PDA

View Full Version : Οδοιπορικό CSS Lvl1 & τούμπας...



Wizard13
09/06/2004, 00:02
California Superbike School Level 1
Σέρρες 22 Μαΐου 2004

Παρασκευή 21 Μαΐου. Το ξυπνητήρι δεν το είχα βάλει, όπως δεν κάνω ποτέ. Άλλωστε ξυπνώ για δουλειά στην ώρα μου, δε θα ξυπνούσα για βόλτα? Τα πράγματα ήταν έτοιμα φυσικά από το βράδυ. Η φόρμα περίμενε φρεσκογυαλισμένη στην κρεμάστρα. Αλήθεια, γιατί το έκανα αυτό? 3.000.000 μυγάκια μάζεψε στη διαδρομή! Τέλος πάντων... Ετοιμάζομαι, παίρνω την τσάντα και φεύγω για το γκαράζ. Η κούκλα μου εκεί και αυτή φρεσκογυαλισμένη από το Θανάση. Πάλι μας τα πήρες μπαγάσα και σε 1 μέρα έγινε χειρότερη απ’ότι όταν στην έφερα... Χαλάλι σου! Βάζω την τσάντα στο πίσω κάθισμα, δένω σφιχτά για να μην έχουμε επεισόδια και φεύγω. Το ραντεβού με το Βασίλη είναι στις 9:00 στο Τσαφ. Πάει 9:30, πάει 10:00, πουθενά ο Βασίλης. Ευτυχώς ήρθε μήνυμα ότι είναι καλά απλά του έτυχε κάτι.


2384

Wizard13
09/06/2004, 00:02
Μόλις ήρθε, κανονίσαμε στάσεις κλπ και φύγαμε. Πολύ βαρετό ταξίδι. Το πιο βαρετό που έχω κάνει. Εκτός από ελάχιστες στροφές, μία μεγάλη ευθεία είναι. Και πηγαίναμε και με 120-140 για να μην κάνουμε επίπεδα τα λάστιχα, φυσικά με υψηλές πιέσεις. Μία στάση στο Σ.Ε.Α. στην Αικατερίνη για τρόφιμα και μετά Θεσσαλονίκη. Εκεί ήπιαμε έναν καφέ με κάποιους φίλους από το web που έχω γνωρίσει. Είχε φυσικά πολύ πλάκα όταν κάτσαμε πλατεία Αριστοτέλους με τα δερμάτινα και ιδιαίτερα τη στιγμή που βγάζαμε τους κροκόδειλους! Έπρεπε να δείτε φάτσες!


2386

Wizard13
09/06/2004, 00:03
Οι Σέρρες ήταν μια ώρα δρόμος. Αποφασίσαμε να φύγουμε και να φαμε κάτι εκεί αντί στη Θεσσαλονίκη. Εδώ είχε 2-3 κομμάτια με στροφές, πάλι καλά. Μόλις φτάσαμε πήγαμε να βρούμε την πίστα. Θα έπρεπε να είμαστε εκεί στις 7 το πρωί και δεν είναι ότι καλύτερο να ψάχνεις να τη βρεις με την τσίμπλα στο μάτι. Ωπ! Γνωστοί! Φίλοι και εορτάζοντας από το Μοτό είχαν έρθει για το συγκριτικό στην πίστα των νέων 1000αριών. Honda, Kawa, Suzuki, Yamaha, Benelli, Aprilia, όλες οι κυρίες παρούσες. Θα το δείτε στο Μοτο που κυκλοφορεί στις 15 Ιουνίου φαντάζομαι.


2387

Wizard13
09/06/2004, 00:03
Αφού κανονίσαμε με τα παιδιά να βρεθούμε το βράδυ για φαγητό, δεδομένου ότι θα έμεναν και εκείνοι Σέρρες για να φύγουν το πρωί, πήγαμε να βρούμε ξενοδοχείο. Ναι, δεν είχαμε κλείσει. Γιατί ενώ λέγαμε να πάμε με αντίσκηνο, αλλάξαμε γνώμη τελευταία στιγμή. Και γιατί να κλείσουμε, 1000 κρεβάτια έχουν οι Σέρρες, θα βρίσκαμε. Οφείλω να ομολογήσω ότι βρήκαμε στο 5ο αλλά τελικά κοιμηθήκαμε κάτω από στέγη και όχι από τον έναστρο ουρανό των Σερρών... Μετά από ένα ιδιαίτερα διασκεδαστικό φαγητό με τα παιδιά του Μοτο, που ήξεραν και τα κατατόπια φυσικά και με πολύ πρωτότυπες συζητήσεις όπως μοτοσικλέτες και ελάχιστα γυναίκες, αποφασίσαμε να πάμε για ύπνο γιατί η αυριανή μέρα θα ήταν δύσκολη.


2389

Wizard13
09/06/2004, 00:04
Επτά το πρωί και ενώ θα περίμενε κανείς Σάββατο πρωί να κοιμάται ο κόσμος, μοτό κάθε λογής έφθαναν από παντού. Δεν ήταν φυσικά όλοι στην ώρα τους, αλλά μάλλον 8 έπρεπε να είμαστε στην πίστα και είπαν 7 γιατί ξέρουν τι ελληνάρες είναι μερικοί. Το πρώτο που έγινε αφού μας έβαλαν στο γκρουπ μας, ήταν σχολαστικός έλεγχος στον εξοπλισμό. Απαραίτητα δερμάτινη πάνω κάτω, μπότες, κράνη, γάντια. Έλεγχος σε όλα αν είναι οκ, τα κράνη αν είναι χτυπημένα και πάει λέγοντας. Μετά από μια 20λέπτη ενημέρωση για το τι θα κάνουμε και αφού μας σύστησαν τους εκπαιδευτές, άρχισε το πρόγραμμά μας.


2390

Wizard13
09/06/2004, 00:05
Πέντε μαθήματα θα κάναμε. Θεωρία και μετά πίστα. Με κάποιο ενδιάμεσο διάλειμμα αφού ήμασταν 3 γκρουπ και έπρεπε το κάθε ένα να κάνει κάτι. Η πρώτη θεωρία πέραν από τη σωστή θέση πάνω στη μοτό, ήταν το ότι από τη στιγμή που η μοτοσικλέτα έχει πάρει την τελική της κλίση, αρχίζουμε και ανοίγουμε το γκάζι σταδιακά τόσο ώστε να νοιώθουμε ότι το βάρος πηγαίνει στον πίσω τροχό. Περισσότερο μπορούμε, ανάλογα πάντα με τη στροφή, όχι όμως και λιγότερο. Γίνονται 7-8 γύροι στην πίστα. Ο κάθε εκπαιδευτής, έχει στο νου του 4-5 μαθητευόμενους. Τους ακολουθεί για μερικές στροφές, βλέπει αν το κάνουν σωστά και αν όχι, τους κάνει νόημα να τον ακολουθήσουν δείχνοντάς τους τι πρέπει να γίνει. Αν συνεχίσουν να το κάνουν λάθος, βγαίνουν στα πιτ και το συζητάνε.


2391

Wizard13
09/06/2004, 00:05
Δεύτερη άσκηση. Σημεία εισόδου στις στροφές. Μας τοποθέτησαν σταυρούς κάτω στην άσφαλτο και έπρεπε να στρίβουμε ακριβώς πάνω στο σταυρό. Οφείλω να ομολογήσω, ότι μερικοί ήταν πολύ μέσα στη στροφή. Αλλά εγώ προσωπικά μετά από τα μαθήματα της Γιαγιάς Αρκούδας (που ήταν στις Σέρρες για επανάληψη) και αφού είχα κατανοήσει για ποιο λόγο είναι αυτή η γραμμή, δε με δυσκόλεψε καθόλου, γι’ αυτό άλλωστε και δεν ασχολήθηκε καθόλου ο εκπαιδευτής μαζί μου.


2392

Wizard13
09/06/2004, 00:06
Στο τρίτο μέρος δόθηκε έμφαση στο πόσο γρήγορα ρίχνουμε το μηχανάκι στη στροφή. Και νόμιζα ότι με το γυροσκοπικό το κάνω σωστά... Ακόμα πιο γρήγορα θέλαν. Τόσο που νόμιζες ότι θα πέσεις. Φυσικά σε συνδυασμό με το άνοιγμα του γκαζιού, αυτό δε συνέβαινε, αλλά η αρχική αίσθηση ήταν αυτή. Η δυσκολία του ήταν στο να καταλάβεις αν το κάνεις σωστά. Άλλο να βλέπεις τον εκπαιδευτή και άλλο να είσαι επάνω στη μηχανή.


2393

Wizard13
09/06/2004, 00:07
Στο τέταρτο μέρος δεν κάναμε τίποτα. Τουλάχιστον μας είπαν να μην κάνουμε τίποτα. Δηλαδή, ότι στηριζόμαστε με τον αντίθετο μηρό από την πλευρά που στρίβουμε και από τη μέση και πάνω είμαστε εντελώς χαλαροί. Μα εντελώς. Αυτό ήταν μια διαφορετική εμπειρία. Κατάλαβα αυτό που είχε πει ο Συνιώρης. Μετά το CSS δεν είχε βελτιώσει τους χρόνους του, αλλά με το πέρας του αγώνα ήταν αρκετά πιο ξεκούραστος από πριν.


2394

Wizard13
09/06/2004, 00:07
Πέμπτο και τελευταίο και απ’ότι μας είπαν και η εισαγωγή στο Level 2. Που κοιτάμε στη στροφή. Όλοι μέχρι τώρα είχαμε το νου μας στους σταυρούς και μετά στην έξοδο με αποτέλεσμα να μην έχουμε πάντα την καλύτερη γραμμή. Μας εξήγησαν ότι 2-3 δευτερόλεπτα πριν το σταυρό, κοιτάμε που θέλουμε να πάμε μέσα στη στροφή και μετά το ίδιο, για την έξοδο. Στο Level 2 διδάσκουν πως βρίσκεις τα καλύτερα σημεία, ειδικά σε άγνωστες διαδρομές.


2395

Wizard13
09/06/2004, 00:08
Κάναμε 180 χμ μέσα στην πίστα. Αρκετή κούραση και εμείς θα φεύγαμε για Θεσσαλονίκη στο καπάκι. Εκεί πήγαμε μια βόλτα σε ένα μεζεδοπωλείο και μετά στο σπίτι ενός φίλου του Βασίλη για νάνι. Το επόμενο πρωί, μετά από μια γρήγορη ετοιμασία και μια μπουγάτσα ζεστή, ξεκινήσαμε το ταξίδι της επιστροφής. Πάλι στη βαρετή και κουραστική διαδρομή, αλλά αυτή το φορά σε κάθε στροφή δουλεύαμε αυτά που είχαμε μάθει. Σε χαλαρούς ρυθμούς, αλλά έβλεπες ήδη αισθητή διαφορά.


2396

Wizard13
09/06/2004, 00:08
Στάση για βενζίνη στη Λαμία. Χτυπά το τηλέφωνο του Βασίλη. Μια μεγάλη παρέα έχει πάει Άμφισσα στο παλιό ορυχείο που τώρα είναι μουσείο. «Θα έρθετε? Είναι όλοι εδώ.» Εγώ να πω την αλήθεια ένοιωθα κουρασμένος. Και ήθελα να γυρίσω Αθήνα για να ξεκουραστώ και να δω λιγάκι την κοπέλα μου που έγινε επίσημα την Πέμπτη και Παρασκευή φύγαμε. Από την άλλη σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία να πάω στο μουσείο και φυσικά να δω τα παιδιά μια που ήταν όλοι μαζί. Έτσι πήρα την κρίσιμη απόφαση να πάω και εγώ.


2397

Wizard13
09/06/2004, 00:09
Μετά την είσοδο στον Μπράλο και αφού είχαμε περάσει τις πρώτες 6-7 στροφές, ο Βασίλης είχε απομακρυνθεί καθότι ένοιωθα κουρασμένος και δεν ήθελα να τρέξω. Σε μία στιγμή που μάλλον αφαιρέθηκα τελείως γιατί δε θυμάμαι τι έγινε, βλέπω τα χώματα ακριβώς δίπλα μου και εγώ να πηγαίνω σχεδόν ευθεία στη στροφή. Το ένστικτο επιβλήθηκε στα πρόσφατα μαθήματα και αντί να στρίψω το μηχανάκι και να ανοίξω γκάζι, πάτησα φρένο με αποτέλεσμα να σηκωθεί και να πάει εντελώς ευθεία. Θα ήμουν περίπου με 100 εκείνη την ώρα σε μια στροφή που οι γρήγοροι Λαμιώτες βγαίνουν με 200+. Χωρίς να προλάβω να πιστέψω ότι συμβαίνει βρέθηκα μετά από αρκετές κωλοτούμπες να πονώ πάρα πολύ σε πόδια και κοιλιά μην πιστεύοντας ότι είχα καταφέρει να διαλύσω ένα όνειρο που το περίμενα για 7 μήνες...


2398

Wizard13
09/06/2004, 00:09
Αφού ξεπέρασα το πρώτο σοκ και έφυγε ο έντονος πόνος, ξάπλωσα ανάσκελα και σήκωσα το αριστερό μου χέρι, το μόνο μέρος που ένοιωθα καλά, για να με δουν. Δεν έβλεπα προς το δρόμο και δεν ήξερα που βρίσκομαι και αν με βλέπει κάποιος εδώ. Αφού πέρασαν 6-7 αυτοκίνητα και δε σταμάτησε κανένα θεώρησα ότι δε φαίνομαι οπότε πήρα την απόφαση να σηκωθώ και να πλησιάσω το δρόμο. Δαγκώθηκα, καθότι πονούσα πολύ και περπάτησα μερικά μέτρα για να πάω κοντά στην άσφαλτο. Εκεί ξαναξάπλωσα και σήκωσα πάλι το χέρι για να με δουν.


2399

Wizard13
09/06/2004, 00:10
Το αποτέλεσμα το ίδιο. Πάλι πέρασαν αρκετά αυτοκίνητα αλλά τώρα με έβλεπαν χωρίς όμως να δώσουν σημασία. Τελικά σταμάτησαν 2 κοπέλες. Τους είπα τι συνέβη και κάλεσαν αμέσως ασθενοφόρο. Αμέσως εμφανίστηκαν δύο μοτοσικλετιστές που φυσικά σταμάτησαν. Ο Κώστας και ο Ηλίας. Δύο χρυσά παιδιά που δεν έφυγαν ούτε λεπτό από δίπλα μου μέχρι τις 12:30 το βράδυ. Μέχρι που φρόντισαν τη μητέρα μου που ανέβηκε μετά από Αθήνα ώστε να πάει να φαει και να κοιμηθεί. Ας τους έχει ο Θεός καλά. Τις κοπέλες δεν τις ξαναείδα αλλά όπου και να είναι τις ευχαριστώ πολύ.


2401

Wizard13
09/06/2004, 00:10
Μέσα στην ατυχία μου και την απροσεξία μου στάθηκα αρκετά τυχερός. Λόγο φυσικά εξοπλισμού, την έβγαλα μόνο με θλάσεις. Και η σημαντικότερη που είναι ο αριστερός μηρός, που εδώ και 15 μέρες δεν μπορώ να περπατήσω, έγινε γιατί έπεσε η μηχανή πάνω του. Αυτό βέβαια γλίτωσε το μηχανάκι από σοβαρές ζημιές... Η πλάτη μου δεν έπαθε τίποτα από τις τούμπες αν και έσκασε αρκετές φορές κάτω, λόγο κροκόδειλου. Να τον φοράτε πάντα. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν τον φόραγα και ήμουν μόνο με 100...


2403

Wizard13
09/06/2004, 00:11
Σιγά σιγά αναρρώνω και από Δευτέρα 14-6 θα εργάζομαι και στη Forthnet μαζί με το Νίκο (snipper). Φυσικά είμαι ακόμα με τις πατερίτσες, αλλά όχι για πολύ. Το μηχανάκι θα το φτιάξω σιγά σιγά. Αφού δεν έχει κάτι που να αφήνει κουσούρι, όλα θα γίνουν.

Να προσέχετε... :wave2:


2404

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/06/2004, 07:50
φιλε μου περαστηκα σου. αρκη που εισαι ορθιος και ολα φτιαχνωνται. αυτο που ειπες οτι το ενστικτο λιτουργισε πανω απο τα μαθηματα που εκανες, αυτο ειναι δυσκολο να αποβαλουμε. αυτο που καναμε μεχρη τωρα λαθος. για αυτον τον λογο οταν σας μαζευα για μαθημα ελεγα οτι πρεπει να τα κανετε με λιγα χιλιομετρα. δεν αρκη να τα κανεις πρεπει και να τα αφομιοσης σιγα σιγα. και αυτο θελει καιρο δεν γινετε σε μια μερα. παντως σηγουρα θα ειδες οτι αξηζουν τα μαθηματα και δεν ειναι πεταμενα λεφτα. ελπιζω να σε δουμε συντομα πανω στην μοτο σου, να κανουμε κανενα ταξιδακι κοντινο.:beer: γιωργος

jimbar
09/06/2004, 07:50
Γιώργη καλημέρα.

Πολύ ωραίες οι φωτό...και περαστικά σου αγόρι μου.
Μην αγχώνεσαι για την μηχανή .. όλα θα φτιάξουν.

Γιαγιά .. για μαρτύρα σε κάποιο ποστάκι, πως ήτανε και το δικό σου ταξιδάκι.

hornet
09/06/2004, 09:03
Γιωργο πολυ ωραιες φωτο...και καλη και η περιγραφη των μαθηματων εν ταχυ.
Θα πω μια ακομα φορα περαστικα και ποτε ξανα και με το καλο να φτιαξεις την κουκλαρα σου... αλλα πρωτιστως εσυ να γινεις τελειως καλα.

Julius
09/06/2004, 09:39
Perastika Giorgara, mhn masas file afou esy eisai ok, to cbr mporei na perimenei na ginei opos prin

Μικρή Λουλού
09/06/2004, 10:14
ΓΙΩΡΓΑΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ..!!!

ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΟΥΝ!!

ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΑΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑ-ΠΡΑ ΣΑΣ !!:lol: :lol: :lol:

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ..!

:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

CyBeRseXX
09/06/2004, 10:46
kai afigisi. Na gineis grigora entelos kala kai piso stous dromous me tin kokkini koukla sou

RapidShade
09/06/2004, 10:50
Περαστικά σου και σιδερένιος man!
Ολα γίνονται, μην αγχώνεσαι!

Πάλι με χρόνια με καιρούς
Πάλι καβάλα θα σαι :)

sniper
09/06/2004, 11:00
εσύ καλά ρε Γιώργο, όλα τ' άλλα θα έρθουν μόνα τους.....

Το ξέρω πως ακούγετε αυτό σε κάποιον στην θέση σου αλλά τελικά έτσι είναι :cool:

Αντε ακόμα να έρθεις; Σε περιμένουν εδώ :winka:

Τζουτζούκο; Οχι σχόλια παρακαλώ για τα συγκεκριμένα πρα-πρα :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:smokin:

sas
09/06/2004, 11:28
Γιώργο περαστικά και εσύ να είσαι καλά.
Όσο γαι το θεριό...ρε παθαίνουν τίποτα τα θεριά????

idi
09/06/2004, 11:30
Περαστικά και σιδερένιος... :wave2:

socos
09/06/2004, 13:37
Περαστικά σου Wizard13
Γρήγορα όρθιος.
Να είσαι καλά.

nikou
09/06/2004, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto

ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΑΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΜΕΝΗ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑ-ΠΡΑ ΣΑΣ !!:lol: :lol: :lol:

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ..!

:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

Αρα πρέπει να πείτε και σε μένα περαστικά.............:bigcry:

Να είσαι καλά Γιώργο και καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!!!
:beer: :beer: :wave2:

Ora_Nihil
09/06/2004, 15:21
Περαστικά Μάγε. Σιδερένιος.

:wave2:

tools
09/06/2004, 17:22
περαστικα γρηγορα και σιδερενιος mr wizard,και ευχομαι αυτη να ηταν η τελευταια ασχημη...

jtoros
10/06/2004, 02:28
κι από μένα. Και περαστικά αρχηγέ. Τι να πω. Αυτά τα χαζά, με την έννοια του ότι γίνονται με λίγα χλμ, ατυχήματα είναι που αφήνουν δυσανάλογα άσχημες συνέπειες από αυτές που περιμένει κανείς. Φτάνει που εσύ δεν έπαθες καμιά ζημιά. Όσο για το μωρό... Τα πλαστικά φτιάχνονται.

Take care bro...

flavor
10/06/2004, 16:43
περαστικά ρε γιώργο και σύντομα πάνω στη κούκλα σου για βόλτες.

super οι φωτογραφίες:beer:

kapeos
10/06/2004, 17:04
οι φωτογραφίες είναι φανταστικές καθώς και η αφήγηση.

Έχω ένα ρητό για την μηχανή που λέει "αν δεν πέσεις, δεν μαθαίνεις" το οποίο ταιριάζει με την ζωή.


Να είσαι πάντα καλά και ασφαλής. Η κουκλάρα σου θα φτιαχτεί σιγα-σιγά.

Τελός καλά. Καλή αρχη στη νέα σου δουλεία.


Κάθε τι που μας συμβαίνει, έχει΄ΠΑΝΤΑ 2 πλευρές ....την ΄κακή και την καλή.:beer: :beer: :wave2:

periklisk
10/06/2004, 17:25
Άντε Γιώργο μας ταξίδεψες στην πίστα με τις φωτό!

Περαστικά και πάλι! Το εργαλείο σιγά σιγά θα γίνει!

Καλή αρχή στην καινούργια σου δουλειά!

wolfman13
11/06/2004, 20:57
perastika re giorgi kai ola tha ginoun min stenaxoriese!!!!!!sintoma i geisa tha einai pali stous dromous!!!!!

IMPETUOUS
12/06/2004, 09:30
Φιλε μου Μαγε,αν και δεν σε ξερω προσωπικα,στεναχωρηθηκα παρα πολυ με αυτη την ατυχια σου.Καλη και γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι και πολυ προσοχη στο μελλον,εμεις δεν γινομαστε αλλα τα θηρια-μοτο γινονται.