PDA

View Full Version : Ανάκληση της επίσημης αντιπροσωπείας για CBF-250



oulas
03/02/2006, 02:56
Λοιπον παιδακια μου, ανακληση στα παρακατω sn για cbf250.
Δυστηχως ειμαι ενας απο αυτους!

Τα προβληματα που ειχαμε πολοι απο εμας τοσο καιρο, με δυσκολια στην εκκινηση το πρωι, και εκεινο τον περιεργο συντονισμο στον κινητηρα στις 6500 στροφες δεν ειναι τυχαιο. Ισως να συνδεεται και η δυσκολια ευρεσης νεκρας... Η πηγη που το βρεικα τις ανακλυσεις, λειει οτι ακομα, μπορει να κοπει και ο κινητηρας!

Η πηγη που βρηκα το κακο μαντατο:


http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp

Συγκεκριμενα για το μοντελο μας, το cbf250: http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=09665FAF740F41658025703B0036DDD3

Ειμαι 100% σιγουρος οτι θα ειμαστε αρκετοι με το προβλημα αυτο, μιας και συμτωματα συντονισμου, αδυνατη ευρεση νεκρας, και δυσκολο ξεκινημα το πρωι εχουμε λιγο πολυ ολοι μας.


35608

oulas
03/02/2006, 03:08
Καταρχην επεβαιβωστε οτι ειστε στην λιστα των sn με το προβλημα. Μαγκες εχω την εντυπωσει οτι θα ειμαστε αρκετοι:(

Το sn βρισκεται στον λαιμο της μηχανης, στο σιδερο που βρισκεται αναμεσα απο τις δυο μπουκαλες, πισω απο τον προβολεα.


Παιδια ψαχνω να βρω και απο καποιο επισημο site της honda τις ανακλησεις αυτες, ωστε να παω στον μηχανικο και να μην αντιμετωπισω μα και μου. Βρεικε κανεις τα παραπανω στοιχεια σε κανα site της honda;


35609

xxxristos
03/02/2006, 03:08
Μπουά χα χα χα χα χα χ αχ α χα χ αχ α χα χ αχ αχ αχ α

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΠΕΙ;;;;; ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ Η ΚΑΝΑ ΚΛΑΔΙ ΤΟΥ ΜΟΝΟ?????

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΟΠΩΣ Η ΜΑΡΕΓΓΑ???

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ, ΤΟ CUT OUT ΕΙΝΑΙ phrasal verb KAI ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΑΠΟ ΒΛΑΒΗ!!! CUT OFF ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ.

oulas
03/02/2006, 03:14
Γιατι ρε, λιγο ειναι αυτο;

Αλλωστε δεν ηξερα τι ακριβως ηταν και το εβαλα σε εισαγωγικα.

Εχουμε λοιπον στην λιστα.

-------------------------------

1.oulas

Dexter
03/02/2006, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Μπουά χα χα χα χα χα χ αχ α χα χ αχ α χα χ αχ αχ αχ α

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΠΕΙ;;;;; ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ Η ΚΑΝΑ ΚΛΑΔΙ ΤΟΥ ΜΟΝΟ?????

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΟΠΩΣ Η ΜΑΡΕΓΓΑ???





...ανελεητος.....:rotflmao:


...μην τοα αφησετε ετσι , ζαλιστε τον, τον φουστη τον Σαρακακη....

Alchimistis
03/02/2006, 10:53
Oulas ο ψυχραιμος....
ΗΡΘΕ το ΤΕΛΟΣ(με αμερικανικη προφορα)

Χαλαρωσε ρε παλικαρι...:beer:

johnpan
03/02/2006, 11:14
Δημήτρη it's ok, μην αγχώνεσαι, ανάκληση είναι καλό πράγμα γιατί γίνεται δωρεάν και παίρνεις κάτι καλύτερο. Και εγώ είμαι στη λίστα και μάλλον οι περισσότεροι από εμάς. Η πολιτική στις ανακλήσεις είναι πολύ αυστηρή, αν η μηχανή σου χρειάζεται ανάκληση θα σε βρουν και θα σε καλέσουν οπότε ψυχραιμία. Το θέμα θα φύγει από sticky που είναι τώρα, σε λίγες μέρες. Καλό ΣΚ

Λεωνίδας
03/02/2006, 11:59
Είμαι και εγώ στη λίστα. Βασικά αφού είμαι εγώ που το πήρα πριν 2 βδομάδες και εσείς που το πήρατε σχεδόν όταν πρωτοβγήκε έχω μια αίσθηση ότι θα είμαστε όλοι ...

BILLY FILTH
03/02/2006, 12:40
και εγώ είμαι στη λίστα
όποιος μάθει κάτι παραπάνω π.χ. από την αντιπροσωπεία ας ενημερώσει και τους λοιπούς.

SnakeMJK
04/02/2006, 13:42
και εγώ μέσα :rotflmao: :rotflmao:

όλα τα cbf στην απόσυρση;

Alchimistis
04/02/2006, 14:34
egw exw 9c2mc35a04r602798 Ειμαι μεσα γιατι δεν εχω καταλαβει????

oulas
04/02/2006, 14:51
04r602798

enois oti anti gia gia to miden pou exis esi exi astreraki o katalogos. kai ego to idio exo. profanow exun bali asteraki giati to asteraki simbolizi psifia apo o evs 9 ??

ipothesi kano...

Λεωνίδας
04/02/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
egw exw 9c2mc35a04r602798 Ειμαι μεσα γιατι δεν εχω καταλαβει????

Και εγώ αρχίζω από 9c2mc35a04r όπως όλοι μας υποθέτω.
Και μετά τα τελευταία 6 ψηφία πρέπει να είναι 60xxxx

Δηλαδή 9c2mc35a04r6xxxx

Προφανώς το αστεράκι εννοεί οποιοδήποτε αριθμό.

Είναι κανείς που ΔΕΝ έχει serial 9c2mc35a04r6xxxx ;

Alexander
04/02/2006, 16:31
Μέσα είμαι κι εγώ στα αναγραφόμενα νούμερα.

Το ignition coil τι είναι; Πολλαπλασιαστής;

Έχει αναφέρει κανείς ποτέ πρόβλημα για κάτι τέτοιο;
Μόνο η latris μας λέει κάτι παράξενα τελευταία με σβησίματα.

Πάντως δεν δείχνει κάτι το ανησυχητικό αφού αναφέρεται ότι διορθώνεται με αντικατάσταση του πολλαπλασιαστή.

Επίσης, οι αριθμοί πλαισίου και κινητήρα αναγράφονται και στην άδεια, δεν χρειάζεται να ψάχνετε πάνω στη μηχανή.

Θα το θίξω πάντως το θέμα κάποια στιγμή στο service, αν δεν με προλάβει βέβαια κάποιος άλλος από εσάς...

:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
04/02/2006, 18:29
:eek: :hypnotize

Μπράβο Oula. Είσαι τσακάλι, που το ψάρεψες το site ;

Έχεις καταλάβει ποιο εξάρτημα φταίει για να δημιουργούνται αυτές οι δυσλειτουργίες ;

Alchimistis
05/02/2006, 00:21
Παιδια παρολα αυτα το μηχανακι δεν μου εχει βγάλει κατι το παράξενο...εκτος απο την δυσκολία εύρεσης της νεκράς

oulas
05/02/2006, 01:03
Εμενα εχει βγαλει,

1) Αλλαγη βολαν, μεσα στην εγγυηση
2) Δυσκολη ευρεση νεκρας
3) Δυσκολια να παρει μπροστα
4) Συντονισμος του κινητηρα ακριβως στις 6500 στροφες

Τα τρια τελευτεα θα τεθουν στο επομενο service που πλησιαζει, και δεν θα δεχθω να πληρωσω ουτε μια δραχμουλα

Λεωνίδας
05/02/2006, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εμενα εχει βγαλει,

1) Αλλαγη βολαν, μεσα στην εγγυηση
2) Δυσκολη ευρεση νεκρας
3) Δυσκολια να παρει μπροστα
4) Συντονισμος του κινητηρα ακριβως στις 6500 στροφες

Τα τρια τελευτεα θα τεθουν στο επομενο service που πλησιαζει, και δεν θα δεχθω να πληρωσω ουτε μια δραχμουλα

Ευρώ θα σου ζητήσουν, οι δραχμούλες σου είναι ασφαλείς :rotflmao:

oulas
05/02/2006, 04:22
Ολα τα προβληματα που εχω καλυπτονται απο εγγυηση.

Λεωνίδας
05/02/2006, 10:55
Καλά πλάκα κάνω, εννοείται ότι καλύπτονται.
Είσαι και γείτονας, έχεις και το ίδιο μηχανάκι, πρέπει να είμαστε και στα ίδια κιλά, μην παρεξηγηθούμε :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

oulas
05/02/2006, 13:47
128, 1.87 Αγ Δημητριος

Εσυ;

Alexander
05/02/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εμενα εχει βγαλει,
3) Δυσκολια να παρει μπροστα

Για περίγραψέ το μας ρε oula αυτό...

Λεωνίδας
05/02/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
128, 1.87 Αγ Δημητριος

Εσυ;

~120 (ελπίζω να μην τα καβάλησα) 1.84 Ν.Σμύρνη αλλά είμαι straight :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gerodim
09/02/2006, 10:05
πάντως εγώ που ρώτησα με την ευκαιρία του πρώτου σέρβις δεν ξέρανε τίποτα για ανάκληση...

pelargos1
10/02/2006, 11:20
Και εγω μεσα ειμαι.Αυτο Το σαιτ τι ειναι ρε παιδια?Κατι σαν υπηρεσια συγκοινωνιων της Βρετανιας?Κατα ποσο ειναι επισημο αρα.Και κατα ποσο οσα αναφερει ειναι απλα συμβουλευτικα.
απο ενα γρηγορο περασμα που εκανα αναφερει παρα πολλες "ανακλησεις" για τις οποιες εγω τουλαχιστον δεν εχω ακουσει τιποτα στην ελλαδα...

Αν πραγματικα εχει γινει ανακληση θα ενημερωθουμε προφανως.Απο την αλλη δεν θα επρεπε κατι να αναφερεται στο επισημο σαιτ της Hondaς?Η εστω σε καποιο φορουμ του εξωτερικου?Εδω μιλαμε για ανακληση σχεδον ολων των cbf250...

Καλο θα ηταν να μιλαγαμε με Σαρακακη.Αμφιβαλω βεβαια αν θα ξερουν κατι.Στα συνεργεια αποκλειεται να ξερουν κατι απο τι στιγμη που δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση.
Σιγουρη λυση θα ηταν επικοινωνια με κεντρικα Ευρωπης αλλα θελει ψαξιμο εκει...

Alexander
17/03/2006, 00:24
Πράγματι υπάρχει πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή και πρέπει να είναι το εξάρτημα το οποίο ευθύνεται για τη δυσκολία στην εκκίνηση.

Θα επανέλθω σε μερικές μέρες όταν σιγουρευτώ 100% για τη λύση του προβλήματος.

:wave2:

Nrgman
28/03/2006, 15:41
Πήγα στον Σαρακάκη και ρώτησα για την ανάκληση.
Η απάντηση που πήρα ηταν ότι δεν υπάρχει ανάκληση αλλα μονο product upgrade όπως μου είπε ο τεχνικός τους!!!
Στον Παπαγεωργίου που είχα παει μπροστα στα μάτια μου συνδεθηκε με τον υπολογιστη του και έβαλε τον αριθμό πλαισίου μου και του έβγαλε οτι υπάρχει ανακληση για τον πολλάπλασιαστη (απο οτι θυμάμαι ητάν στα ελληνικα και υπηρχε και σήμα της HONDA, αλλα δεν είχα δώσει σημασια τοτε)
Ο τύπος στον σαρακάκη με ρώτησε αν μου διμιουργει πρόβλημα και του απάντησα οτι έχω δυσκολία εκκινησης κάθε πρώι ή αν αφήσω την μηχανή σβηστηπάνω απο κάπιες ώρες. Μου απάντησε οτι φταίει η μπαταρία . (Η μίζα όμως ακούγεται να γυρναει κανονικά) .
Λέτε να μας δουλεύουν στον Σαρακάκη?

johnpan
28/03/2006, 15:58
Πού είναι ο Παπαγεωργίου?

Nrgman
28/03/2006, 17:05
Ο παπαγεωργίου είναι στην Μιχαλακοπούλου στο 192 δεξιά όπως ανεβαίνουμε.

Alexander
28/03/2006, 18:44
Περιμένω από την προηγούμενη εβδομάδα τον νέο πολλαπλασιαστή. Όταν έρθει θα ενημερώσω...

oulas
29/03/2006, 03:51
Εγω εχω αλλαξη ηδη το βολαν εδω και μηνες. Οχι ομως πολλαπλασιαστη. Δεν μου φορτιζε η μπαταρια.

Η δυσκολια στην εκκινιση παραμενη, αλλα μετα το μεγαλο σερvis των 10.000 εχει βελτιωθει πολυ η εκκινιση το πρωι. Το κιβωτιο ομως παραμενει να ειναι κουτρσορο

Alexander
24/05/2006, 12:44
Το CBFάκι μου εμφάνισε πρόβλημα στη λειτουργία του (δεν δούλευε το τσοκ και δεν έφτανε ρελαντί με τίποτα) από τον 1ο μήνα που το αγόρασα (02/2005). Μαντεύω πως μάλλον πρέπει να φταίει το πρώτο πλύσιμο που της έγινε στο service των 1000χλμ που την είχα πάει. Ο πολλαπλασιαστής θα πήρε υγρασία και θα διαβρώθηκε. Η μηχανή μπούκωνε εύκολα και ακουγόταν λες και ήταν 4κύλινδρη και δούλευε με λιγότερους κυλίνδρους.
Όντας αρχάριος οδηγός δεν εντόπισα το πρόβλημα άμεσα αλλά το ανέφερα στον μηχανικό τα Χριστούγεννα (12/2005) όταν το πρόβλημα είχε επιδεινωθεί και είχε καταντήσει ανυπόφορο.
Τελικά κάποια στιγμή μέσα στο Μάρτη εντοπίζεται το πρόβλημα και ξεκινάει η διαδικασία παραγγελίας του ανταλλακτικού:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander on 28/03/2005
Περιμένω από την προηγούμενη εβδομάδα τον νέο πολλαπλασιαστή. Όταν έρθει θα ενημερώσω...

Τελικά αυτό φθάνει και τοποθετείται στη μηχανή μου στις 12/05/2005.

Η λειτουργία της μηχανής έχει βελτιωθεί αρκετά αλλά δεν είναι όπως ήταν τον 1ο μήνα μετά την αγορά της ή όπως είναι τα άλλα CBF250 που δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Πριν την αλλαγή πολλαπλασιαστή δεν κράταγε στροφές ούτε με τσοκ. Έπρεπε να κρατάω τις στροφές ψηλά για να μην σβήνει και έπιανε ρελαντί 1500rpm μετά από κάψιμο τουλάχιστον 15'. Υπό κανονικές συνθήκες απλά έπιανε 700 στροφές για μισό δευτερόλεπτο και μετά έσβηνε.

Μετά την αλλαγή τουλάχιστον δουλεύει το τσοκ και ζεσταίνεται κάπως πιο γρήγορα, δηλαδή μέσα στο 10' πορείας αρχίζει και πιάνει τις 1000 στροφές και δεν σβήνει. Μετά από μερικά λεπτά ακόμα πλησιάζει σιγά-σιγά τις 1500 rpm.

Του Λεωνίδα πχ με το που θα πάρει μπροστά το πολύ να χρειαστεί για μισό με ένα λεπτό το τσοκ και μετά κρατάει 1000rpm τουλάχιστον χωρίς να σβήνει και μέσα σε λίγα λεπτά το ρελαντί έχει πιάσει τις 1500rpm.

Με έχει κουράσει πάρα πολύ αυτή η μηχανή, ενώ την έχω ευχαριστηθεί απροβλημάτιστα μόνο ένα μήνα αφότου την αγόρασα.

Να και το άγιο δισκοπότηρο που προφανώς είχε πρόβλημα αλλά τελικά δεν έχει λύσει πλήρως το θέμα με τα σβησίματα (ignition coil - πολλαπλασιαστής).


49208

ΙΠΠΕΑΣ
24/05/2006, 12:51
Συγχαρητήρια Alexander που το δημοσιοποιείς.

Ελπίζω κάποιος από τον αντιπρόσωπο τους στην Ελλάδα να μας παρακολουθεί και να κάνει κάτι γιά όσους έχουν αντίστοιχα προβλήματα. Απορώ πως η HONDA και οι εδώ αντιπρόσωποι της αδιαφορούν για αυτά τα υπαρκτά προβλήματα :mad: :mad: :mad: :mad: :a24: :a52:

Πάντως εγώ δεν εγκαταλείπω, μέχρι την Ιαπωνική πρεσβεία θα φτάσω για να ζητήσω διεύθυνση της εταιρίας στην Ιαπωνία. Θα στείλω μία επιστολή μήπως αυτοί εκεί πέρα έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαίνει εδώ με αυτά τα μοντέλα και με αυτόν που υποτίθεται ότι τα αντιπροσωπεύει . :mad:

Alexander
24/05/2006, 14:03
ΙΠΠΕΑ πουλάω το CBF250 μου, ενδιαφέρεσαι;

:rotflmao:
:rotflmao:
:rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
24/05/2006, 14:09
Είμαι σχεδόν πεπεισμένος να το αγοράσω(το cbfaki) αλλά περιμένω να ακούσω απόψεις για το μοντέλο 2006 και κατά πόσο έχουν λύσει αυτά τα προβλήματα . :mad:

Αλλά την επιστολή στην μαμά εταιρία δεν θα την γλυτώσει ο ακατανόμαστος. :evil:

Το καλοκαίρι θα έχω λίγο παραπάνω χρόνο και θα ετοιμάσω κείμενο καταπέλτη.

ledz
24/05/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
... μέσα στο 10' πορείας αρχίζει και πιάνει τις 1000 στροφές και δεν σβήνει. Μετά από μερικά λεπτά ακόμα πλησιάζει σιγά-σιγά τις 1500 rpm...

Kαι μενα μι'απ'τα ιδια. Τωρα που καλοκαιριασε παιρνει μπρος χωρις τσοκ αμεσως (εκτως κι'αν διανυκτερευσει σε υγρασια και κρυο)... αλλα πρεπει να κραταω οποτε σταματημενος ανοικτο γκαζι... Για να παω και γω να ρωτησω.
Thanx alexander!

oulas
25/05/2006, 19:54
Kαι μενα μι'απ'τα ιδια. Τωρα που καλοκαιριασε παιρνει μπρος χωρις τσοκ αμεσως (εκτως κι'αν διανυκτερευσει σε υγρασια και κρυο)... αλλα πρεπει να κραταω οποτε σταματημενος ανοικτο γκαζι... Για να παω και γω να ρωτησω.

και εφω τωρα που καλοκαιριασε χρειαζομε 3 λεπτα πορειας και το ρελαντι κρατα χωρις να σβηνει. Τοχημωνα ομως κανει αμαν να παρει ακομα και μπρος...


Ιππεα αφου εχει τοσα προβληματα γιατι θες να το παρεις παιδι μου?
Θα μου πεις ξερεις ακριβως τι θα σου βγαλει και τι ακριβως θα κανεις... Δεν ειναι λιγο και αυτο...

Λεωνίδας
25/05/2006, 20:09
Ρε παιδιά εγώ δεν είχα πρόβλημα με το ζέσταμα / τσοκ (φτου μην το ματιάσω) και δε νομίζω να "συντονίζει" (oulas θες να έρθεις κανένα Δέλεαρ να δω τι εννοείς; )
Το κιβώτιο είναι κάπως σκληρό αλλά οι άλλοι μου λένε ότι είναι μια χαρά (για CBF ή γενικά δεν ξέρω :rolleyes: )
Δηλαδή δε νομίζω ΟΛΑ τα CBF250 να βγάζουν τα ίδια προβλήματα...

ΙΠΠΕΑΣ
25/05/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ιππεα αφου εχει τοσα προβληματα γιατι θες να το παρεις παιδι μου?
Θα μου πεις ξερεις ακριβως τι θα σου βγαλει και τι ακριβως θα κανεις... Δεν ειναι λιγο και αυτο...
Εγώ μιλώ για το μοντέλο 2006 όχι για το 2004. Ελπίζω να το πάρει κάποιος από εδώ και να μπορέσει να μου μεταφέρει τι προβλήματα του βγάζει.
Αν δω ότι τα προβλήματα δεν λύθηκαν στην τελευταία του έκδοση θα προσπαθήσω να βρω άλλο μηχανάκι.
Στην ανάγκη θα πάρω άλλη κατηγορία. Μπορεί το varadero 125 να είναι μικρό αλλά δεν το έχω βγάλει από την άκρη του μυαλού μου ...
Ταξιδάκια πάει αλλά θέλει κουράγιο και υπομονή που ευτυχώς έχω ... :rotflmao:
Θα δείξει στο μέλλον...

gerodim
26/05/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Εγώ μιλώ για το μοντέλο 2006 όχι για το 2004. Ελπίζω να το πάρει κάποιος από εδώ και να μπορέσει να μου μεταφέρει τι προβλήματα του βγάζει.
Αν δω ότι τα προβλήματα δεν λύθηκαν στην τελευταία του έκδοση θα προσπαθήσω να βρω άλλο μηχανάκι.
Στην ανάγκη θα πάρω άλλη κατηγορία. Μπορεί το varadero 125 να είναι μικρό αλλά δεν το έχω βγάλει από την άκρη του μυαλού μου ...
Ταξιδάκια πάει αλλά θέλει κουράγιο και υπομονή που ευτυχώς έχω ... :rotflmao:
Θα δείξει στο μέλλον...
Να πω την αμαρτία μου το σκέφτομαι να πουλήσω το cbf μου και να πάρω το 06... Μιας και είμαι σε φάση που πρέπει να την πάω για σέρβις να πληρώσω ασφάλεια και θέλω μετά το καλοκαίρι και λάστιχα δεν είναι μεγάλη η διαφορά με το να την ξαναπάρω (μίλησα με moto-hellas που την είχα πάρει και μου την αφήνει καινούρια 3,5k)

oulas
26/05/2006, 20:50
Να πω την αμαρτία μου το σκέφτομαι να πουλήσω το cbf μου και να πάρω το 06... Μιας και είμαι σε φάση που πρέπει να την πάω για σέρβις να πληρώσω ασφάλεια και θέλω μετά το καλοκαίρι και λάστιχα δεν είναι μεγάλη η διαφορά με το να την ξαναπάρω (μίλησα με moto-hellas που την είχα πάρει και μου την αφήνει καινούρια 3,5k)

Re gerodim, pali to idio psofimi tha paris? Kalitera na paris kana metaxirismeno me 3500 se kali katastasi, na tsoulai kai ligo.

Ase pou to 06 pou to dokimasa stin ekthesi, pali i nekra den ebene apo stasi me tpt!

Ta lastixa pos ta efages me 6000 xlm? Ego exo 14.000 kai kratane. Ta SS alazun kathe 5000, oxi ta cbfakia:lol:

johnpan
26/05/2006, 21:10
Δημήτρη, στην έκθεση δεν ήταν το 06, δηλαδή το καινούριο, αλλά αυτο που έχουμε και εμείς 05

gerodim
27/05/2006, 11:47
Τα λάστιχα τράβηξαν μεγάλο ζόρι οταν είχα πάει στα Μέγαρα... Γενικά στο δρόμο κρατάνε ακόμα αλλά το Σεπτέμβρη που θέλω να πάω στο επόμενο css δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ... Το cbfακι θα το κρατήσω μάλλον όπως και νάχει.... σκέφτομαι έτσι κι αλλιώς για μεγαλύτερη μηχανή και είμαι σε απίστευτο δίλλημα. (ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΌΛΕΣ!!!!). Αναμένετε post στις γενικές μέσα στη βδομάδα για να μου πείτε γνώμες σχετικά με επόμενη μηχανή. (είμαι ανάμεσα σε 5)

oulas
29/05/2006, 11:03
Δημήτρη, στην έκθεση δεν ήταν το 06, δηλαδή το καινούριο, αλλά αυτο που έχουμε και εμείς 05

Μπραβο Honda! Παρουσιασατε το προβληματικο παλαιο μοντελο!

oulas
25/07/2006, 14:44
re si ippea plaka mas kanis, i kanis perilipsi tu protu post tis protis selidas tu thread?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17945&perpage=15&pagenumber=1

ΙΠΠΕΑΣ
25/07/2006, 14:47
Sorry αλλά δεν είχα παρατηρήσει ότι ήταν το ίδιο. To έσβησα. :uplate:

villy
26/07/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander

Του Λεωνίδα πχ με το που θα πάρει μπροστά το πολύ να χρειαστεί για μισό με ένα λεπτό το τσοκ και μετά κρατάει 1000rpm τουλάχιστον χωρίς να σβήνει και μέσα σε λίγα λεπτά το ρελαντί έχει πιάσει τις 1500rpm.

Κι εμένα έτσι δουλεύει, σαν του Λεωνίδα. Το χειμώνα δε ξέρω γιατί το έχω 1,5 μήνα.

Πάντως κι έμένα δυσκολεύεται να βρεί την νεκρά από στάση, γι'αυτό κατεβάζω εν κινήσει λίγο πριν σταματήσω.

Κι εμένα μου φαίνεται ότι συντονίζεται μερικές φορές!

oulas
26/07/2006, 12:01
Κι εμένα μου φαίνεται ότι συντονίζεται μερικές φορές!

Να το πας στις 6500 ακριβως για λιγη ωρα και τοτε θα καταλαβεις...

villy
26/07/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Να το πας στις 6500 ακριβως για λιγη ωρα και τοτε θα καταλαβεις...

THX.

Αν και έχω την εντύπωση ότι πρέπει να παίζει ρόλο και η ποσότητα βενζίνης στο ντεπόζιτο???, μπορεί να κάνω όμως λάθος.


:beer: :beer: :beer:

oulas
26/07/2006, 14:31
ρόλο και η ποσότητα βενζίνης στο ντεπόζιτο

afto ine telios asxeto. o sintonismos erxete mesa apo ton kinitira

motorfoot
06/09/2006, 01:36
Ωχ, ειδα ολα αυτα και ανησυχησα!!!
Τοσα προβληματα??? Και μιλαμε για Honda!!! Εδω ενα Honda dio 50cc που εχουμε εδω και κατι χρονια παρατημενο σε χιονι και βροχη και χωρις σερβις ποτε...και δουλευει αψογα!!Παει τωρα 250αρα Ηοnda να παθαινει τοσες βλαβες?? Ελεος..
Εχει μαθει κανεις αν ξεπεραστηκαν τα προβληματα στο μοντελο 2006?????

ledz
06/09/2006, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Να το πας στις 6500 ακριβως για λιγη ωρα και τοτε θα καταλαβεις...
Ειχα εντοπισει και γω εκει σ'αυτες τις στροφες και τελικα ηταν κατι σιδερακια απ την εσωτερικη πλευρα του λαστιχου των πισω μαρσπιε που συντονιζαν. Φωτο σουν...

Λεωνίδας
06/09/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Ειχα εντοπισει και γω εκει σ'αυτες τις στροφες και τελικα ηταν κατι σιδερακια απ την εσωτερικη πλευρα του λαστιχου των πισω μαρσπιε που συντονιζαν. Φωτο σουν... συντόνιζαν σιδεράκια :confused:
:a53: :a53: :a53:
ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ :cry: :cry: :cry:


:lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
06/09/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
afto ine telios asxeto. o sintonismos erxete mesa apo ton kinitira Ρε παιδιά σοβαρευτείτε... Έπαθε κανένα από τα CBF κάτι; Οτιδήποτε; Άντε καμιά καμένη ασφάλεια... έλεος πια :wave2:

villy
06/09/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε... Έπαθε κανένα από τα CBF κάτι; Οτιδήποτε; Άντε καμιά καμένη ασφάλεια... έλεος πια :wave2:

Γιατί το λές αυτό; :confused:

Εμένα έπεσε η μπαταρία μετά από 10 μέρες ακινησίας!!!

:lol: :lol: :lol:

Χωρίς πλάκα, αυτό ήταν ψιλοαναμενόμενο, έτσι δεν είναι;

Λεωνίδας
06/09/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Χωρίς πλάκα, αυτό ήταν ψιλοαναμενόμενο, έτσι δεν είναι; Τι να σου πω ... μέχρι 7-8 το έχω αφήσει αλλά χωρίς συναγερμό και δεν έπεσε.
Βέβαια ήταν φρεσκότατο (3 μηνών) :wave2:

villy
06/09/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τι να σου πω ... μέχρι 7-8 το έχω αφήσει αλλά χωρίς συναγερμό και δεν έπεσε.
Βέβαια ήταν φρεσκότατο (3 μηνών) :wave2:


Κι εμένα 3 μηνών είναι αλλά είχα ενεργοποιημένο τον συναγερμό!!!

Τώρα την φόρτισα και όλα ΟΚ!

:wave2: :wave2: :wave2:

kostisthegreek
06/09/2006, 22:21
Ρε παιδιά μην το θάβετε το μηχανάκι.
Ολα βγάζουν ψιλοπροβλήματα.
Ποιό μηχανάκι -ειδικά μονοκύλινδρο- δεν έχει κραδασμούς?
Οσο για το ρελαντί αν ρυθμιστεί σωστά όλα οκ.

ΙΠΠΕΑΣ
07/09/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Ειχα εντοπισει και γω εκει σ'αυτες τις στροφες και τελικα ηταν κατι σιδερακια απ την εσωτερικη πλευρα του λαστιχου των πισω μαρσπιε που συντονιζαν. Φωτο σουν...

Μας λες δηλαδή ότι εσύ δεν ακούς θόρυβο στις 6500 στροφές ; Το έχουν αναφέρει αρκετοί και δεν νομίζω να είναι αυτά τα σιδεράκια που λες. :rolleyes:

Λεωνίδας
07/09/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε... Έπαθε κανένα από τα CBF κάτι; Οτιδήποτε; Άντε καμιά καμένη ασφάλεια... έλεος πια :wave2: Δεν έλεγα τίποτα άλλο; :mad: :mad: :mad:

Nrgman
07/09/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δεν έλεγα τίποτα άλλο; :mad: :mad: :mad:

Τι έπαθες ρε? έφυγε καμιά βίδα?

Λεωνίδας
07/09/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Τι έπαθες ρε? έφυγε καμιά βίδα? Το έγραψα στα τεχνικά, το πήγαν εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27735)

Alchimistis
09/09/2006, 02:51
Tην Τριτη θα παρω την μηχανη μου απο το συνεργείο...
χτύπησε καμπάνα και πάω για αλλαγή...
Πάντως δεν δικαιολογούνται τα προβλήματα σε τοσα πολλα μοντέλα πρεπει να στείλουμε επιστολη διαμαρτυρίας ίσως με την βοηθεια του ΙΝΚΑ

Λεωνίδας
09/09/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Tην Τριτη θα παρω την μηχανη μου απο το συνεργείο...
χτύπησε καμπάνα και πάω για αλλαγή... Τι ακριβώς έπαθε η καμπάνα :confused: :confused: :confused:

gerodim
11/09/2006, 09:35
Παιδιά εγώ πήγα για σέρβις 12.000 και του είπα για τις ταχύτητες... Μου άλλαξε στην εγγύηση καμπάνα, και κάτι δίσκους στο κιβώτιο και τώρα είναι απίστευτα μαλακές και ωραίες οι ταχύτητες....

Λεωνίδας
11/09/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Παιδιά εγώ πήγα για σέρβις 12.000 και του είπα για τις ταχύτητες... Μου άλλαξε στην εγγύηση καμπάνα, και κάτι δίσκους στο κιβώτιο και τώρα είναι απίστευτα μαλακές και ωραίες οι ταχύτητες.... Σε χρέωσε κάτι; Σε ποιο συνεργείο :wave2:

gerodim
11/09/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Σε χρέωσε κάτι; Σε ποιο συνεργείο :wave2:

Απολύτως τπτ. Το σέρβις των 12.000 κόστισε 105 ? και ότι είχε να κάνει με το κιβώτιο στην εγγύηση.... Σχετικά με το συνεργείο σου το στέλνω σε πμ για λόγους μη διαφήμισης...

villy
11/09/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Απολύτως τπτ. Το σέρβις των 12.000 κόστισε 105 ? και ότι είχε να κάνει με το κιβώτιο στην εγγύηση.... Σχετικά με το συνεργείο σου το στέλνω σε πμ για λόγους μη διαφήμισης...



Gerodim μπορείς να στείλεις και σε μένα pm γιατί με ενδιαφέρει το ζήτημα. Είμαι στα 4000χλμ και μπορεί να αλλάξω καμπάνα στα 6000 του service.

Ευχαριστώ!

:wave2: :wave2: :wave2:

Λεωνίδας
11/09/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Απολύτως τπτ. Το σέρβις των 12.000 κόστισε 105 ? και ότι είχε να κάνει με το κιβώτιο στην εγγύηση.... Σχετικά με το συνεργείο σου το στέλνω σε πμ για λόγους μη διαφήμισης... ΟΚ και εγώ εκεί πάω έτσι κι αλλιώς :winka:
105? δεν είναι πολλά (στα 6000 χλμ όμως γιατί μου πήρε 80? :confused: )

Δε γράφεις εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9374) τα περί service;
Τι κοίταξε / άλλαξε και τιμές αναλυτικά από την απόδειξη; :wave2:

gerodim
11/09/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ΟΚ και εγώ εκεί πάω έτσι κι αλλιώς :winka:
105? δεν είναι πολλά (στα 6000 χλμ όμως γιατί μου πήρε 80? :confused: )

Δε γράφεις εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9374) τα περί service;
Τι κοίταξε / άλλαξε και τιμές αναλυτικά από την απόδειξη; :wave2:

Δεν τα έχω εύκαιρα τώρα... Θα δω από το σπίτι αν έχω κρατήσει την απόδειξη...

johnpan
11/09/2006, 13:23
Στις αντιπροσωπίες honda, πηγαίνεις με τη μηχανή και την άδεια, βλέπουν τον αριθμό πλαισίου από την άδεια, κοιτάνε στο κομπιούτερ ποια ανταλλακτικά πρέπει να σου αλλάξουν, αφήνεις το τηλέφωνό σου και φεύγεις. Οταν έρθουν, σε παίρνουν τηλ για να κλείσεις ραντεβού για δωρεάν αλλαγή των ανταλλακτικών. Δε γνωρίζω αν πληρώνεις εργατικά, αλλά λογικά όχι.

Το έμαθα από τον Βατίδη Πάτρας.

Σύντομα θα την πάω κι εγώ.

Ισως να μην ξέρουν όλοι οι εξουσιοδοτημένοι τη διαδικασία.

johnpan
11/09/2006, 13:25
έγραψα και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=27914) για να το διαβάσουν όλοι

villy
11/09/2006, 13:38
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!:wave2: :wave2: :wave2:

Μήπως το έχει κάνει κανείς αυτό ήδη;

oulas
11/09/2006, 16:25
Να συμπληρωσω, οτι πρεπει να πας φωτοτυπημενη την αδεια την πρωτη σελιδα του σερβις μανουαλ με τα στοιχεια, και την τελευταια με το τελαιταιο σερβις.

ΙΠΠΕΑΣ
11/09/2006, 17:58
Μπράβο ρε μάγκες, πολύ το χάρηκα. Τουλάχιστον φαίνεται ότι τελικά θα υπάρξει κάποια υποστήριξη από τον Σαρακάκη(έστω και έμμεσα) γιατί είναι απαράδεκτη η μέχρι τώρα συμπεριφορά του ομίλου στα προβλήματα που υφίστανται. Κάλιο αργά παρά ποτέ ...

Alchimistis
11/09/2006, 22:47
για ποια μοντέλα ισχύει αυτό?

panoss25
11/09/2006, 23:27
και αν εισαι εκτος εγγυησης 5/9/04 ?

johnpan
12/09/2006, 12:47
Ισχύει για το 250 φυσικά, το γράφω στον τίτλο. Τώρα αν υπάρχει ίδια πολιτική και για άλλα μοντέλα της Χοντα, δεν το ξέρω.

Και νομίζω στις ανακλήσεις δεν παίζει ρόλο η εγγύηση, ρώτησέ το panos

Nrgman
12/09/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Παιδιά εγώ πήγα για σέρβις 12.000 και του είπα για τις ταχύτητες... Μου άλλαξε στην εγγύηση καμπάνα, και κάτι δίσκους στο κιβώτιο και τώρα είναι απίστευτα μαλακές και ωραίες οι ταχύτητες....

Ρε γαμώτο είμαι ο μόνος γκαντέμης που άλλαξε καμπάνα 2 φορές και δεν έφτιαξε το πρόβλημα .!!!!

Nrgman
12/09/2006, 14:27
Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός με αυτη την διαδικασία . Είχα πάει στο Σαρακάκη για να τους πω για τις ταχυτητές και τον πολλαπλασιαστή αλλα στο τεχνικό τμήμα που πήγα εκεί αυτος μου έκανε τον Γιαπωνέζο.

Ελπίζω να είσαστε πιο τυχεροι απο έμενα (γνωστός γκαντεμης).
Και ελπίζω να ισχύει αυτο για τις ανακλήσεις εκτος εγγύησης. (10 λεπτα ζέσταμα θέλει για να κρατήσει ρελαντι)

johnpan
19/09/2006, 12:57
Μολις γύρισα από τη Χοντα Πάτρας και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ανάκληση για τον κωδικό πλαισίου του cbf μου. Στο λινκ όμως που είχε βάλει ο Δημήτρης (Ούλας) το δικό μου ήταν μέσα στις ανακλήσεις.

Τι να κάνω? Τηλεφωνο στο Σαρακάκη? Αλλά μου φαίνεται δε θα βρω άκρη...

Nostra
19/09/2006, 13:01
ναι να πάρεις τηλ. στο Σαρακάκη και αν σου λένε μαλακίες πες τους που είδες την ανάκληση και αν πάλι σε γράψουν ρώτα τους πως μπορείς να επικοινωνήσεις με τη honda Ιταλίας( ευρώπης) ή Ιαπωνίας για να το επιβεβαιώσεις.....

και πες μας....

gerodim
19/09/2006, 14:47
Και αν σου πούνε τίποτα πες τους ότι γράφεις στο moto και έχεις μεγάλη παρέα από cbfαδες... Αν και αυτό δεν πιάσει πες ότι θα στείλεις την ιστορία όλη με πμ στον ΙΠΠΕΑ και αυτός με τη σειρά του θα το λέει σε όποιον σταματάει δίπλα του στο φανάρι...
Άσε που δεν θα αφήσει και το θέμα να ξεχαστεί..:beer:

pissaman
19/09/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μολις γύρισα από τη Χοντα Πάτρας και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ανάκληση για τον κωδικό πλαισίου του cbf μου. Στο λινκ όμως που είχε βάλει ο Δημήτρης (Ούλας) το δικό μου ήταν μέσα στις ανακλήσεις.

Τι να κάνω? Τηλεφωνο στο Σαρακάκη? Αλλά μου φαίνεται δε θα βρω άκρη...
Δεν μπορώ να καταλάβω, πως χωρίς να πάρεις τηλ, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δε θα βγάλεις άκρη!
Δώσε μου τον αριθμό πλαισίου σου, και θα σου πω αν υπάρχει ανάκληση.

gerodim
19/09/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Δεν μπορώ να καταλάβω, πως χωρίς να πάρεις τηλ, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δε θα βγάλεις άκρη!
Δώσε μου τον αριθμό πλαισίου σου, και θα σου πω αν υπάρχει ανάκληση.
Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως

Nrgman
19/09/2006, 15:16
Σιγά και θα σου δώσουν έτσι εύκολα τηλ. ή εμαιλ της HONDA άλλης χώρας.

Εγώ πρν 6 μήνες είχα ρωτήσει στον Σαρακάκη και δεν ξέρανε τίποτα για ανάκληση. Ενω το συνεργείο που πήγαινα μού εβαλε τον αριθμο πλαισίου μου σε κάποιο site της honda και του έβγαλε οτι υπάρχει ανάκληση. Άντε βρες άκρη.

ΑΑΑ είχα στήλει και email στην HONDA αγγλίας και μου είπαν οτι τα cbf250 εκει έχουν ανάκληση για την εξάτμηση.!!!

oulas
25/09/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Σιγά και θα σου δώσουν έτσι εύκολα τηλ. ή εμαιλ της HONDA άλλης χώρας.

Εγώ πρν 6 μήνες είχα ρωτήσει στον Σαρακάκη και δεν ξέρανε τίποτα για ανάκληση. Ενω το συνεργείο που πήγαινα μού εβαλε τον αριθμο πλαισίου μου σε κάποιο site της honda και του έβγαλε οτι υπάρχει ανάκληση. Άντε βρες άκρη.

ΑΑΑ είχα στήλει και email στην HONDA αγγλίας και μου είπαν οτι τα cbf250 εκει έχουν ανάκληση για την εξάτμηση.!!!

Εξατμιση??? Εμενα κανει ενα περιοεργο θορυβο τελαιταια απο το διαφραγμα της εξατμισης! Μου πε ο μηχανικος μου οτι ειναι το διαφραγμα, οτιο ειναι φυσικη φθορα και τετοιες μαλακιες, και οτι δεν ειναι αναγκη να αλαχθει αμσεσα αν δεν με ενοχλει η διαφορα στον θορυβο της μηχανης. Πλεον ειναι σαν ενα τετραχρονι μπρικι!

johnpan
26/09/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman

Δώσε μου τον αριθμό πλαισίου σου, και θα σου πω αν υπάρχει ανάκληση.

Ευχαριστώ τον φίλο για την εξυπηρέτηση. Τελικα υπάρχει ανακληση για το καλωδιο πολλαπλασιαστή. Δεν ξερω γιατι δεν μου το ειπαν, γιατι γενικα δεν έχω παραπονα απο τη Χοντα Πατρας.

pissaman
26/09/2006, 13:51
Η Honda πάτρας είναι από τα καλύτερα μαγαζιά! Πιστεύω ότι απλά τους διέφυγε!

Nrgman
26/09/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστώ τον φίλο για την εξυπηρέτηση. Τελικα υπάρχει ανακληση για το καλωδιο πολλαπλασιαστή. Δεν ξερω γιατι δεν μου το ειπαν, γιατι γενικα δεν έχω παραπονα απο τη Χοντα Πατρας.

Τελικά πως βρήκες άκρη με την ανάκληση?

johnpan
26/09/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Τελικά πως βρήκες άκρη με την ανάκληση?

Δεν βρήκα. Τόσα χρόνια δεν έχω πρόβλημα με σβυσίματα κλπ οπότε δε θα πάω να μου το αλλάξουν. Το ότι έχω ανάκληση μου το είπε ο φίλος pissaman

angelpol
16/12/2010, 19:56
paidia auto einai mono gia montela tou 2004? to diko mou einai tou 06.