PDA

View Full Version : problem με 4η



b_bong12
20/09/2006, 09:48
Στο hornet S(2000) παρατηρησα τωρα τελευταια οτι μετα τις 10000 στροφες οταν παω να βαλω 4η, με χτυπαει το πενταλ των ταχυτητων.
Τι μπορει να ειναι?

Sabre
20/09/2006, 12:12
Χτύπα το και εσυ!!!! :lol: :lol:

Πλάκα κάνω... Κραδασμούς ενωάτε φίλτατε?

b_bong12
20/09/2006, 12:46
δεν το διατυπωσα σωστα.
Οταν παω να βαλω 4η βρισκει καπου στο σασμαν(?)-καμπανα(?)[να με συγχωρειτε γιατι δεν εχω ιδεα απο τα εξαρτηματα της μεταδοσης ταχυτητων) αντισταση οπως οταν βαζεις ταχυτητα χωρις συμπλεκτη το οποιο νιωθω στο ποδι.

Και ψαχνομαι γιατι 1)συμβαινει μονο στην τεταρτη και 2) γεγονος ειναι πως στα hornet το σασμαν δουλευει καλυτερα στις υψηλες στροφες οποτε δεν υπαρχει λογος να το κανει.

Αν ο λόγος ειναι οτι εχω πολυ σφιχτη την αλυσιδα, το ιδιο δεν θα συνεβαινε σε ολες τις ταχυτητες?

OldMan
20/09/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Στο hornet S(2000) παρατηρησα τωρα τελευταια οτι μετα τις 10000 στροφες οταν παω να βαλω 4η, με χτυπαει το πενταλ των ταχυτητων.

Προφανώς μιλάς για ανέβασμα ταχύτητας ...

(γιατί αν είχες 5η και 10.000 σ.α.λ. και ήθελες να κατεβάσεις 4η, θα σε χτυπούσε ολόκληρο το μηχανάκι :lol: )


Δεν έχει σχέση το τέντωμα της αλυσίδας (σωστά το σκέφτηκες..) !!!

Η "δουλειά" πρέπει να γίνεται κάπου ανάμεσα στο κόπλερ και στον μύλο (δεν νομίζω να έχει σφηνόδρομο το Hornet...)

(αν έφταιγε η φουρκέτα, θα "χτυπούσε" και κάποια άλλη ταχύτητα - οι φουρκέτες ελέγχουν το κομπλάρισμα 2 ταχυτήτων).

Αν μπορέσει κάποιος να ανεβάσει διάγραμμα του σασμάν, θα σου δείξω τι εννοώ ...



:wave2: :beer: :wave2:

b_bong12
20/09/2006, 13:45
εχω το διαγραμμα αλλα ειναι πολυ μεγαλο για να το ανεβασω και ειναι και pdf οποτε δεν μπορω να το μετατρεψω.

Τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις

Τι παρενεργεια μπορει να προκαλεσει το συγκεκριμενο προβλημα?

Να παρω το σασμαν στο χερι π.χ.??
:p