PDA

View Full Version : ΦΩΤΑ Xenon ??



blackroses
21/09/2006, 01:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΟΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΥΠΟΥ XENON .
ΟΔΗΓΑΩ TRANSALP ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ TRANSALP ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΙΓΑ :sad: ( ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ . ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΗΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ .:sick: . ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΥΠΟΥ XENΟΝ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΔΕΧΤΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ `Η ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ . ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΦΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΘΑΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ .. :sun:

Nikoskazer2000
21/09/2006, 01:30
Ένα απο τα πολλά post σχετικά με xenon αλλα και "τύπου xenon" λάμπες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27110)

γεροπιτσιρικος
21/09/2006, 09:47
Για τσέκαρε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21461)

Εγώ από τον Γιάννη τα έβαλα. Πάρε τηλέφωνο να σου πει τιμή. Η δουλειά που κάνει ΕΙΝΑΙ καλύτερη και από ολοκληρωμένο, καθετοποιημένο συνεργείο.

Trans
21/09/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΨΗΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ .:sick:

Έχεις δοκιμάσει να σηκώσεις τα φώτα; (δες το manual). Έχει μια μαλακία από κάτω από το φως και αριστερα (φαντάσου από την μέσα πλευρά λίγο πριν το πηρούνι). Αυτό γυρίζει αριστερά-δεξιά και ανεβοκατεβαίνουν τα φώτα. Εγώ με Trans του 05 δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από τα φώτα του.

blackroses
23/09/2006, 23:53
ΔΥΣΤΟΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ MANUAL ΤΟΥ TRANSALP ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ . THAKS ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΥΘΜΗΣΩ ΤΑ ΦΩΤΑ , ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ . ΕΡΩΤΙΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΤΟ ΜΑNUAL ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑNSALP ? EINAI 650cc ΜΟΝΤΕΛΟ 2003 .ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ . THANKS..:sun:

Vstrommer71
24/09/2006, 00:06
Φωτα Xenon η μονη καλη(και φευ,ακριβη) λυση ειναι ολοκληρωμενο συστημα(λαμπα,ενισχυτη,καλωδιωση).Αν θυμαμαι καλα το Transalp εχει μια λαμπα Η4,οποτε το κοστος ειναι το μισο απο αυτο που ηθελα εγω για να βαλω στο Vstrom(γυρω στα 300+ ευρω)

Vstrommer71
24/09/2006, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Έχεις δοκιμάσει να σηκώσεις τα φώτα; (δες το manual). Έχει μια μαλακία από κάτω από το φως και αριστερα (φαντάσου από την μέσα πλευρά λίγο πριν το πηρούνι). Αυτό γυρίζει αριστερά-δεξιά και ανεβοκατεβαίνουν τα φώτα. Εγώ με Trans του 05 δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από τα φώτα του.
Κανε μια βολτα ενα Vstrom νυχτα και θα δεις τη διαφορα.Κατα ενα παραξενο τροπο τα Honda γενικα δεν πανε και πολυ καλα απο φωτα...

TWINGEORGE
24/09/2006, 09:54
εγω παλι εδω και καμια βδομαδα εχω βαλει λαμπες της ΡΙΑΑ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση στα φωτα του αφρικα. μερα με τη νυχτα η διαφορα. φυσικα δεν εχουνε αποδοσης ΧΕΝΟΝ αλλα προσωπικα ειμαι υπερκαλυμενος απο τα φωτα μου.:)

blackroses
30/09/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TWINGEORGE
εγω παλι εδω και καμια βδομαδα εχω βαλει λαμπες της ΡΙΑΑ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση στα φωτα του αφρικα. μερα με τη νυχτα η διαφορα. φυσικα δεν εχουνε αποδοσης ΧΕΝΟΝ αλλα προσωπικα ειμαι υπερκαλυμενος απο τα φωτα μου.:)

ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΗΣΑΝΕ ? ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ? ΔΕΝ ΘΑΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ , ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΗΔΗ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ . ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΛΕ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ( ΚΟΣΤΟΣ , ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.. ) ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ..

blackroses
30/09/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
Έχεις δοκιμάσει να σηκώσεις τα φώτα; (δες το manual). Έχει μια μαλακία από κάτω από το φως και αριστερα (φαντάσου από την μέσα πλευρά λίγο πριν το πηρούνι). Αυτό γυρίζει αριστερά-δεξιά και ανεβοκατεβαίνουν τα φώτα. Εγώ με Trans του 05 δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από τα φώτα του.

ΔΥΣΤΟΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ MANUAL ΤΟΥ TRANSALP ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ . THAKS ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΥΘΜΗΣΩ ΤΑ ΦΩΤΑ , ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ . ΕΡΩΤΙΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΤΟ ΜΑNUAL ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑNSALP ? EINAI 650cc ΜΟΝΤΕΛΟ 2003 .ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ . THANKS..

TWINGEORGE
01/10/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΗΣΑΝΕ ? ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ? ΔΕΝ ΘΑΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ , ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΗΔΗ ΦΩΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ . ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΛΕ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ( ΚΟΣΤΟΣ , ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.. ) ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ..

της πηρα απο μυτιληνη και η τιμη τους ειναι στα 100 ευρο και η δυο λαμπες. τωρα αθηνα μπορει να της βρεις και πιο φτηνα.παντος αξιζουνε τα λεφτα τους με το αποτελεσμα που εχεις στα φωτα σου... αναλυτικες πληροφοριες για της λαμπες εχει και εδω λεει και για τα επιλεγμενα μαγαζια της ΡΙΑΑ στην αθηνα.

δες το (http://www.piaa.gr/)

GIXXERAKIAS
01/10/2006, 11:03
:D :D EE συγνωμη που πεταγομε σαν σφηνοπ....αλλα με τετοιο κοστος(100 ε)μπορεις να βαλεις 30ε παραπανω και να βαλεις χενον λαμπες κανονικες,οχι λευκες και αηδιες γιατι στο λεω σιγουρα θα κλαις τα λεφτα σου οταν το δεις και μονος σου τον φωτισμο που κανει μια PIAA λαμπα σε σχεση με μια χενον με φουλ καλωδιωση και ballast.:wave2:

Infini
22/10/2006, 22:49
Έχω διαβάσει οτι σε βροχή οι λάμπες xenon αποδίδουν πολύ λιγότερο από οτι σε κανονικές συνθήκες. Τις έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εμπειρίες;

GIXXERAKIAS
22/10/2006, 23:34
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο,απλα στην βροχη ολα τα συστηματ φωτισμου δεν αποδιδουν καλα λογω της αντανακλασης απο το νερο στην αφαλτο που"εξοστρακιζεται"κατα καποιο τροπο το φως προς τα πανω οποτε δεν βλεπουμε καλα οτι φωτα και να εχουμε στην βροχη,τωρα αν ξερει καποιος αν οντως ειναι πιο αδυναμα στην βροχη τα xenon ας μας πει:wave2:

George-3-
23/10/2006, 00:36
Eγω παλι πριν απο κανα δυο βδομαδες ειδα σε Τransalp τελευταιο προβολακια απο την κατω πλευρα σε καγκελα και (αν και παιζει να τα χτυπησει πετραδακι απο το λαστιχο εκει) φωτιζαν μακρια και χαμηλα, κοιτα το και αυτο.

Infini
23/10/2006, 01:00
Αν επιτρέπεται να βάλω link από άλλο forum ίσως βρω περισσότερα για το πρόβλημα με την βροχή.

into chaos
23/10/2006, 01:05
εχω ενα τδμ που ολοι γνωριζουμε οτι εχει σχετικα αδυναμα φωτα.εβαλα λοιπον xenon και βρηκα το φως μου!!!το συνιστω ανεπιφυλακτα..;)

blackroses
29/10/2006, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:D :D EE συγνωμη που πεταγομε σαν σφηνοπ....αλλα με τετοιο κοστος(100 ε)μπορεις να βαλεις 30ε παραπανω και να βαλεις χενον λαμπες κανονικες,οχι λευκες και αηδιες γιατι στο λεω σιγουρα θα κλαις τα λεφτα σου οταν το δεις και μονος σου τον φωτισμο που κανει μια PIAA λαμπα σε σχεση με μια χενον με φουλ καλωδιωση και ballast.:wave2:

ΜΕ 130 ΕΥΡΩ ΦΩΤΑ XENON ? ΑΠΟ ΠΟΥ ? ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ , ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ:smokin:

blackroses
29/10/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από into chaos
εχω ενα τδμ που ολοι γνωριζουμε οτι εχει σχετικα αδυναμα φωτα.εβαλα λοιπον xenon και βρηκα το φως μου!!!το συνιστω ανεπιφυλακτα..;)

ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΚΩΣΤΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ , ΚΑΙ ΑΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ?:a42:

GIXXERAKIAS
29/10/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses
ΜΕ 130 ΕΥΡΩ ΦΩΤΑ XENON ? ΑΠΟ ΠΟΥ ? ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ , ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ:smokin: Για την ακριβεια 135ε μονο αγορα παντα ε? εδω στειλε πμ στον divemaster και θα σου πει η περνα απο την εκθεση στο περιπτερο του:wave2:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30263

Infini
30/10/2006, 08:08
135€ και για τις 2 λάμπες μαζί με το KIT; Είναι πολύ καλή τιμή. Επειδή έχω διαβάσει οτι στην μεγάλη σκάλα τα φώτα δεν πιάνουν αμέσως την μέγιστη απόδοση, ξέρεις από τα δικά σου πόσος χρόνος απαιτείται;