PDA

View Full Version : Προσοχη παιδια....



Ταξιδευτής
19/09/2006, 09:46
Καθομαι σημερα το πρωι στο μπαλκονι του σπιτιου μου να απολαυσω το πρωινο φραπεδακι παρεα με την πρωινη εφημεριδα... Η μερα δροσερη και με εναν ηλιο να ξεμυτιζει πισω απο τον Υμηττο αλλ πραγμα.

Και οπως καθομαι και ρεμβαζω, ακουω στην λεωφορο ενα ξερο γκαζωμα και αμεσως μετα τον ηχο απο πλαστικα και μεταλλα που σπανε... :(

Βλεπω που απο την πλατεια μπροστα στο σπιτι μου τρεχουν προς την λεωφορο και κατεβαινω να δω τι εγινε.

Καθως πλησιαζω βλεπω ενα παλικαρακι με μπουφαν και κρανος και ενα ταξι σταματημενο στην μεση του δρομου. Κοιταζω πισω απο το ταξι κ βλεπω ενα Ζ που εχει χωθει μεχρι το ντεποζιτο κατω απο το ταξι... :(

Παω στο παλικαρακι, τον ρωτησα αν ειναι καλα, μου ειπε "ναι", και απο οσο ειδα δεν ειχε παθει τιποτα παρα μονο εκδορες στο αριστερο χερι, και παραπονιοταν οτι ποναγε το χερι του απο αγκωνα κ κατω...

Εν πασει περιπτωσει, ο ταξιτζης στην προκειμενη περιπτωση δεν εφταιγε, διοτι το παιδι ηταν σταματημενος, ανοιξε το γκαζι να φυγει κ η μηχανη γυρισε αποτομα, επεσε κατω και συρθηκε και χωθηκε κατω απο το ταριφαμαξο που ειχε σταματησει -ψιλο μεσ την μεση ειναι η αληθεια- ενω το παιδι συρθηκε λιγο πιο περα.

Με τον ταξιτζη σηκωσαμε το ταξι με γρυλο, κ τραβηξα εξω την μηχανη το παιδιου.
Την σηκωσα και την πηγα στην ακρη... Ευτυχως δεν εφαγε πολυ μεγαλη στουκα μπροστα... Το ψυγειο εχει σκιστει σε δυο κομματια, η μασκα θελει καποιο ρεκτιφιε, μπαρα τιμονιου, κ ντεποζιτο που εχει δυο μεγαλα χτυπηματα.

Αφου εγιναν τα διαδικαστικα, προσφερθηκα να φυλαξω την μηχανη για το παιδι (μιας που δεν ηταν σε θεση να την κινησει ο ιδιος).
Ετσι την πηρα με τα χερια κ την εφερα στο σπιτι μου, οπου και την εδεσα με την αλυσιδα της δικιας μου, κ του εδωσα το κλειδι για να μπορεσει σε μερικες μερες να την παρει.

Προσεφερα το παιδι να το παω στο νοσοκομειο, αλλα εκεινη την ωρα ηρθαν οι δικοι του οποτε κ ολα καλα.

Ευτυχως το παιδι φορουσε μπουφαν δερματινο κ καλο κρανος, οποτε δεν ειχαμε αλλα... Τετοια ΗΛΙΘΙΑ ατυχηματα μπορουν να αποβουν μοιραια απο το πουθενα....

Τελοσπαντων, ολα καλα. Παιδια, ΠΡΟΣΟΧΗ και αποφευγετε τις καγκουριες οσο γινεται! Παντα ορθιοι!

mbjp
19/09/2006, 10:22
το σημαντικό είναι οτι δεν κινδυνεψε σοβαρα η υγεια του, τα υπόλοιπα φτιαχνονται! Καλημέρα!

kxIII
19/09/2006, 10:24
Μπράβο σου Νίκο.
:wave2:

VanDiemen
19/09/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
Μπράβο σου Νίκο.
:wave2:

Μπράβο κι από μένα! Και πιστεύω από όλους..

Ταξιδευτής
19/09/2006, 11:07
Και εδω ειναι η μηχανη του παιδιου.... :(
Χαζες πτωσεις που ειναι ΚΡΙΜΑ να συμβαινουν....

Εν τω μεταξυ, οταν πηγα ρε παιδι μου εκει, μου εκανε ΦΟΒΕΡΗ εντυπωση... ΤΟΣΟΣ λαος ειχε μαζευτει λες κ μοιραζαν κατοσταευρα, και ομως ΚΑΝΕΙΣ δεν εκανε τον κοπο να ρωτησει το παιδι αν ειναι καλα η να αναλαβει να βοηθησει την κατασταση...

Ο ταριφας ηταν εξω απο το ταξι, κ μιλαγε στο κινητο, το ταξι μεσα στην μεση του δρομου (ισα που περναγαν διπλα τα αμαξια) το λεοφωρειο της γραμμης ειχε σταματησει κ κατεβασε ολους τους επιβατες γιατι ΔΕΝ χωραγε να περασει, κ γενικα ενας πανικος.

Αν δεν του ελεγα του αλλου να σηκωσουμε το ταξι με το γρυλο ακομα εκει θα ηταν! Καποιος εν τω μεταξυ εξυπνακιας ειχε την φαεινη ιδεα κ ειπε στον ταριφα να βαλει μπροστα το ταξι μπας κ βγει η μηχανη απο κατω, αλλα ΠΟΥ να βγει; Ειχε μπει ολη μεσα, με αποτελεσμα να την σερνει... :bigcry:

Μετα απο λιγο σκανε μυτη και δυο μεγαλα πυροσβεστικα οχηματα, διοτι καποιος ειδε τους καπνους απο τα νερα του ψυγειου που ειχαν πεσει στο μπλοκ κ εξατμιζονταν κ νομιζε οτι η μηχανη θα πιασει φωτια, κ πηρε την πυροσβεστικη κ ειπε "μια μηχανη ΚΑΙΓΕΤΑΙ!"
:yuck:


62342

Ταξιδευτής
19/09/2006, 11:08
...


62344

FestoNero
19/09/2006, 12:34
Ε, κακο δεν ηταν που ηρθε η πυροσβεστικη
(κανα λαδακι μπορει να ετρεξε πχ..)
Αλλα τους υδρατμους απο το ψυγειο;;
:eek: :rotflmao:
Μπραβο κ απο μενα!
:wave2:

latris mixanis
19/09/2006, 14:23
Μπραβο Νίκο!

Ο κόσμος συνήθως δεν πάει για να βοηθήσει αλλά για να χαζέψει το θέαμα :mad: :sick:

nasos75
19/09/2006, 18:26
Μπραβο, αυτο ειναι ενας απο τους πολλους ορισμους της αλληλευγγης που πρεπει να εχουμε προς ολους.

alximistis
19/09/2006, 23:06
¨εχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε μπράβο για το αυτονόητο!!!
Όπως και να 'χει μπράβο ρε φίλε για τη βοήθεια που έδωσες...
να παραδειγματιζόμαστε από το χέρι βοηθείας σε όλους μας στο δρόμο!
Ξανά μπράβο!!!

H.A.Balafoutre
20/09/2006, 00:03
Μπράβο ρε παλίκαρε.

Περαστικά στο φίλο με το Ζ κι αγύριστα.

Κρίμα για το περιστατικό αλλά μακάρι να είχαμε μόνον τέτοια. Αλλά φτού κι αυτά μακριά από όλους μας.

:smilea: