PDA

View Full Version : Οι μαμακίες πληρώνονται...



LittleJohn
27/09/2006, 11:46
Ο κανόνας με θέλει να σουπιάζω κάθε 3 χρόνια. Έτσι και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και ξαναβρέθηκα φαρδύς πλατύς στην άσφαλτο...

Χτές το βράδυ κατά τις δέκα, κλείνω το μαγαζί και παίρνω την μηχανή να φύγω.
Φοράω κανονικά κράνος, γάντια, μπότες, αλλά έχω ξεχάσει το μπουφάν σπίτι και φοράω μόνο ένα κοντομάνικο...

Συνήθως μετά από μία στρεσσογόνα ημέρα , με ριλαξάρει να πλακώνομαι στις πάντες στην ευθειούλα που περνάει έξω από το γραφείο. 2-3-4 παντούλες και το βράδυ κοιμάμαι σαν πουλάκι...Έτσι και χθές αρχίζω τις καφρίλες. Όλη η πρώτη κάτω και με τό που αρχίζω να πλησιάζω την μικρή διασταύρωση πέφτω στα φρένα για να στρίψω. Έλα που όμως αυτή την φορά στο σημείο που φρενάρω ,είχαν πέσει νερά με λάδια από γειτονικό ξυλουργείο. Δεν τα είδα......Με το που δαγκώνω λίγο το φρένο νιώθω γλίστρημα. Χάνω εντελώς το μπροστινό και μετά τα πράγματα είταν σαν όνειρο...
Δεν θυμάμαι την πτώση, ούτε όλο το σύρσιμο. Θυμάμαι μόνο να βλέπω την μηχανή να με προσπερνάει και να σκάει απέναντι στο πεζοδρόμιο μπροστά από ένα καφενείο...


Σηκώθηκα αμέσως, το δεξί μου γόνατο πονούσε λίγο, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Σήκωσα την μηχανή, με την πρώτη ματιά είδα ξεφούσκωτο το μπροστινό λάστιχο και γδαρσίματα στα δεξιά φέρινγκ...Εντωμεταξύ κόσμος βγήκε στα μπαλκόνια και κάποιοι περαστικοί έτρεξαν κοντά...

Άρχισε να με πονάει και το δεξί μου χέρι. Το κοίταξα και από πίσω και από τον αγκώνα μεχρί την παλάμη ,είχα ένα μεγάλο κάψιμο.

Νοσοκομείο δεν ήθελα να πάω γιατί ένιωθα καλά...

Μετά από καμμία ώρα στο σπίτι, άρχισε να πρήζετε το γόνατο. Ότι και να κάναμε (πάγο, δέσιμο κτλ) αυτό συνέχιζε. Έφτασε στο σημείο να γίνει σαν μπάλα του μπάσκετ. Αφού ένιωθα το δέρμα να τσιτώνει και να κάνει ραγάδες με ένα φοβερό κάψιμο. Δεν μπορούσα να λυγίσω το πόδι και πόσο μάλλον να περπατήσω...Αυτό είταν...Έφυγα κατευθείαν για νοσοκομείο...

Τα αποτελέσματα. Θλάση και οίδημα στον γαστροκνήμιο, οίδημα στο γόνατο με ρίξη συνδέσμων και άσχημο κάψιμο στο χέρι...

Τώρα βρίσκομαι με το πόδι ψηλά και με πάγο και με ένα χέρι που με τυραννάει στο τσούξιμο. :bawl:

Η μηχανή υπέστη. Κάταγμα ζάντας (άχρηστη), μπροστινό λάστιχο άχρηστο, δεξί φέρινκ πάει για αλλαγή, στην μούρη έχει μία γρατζουνιά. Δεξιά μανέτα off και για κερασάκι τα κλίπονς έχουν πάρει λίγο...Πίκρα... :bawl:

--------------------------------------
Πληροφοριακά η μηχανή σύρθηκε 50 μέτρα, εγώ καμμιά 30αριά και ένας φίλος που είδε το πέσιμο ,μου είπε οτί στο συρσιμό μου χτύπησα δύο φορές σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Εγώ πάντως δεν το θυμάμαι..:eyepop:



Άντε με τις υγειές μας... :beer:


Προσοχή παιδιά και πάντα με foul εξοπλισμό...

idi
27/09/2006, 11:49
περαστικα φιλε μου... :(

Nostra
27/09/2006, 12:01
περαστικά :( :( :( :( ....


εκτός από εσένα (τραυματισμός) και τη μηχανή σου (οικονομικά έξοδα) ....

αναλογίσου τις συνέπειες (της "καφρίλας" σου, συ είπας) στην οικογένεια και στους οικείους σου, στο επάγγελμά σου, στο εισόδημά σου, στο κόστος (του κράτους) για την αποκατάσταση της υγείας σου κ.ά. ...

δε θέλω να παρεξηγηθώ και να γίνω γραφικός, ελπίζω να μη με "κράξετε" και αλλοιώσετε την πρόθεσή μου...

αλλά από την στιγμή που είσαι "καλά", ζωντανός και με το κεφάλι στη θέση του...

αναλογίσου όχι μόνο τη μηχανή και τον εαυτό σου αλλά και άλλες "παράπλευρες" απώλειες...

και πάλι ζητώ συγνώμη αλλά...

τα συλλυπητήρια και τα περαστικά δίνονται και παίρνονται καθημερινά...

με το "έκανα μαλακία και θα πληρώσω" συνηδειτοποιείς δημόσια το λάθος σου από τη μια αλλά από την άλλη μόλις, με το καλό, γίνεις καλά (εύχομαι γρήγορα και ανώδυνα) κάτσε και κατέγραψε και μοιράσου μαζί μας ...

τα έξοδα που θα έχεις κάνει, τις ψυχολογικές συνέπειες αυτού του ατυχήματος σε εσένα και στην οικογένειά σου, τις (χαμένες?) επαγγελματικές ευκαιρίες, τις χαμένες βόλτες/διασκεδάσεις/μικρές καθημερινές χαρές... γενικά δηλαδή γράψε μας για το aftermath

(εγώ λίγο-πολύ τα ξέρω... αλλά υπάρχει πολύς κόσμος στον οποί ο θα κάνει καλό να μάθει τα μετέπειτα)

και πάλι περαστικά, γρήγορη επάνοδο και κουράγιο σε αυτούς που θα σε φροντίζουν και θα τρέξουν για σένα....



:wave2:

ΥΓ: δε γράφω μόνο για σένα... το παρόν ποστ θα είναι τα περαστικά μου για όποιο ατύχημα (με ιδία ευθύνη του αναβάτη) αναφερθεί πλεόν στο φόρουμ :(

Tropeas
27/09/2006, 12:03
Γρήγορα περαστικά! :wave2:
όλα καλά τα σοβαρότερα τα γλύτωσες... ;)

LIBYKOS
27/09/2006, 12:10
Περαστικά φίλε μου και πάντα με προσοχή! ( Υπάρχουν και τα Μέγαρα )

dirtbird
27/09/2006, 12:14
Μην ξεχνάμε πάντως ότι και πιο χαλαρά να είχε φύγει ΠΑΛΙ θα φρενάριζε στα λαδόνερα -που εδώ που τα λέμε με οτιδήποτε διαφορετικό της μηδενικής κλίσης- είναι πάντα επικίνδυνα.
Η διαφορά ίσως να ήταν μικρότερες υλικές και σωματικές βλάβες.

Εγώ νομίζω ότι το ηθικό δίδαγμα δεν είναι -απαραίτητα- ότι δεν οδηγάμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Αυτό που πρέπει να μείνει είναι ότι τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν σε γνωστές διαδρομές (αποδεδειγμένο χρόνια τώρα) ΚΑΙ σε συνδυασμό με ελλιπή εκτίμηση της κατάστασης μας (...μετά από μια κοπιαστική μέρα...) και των συνθηκών (κομματάκι δύκολο στην προκειμένη).

Περαστικά και γρήγορα όρθιος
:wave2:

villy
27/09/2006, 12:16
:( :( :(

Περαστικά σου!

:wave2: :wave2: :wave2:

DimitrisXLV
27/09/2006, 12:39
Περαστικά και από εμένα.

Αυτά να μένουν μόνο στα σίδερα.

:(

Sabre
27/09/2006, 12:41
Περαστικά ι

Τα νερόλαδα είσαι σίγουρος ότι ήταν απο το ξυλουργείο που λές?
Εγκληματικό ακούγεται......


Ποτέ πιά ξανά εύχομαι.

oiko1979
27/09/2006, 13:15
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ....

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ <<ΚΑΦΡΙΖΟΥΜΕ>> ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΑΔΟΝΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ ΤΗ ΤΡΩΜΕ ΟΣΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΓΑΙΝΟΥΜΕ...

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΣΟΥΠΙΑΣΕΙ , ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΤΕ , ΣΕ ΣΚΟΥΠΙΔΟΖΟΥΜΟ...

ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΩΛΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...



:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

MIKE_16V
27/09/2006, 13:25
Περαστικα Γιαννακη !!!!!


Με το καλο να ξανακαβαλησεις το μηχανακι σου:beer: :beer: :beer: :beer:

cityfly
27/09/2006, 13:34
περαστικά


όσο για τα λαδόνερα που λέτε

ας μην αρχίσουμε τα αν γιατι δε γίνεται δουλειά

αφήστε που υπάρχει και το αντίθετο αν

αν πήγαινε πιο νορμάλ μπορεί να τα έβλεπε και να τα απεύφευγε

alximistis
27/09/2006, 15:45
Περαστικά ρε συ. Γρήγορα να γιάνουν οι πληγές...
α και που σαι... κανονικά λέω κανονικά και βάση του νόμου μπορεί να κάνεις θέμα στο ξυλουργείο... αν είναι απολύτως εξακριβωμένο ότι είναι από αυτόν...

LittleJohn
27/09/2006, 15:58
Τα λάδια είταν αποδεδειγμένα από το ξυλουργείο. Είδαμε ένα αυλάκι που περνούσε κάτω από την πόρτα του και κατέληγε στο σημείο που λίμναζαν...

Και σήμερα το πρωί κάποιος είχε ρίξει πριονίδι...Λίγο αργά το σκέφτηκαν...

------------------------------------

Το φταίξιμο είναι 50/50...Δεν αποποιούμαι την δικιά μου ευθύνη. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, αν πήγαινα νορμάλ θα είχα προσέξει τα λάδια στην μέση του δρόμου...


-------------------------------------
Ξαναπήγα στον ορθοπεδικό σήμερα (το γόνατο έχει γίνει μαύρο ) και μου είπε οτί έχω περιαρθροτικό αιμάτωμα και μάλλον έχω αίμα και μέσα στην άρθρωση και πιθανόν θα χρειαστούμε παρακέντηση. :sick:
Και χρόνο ανάρωσης από 25 μέρες εώς 1,5 μήνα...Καλά κρασιά δηλαδή... :sick:

-----------------------------------------------
Μερικά sec απερισκεψίας σε καθηλώνουν για ένα μήνα...

Kizoku
27/09/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Τα λάδια είταν αποδεδειγμένα από το ξυλουργείο. Είδαμε ένα αυλάκι που περνούσε κάτω από την πόρτα του και κατέληγε στο σημείο που λίμναζαν...
Και σήμερα το πρωί κάποιος είχε ρίξει πριονίδι...Λίγο αργά το σκέφτηκαν...
------------------------------------
Το φταίξιμο είναι 50/50...Δεν αποποιούμαι την δικιά μου ευθύνη. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, αν πήγαινα νορμάλ θα είχα προσέξει τα λάδια στην μέση του δρόμου...
-------------------------------------
Ξαναπήγα στον ορθοπεδικό σήμερα (το γόνατο έχει γίνει μαύρο ) και μου είπε οτί έχω περιαρθροτικό αιμάτωμα και μάλλον έχω αίμα και μέσα στην άρθρωση και πιθανόν θα χρειαστούμε παρακέντηση. :sick:
Και χρόνο ανάρωσης από 25 μέρες εώς 1,5 μήνα...Καλά κρασιά δηλαδή... :sick:
-----------------------------------------------
Μερικά sec απερισκεψίας σε καθηλώνουν για ένα μήνα...


Κατ' αρχήν περαστικά σου!

Έπρεπε να πας κατευθείαν νοσοκομείο ή σε ορθοπεδικό! Δεν παίζουν με αυτά!

Πριν πολλά χρόνια που είχα πάθει θλάση στο γόνατο πιο ελαφριάς μορφής από το δικό σου (μου είχε γυρίσει) πονούσα 2 μήνες μέχρι να δέσει τελείως μαζί και με πρήξιμο. :sick:


Όσο για το ατύχημα:
Με όσο λιγότερα πας τόσο μικρότερη ζημιά θα πάθεις. Από τη στιγμή που οδηγείς στη χώρα που λέγεται Ελλάδα, δεν έχεις την πολυτέλεια να τρέξεις χωρίς το άγχος να έχει λάδια ή λακούβα ο δρόμος ή να παραβιάσει κάποιος ή.............πολλά άλλα ακόμη!


Γερός γρήγορα εύχομαι!

:beer:

Ταξιδευτής
27/09/2006, 19:55
Οχι ρε γμτ μου.... Περαστικα βρε φιλαρακι, και αγυριστα.

Ομως, ειναι καλο να γινει αυτο το συμβαν αφορμη για μια συζητηση πανω στο θεμα που εθιξε ο Nostra: κατα ποσον αξιζει πραγματικα να κανουμε καφριλες (ολοι κανουμε), και ποσο μια πτωση απο κατι τετοιο κοστιζει μετεπειτα;

Αξιζουν 3 παντιες δηλαδη τα χρηματα, πονο, κοπο, χαμενες ευκαιριες κλπ που θα πληρωσουμε μετα;

Αφου ΞΕΡΟΥΜΕ ποσο κωλοδρομους εχουμε, ειδικα στην Αθηνα, που γινονται χειροτεροι απο τα πασης φυσεως ...ζουμια που τρεχουν απο καδους, σπιτια, βιοτεχνιες κλπ, που γινονται ΑΚΟΜΑ χειροτεροι απο τους μυριαδες ΚΑΦΡΟΥΣ οδηγους, τοτε ΓΙΑΤΙ να προκαλουμε την τυχη μας ετσι;

Ειναι ευχαριστηση τα παντιλικια, οντως, αλλα τελικα το ενδεχομενο κοστος τους ειναι τοσο τραγικα μεγαλο που δεν αξιζει τον κοπο ρε γμτ μου....

Πχ. Θα ηθελα να μαθω να σηκωνω την μηχανη σουζα, αλλα δεν το κανω (και μαλλον δεν προκειται) γιατι ξερω οτι το ενδεχομενο κοστος ειναι τεραστιο...

Μαλλον πρεπει να αξιολογησουμε αλλιως το τι κανουμε στους δρομους....

adam_tsouk
27/09/2006, 20:19
περαστικα φιλε...


:wave2:

GIXXERAKIAS
27/09/2006, 23:49
Περαστικα και γρηγορη ανωδυνη αναρρωση:wave2:

makis206
28/09/2006, 00:15
Γρήγορα περαστικά κι αγύριστα

:beer: :beer: :wave2:

H.A.Balafoutre
28/09/2006, 01:50
Κρίμα ρε γμτ, πολύ κρίμα αλλά έπρεπε να πας κατευθείαν στο νοσοκομείο. Καταγγελία δεν μπορείς να κάνεις για τους καθίκιδες? Είτε από ξυλουργείο είναι, είτε από γυράδικο:eyepop: γ@μησέτα είναι.

Να πάει και το παλιάμπελο και γρήγορα σιδερένιος.

zireous
28/09/2006, 05:30
Φίλε LittleJohn εγώ αφού σου ευχηθώ περαστικά και να μή σου ξανακάτσει, θα σε ρωτήσω τι αποκόμισες από αυτή τη τούμπα, σαν να λέμε εσύ τι θα προσέχεις από εδώ και πέρα λίγο περισσότερο -και κάποιοι (ηλίθιοι) κανόνες (που φτιάχνονται από στατιστικά) είναι για να τους σπάμε, έ;


Γιατί το να κάνεις κάνα παντιλίκι το βράδυ, κουρασμένος από τη δουλειά στην ευθεία εντάξει, αλλά το να μη δεις τη λαδίλα στην Αθήνα... Δεν είναι όπως κι εδώ που δεν έχει καθόλου κολώνες φωτισμού σε αρκετά χιλλιόμετρα, και παρόλα αυτά μόνο την αντανάκλαση των ματιών των αθώων ζώων έχουμε να μας προειδοποιεί ότι υπάρχουν -μη μπερδεύεσαι είναι πιο άδειοι οι δρόμοι όμως.

Ξανά περαστικά. :cool:

tati
28/09/2006, 08:17
περαστικά και απο εμενα και υπομονη για την αναρρωση.....


γενικώς δε μου αρεσει οταν πεφτει καποιος να αρχιζουμε τα επρεπε να κανεις αυτα....δεν επρεπε να κανεις εκεινα..........


ολοι μεσα μας ως αναβατες ξερουμε πολυ καλα τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανουμε κανονικά.

και το τελευταιο πραγμα που χρειαζεται καποιος που εχει πεσει ειναι να ακουει απο τον καθε ενα "τα πορισματα" που βγαινουν απο την πτωση. Ο ίδιος ξερει καλύτερα.........ο καθε ίδιος...

και παλι περαστικά σου και να εισαι οπως ειπα υπομονετικός με το γονατο ειδικα οταν αρχιζεις να το νιωθεις καλυτερα...μη το ζοριζεις..

να σαι καλα!!


:wave2: :wave2:

LittleJohn
28/09/2006, 09:31
Σας ευχαριστώ για τις ευχές...:wave2:


Νομίζω γενικά οτί με κάθε πτώση κάτι καλό αποκομίζουμε, όσον αφορά την οδηγική μας συμπεριφορά τουλάχιστον. Βέβαια το μαθαίνουμε με τον άσχημο τρόπο...

Από εκεί και πέρα, αυτό που εγώ έχω καταλήξει είναι οτί όσο και να προσέχεις, οι Ελληνικοί δρόμοι είναι πολύ απρόβλεπτοι για να πείς οτί δεν θα μου συμβεί κάτι ποτέ.
Απλώς αν αντί για 100 κμ.ω οδηγάς συνέχεια με 30, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες...Τώρα ποιός έχει SS ή οποιάδηποτε άλλη μεγάλη μηχανή και οδηγεί μόνο μεχρί 30?, θα έλεγα οτί είναι αστείο...

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε συνέχεια τα μάτια μας ανοιχτά, να οδηγούμε όσο μπορούμε σωστά και με σύνεση και το κυριότερο να φοράμε πάντα σωστό εξοπλισμό για να γλιτώνουμε τις σωματικές ζημιές...Τα πλαστικά και τα μέταλλα ,φτιάχνονται...

Alx 84
28/09/2006, 09:53
περαστικά σου.