PDA

View Full Version : Ο αναποφάσιστος αγοραστής



anf125
26/09/2006, 21:53
Προφίλ οδηγού: 30ρης, μέσου αναστήματος και σωματοδομής, 2ετής προϋπηρεσία σε παπί 125cc. Συνετός νομοταγής ψιλοχέστης.

Διαθέσιμο κεφάλαιο: ~ € 6.000 (για καινούρια μηχανή πάντα)

Πεδίο δράσεως: Πόλη (90%), κοντινά ταξίδια (10%), δυνατότητα για ήπιο χωματόδρομο (< 5%).

Αυτοπροσδιορισμός: Φιλικό street ή ελαφρύ on/off.

Υπόψιν μοντέλα με +/- (σύμφωνα με ειδικό τύπο και ανταλλαγές απόψεων από γνωστούς/φίλους/fora κλπ), κατά σειρά προτίμησης:

1. Suzuki SV 650
+: Δικύλινδρο, καλός δυνατός αξιόπιστος κινητήρας, αρκετά ελαφρύ , καλή (η νέα) τιμή
-: Δυσκολία μεταπώλησης

2. Aprilia Pegaso Strada 650
+: Ιταλική φινέτσα, σκέρτσο, μπρίο κλπ
-: Ιταλική (αν)αξιοπιστία, μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ)

3. Yamaha Mt-03
+: Όμορφο, πρωτότυπο, ροπάτο, καλά φρένα
-: Μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ), πανάκριβο

4. Kawasaki ER-6
+: Καλός δυνατός 2κύλινδρος κινητήρας, αξιόπιστο (μέχρι στιγμής), ευκολοδήγητο, λογική τιμή
-: Δε μου αρέσει το μπροστινό φανάρι

5. Honda CBF 500/600
+: Αξιόπιστα, ευκολοδήγητα, εύκολη μεταπώληση
-: Σαρακάκης, ακριβά, βαριά, το 600 4κύλινδρο (ψοφίμι για πόλη)

Μήπως ξέχασα κάτι;

:dizzy: :confused: :eyepop:

makis206
26/09/2006, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μήπως ξέχασα κάτι;
:dizzy: :confused: :eyepop:

Πραγματικά μου φαίνεται δύσκολη η επιλογή κρίνοντας πρώτα απ'όλα το προφίλ και το πεδίο δράσης σου.

Κοιτώντας ένα ένα τα μηχανάκια παρατηρώ πως ότι έχει το ένα λες και λείπει απ'το άλλο !

Σίγουρα θα χρειαστεί κάποιος συμβιβασμός απο μέρους σου όπου κι αν καταλήξεις, φρόντισε λοιπόν να συμβιβαστείς όσο το δυνατόν λιγότερο :winka:

Αυτό πάντως που προτείνω εγώ σύμφωνα πάντα με την δική σου περίπτωση είναι το Τρανσάλπ.

Χωρίς αστεία νομίζω οτι θα σε καλύψει περισσότερο απ'όλα τα υπόλοιπα εκτός απ'το οικονομικό που θα σε σπρώξει για 1000 επιπλέον ευρώ. Στο πρότεινα όμως επειδή μερικά απ'αυτά που σκέφτηκες φτάνουν την τιμή των 7 χιλιάρικων :smokin:

Αν δεν σε χαλάει το Τρανσάλπ σαν σύνολο πρόσθεσέ το στη λίστα σου, αξίζει !

Καλή επιλογή εύχομαι

:beer: :beer:

vassilis88
26/09/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Suzuki SV 650

adam_tsouk
26/09/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
4. Kawasaki ER-6
+: Καλός δυνατός 2κύλινδρος κινητήρας, αξιόπιστο (μέχρι στιγμής), ευκολοδήγητο, λογική τιμή
-: Δε μου αρέσει το μπροστινό φανάρι




ουτε στο F δεν σου αρεσει το φαναρι;

lampros_fazer
26/09/2006, 22:58
Στο τι είδους μηχανή θες, λες και (ελαφρύ) ον-οφ..Κανένα όμως από τα μηχανάκια που αναφέρεις δεν είναι ον-οφ..Δείχνεις μια προτήμιση στα στρητάδικα..
Εγώ θα σου έλεγα το SV..(αν το θες όμως τρέξε να προλάβεις.. :winka: ) ή το ER6..Aν θες κάτι πιο 'ήπιο',το Strada..


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό πάντως που προτείνω εγώ σύμφωνα πάντα με την δική σου περίπτωση είναι το Τρανσάλπ.
:a53: Ti'ναι αυτά που του λες του ανθρώπου ρε..;;

Anf αν θες ον-οφ το Vstrom είναι μονόδρομος..

Πάντως αν κοιτάξεις και μεταχ/μένα θα διευρύνεις τις επιλογές σου.. (κανά fazer κλπ..)

:wave2:

anf125
26/09/2006, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό πάντως που προτείνω εγώ σύμφωνα πάντα με την δική σου περίπτωση είναι το Τρανσάλπ.


:beer: :beer:

Μου το έχουν προτείνει και αυτό, αλλά δε μου αρέσει λόγω βάρους και φυσιογνωμίας γενικά. Είναι και αρκετά ξεπερασμένο (ακούγεται ότι θα αντικατασταθεί από 800ρι).

Για τους ίδιους λόγους απρορρίπτω και το V-strom.

Το ER6-f καλύτερο αισθητικά αλλά ανεβαίνει και το μαλλί.

makis206
26/09/2006, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
:a53: Ti'ναι αυτά που του λες του ανθρώπου ρε..;;
Anf αν θες ον-οφ το Vstrom είναι μονόδρομος..

Ρε λες να μην το σκέφτηκα ; Μετά πάμε στα 8 όμως :winka: :smokin:

makis206
26/09/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μου το έχουν προτείνει και αυτό, αλλά δε μου αρέσει λόγω βάρους και φυσιογνωμίας γενικά. Είναι και αρκετά ξεπερασμένο (ακούγεται ότι θα αντικατασταθεί από 800ρι).

Απόλυτα δεκτό !:a013:

Στο πρότεινα απλά επειδή νομίζω οτι θα κάλυπτε τις περισσότερες ανάγκες σου :winka:

:beer: :wave2:

lampros_fazer
26/09/2006, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε λες να μην το σκέφτηκα ; Μετά πάμε στα 8 όμως :winka: :smokin:
Ναι δίκιο έχεις.. Αλλά φίλε Τρανσαλπ ΜΗΝ πάρεις.. :bigcry:

Πόσο έχει το ΤΑ τώρα..;;

KaTaNaS
26/09/2006, 23:12
εχει κατι προσφορες και η ΚΤΜ se stok sta 6000 kai einai kai off-off, eeeeeeee ον-οφφ ηθελα να πώ! :lol:



www.hellinmoto.gr

anf125
26/09/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εχει κατι προσφορες και η ΚΤΜ se stok sta 6000 kai einai kai off-off, eeeeeeee ον-οφφ ηθελα να πώ! :lol:



www.hellinmoto.gr

ΚΤΜ;;;; Κάθε Τετάρτη Μάστορα;;; Thanks δε θα πάρω :lol:

Εκτός αν αποφασίσω να πάρω τα βουνά... τότε θα το σκεφτω :wave2:

makis206
26/09/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Πόσο έχει το ΤΑ τώρα..;;

6990 ευρωπουλαίους :winka:

:beer: :beer:

KaTaNaS
26/09/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
ΚΤΜ;;;; Κάθε Τετάρτη Μάστορα;;; Thanks δε θα πάρω :lol:

Εκτός αν αποφασίσω να πάρω τα βουνά... τότε θα το σκεφτω :wave2:



αμαν πια με αυτη την καραμελα!

το ξερω οτι οι περισσοτεροι το λετε για πλακα, μα καταβαθος το πιστευεται και πραγματικα φοβοσαστε να κοιταξετε προς την αυστριακη εταιρεια...



ανοιξτε το μυαλο σας, τα προβληματα της ΚΤΜ έχουν λήξει!


πάρτε ρε ευρωπαϊκη δυναμη, να στηριξουμε και την ευρωπαϊκη οικονομία


θα νοιώθετε πιλοτάκια μετά , πιστέψτε με!

KaTaNaS
26/09/2006, 23:31
αααααααα το βρηκα


θα παρεις το μονστερ της ντουκατι...


αξιοπιστο μοτερι, γκράντε σχολειό :wave2:

anf125
26/09/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αααααααα το βρηκα


θα παρεις το μονστερ της ντουκατι...


αξιοπιστο μοτερι, γκράντε σχολειό :wave2:

Ναι ναι να με δω ντουκατίστι δε θέλω τπτ άλλο... τρέμε Capirossi :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
26/09/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αμαν πια με αυτη την καραμελα!

Ρε Κατάνα για επιλογή μηχανής δεν μιλάμε ;

Να μην περάσει μια βόλτα κι απ'τις διαμάχες ;

:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:

KaTaNaS
26/09/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε Κατάνα για επιλογή μηχανής δεν μιλάμε ;

Να μην περάσει μια βόλτα κι απ'τις διαμάχες ;

:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:

οτι πει ο ΧΑΝΙΩΤΗΣ :D







HONDA SUCKS anaθεμα και αν το γραψα σωστά!:smokin:






:lol: :rotflmao: :rotflmao:





μονστερ θα πάρεις αδερφέ, μην ακούς κανέναν...


και αν τελικά δέν, τότε θα πάς στη σούζι SV

el_hymador
26/09/2006, 23:47
Το cbf 600 για την χρηση που το θες δεν ειναι η ιδανικοτερη επιλογη σε συγκριση με τις αλλες μοτοσυκλετες ...παρ΄ολα αυτα ψοφιμι δεν ειναι....

Εγω προτεινω ειτε V-Strom , ειτε Transalpi , ειτε να περιμενεις λιγο μεχρι που να ερθει το Versys της Kawasaki...

Απο μονοκυλινδρα το ποιο ιδανικο για τις αναγκες σου ειναι το Aprilia strada.

αυτα...

α και επαναλαμβανω οτι το cbf ψοφιμι δεν ειναι.... :mad:

el_hymador
26/09/2006, 23:49
Και μια απορια που ξεχασα...οδηγουσες παπι 125 και σου φαινετε αδυναμος ο κινητηρας τoυ ΧΤ/ΜΤ/STRADA?.....:confused:

KaTaNaS
26/09/2006, 23:50
gamwt ξαναδιάβασα αυτα που γραφεις...


90% πολη;


μονοκυλινδρο ασυζητητί!


για Αθήνα λέμε;


πάρε ενα στράντα απριλια πανεμορφο, ευρωπη λεμεεεεεεεεε





α και που σαι εκεινο το καφασακι, εχει αμορτισερια σουμιεδες...


ειδικα αν εισαι ανω των 85 κιλών απορείς αν είναι σκέτο το ελατήριο δίχως τον αποσβετήρα! :hypnotize

kalant
26/09/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Προφίλ οδηγού: 30ρης, μέσου αναστήματος και σωματοδομής, 2ετής προϋπηρεσία σε παπί 125cc. Συνετός νομοταγής ψιλοχέστης.

Διαθέσιμο κεφάλαιο: ~ € 6.000 (για καινούρια μηχανή πάντα)

Πεδίο δράσεως: Πόλη (90%), κοντινά ταξίδια (10%), δυνατότητα για ήπιο χωματόδρομο (< 5%).

Αυτοπροσδιορισμός: Φιλικό street ή ελαφρύ on/off.

Υπόψιν μοντέλα με +/- (σύμφωνα με ειδικό τύπο και ανταλλαγές απόψεων από γνωστούς/φίλους/fora κλπ), κατά σειρά προτίμησης:

1. Suzuki SV 650
+: Δικύλινδρο, καλός δυνατός αξιόπιστος κινητήρας, αρκετά ελαφρύ , καλή (η νέα) τιμή
-: Δυσκολία μεταπώλησης

2. Aprilia Pegaso Strada 650
+: Ιταλική φινέτσα, σκέρτσο, μπρίο κλπ
-: Ιταλική (αν)αξιοπιστία, μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ)

3. Yamaha Mt-03
+: Όμορφο, πρωτότυπο, ροπάτο, καλά φρένα
-: Μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ), πανάκριβο

4. Kawasaki ER-6
+: Καλός δυνατός 2κύλινδρος κινητήρας, αξιόπιστο (μέχρι στιγμής), ευκολοδήγητο, λογική τιμή
-: Δε μου αρέσει το μπροστινό φανάρι

5. Honda CBF 500/600
+: Αξιόπιστα, ευκολοδήγητα, εύκολη μεταπώληση
-: Σαρακάκης, ακριβά, βαριά, το 600 4κύλινδρο (ψοφίμι για πόλη)

Μήπως ξέχασα κάτι;

:dizzy: :confused: :eyepop:


εγω θα σου προτεινα παντος αν μπορεις να δωσεις μεχρι 6.000 και υπαρχει κατι που σε καλυπτει πληρως αλλα εχει πχ 7.000 να βαλεις δοσεις ή να κοιταξεις για ελαφρως μεταχειρισμενο...

ειναι κριμα να παρεις κατι που μετα δεν θα σου αρεσει...

βεβαια το οτι δεν σου αρεσει πχ το φαναρι ή τα φλασακια θα σου ελεγα να μην ειναι τοσο αυστηρο κριτηριο κατι τετοιο γιατι αμα ειναι ετσι δεν θα καταληξεις πουθενα...

KaTaNaS
26/09/2006, 23:53
επίσης το ΜΤ-03 το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε νέο οδηγό!


το μηχανακι ειναι μοτο διΑσκέδασης!

εχει περιεργη θεση οδήγησης

τεραστια καρατιμόνα

τρελΆ ΦΡΈΝΑ


ο ψεκασμός εχει βελτιωθεί (εχει ακλυψει μια τρυπα του ΧΤR-XTX)


ντριφτάρει για πλάκα!

οδηγιέται και σαν ΣΣ , και σαν ΣΜ!



:beer:

makis206
27/09/2006, 00:08
Τώρα εγώ να προτείνω και το FMX ή να γυρεύω τη δουλειά μου ;:look:

:lol: :lol:

Είναι μια επιλογή πάντως :smokin:

anf125
27/09/2006, 00:32
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη βοήθεια. Όσο αφορά το κόστος, μπορώ να διαθέσω και μέχρι 7.000, καλοβλέποντας φυσικά και τυχόν προσφορές. Προχωρώ σε επιμέρους απαντήσεις.

- el_hymador: Προφανώς οδηγείς CBF ε; Σόρρυ δεν είχα σκοπό να σε θίξω προσωπικά :sad: Όσο για το αν χαρακτηρίζω κάποιο κινητήρα αδύναμο όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από τις υπάρχουσες πληροφορίες και με δεδομένο ότι θα δώσω αρκετά χρήματα και δε θέλω να το δώσω σε 1-2 χρόνια.

- KaTaNaS: Είμαι 75-80 κιλά. Ποιο καφασάκι εννοείς; Το ER-6; To strada η αλήθεια είναι ότι πέρα από την εμφάνιση μου εμπνέει και μεγαλύτερη άνεση... αφού βλέπω να το οδηγούν και... κοπέλες. Τα μείον ισχύουν όμως και ιδίως για το μονοκύλινδρο. Ακόμα και για πόλη δε θεωρείται το ίδιο αξιόπιστο με πολυκύλινδρο.


- makis206: Όχι δεν το σκέφτομαι, γιατί πέρα από υπερτιμημένο και vintage κομμάτι προτιμώ κάτι πιο άνετο από SM.

fasma
27/09/2006, 06:43
ΧΤ ?

Ενας φιλος μου το οδηγησε,ο οποιος οδηγαει Ζ 750, και του αφησε πολυ καλη εντυπωση.
Απο την μερια μου παλι ειμαι πολλη ευχαριστημενος παω οπου θελω και
μεσα στην πολη ειναι μια χαρα.
Και απο τιμη ειναι στα λεφτα σου.

Καλη επιλογη.......:smilea:

Tropeas
27/09/2006, 07:14
Τα έχεις καβαλήσει τα παραπάνω που σχολιάζεις ή μόνο απο τα νούμερα και τα συγκριτικά τα λες?
Και στο λέω για να τα καβαλήσεις ΟΛΑ πρώτα (αξίζει να παιδευτείς και να τρέχεις για να το καταφέρεις) και μετά ΕΣΥ δεν θα έχεις άλλες απορίες...
Η μηχανή είναι ΠΑΘΟΣ και τα λογικά σου συμπεράσματα θα έρθουν σε ισορροπία μόνο όταν μετά απο μια βόλτα απο όλα καταλάβεις η καρδιά σου τι θέλει ποιο πολύ... αυτό δεν θα στο πει κανένας άλλος! είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενώς!!!
Μακάρι να υπήρχε ένας χώρος - πίστα και να γινόντουσταν test ride επι τόπου...:beer: :wave2:
Καλή επιλογή! αν και έχω επιλέξει SV650S και αν δεν είχα το θέμα της αντιπροσωπίας τώρα πάλι το 1000 θα έπερνα, σκέψου και το GS500 για οικονομικά , και το Multistrada αν και σχετικά ψόφιο αλλά τρομερό παιχνίδι εντός πόλης εκτός και γενικά... (για αρχή δεν σου χρειάζονται τελικές άνω των 200) ;)

dodos_1
27/09/2006, 08:58
εγω σου προτεινω να κανεις ενα τεστ ντραϊβ ολα αυτα τα μοτερακια που θελεις να αγορασεις και μετα πηγαινε παρε ΚΤΜ ή Απριλια. :wave2: :beer:

adam_tsouk
27/09/2006, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τώρα εγώ να προτείνω και το FMX ή να γυρεύω τη δουλειά μου ;:look:

:lol: :lol:

Είναι μια επιλογή πάντως :smokin:


αμα αρχισαμε τις μλκιες να πω οτι πουλαω το Ζ



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apolon10
27/09/2006, 09:13
δες και TDM 900. σε μεταχειρισμενο βρισκεις κοντα στα λεφτα που θες

makis206
27/09/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αμα αρχισαμε τις μλκιες να πω οτι πουλαω το Ζ
:rotflmao: :rotflmao:

Στο λόγο μου σκέφτηκα να το προτείνω !

:lol: :lol: :lol:

Ζ109
27/09/2006, 10:15
Να πω και εγώ τη γνώμη μου μπας και σε βοηθήσω λίγο.Αν δεν υπήρχε το Ζ και η διάθεση να χρεωθώ θα κοίταγα προς yamaha xt r ή χ μεριά! ΠΟΛΗ τα καταφέρνει+κοντινά ταξίδια+λίγο χώμα+γύρω στα 6.500+κανα νησάκι για το καλοκαίρι!
καλή επιλογή!:beer:

Aggelos_SV
27/09/2006, 10:53
...Παντως οι νεες τιμες της Suzuki καθιστουν το SV κελεπουρι πρωτου βεληνεκους!!!

boos
27/09/2006, 12:48
αν ξεπμπερδέψεις βοήθα και προς τα εδώ που έχω χαθεί τελείως, ο ένας έτσι , ό άλλος αλλιώς και με το δίκιο τους βέβαια γιατί όταν είσαι άσχετος όπως εγώ τι βοήθεια να λάβεις!!!! ουφ ελπίζω να καταλήξω και εγώ και η ειρωνέια είναι ότι εγω φτάνω και τα 12,000 και δεν έχω καταλήξει, τέτοια μαλακί αμε δέρνει (sory)

project.breeze
27/09/2006, 13:09
Με τα δεδομένα που μας δίνεις με δυσκολεύεις πολύ οπότε θα σου κάνω μία πρόταση που δεν πληρεί καμμία από τις προδιαγραφές σου.Είσαι έτοιμος;




Ετοιμάσου








Έρχεται


63290

Nostra
27/09/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...Παντως οι νεες τιμες της Suzuki καθιστουν το SV κελεπουρι πρωτου βεληνεκους!!!

κελεπούρι ή καλαμπούρι ?

:D

boos
27/09/2006, 13:15
α καλα ξεφύγαμε!!!!!
τέλειο αλλά όχι για μένα

Tropeas
27/09/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κελεπούρι ή καλαμπούρι ?

:D :a9: :a22: :a22: :a22: :a22: :a01: :a01: :a01: Εσυ να σκάσεις απο την ζούλια σου ... παλιο- :a27: :a46:

afrotwin
27/09/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Προφίλ οδηγού: 30ρης, μέσου αναστήματος και σωματοδομής, 2ετής προϋπηρεσία σε παπί 125cc. Συνετός νομοταγής ψιλοχέστης.

Διαθέσιμο κεφάλαιο: ~ € 6.000 (για καινούρια μηχανή πάντα)

Πεδίο δράσεως: Πόλη (90%), κοντινά ταξίδια (10%), δυνατότητα για ήπιο χωματόδρομο (< 5%).

Αυτοπροσδιορισμός: Φιλικό street ή ελαφρύ on/off.

Υπόψιν μοντέλα με +/- (σύμφωνα με ειδικό τύπο και ανταλλαγές απόψεων από γνωστούς/φίλους/fora κλπ), κατά σειρά προτίμησης:

1. Suzuki SV 650
+: Δικύλινδρο, καλός δυνατός αξιόπιστος κινητήρας, αρκετά ελαφρύ , καλή (η νέα) τιμή
-: Δυσκολία μεταπώλησης

2. Aprilia Pegaso Strada 650
+: Ιταλική φινέτσα, σκέρτσο, μπρίο κλπ
-: Ιταλική (αν)αξιοπιστία, μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ)

3. Yamaha Mt-03
+: Όμορφο, πρωτότυπο, ροπάτο, καλά φρένα
-: Μονοκύλινδρος αδύναμος κινητήρας (ΧΤ), πανάκριβο

4. Kawasaki ER-6
+: Καλός δυνατός 2κύλινδρος κινητήρας, αξιόπιστο (μέχρι στιγμής), ευκολοδήγητο, λογική τιμή
-: Δε μου αρέσει το μπροστινό φανάρι

5. Honda CBF 500/600
+: Αξιόπιστα, ευκολοδήγητα, εύκολη μεταπώληση
-: Σαρακάκης, ακριβά, βαριά, το 600 4κύλινδρο (ψοφίμι για πόλη)

Μήπως ξέχασα κάτι;



ne ksexases min nomizis oti entiposiastikame mono me afta..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dodos_1
27/09/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από boos
αν ξεπμπερδέψεις βοήθα και προς τα εδώ που έχω χαθεί τελείως, ο ένας έτσι , ό άλλος αλλιώς και με το δίκιο τους βέβαια γιατί όταν είσαι άσχετος όπως εγώ τι βοήθεια να λάβεις!!!! ουφ ελπίζω να καταλήξω και εγώ και η ειρωνέια είναι ότι εγω φτάνω και τα 12,000 και δεν έχω καταλήξει, τέτοια μαλακί αμε δέρνει (sory)

aprilia tuono?


63316

lampros_fazer
27/09/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από boos
αν ξεπμπερδέψεις βοήθα και προς τα εδώ που έχω χαθεί τελείως, ο ένας έτσι , ό άλλος αλλιώς και με το δίκιο τους βέβαια γιατί όταν είσαι άσχετος όπως εγώ τι βοήθεια να λάβεις!!!! ουφ ελπίζω να καταλήξω και εγώ και η ειρωνέια είναι ότι εγω φτάνω και τα 12,000 και δεν έχω καταλήξει, τέτοια μαλακί αμε δέρνει (sory)
Ετσι αόριστα ψάχνεις μηχανάκι μέχρι τόσο..;; Προτίμηση-κατηγορία-χρήση..;;

Aggelos_SV
27/09/2006, 17:30
Ρε dodos_1 βαλτός είσαι?:evil:
Τι μας έβαλες την κωλάρα του Tuono εδώ?Για να μου θυμίζεις ότι θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να πάρω κι εγώ την Tuonάρααααααααα?:sad:
Άντε να χαθείς από δω

EKEINOS
27/09/2006, 18:05
Δοκιμασε και το σουζουκι GSR 600 και καβαλατα ολα υπαρχουν παντου για δοκιμη

anf125
27/09/2006, 18:12
Δεν έχω οδηγήσει κανένα από αυτά που αναφέρω, φυσικά αυτό θα γίνει αν φτάσω κοντά στην απόφαση, αλλά θεωρώ ότι μια μικρή βόλρτα γύρω από το τετράγωνο της αντιπροσωπείας δε θα δείξει και πολλά, γι' αυτό συλλέγω πληροφορίες από τον ειδικό τύπο και πιο έμπειρους οδηγούς/κατόχους.

Το ΧΤ το σκέφτηκα φυσικά, λογική επιλογή αλλά εφόσον στα ίδια λεφτά πωλείται πλέον το Strada (6.500) δεν τίθεται θέμα, προτιμώ το πιο άνετο και όμορφο αφού ουσιαστικά έχουν τον ίδιο κινητήρα.

Για κατηγορία καθαρόαιμου streetfighter δεν φιλοδοξώ, είναι πολλά τα αλόγατα και αρκετά περισσότερα και τα λεφτά. Μεταξύ Fazer, Z, GSR κλπ μου αρέσει καλύτερα το... Hornet. Αν είστε εδώ σε καμιά 5ετία που θα ψάχνω για το 3ο μηχανάκι τα ξαναλέμε
;) :beer: :wave2:

EKEINOS
27/09/2006, 20:25
Ο καθενας εχει την επιλογη του και τις προτημησεις του και αγοραζει αυτο που θέλει.Για 7000 2 χρονων μισθοι το απαιτεις τουλαχιστων για 1-2 ωρες αν δεν μπορουν, υπαρχουν αλλοι που μπορουν.Το GSR το ειχα 2 μερες KTM 990 ABS 3 μερες FAZER600 και το TDM900 απο 3 ωρες εκαστο, με ολα εκανα μια διαδρομη 60χιλ την ιδια καθε φορα που την ηξερα καλα και τελικα αγορασα το V-STROM 650 ΑΒΣ γιατι δεν βρηκα καλυτερο.

Trickster
27/09/2006, 21:47
Αυτό πάντως που προτείνω εγώ σύμφωνα πάντα με την δική σου περίπτωση είναι το Τρανσάλπ.

Χωρίς αστεία νομίζω οτι θα σε καλύψει περισσότερο απ'όλα τα υπόλοιπα εκτός απ'το οικονομικό που θα σε σπρώξει για 1000 επιπλέον ευρώ. Στο πρότεινα όμως επειδή μερικά απ'αυτά που σκέφτηκες φτάνουν την τιμή των 7 χιλιάρικων :smokin:

Αν δεν σε χαλάει το Τρανσάλπ σαν σύνολο πρόσθεσέ το στη λίστα σου, αξίζει !

Καλή επιλογή εύχομαι

:beer: :beer:

+1

Είναι ένα μεγάλο ποδήλατο.. μετά όταν αγριέψεις περνάς σε street.. (αντε να μεγαλώνει η παρέα..) :beer: :beer:

anf125
20/12/2006, 23:06
Ξεθάβω το topic λόγω κάποιων νέων δεδομένων...

- Το strada πλέον € 6.390 :D

- Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μπορώ να πάρω Honda με ως και 30% έκπτωση (επειδή είναι πελάτης μας ο Σαρακάκης)... Πάει να πεί, ας πούμε, CBF500 γύρω στα € 4.500... καλό; :wave2:

Πάντως όποια απόφαση παρθεί μάλλον μετά την έκθεση στο Ελληνικό τον Απρίλιο... έχω καιρό να το σκεφτώ επομένως :beer:

boos
21/12/2006, 06:46
tote tha exeis jekathari apopsi sxetika me to ti prepei n apareis,
kane tin kalyteri epilogi arkei na ksereis ti theleis giati to kathe mixanaki einai diaforetiko
boss
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

675
21/12/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
4. Kawasaki ER-6
+: Καλός δυνατός 2κύλινδρος κινητήρας, αξιόπιστο (μέχρι στιγμής), ευκολοδήγητο, λογική τιμή


το φαναρι στο φ ειναι απλα ακαταμαχητο...:smilea: ;)

rsp
21/12/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Ο καθενας εχει την επιλογη του και τις προτημησεις του και αγοραζει αυτο που θέλει.Για 7000 2 χρονων μισθοι το απαιτεις τουλαχιστων για 1-2 ωρες αν δεν μπορουν, υπαρχουν αλλοι που μπορουν.Το GSR το ειχα 2 μερες KTM 990 ABS 3 μερες FAZER600 και το TDM900 απο 3 ωρες εκαστο, με ολα εκανα μια διαδρομη 60χιλ την ιδια καθε φορα που την ηξερα καλα και τελικα αγορασα το V-STROM 650 ΑΒΣ γιατι δεν βρηκα καλυτερο.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εκανες βολτα τα θηρια για να καταληξεις στο Στρομα 650??
Μετα απο τα αλλα που εκανες βολτα θα επρεπε να του βαλεις φωτια και να το καψεις!
:lol: :lol:
:wave2:

DUKASII
21/12/2006, 12:17
ΤΟ 990 ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΙΝΟΒΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

rsp
21/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΤΟ 990 ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΙΝΟΒΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Κοιτα εγω επειδη δεν μπορω να το δωσω το παλιο ΚΤΜ, το κραταω μαζι με το Ινοβα...:sick:

hidefnick
21/12/2006, 12:29
Αντε να βάλουμε και κανένα αντρικό μαχανάκι:wave2: :wave2:

Στρίβει, φρενάρει, δεν καίει, δεν χαλάει, ανταλακτικά φτηνά, δεν σε πιάνει η ψυχή σου όταν ανοίγεις το γκάζι, και με ήχο.......

PS Δεν έγραψα "πάει" αλλά αρκετά από αυτά που σκέφτεται ο φίλος τα έχει στεγνα.


72773

anf125
23/04/2007, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Ξεθάβω το topic λόγω κάποιων νέων δεδομένων...

- Το strada πλέον € 6.390 :D

- Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μπορώ να πάρω Honda με ως και 30% έκπτωση (επειδή είναι πελάτης μας ο Σαρακάκης)... Πάει να πεί, ας πούμε, CBF500 γύρω στα € 4.500... καλό; :wave2:

Πάντως όποια απόφαση παρθεί μάλλον μετά την έκθεση στο Ελληνικό τον Απρίλιο... έχω καιρό να το σκεφτώ επομένως :beer:


Κατόπιν της εκθέσεως έχουμε τα εξής δεδομένα :

O νέος Πήγασος με μάγεψε κυριολεκτικά... στο ασημί χρώμα με τις κόκκινες φωτιές... έχει ιδανικό ύψος, άνετο κάθισμα,΄μεγάλο κόψιμο τιμονιού, αρκετά ελαφρύ για 600ρι, έχει όμορφα και σύγχρονα όργανα, παίρνει και χαμηλή ζελατίνα... και τιμή λογική. Μόνο πρόβλημα η γαμ@$@$@η αντιπροσωπεία... αν και από νέους κατόχους ακούγεται πως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. Το ότι είναι μονοκύλινδρο ίσως είναι και βολικότερο αφού είναι η πρώτη μεγάλη μηχανή και δεν σκοπεύω να κάνω μακρινά ταξίδια.



CBF 500/600.
To 600 το απορρίπτω γιατί είναι θηρίο και αρκετά μπροστά το τιμόνι. Το 500 είναι πιο ελαφρύ και προσιτό, αλλά με χαλάει λίγο το παλιού στυλ όργανα και φανάρι... Βρήκα και τον άνθρωπο του Σαρακάκη που μου υπέδειξαν να συζητήσω για έκπτωση αλλά δεν μπορούσε να μου δώσει απάντηση επί τόπου, είπε να τον πάρω τηλέφωνο από Τρίτη. Άν μπορώ ναα πετύχω κάνα -20% θα είναι σημαντικό δέλεαρ, +θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου για σέρβις κλπ... Αλλιώς χλωμό... Α έχει και ABS... +

ER6
Πολύ καλή θέση οδήγησης επίσης, όλοι λένε και τα καλύτερα λόγια για τον κινητήρα... με χαλάει όμως αισθητικά η μάσκα... Γενικά δεν μου πάει και η Kawasaki (ωχωχ δε θέλω να πυροδοτήσω διαμάχη) Βγαινει και με ABS επίσης...


Τελικά νομίζω αν δεν είχα την ανησυχία για την αντιπροσωπεία της Aprilia δε θα σκεφτόμουν κάτι άλλο... τι διάολο παίζει ρόλο και το ένστικτο... ότι κάτι σου αρέσει και σου ταιριάζει... και υπάρχουν και πρακτικά επιχειρήματα... τα έχω νομίζω και τα 50 αλογάκια, δε μιλάμε για 175 που είχε βάλει στο μάτι τις προάλλες μια φιλενάδα μας (no offense) :D

Λέω να πάω να το ζητήσω για test και έπεται συνέχεια

johnpan
23/04/2007, 00:36
er-6F ? Δοκίμασες? Στα φετινά χρώματα είναι ένα κατάμαυρο, απίστευτο!!

anf125
23/04/2007, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
er-6F ? Δοκίμασες? Στα φετινά χρώματα είναι ένα κατάμαυρο, απίστευτο!!

Ναι. Καλύτερο το f, μόνο ξέρεις τί; Όλα τα μοντέλα με fairing έχουν το τιμόνι λίγο πιό... μακριά, και ακόμα περισσότερα τα όργανα... και με ξενίζει αυτό. Προτιμώ το τιμόνι και τα όργανα κοντά. Συνήθεια από το παπί μάλλον.

anf125
23/04/2007, 00:41
Ιδού η... ένοχη για του λόγου το αληθές


85596

johnpan
23/04/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Συνήθεια από το παπί μάλλον.

Α γεια σου! Μήπως είναι καιρός να την αποβάλεις? Είναι κρίμα να απορρίπτεις τόσα καλά μηχανάκια για αυτό το λόγο.

Πάντως με το φαίρινγκ σε αποστάσεις >100 χλμ είναι τεράστια η διαφορά! Δε φαντάζεσαι πόσο πιο ξεκούραστα καταπίνονται τα χιλιόμετρα :wave2:

anf125
23/04/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Α γεια σου! Μήπως είναι καιρός να την αποβάλεις? Είναι κρίμα να απορρίπτεις τόσα καλά μηχανάκια για αυτό το λόγο.

Δεν απορρίπτω, μεταφερω την εντύπωση μόνο. Δεν είναι ίσως τυχαίο πως πολλοί από παπί μεταπηδούν συχνά σε εντουράκι... ή μοταρντάκι. Εδώ βέβαια πάμε από 125 σε 660 cc αλλά η θέση παραμένει γνώριμη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan

Πάντως με το φαίρινγκ σε αποστάσεις >100 χλμ είναι τεράστια η διαφορά! Δε φαντάζεσαι πόσο πιο ξεκούραστα καταπίνονται τα χιλιόμετρα :wave2:

Δεν αμφιβάλω, αλλά και το strada, εμ, pegaso έχει ένα μικρό fairing... και μπορείς να βάλεις και ψηλότερο. Είπα άλλωστε ότι δε σκοπεύω μακρινά ταξίδια ούτε να βάλω φωτιά στα χρονόμετρα :wave2:

OzZzZzY
23/04/2007, 01:06
κουκλα :smokin: :smokin:


85597

Brolas
23/04/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
κουκλα :smokin: :smokin: +1 :beer: :beer: :beer:

anf125
09/06/2007, 00:33
Νέα δεδομένα...

Λόγω οικονομικής στενότητας (μετακόμιση κλπ) δεν υπάρχει δυνατότητας αγοράς καινούριας μηχανής :sad:

Αρχίζω και καλοβλέπω λοιπόν τη λύση μεταχειρισμένης... όχι πάνω από 5ετίας και γύρω στα 3 χιλιάρικα, άντε λίγο παραπάνω.

Ψάχνοντας και τις αγγελίες, έχω νεδιαφέρομαι περισσότερο για Suzuki Freewind και Aprilia Pegaso (το παλιό με τον Rotax κινητήρα). Επειδή δεν πέτυχαν και πολύ εμπορικά στη χώρα μας βρίσκεις καλές περιπτώσεις σε καλές τιμές. Ή κάνω λάθος; Άλλωστε με 3.000-3.500 τι παίρνεις; Κάνα XR/XT 125 μόνο καινούριο :dizzy:

idi
09/06/2007, 01:30
παιζει freewind 2,800ε μπορει και καλυτερη τιμη να σου δωσω τηλ αν ειναι να ρωτήσεις εκει (δεν ειναι δικο μου)

anf125
10/06/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παιζει freewind 2,800ε μπορει και καλυτερη τιμη να σου δωσω τηλ αν ειναι να ρωτήσεις εκει (δεν ειναι δικο μου)

Καλή τιμή όντως. Βασικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, σε κάνα μήνα θα κάνω ενέργειες, όταν θα ξέρω και τι λεφτά θα έχω διαθέσιμα μετά από κάποια άλλα έξοδα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφερον πάντως, θα έχω υπόψιν την περίπτωση.