PDA

View Full Version : 950 Adv και ταχύτητες-συμπλέκτης



Nik0s
21/09/2006, 15:54
Τώρα τελευταία μου έχει παρουσιαστεί το εξής φαινόμενο, 2-3 φορές μπορεί και παραπάνω..

Κινούμενος με χαμηλές ταχύτητες και μέσα στην πόλη-κίνηση, πολύ συχνά ο ΚΤΜας αρνείται να ανεβάσει ταχύτητα... μιλάμε για σκάλωμα μεγάλο! Στο κατέβασμα δεν έχει κανένα πρόβλημα απολύτως, αλλά από 1η σε 2α και 3η σε 4η, πολλές φορές ο λεβιές σκαλώνει. Έχω παρατηρήσει ότι αν ανεβάσω τις στροφές του κινητήρα η ταχύτητα κουμπώνει...

Για πείτε ρε παιδιά γιατί γινόμαστε και ρεζίλι στα φανάρια.. :lol: :lol:

DUKASII
21/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τώρα τελευταία μου έχει παρουσιαστεί το εξής φαινόμενο, 2-3 φορές μπορεί και παραπάνω..

Κινούμενος με χαμηλές ταχύτητες και μέσα στην πόλη-κίνηση, πολύ συχνά ο ΚΤΜας αρνείται να ανεβάσει ταχύτητα... μιλάμε για σκάλωμα μεγάλο! Στο κατέβασμα δεν έχει κανένα πρόβλημα απολύτως, αλλά από 1η σε 2α και 3η σε 4η, πολλές φορές ο λεβιές σκαλώνει. Έχω παρατηρήσει ότι αν ανεβάσω τις στροφές του κινητήρα η ταχύτητα κουμπώνει...

Για πείτε ρε παιδιά γιατί γινόμαστε και ρεζίλι στα φανάρια.. :lol: :lol: ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ ΞΕΡΕΙΣ Η ΕΜΑΘΕΣ ΑΠΟ ΑΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ????:rotflmao: :lol: :rotflmao:

να με το δωσεις μια βολτα να δω αν οντως το κανει γιατι πολυ φοβαμαι οτι κατι κανεις εσυ λάθος.

Nik0s
21/09/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ ΞΕΡΕΙΣ Η ΕΜΑΘΕΣ ΑΠΟ ΑΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ????:rotflmao: :lol: :rotflmao:

να με το δωσεις μια βολτα να δω αν οντως το κανει γιατι πολυ φοβαμαι οτι κατι κανεις εσυ λάθος.


Όχι με αλληλογραφία, από ένα forum έμαθα ρε δούκα, να δεις πώς το λένε πώς το λένε :lol: :lol: :lol:

Ρε πείτε σοβαρά ! Χαμηλές στροφές στον κινητήρα = δεν σου ανεβάζω ταχύτητα γιατί πας σα κότα ?? :lol:

Δεν το κάνει πάντα όμως...

DUKASII
21/09/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s


Ρε πείτε σοβαρά ! Χαμηλές στροφές στον κινητήρα = δεν σου ανεβάζω ταχύτητα γιατί πας σα κότα ?? :lol:

Δεν το κάνει πάντα όμως... +1 ! ! ! !:smokin:

Nik0s
21/09/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+1 ! ! ! !:smokin:


Τι μλκ !!

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

Τι να κάνω ρε γμτ.. τελευταία φορά που μπήκα στο δρόμο του σπιτιού στη 1 ρόδα παραλίγο να πατήσω τον Pizza man !!

:lol: :lol: :lol:

OldMan
21/09/2006, 16:03
Έχω την αμυδρή εντύπωση Νικολάκη, ότι ΔΕΝ αφήνεις το λεβιέ να επαναφέρει στο "κενό" !!! :D

(τα κουσούρια των κοντράκιδων...) :smokin:

DUKASII
21/09/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω την αμυδρή εντύπωση Νικολάκη, ότι ΔΕΝ αφήνεις το λεβιέ να επαναφέρει στο "κενό" !!! :D

(τα κουσούρια των κοντράκιδων...) :smokin: τωρα μπορω να σχολάσω ησυχος..:rolleyes: :rolleyes: :D

Nik0s
21/09/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχω την αμυδρή εντύπωση Νικολάκη, ότι ΔΕΝ αφήνεις το λεβιέ να επαναφέρει στο "κενό" !!! :D

(τα κουσούρια των κοντράκιδων...) :smokin:

Για εξπλέιν ρε αντώνη... :confused:

Εννοείς οτι στην αλλαγή, "κρατάω" ακόμα τον συμπλέκτη μέχρι την επόμενη ?

DUKASII
21/09/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Για εξπλέιν ρε αντώνη... :confused:

Εννοείς οτι στην αλλαγή, "κρατάω" ακόμα τον συμπλέκτη μέχρι την επόμενη ? η αλληλογραφία που λέγαμε.:D :p :rotflmao: :lol:


βαζεις τη ταχύτητα πολυ πιο αργα απο τι πρεπει.(με το μοχλο στο ποδι εννοάω..πατας συμπλεκτη..κλίνεις σα κοτα το γκαζι:lol: και μετα προσπαθεις σα τις γριες να ανεβάσεις το λεβιε...)

OldMan
21/09/2006, 16:13
"Λεβιέ" είπα μάστορα...!!!

Και συνήθως τις ταχύτητες τις αλλάζουμε με το πόδι ...

(εκτός αν τελικιάζεις ψαρακωμένος το μοτόρι...) :smokin:

Χώνεις το κου-ντε-πιε (Γαλλιστί: το πάνω μέρος της ποδάρας σου) κάτω από το λεβιέ ταχυτήτων και ΔΕΝ τον αφήνεις να επανέλθει στην θέση "ηρεμίας" για να πιάσει ο μύλος άλλη φουρκέτα !!!

Nik0s
21/09/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Λεβιέ" είπα μάστορα...!!!

Και συνήθως τις ταχύτητες τις αλλάζουμε με το πόδι ...

(εκτός αν τελικιάζεις ψαρακωμένος το μοτόρι...) :smokin:

Χώνεις το κου-ντε-πιε (Γαλλιστί: το πάνω μέρος της ποδάρας σου) κάτω από το λεβιέ ταχυτήτων και ΔΕΝ τον αφήνεις να επανέλθει στην θέση "ηρεμίας" για να πιάσει ο μύλος άλλη φουρκέτα !!!

:blush: E εντάξει μετά είδα οτι μιλάς για το λεβιέ..

Αυτο που λες δεν παίζει, και να σου πω γιατί ! Ο λεβιές είναι εδώ και καιρό ρυθμισμένος στη θέση "μπότας" ! Οπότε ο χώρος μεταξύ λεβιέ και κου-ντε-πιε (:D ) είναι πάαααρα πολύς!

OldMan
21/09/2006, 16:31
Και τι θες τώρα ??? :smokin:

(ξαναπάρε Africa..)

gixxerpap
21/09/2006, 16:33
αντε βρε αχρηστε, μου 'θελες και 950....
να μου το φερεις πισω και να παρεις τη γρια σου πισω....
αντε, ολο γκρινια εισαι......

παρεπιμπτοντως, μηπως το παρατηρησες απ οταν αλλαξες λαδακια???

δε σου αρεσανε τα 300ν βλεπεις......

απο που να αρχισω και που να τελειωσω με τη περιπτωση σου.....

και γιατι αλλαζεις ταχυτητες με χαμηλες στροφες? δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι το μοτορι δυσανασχετει οταν δουλευει χαμηλα? μονο κακο του κανεις!!!

Nostra
21/09/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι θες τώρα ??? :smokin:

(ξαναπάρε Africa..)


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:


πληρωμένη απάντηση.......


χαχαχαχαχαχαχαααααχαχαχαχαχαα

χα

χ

.

:smokin:

950dim
21/09/2006, 16:42
Αυτο που λες δεν παίζει, και να σου πω γιατί ! Ο λεβιές είναι εδώ και καιρό ρυθμισμένος στη θέση "μπότας" ! Οπότε ο χώρος μεταξύ λεβιέ και κου-ντε-πιε (:D ) είναι πάαααρα πολύς! [/B][/QUOTE]

Τι ειπες τωρα;ρυθμιζει ο λεβιες ταχυτητων σε υψος;;;
ασχετο αλλα μια που το διαβασα...

OldMan
21/09/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Τι ειπες τωρα;ρυθμιζει ο λεβιες ταχυτητων σε υψος;;;

Σε ΟΛΑ τα μηχανάκια, ΧΡΟΝΙΑ τώρα ....:smokin:

950dim
21/09/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε ΟΛΑ τα μηχανάκια, ΧΡΟΝΙΑ τώρα ....:smokin:

Αν μπορουσες να μου πεις και πως..
το fucking manual αναφερει πως ρυμθιζεται μονο το πενταλ του φρενου,οχι των ταχυτητων,
κανω λάθος;;;

panos26
21/09/2006, 17:53
βαλε το ποδι σου πιο κοντα στον λεβιε.
οταν φορας μποτα δεν νομιζω να στο κανει;;;;

BAD BOY
21/09/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αν μπορουσες να μου πεις και πως..
το fucking manual αναφερει πως ρυμθιζεται μονο το πενταλ του φρενου,οχι των ταχυτητων,
κανω λάθος;;; Παιρνεις ενα 8ακι καρυδακι
βγαζεις τον λεβιε και ανεβαζεις (η' κατεβαζεις στο καρε).
:beer:

Barfactor
21/09/2006, 20:37
Για τις ταχύτητες το πιο σημαντικό είναι το λάδι, δεν έχω βρει όμως ποιό είναι καλύτερο. Με απλό λάδι (motul) δουλεύει καλά αλλά θέλει συχνά αλλαγές, στα 2.000 Km. Ρίξε μια ματιά στην τάση της αλυσίδας.

Nik0s
21/09/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αντε βρε αχρηστε, μου 'θελες και 950....
να μου το φερεις πισω και να παρεις τη γρια σου πισω....
αντε, ολο γκρινια εισαι......

παρεπιμπτοντως, μηπως το παρατηρησες απ οταν αλλαξες λαδακια???

δε σου αρεσανε τα 300ν βλεπεις......

απο που να αρχισω και που να τελειωσω με τη περιπτωση σου.....

και γιατι αλλαζεις ταχυτητες με χαμηλες στροφες? δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι το μοτορι δυσανασχετει οταν δουλευει χαμηλα? μονο κακο του κανεις!!!



1. Δεν γκρίνιαξα :D Μια ερωτησούλα κάναμε

2.Δεν παίζει να φταίνε τα λάδια... στην τελική Shell μπήκανε όπως προτείνει η μαμά ΚΤΜ. Δηλαδλη αν φταίει το λάδι γιατί το κάνει καμιά φορά και μόνο στα ανεβάσματα

3.Μου αρέσανε πολύ τα 300V :blush:

4.Γενικά, δεν το δουλεύω χαμηλά - αλλά πολλές φορές, δεν γίνεται κι αλλιώς!

5.Τι κάνει η αφρικάνα ?

6.Φιλάααααααακιααααααααα :lol:

:beer: :wave2:

DUKASII
22/09/2006, 08:08
ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ???

Stergios69
22/09/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κινούμενος με χαμηλές ταχύτητες και μέσα στην πόλη-κίνηση,

Μήπως συμβαίνει λόγω του ότι ζεσταίνεται ο κινητήρας υπερβολικά;

DUKASII
22/09/2006, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μήπως συμβαίνει λόγω του ότι ζεσταίνεται ο κινητήρας υπερβολικά; οταν ζεσταίνεται ο κινητήρας το κιβώτιο δουλευει σα βελουδο...σα γιαουρτι ειναι μαλακο...

Nik0s
22/09/2006, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οταν ζεσταίνεται ο κινητήρας το κιβώτιο δουλευει σα βελουδο...σα γιαουρτι ειναι μαλακο...


+950 :smokin:

rsp
22/09/2006, 08:56
1ον σε ολα τα 950, 990 παρατηρειτε αυτο το φαινομενο...
2ον Το κανει μονο σε χαμηλες στροφες (τεμπελικη οδηγηση)
3ον Μην δινεις σημασια στις κακιες τους...(εκτος μελισσοκομου)
4ον Αλλαζε ταχυτητες με το μπροστινο τροχο στον αερα (δεν μου εχει συμβει να μην τη παρει την ταχυτητα)
5ον βασικα σε ολα τα μηχανακια μπορει να συμβει, δεν ειναι τιποτα..




:smokin:

sas
22/09/2006, 08:57
Μεσιέ Νικολάκη........

μάλλον η ίδια κουλαμάρα μας δέρνει γιατί συμβαίνει και σε μένα μερικές φορές.
:blush:

μπορεί να φταίει όμως και το πολιτισμικό σοκ της εναλλαγής από Africa σε KTM (κοινή πορεία και στους 2):rotflmao:

kostisthegreek
22/09/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
1ον σε ολα τα 950, 990 παρατηρειτε αυτο το φαινομενο...
2ον Το κανει μονο σε χαμηλες στροφες (τεμπελικη οδηγηση)
3ον Μην δινεις σημασια στις κακιες τους...(εκτος μελισσοκομου)
4ον Αλλαζε ταχυτητες με το μπροστινο τροχο στον αερα (δεν μου εχει συμβει να μην τη παρει την ταχυτητα)
5ον βασικα σε ολα τα μηχανακια μπορει να συμβει, δεν ειναι τιποτα..
:smokin:


6ον Από 1η σε 2α μπορεί να σου πιάσει και νεκρά.
7ον Με πιο απότομο κλείσιμο του γκαζιού και πιο ζωηρό δούλεμα του ποδιού, ακόμη και σε χαμηλές στροφές με μικρή ταχύτητα, δεν θα το ξανακάνει.

:wave2:

DimChios
22/09/2006, 20:14
Η απάντηση είναι ΜΙΑ!!!

Άντε δύο...

1η) Το φταίξιμο το έχεις εσύ Νίκο!!! "Χαλαρώνεις" και δεν βάζεις σωστά τις ταχύτητες! Το κάνουν όλα τα μηχανάκια (όπως είπαν και παραπάνω) και αυτό γιατί ΟΛΟΙ χαλαρώνουμε Ο,ΤΙ κι άν οδηγούμε! Μου έχει τύχει κι εμένα και το κατάλαβα οτι φταίω εγώ!

2η) Επειδή έχεις ανεβάσει τον λεβιέ δεν σηκώνεις το κουτουπιέ πολύ....όταν είσαι χαλαρός....άρα κοινός παρανομαστής!!!Συνήθεια θέλει!Εμένα στις αρχές που τον σήκωσα (το λεβιέ) μου συνέβαινε μέχρι να το συνηθήσω!

Άντε και μία 3ή....

ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ ΛΑΔΙ ΜΕΣΑ????????????

:smokin:


(old, καλά δεν τα λέω?) :rolleyes:

rsp
22/09/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Η απάντηση είναι ΜΙΑ!!!

Άντε δύο...

ΟΛΟΙ χαλαρώνουμε Ο,ΤΙ κι άν οδηγούμε! Μου έχει τύχει κι εμένα και το κατάλαβα οτι φταίω εγώ!




(old, καλά δεν τα λέω?) :rolleyes:


Γιατι εγω δεν μπορω ρε γαμωτο......:lol: :bawl: :lol:

Nik0s
22/09/2006, 20:25
Ρε συνέλθετε :a38:

Ο κατεμάς και λάδια έχει, και μια χαρά βάζω τις ταχύτητες, όπως πάντα.. Το συγκεκριμένο φαινόμενο παρουσιάστηκε πολύ πρόσφατα και δεν το είχε κάνει ποτέ πριν - ούτε την οδήγηση μου άλλαξα, ούτε το λεβιέ άλλαξα, ούτε το κωλο-κου-ντε-πιε μου άλλαξα (που μπλέξαμε ρε με τις μπαλαρίνες :hypnotize ). :lol:

Μέχρι στιγμής, η μόνη εξήγηση που στέκει επιστημονικά είναι η εξής:

Δεν το σκίζω αρκετά! :ninja:

Θέλεις η βροχή.. θες οτι δεν έχω βγει καμιά σοβραή βόλτα... πώς να το κάνουμε, διαμαρτύρεται ο διάβολος :evil:

DimChios
22/09/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Γιατι εγω δεν μπορω ρε γαμωτο......:lol: :bawl: :lol:


Eσύ?

Εσενα τρελός παπάς σε βάφτησε!!!

Τhat's because! :eyepop:


:lol: :lol: :lol:

kostisthegreek
22/09/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ρε συνέλθετε :a38:

Ο κατεμάς και λάδια έχει, και μια χαρά βάζω τις ταχύτητες, όπως πάντα.. Το συγκεκριμένο φαινόμενο παρουσιάστηκε πολύ πρόσφατα και δεν το είχε κάνει ποτέ πριν - ούτε την οδήγηση μου άλλαξα, ούτε το λεβιέ άλλαξα, ούτε το κωλο-κου-ντε-πιε μου άλλαξα (που μπλέξαμε ρε με τις μπαλαρίνες :hypnotize ). :lol:

Μέχρι στιγμής, η μόνη εξήγηση που στέκει επιστημονικά είναι η εξής:

Δεν το σκίζω αρκετά! :ninja:

Θέλεις η βροχή.. θες οτι δεν έχω βγει καμιά σοβραή βόλτα... πώς να το κάνουμε, διαμαρτύρεται ο διάβολος :evil:

Αν δεν το κάνει συνέχεια (για να αποκλήσουμε τυχόν πρόβλημα), φταίει η χαλαρή - νωχελική αλλαγή των ταχυτήτων. Συμβαίνει πολύ σπάνια κι εκεί που δεν το περιμένεις γι αυτό σε παραξενεύει. Συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια.

:wave2:

DimChios
22/09/2006, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν δεν το κάνει συνέχεια (για να αποκλήσουμε τυχόν πρόβλημα), φταίει η χαλαρή - νωχελική αλλαγή των ταχυτήτων. Συμβαίνει πολύ σπάνια κι εκεί που δεν το περιμένεις γι αυτό σε παραξενεύει. Συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια.

:wave2:


Αυτό του λέω κι εγώ αλλά είναι ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟΣ!!!

:lol: :lol: :lol:

:smokin:

rsp
22/09/2006, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Eσύ?

Εσενα τρελός παπάς σε βάφτησε!!!

Τhat's because! :eyepop:


:lol: :lol: :lol:

Δεν υπαρχει λογος να γινομαστε κομπλεξικοι.....

Ενα προβλημα στο καρπο και στη μπροστινη ροδα δεν ειναι αιτια να μου μιλατε ασχημα....:blush:

Ειδικα οταν καποιο κανετε τα ιδια........

DimChios
23/09/2006, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δεν υπαρχει λογος να γινομαστε κομπλεξικοι.....

Ενα προβλημα στο καρπο και στη μπροστινη ροδα δεν ειναι αιτια να μου μιλατε ασχημα....:blush:

Ειδικα οταν καποιο κανετε τα ιδια........




Ρε Πανουργιά!!!

Πλάκα κάνω ρε φίλε!!!

SORRY δηλαδή!!!

:sad: