PDA

View Full Version : NEXUS 500 εντιπωσεις....



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/06/2004, 12:41
στο ταξιδη που πηγαμε στο μουτζελλο ειχα παει εγω με την κατερινα με το ζζρ και ο γιος μου με το νεξους 500 το οποιο οπως ξερετε ειναι μονοκιληνδρο μεγα σκουτερ. σας περιγραφω το ταξιδη.

φεβγουμε απο φιλαδελφεια μεσω αττικης οδου για πατρα. ταχητητα ταξιδιου γυρω στα 120 +- 10 κλμ. το μηχανακη ειναι του μεσεου μου γιου και ο μεγαλος ειχε κανει περιπου 30 χιλιομετρα και αυτα μεσα στην πολη. αν και ειχαμε πλαυρικους ανεμους το νεξους δεν εδυχνε να εχει ιδιετερο προβλημα αλλα ηταν σταθεροτατο. μετα απο 215 χιλιομετρα εγω εβαλα 12,30 ευρω και ο γιαννης 7,45 . εμενα σε λιγο θα αναβε το λαμπακι της ρεζερβας και του γιαννη εδυχνε οτι εχει ακομα 190 χιλιομετρα να κανει. βγενιυμε αγκονα και βγενουμε αουτοστρατα. πριν ξεκινησουμε ο γιαννης εχωντας ακουση οτι εχει στροφιλικια ο δρομος επιασε και ριθμησε ψηλα το νεξους για να μην βρησκη κατω. μην ξερωντας οτι ειχαμε 150μλκ αουτοστρατα. αποτελεσμα στους πολυ δηνατους πλαγιους ανεμους και με ταχητητα 140-160 να εχει καποια κουνιματα χωρης να προκαλουν καποια ανησηχεια. βεβαια στα ιδια σιμεια ο αερας μας κουνουσε και εμας.ανεφοδιασμος στο φορλι μετα απο 160 κλμ. εγω 6.50 ο γιαννης 3,80. εγω ειχα βενζηνη για 60 χιλιομετρα μεχρη τιν ρεζερβα του γιαννη εδηχνε οτι εχει βενζηνη για 280 κλμ!!!!!! ξεκηνημα για φλορεντια. στροφιλικια που σιγα σιγα σφιγκουν. τα στριτ σε πολλα σιμεια δυχνουν να μην χωρανε και πηγενουν αργα. σε αντιθεση τα ον οφ πετανε. η μεγαλη εκπληξη ο γιαννης καντεβη να κημηθη απο την βαρεμαρα που παμε τοσο αργα. εγω παλεβω να μπω στα πεταλα και ο γιαννης παει αερα πατερα με το νεξους ακολουθωντας αβιαστα πιο κληστες γραμμες στα πεταλα με χαρακτηριστηκη ανεση. τις εφθειες αναμεσα στα πεταλα τις καταπινη σε χρονο ντε τε με μισο γκαζι!!!! ενω εμεις παλεβουμε με τις ταχητητες και της γραμμες, αυτος παει χαζευωντας και κανωντας καλαμουρι μαλιστα μας εχει πιαση ψιλο γαζι και μας δουλεβη. καθε προσπαθεια να ξεκολισουμε απο κοντα του ειναι καταδικασμενη να τελιοση πριν αρχηση καν. εχουμε ολες οι μοτο του δικου μου γκρουπ εντιποσιαστη με τις επιδοσεις του σκουτερ?????!!! στην σταση για καφε εμας μας πονανε τα χερια και ο γιαννης ειναι ολλο ζωντανια και φρεσκος φρεσκος!!!! φτανουμε στην φλορεντια ολοι κατακοποι πλην του γιαννη. εχωντας κανει 120 κλμ ολλο στροφεςκαι ψαχνουμε το κρεβατι μας να ξαπλοσουμε το πονεμενο μας κορμι. εχω καψει με πρωτη- δευτερα -και λιγο τριτη μισο τεποζητο βενζηνη περιπου 7 ευρω το νεξους διχνει αυτονομια 235 χιλιομετρα. εχει και αυτο τσιμιση λιγο παραπανω λογο του οτι πηγενε σιγα.

αφου ηρθε η ωρα του γηρισμου πιγαμε και φουλαραμε τα ρεζερβουαρ και ξεκινησαμε. η αμολιβδη στην ιταλια εχει πανω κατω 1.15 ευρω το λιτρο. σηκομα του νεξους και βουρ στον πατσα...εεε. στα σροφιλικια. τωρα ειμαστε μονο 3 μοτο που επιστρεφουμε παρεα εγω ο γιαννης και ενα σι μπι εφ 600. ο ριθμος ειναι πολυ πιο σβελτος αλλα παλι το νεξους ειναι ο κυριαρχος του παιχνιδιου.σε πολυ γρηγορα κοματια που εμενα ακουμπανε κατω οι βαλιτσες. το κεντρικο σταντ του νεξους θα χαραξη την ασφαλτο αριστερα. δεξια τα περιθορια κλησης ειναι περισοτερα και δεν εχει προβλημα να βρη κατω. ανεφοδιασμος παλι πριν μπουμε στην αουτοστρατα γιατι εκτος απο το νεξους κανεις μας δεν μποει να βγαλη τα 285 χιλιομετρα της διαδρομης με την μια. και το να μηνης στην αουτοστρατα απο βενζηνη ειναι οτι το χηροτερο με δεδομενο οτι τα βενζιναδικα απεχουν το ενα απο το αλλο 60-100 χιλιομετρα. κατι το ατυχημα που ειχε κληση τον δρομο για το φορλη κατι το μποτιλιαρισμα στην αουτοστρατα λογω εργων. εχει αρχηση να περνα η ωρα ανησηχητικα. τωρα κινουμαστε με 150-160 σταθερα και το χαμιλομενο νεξους ειναι ακλονιτο απο τους πλαγιους ανεμους. με την ζελατινα στην χαμηλη θεση η αεροδιναμηκη καλιψη του γιαννη (175 υψος) ειναι τελια. φτανοντας στο καραβι στην ωρα μας.η καταναλοση της βενζηνης ειναι σχεδων στα ιδια επιπεδα με οταν ανεβεναμε διχνωντας οτι εχει για αλλα 180 κλμ αυτονομια ακομα.

συμπερασμα... το νεξους ειναι μια καλη αγωρα για καποιον που θελει να πιγενη παντου με μια ταχητητα ταξιδιου μεχρη 160 χιλιομετρα που τουλαχισον πηγαμε εμεις. στην ελλαδα με 80 χιλιομετρα που πηγενει σηνηθως ο τασος δικαβαλος στον ωροπο εχει αυτονομια περιπου 420 χιλιομετρα. με 120 εχει περιπου 380. ειναι αρκετα για ταξιδακια σε ολλη την ελλαδα ανετα.

Γιωργος