PDA

View Full Version : ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ Dakar



Konti
21/09/2006, 15:46
Για δείτε τις παρακάτω εξατμίσεις τις βρήκα στο internet, ξέρει κανείς τίποτα αν υπάρχουν εδώ, που και πόσο?

STAINTUNE SPORT MUFFLER F650GS/Dakar
Staintune have been manufacturing exhaust systems for the F650 range since they were introduced. While this has been a very successful range Staintune are continually looking at improvements to past systems and have recently put the new model F650's back through the R&D process. The result is a whole new look, performance and sound.

The F650 system is now an oval can operating on a single side (left) and due to popular requests we have incorporated a dummy can for the right side. This dummy can be transformed into whatever the bike owner wishes. It provides a platform for which to start.

Performance:
The F650 has been given a 5Hp gain over standard which may vary +/- 1Hp between individual bikes. There is also no need to spend any extra on engine modifications.

Weight Savings:
By just using the single muffler there is a weight saving of 4.6 Kg's fitting the dummy reduces the saving to 2.8 Kg's

Noise Emissions:
Standard: 88dba @ 3250rpm
Restrictors In: 88dba @ 3250rpm
Restrictors Out: 91dba @ 3250rpm

ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ:

STAINTUNE BMW F650GS TWIN SPARK SPORT MUFFLER $455.00

(στο www.calmoto.com έχει κι άλλα ενδιαφέροντα πράγματα)


62647

Nik0s
21/09/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
[B]
The F650 system is now an oval can operating on a single side (left) and due to popular requests we have incorporated a dummy can for the right side. This dummy can be transformed into whatever the bike owner wishes.


Δεν υπάρχουν και πολλοί που να βγάζουν aftermarket εξατμίσεις για το 650 οπότε οι επιλογές είναι περιορισμένες..

Απλά με ξενερώνει αφάνταστα το γεγονός οτι πάει και βάζει ¨μούφα" εξάτμιση στα δεξιά μόνο και μόνο για να "δείχνει"...

Αλλά γούστα είναι αυτά.... BMW δεν έχω :lol:
:wave2:

Cpt. Haddock
21/09/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δεν υπάρχουν και πολλοί που να βγάζουν aftermarket εξατμίσεις για το 650 οπότε οι επιλογές είναι περιορισμένες..

Απλά με ξενερώνει αφάνταστα το γεγονός οτι πάει και βάζει ¨μούφα" εξάτμιση στα δεξιά μόνο και μόνο για να "δείχνει"...

Αλλά γούστα είναι αυτά.... BMW δεν έχω :lol:
:wave2:

Ρε συ αφού και η "μαμα" δύο είναι, η μία είναι ο καταλύτης.



Ένα 650 που είδα με μια Leovince μονή αριστερά, δεξιά ήτνα τελείως άδειο και δεν ήταν ωραίο




:beer: :wave2:

Nik0s
21/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε συ αφού και η "μαμα" δύο είναι, η μία είναι ο καταλύτης.




Για να καταλάβω, ακόμα και στις μαμά εξατμίσεις, μόνο μία έχει εξαγωγή ?:confused:

Konti
21/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δεν υπάρχουν και πολλοί που να βγάζουν aftermarket εξατμίσεις για το 650 οπότε οι επιλογές είναι περιορισμένες..

Απλά με ξενερώνει αφάνταστα το γεγονός οτι πάει και βάζει ¨μούφα" εξάτμιση στα δεξιά μόνο και μόνο για να "δείχνει"...

Αλλά γούστα είναι αυτά.... BMW δεν έχω :lol:
:wave2:

Σωστός ο Captain!

Απλά σ'αυτήν δεν λέει αν στην αριστερή έχει τον καταλύτη!:rolleyes: :rolleyes:

Konti
21/09/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Για να καταλάβω, ακόμα και στις μαμά εξατμίσεις, μόνο μία έχει εξαγωγή ?:confused:

Ναι στα προϋγούμενα μοντέλα έβγαζε και η αριστερή (ο κταλύτης)!

Αλλά λόγο της πλήρης εναρμόνησης με το Euro 2 την τάπωσε! Η αριστερή (καταλύτης) πέρνει απ'τον κύληνδρο και τα διαχέει στην δεξιά!

Nik0s
21/09/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Ναι στα προϋγούμενα μοντέλα έβγαζε και η αριστερή (ο κταλύτης)!

Αλλά λόγο της πλήρης εναρμόνησης με το Euro 2 την τάπωσε! Η αριστερή (καταλύτης) πέρνει απ'τον κύληνδρο και τα διαχέει στην δεξιά!


ΟΚ δεν το ήξερα...

άλλωστε το είπα ο ά-μοιρος... BMW δεν έχω.... :p

Konti
22/09/2006, 09:27
Eπίσης βρήκα κι αυτές (αλλά δεν ξέρω κατά πόσο προσαρμόζουν στα καινούρια GS-2005 και μετά):


62723

Konti
22/09/2006, 09:27
Κι αυτές οι εξατμίσεις απο κοντά:


62724

Cpt. Haddock
22/09/2006, 09:33
Ποιο πολύ μ' αρέσουν οι πρώτες (έχουν κ τάπα)

Για Leovince κοίταξες;

:wave2:

Konti
22/09/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιο πολύ μ' αρέσουν οι πρώτες (έχουν κ τάπα)

Για Leovince κοίταξες;

:wave2:

Τα περισσότερα που έχω δει δεν ξέρω αν κάνουν για τα μοντέλα 2004 και μετά (2 spark)- σε πολλές εταιρίες το διευκρινίζουν ότι είναι για single spark μοτοσυκλέτες.

Konti
22/09/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Τα περισσότερα που έχω δει δεν ξέρω αν κάνουν για τα μοντέλα 2004 και μετά (2 spark)-

Στις πιο πάνω εξατμίσεις το διευκρίνιζαν ότι είναι για 2spark GS models και έχει 2 τελικά!

Cpt. Haddock
22/09/2006, 10:16
Konti...

Αφού σε βλέπω οτι γουστάρ'ς παιδί μου...



ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΕΣ!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Konti
22/09/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Konti...

Αφού σε βλέπω οτι γουστάρ'ς παιδί μου...



ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΕΣ!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Το ψάχνω ακόμα:D :D :D !

Αλλά θέλω 2 τελικά, με ξενερώνει πολύ το μονό!

Θα δώ!

Thanks πάντως:wave2: :wave2: