PDA

View Full Version : Neo Triumph Tiger



miltis
20/09/2006, 21:41
Pros olous! Grafo apo Agglia. To kainourgio Tiger ine edo....1050, 115,124 ippous, radial brakes ke lipa ke lipa, ke test drive.
Den thelo na gino kakos alla...esis odigiste Iaponika...ke fate xomaaaa....alaksane ta pragmata pedia...!!!!!!!!!!!!!


62586

el_hymador
20/09/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από miltis
Pros olous! Grafo apo Agglia. To kainourgio Tiger ine edo....1050, 115,124 ippous, radial brakes ke lipa ke lipa, ke test drive.
Den thelo na gino kakos alla...esis odigiste Iaponika...ke fate xomaaaa....alaksane ta pragmata pedia...!!!!!!!!!!!!!

..τελικα βγαζει 115 η 124 ιππους??:confused:

Krokodilos001
20/09/2006, 22:47
analogos to ipsometro:lol:

kalant
20/09/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..τελικα βγαζει 115 η 124 ιππους??:confused:

δεν ειναι σιγουρος, καπου ενδιαμεσα μαλλον...

:lol:

miltis
20/09/2006, 23:04
115 ergostasiaka
ftiagmeno,power com,eksatmisis, check...124
den ipa ke tipota toso diskolo, aman me kinous tous iapones!!!!

kalant
20/09/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από miltis
115 ergostasiaka
ftiagmeno,power com,eksatmisis, check...124
den ipa ke tipota toso diskolo, aman me kinous tous iapones!!!!

α επρεπε να το καταλαβουμε αυτο απο το 115,124...

οκ οτι πεις...

:confused:

el_hymador
20/09/2006, 23:17
Εγω εχω ενα cbf600s 70,82,95,100...δεν ξερω απο αυτα

miltis
20/09/2006, 23:19
Suzuki ---DL 1000 Strom!poli omorfo,ali diastasi sti motokinisi!!???
Kawasaki---to perni kani copy/paste alazi xroma portokali KLV!!!??
Honda---Varadero akoma pio omorfo.....pio kalo, to 2003 injection fovero --to Caponord ine pio oreo
Yamaha---TDM i lakiteri skotostra meta tin Tenere...eeee

KTM---austria
Ducati
BMW
Triumph
MV Augusta

Evropi- Europa !!!!!!!!!!!!!!!!!! ine ke dipla mou.........

el_hymador
20/09/2006, 23:32
παντως περα απο την πλακα εμενα μου αρεσει πολυ!!

ασε που και εμενα ειναι διπλα μου!!!....η αντιπροσωπεια της Eliofil....

για δωσε καμια διευθυνση να δουμε κατι παραπανω :wave2:

miltis
20/09/2006, 23:40
pigene edo
http://www.triumphadonf.com/actus/news/suite_news.php?id_news=41

alximistis
21/09/2006, 00:33
Εγώ είμαι κάτοχος Triumph Tiger toy 2004 όμως. Μαύρο κατράμι.
Ομολογώ ότι περίμενα πως και πως να δω το νέο μηχανάκι για να δω αν θα το κάνω ανταλλαγή με το παλιό.
Και απ' ότι γράφεται εδώ μάλλον έχει κάποια υπέρ.
Όμως... ταπεινή μου άποψη...
αισθητικά είναι... κάπως...
βέβαια θέλω να το δω και από κοντά αλλά δεν είναι αυτό που ήθελα να δω.
Άσε που μου θυμίζει λίγο από KLV ελάχιστο από TDM κάτι από Kaponoerd... γενικά όλο και κάτι μου θυμίζει.
Θα ήθελα μια πιο δική του έστω και british προσωπικότητα...
θα περιμένω πάντως να το δω και από κοντά

karanti
21/09/2006, 15:44
οσα αλογα και να βγαζει, αυτο το πραγμα δεν βλεπεται.
οι Εγγλεζοι καταφεραν να βγαλουν κατι που και οι ιδιοι δεν ξερουν τι ειναι.
φερνει σε on-off, αλλα ειναι και λιγο supersport και περναει και για neked...
πως καταφεραν να μεταλλαξουν ενα απο τα ομορφοτερα on-off (το σημερινο tiger) σε αυτη την αηδια?
μετα θα φταιει ο κοσμος αν ξανακλεισουν.
αν ειχα το σημερινο tiger δεν θα το αλλαζα με τιποτε.

arxaios
21/09/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από karanti
οσα αλογα και να βγαζει, αυτο το πραγμα δεν βλεπεται.
οι Εγγλεζοι καταφεραν να βγαλουν κατι που και οι ιδιοι δεν ξερουν τι ειναι.
φερνει σε on-off, αλλα ειναι και λιγο supersport και περναει και για neked...
πως καταφεραν να μεταλλαξουν ενα απο τα ομορφοτερα on-off (το σημερινο tiger) σε αυτη την αηδια?
μετα θα φταιει ο κοσμος αν ξανακλεισουν.
αν ειχα το σημερινο tiger δεν θα το αλλαζα με τιποτε.

+1
:yuck: :yuck: :yuck:

Οι κοκκινόκωλοι σχεδίασαν το συγκεκριμμένο μηχανάκι, όπως ακριβώς μαγειρεύουν.........................
ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΣΤΑΕΙ ΦΑΕ .....................
:yuck: :yuck: :yuck:

el_hymador
21/09/2006, 18:50
Παντως ενα απο τα στοιχεια που χαρακτηριζουν τις εξαιρετικς μοτοσυκλετες ειναι οτι προκαλλουν αναμικτα συναισθηματα....

αλλοι τις μισουν και δεν θελουν να τις βλεπουν και αλλοι παθαινουν...:a07:

...εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια για το νεο TIGER...

τωρα το οτι δεν εντασεται σε καποιο κατηγορια δεν το βρισκω κακο....δηλαδη το multistrada σε ποια κατηγορια εντασεται??:confused: (αλλη μια μοτοσυκλετα που η την λατρευεις η την μισεις....) ...ακομη και το tdm δεν ειναι ευκολο μετα απο τοσα χρονια να το ενταξεις καπου....


...βεβαια περιο ορεξεως.....ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες:wave2:

miltis
21/09/2006, 20:42
simfono me to multistrada ke ta paromia, apla stin Triumph ipan den mas endiaferi to off!! apla ke kathara, elafritero to neo tiger,pio kalitera frena, kaliteri ke rithmizomeni anartisi, kalitera lastixa, pio ropato ke me enan apo tous kaliterous kinitires stin katigoria.
Den leo oti exo trelathi, to diko mou ine 03,mavro den to allazo me tipota alla otan erthi efkeria gia test tha doume....

GATHAN
22/09/2006, 07:40
το tiger άλλαξε κατηγορία. από on - off έγινε σκέτο on.
Αν τώρα αυτο θα αρέσει ρτους οπαδούς της εταιρείας μονο ο χρόνος θα δείξει.

tanouki2
22/09/2006, 08:41
[
αν ειχα το σημερινο tiger δεν θα το αλλαζα με τιποτε. [/B][/QUOTE]

συμφωνώ! το σημερινο είναι (για μενα) πανεμορφο .

DUKASII
22/09/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
το tiger άλλαξε κατηγορία. από on - off έγινε σκέτο on.
Αν τώρα αυτο θα αρέσει ρτους οπαδούς της εταιρείας μονο ο χρόνος θα δείξει. ΟΝ-ΟΦΦ ΤΟ ΤΑΙΓΚΕΡ???ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...


πλακα μου κάνετε ετσι'????

φιλαράκος είχε το ταιγκερ..και μια φορα προσπάθησε να πατησει χωμα...

εφαγε φυσικα τα μουτρα του..και ξενερωσε...και απο τοτε το χωμα το βλεπε μονο στις γλαστρες!!

απο κει που εβλεπες λεει στα βουνα ολα τα ταιγκερ τωρα το χαλασαν το μοντελο και δεν θα μπορει..:lol:

και ναι ειχε πουλήσει πολυυυ το ταιγκερ και τωρα θα χασει???ελα λεει?οσοι εχουν ταιγκερ ξερει ο ένας τον αλλον ρε τι πωλήσεις και α και ου?

εγω λεω πως αυτο το καινουριο ειναι μια χαρα γιατι θα παει πολυ καλύτερα στην ασφαλτο και οσο χωμα παταγαν(στα εργα στους δρόμους..) θα παει ανετα και αυτο.

alximistis
22/09/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΟΝ-ΟΦΦ ΤΟ ΤΑΙΓΚΕΡ???ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...


πλακα μου κάνετε ετσι'????

φιλαράκος είχε το ταιγκερ..και μια φορα προσπάθησε να πατησει χωμα...

εφαγε φυσικα τα μουτρα του..και ξενερωσε...και απο τοτε το χωμα το βλεπε μονο στις γλαστρες!!

απο κει που εβλεπες λεει στα βουνα ολα τα ταιγκερ τωρα το χαλασαν το μοντελο και δεν θα μπορει..:lol:

και ναι ειχε πουλήσει πολυυυ το ταιγκερ και τωρα θα χασει???ελα λεει?οσοι εχουν ταιγκερ ξερει ο ένας τον αλλον ρε τι πωλήσεις και α και ου?

εγω λεω πως αυτο το καινουριο ειναι μια χαρα γιατι θα παει πολυ καλύτερα στην ασφαλτο και οσο χωμα παταγαν(στα εργα στους δρόμους..) θα παει ανετα και αυτο.

Ενώ όσοι έχουν Dukati... δεν γνωρίζονται μεταξύ τους...
βασικά εγώ όπως είπα έχω Tiger και ΔΕΝ γνωρίζω σχεδόν κανέναν από όσους έχουν το ίδιο μηχανάκι με μένα.
Εξαίρεση ένας τυπάς που τον ρώτησα κάποτε στο δρόμο αν του έχει βγάλει προβλήματα. Μετράει;;;;;;
Όσο για το χώμα τι να πω δεν ξέρω από χώμα δεν έχω κάνει παρά ελάχιστο-ελάχιστο και γενικά με τον τίγρη μου θα το απέφευγα.
Άλλοι λένε ότι πάει δεν ξέρω!
Και για το τέλος θα το ξαναπώ:
Αισθητικά αυτό που είδα δεν μου αρέσει. Σαφώς προτιμώ αυτό που έχω ή το λίγο μετά του 05 ή 06.
Πάντως θα περιμένω να το δω και από κοντά...

DUKASII
22/09/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ενώ όσοι έχουν Dukati... δεν γνωρίζονται μεταξύ τους...
βασικά εγώ όπως είπα έχω Tiger και ΔΕΝ γνωρίζω σχεδόν κανέναν από όσους έχουν το ίδιο μηχανάκι με μένα.
Εξαίρεση ένας τυπάς που τον ρώτησα κάποτε στο δρόμο αν του έχει βγάλει προβλήματα. Μετράει;;;;;;
Όσο για το χώμα τι να πω δεν ξέρω από χώμα δεν έχω κάνει παρά ελάχιστο-ελάχιστο και γενικά με τον τίγρη μου θα το απέφευγα.
Άλλοι λένε ότι πάει δεν ξέρω!
Και για το τέλος θα το ξαναπώ:
Αισθητικά αυτό που είδα δεν μου αρέσει. Σαφώς προτιμώ αυτό που έχω ή το λίγο μετά του 05 ή 06.
Πάντως θα περιμένω να το δω και από κοντά... το οτι δε γνωρίζονται..δεν κακο..ουτε το πα για αυτο.
το είπα για δείξω οτι νταξ δεν εκανε και τις τρελές πωλήσεις το μοντέλο ωστε να φοβάται η εταιρία μη χάσει τζίρο.
με πιανς??

τωρα αμα θες να τσακωθούμε μιας και ημαστε στις διαμάχες..πες και αλλα για τα ντουκατι..ΟΧΙ ΠΕΣ ΡΕ ΑΜΑ ΣΕ ΒΑΣΤΑΕΙ..:lol:












Y.Γ.: den exo ducati kardia moy...:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

adam_tsouk
22/09/2006, 11:25
το βασικο ειναι οτι ο alximistis κανει quote


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:wave2:

bartlal
22/09/2006, 11:51
" Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
το βασικο ειναι οτι ο alximistis κανει quote


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:wave2: "



το ειχε βρει το κολπο πριν φυγει για διακοπες, αλλα το σημαντικο ειναι οτι δεν το ξεχασε μετα απο τοσες μερες off moto.gr!

:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
22/09/2006, 11:57
Το tiger είναι σίγουρα βαρύ για οff...

Από την άλλη, στα χέρια ανθρώπου που ξέρει το έχω δει να πηγαίνει γ@μιώντας σε πολύ κακοτράχαλο και σαθρό δρόμο



Κοινώς, αμα "τό 'χεις"... :smokin:

GST
22/09/2006, 12:07
duc ati.....ενταξ;;;;;;;;;;;;;;;

τωρα για το tiger προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο απο το προυγουμενο :cool: και οσο παει στο χωματοδρομο αλλο τοσο παει και το multi !:ninja:

XTMPAM
22/09/2006, 12:09
250 ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΕ.....

ΑΜΑ ΤΟ ΧΕΙΣ....:rotflmao: :rotflmao:

ΜΗ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΘΕΣ ΓΕΡΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙΣ....:rotflmao:

GATHAN
22/09/2006, 13:11
εχω φίλο που πάει με τον τίγρη στο χωμα ΑΕΡΑ αρα.....περι ορέξεος...:beer:

el_hymador
22/09/2006, 14:04
Η μεγαλυτερη πλακα ειναι οι υποτιθεμενες δυνατοτητες των μεγαλων ON - off στο χωμα....

Απλη διασχηση κανει και ενα gsxr παιδια , μην τρελενομαστε τωρα....

Οποτε μονο σαν θετικο μπορω να δω την μεταλλαξη της κατηγοριας σε ΟΝ αποκλειστικα...

DUKASII
22/09/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η μεγαλυτερη πλακα ειναι οι υποτιθεμενες δυνατοτητες των μεγαλων ON - off στο χωμα....

Απλη διασχηση κανει και ενα gsxr παιδια , μην τρελενομαστε τωρα....

Οποτε μονο σαν θετικο μπορω να δω την μεταλλαξη της κατηγοριας σε ΟΝ αποκλειστικα... μεγαλα ον-οφφ υπαρχουν 3 !!!

ολα τα υπολοιπα ειναι πουτσες μπλε.

1/ktm super eduro
2/bmw hp 2
3/ktm 950-990 s


και απο κει και περα οι πουτσες μπλε.
και μη μου πει κανεις εγω παω με το ετσι και το αλλιως..γιατι και εγω παω με το παπακι μεσα απο το δασος αλλα δε λεω οτι κανω εντουρο..

el_hymador
22/09/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μεγαλα ον-οφφ υπαρχουν 3 !!!

ολα τα υπολοιπα ειναι πουτσες μπλε.

1/ktm super eduro
2/bmw hp 2
3/ktm 950-990 s


και απο κει και περα οι πουτσες μπλε.
και μη μου πει κανεις εγω παω με το ετσι και το αλλιως..γιατι και εγω παω με το παπακι μεσα απο το δασος αλλα δε λεω οτι κανω εντουρο..


Δεν εχεις αδικο....

αλλα και αυτα που αναφερεις θελουν εμπειρια και χερια για να τα πας....

alximistis
22/09/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν εχεις αδικο....

αλλα και αυτα που αναφερεις θελουν εμπειρια και χερια για να τα πας....

Απόλυτα σωστά!
Τα... έμπειρα εργαλεία θέλουν και τα έμπειρα χέρια.
Εγώ που είμαι για τον μπέουλα στο χώμα ότι και να μου δώσεις... μπάχαλο θα τα κάνω...

κατά τα άλλα... σε κακεντρεχή σχόλια περί quote δεν απαντάω... άσχετοι!!!

miltis
22/09/2006, 21:12
pedia den ine anaggi na kanete kamia sigrisi...ta megala on off den ine gia off!!
Epidi basizonte, i basizontan ex.Honda XL250,500 gia transalp k varadero, sta montela DR i Suzuki ke lipa ke lipa, apo tote etsi piran tin onomasia on-off i pseftoenduro.
Edo, ekso apo Ellada i katigoria legete TOURING, me megala grammata to ksanaleo... TOURING, oxi vour...sta bouna ke sta lagadia...alla Tour ex. Ispania---------Gallia, Gallia ------Italia oxi mesa apo ta bouna alla apo tous dromous pou ta peribaloun.
Pistevo na mporesa ligo na dite tis diafores me tin elliniki antilipsi, den ipa oti ellinika ine lathos...ligo lathos...efxaristo

el_hymador
23/09/2006, 21:09
Ε σιγουρα στην Ευρωπη touring θα τα λενε....αφου εκει κοντευουν να απογορευσουν και το περπατημα στους δασικους δρομους...

Τεσπα , εμαθα οτι θα βγει και εκδοση με abs...198κ χωρις , 201 κ με abs...αυτο θα πει βελτιωση !! 3 κιλα ζυγιζουν πλεον οι μοναδες αντιμπλοκαρισματος......το μηχανακι ειναι πανεμορφο παντως....

ωραιο θα ηταν να εβγαινε και κανα τετρακυλινδρο σε αυτο το στυλ.....


62952

STOYBI
23/09/2006, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μεγαλα ον-οφφ υπαρχουν 3 !!!

ολα τα υπολοιπα ειναι πουτσες μπλε.

1/ktm super eduro
2/bmw hp 2
3/ktm 950-990 s


και απο κει και περα οι πουτσες μπλε.
και μη μου πει κανεις εγω παω με το ετσι και το αλλιως..γιατι και εγω παω με το παπακι μεσα απο το δασος αλλα δε λεω οτι κανω εντουρο..


+ 1000

:a18:

KaTaNaS
23/09/2006, 21:26
εμενα πάλι μου αρέσει πάρα πολύ!, καλά για χώμα δε το συζητάω, απαγορευτικό...



αλλά για βαλιτσούλες και την Κοπέλα πίσω άνετα εκδράμεις Ευρώπη!


:beer: :beer: :beer:

tanouki2
25/09/2006, 09:19
απο πότε λέτε να έρθει στην ελλάδα μας? και κατα την εκτιμησή σας θα πόσο θα πέσει η τιμή του υπάρχοντος μοντέλου ( το οποίο μου αρέσει περισσότερο?)

GATHAN
25/09/2006, 09:26
σαν fazer είναι:sick: :sick: :evil:

karanti
25/09/2006, 15:29
"...αλλά για βαλιτσούλες και την Κοπέλα πίσω άνετα εκδράμεις Ευρώπη!..."

το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επιστρεψεις.
σε ολες τις Ευρωπαϊκες χωρες οι εταιριες Οδικης Βοηθειας δουλευουν υποδειγματικα.... :evil:

el_hymador
25/09/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από karanti
"...αλλά για βαλιτσούλες και την Κοπέλα πίσω άνετα εκδράμεις Ευρώπη!..."

το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επιστρεψεις.
σε ολες τις Ευρωπαϊκες χωρες οι εταιριες Οδικης Βοηθειας δουλευουν υποδειγματικα.... :evil:

πλακιτσα ελπιζω.....απο τα πλεον αξιοπιστα μηχανακια τα TRIUMPH

. -

m1ke
25/09/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από karanti
"...αλλά για βαλιτσούλες και την Κοπέλα πίσω άνετα εκδράμεις Ευρώπη!..."

το μονο σιγουρο ειναι οτι θα επιστρεψεις.
σε ολες τις Ευρωπαϊκες χωρες οι εταιριες Οδικης Βοηθειας δουλευουν υποδειγματικα.... :evil:

Κάποτε μπορεί ... μιλάμε για πριν δεκαπέντε χρόνια.

Από τότε έχει κυλίσει πολύ νερό στο αυλάκι.

Η Ποιότητα κατασκευής είναι ανώτερη από πολλά γιαπωνέζικα (δεν λέμε ονόματα, δεν θίγουμε οικογένειες).

Εσύ θα πρέπει να το ξέρεις από πρώτο χέρι ...... :lol:

karanti
25/09/2006, 22:13
καλα ρε παιδια μην τσιμπατε....
το 2006 πολλα εχουν αλλαξει και τα σημερινα Triumph ειναι περισοτερο γιαπωνεζικα απο πολλα γιαπωνεζικα που συναρμολογουνται στον τριτο κοσμο ή σε ευρωπαικες χωρες.
αλλα αυτο που βλεπετε ειναι μηχανακι που μπορει να ειναι ανετο σε ταξιδι με 2 ατομα και αποσκευες?

ΥΓ γιαπωνεζικο μηχανακι="παρτο μεγαλε και δε χαλαει με τιποτα..."

Innersense
25/09/2006, 23:50
γαμώτο το περίμενα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον... αλλά κάτι με ξενίζει στις φωτό. ίσως περίμενα άδικα κάτι πιο όμορφο από τους αρτηριοσκληρωτικούς βρετανούς.

Αυτά τα 10kg ροπής στις 6250 rpm με κάνουν να παραμιλάω στον ύπνο μου και πιθανότατα θα ήταν ο μοναδικός λόγος να αποχωριστώ (δοκιμαστικά σε πρώτη φάση) τους V κινητήρες.

περιμένω να δούμε τιμούλα και κυρίως να το δούμε να κυκλοφορεί στον δρόμο... έχουμε καιρό...

alximistis
26/09/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από karanti
καλα ρε παιδια μην τσιμπατε....
το 2006 πολλα εχουν αλλαξει και τα σημερινα Triumph ειναι περισοτερο γιαπωνεζικα απο πολλα γιαπωνεζικα που συναρμολογουνται στον τριτο κοσμο ή σε ευρωπαικες χωρες.
αλλα αυτο που βλεπετε ειναι μηχανακι που μπορει να ειναι ανετο σε ταξιδι με 2 ατομα και αποσκευες?

ΥΓ γιαπωνεζικο μηχανακι="παρτο μεγαλε και δε χαλαει με τιποτα..."

Τι θα πει ρε παιιδά είναι περισσότερο γιαπωνέζικο από τα ιαπωνικά;
Αν δεν κάνω λάθος πάρα πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν κομμάτια και εξαρτήματα από άλλες έτσι δεν είναι;
Και στην τελική δεν έχω δει και κάτι που να μην χαλάει!
Μηχανήματα είναι θα χαλάσουν... ούτε πια η Ducati που είχε τη φήμη..."χαλαστερού" και ασε αυτήν μόνο η φήμη έχει μείνει!
Νομίζω χωρίς να είμαι γνώστης ότι πλέον όλα τα μηχανάκια των μεγάλων εταιρειών πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο ζημιάς κινούνται.
Με εξαίρεση βέβαια συγκεκριμένα μοντέλα που έχουν παρουσιάσει εξίσου συγκεκριμένα προβλήματα σε κάποιο εξάρτημα τους!
Επαναλαμβάνω πάντως ότι δεν μου αρέσει το νέο tiger όσο το είδα. Περίμενα έναν "τίγρη-τίγρη" με τη δική του ξεχωριστή προσωπικότητα ωστόσο περιμένω να το δω από κοντά, να το οδηγήσω και βέβαια να ακούσω και την τιμή του.

GATHAN
26/09/2006, 13:37
φίλε stoubi το αν είναι τα μεγάλα on-of ...of πέστο στους οδηγούς του paris dakar που τρέχανε με ....GS Adv. Μάλιστα δύο ήταν ... γυναίκες.
Ο οδηγος κάνει την μηχανη και όχι το αντίθετο...
:beer:

DUKASII
26/09/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
φίλε stoubi το αν είναι τα μεγάλα on-of ...of πέστο στους οδηγούς του paris dakar που τρέχανε με ....GS Adv. Μάλιστα δύο ήταν ... γυναίκες.
Ο οδηγος κάνει την μηχανη και όχι το αντίθετο...
:beer: ME TI TΡΕΧΑΝΕ ΛΕΕΙ???

ΓΙΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΤΟ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ...


ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΝΤΑΚΑΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΥΡΟ...ΕΚΤΟς ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙς ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ.

GATHAN
26/09/2006, 13:41
το ξέρω ότι δεν είναι εντούρο.... ειναι άπειρες φορές δυσκολότερο και ναι υπήρχε ομάδα αποτελούμενη απο γυναίκες οδηγούς με GS.

XTMPAM
26/09/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
το ξέρω ότι δεν είναι εντούρο.... ειναι άπειρες φορές δυσκολότερο και ναι υπήρχε ομάδα αποτελούμενη απο γυναίκες οδηγούς με GS.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ:yuck: :yuck:

DUKASII
26/09/2006, 13:44
ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣ ΝΤΑΚΑΡ ΕΚΕΙ ΕΣΥ...

λοιπον για να τελειωνουμε μονοκυλινδρα ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο ντακαρ.
τα gs που λες ειναι τα 650.
παμε παρακάτω?

Cpt. Haddock
26/09/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
λοιπον για να τελειωνουμε μονοκυλινδρα ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο ντακαρ.


ε; :confused: :confused:

και τα ΚΤΜ;



τι δεν διαβάζω σωστά; :look:

GATHAN
26/09/2006, 13:46
λίγο είναι αυτό? :wave2:

DUKASII
26/09/2006, 13:50
μια φορά ακόμα.
τα μηχανακια στο ντακαρ ειναι μονοκύλινδρα.
τα κτμ ειναι παλι μονοκύλινδρα και ειναι το ΡΑΛΥ 660.

XTMPAM
26/09/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μια φορά ακόμα.
τα μηχανακια στο ντακαρ ειναι μονοκύλινδρα.
τα κτμ ειναι παλι μονοκύλινδρα και ειναι το ΡΑΛΥ 660.

ΜΩΡΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΡΧΗΓΟΣ....

ΑΥΤΑ ΔΕ ΤΑ ΠΑΡΙΣΙΑ ΝΤΑΚΑΡΣ ΤΑ ΧΕΙΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
26/09/2006, 13:55
Ρε παιδια τι λεμε τωρα? Συγκρινουμε ενα εργοστασιακο μηχανακι (dakar)με υποστηριξη πεντε νταλικες και εμπειρους οδηγους με αυτο που βγαινει στην παραγωγη? ελεος....

Τα μεγαλα On- off πανε στο χωμα οπως καθε αλλο μηχανακι περα των ss....το γεγονος οτι εχουν μεγαλυτερη διαδρομη αναρτησεων δεν μου λεει κατι και απο μονο του δεν τα κανει εκτος δρομου.... ασε που αμα σου πεσουν πληρωνεις τεσσερις μισθους για να τα φερεις στα ισα τους.....

afrotwin
26/09/2006, 15:00
ti dakar ke paparies re tagaria
i tagar gia na teriazi me to dakar:lol:

to mixanaki ine poli omorfo ke poli kalo
afto to mpouri pou exi gia eksatmisi mou tin doni
ala fantazome me kamia after market 8a stroni
to gargalio

ine poli dinato ke aksiopisto
ke to paliotero montelo den me arese to dizain
tora gami ke derni

ke lete mpourdes oloi:wave2:

GATHAN
02/10/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μια φορά ακόμα.
τα μηχανακια στο ντακαρ ειναι μονοκύλινδρα.
τα κτμ ειναι παλι μονοκύλινδρα και ειναι το ΡΑΛΥ 660.

Τελικά φίλε μου μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα ότι την δεκαετία του 80 στο Ντακάρ η bmw είχε λάβει μέρος με τα gs100 με boxer κινητήρα. Άντε πές σ'αυτούς τους οδηγούς λοιπόν ότι τα μηχανάκια είναι.... μόνο για άσφαλτο.

Η μηχανή έχει τις δυνατότητες. Στο 99% των περιπτώσεων τα όρια τα θέτει ο οδηγός.
Με τον κατάλληλο εξοπλισμό και με ένα οδηγό που ξέρει τι κάνει τα μεγάλα on-off πάνε χώμα πολύ πιο άνετα απ' όσο πιστεύεις

DUKASII
02/10/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Τελικά φίλε μου μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα ότι την δεκαετία του 80 στο Ντακάρ η bmw είχε λάβει μέρος με τα gs100 με boxer κινητήρα. Άντε πές σ'αυτούς τους οδηγούς λοιπόν ότι τα μηχανάκια είναι.... μόνο για άσφαλτο.

Η μηχανή έχει τις δυνατότητες. Στο 99% των περιπτώσεων τα όρια τα θέτει ο οδηγός.
Με τον κατάλληλο εξοπλισμό και με ένα οδηγό που ξέρει τι κάνει τα μεγάλα on-off πάνε χώμα πολύ πιο άνετα απ' όσο πιστεύεις μα σου λεω εχεις μπερδεψει τη βουρτσα με τη λουτσα δε με ακους..θες να τα ξανακούσεις τωρα.
για το ντακάρ τωρα μίλησα ..καποτε τρεχανε στο ντακαρ και με καμήλες ΜΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΤΟΥΡΟ?
εχεις την ενυτύπωση εσυ δικε μου οτι εχει καμια σχέση το μηχανακι του ντακαρ (του 80)με τη μαλακια της bmw που βγαζει για το δρόμο ε?
με 275 κιλα.

και εσυ εισαι ο οδηγος που θα το παρει και ξερει τι κανει..
και να παω να το πω σε αυτους που τρεχανε τοτε..
γιατι εχεις εσυ καμια σχέση με αυτους τους οδηγου και σε ενδιαφέρει η αποψή τους ..

και θα εχεις και εσυ 3 φορτηγα απο πισω σου στις εντουροβολτες σου με το 275 κιλα...


παμε παρακάτω σου λεω αστο.
η μηχανη λεει εχει τις δυνατότητες..


:lol:

GATHAN
02/10/2006, 09:30
Απλά δεν έχεις δει ότι έχω δεί εγώ. Άτομα με Adventure να κάνουν τα απίστευτα πράγματα.
Και μάλλον εσυ έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την λούτσα φίλε μου γιατί δεν μίλησα εγω ποτέ για enduro (τουλάχιστον όπως το εννοείς εσυ) αλλά για οδήγηση στο χώμα όχι για να πάμε να σπάσουμε τις μηχανές και τα κεφάλια μας.
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι με το παλιό τίγρη μπορούσσες να κινηθείς αξιοπρεπώς στο χώμα. Με το καινούργιο που είναι σαν fazer πιου να πάς???
Απλά μάλλον ανήκεις στην κατηγορία του ότι δεν μπορούμε να κάνουμε δεν γίνεται.
Και πότε είπα εγω ότι μπορώ να το κάνω??????
Απλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν.
:confused:

DUKASII
02/10/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Απλά δεν έχεις δει ότι έχω δεί εγώ. Άτομα με Adventure να κάνουν τα απίστευτα πράγματα.
Και μάλλον εσυ έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την λούτσα φίλε μου γιατί δεν μίλησα εγω ποτέ για enduro (τουλάχιστον όπως το εννοείς εσυ) αλλά για οδήγηση στο χώμα όχι για να πάμε να σπάσουμε τις μηχανές και τα κεφάλια μας.
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι με το παλιό τίγρη μπορούσσες να κινηθείς αξιοπρεπώς στο χώμα. Με το καινούργιο που είναι σαν fazer πιου να πάς???
Απλά μάλλον ανήκεις στην κατηγορία του ότι δεν μπορούμε να κάνουμε δεν γίνεται.
Και πότε είπα εγω ότι μπορώ να το κάνω??????
Απλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν.
:confused: TO EΝΤΟΥΡΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ..

ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΚ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ.

αν ο τιγρης ο προηγούμενος παει χωμα αξιοπρεπώς οπως λες(σου ξαναλεω το είχε κολλητος μου) ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΙΓΡΗς.

GATHAN
02/10/2006, 09:38
δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσω να ποστάρω.
άλλο μήκος κύματος.
πάντα φιλικά


63778

GST
02/10/2006, 09:39
να κανω μια αφελη ερωτηση;

στο κολωνακι που κανουνε κατι εργα τωρα ,,, περναει; η θα κοψουμε και τους καφέδες ;:mad:

:lol: :lol:

el_hymador
02/10/2006, 19:45
Το σιγουρο ειναι πως με ενα 19'' μπροστινο τροχο , ντεμι λαστιχακια και πεντε ποντους παραπανω διαδρομη στις αναρτησεις δεν φτιαχνεις off-road μοτοσυκλετα .... η εν πασει περιπτωση ,τα παραπανω δεν κανουν καλυτερη μια μοτοσυκλετα απο μια street στο χωμα...

...απο ΄κει και περα εχουμε δει μεχρι και r1 ναι βουλιαζουν στην λασπη , Βenelli ΤΝΤ να πηγαινουν στην ερημο κ.τ.λ.-κ.τ.λ.


Πριν δυο χρονια ειχα παει με το ΚΤΜ , στην Διρφυ , σε μια πηγη συναντησα ενα off-road club 4 X 4 με κατι θηρια τζιπ, εργατες μπροστα , ψηλωμενα , ποδιες ...αγριες καταστασεις .Πιασαμε κουβεντα και μου ειπαν να μην συνεχισω γιατι απο εκει και περα ο δρομος ειναι χαλια μαυρα και δεν περανει τιποτα....επερεπε να βλεπατε τις φατσες τους οταν κατεβηκε απο την αντιθετη κατευθυνση , αγροτικο φορτωμενο με λαστιχα δρομου....:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

miltis
03/10/2006, 10:49
Pedia poli sizitisi gia on ke off. Thelete na parete ta bouna ke ta lagadia parte OFF, aman. To Tiger ine STREET, to ipame mia ,to ipame 2, eleos.
Gia tin katigoria tou sta STREET (to ksanaleo...STREET) (Dromos..oxi xomatodromos!!!) den pezete. Tora kathiste ke sikgrinete...an ke pistevo poli ligoi apo esas exete dokimasi diaforetikes katigories, ine ke thema xrimaton blepete stin ellada.
19 Oktobriou pigeno gia test drive to kenourgio Tiger (STREET) oxi tin ...dakar ekdosi tin STREET.

KaTaNaS
03/10/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από miltis

19 Oktobriou pigeno gia test drive to kenourgio Tiger (STREET) oxi tin ...dakar ekdosi tin STREET.


ωραια, γραψε μας ντυπωσεις καθώς και τί εμπειρία εχεις απο άλλες μοτο και τί μοτο για να δουμε την αντικειμενικοτητα!


:wave2:

miltis
03/10/2006, 13:29
1. Honda XLR 250 '89
2. Suzuki DR 650 RS '96
3. Suzuki DR 800S Big '98
4. Kawasaki KLE 500 98
5. Triumph Tiger 900 '98
6. Triumph Tiger '03
ke sinexizo me Triumph...............afta ta...xalane, ippous,ladia ktl. ksexaste ta, mia bolta sto ergostasio ke ta leme...a ke ine pio konta apo japan...

alximistis
04/10/2006, 14:48
Χαλαρώστε βρε!!!
Μόλις σήμερα το ένθετο από τα "ΝΕΑ" έχουν αφιέρωμα στο νέο τίγρη!!!
Ομολογώ ότι... εντυπωσιάστηκα.
Βασικά λέει τα ίδια που έχουν αναφερθεί καιεδώ αλλά πιο... δημοσιογραφικά επομένως πιο "up to the point".
Δείχνει να είναι τρομερός ο τιγράκος!!!
Στα συν του νέου τα κιλά του. Για τα κυβικά του εμφανίζεται αρκετά ελαφρύς.
Εξακολουθώ πάντως να κολάω στην αισθητική του.
Δεν μου αρέσει όσο κι αν παλεύω να πιέσω τον εαυτό μου...
Ένα άλλο ζήτημα είναι και η τιμή του... να δούμε τι μας περιμένει...

Πάντως και για να κλείσουμε την παραπάνω συζήτηση το "εκτός δρόμου" το ξεχνάμε...