PDA

View Full Version : Ζητούνται πληροφορίες για Ξάνθη



Tsakalaki
19/09/2006, 12:58
Για επαγγελματικούς λόγους κατά 90% θα ταξιδέψω την Κυριακή προς ανατολικά, με τελικό προορισμό τη Ξάνθη για δουλειά. Έχω πάει μέχρι Κομοτηνή, αλλά εντελώς μηχανικά. Θα ήθελα αν έχει κανείς πρόταση για να «ευχαριστήσω» το V Strom 650 με το οποίο θα ταξιδέψω, κάπου κοντά στη Ξάνθη, η στο δρόμο πηγαίνοντας για την Ξάνθη. Θα διανυκτερεύσω στην πόλη, και θα επιστρέψω στη βάση του (Θεσσαλονίκη) το πρωί της δευτέρας….



Ευχαριστώ προκαταβολικά….

Trans
19/09/2006, 13:55
Αν έχεις χρόνο΄και όρεξη μπορείς να πας

1. Σπήλαιο Αλιστράτης (στο νομό Σερρών βέβαια αλλά προς την Δράμα)
2. Σπήλαιο Αγγίτη (Μαρά) στο Νομό Δράμας μετά την Πρωσοτσάνη
3. Κάτω Νευροκόπι και Οχυρό (να δεις και το ΛΙΣΣΕ που πολεμάγανε τον ΒΠΠ) στο Νομό Δράμας
4. Αν πας προς Νευροκόπι κάνε και μια βόλτα στο Φαλακρό (στρίβεις για Βώλακα και πριν το χωριό κάνεις δεξιά για το χιονοδρομικό) πάλι Νομός Δράμας
5. Καφέ - Φαί στην Δράμα=> Στην Ρέμβη καφέ (απέναντι από το Ξενία) αλλά και στις καφετέριες στον απο-πίσω παράλληλο Φαί στην Αγ. Βαρβάρα δίπλα στα νερά
6. ΚΑΡΑΝΤΕΡΕ... το κορυφαίο δάσος Ελατιάς στα Βαλκάνια σίγουρα... Δρόμο για Σιδηρόνερο κτλ....
7. Νέστος river... και διαδρομή από κει για Ξάνθη
8. Ξάνθη παλιά πόλη οπως και δηποτε.....
9. Σε μια πλατεία εκεί όπως πας για παλιά πόλη (στο πλακώστροτο) φοβερό Ζαχαροπλαστείο με σοροπιαστά -γμτ δεν θυμάμαι όνομα-

Απ' ότι κατάλαβες εγώ είμαι από την Δράμα :) :)

Και φυσικά
10. Καφέ και βόλτα στην Καβάλα. Καφέ στο λιμάνι αλλά και βολτίτσα στο κάστρο απάνω από την πόλη...

Ε κι αν έχεις κι ώρα να σου δώσω κι ένα δέμα να το πας στο χωριό μου!!!! :D :D :D

OldMan
19/09/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
..Σε μια πλατεία εκεί όπως πας για παλιά πόλη (στο πλακώστροτο) φοβερό Ζαχαροπλαστείο με σοροπιαστά -γμτ δεν θυμάμαι όνομα...

Τιτάνια (ο παλιός Ταυκόρ...) !!! :wave2:

H.A.Balafoutre
19/09/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τιτάνια (ο παλιός Ταυκόρ...) !!! :wave2:


Έλα για πες, λοιπόν τι ακριβώς θέλετε να μάθετε για την πόλη μου?

wild_cat/anima
19/09/2006, 14:18
στην παλαια πολή υπάρχει λαογραφικο μουσειο το οποιο αξιζει να δεις.
ακου rock πίνοντας αργιλε μήλο στο "nostos"το οποιο βρίσκεται στην "εισοδο της παλαιας πολης στο τερμα απο το πρωτο δεξι στενακι.
αν έχεις ορεξη για λίγο περπατημα ,πήγαινε στο χωριο τοξοτες, που είναι διπλα στο νεστο , ασε το μηχανακι και ακολούθησε το παραλληλο μονοπάτι στο ποταμι(απιστευτες εικονες).
τα πομακοχωρια δε λενε και πολλά(προσωπικη αποψη πάντα)αλλά αν έχεις χρονο πηγαινε μεχρι εκει για να δεις τα χωραφια με τα καπνα, τις αγελάδες να πίνουν νερο από το ποταμι .
φυσικά μην ξεχασεις να φας μπουγατσα !!

OldMan
19/09/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Έλα για πες, λοιπόν τι ακριβώς θέλετε να μάθετε για την πόλη μου?

Εγώ, τίποτε !!!

(έμαθα αρκετά το '67 με '75, '84 με '88 και 2003) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

wild_cat/anima
19/09/2006, 14:34
κι γω το προηγουμενο σκ ~!!!!!!με 2000 χλμ παραπανω στη μπεμπα !:cool:

Tropeas
19/09/2006, 14:40
Περίμενε λίγο να πάμε παρέα που σκέφτομαι να ανέβω κοντά στην 28η Οκτωβρίου να δω και τον McGyver.... :p :cool: :lol: :beer:

Trans
19/09/2006, 14:42
http://www.aiolosdrama.gr/images/web_aioleia_map.jpg

http://www.aiolosdrama.gr/images/web_drama_map.jpg

Και δυο χάρτες να ξέρεις στο περίπου που πας (από Σέρρες για Δράμα κι από κει για Ξάνθη από την παλιά εθνική κτλ)

H.A.Balafoutre
19/09/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Περίμενε λίγο να πάμε παρέα που σκέφτομαι να ανέβω κοντά στην 28η Οκτωβρίου να δω και τον McGyver.... :p :cool: :lol: :beer:


Σωστός ο Tropeas. Μέσω του McGyver πάρτε μου τηλέφωνο να βρεθούμε.

Old, δεύτερο σπίτι σου η Ξάνθη?.....:beer:

Αλλά πάλι τι ακριβώς θέλει να μάθει το Tsakalaki? Ξενοδοχεία ας πούμε?

Tropeas
20/09/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Σωστός ο Tropeas. Μέσω του McGyver πάρτε μου τηλέφωνο να βρεθούμε.

Εννοείται, αν και μου πε τα καλύτερα για εσένα... ;)
Θα προσπαθήσω να δω και κανέναν άλλο Βόρειο, όταν το κανονίσω θα ενημερώσω αναλυτικά...:wave2: :beer: