PDA

View Full Version : Μήπως μας έχουν για μ@λ@κες;



NaGaN
21/09/2006, 15:18
Ήτανε μια φορά και έναν καιρό ....ένας ιδιοκτήτης μοτοσικλέτας (εγώ) που θεώρησε ότι ήταν καιρός να την αλλάξει. Αφού έβαλε τις απαραίτητες αγγελίες και δεν απέδωσαν (βλέπε αντιεμπορικό μοντέλο και ΠΑΡΑ πολλά χλμ!!!!) έψαξε την περίπτωση της ανταλλαγής. Βρέθηκε λοιπόν ένας έμπορος που ενδιαφέρθηκε για το μηχανάκι και πραγματοποιήθηκε η ανταλλαγή με ένα άλλο μεταχειρισμένο.

Και το παραμύθι τελειώνει ….

Ένα μήνα μετά και διαβάζοντας ένα περιοδικό μεταχειρισμένων βλέπω την παλιά μου μοτοσικλέτα . Η τιμή της είναι 1400€ περισσότερο από την τιμή της ανταλλαγής. (Γαμώτο με πιάσανε κορόιδο σκέφτομαι, στο κάτω κάτω καλά να πάθω ανταλλαγή δεν ήθελα. Όχι ότι δεν το ήξερα κιόλας .)

Περίεργος όπως είμαι πήρα τηλέφωνο τον έμπορο μπάς και μπορέσω να καταλάβω την διαφορά τιμής και ως εκ θαύματος μαθαίνω ότι η μοτοσικλέτα έχει και ΛΙΓΑ χλμ!!!!!!!

Και ρωτάω λοιπόν εγώ : Καλά ρε για πόσο μ@λ@κες μας έχετε;

Ναι την ξέρω την βρωμιά της αγοράς, ξέρω ότι πολύ για να πουλήσουν το εργαλείο τους γυρίζουν τα χλμ. Ίσως όλοι να το ξέρεται και κάποιοι να το έχετε κάνει κιόλας. Αλλά το δίλημμα είναι: Γίνεται μια απάτη μπροστά στα μάτια μας, τι κάνουμε; Βγαίνουμε βούκινο με ότι και αν σημαίνει αυτό ή κάνουμε ότι δεν το είδαμε και έχουμε και την συνείδηση μας καθαρή αφού δεν το κάναμε εμείς; Υπάρχει κάποιος τρόπος να τους κυνηγήσουμε;

Τις σκέψεις σας κυρίες και κύριοι παρακαλώ.


(Για να έχετε πιο καθαρή εικόνα ας βάλω νούμερα στις λέξεις ΠΑΡΑ πολλά και ΛΙΓΑ. Λοιπόν τα 80,000 χλμ της μοτοσικλέτας έγιναν μόλις 30,000 χλμ.)

.

Cpt. Haddock
21/09/2006, 15:24
Πάιρνεις τον αριθμό πλαισιου.

Κοιτάς έτος παραγωγής.

Πας σε επίσημο σερβις και ρωτάς πότε έκανε η μηχανή το τελευταίο της σερβις και σε πόσα χλμ. (αυτά στην ευτυχή περίπτωση που ο προηγούμενος το πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο με μηχανογράφηση)

Πρόσφατα γνωστός μου πήρε ένα ΚΤΜ από γνωστό έμπορο με 21000 και με τον παραπάνω τρόπο ανακαλυψε οτι το μηχανάκι είχε κάνει σερβις 1 χρόνο πριν στα 38000 χλμ



:sick:


Τα παραπάνω σαν υποψήφιος αγοραστής...

MIKE_16V
21/09/2006, 15:27
Φιλε μου τα πραγματικα χιλιομετρα μιας μοτοσυκλετας, καποιος που ξερει μπορει να τα δει.

Ασε που ο κανονας των 10.000Χλμ τον χρονο..ειναι ο πιο απλος.

:wave2:

Cpt. Haddock
21/09/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ασε που ο κανονας των 10.000Χλμ τον χρονο..ειναι ο πιο απλος.

:wave2:

Έτσι...

Αμα βλέπεις αγγελία για μηχανή του '98 με 20,000 χλμ... ξέρεις

:winka:

sniper
21/09/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Φιλε μου τα πραγματικα χιλιομετρα μιας μοτοσυκλετας, καποιος που ξερει μπορει να τα δει.

Ασε που ο κανονας των 10.000Χλμ τον χρονο..ειναι ο πιο απλος.

:wave2:

:nono:

Αυτά δεν ισχύουν σε όλες τις μηχανές...

Δλδ αν κάποιος πάρει ένα 1000άρι SS και το έχει μόνο για πίστα και καμμιά κοντινή βόλτα και κάνει τα υπόλοιπα με παπί.... είναι δυνατόν να γράψει 10.000 χλμ το χρόνο;

:smokin:

NaGaN
21/09/2006, 15:39
Ναι, το έμαθε, αλλά αφού το αγόρασε όμως. Και ξανά ρωτάω, τι κάνουμε;

Δεν ισχύει μάγκες. Τίποτα δεν ισχύει σαν κανόνας χλμ.

80,000 χλμ σε τρία χρόνια με πίστες, ταξίδια στην Ευρώπη και χρήση στην πόλη.

Υπάρχει μια κλίκα που μας τα παίρνει χοντρά με κάθε ευκαιρία και εμείς τους ταΐζουμε ακόμα αντί να τους μαυρίσουμε και να τους κόψουμε την δουλειά σιγά σιγά.

Τι βλέπω τι δουλειά να πηγαίνει για νέο θέμα στις Αποδείξεις του Ευαγγελάτου.

Δεν παίρνουν μόνο οι γιατροί φακελάκι!!!

Nik0s
21/09/2006, 15:41
Να κάνω κι εγώ την αφελή ερώτηση της ημέρας ?

Στα πιο καινούργια μοντέλα, με ψηφιακούς χιλιομετρητές, είναι εξίσου εύκολο να ¨γυρίσουν" τα χιλιόμετρα ?

:confused:

sub_zero
21/09/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Αυτά δεν ισχύουν σε όλες τις μηχανές...

Δλδ αν κάποιος πάρει ένα 1000άρι SS και το έχει μόνο για πίστα και καμμιά κοντινή βόλτα και κάνει τα υπόλοιπα με παπί.... είναι δυνατόν να γράψει 10.000 χλμ το χρόνο;

:smokin:

+1

sniper
21/09/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Να κάνω κι εγώ την αφελή ερώτηση της ημέρας ?

Στα πιο καινούργια μοντέλα, με ψηφιακούς χιλιομετρητές, είναι εξίσου εύκολο να ¨γυρίσουν" τα χιλιόμετρα ?

:confused:

Ναι... ακόμα πιο εύκολο Νικόλα....

Cpt. Haddock
21/09/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Στα πιο καινούργια μοντέλα, με ψηφιακούς χιλιομετρητές, είναι εξίσου εύκολο να ¨γυρίσουν" τα χιλιόμετρα ?


Λογικά όχι...

(αλλά έχω εμπιστοσύνη στην έμφυτη απατεωνιά του έλληνα :sick: )

MIKE_16V
21/09/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Αυτά δεν ισχύουν σε όλες τις μηχανές...

Δλδ αν κάποιος πάρει ένα 1000άρι SS και το έχει μόνο για πίστα και καμμιά κοντινή βόλτα και κάνει τα υπόλοιπα με παπί.... είναι δυνατόν να γράψει 10.000 χλμ το χρόνο;

:smokin:



Βρηκες και εσυ την περιπτωση:smilea:

Γενικος κανονας ειπα....

Nik0s
21/09/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι... ακόμα πιο εύκολο Νικόλα....


Τέλεια !!!!

:a25: :a25: :a25:


:evil: :smokin:

NaGaN
21/09/2006, 15:45
Δυστυχώς ναι.

Άσε που έκτός από τα χλμ που αλλάζουν κατασκευάζονται και τα αντίστοιχα βιβλία συντήρησης.

sniper
21/09/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Βρηκες και εσυ την περιπτωση:smilea:

Γενικος κανονας ειπα....

γενικος κανόνας υπάρχει όπου υπάρχει pattern. Κι εδώ δεν υπάρχει...

:smokin:

sniper
21/09/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λογικά όχι...

(αλλά έχω εμπιστοσύνη στην έμφυτη απατεωνιά του έλληνα :sick: )

Εσυ με το μπεμπέ μην είσαι και σίγουρος....

Digital Electronics 101..... easy....

Cpt. Haddock
21/09/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσυ με το μπεμπέ μην είσαι και σίγουρος....

Digital Electronics 101..... easy....

εμένα είναι αναλογικό καρντιά μου

:blush:

Nostra
21/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εμένα είναι αναλογικό καρντιά μου

:blush:


εντάξει, εσύ με ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι φτιάχνεσαι...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εγώ θα έκανα καταγγελία στην επιτροπή ανταγωνισμού/εμπορίου (όπως σκ@τά λέγεται) πάντως....

:wave2:

gixxerpap
21/09/2006, 16:46
πως θα γινει να μαθουμε ποιος ειναι ο συγκεκριμενος να κανουμε καμια πλακιτσα να του μεινει αξεχαστη????

bzrmiltos
22/09/2006, 07:40
μια καλη ιδεα πιστευω ειναι να κοιταμε πονηρες φθορες οπως γκριπ δισκοπλακες
κλειδαριες ταπα βενζινης οξιδωσεις αλλο 30000 αλλο 80000 κμ
:D

THEOD
22/09/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Αυτά δεν ισχύουν σε όλες τις μηχανές...

Δλδ αν κάποιος πάρει ένα 1000άρι SS και το έχει μόνο για πίστα και καμμιά κοντινή βόλτα και κάνει τα υπόλοιπα με παπί.... είναι δυνατόν να γράψει 10.000 χλμ το χρόνο;

:smokin:

+1000

Δηλαδή εγώ που κυκλοφορώ καθημερινές με το παπί, οικογενειακώς με το αυτοκίνητο, και βγάζω την μηχανή 2 Σ/Κ τον μήνα, με αποτέλεσμα να γράφω 5-7000 χλμ τον χρόνο, πρέπει ντε και καλά να είμαι απατεώνας όταν θα πουλήσω μηχανάκι 2 ετών με 10.000χλμ ???

THEOD
22/09/2006, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


εγώ θα έκανα καταγγελία στην επιτροπή ανταγωνισμού/εμπορίου (όπως σκ@τά λέγεται) πάντως....

:wave2:

Εννοείς σε αυτούς που χώσαν μέσα για λάδωμα ???? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
22/09/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Αυτά δεν ισχύουν σε όλες τις μηχανές...

Δλδ αν κάποιος πάρει ένα 1000άρι SS και το έχει μόνο για πίστα και καμμιά κοντινή βόλτα και κάνει τα υπόλοιπα με παπί.... είναι δυνατόν να γράψει 10.000 χλμ το χρόνο;

:smokin:

Άνετα ... εγώ έγραψα 20000χλμ σε ένα χρόνο σε SS, παρόλο που για την πόλη έχω παπί και αυτοκίνητο.

Νομίζω ότι ο κανόνας των 10000 ανά έτος είναι ενδεικτικός.

Επίσης μπορούμε να βάλουμε ένα μηχανικό να μετρήσει την ελλάτωση του πάχους των δίσκων για να έχουμε μία εικόνα για τα χιλιόμετρα της μηχανής.

sakisp
23/09/2006, 18:51
ριξε μια ματια και στην καινουρια σου μηχανη μιας και αυτος ο καλος ανθρωπος ειχε πραξει με τον ιδιο τροπο και σε αυτην!
αν και ειναι λιγο αργα για τετοιες διαπιστωσεις!