρες τι θέλεις από τη ζωή σου και από τη σχέση.
Όσο για αυτό που είπε ο αφρο ότι τα πράγματα δεν γίνονται όπως παλιά, έχω τις αντιρρήσεις μου κρίνοντας βέβαια από τη δική μου ζωή.

afrotwin
10/06/2004, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Βρέθηκα κάποια στιγμή σε κάποια δύσκολη στιγμή, εξαιτίας του εαυτού μου. Μου φταίγανε όλα, δεν ήξερα τι ήθελα και φυσικά ταλαιπωρούσα των άνθρωπο που είχα δίπλα μου.

Τελικά αποφάσισα για κάποιο διάστημα να φύγω, για να βρω τι θέλω και τι μου φταίει (όταν δε δίνεις στον άλλο και δεν είσαι καλά με τον εαυτό σου, είναι λογικό ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου να ζει στην ανασφάλεια και να σου μουρμουράει...αυτό φορτίζει τη σχέση, κάνει δύσκολη την όποια απόφαση θέλεις να πάρεις και επιπλέον είναι πιθανό να μην είναι η σωστή αφού θα είσαι επηρεασμένος από την κατάσταση που βιώνεται).

Το ρίσκαρα φεύγοντας γιατί ο άνθρωπός μου μπορεί να μην με περίμενε...μπορεί εγώ να μη γύριζα.

Το θέμα είναι ότι εγώ βρήκα τι μου έφταιγε, συμφιλιώθηκα με εμένα και ευτυχώς με περίμεναν...με δέχτηκαν πίσω, όπως θέλεις πέστο.

Αυτό που είπε και ο αφρο επομένως...βρες τι θέλεις από τη ζωή σου και από τη σχέση.
Όσο για αυτό που είπε ο αφρο ότι τα πράγματα δεν γίνονται όπως παλιά, έχω τις αντιρρήσεις μου κρίνοντας βέβαια από τη δική μου ζωή.

agapite file an mou vris ena tropo na ksanaziso afta pou ezisa ke etsi opos ta ezisa 20 xronon 8a se kano ikonisma ke 8a sou stiso enan andriada 8a sou xariso ke to africa mou na exis dio ena spiti sou aresi ena spiti ena diamerisma gia parti sou ke ti alo 8es zita mou....
:rotflmao:

Μικρή Λουλού
10/06/2004, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
agapite file an mou vris ena tropo na ksanaziso afta pou ezisa ke etsi opos ta ezisa 20 xronon 8a se kano ikonisma ke 8a sou stiso enan andriada 8a sou xariso ke to africa mou na exis dio ena spiti sou aresi ena spiti ena diamerisma gia parti sou ke ti alo 8es zita mou....
:rotflmao:

ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΜΑΣΤΕ,ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΙΜΠΑΙΔΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ...........





ΤΙ ΛΕΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ AFRICA???????
TΙ ΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ???? ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΩ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ..!!!:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

nimbus
11/06/2004, 16:23
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΛΙΓΑ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΥΓΙΕΙΣ:nono: :D
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ...ΒΡΕΣ ΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΖΥΓΙΣΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.:wave2:

Υ.Γ. ...ΚΑΙ ΝΑΙ! ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ. Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΩΜΕΝΗ:smilea: ΑΚΟΥΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΜΟΥΡΜΟΥΡΑ:winka: :p :sun:

brainwork
22/06/2004, 21:35
Γράφτηκα σε αυτό το forum αν θυμάμαι καλά πρίν από 2-3 χρόνια (για να μην παω στο προφιλ να δώ) όμως άρχισα να το διαβάζω και να ποστάρω συστηματικά εδώ και περίπου 2 μήνες.

Μου άρεσε αυτού του είδους η επικοινωνία με την κοινή αγάπη από όλους, την αγάπη της μοτοσυκλέτας. Θέλησα να έρθω σε μία άπό της συναντήσεις για καφε και αυτή ήταν στα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης της ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ.

Αργότερα ήρθα σε άλλη, και σε άλλη κλπ στην αρχή διστακτικά αλλά αργότερα γνωρίστηκα κάπως καλύτερα.


Μετά από πάρα πολλούς τσακωμούς με εκείνη (που ευτυχώς δεν είχαμε παντρευτεί ακόμη) και μένοντας στο σπίτι μου το τελευταίο 6μήνο, θέλησα να δημοσιοποιήσω τις σκέψεις εκείνης της νύχτας μετά από εκείνο τον καβγά.

Η οριστική λύση επήλθε 13 Ιουνίου 2004 μετά από άλλο ένα τσακωμό και βρίσκοντας το κουράγιο (!) να της πω "αν ανοιξεις την πόρτα να φύγεις, μην διανοηθείς να ξανάρθεις". Ετσι και έγινε.

Θέλω δημόσια να εκφράσω τις ευχαριστίες μου σε όλα τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν με το πρόβλημα που με βασάνιΖΕ και ακόμα περισσότερο τα άτομα που με στήριξαν με τα pm τους jimbar & nefeli.
:wave2:


Σας ευχαριστώ πολύ και όλους τους υπόλοιπους που μπήκαν και έστω διάβασαν τον προβληματισμό μου.

Ενα μεγάλο συγνώμη που ζήτησα με τον τρόπο μου από τον Στάθη να "μετακομήσει" ένα κομματι με τίτλο "ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΑΦΡΟ" αλλά νομίζω δεν άρμοζε με τις συμβουλές που μου δίνατε :(



Να είστε όλοι καλά και γεμάτo υγεία και κέφια.;)



.-

crs-k
23/06/2004, 07:41
Λυπαμε Δημητρη, για την κατασταση που περασες και περνας φανταζομαι ...
Ευχομαι ο,τι καλυτερο για σενα ή ισως και για τους δυο σας.
Μονο εσυ μπορει να ξερεις τι ειναι το "καλυτερο".

Καλημερα ...

hornet
23/06/2004, 09:27
Παντα να εισαι καλα ρε Δημηρη και μην ανυσηχεις δεν τρεχει τιποτα.
Τωρα στο θεμα του φυγε,πιστεψε με μαλλον εκανες καλο στον εαυτο σου.Θελει δυναμη για να το κανεις αυτο και μετα απο λιγο καιρο θα εχεις ηρεμησει και γενικοτερα θα εισαι καλυτερα.
Time is the healer σε αυτες τις περιπτωσεις

Κοιτα να περνας καλα και μην σε απασχολει τιποτα αλλο!

periklisk
23/06/2004, 09:30
Ρε συ Μήτσε.... Πακέτο! Συμφωνώ με το Χρήστο και το Στάθη!

monstermind
24/07/2004, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet

Κοιτα να περνας καλα και μην σε απασχολει τιποτα αλλο!

ναι... ετσι να λειτουργεις...

οταν την γνωρισες... ήθελες να περνάς καλα και τίποτα άλλο...
περνάγαν οι μέρες και εσύ περναγες καλα, και τίποτα άλλο...
εφτανε το τέλος... και εσένα το μόνο που σε ένοιαζε ήταν το οτι -για καποιο λόγο- δεν περνας καλά...

οπότε συνέχισε έτσι... κοιτα να περνάς καλά και τίποτα άλλο...