PDA

View Full Version : Κιβωτιο Fazer FZ6: Πολυ θορυβωδες??



Dimitris76
27/09/2006, 16:25
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ 1 -> 2 (ΚΑΙ 3 ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ) ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ.

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ (ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ - ΤΟ ΕΧΟ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΤΟΡΑ) ΑΛΛΑ ΕΧΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ V-STROM ΚΑΙ TO KLE500 ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΣΥΧΕΣ (ΤΟΥ KLE ΕΙΔΙΚΑ ΣΑΝ ΒΟΥΤΥΡΟ)...

H.A.Balafoutre
27/09/2006, 17:12
Αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη σχεδίαση του σαζμάν στο Fazer σε σχέση με τα άλλα μοντέλα που ανέφερες, αλλά και με τα λάδια που χρησιμοποιείς.

Κι εμένα κάνει θόρυβο αλλά όχι τίποτα τραγικό και σίγουρα όχι ανησυχητικό, 23000χλμ, 1,5 χρόνο τώρα και πάμε για περισσότερα.

Καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις και πάντα όρθιος.
:beer:

Dimitris76
28/09/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη σχεδίαση του σαζμάν στο Fazer σε σχέση με τα άλλα μοντέλα που ανέφερες, αλλά και με τα λάδια που χρησιμοποιείς.

Κι εμένα κάνει θόρυβο αλλά όχι τίποτα τραγικό και σίγουρα όχι ανησυχητικό, 23000χλμ, 1,5 χρόνο τώρα και πάμε για περισσότερα.

Καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις και πάντα όρθιος.
:beer:

το λαδι του σασμαν λιπαινεται απο τις μηχανης σωστα?

της μαμας yamalube μου εβαλαν στα 1000 χλμ.

THEOD
28/09/2006, 12:20
ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες παράγουν ανατριχιαστικούς ήχους κατά το κούμπωμα της 1ης κατά κύριο λόγο και της 2ας λιγότερο...Βλέπεις οι μοτοσυκλέτες αντίθετα από τα αυτοκίνητα δεν διαθέτουν συγχρονιζέ κιβώτια...

Το Fazer ως γνήσιο Γιαμάχα ακούγεται κάτι παραπάνω από ότι τα άλλα...

Μην φοβάσαι να βάλεις ταχύτητα...Ο δισταγμός για το μήπως ακουστεί γκλάνκ, οδηγεί σε δυνατότερο γκλάνκ...
Ελάχιστο μπόσικο στην μανέτα του συμπλέκτη, καλά λιπασμένη και ρυθμισμένη αλυσίδα, καλά ρυθμισμένο ύψος λεβιέ ταχυτήτων (ανάλογα το πόδι σου και το παπούτσι), και αποφασιστικό πόδι, είναι οι τρόποι για να ακούγεται όσο το δυνατόν λιγότερο....
Με κάποια λάδια το πρόβλημα μπορεί να γίνεται λιγότερο εμφανές...
Ψάξε λίγο στο φόρουμ για εντυπώσεις χρηστών από διάφορα λάδια και δοκίμασέ τα στην επόμενη αλλαγή...:wave2:

Dimitris76
28/09/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΟΛΕΣ οι μοτοσυκλέτες παράγουν ανατριχιαστικούς ήχους κατά το κούμπωμα της 1ης κατά κύριο λόγο και της 2ας λιγότερο...Βλέπεις οι μοτοσυκλέτες αντίθετα από τα αυτοκίνητα δεν διαθέτουν συγχρονιζέ κιβώτια...

Το Fazer ως γνήσιο Γιαμάχα ακούγεται κάτι παραπάνω από ότι τα άλλα...

Μην φοβάσαι να βάλεις ταχύτητα...Ο δισταγμός για το μήπως ακουστεί γκλάνκ, οδηγεί σε δυνατότερο γκλάνκ...
Ελάχιστο μπόσικο στην μανέτα του συμπλέκτη, καλά λιπασμένη και ρυθμισμένη αλυσίδα, καλά ρυθμισμένο ύψος λεβιέ ταχυτήτων (ανάλογα το πόδι σου και το παπούτσι), και αποφασιστικό πόδι, είναι οι τρόποι για να ακούγεται όσο το δυνατόν λιγότερο....
Με κάποια λάδια το πρόβλημα μπορεί να γίνεται λιγότερο εμφανές...
Ψάξε λίγο στο φόρουμ για εντυπώσεις χρηστών από διάφορα λάδια και δοκίμασέ τα στην επόμενη αλλαγή...:wave2:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ - ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ...

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ FAZERΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΛΟΓΩ 4 ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ). ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 8-9 ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΑΓΡΙΕΥΕΙ ΛΙΓΟ :cool:

:wave2: