PDA

View Full Version : ερωτηση για μεγεθος κρανους



alfa156
21/09/2006, 08:36
αγορασα εχθες ενα κρανος το lazer fiber pro συγγεκριμενα,σε μεγεθος medium.διπαιστωσα οτι με ενοχλει στο κεφαλι στο υψος των φρυδιων,μετραω την περιμετρο του κεφαλιου και την βγαζω 58 cm.
ενω γραφει πισω οτι η διασταση του ειναι 57-58 medium εμενα με ενοχλει μονο σε εκεινο το σημειο.υπαρχει περιπτωση να ανοιξει,η να το αλλαξω με λαρτζ?το προηγουμενο lazer που ειχα σε medium διασταση δεν ειχα κανενα προβλημα.
εχει κανεις αναλογη εμπειρια με διαστασεις κρανων ωστε να με πληροφορησει για να κανω την σωστοτερη επιλογη?
να σας πω οτι εχω την δυναντοτητα να το αλλαξω γιατι ο πωλητης απο εκει που το πηρα ειναι φιλος μου,και μου ειπε οτι αν δεν μου κανει ,γινεται να το αλλαξω.

maintenance
21/09/2006, 08:47
΄Τα "μαξιλάρια" θα έρθουν με την χρήση στα μέτρα σου.

Δεν πιστεύω να σου είναι τόοοοοσο σφιχτό, σε βαθμό πονοκεφάλου;



:wave2:

x-rider
21/09/2006, 08:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
[B]αγορασα εχθες ενα κρανος το lazer fiber pro συγγεκριμενα,σε μεγεθος medium.διπαιστωσα οτι με ενοχλει στο κεφαλι στο υψος των φρυδιων,




an σε ενοχλει εκει που λες ειναι καλυτερα να το αλλαξεις,για να το πω καλυτερα

στο πλαι να σε πιεζει πολυ δεν πειραζει ,μπροστα ομως πρεπει να το προσεξεις

latris mixanis
21/09/2006, 09:10
Τα μαξιλάρια σιγά σιγά με τη χρήση πέφτουν,οπότε θα γίνει πιο άνετο γενικά, αλλα για εκεί δεν ξέρω.
Το μεγαλύτερο μέγεθος, θα ήταν μεγαλύτερο λογικά οπότε από προστασία :sick:
Επίσης πήγαινε στη κατηγορία εξοπλισμός και διάβασε το θρνετ που μιλάει για τη σωστή επιλογή κράνους!http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28319

:wave2:

MIKE_16V
21/09/2006, 09:13
Ωραιο κρανος φιλαρακι....ποσο το πηρες ειπαμε:D

makis206
21/09/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
an σε ενοχλει εκει που λες ειναι καλυτερα να το αλλαξεις,για να το πω καλυτερα
στο πλαι να σε πιεζει πολυ δεν πειραζει ,μπροστα ομως πρεπει να το προσεξεις

Συμφωνώ, στο σημείο του κράνους που εφάπτεται με το μέτωπο πόσο ν'ανοίξουν τα μαξιλαράκια ;

Πολλές φορές μπορεί ένα κράνος να μην ταιριάζει στο σχήμα του κεφαλιού μας οπότε καλό θα είναι νομίζω να πας να το δοκιμάσεις και σε μεγαλύτερο μέγεθος, αν σου πέφτει μεγάλο τότε ίσως αυτό το κράνος να μην είναι κατάλληλο για το σχήμα του δικού σου κεφαλιού..

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και το θρεντ που σου είπε κι η Λατρεία.:winka:

:beer: :beer:

sapila racing
21/09/2006, 09:42
Ρε παιδιά τι του λέτε οτι θα ανοίξουν τα μαξιλάρια???

Τον ενοχλεί στα φρύδια λέει, και εκει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ!! Εχει απλως επενδυση του εσωτερικού υλικού.

Πρέπει να παρεις μεγαλύτερο η να κοιταξεις για αλλο κρανος με αλλο σχήμα.

vangelis 64
21/09/2006, 10:32
Κι εγώ σού προτείνω να δοκιμάσεις κάτι μεγαλύτερο.

Αρκεί να μην το παρακάνεις και σε πιέζει στο ύψος τών αρχ.διών!!:lol: :lol: :lol:

alfa156
21/09/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ωραιο κρανος φιλαρακι....ποσο το πηρες ειπαμε:D
ρε τραχανα αυτο που με ειχες δει ηταν το παλιο μου......και εσυ το ποηρες τωρα,φαντασου ποσο παλιο μοντελο πηρες!!!!
πηρα την καινουργια σειρα της lazer fibertek εχθες συγγεκριμενα καιε χω αυτο το προβλημα.

Alki_Viades
21/09/2006, 11:19
Φιλε στην περιφερεια του μετωπου το κρανος πρακτικα δεν ανοιγει, οποτε αν π.χ. ακομα και με μιση ωρα φορεμα σε ενοχλει, αλλαξε το...

Nostra
21/09/2006, 11:27
δοκιμάζεις ίδιο κράνος μεγαλύτερο νούμερο για τουλάχιστον 15 λεπτά μέσα στο μαγαζί

ή

άλλο κράνος/μάρκα ίδιο νούμερο και συγκρίνεις....


μπορεί να φταίει η φόρμα των laser σε σχέση με την γκλάβα σου βέβαια...


πάντως μη το αφήσεις να περάσει έτσι... πρέπει να είσαι καλά με το μέγεθος του κράνους σου...


:wave2:

alfa156
21/09/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δοκιμάζεις ίδιο κράνος μεγαλύτερο νούμερο για τουλάχιστον 15 λεπτά μέσα στο μαγαζί

ή

άλλο κράνος/μάρκα ίδιο νούμερο και συγκρίνεις....


μπορεί να φταίει η φόρμα των laser σε σχέση με την γκλάβα σου βέβαια...


πάντως μη το αφήσεις να περάσει έτσι... πρέπει να είσαι καλά με το μέγεθος του κράνους σου...


:wave2:
εχω ηδη παραγγειλει το λαρτζ μεγεθος και θα παω το μεσημερι να το δοκιμασω,μου κανει εντυπωση παντος γιατι το πορηγουμενο μοντελο της ιδια σειρας που ειχα ,medium εφαρμοζε τελεια,ειναι δυνατον να εχω προβλημα με το νεο μοντελο??και να θελω πιο μεγαλο νουμερο?αυτο ειναι που με προβληματιζει,μην παρω τελικα το λαρτζ,μου ειναι ενταξει στο μετωπο και δεν ειναι ενταξει στα μαξιλαρακια.αν και απο οτι λεει εχει μια τεχνολογια η lazer που την ονομαζει morfo system και καλα εχει να κανει κατι με την εφαρμογη του κρανους με το προσωπο...