PDA

View Full Version : Καθαριστικο γραντζουνιων (πλαστικα κλπ )



RαNd
21/09/2006, 18:41
Δεν ξερω αν εχει γραφτει καπου εδω γυρω . . .

Μιας κ βαρεθηκα να αλλαζω ζελατινες καθε 5-6 μηνες κοιταξα μηπως βρω καποιο καθαριστικο/αλοιφη.

Στο Μοτο Market λΕπον βρηκα! Εχει μαζι κ 1600 (!!!) γυαλοχαρτο.

Η αλοιφη μετα απο 3-4 λεπτα ΓΕΡΟΥ τριψιματος της ζελατινας απεκτησε το 90% της διαγειας που ειχε οταν ηταν καινουργια με μερικς σταγονες τοπικα μονο.

καποια στιγμη θα δοκιμασω με ηλεκρικη βουρτσα να σω αν κανει δουλεια.

Δεν νομιζω να συνισταται σε ζελατινες φυμε ή γενικα οσες εχουν μια εξωτερικη extra επικαλυψη.

http://www.xerapol.de/

ΥΓ: Δεν κανω διαφημιση ουτε στο προιον ουτε στο καταστημα που το προμηθευει, απλα ενημερωνω για κατι χρησιμο :)

Trickster
21/09/2006, 18:59
Μιας και ψάχνω και γω κάτι παρόμοιο έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι για ξεθωριασμένες μαύρες πλαστικές επιφάνειες; Κάτι σε spray χρώματος, σιλικονούχα; Έχω μια βαλίτσα givi που έχει χάσει το χρώμα της.. έχει αυτό το ανοιχτό μαύρο ματ που γδέρνεται κιόλας..

Έχει κανείς καμμιά ιδέα; :D :D

bzrmiltos
22/09/2006, 08:00
λογικα αυτο πρεπει να γινετε απο τον ηλιο
κατι σαν βερνικι με χρωμα μου φερνει
ειχα δει κατι γιαλιστικα με χρωμα για βαψιμο σε προφυλακτηρες ταμπλο αυτοκινητων μπορει να κανουν δουλεια δε τα εχω δοκιμασει:rolleyes:

ΙΠΠΕΑΣ
22/09/2006, 09:38
Για δοκίμασε αυτό το σιλικονούχο σπρέι που βάζουν για τα ταμπλό των αυτοκινήτων. Το άσχημο με αυτό το υλικό είναι ότι αν το δει ο καυτός ήλιος μερικές μέρες και παρεμβληθούν κάποια πλυσίματα ξεκολλάει από την επιφάνεια και επανέρχεται το πλαστικό στη προηγούμενη κατάσταση.

Εγώ συνήθως βάζω τέτοιο στα μαύρα πλαστικά λίγο πριν καλοκαιριάσει για να φαίνεται μούρικο :cool:

Trickster
22/09/2006, 09:40
Thanx guys..!! θα το δοκιμάσω..
:beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
22/09/2006, 09:45
Μόλις τώρα πρόσεξα ότι το θες για μπαγαζιέρα.

Πάρε σιλικονούχο για ταμπλό αυτοκινήτων που πουλάνε ακόμα και στα σουπερ μαρκετ.

Σου κάνει 1000% . Θα στη κάνει κατάμαυρη και γυαλιστερή την μπαγαζιέρα.

Αν την περάσεις με σπρει απο μέσα, σκούπισε τη μετά με χαρτί κουζίνας για να μη σου λερώσει κανένα ρούχο που θα βάλεις. Αυτό το υλικό εσωτερικά στη μπαγαζιέρα δεν στεγνώνει εύκολα, γι αυτό σου είπα το προηγούμενο.

efot
22/09/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Στο Μοτο Market λΕπον βρηκα! Εχει μαζι κ 1600 (!!!) γυαλοχαρτο.



Που είναι το Μοτο Μαρκετ?

sub_zero
22/09/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Μιας και ψάχνω και γω κάτι παρόμοιο έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι για ξεθωριασμένες μαύρες πλαστικές επιφάνειες; Κάτι σε spray χρώματος, σιλικονούχα; Έχω μια βαλίτσα givi που έχει χάσει το χρώμα της.. έχει αυτό το ανοιχτό μαύρο ματ που γδέρνεται κιόλας..

Έχει κανείς καμμιά ιδέα; :D :D

Αυτο σημαίνει ότι έχει "καεί" το πλαστικό από τις UV ακτίνες του ήλιου...

Δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα με καθαριστικά - γυαλιστικά...

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις έιναι να την "παρεις" λίγο με γυαλόχαρτο για να φύγει η "καμμενη" επιφάνεια και μετα να την βάψεις ή να προσπαθήσεις να την γυαλίσεις με επαγγελματικές κρεμες τις 3Μ (αλλά θέλει ΠΟΛΥ τριψιμο με την κρέμα)....

Εχω γυαλίσει με αυτόν τον τρόπο μπαγκαζιέρα αλλα τα χέρια πονούσαν 2 εδβομαδες... :lol: :lol:

RαNd
25/09/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από efot
Που είναι το Μοτο Μαρκετ?

http://www.motomarket.gr/shops.html

idi
25/09/2006, 15:54
υπαρχει το bumper care της autoglym θα σου κανει τη μπαγκαζιερα καταμαυρη σα καινουρια

Trickster
25/09/2006, 16:06
Δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα ακόμα, μόλις παίξει κάτι θα ποστάρω και photos!!

:beer: :beer: