PDA

View Full Version : ducati 749s vs suzuki gsx-r750 k6??



Σελίδες : [1] 2

675
20/09/2006, 19:04
guys :rolleyes:

mipos tha mporousa n akousa kales gnomes-kritikes gia tin 749s??

simioste oti eimai ligo kontoulis(1.65) k tha thela na patao esto k me tis mites kato...:lol:

k an de sas ekane kopo na m legate dio logakia gia ti diafora twn v2 me v4 kinitiron...

as poume an eixame mia gsxr750 k6 (150ps stis 11,200 k 8,8 kg ropi) kai tin 749s (116ps stis 10,500 k 8,4 kg ropi)

ekei ti ginete??? anamesa se aytes tis dio????:sick: :sick: :sick:

sniper
20/09/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
guys :rolleyes:

mipos tha mporousa n akousa kales gnomes-kritikes gia tin 749s??

simioste oti eimai ligo kontoulis(1.65) k tha thela na patao esto k me tis mites kato...:lol:

k an de sas ekane kopo na m legate dio logakia gia ti diafora twn v2 me v4 kinitiron...

as poume an eixame mia gsxr750 k6 (150ps stis 11,200 k 8,8 kg ropi) kai tin 749s (116ps stis 10,500 k 8,4 kg ropi)

ekei ti ginete??? anamesa se aytes tis dio????:sick: :sick: :sick:

Χμμμμμ ε δεν ρωτάς και τίποτα.... :lol:

Διάβασε το φόρουμ, τα μοντέλα, διάφορα στα τεχνικά και θα βρεις τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου....

Ειναι τελειώς διαφορετικές φιλοσοφίες πάντως τα μηχανάκια που συγκρίνεις.... :wave2:

lampros_fazer
20/09/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
diafora twn v2 me v4 kinitiron...

Βασικά V2 και Ι4..

Μέχρι να βγάλεις δίπλωμα να μπορείς να οδηγήσεις αυτές τις 2 θα έχεις μάθει τις διαφορές τους.. :cool:

:lol::lol:

675
20/09/2006, 19:25
koita tis vasikes diafores tis ksero...

tipou oti ta v2 dinoun oli tous ti dinami ap tin arxi apo xamiles strofes alla isteroun stis ipsiles strofes pou iperteroun k dinoun ti dinami tous ta v4...

apla zitao ti sigkrisi twn dio sigkekrimenon moto....

k an einai na perimeno file lampro na matho sta 21 mou tote k lathos epiloges tha kano pio pithano k mporei na pao k pio eykola adiavastos....

sto kato kato kathe gnosi gia kalo...ego etsi leo k me endiaferei para poli na ksero oso to dinaton perissotera parapano pragmata oxi mono na exo ena diploma k na odigo etsi apla mia mixani...thelo na ksero k 5 pramata parapano gi ayto sas ta prizo me to simpatheio kate mera,,, :uplate: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

sniper
20/09/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
........

apla zitao ti sigkrisi twn dio sigkekrimenon moto....

........


δεν συγκρίνεται το 749 με το πιστόλι gsxr750..... απλό είναι... μπορεί στις στροφές να είναι κάπως καλύτερο λόγω ροπής απο χαμηλά... αλλά αν ο οδηγός του 750 έχει χερια και @@ τότε... αντιο θα σας δώ στο πλοίο....

Αυτά...

sniper
20/09/2006, 19:30
Α και γράφε ελληνικά..... αν εκτός απο μηχανές δεν ξέρεις και ελληνικά, ευκαιρία είναι να μάθεις..... πονανε τα μάτια μας...

675
20/09/2006, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τότε... αντιο θα σας δώ στο πλοίο....

Αυτά...

ναί ρε συ αλλά η διαφορά των ίπων δεν είναι αρκετά μεγάλη για να μιλήσουμε για υπεροχή του gsx-r??:sick:

675
20/09/2006, 19:34
θέλω να πώ πως ακόμα και χέρια να μην έχει κάποιος πάλι δεν θα υπερέχει???

dessert
20/09/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
θέλω να πώ πως ακόμα και χέρια να μην έχει κάποιος πάλι δεν θα υπερέχει???

Εντελώς διαφορετικα δημιουργήματα.
Μην τα συγκρήνεις,δεν θα βγάλεις άκρη με τα λόγια.
Ανέβα για να δείς...
:wave2:

Dodok edessa
20/09/2006, 21:21
εκτος απο χερια θελει και αρ@@@@δια ....:winka:
το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα περισσοτερο...οι ιπποι δεν ειναι παντα το ζητουμενο για εναν μεσο οδηγο....:wave2:


αλλωστε το ενα ειναι μια πολυ καλη μοτοσυκλετα ενω η ducati ειναι ενα ΟΝΕΙΡΟ:wave2:

675
20/09/2006, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αλλωστε το ενα ειναι μια πολυ καλη μοτοσυκλετα ενω η ducati ειναι ενα ΟΝΕΙΡΟ:wave2:

γιατί ρε συ όνειρο??????????????????????????????????

η 749s 10,900 ευρώ κάνει ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ από το σουτζουκάκι!!!!!....

:wave2: :eyepop:

dessert
21/09/2006, 08:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
[B]γιατί ρε συ όνειρο??????????????????????????????????

η 749s 10,900 ευρώ κάνει ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ από το σουτζουκάκι!!!!!....

Τώρα έχει 10,900 που είναι σε προσφορά. Κάτσε να βγεί η νέα σειρά να δείς τιμούλες...


:D

Αν ενδιαφέρεσαι άρπαξέ την τώρα που υπάρχει...


Έλα παρε... :rotflmao:

GTZ750
21/09/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
γιατί ρε συ όνειρο??????????????????????????????????

η 749s 10,900 ευρώ κάνει ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ από το σουτζουκάκι!!!!!....

:wave2: :eyepop:

ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ 749S!!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ!!!

ΓΙΑ ΤΟ DUCATI ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ!!

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ , ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΕΙΛΕΡ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ!

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ!
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ!! ΔΕΝ ΤΟ ΖΥΣΗΤΑΩ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΗ!!

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΜΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ GSXR ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΟΥΛΑ

ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟ(ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ DUCATI!! ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΓΕΩΜΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!!



ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ DUCATISTI ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ DUCATI!!!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΥΧΙΕΣΤΕ ΚΙΩΛΑΣ!!

ΕΝΤΑΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΟΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ!!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΩΒΡΑΚΑ DUCATI?? MHN MOY ΠΕΙΤΕ Η ΜΗΧΑΝΗ Η ΙΔΙΑ!!

ΑΠΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ DUCATI ΝΑ ΣΥΝΤΗΡEI ΤΗΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ PORSE ΤΟΥ!!!

ΥΓ.:ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΣΑΝΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!:wave2: :wave2:

Dodok edessa
21/09/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ΑΥΤΗ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ 749S!!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ!!!

ΓΙΑ ΤΟ DUCATI ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ!!

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ , ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΕΙΛΕΡ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ!

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ!
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ!! ΔΕΝ ΤΟ ΖΥΣΗΤΑΩ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΗ!!

ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΜΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ GSXR ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΟΥΛΑ

ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟ(ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ DUCATI!! ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΓΕΩΜΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!!



ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ DUCATISTI ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ DUCATI!!!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΥΧΙΕΣΤΕ ΚΙΩΛΑΣ!!

ΕΝΤΑΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΟΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ!!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΩΒΡΑΚΑ DUCATI?? MHN MOY ΠΕΙΤΕ Η ΜΗΧΑΝΗ Η ΙΔΙΑ!!

ΑΠΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ DUCATI ΝΑ ΣΥΝΤΗΡEI ΤΗΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ PORSE ΤΟΥ!!!

ΥΓ.:ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΣΑΝΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!:wave2: :wave2:



γιατί ρε συ ζητάς συγγνώμη για την γνωμη σου ..:eyepop:

λοιπόν...εγω εχω την 749 και την εκανα 1500 χιλ.σε 4 εβδομαδες .ειναι ενα μηχανημα σχετικα κουραστικό μεσα στηνπολη ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ .
ειμαι παραααααα πολυυυυυ ευχαριστημενος ..και το κυκλοφορώ μεσα στην πολη καθως και αρκετα εξω απο την πολη χωρις ΤΡΕΙΛΕΡ ....:D
Δεν ξέρω τι εννοείς οταν λες οτι θελεις αρκετα λεφτα να την συντηρείς ...
δηλαδη τι τα λαδια και τα υγρα και τα τακακια ειναι πιο ακριβα απο τα japan:confused:
τωρα αν το προβλημα σου ειναι αν δωσω εγω 50 ευρω παραπανω στο σερβις ,για εμενα δεν ειναι προβλημα.
Και τελος ...αυτοι που οδηγανε ducati δεν νομιζουνε οτι ειναι καποιοι απλα υπαρχει αλλη σχεση μεταξυ ανθρωπου και μηχανηματος που πιθανον εσυ αυτην την στιγμη αδυνατεις να καταλαβεις ...
και βέβαια θα ειναι μαλακία απο μερους μου να κατσω να σου εξηγησω..
Και μονο που λες οτι θα εχεις ducati και θα την πηγαίνεις με τρειλερ πιστα-σπιτι αυτο τα λεει ολα:wave2:


Y.Γ. 42 Μοτοσυκλετες περασανε κατω απο τα σκελια μου ..
37 χρονων γαιδουρι εγινα .Λες να μασαω απο μαρκετινκ:a9:

GTZ750
21/09/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
γιατί ρε συ ζητάς συγγνώμη για την γνωμη σου ..:eyepop:

λοιπόν...εγω εχω την 749 και την εκανα 1500 χιλ.σε 4 εβδομαδες .ειναι ενα μηχανημα σχετικα κουραστικό μεσα στηνπολη ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ .
ειμαι παραααααα πολυυυυυ ευχαριστημενος ..και το κυκλοφορώ μεσα στην πολη καθως και αρκετα εξω απο την πολη χωρις ΤΡΕΙΛΕΡ ....:D
Δεν ξέρω τι εννοείς οταν λες οτι θελεις αρκετα λεφτα να την συντηρείς ...
δηλαδη τι τα λαδια και τα υγρα και τα τακακια ειναι πιο ακριβα απο τα japan:confused:
τωρα αν το προβλημα σου ειναι αν δωσω εγω 50 ευρω παραπανω στο σερβις ,για εμενα δεν ειναι προβλημα.
Και τελος ...αυτοι που οδηγανε ducati δεν νομιζουνε οτι ειναι καποιοι απλα υπαρχει αλλη σχεση μεταξυ ανθρωπου και μηχανηματος που πιθανον εσυ αυτην την στιγμη αδυνατεις να καταλαβεις ...
και βέβαια θα ειναι μαλακία απο μερους μου να κατσω να σου εξηγησω..
Και μονο που λες οτι θα εχεις ducati και θα την πηγαίνεις με τρειλερ πιστα-σπιτι αυτο τα λεει ολα:wave2:


Y.Γ. 42 Μοτοσυκλετες περασανε κατω απο τα σκελια μου ..
37 χρονων γαιδουρι εγινα .Λες να μασαω απο μαρκετινκ:a9:

κοιτα δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα!!
ειναι γενικα αυτα που λεω!!
και δεν τα λεω απο το μυαλο μου !!

ο κολλητος μου εχει 2 χρονια ducati και βλεπω τα υπερ και τα κατα!!!

τα λαδια και τα υγρα του δεν ειναι πιο ακριβα απο οτι των ιαπωνικων αλλα αρχηζει και σου ζηταει πραματα που τα ιαπωνικα δεν σου ζητανε!!

οσο για την νοοτροπια των ducatisti δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση μεταξη μηχανη-ανθρωπου!!
δεν μπορει να ειναι ιδια η σχεση μεταξη καποιου αλλου ιταλικου πχ mille-ανθρωπου ή αλλου ιαπωνικου πχ R1 -ανθρωπου??

και το αλλο που λενε για τα ιταλικα οτι εχουν πολυ καλα περιφεριακα και αυτο τα κανει τα καλητερα!!

για πειτε μου δηλαδη πιο θεωρειτε καλυτερο σαν μηχανακι ενα 999R ή ενα R1sp??

zero76
21/09/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa



Y.Γ. 42 Μοτοσυκλετες περασανε κατω απο τα σκελια μου ..
37 χρονων γαιδουρι εγινα .Λες να μασαω απο μαρκετινκ:a9: [/B]


+1

stako
21/09/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
για πειτε μου δηλαδη πιο θεωρειτε καλυτερο σαν μηχανακι ενα 999R ή ενα R1sp??

Πλάκα κάνεις! Ένα 999R βέβαια!!!

..........και είμαι και γιαπωνέζος ε!

ΑΛΛΑ, πόσο έχει το 999R και πόσο το R1sp? ;)

675
21/09/2006, 16:21
guysssss

sinexiste to debate!!!

goustaro poli ...poli epikodomitiko debate ...

poli orees k xrisimes apantiseis gia tin agora moto!!!

anteee gt stamatisate????:wave2: :wave2:

675
21/09/2006, 16:24
gia na lavo thesi...

loipon re paidia ego akomi de mporo na katalavo gt na min sigkrinete i gsxr750 me tin 749....

an tis diname se dio isaksious anvates o 750 tha eixe safestato pleonektima mi trelathoume telios...

e de mporei 36 ps diafora + 0.4 kg ropis parapano...:rolleyes:

stako
21/09/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
guysssss

sinexiste to debate!!!

goustaro poli ...poli epikodomitiko debate ...

poli orees k xrisimes apantiseis gia tin agora moto!!!

anteee gt stamatisate????:wave2: :wave2:

Ξεφύγαμε λίγο, όντως................

Sorry, πάντως η γνώμη μου είναι υπέρ του GSXR750 για την σύγκριση που έκανες. Καταρχάς είχες/έχεις άλλη μηχανή, ή μάλλον άλλο τετρακύλινδρο ή SS? Αν όχι τότε δεν τίθεται θέμα καν, πας σε GSXR750. Εγώ ξεκίνησα με το 600 αλλά πιστεύω θα ήμουν μια χαρά και με το 750. Τώρα αν έχεις φαγούρα στο δεξί καρπό και παρασέρνεσαι τότε πάρε καλύτερα το 600.

:wave2: :wave2: :wave2:

675
21/09/2006, 16:27
akomi einai pio elafria k mikrokamomeni i k6 pou prosdidei akomi k apoleia varous...ogkou,antistasis aera k diafora sinafi...

de mporo na katalavo ti einai ayto poia pou tha ipernikouse ta thetika tis suzuki??
mono o anavatis tha mporouse...

me alla logia an to vlepame texnika k mono to thema ...gsxr

alla pisteuo pos tin 749 ti dialegoun mono k mono gia mouri , still k poiotita...tpt allo...

gnomi m guys...:wave2:

stako
21/09/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
gia na lavo thesi...

loipon re paidia ego akomi de mporo na katalavo gt na min sigkrinete i gsxr750 me tin 749....

an tis diname se dio isaksious anvates o 750 tha eixe safestato pleonektima mi trelathoume telios...

e de mporei 36 ps diafora + 0.4 kg ropis parapano...:rolleyes:

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Μόνο το 999 μπορεί να σταθεί σε πίστα δίπλα σε ένα Ι4 με αναβάτες ίδιων ικανοτήτων.

Τώρα αν βέβαια στην σύγκριση βάλεις και εκκινήσεις σε ευθεία και τέτοια τότε τα 1000άρια Ι4 δεν νομίζω ότι έχουν αντίπαλο. Αλλά προσωπικά δεν με νοιάζουν καθόλου αυτά, τι να το κάνεις το αρκουδόγκαζο αν σε πηγαίνει η μηχανή αντί να την πηγαίνεις εσύ?

675
21/09/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ξεφύγαμε λίγο, όντως................

Sorry, πάντως η γνώμη μου είναι υπέρ του GSXR750 για την σύγκριση που έκανες. Καταρχάς είχες/έχεις άλλη μηχανή, ή μάλλον άλλο τετρακύλινδρο ή SS? Αν όχι τότε δεν τίθεται θέμα καν, πας σε GSXR750. Εγώ ξεκίνησα με το 600 αλλά πιστεύω θα ήμουν μια χαρά και με το 750. Τώρα αν έχεις φαγούρα στο δεξί καρπό και παρασέρνεσαι τότε πάρε καλύτερα το 600.

:wave2: :wave2: :wave2:

oxi re si apo aprilia rs125 tha pao me to kalo molis perasoun ta xronia...apla exo pathos me tis mixanes k asxoloume apo polli mikros...thelo na ksero 5 pramata parapano;)

675
21/09/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Κι εγώ έτσι πιστεύω. Μόνο το 999 μπορεί να σταθεί σε πίστα δίπλα σε ένα Ι4 με αναβάτες ίδιων ικανοτήτων.

Τώρα αν βέβαια στην σύγκριση βάλεις και εκκινήσεις σε ευθεία και τέτοια τότε τα 1000άρια Ι4 δεν νομίζω ότι έχουν αντίπαλο. Αλλά προσωπικά δεν με νοιάζουν καθόλου αυτά, τι να το κάνεις το αρκουδόγκαζο αν σε πηγαίνει η μηχανή αντί να την πηγαίνεις εσύ?

mi me vrizeis alla ti einai ta I4??:rotflmao:

stako
21/09/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
oxi re si apo aprilia rs125 tha pao me to kalo molis perasoun ta xronia...apla exo pathos me tis mixanes k asxoloume apo polli mikros...thelo na ksero 5 pramata parapano;)

Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις αν θες να μάθεις να οδηγείς σωστά σε πίστα. Ξέρεις λένε ότι αυτοί που ξεκινάνε από τέτοια μηχανάκια που δεν έχουν γκάζι γίνονται καλύτεροι οδηγοί. Και αυτό γιατί για να πας γρήγορα πρέπει να εξαντλήσεις τα όρια της μηχανής, τα δικά σου και της φυσικής. Ε και αν το κάνεις αυτό μετά έχεις τρελλά εφόδια με ένα μεγάλο SS.

675
21/09/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ξεφύγαμε λίγο, όντως................



:wave2: :wave2: :wave2:

oxi re ksefigete ki allo no problem sou eipa poli kalo debate...

k pou ksereis gt na min akoustoun k protaseis apo alles etaireies? k siggriseis...ola kalodexoumena:wave2:

stako
21/09/2006, 16:33
I4 είναι Inline 4.

Δλδ τετρακύλινδρος κινητήρας σε σειρά.

:D

675
21/09/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις αν θες να μάθεις να οδηγείς σωστά σε πίστα. Ξέρεις λένε ότι αυτοί που ξεκινάνε από τέτοια μηχανάκια που δεν έχουν γκάζι γίνονται καλύτεροι οδηγοί. Και αυτό γιατί για να πας γρήγορα πρέπει να εξαντλήσεις τα όρια της μηχανής, τα δικά σου και της φυσικής. Ε και αν το κάνεις αυτό μετά έχεις τρελλά εφόδια με ένα μεγάλο SS.

koita prosopika opos exo xiliopei edo mesa den exo skopo tin taxitita k tous agones i' tis kontres...

apla m aresei trela i kormara twn ss k genikotera i aisthisei pou exeis se mia ethniki px me to anoigma tou gkaziou...

pos pigaineis ta 160 me ena toutou k pos ta pigaineis me mia ss??

alli eleytheria file m...apolaysi k aliteia!!:wave2:

675
21/09/2006, 16:37
apo tin alli ksekinao apo xamila gia na mi pao kateuthian k fao ta moutra m...

gia asfaleia k mono!!

giati an as poume pigaina ap to 80ari pou exo tora to townmate katalavaineis oti tha itan xaodis i diafora...

GTZ750
21/09/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πλάκα κάνεις! Ένα 999R βέβαια!!!

..........και είμαι και γιαπωνέζος ε!

ΑΛΛΑ, πόσο έχει το 999R και πόσο το R1sp? ;)

αντε 999s που ειναι πανω κατω στα ιδια λευτα!!!!

και να μου πεις τι το καλητερο εχει το 999!!:wave2:

Dodok edessa
21/09/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
αντε 999s που ειναι πανω κατω στα ιδια λευτα!!!!

και να μου πεις τι το καλητερο εχει το 999!!:wave2:

ρε συ GTZ750 γιατι επιμενεις να επιβάλεις την γνωμη σου και απορείς με την αντιθετη...
αν δεν μπορεις να την δεις την διαφορα τοτε καλα κανης και γουσταρεις το R1.που πιστευω οτι ειναι γαμω.
Ομως η 999 ειναι ενα ονειρο γαι ατελειωτους ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΥΣ μοτοσυκλετιστες ...ενω το r1 ειναι ενα ακομα γιαπωνέζικο προιον.
Γιαυτο αλλωστε μετα απο 10 χρονια η 999 θα ειναι ακομα μου@@@αρα ενω το r1 θα ειναι ματσο σιδερα που θα προσπαθουνε οι πιτσιρικαδες της εποχης να το κανουν streetfighter:lol:

Οπως και να το κανουμε σαρεσει δεν σαρεσει και οπως και σε πολλους αλλους η Ιταλικη σχολη ειναι σχολη που βασιζεται στο συναίσθημα, στην διαχρονικότητα και στην σχεση ανθρωπου -μηχανης :winka:


Και βεβαια οχι μονο στις μοτοσυκλετες :winka:

Kizoku
21/09/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ρε συ GTZ750 γιατι επιμενεις να επιβάλεις την γνωμη σου και απορείς με την αντιθετη...
αν δεν μπορεις να την δεις την διαφορα τοτε καλα κανης και γουσταρεις το R1.που πιστευω οτι ειναι γαμω.
Ομως η 999 ειναι ενα ονειρο γαι ατελειωτους ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΥΣ μοτοσυκλετιστες ...ενω το r1 ειναι ενα ακομα γιαπωνέζικο προιον.
Γιαυτο αλλωστε μετα απο 10 χρονια η 999 θα ειναι ακομα μου@@@αρα ενω το r1 θα ειναι ματσο σιδερα που θα προσπαθουνε οι πιτσιρικαδες της εποχης να το κανουν streetfighter:lol:

Οπως και να το κανουμε σαρεσει δεν σαρεσει και οπως και σε πολλους αλλους η Ιταλικη σχολη ειναι σχολη που βασιζεται στο συναίσθημα, στην διαχρονικότητα και στην σχεση ανθρωπου -μηχανης :winka:


Και βεβαια οχι μονο στις μοτοσυκλετες :winka:

και πάλι σχετικό είναι αυτό!

Σαν μηχανή μπορεί να είναι φοβερή αλλά εμφανισιακά έχει διχάσει!!!

εμένα δεν μου αρέσει πάντως.

Άλλωστε αυτό είναι και ο στόχος της Ducati για τον αντικαταστάτη της! Να έχει και design που τραβάει τα βλέμματα όπως η 916!
:winka:

Dodok edessa
21/09/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
και πάλι σχετικό είναι αυτό!

Σαν μηχανή μπορεί να είναι φοβερή αλλά εμφανισιακά έχει διχάσει!!!

εμένα δεν μου αρέσει πάντως.

Άλλωστε αυτό είναι και ο στόχος της Ducati για τον αντικαταστάτη της! Να έχει και design που τραβάει τα βλέμματα όπως η 916!
:winka:

Δικιο εχεις ...γουστο ειναι αυτο:a2:
εγω παντως το ερωτευτικα απο την πρωτη ματια αν και η 916 ειναι σταθμος :wave2:

Kizoku
21/09/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αν και η 916 ειναι σταθμος :wave2:

Γνήσιο παιδί της ιταλικής σχολής στο design!!!
:a23: :a23:

vassilis88
21/09/2006, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
η διαχρονικότητα

αυτη ειναι ρε παιδια η διαφορα!αν κατι αντεχει στο χρονο δειχνει την αξια του!τα γιαπωνεζικα εκτος του οτι αλλαζουν συχνα,πουλανε πολυ περισσοτερο!το σπανιο ειναι πιο ποθητο,ασχετα αν ειναι ομορφοτερο η ασχημοτερο(που συνηθως δεν ειναι αλλα λεμε τωρα)

εμενα δεν με νοιαζουν τα αλογα κ οι τελικες,γενικα τα τεχνικα χαρακτηριστικα,μιας κ τρελες διαφορες δεν εχουν(το θεμα ειναι να εισαι εσυ πιλοτος!)εγω αυτο που θα χω θελω να το γουσταρω πανω απ ολα,να με τρελλαινει οταν το βλεπω,κ οχι να παρω καποιο πιο "αξιοπιστο" κ μετα να το βλεπω στο δρομο κ να σπαει η καρδια μου!μεγαλος ερωτας ειναι κ για μενα η 749!κ σε λιγο καιρο θα παρω κ εγω ενα απριλια ρσ125,να μπω επιτελους στην πιστα,κ οταν μαθω να οδηγω σωστα κ γρηγορα να προχωρησω.(πηρα φορα αλλα οκ,ειμαι σε παρομοια φαση με τον ελιας_σγρ απ οτι καταλαβαινω)

:wave2:

Dodok edessa
21/09/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
εμενα δεν με νοιαζουν τα αλογα κ οι τελικες,γενικα τα τεχνικα χαρακτηριστικα,μιας κ τρελες διαφορες δεν εχουν(το θεμα ειναι να εισαι εσυ πιλοτος!)εγω αυτο που θα χω θελω να το γουσταρω πανω απ ολα,να με τρελλαινει οταν το βλεπω,κ οχι να παρω καποιο πιο "αξιοπιστο" κ μετα να το βλεπω στο δρομο κ να σπαει η καρδια μου!
:wave2:

α γεια σου !!ετσι :a10:

GTZ750
21/09/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ρε συ GTZ750 γιατι επιμενεις να επιβάλεις την γνωμη σου και απορείς με την αντιθετη...
αν δεν μπορεις να την δεις την διαφορα τοτε καλα κανης και γουσταρεις το R1.που πιστευω οτι ειναι γαμω.
Ομως η 999 ειναι ενα ονειρο γαι ατελειωτους ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΥΣ μοτοσυκλετιστες ...ενω το r1 ειναι ενα ακομα γιαπωνέζικο προιον.
Γιαυτο αλλωστε μετα απο 10 χρονια η 999 θα ειναι ακομα μου@@@αρα ενω το r1 θα ειναι ματσο σιδερα που θα προσπαθουνε οι πιτσιρικαδες της εποχης να το κανουν streetfighter:lol:

Οπως και να το κανουμε σαρεσει δεν σαρεσει και οπως και σε πολλους αλλους η Ιταλικη σχολη ειναι σχολη που βασιζεται στο συναίσθημα, στην διαχρονικότητα και στην σχεση ανθρωπου -μηχανης :winka:


Και βεβαια οχι μονο στις μοτοσυκλετες :winka:
αυτο ειναι το κακο!!!!

νομιζουν οι ducatisti οτι εχουν την ferrari των μηχανων!!!

οσο για μετα απο 10 χρονια ναι θα ειναι ετσι οπως τα λες αλλα το γιατι μπορεις να μου το πεις??

αυτο που αισθανεστε οι ductisti μπορειτε να το εκφρασετε με λογια???

σκευτεσε τι εργαλειο θα εχει βγαλει η καθε ιαπωνικη εταιρια μετα απο 10 χρονια και τι θα εχει βγαλει η ducati???

δεν προσπαθω να επιβαλω την γνωμη μου!

απλα παραθετω καποιες σκεψεις μου!!

αλλα δεν μου εχει πει κανενας γιατι θεωρειτε τοσο καλα αυτα τα μηχανακια!!!!!

Dodok edessa
21/09/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
αυτο ειναι το κακο!!!!

νομιζουν οι ducatisti οτι εχουν την ferrari των μηχανων!!!

οσο για μετα απο 10 χρονια ναι θα ειναι ετσι οπως τα λες αλλα το γιατι μπορεις να μου το πεις??

αυτο που αισθανεστε οι ductisti μπορειτε να το εκφρασετε με λογια???

σκευτεσε τι εργαλειο θα εχει βγαλει η καθε ιαπωνικη εταιρια μετα απο 10 χρονια και τι θα εχει βγαλει η ducati???

δεν προσπαθω να επιβαλω την γνωμη μου!

απλα παραθετω καποιες σκεψεις μου!!

αλλα δεν μου εχει πει κανενας γιατι θεωρειτε τοσο καλα αυτα τα μηχανακια!!!!!

γιατι εχουν τα καλυτερα φρενα
εχουν το καλυτερο πλαισο
εχουν τα καλυτερα περιφερειακα
ειναι οι πιο ομορφες
ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΣ ΖΗΛΕΥΟΥΝΕ :smokin:

ελα ρε ειπαμε θεμα γουστου ειναι :beer:


















ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:

vassilis88
21/09/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
αλλα δεν μου εχει πει κανενας γιατι θεωρειτε τοσο καλα αυτα τα μηχανακια!!!!!

ειναι πρωταθλητες WSBK!!:D (αστειακι!)

GTZ750
21/09/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
γιατι εχουν τα καλυτερα φρενα
εχουν το καλυτερο πλαισο
εχουν τα καλυτερα περιφερειακα
ειναι οι πιο ομορφες
ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΣ ΖΗΛΕΥΟΥΝΕ :smokin:

ελα ρε ειπαμε θεμα γουστου ειναι :beer:

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:
1)για τα φρενα δεν νομιζω:nono:
το to gsxr εχει ακτινικες ενω το 749 κανονικες και δεν εχει καλυτερα φρενα
2)για το πλαισια ειναι σχετικο
3)για τα περιφεριακα τα πληρωνεις και με το παραπανω!! και για τα απλα μοντελα δεν νομιζω οτι ειναι καλητερα απο τα αντιστοιχα των ιαπωνικων!!
4)οσο για την ομορφια ειναι υποκειμενικο!!!

και δεν νομιζω κανενας ιαπωνας να ζηλευει να magneti marreli ηλεκτρικα σας!

vassilis88
21/09/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και δεν νομιζω κανενας ιαπωνας να ζηλευει να magneti marreli ηλεκτρικα σας!

ζηλευει τα brembo φρενα μας!!:D αν ειναι κ gixxerακιας ζηλευει κ τα πλαισια μας που δε σπανε!:lol:
(μ αρεσει που λεω "μας" χαχα,δν πειραζει ιταλοφιλος απο μικρο παιδι!)

Dodok edessa
21/09/2006, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
1)για τα φρενα δεν νομιζω:nono:
το to gsxr εχει ακτινικες ενω το 749 κανονικες και δεν εχει καλυτερα φρενα
2)για το πλαισια ειναι σχετικο
3)για τα περιφεριακα τα πληρωνεις και με το παραπανω!! και για τα απλα μοντελα δεν νομιζω οτι ειναι καλητερα απο τα αντιστοιχα των ιαπωνικων!!
4)οσο για την ομορφια ειναι υποκειμενικο!!!

και δεν νομιζω κανενας ιαπωνας να ζηλευει να magneti marreli ηλεκτρικα σας!

αααα!!!γιαυτο η sutzouki εχει σαρωσει τους αγωνες motogp,και sbk...:lol:
επειδή εχει ακτινικά φρενα :D
Τωρα σοβαρά θες να σου κανω κατήχηση ....αν ναι στο τελος βλεπω να πηγαινεις hellinmoto πρωι πρωι:lol:

Kizoku
21/09/2006, 20:05
Ο λόγος βέβαια που είναι πιο ακριβά τα ιταλικά από τα ιαπωνικά, είναι και τα πολύ πιο ακριβά και ποιοτικά περιφερειακά (φρένα, αναρτήσεις κλπ).

Σε πλαίσιο δεν νομίζω ότι υπερτερούν.

Αν βάλεις το ίδιο καλά περιφερειακά σε ένα ιαπωνικό προφανώς θα είναι ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι σε σχέση με πριν!
Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο από τα ιταλικά αλλά θα είναι βελτιωμένο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Dodok edessa
21/09/2006, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ζηλευει τα brembo φρενα μας!!:D αν ειναι κ gixxerακιας ζηλευει κ τα πλαισια μας που δε σπανε!:lol:
(μ αρεσει που λεω "μας" χαχα,δν πειραζει ιταλοφιλος απο μικρο παιδι!)

για ποιο μιλας για το κ1 κ2 κ3 .......κ7 ...κ14:lol: :rotflmao:
κόβουνε πλαισια :eyepop: που το ειδες :lol: :rotflmao:

Dodok edessa
21/09/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Ο λόγος βέβαια που είναι πιο ακριβά τα ιταλικά από τα ιαπωνικά, είναι και τα πολύ πιο ακριβά και ποιοτικά περιφερειακά (φρένα, αναρτήσεις κλπ).

Σε πλαίσιο δεν νομίζω ότι υπερτερούν.

Αν βάλεις το ίδιο καλά περιφερειακά σε ένα ιαπωνικό προφανώς θα είναι ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι σε σχέση με πριν!
Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο από τα ιταλικά αλλά θα είναι βελτιωμένο.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

δεν κανης λαθος ..αλλα τοτε θα δεις κοστολογιο

Kizoku
21/09/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
δεν κανης λαθος ..αλλα τοτε θα δεις κοστολογιο

ναι αυτό ακριβώς εννοώ!

ότι, τότε και τα ιαπωνικά ss θα είναι πανάκριβα

GTZ750
21/09/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
δεν κανης λαθος ..αλλα τοτε θα δεις κοστολογιο

για παραδειγμα το r1 sp !!

για πες μου τι καλητερο εχει ενα 999??

950dim
21/09/2006, 20:11
Τωρα προσπαθειτε να συγκρινετε ενα εργο τεχνης με γιαπωνεζικες ...αντε να μη πω και θεωρηθει πως τα μηδενιζω ολα!
Αναρωτηθειτε γιατι κοστιζει πολυ περισσοτερο και συγκρινετε το 750 με ολα υπολοιπα ιδια σχιστοματικα...

GTZ750
21/09/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αααα!!!γιαυτο η sutzouki εχει σαρωσει τους αγωνες motogp,και sbk...:lol:
επειδή εχει ακτινικά φρενα :D
Τωρα σοβαρά θες να σου κανω κατήχηση ....αν ναι στο τελος βλεπω να πηγαινεις hellinmoto πρωι πρωι:lol:

οι νικες στους αγωνες ειναι καθαρα θεμα οδηγου!!!!!!!

δηλαδη αμα παει o rossi στη suzuki ή στη ducati θες να μου πεις οτι δεν παρει νικες????

GTZ750
21/09/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Τωρα προσπαθειτε να συγκρινετε ενα εργο τεχνης με γιαπωνεζικες ...αντε να μη πω και θεωρηθει πως τα μηδενιζω ολα!
Αναρωτηθειτε γιατι κοστιζει πολυ περισσοτερο και συγκρινετε το 750 με ολα υπολοιπα ιδια σχιστοματικα...

τα versage πλουζακια γιατι ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα μπλουζακια????

γιατι πληρωνεις γαμησιατικα!!!! :smokin: :wave2:

Dodok edessa
21/09/2006, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
οι νικες στους αγωνες ειναι καθαρα θεμα οδηγου!!!!!!!

δηλαδη αμα παει o rossi στη suzuki ή στη ducati θες να μου πεις οτι δεν παρει νικες????

λαθος ...χρειαζονται και τα δυο <!!!

Kizoku
21/09/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
λαθος ...χρειαζονται και τα δυο <!!!

Συμφωνώ!

Δεν γίνεται να έχεις τον καλύτερο οδηγό με το χειρότερο μηχανάκι και να κερδίζει!

Απλά στα motoGP οι ικανότητες του οδηγού-αναβάτη είναι πολύ πιο σημαντικές συγκριτικά με την F1 για παράδειγμα.

Dodok edessa
21/09/2006, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Συμφωνώ!

Δεν γίνεται να έχεις τον καλύτερο οδηγό με το χειρότερο μηχανάκι και να κερδίζει!

Απλά στα motoGP οι ικανότητες του οδηγού-αναβάτη είναι πολύ πιο σημαντικές συγκριτικά με την F1 για παράδειγμα.



φαντασου να ειχαμε εμεις τον doctor :D θα τα παρατουσανε οι japan

675
21/09/2006, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
τα versage πλουζακια γιατι ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα μπλουζακια????

γιατι πληρωνεις γαμησιατικα!!!! :smokin: :wave2:

poli sostos o paixtis k poli petiximeno paradeigma...

asxeta me ti k@ul@ tou kathenos...

s ena 999 plironeis t onoma...

an to deis kathara k mono texnika de einai kaliteri epilogi apo ta gsxr's..

alla kirios o kathenas agorazei ayto pou goustarei perissotero i' pou ton voleuei perissotero k de koitaei na ginei rossi...

apo tin alli apo kapoia stigmi k meta katantaei anoito kat eme na pliroseis kati mia periousia mono k mono gia tin emfanisi tou...

einai sa na pairneis tin antistoixi ferrari sta toutou an pas na pareis mia 999r...:wave2:

675
21/09/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr

an to deis kathara k mono texnika de einai kaliteri epilogi apo ta gsxr's..



kai oxi mono...:wave2:

675
21/09/2006, 23:25
k oso gi ayto pou anaferthike gia ti sxesi odigou-moto...

einai kathara ipokeimeniko enas odigos mporei na eroteutei moto aneksartitou ethnikotitos,,,:wave2:

peite m gia paradeigma...

eilikrina tora poios apo sas tha mporouse na antistathei sti parakato sxistomatiki koukla???? e???

poios???:eyepop: :eyepop: :eyepop:


62685

675
21/09/2006, 23:26
akoma ki an m pei kapoios ducatisti pos mporei ego den prokeitai na ton pistepso...:o :o :o

;) :D :wave2:

Dodok edessa
22/09/2006, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
akoma ki an m pei kapoios ducatisti pos mporei ego den prokeitai na ton pistepso...:o :o :o

;) :D :wave2:


εγω !!:rotflmao: :lol:

ρε συ elias_sgr
απο το gsxr πας σε r1sp.
ΤΙ θα γινει τωρα θα καθομαστε να κανουμε τεστ τις ντουκατι με ολοκληρη την ιαπωνικη βιομηχανια..
Ειπαμε υπαρχουν μοτοσυκλετες φοβερες - υπεροχες-γρηγορες ,αλλα υπαρχει και ενας τεραστιος ογκος αναβατων που ειναι ερωτευμενοι με τις ducati
Που ειναι δηλαδη το κακο..αφου απο μονοι σας και εσυ και ο gtz λετε (λέμε )οτι ειναι υποκειμενικο το θεμα..


απλα υπαρχουν οι καλογουστοι και οι κακογουστοι

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:


62695

stradas
22/09/2006, 10:00
Καλημερα σε ολους. Επιτρεψτε μου να αναφερθω σε μερικα θεματακια:

1. Δεν νομιζω οτι το gsxr750 εχει 150 hp στον τροχο. Ειναι παγια τακτικη των ιαπωνων να δηλωνουν την δυναμη στον στροφαλο. Εχω μια επιφυλαξη καθως δεν εχω δει δυναμομετρηση αλλα πιστευω πως ετσι ειναι...

Αντιθετα, τα ducati οτι δηλωνουν ειναι τροχο.

2. Τα ducati ειναι ακριβοτερα γιατι ειναι σχετικα περιορισμενης παραγωγης και οχι γιατι ξοδευει η εταιρεια περισσοτερα για marketing.

3. Τα ducati εχουν απιστευτη λεπτομερεια στην κατασκευη τους. Οποιος εχει δει μονομπρατσο καταλαβαινει...

4. Τα ducati ειναι διαχρονικα, με την εννοια οτι η εταιρεια σεβεται τον πελατη και δεν αλλαζει το καθε μοντελο μετα απο εξι μηνες απλα για να το αλλαξει (βλεπε νεα αυτοκολλητα...)

5. Τελος, θεωρω οτι οι V κινητηρες (ειτε V2 ειτε V4-5) ειναι πολυ πιο fun αλλα και πιο εκμεταλλευσιμοι (βλ. motogp honda, suzuki, ducati).

Καταλαβαινω οτι ολα τα παραπανω σηκωνουν πολυ κουβεντα και ειδικα το τελευταιο...

Και για να μην παρεξηγηθω, ειμαι κατοχος multistrada, αλλα δεν εχω τιποτα να χωρισω με τους ιαπωνεζοφιλους...

dessert
22/09/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
akoma ki an m pei kapoios ducatisti pos mporei ego den prokeitai na ton pistepso...:o :o :o

;) :D :wave2:

Οέο! Τι λε ρε μπάρμπα;;;;
Απο εδω... (που δεν είναι κάν΄η αρχή...)


62731

dessert
22/09/2006, 11:23
Ως εδώ....


62732

dessert
22/09/2006, 11:25
Δεν έχει κανένας να πεί τίποτα. Μη μου λες για Ιάπωνες γιατί όλοι αυτά περιμένουν να δούν για να γουστάρουν....

Και εσύ αυτό κάνεις:D :D

dessert
22/09/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
τα versage πλουζακια γιατι ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα μπλουζακια????

γιατι πληρωνεις γαμησιατικα!!!! :smokin: :wave2:

Για τα γαμησιάτικα δεν ζούμε;;;

:wave2: :wave2:

Kizoku
22/09/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Δεν έχει κανένας να πεί τίποτα. Μη μου λες για Ιάπωνες γιατί όλοι αυτά περιμένουν να δούν για να γουστάρουν....

Και εσύ αυτό κάνεις:D :D

Μέχρι ενός σημείου είναι και το πρεστίζ που δίνει το ίδιο το όνομα!!!

dessert
22/09/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Μέχρι ενός σημείου είναι και το πρεστίζ που δίνει το ίδιο το όνομα!!!

Γιατί δεν είναι όμορφες;;;

:wave2: :wave2:

Kizoku
22/09/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Γιατί δεν είναι όμορφες;;;

:wave2: :wave2:

Για την 999 έχω πει την άποψή μου!
Δεν μου αρέσει! Όπως και σε πολύ κόσμο! Και η ίδια η εταιρία το έχει συνειδητοποιήσεις αυτό!


Η 916 έχει αφήσει ιστορία με το απίστευτο design της!!! Δεν μπορώ παρά να τη θαυμάζω όσα χρόνια και αν περάσουν!

dessert
22/09/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Για την 999 έχω πει την άποψή μου!
Δεν μου αρέσει! Όπως και σε πολύ κόσμο! Και η ίδια η εταιρία το έχει συνειδητοποιήσεις αυτό!


Η 916 έχει αφήσει ιστορία με το απίστευτο design της!!! Δεν μπορώ παρά να τη θαυμάζω όσα χρόνια και αν περάσουν!

Δεν νομίζω να μετάνιωσε η Ducati για την 999...
Σε πολλούς δεν αρέσει, διάφοροι με το που βγήκε άρχησαν τα:
"χάλασε η γραμμή των Ιταλών"
"τι αυτό είναι ο αντικαταστάτης του θρύλου που σχεδίασε ο Tamburinni"
"Τι'ν' τούτο;;;"
Με το που ανέβηκα όμως, αμέσως κατάλαβα(αφού χέστηκ@ απο τη χαρά μου) οτι είμαι στη σέλα ενός καθαρόαιμου, που συνεχίζει να γράφει την ιστόρια με καινοτομίες και επάξια έπεται της 916.

Εμένα μ'αρέσει. Είναι ένα ακόμα Ιταλικό γλυφτο :D

950dim
22/09/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
τα versage πλουζακια γιατι ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα μπλουζακια????

γιατι πληρωνεις γαμησιατικα!!!! :smokin: :wave2:

ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ ειπα,

δεν το εκανες φιλε μου,βιαστηκες κα ριξεις ενα ακυρο επιχειρημα...

Η μονη διαφορα που βλεπεις σε ενα ducati απο ενα γιαπωνεζικο ειναι το σημα;

Αν ειναι ετσι,εχεις δικιο...

950dim
22/09/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
για παραδειγμα το r1 sp !!

για πες μου τι καλητερο εχει ενα 999??

ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Dodok edessa
22/09/2006, 13:07
:a01: παει και αυτος ο γιαπωνας :a01:


αλλος με τις ιδιες αποψεις :a9: :a11:



:lol: :rotflmao: :lol:

GTZ750
22/09/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

πολλα αλλα δεν μου ειπες ουτε ενα!!!!

κοιταξτε να δειτε δεν προσπαθω να σας πεισω για τιποτα!!!

δεν τα βλεπετε καθολου ρεαλιστικα τα πραματα και εχετε κολλησει σε μια νοοτροπεια !!!

τοσο εχετε γραψει αλλα δεν μου εχετε πει κανενας σας κανενα επιχειρημα!!!!



οσο για το gsxr 750 εχει 135hp στο τροχο απο οτι ξερω!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

dessert
22/09/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
πολλα αλλα δεν μου ειπες ουτε ενα!!!!

κοιταξτε να δειτε δεν προσπαθω να σας πεισω για τιποτα!!!

δεν τα βλεπετε καθολου ρεαλιστικα τα πραματα και εχετε κολλησει σε μια νοοτροπεια !!!

τοσο εχετε γραψει αλλα δεν μου εχετε πει κανενας σας κανενα επιχειρημα!!!!



οσο για το gsxr 750 εχει 135hp στο τροχο απο οτι ξερω!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

:D

http://www.ducati.com/bikes/my2006/ducatiModel.jhtml?family=superbike&modelName=999R-06

:wave2:

GTZ750
22/09/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
:D

http://www.ducati.com/bikes/my2006/ducatiModel.jhtml?family=superbike&modelName=999R-06

:wave2:


δεν μου λεει κατι!!!

και κανε μια συγκριση που να ειναι ρεαλιστικη!!!

και πρωτα πο ολα με τα ιδια λευτα πανω κατω!!!

οχι να εχει το 30 χιλιαρικα και το αλλο με 15!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

tsoukas77
22/09/2006, 14:51
Προσωπικα,την Duc,ως εταιρια,την λατρευω και πλεον δεν με ενδιαφερει αν αντικειμενικα παραγει τις καλυτερες μοτοσυκλετες,τις πιο γρηγορες ή τις πιο αξιοπιστες.Την αγαπω,τρεμω απο συγκινηση οταν βλεπω μια και την στηριζω οπως μπορω,ακομη και με βρακια Ducati οπως χαρακτηριστικα αναφερθηκε.Καποιος μπορει να με πει κοροιδο που με αρμεγει η Duc,αλλα οι αγαπες και τα παθη πληρωνονται,ειτε σε μοτοσυκλετα,ειτε σε αυτοκινητο,ειτε σε γυναικα...

Ομως,δεν γεννηθηκα με αυτη την αγαπη.Δημιουργηθηκε στο περασμα των χρονων οπου μετα απο αναγνωση εκατονταδων περιοδικων,εκατονταδων τεστ,δημοσιογραφικων αποψεων,προσωπικων αποψεων εμπειρων μοτοσυκλετιστικα ανθρωπων,διεπιστωσα οτι οντως η Duc ηταν κατι ανωτερο,με εξαιρετικα δημιουργηματα,που ο ανταγωνισμος δεν μπορουσε σε καμμια στιγμη να κοιταξει στα ματια.Με ολα αυτα μαγευτηκα και οσο την εξερευνουσα(ιστορια,κουλτουρα) τοσο πιο κοντα της ερχομουν.

Αποτελεσμα ολων αυτων,η πρωτη παραγραφος μου.Δημιουργηθηκε μια στενη σχεση με την εταιρια,κατι που με χαρα διεπιστωσα οτι ισχυει για την συντριπτικη πλειοψηφια οδηγων Ducati.Σιγουρα,εμεις οι Ducatisti δεν λειτουργουμε ορθολογικα αλλα η μοτοσυκλετα πανω απ'ολα ειναι παθος και το συναισθημα εχει τον πρωτο λογο...

675
22/09/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
εγω !!:rotflmao: :lol:

ρε συ elias_sgr
απο το gsxr πας σε r1sp.
ΤΙ θα γινει τωρα θα καθομαστε να κανουμε τεστ τις ντουκατι με ολοκληρη την ιαπωνικη βιομηχανια..
Ειπαμε υπαρχουν μοτοσυκλετες φοβερες - υπεροχες-γρηγορες ,αλλα υπαρχει και ενας τεραστιος ογκος αναβατων που ειναι ερωτευμενοι με τις ducati
Που ειναι δηλαδη το κακο..αφου απο μονοι σας και εσυ και ο gtz λετε (λέμε )οτι ειναι υποκειμενικο το θεμα..


απλα υπαρχουν οι καλογουστοι και οι κακογουστοι

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:


helloooooo:wave2: :wave2:

poia gsxr m les/???

to thema exei ksefigei pro polou...
evala tin sp milontas panta gia sxesi metaksi moto k anavati..ennowntas oti mia tetoia sxesi mporei na anaptixthei aneksartitou ethnikotitas!!:eyepop: :wave2: :wave2:

675
22/09/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
δεν μου λεει κατι!!!

και κανε μια συγκριση που να ειναι ρεαλιστικη!!!

και πρωτα πο ολα με τα ιδια λευτα πανω κατω!!!

οχι να εχει το 30 χιλιαρικα και το αλλο με 15!!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ego pantos texnika k mono ektos apo to 1 kg ropis pou exei parapano i 999r den vrika tpt allo...

de nomizo 1 kg ropis k s vazo k tin pio treli poiotita se ola ta ipoloipa meri tis mixanis sto999r..de nomizo ola ayta mazi na aksizoun mia sp parapano...

edo milame sti timi tou enos perneis dio!!!

na mi milisoume k gia tis 180 alogares tou r1...

mporei na mi vgazei tosa akrivos troxo alla k pali akoma k 160 na nai einai iperarketa...

tespa opos eipame einai mono k mono thema k@vl@s...

apla kapoies fores katantaei ligo anoito na plironoume gia tin poiotita k oxi gia t onoma opos eipan arketoi, tosa lefta...

Υ.Γ. simioste oti den exo kanena komplex me tis xores k tous kataskeuastes eimai fanatikos ipostirixteis tis prosopikis k@ul@s...

k oso gia ti foto m mi parasireste apla m aresei ...exei plaka k "tsiglaei" merikous!!:wave2: :wave2: :wave2:

675
22/09/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

gia pes mas merika eilikrina tora ...

gt ego re gmt pedeuome 3 meres tora....:a24: :a24: :a24: :a02: :a02: :a02:

dessert
22/09/2006, 17:42
Suzuki GSX-R 750
Specs
Engine: 749cc, 4-stroke, four-cylinder, liquid-cooled, DOH
Bore Stroke: 70.0 x 48.7mm
Compression Ratio: 12.5:1
Fuel System: Fuel Injection
Lubrication: Wet Sump
Ignition: Digital/transistorized
Transmission: 6-speed, constant mesh
Final Drive: #525 chain
Overall Length: 2040mm (80.3 in.)
Overall Width: 715mm (28.1 in.)
Overall Height: 1125mm (44.6 in.)
Seat Height: 810mm (31.9 in.)
Ground Clearance: TBD
Wheelbase: 1400mm (55.1 in.)
Dry Weight: 163kg (359 lbs)
Suspension Front: Inverted telescopic, coil spring, fully adjustable spring preload, rebound and compression damping
Suspension Rear: Link-type, gas/oil damped, fully adjustable spring preload, compression and rebound damping
Brakes Front: Dual hydraulic disc
Brakes Rear: Single hydraulic disc
Tires Front: 120/70-ZR-17
Tires Rear: 180/55-ZR-17
Fuel Tank Capacity: 17 liter (4.5 gal.)
Color: White/Blue, Red/Black, Yellow/Black

Ducati 749 s Testastretta

CHASSIS
Frame Tubular steel trellis
Wheelbase 1420 mm / 55.9 in
Rake 23.5° - 24.5°
Front suspension Showa 43 mm upside-down fully adjustable fork with TiN surface treatment
Front wheel travel 125 mm / 4.9 in
Front brake 2 x 320 mm semi-floating discs, 4-piston 4-pad caliper
Front wheel Y-shaped 5-spoke light alloy 3.50 x 17
Front tyre 120/70 ZR 17
Rear suspension Progressive linkage with fully adjustable Showa monoshock
Rear wheel travel 128 mm / 5 in
Rear brake 240 mm disc, 2-piston caliper
Rear wheel Y-shaped 5-spoke light alloy 5.50 x 17
Rear tyre 180/55 ZR 17
Fuel tank capacity 15.5 L / 4.1 US gal (includes 3 L / 0.8 US gal reserve)
Weight * 186 kg / 410 lbs
Seat height 780 mm / 30.7 in
Instruments Speedometer, rev counter, high beam indicator, turn signals, oil pressure warning light, low fuel warning light, neutral light, water temperature, immobilizer system
Warranty 2 years unlimited mileage
Colour combinations: (red-red-black) (black-black-black)
(Tank-Frame-Wheels)
Versions Single or dual seat (dual seat not available in North America)
* = The weight excludes battery, lubricants and, where applicable, cooling liquid.
ENGINE
Type L-twin cylinder, 4 valves per cylinder Testastretta Desmodromic; liquid cooled
Displacement 748 cc
Bore x Stroke 90 x 58.8 mm
Compression Ratio 12.3:1
Power* 85.4 kw - 116 hp @ 10500 rpm
Torque* 8.4 kgm (60.8 lb-ft) @ 8500 rpm
Fuel injection Marelli electronic fuel injection, 54 mm throttle body
Exhaust Single steel muffler with catalytic converter
Emissions Euro2
TRANSMISSION
Gearbox 6 speed
Ratios 1st 37/15, 2nd 30/17, 3rd 28/20, 4th 26/22, 5th 24/23, 6th 23/24
Primary drive Straight cut gears; ratio 1.84
Final drive Chain; Front sprocket 14; Rear sprocket 38
Clutch Dry multiplate with hydraulic control




:wave2:

GTZ750
22/09/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Suzuki GSX-R 750
Specs
Engine: 749cc, 4-stroke, four-cylinder, liquid-cooled, DOH
Bore Stroke: 70.0 x 48.7mm
Compression Ratio: 12.5:1
Fuel System: Fuel Injection
Lubrication: Wet Sump
Ignition: Digital/transistorized
Transmission: 6-speed, constant mesh
Final Drive: #525 chain
Overall Length: 2040mm (80.3 in.)
Overall Width: 715mm (28.1 in.)
Overall Height: 1125mm (44.6 in.)
Seat Height: 810mm (31.9 in.)
Ground Clearance: TBD
Wheelbase: 1400mm (55.1 in.)
Dry Weight: 163kg (359 lbs)
Suspension Front: Inverted telescopic, coil spring, fully adjustable spring preload, rebound and compression damping
Suspension Rear: Link-type, gas/oil damped, fully adjustable spring preload, compression and rebound damping
Brakes Front: Dual hydraulic disc
Brakes Rear: Single hydraulic disc
Tires Front: 120/70-ZR-17
Tires Rear: 180/55-ZR-17
Fuel Tank Capacity: 17 liter (4.5 gal.)
Color: White/Blue, Red/Black, Yellow/Black

Ducati 749 s Testastretta

CHASSIS
Frame Tubular steel trellis
Wheelbase 1420 mm / 55.9 in
Rake 23.5° - 24.5°
Front suspension Showa 43 mm upside-down fully adjustable fork with TiN surface treatment
Front wheel travel 125 mm / 4.9 in
Front brake 2 x 320 mm semi-floating discs, 4-piston 4-pad caliper
Front wheel Y-shaped 5-spoke light alloy 3.50 x 17
Front tyre 120/70 ZR 17
Rear suspension Progressive linkage with fully adjustable Showa monoshock
Rear wheel travel 128 mm / 5 in
Rear brake 240 mm disc, 2-piston caliper
Rear wheel Y-shaped 5-spoke light alloy 5.50 x 17
Rear tyre 180/55 ZR 17
Fuel tank capacity 15.5 L / 4.1 US gal (includes 3 L / 0.8 US gal reserve)
Weight * 186 kg / 410 lbs
Seat height 780 mm / 30.7 in
Instruments Speedometer, rev counter, high beam indicator, turn signals, oil pressure warning light, low fuel warning light, neutral light, water temperature, immobilizer system
Warranty 2 years unlimited mileage
Colour combinations: (red-red-black) (black-black-black)
(Tank-Frame-Wheels)
Versions Single or dual seat (dual seat not available in North America)
* = The weight excludes battery, lubricants and, where applicable, cooling liquid.
ENGINE
Type L-twin cylinder, 4 valves per cylinder Testastretta Desmodromic; liquid cooled
Displacement 748 cc
Bore x Stroke 90 x 58.8 mm
Compression Ratio 12.3:1
Power* 85.4 kw - 116 hp @ 10500 rpm
Torque* 8.4 kgm (60.8 lb-ft) @ 8500 rpm
Fuel injection Marelli electronic fuel injection, 54 mm throttle body
Exhaust Single steel muffler with catalytic converter
Emissions Euro2
TRANSMISSION
Gearbox 6 speed
Ratios 1st 37/15, 2nd 30/17, 3rd 28/20, 4th 26/22, 5th 24/23, 6th 23/24
Primary drive Straight cut gears; ratio 1.84
Final drive Chain; Front sprocket 14; Rear sprocket 38
Clutch Dry multiplate with hydraulic control




:wave2:


και για πες μας εσυ απο αυτα εβγαλες κανενα συμπερασμα???

και αν ναι ποιο????

το να παραθετουμε ετσι στοιχεια ειναι πολυ ευκολα αλλα ξερουμε και να τα κρινουμε???

:wave2: :wave2: :wave2:

dessert
22/09/2006, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και για πες μας εσυ απο αυτα εβγαλες κανενα συμπερασμα???

και αν ναι ποιο????

το να παραθετουμε ετσι στοιχεια ειναι πολυ ευκολα αλλα ξερουμε και να τα κρινουμε???

:wave2: :wave2: :wave2:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ

i. Στο θέμα των περιφεριακών η Duc είναι σαφώς μπροστά.Ακεί να δείς τον μπροστινό τροχό και να μην ξεχνάμε οτι αυτό είναι και για την ασφάλειά μας.

ii. Το φινίρισμα και η πιότητα κατασκευής είναι γνωστό μείον του GSX και έχει αναφερθεί και σαν το τρωτό του σημείο

iii. Ο άχρωμος, άοσμος και συγκριτικά αδύνατος στις χαμηλές Ι4 είναι ακριβώς το αντίθετο απο τον L2 που "ξυρίζει" με το που θα αγκίξεις το γκάζι. Νόμιζα οτι ήταν ηλεκτροκίνητο όταν ανέβηκα στη σέλα του και μου έδειξε τα δόντια του μόνο ψηλά. Για 'μένα λοιπόν και στον κινητήρα είμαι Duc

Όσον αφορά τη συντρήρηση είναι ένα θέμα που καίει. Όχι για το κόστος , αλλά για το λόγο της άγνοιας των συνεργείων. Η Duc έχει σχετικό αρθρο στο site της που αναφέρει 50% λιγότερη συντήρηση στη σειρά 2007. Και αυτό χωρίς αλλαγή στους L2.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
:wave2:

950dim
22/09/2006, 19:02
Φιλε GTZ750 το τι συμπερασμα θα βγαλει ο καθενας διαφερει πολλες φορες και ¨καθετα¨και το γνωριζεις καλα.
Η αισθητικη ειναι εντελως υποκειμενικη και πολλες φορες στα ματια μας μπορει να φανταζει κατι πολυ ομορφο ενω σε αλλους απλως αδιαφορο...

675
22/09/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Φιλε GTZ750 το τι συμπερασμα θα βγαλει ο καθενας διαφερει πολλες φορες και ¨καθετα¨και το γνωριζεις καλα.
Η αισθητικη ειναι εντελως υποκειμενικη και πολλες φορες στα ματια μας μπορει να φανταζει κατι πολυ ομορφο ενω σε αλλους απλως αδιαφορο...

ap tis pio sostes apantiseis pou akoustikan..

antikeimeniki k sosti...;) :wave2:

675
22/09/2006, 20:08
alla de m eipate ena iper tis 999 apo ti r1 sp...:rolleyes:

dessert
22/09/2006, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
alla de m eipate ena iper tis 999 apo ti r1 sp...:rolleyes:

i. Δεσμοδρομικός δικύλινρος οκταβάλβιδος κινιτήρας
ii. Άψογο φινίρισμα και Ιταλικός σχεδιασμός
iii. Πλαίσιο που ζηλεύουν όλοι
iv. Για όλα τα υπόλοιπα θα βρείς απαντήσεις απο τους αγώνες wsbk

:wave2:

Dodok edessa
22/09/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
alla de m eipate ena iper tis 999 apo ti r1 sp...:rolleyes:

η ducati παει με την οπισθεν.....ρε συ ελίας τι λενε τοση ωρα τα παλικαρια ...δηλαδη τι περιμενεις παραπανω:a11:

η ducati ειναι ομορφοτερη κατα πολλους διαχρονικη και πιο γαματη ...η σουτζουκι ειναι πιο γρηγορη .....καθωτι και διοτι τετρακυλινδρη....

μηπως περιμενεις να σου πουμε και την αναλυση του μεταλλου που εχουν :mad: ουφ!

675
22/09/2006, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
η ducati παει με την οπισθεν.....ρε συ ελίας τι λενε τοση ωρα τα παλικαρια ...δηλαδη τι περιμενεις παραπανω:a11:

η ducati ειναι ομορφοτερη κατα πολλους διαχρονικη και πιο γαματη ...η σουτζουκι ειναι πιο γρηγορη .....καθωτι και διοτι τετρακυλινδρη....

μηπως περιμενεις να σου πουμε και την αναλυση του μεταλλου που εχουν :mad: ουφ!

:a55: :a55: :a55:

malista....

re si iremise ligo eipame ola einai thema k@ul@s!!!!:wave2:

:beer:

skous
23/09/2006, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
:a55: :a55: :a55:

malista....

re si iremise ligo eipame ola einai thema k@ul@s!!!!:wave2:

:beer:


kai pou na valeis kai ayto stin sigkrisi...


62865

GTZ750
23/09/2006, 01:05
λοιπον για να τελειωνει καπου το θεμα εχω να πω τα εξεις:
1ο δεν ειπα ποτε εγω οτι τα ducati δεν ειναι καλα μηχανακια. Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι υπετιμιμενα και ακομα οτι γινεται παρα πολυ ντορος απο τους κατοχους τους χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος.

και εγω αμα επερνα ενα ιαπωνικο και εβαζα την διαφορα του σε λευτα σε σχεση με το 999r σε aftermarket περιφεριακα θα γινοταν ενα φανταστικο, ονειρικο μηχανακι!!
2ο Οσο αφορα για τον v2 κινητηρα σε σχεση με τον Ι4 αυτο ειναι προσωπικο του καθενος και δεν μπορω να πω τιποτα
3ο Επισης προσωπικο και υποκειμενικο ειναι και το θεμα αισθητικης πχ εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ενα R1 παρα ενα 999
4ο Αμα ενα απο τα μηχανακια αυτα(εννοω τα ιταλικα) ειναι ονειρο για μερικους ειναι μαλλον και επειδη ειναι τοσο ακριβα που δεν μπορεις να τα αποκτησεις ευκολα και οχι τοσο για αυτα που σου προσφερουν


αυτα τα συμπερασματα μου εμενα!!!

:wave2:

675
23/09/2006, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
λοιπον για να τελειωνει καπου το θεμα εχω να πω τα εξεις:
1ο δεν ειπα ποτε εγω οτι τα ducati δεν ειναι καλα μηχανακια. Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι υπετιμιμενα και ακομα οτι γινεται παρα πολυ ντορος απο τους κατοχους τους χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος.

και εγω αμα επερνα ενα ιαπωνικο και εβαζα την διαφορα του σε λευτα σε σχεση με το 999r σε aftermarket περιφεριακα θα γινοταν ενα φανταστικο, ονειρικο μηχανακι!!
2ο Οσο αφορα για τον v2 κινητηρα σε σχεση με τον Ι4 αυτο ειναι προσωπικο του καθενος και δεν μπορω να πω τιποτα
3ο Επισης προσωπικο και υποκειμενικο ειναι και το θεμα αισθητικης πχ εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ενα R1 παρα ενα 999
4ο Αμα ενα απο τα μηχανακια αυτα(εννοω τα ιταλικα) ειναι ονειρο για μερικους ειναι μαλλον και επειδη ειναι τοσο ακριβα που δεν μπορεις να τα αποκτησεις ευκολα και οχι τοσο για αυτα που σου προσφερουν


αυτα τα συμπερασματα μου εμενα!!!

:wave2:

poli sostos o filos...:beer:

:a10: :a10: :a10:

675
23/09/2006, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
λοιπον για να τελειωνει καπου το θεμα εχω να πω τα εξεις:
1ο δεν ειπα ποτε εγω οτι τα ducati δεν ειναι καλα μηχανακια. Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι υπετιμιμενα και ακομα οτι γινεται παρα πολυ ντορος απο τους κατοχους τους χωρις να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος.

και εγω αμα επερνα ενα ιαπωνικο και εβαζα την διαφορα του σε λευτα σε σχεση με το 999r σε aftermarket περιφεριακα θα γινοταν ενα φανταστικο, ονειρικο μηχανακι!!
2ο Οσο αφορα για τον v2 κινητηρα σε σχεση με τον Ι4 αυτο ειναι προσωπικο του καθενος και δεν μπορω να πω τιποτα
3ο Επισης προσωπικο και υποκειμενικο ειναι και το θεμα αισθητικης πχ εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο ενα R1 παρα ενα 999
4ο Αμα ενα απο τα μηχανακια αυτα(εννοω τα ιταλικα) ειναι ονειρο για μερικους ειναι μαλλον και επειδη ειναι τοσο ακριβα που δεν μπορεις να τα αποκτησεις ευκολα και οχι τοσο για αυτα που σου προσφερουν


αυτα τα συμπερασματα μου εμενα!!!

:wave2:

i apantisi pou ta leei ola...;)

675
23/09/2006, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
kai pou na valeis kai ayto stin sigkrisi...

k oson afora ton skous pou ksefige kata poli ap to thema...

ti douleia exei to moto gp kai i desmosedici pou milame gia 59,900 eyro de ksero????

tespa mias k to aneferes omos na se pliroforiso pos an einai na milisoume gia mixanes motogp mi rotiseis emena...

ti na leme tora gia motogp?
edo oi idioi oi anavates k kaneis de mporei na tis ferei sta oria tous toso eykola...

tespa as mi to analisoume tora gt tha ginei megalos ntoros:rolleyes: :wave2:

675
23/09/2006, 01:36
endeiktika pare merikes foto...


62866

675
23/09/2006, 01:37
...


62869

675
23/09/2006, 01:40
..


62870

675
23/09/2006, 01:41
......


62871

675
23/09/2006, 01:43
ki alli mia etsi sillogiki:beer:

gia ola ta gousta:a09: :a09: :a09:


62872

zephyr1
23/09/2006, 01:55
Gsxr 750.

jbear
23/09/2006, 02:06
Προσωπικα προτιμω τα ευρωπαικα και ιδιαιτερα τα ιταλικα :D
Πιστευω οταν βλεπουμε ducati, agusta και γιατι οχι aprilia μας τρεχουν τα σαλια γιατι κατα βαθος ειμαστε φετιχιστες!!!

Alelos
23/09/2006, 03:34
Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος συγκρισης, ο καθενας αγοραζει με βαση τα γουστα του και το πορτοφολι του..

Το αν ειναι ομορφοτερο το ενα η το αλλο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα..
Το αν ειναι καλυτερος ενασ Ι4 απο ενα V2 ειναι παλι στην προτιμηση του καθενος...
(προσωπικα πιστευω οτι ενας V2 ειναι πιο ευχρηστος απο ενα μεσο αναβατη και οι περισσοτεροι ειμαστε μεσοι αναβατες)

Για μενα η ducati σου βγαζει αυτο που ειπαν και οι παραπανω ducatistas ενα συναισθημα,ενα παθος και οχι επειδη μας επιασαν μαλακες,πιστευω οτι μονο οσοι εχουν το καταλαβενουν.Οχι δεν προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα λεφτα που δωσαμε, συμβαινει...

Το λαθος που αρκετοι αγοραστες πιστευω οτι κανουν ειναι οτι προσπαθουν να εξαργυρωσουν τα ευρω που δωσανε σε ιππους και σε kg ροπης...

Και εγω με τα ιδια λεφτα που πηρα το Τερας με 60HP επαιρνα ενα fazer με 90 φευγα HP η και ενα Z με 100HP..
Στα @@ αν με περνανε στα φαναρια το monster μου αρεσει περισσοτερο!

(Ασε που θα τους περναω στις στροφες:D :D :beer: :beer: )

Alelos
23/09/2006, 03:40
Επισης οπως ειχε πει παλιοτερα και ενα αλλο μελος
Καντε στον ευατο σας την εξης ερωτηση:
"Αν σας χαριζαν ενα 999 η ενα japan-1000 τι θα διαλεγατε???"