PDA

View Full Version : Gsxr 1000 K6 Black...sorry ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΠΛΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ



Σελίδες : [1] 2

nktR
28/09/2006, 14:28
-1 ΜOTO AKOMA. ΜΕΓΑΡΑ CIRQUIT.
Θα βάλω και φωτό.
Κρίμα για τον αναβάτη....:sad: ...κρίμα και για μένα που τελικά βγήκα αληθινός....κρίμα....:sad:

kawasaki ZX-12
28/09/2006, 15:22
ναι αλλα γιατι δε λες οτι το μηχανακι εφερε τουμπες????

οπως ειπε και καποιος αλλος τα μηχανακια αυτα φτιαχτηκαν να πηγαινουν γρηγορα οχι οτι αμα τα βροντας και κανουν κωλοτουμπες δεν θα παθαινουν τιποτα?

τωρα αν πεσεις με 30 χιλιομετρα και σπασει το πλαισιο σιγουρα κατι παιζει η να σου σπασει απο τα γκαζια αλλα οχι απο τετοιες τουμπες!!!!

KaTaNaS
28/09/2006, 15:24
πότε έγινε αυτό;


εχθες στο τρακ ντεϋ; :confused: :eyepop:



Θεέ και κύριε! :(

kawasaki ZX-12
28/09/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πότε έγινε αυτό;


εχθες στο τρακ ντεϋ; :confused: :eyepop:



Θεέ και κύριε! :(

ναι σταυρο ηταν εκει καποιοι φιλοι και ειδα και φωτογραφια
το πλαισιο εχει ανοιξει οπως κοβεις μια φρατζολα ψωμι με τα χερια!!!!!

(γαμω τα παραδειγματα ε???χαχαχχαχαχ)

kawasaki ZX-12
28/09/2006, 15:34
δες εδω!!!!!!!!!!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28580&perpage=15&pagenumber=2

nktR
28/09/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
ναι αλλα γιατι δε λες οτι το μηχανακι εφερε τουμπες????

οπως ειπε και καποιος αλλος τα μηχανακια αυτα φτιαχτηκαν να πηγαινουν γρηγορα οχι οτι αμα τα βροντας και κανουν κωλοτουμπες δεν θα παθαινουν τιποτα?

τωρα αν πεσεις με 30 χιλιομετρα και σπασει το πλαισιο σιγουρα κατι παιζει η να σου σπασει απο τα γκαζια αλλα οχι απο τετοιες τουμπες!!!!

βεβαίως. Εννοείται ότι ότι έπεσε και έφερε τούμπες.
και δές GSXR 750 01 με τούμπες γύρω από τον εαυτό του και πάνω κάτω (μπροστά-πίσω δηλ.)


θα σου κάνω copy αυτά που έχω γράψει για το 750 το κ6

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΩ ΓΙAΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ !!!!

όλα τα μοτό κόβουν πλαίσια αναλόγως τις συνθήκες πτώσης. Βέβαια από το 2004 και μετά έχει γίνει θέμα τρελό. 1ο κομμένο CBR 1000 RR από σούζα, φίλος μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο HONDA μαγαζί πελάτη του (τον κάλυψε η εγγύηση), 2ο YAMAHA R1 2005 ραγισμένο πλαίσιο από ψιλή πτώση low siding , 3o Kawasaki 10 από πτώση από tank slapping, 4ο gsxr 1000 k5 ραγισμένο πλαίσιο από πτώση και αντικατάσταση με νέο τύπου πλαίσιο με άλλες κολλήσεις και ενισχύσεις από το εργοστάσιο φυσικά (πριν από 7 μήνες από όχι επίσημο dealer αλλά από ανεξάρτητο εισαγωγέα που φέρνει μηχανές από Ολλανδία).
Δυστυχώς έχουν κάνει πολλές μαλακίες με τα πλαίσια και είναι αδικαιολόγητο για μένα άπό κάποιο ζόρισμα στη μηχανή είτε και σούζα να ραγίζει ή να κόβονται κολλήσεις από πλαίσια.

Έχω μαζέψει εδώ και 2 χρόνια τα λεφτά για το Κ5 και επειδή πάντα περιμένω να δω πρώτα τι παίζεται με το μοντέλο (αφήνοντας ένα διάστημα 8 μηνών για να δω τυχόν προβλήματα) αρχίζουν οι ιστορίες των πλαισίων και λέω : ωραία δεν πάω για το Κ5 να δώ για το R1 διαβάζω βλέπω=φούτσα και από εκεί οπ λέω δεν πάμε καλά και αρχίζω και μουρλαίνομαι, οκ να δώ και για το RR ρωτάω το φίλο το μηχανικό και μου λέει : οκ μοτό αλλά για τη χρήση που κάνεις εσύ (πίστες κλπ λαλακίες) και αφού τον πιέζω και τον ρωτάω για το πλαίσιο μου λέει έχει παίξει ένα κομμένο στο μαγαζί μας.
Και βλέπω μοτό προηγούμενης γενιάς 2001 GSXR 1000 να φέρνει 2 κολοτούμπες πάνω κάτω και 3 γύρω από τον εαυτό του και λέω πάει τα έσπασε όλα τα πάντα και τι είχε πάθει ? από σοβαρές ζημιές ένα κομμένο σε κόλληση υποπλαίσιο (επειδή χτυπούσε σε κάθε περιστροφή και από το στράβωμα του υποπλαισίου καποια στιγμή κόπηκε η κόλληση, τότε κατάλαβα γιατί στα αγωνιστικά κόβανε τα υποπλαίσια μετά από τη σέλα του οδηγού) και μια ζάντα πίσω φανοστάτη κλπ. (ακολουθεί φωτό)
Οπότε κατέληξα να παραμείνω στο μοτό μου (GSXR 750 '03) χωρίς ποτέ να με απασχολούσε η αλλαγή του γιατί δεν είχα το παραμικρό παράπονο από αυτό και ίσα - ίσα μπορώ να πώ ότι με καλύπτει παντού ακόμα και σε σχέση με τα χιλιάρια. Κάθε φορά που γυρίζω από βόλτα πραγματικά το ευχαριστώ για αυτά που μου δίνει !!!!

και καταλήγω σε σχέση με την προηγούμενη ΤΣΑΝΤΙΛΑ μου για να το κλείσουμε το θέμα:
Ε, άντε gamo τις εταιρίες σας (μετά από το 2004) τα μηχανάκια σας και την ΠΑΘΗΤΙΚΗ malakia που περνάτε ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ?

Ξενερώνετε τον αναβάτη και μπαίνουν "σκιές", "ίσως" και μήπως στην εμπιστοσύνη του αναβάτη ως προς τα μοτό .....θα πάρω μοτό που θα γουστάρω να το πηγαίνω γρήγορα/αργά, στριφτερά/ίσια, σούζες/endo όπως να είναι τεσπα ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ? Ε, τότε δώστο μου στη τιμή του Κινέζικου για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω από πρίν.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΞΕΝΕΡΟΠΟΥΛΟΙ?


*θα το μεταφράσω και θα τους το στείλω (όχι θα κάτσω να σκάσω μόνος μου)
το μπαλάκι σε αυτούς που πρέπει
στη δουλειά μου έχω μάθει να λειτουργώ υπεύθυνα και χωρίς να έχω σχέση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . ΑΥΤΟΙ ?

Δύο χρόνια πάνε να με σκάσουν . ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
άντε με τους καστανάδες


63475

nktR
28/09/2006, 15:45
υποπλαίσιο αυτή ήταν η ζημιά
έχει διαφορά το πλαίσιο από το υποπλαίσιο και στην τελική το υποπλαίσιο είναι φυσιολογικό το πλαίσιο όμως.....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!:sad:


63476

kawasaki ZX-12
28/09/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
βεβαίως. Εννοείται ότι ότι έπεσε και έφερε τούμπες.
και δές GSXR 750 01 με τούμπες γύρω από τον εαυτό του και πάνω κάτω (μπροστά-πίσω δηλ.)


θα σου κάνω copy αυτά που έχω γράψει για το 750 το κ6

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΩ ΓΙAΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ !!!!

όλα τα μοτό κόβουν πλαίσια αναλόγως τις συνθήκες πτώσης. Βέβαια από το 2004 και μετά έχει γίνει θέμα τρελό. 1ο κομμένο CBR 1000 RR από σούζα, φίλος μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο HONDA μαγαζί πελάτη του (τον κάλυψε η εγγύηση), 2ο YAMAHA R1 2005 ραγισμένο πλαίσιο από ψιλή πτώση low siding , 3o Kawasaki 10 από πτώση από tank slapping, 4ο gsxr 1000 k5 ραγισμένο πλαίσιο από πτώση και αντικατάσταση με νέο τύπου πλαίσιο με άλλες κολλήσεις και ενισχύσεις από το εργοστάσιο φυσικά (πριν από 7 μήνες από όχι επίσημο dealer αλλά από ανεξάρτητο εισαγωγέα που φέρνει μηχανές από Ολλανδία).
Δυστυχώς έχουν κάνει πολλές μαλακίες με τα πλαίσια και είναι αδικαιολόγητο για μένα άπό κάποιο ζόρισμα στη μηχανή είτε και σούζα να ραγίζει ή να κόβονται κολλήσεις από πλαίσια.

Έχω μαζέψει εδώ και 2 χρόνια τα λεφτά για το Κ5 και επειδή πάντα περιμένω να δω πρώτα τι παίζεται με το μοντέλο (αφήνοντας ένα διάστημα 8 μηνών για να δω τυχόν προβλήματα) αρχίζουν οι ιστορίες των πλαισίων και λέω : ωραία δεν πάω για το Κ5 να δώ για το R1 διαβάζω βλέπω=φούτσα και από εκεί οπ λέω δεν πάμε καλά και αρχίζω και μουρλαίνομαι, οκ να δώ και για το RR ρωτάω το φίλο το μηχανικό και μου λέει : οκ μοτό αλλά για τη χρήση που κάνεις εσύ (πίστες κλπ λαλακίες) και αφού τον πιέζω και τον ρωτάω για το πλαίσιο μου λέει έχει παίξει ένα κομμένο στο μαγαζί μας.
Και βλέπω μοτό προηγούμενης γενιάς 2001 GSXR 1000 να φέρνει 2 κολοτούμπες πάνω κάτω και 3 γύρω από τον εαυτό του και λέω πάει τα έσπασε όλα τα πάντα και τι είχε πάθει ? από σοβαρές ζημιές ένα κομμένο σε κόλληση υποπλαίσιο (επειδή χτυπούσε σε κάθε περιστροφή και από το στράβωμα του υποπλαισίου καποια στιγμή κόπηκε η κόλληση, τότε κατάλαβα γιατί στα αγωνιστικά κόβανε τα υποπλαίσια μετά από τη σέλα του οδηγού) και μια ζάντα πίσω φανοστάτη κλπ. (ακολουθεί φωτό)
Οπότε κατέληξα να παραμείνω στο μοτό μου (GSXR 750 '03) χωρίς ποτέ να με απασχολούσε η αλλαγή του γιατί δεν είχα το παραμικρό παράπονο από αυτό και ίσα - ίσα μπορώ να πώ ότι με καλύπτει παντού ακόμα και σε σχέση με τα χιλιάρια. Κάθε φορά που γυρίζω από βόλτα πραγματικά το ευχαριστώ για αυτά που μου δίνει !!!!

και καταλήγω σε σχέση με την προηγούμενη ΤΣΑΝΤΙΛΑ μου για να το κλείσουμε το θέμα:
Ε, άντε gamo τις εταιρίες σας (μετά από το 2004) τα μηχανάκια σας και την ΠΑΘΗΤΙΚΗ malakia που περνάτε ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ?

Ξενερώνετε τον αναβάτη και μπαίνουν "σκιές", "ίσως" και μήπως στην εμπιστοσύνη του αναβάτη ως προς τα μοτό .....θα πάρω μοτό που θα γουστάρω να το πηγαίνω γρήγορα/αργά, στριφτερά/ίσια, σούζες/endo όπως να είναι τεσπα ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ? Ε, τότε δώστο μου στη τιμή του Κινέζικου για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω από πρίν.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΞΕΝΕΡΟΠΟΥΛΟΙ?


*θα το μεταφράσω και θα τους το στείλω (όχι θα κάτσω να σκάσω μόνος μου)
το μπαλάκι σε αυτούς που πρέπει
στη δουλειά μου έχω μάθει να λειτουργώ υπεύθυνα και χωρίς να έχω σχέση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . ΑΥΤΟΙ ?

Δύο χρόνια πάνε να με σκάσουν . ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
άντε με τους καστανάδες

+1000 σε ολα αυτα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!

εγω το 2004 εφερα κολοτουμπες με το 636 που ειχα στην επιδαυρο!!!!
το μηχανακι συρθηκε αρκετα αφου πρωτα χτυπησε στα βραχια
σου λεω λοιπον οτι δεν επαθε τιποτα το πλασιο μονο το μπροστινο αλλαχτηκε και ολα τα πλαστικα!!!!!

ζημια μεγαλη δεν λεω αλλα οχι να παει η μηχανη για πεταμα!!!!!

τωρα μπορουμε να πουμε οτι ειναι και λιγο τυχη !!!!!!!!
πως θα βαρεσει ,που ,με ποσα και παει λεγοντας.............

zephyr1
28/09/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
βεβαίως. Εννοείται ότι ότι έπεσε και έφερε τούμπες.
και δές GSXR 750 01 με τούμπες γύρω από τον εαυτό του και πάνω κάτω (μπροστά-πίσω δηλ.)


θα σου κάνω copy αυτά που έχω γράψει για το 750 το κ6

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΩ ΓΙAΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ !!!!

όλα τα μοτό κόβουν πλαίσια αναλόγως τις συνθήκες πτώσης. Βέβαια από το 2004 και μετά έχει γίνει θέμα τρελό. 1ο κομμένο CBR 1000 RR από σούζα, φίλος μηχανικός σε εξουσιοδοτημένο HONDA μαγαζί πελάτη του (τον κάλυψε η εγγύηση), 2ο YAMAHA R1 2005 ραγισμένο πλαίσιο από ψιλή πτώση low siding , 3o Kawasaki 10 από πτώση από tank slapping, 4ο gsxr 1000 k5 ραγισμένο πλαίσιο από πτώση και αντικατάσταση με νέο τύπου πλαίσιο με άλλες κολλήσεις και ενισχύσεις από το εργοστάσιο φυσικά (πριν από 7 μήνες από όχι επίσημο dealer αλλά από ανεξάρτητο εισαγωγέα που φέρνει μηχανές από Ολλανδία).
Δυστυχώς έχουν κάνει πολλές μαλακίες με τα πλαίσια και είναι αδικαιολόγητο για μένα άπό κάποιο ζόρισμα στη μηχανή είτε και σούζα να ραγίζει ή να κόβονται κολλήσεις από πλαίσια.

Έχω μαζέψει εδώ και 2 χρόνια τα λεφτά για το Κ5 και επειδή πάντα περιμένω να δω πρώτα τι παίζεται με το μοντέλο (αφήνοντας ένα διάστημα 8 μηνών για να δω τυχόν προβλήματα) αρχίζουν οι ιστορίες των πλαισίων και λέω : ωραία δεν πάω για το Κ5 να δώ για το R1 διαβάζω βλέπω=φούτσα και από εκεί οπ λέω δεν πάμε καλά και αρχίζω και μουρλαίνομαι, οκ να δώ και για το RR ρωτάω το φίλο το μηχανικό και μου λέει : οκ μοτό αλλά για τη χρήση που κάνεις εσύ (πίστες κλπ λαλακίες) και αφού τον πιέζω και τον ρωτάω για το πλαίσιο μου λέει έχει παίξει ένα κομμένο στο μαγαζί μας.
Και βλέπω μοτό προηγούμενης γενιάς 2001 GSXR 1000 να φέρνει 2 κολοτούμπες πάνω κάτω και 3 γύρω από τον εαυτό του και λέω πάει τα έσπασε όλα τα πάντα και τι είχε πάθει ? από σοβαρές ζημιές ένα κομμένο σε κόλληση υποπλαίσιο (επειδή χτυπούσε σε κάθε περιστροφή και από το στράβωμα του υποπλαισίου καποια στιγμή κόπηκε η κόλληση, τότε κατάλαβα γιατί στα αγωνιστικά κόβανε τα υποπλαίσια μετά από τη σέλα του οδηγού) και μια ζάντα πίσω φανοστάτη κλπ. (ακολουθεί φωτό)
Οπότε κατέληξα να παραμείνω στο μοτό μου (GSXR 750 '03) χωρίς ποτέ να με απασχολούσε η αλλαγή του γιατί δεν είχα το παραμικρό παράπονο από αυτό και ίσα - ίσα μπορώ να πώ ότι με καλύπτει παντού ακόμα και σε σχέση με τα χιλιάρια. Κάθε φορά που γυρίζω από βόλτα πραγματικά το ευχαριστώ για αυτά που μου δίνει !!!!

και καταλήγω σε σχέση με την προηγούμενη ΤΣΑΝΤΙΛΑ μου για να το κλείσουμε το θέμα:
Ε, άντε gamo τις εταιρίες σας (μετά από το 2004) τα μηχανάκια σας και την ΠΑΘΗΤΙΚΗ malakia που περνάτε ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ?

Ξενερώνετε τον αναβάτη και μπαίνουν "σκιές", "ίσως" και μήπως στην εμπιστοσύνη του αναβάτη ως προς τα μοτό .....θα πάρω μοτό που θα γουστάρω να το πηγαίνω γρήγορα/αργά, στριφτερά/ίσια, σούζες/endo όπως να είναι τεσπα ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ? Ε, τότε δώστο μου στη τιμή του Κινέζικου για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω από πρίν.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΞΕΝΕΡΟΠΟΥΛΟΙ?


*θα το μεταφράσω και θα τους το στείλω (όχι θα κάτσω να σκάσω μόνος μου)
το μπαλάκι σε αυτούς που πρέπει
στη δουλειά μου έχω μάθει να λειτουργώ υπεύθυνα και χωρίς να έχω σχέση με την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ . ΑΥΤΟΙ ?

Δύο χρόνια πάνε να με σκάσουν . ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
άντε με τους καστανάδες

:a23: :a23: :a013: :beer:

nktR
28/09/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki ZX-12
+1000 σε ολα αυτα που λες συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!

εγω το 2004 εφερα κολοτουμπες με το 636 που ειχα στην επιδαυρο!!!!
το μηχανακι συρθηκε αρκετα αφου πρωτα χτυπησε στα βραχια
σου λεω λοιπον οτι δεν επαθε τιποτα το πλασιο μονο το μπροστινο αλλαχτηκε και ολα τα πλαστικα!!!!!

ζημια μεγαλη δεν λεω αλλα οχι να παει η μηχανη για πεταμα!!!!!

τωρα μπορουμε να πουμε οτι ειναι και λιγο τυχη !!!!!!!!
πως θα βαρεσει ,που ,με ποσα και παει λεγοντας.............

σωστά, είδες και εσύ το ίδιο λές και εννοείται ότι έχει σχέση με το πως έπεσε η μηχανή αλλά είναι ΤΥΧΑΙΑ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ?:sick:

και να ήθελα να το πιστέψω, που τρελαίνομαι για Suzuki και συγκεκριμένα κ5-κ6, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ και δεν ψωνίζω.
Πρέπει να το πάρουμε όλοι χαμπάρι και μην ψωνίζουμε κάτι όταν δεν αξίζει. Μόνο όταν δεν θα έχουν πωλήσεις θα ενδιαφερθούν για βασικές βελτιώσεις και δη βελτιώσεις ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.:sun:

Φιλαλήθης
28/09/2006, 16:44
Απ'ότι φαίνεται, στα παλιότερα μηχανάκια, υπήρχαν διάφορα σκατουλάκια τριγύρω που σε σύγκρουση της μοτοσυκλέτας απορροφούσαν κινητική ενέργεια. Στα τελευταία μοτόρια, αυτά τα σκατουλάκια είναι ελαφρύτερα λιγότερα κτλ με αποτέλεσμα το πλαίσιο να τρώει όλη την καταπόνηση. ΣΥΝ ότι είναι ελαφρύτερα τα καινούρια πλαίσια κτλ.

μια πιθανή εξήγηση δίνω.

PSYCHOPAN
28/09/2006, 17:07
Γενικα συμφωνω σε ολα τα παραδειγματα & γα**σταβριδια !!! ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ !!
βγαζουν τωρα το CBR 600 RR ---- 155 Kg !!

ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ????? ΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 155 ΚΙΛΑ ???

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : TO K5 AN ΔΕΙΤΕ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ !!
CHECK IT !!!

stako
28/09/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : TO K5 AN ΔΕΙΤΕ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ !!
CHECK IT !!!

Όντως................:sick:

THEOD
28/09/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Μόνο όταν δεν θα έχουν πωλήσεις θα ενδιαφερθούν για βασικές βελτιώσεις και δη βελτιώσεις ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.:sun:

Τα κομμένα μετά από πτώση (έστω και μικρή) πλαίσια δεν είναι θέμα ασφάλειας.
Είναι θέμα επισκευασιμότητας ΜΕΤΑ το ατύχημα, άρα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ...

nktR
28/09/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τα κομμένα μετά από πτώση (έστω και μικρή) πλαίσια δεν είναι θέμα ασφάλειας.
Είναι θέμα επισκευασιμότητας ΜΕΤΑ το ατύχημα, άρα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ...

όχι εννοώ βελτιώσεις για την ασφάλεια τού αναβάτη:sun:

nktR
28/09/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
Γενικα συμφωνω σε ολα τα παραδειγματα & γα**σταβριδια !!! ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ !!
βγαζουν τωρα το CBR 600 RR ---- 155 Kg !!

ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ????? ΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 155 ΚΙΛΑ ???

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : TO K5 AN ΔΕΙΤΕ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ !!
CHECK IT !!!

όπως και

1


63489

nktR
28/09/2006, 18:57
2


63490

nktR
28/09/2006, 19:00
3


63491

nktR
28/09/2006, 19:01
4


63492

nktR
28/09/2006, 19:02
5


63493

nktR
28/09/2006, 19:03
:sad:

nktR
28/09/2006, 19:04
6 τελευταία


63495

Φιλαλήθης
28/09/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
ΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 155 ΚΙΛΑ ???

Τί "τί να κρατήσει" ; Το μηχανάκι μια χαρά θα πάει και με 155 κιλά. Ποιά είναι ακριβώς η απορία σου; Αν ένα πλαίσιο θα αντέξει όταν η μοτοσυκλέτα ζυγίζει 155 κιλά; Καλύτερα δεν είναι για το πλαίσιο η μοτοσυκλέτα να ζυγίζει λιγότερο; Το βάρος της μοτοσυκλέτας δε νομίζω πως παίζει κανένα ρόλο στη συμπεριφορά του πλαισίου υπό καταπόνηση. Από τη στιγμή που γίνει σύγκρουση, all bets are off, που λένε και στη μολβανία. Οτιδήποτε μπορεί να σπάσει.

Πόσα πλαίσια έχουνε σπάσει, μέχρι τώρα, που να σπάσανε χωρίς σύγκρουση; (σούζες έντο αποκλείονται, επίσης.)

THEOD
28/09/2006, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Τί "τί να κρατήσει" ; Το μηχανάκι μια χαρά θα πάει και με 155 κιλά. Ποιά είναι ακριβώς η απορία σου; Αν ένα πλαίσιο θα αντέξει όταν η μοτοσυκλέτα ζυγίζει 155 κιλά; Καλύτερα δεν είναι για το πλαίσιο η μοτοσυκλέτα να ζυγίζει λιγότερο;


ΛΑΘΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ....

Το θέμα ΔΕΝ είναι αν μια ελαφρότερη μοτοσυκλέτα καταπονεί λιγότερο το πλαίσιο σε μια ενδεχόμενη πτώση....Αυτό ΕΙΝΑΙ δεδομένο έστω και αν δεν παίζει σοβαρό λόγο...

Το θέμα είναι ότι ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ (ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ...) ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ...

Φιλαλήθης
28/09/2006, 20:40
Που, ακριβώς, είναι ο ΛΑΘΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ; Εγώ δεν είπα τίποτα, παρά μόνο ότι για το πλαίσιο είναι καλύτερα μια ελαφρύτερη (στο σύνολο) μηχανή (και συμφώνησες). Τα υπόλοιπα είναι ερωτήσεις για να διευκρινήσεις εσύ τι λες... πώς γίνεται να κάνω λάθος συλλογισμό, όταν σε ρωτάω να διευκρινίσεις τι λες;

zephyr1
28/09/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Που, ακριβώς, είναι ο ΛΑΘΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ; Εγώ δεν είπα τίποτα, παρά μόνο ότι για το πλαίσιο είναι καλύτερα μια ελαφρύτερη (στο σύνολο) μηχανή (και συμφώνησες). Τα υπόλοιπα είναι ερωτήσεις για να διευκρινήσεις εσύ τι λες... πώς γίνεται να κάνω λάθος συλλογισμό, όταν σε ρωτάω να διευκρινίσεις τι λες;

Καλα εσυ ολες της συζητησεις ιδιες τις κανεις.:mad:

Αμαν πια.:alien:

THEOD
28/09/2006, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Που, ακριβώς, είναι ο ΛΑΘΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ; Εγώ δεν είπα τίποτα, παρά μόνο ότι για το πλαίσιο είναι καλύτερα μια ελαφρύτερη (στο σύνολο) μηχανή (και συμφώνησες). Τα υπόλοιπα είναι ερωτήσεις για να διευκρινήσεις εσύ τι λες... πώς γίνεται να κάνω λάθος συλλογισμό, όταν σε ρωτάω να διευκρινίσεις τι λες;

φίλε..βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα...

Έγραψες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ζυγίζει μια μοτοσυκλέττα 155 κιλά γιατί όσο ελαφρύτερη είναι, τόσο καταπονεί λιγότερο το πλαίσιο

Και απλά σου επισημαίνω ότι ξεκινάς από ΛΑΘΟΣ ΒΑΣΗ...
Γιατί για να φτάσει η μοτοσυκλέττα να ζυγίζει 155 κιλά έχει γίνει ΜΕΓΑΛΗ οικονομία βάρους πρωταρχικά από το πλαίσιο...Να το χέσω λοιπόν μετά αν εξ' αιτίας του χαμηλού βαρους της το καταπονεί λιγότερο...
Το αδύνατο πλαίσιο θα σπάσει μετά από πτώση (βοηθούμενο και από την μηδενική ελαστικότητα του υλικου) είτε η μοτοσυκλέττα ζυγίζει 155 κιλά είτε 180, ενώ αντίστροφα αν είναι ισχυρό και στιβαρά σχεδιασμένο θα αντέξει, άσχετα αν η μοτοσυκλέττα ζυγίζει 155 ή 180 κιλά...Απλό είναι....

Τώρα τι δεν κατάλαβες και τι θέλεις να πείς δεν γνωρίζω...

postman
28/09/2006, 21:54
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΤΗΣ SUZUKI .EΙΧΑ ΕΝΑ DR650SE ΠΟΥ ΡΑΓΙΣΕ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ .Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΛΗΞΗ Η ΕΓΓΥΗΣΗ .ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΑΛΛΑ 8 DR650SE ΜΕ ΡΑΓΙΣΜΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ . ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ SUZUKI ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ .

Φιλαλήθης
28/09/2006, 22:11
Προσπερνώ προσωπικές επιθέσεις (μτφ: ζεφιρ, χέσε με).

Τα μηχανάκια δε σπάνε, άμα δε τα χτυπήσεις. Που είναι τα μηχανάκια που σπάσανε, ενώ κάποιος τα οδηγούσε κανονικά;

το DR του postman, όπως είπε και ο ίδιος, είχε κατασκευαστικό λάθος, και του το αλλάξανε.

AFTER
28/09/2006, 22:57
Στοιχημα οτι σε λιγο καιρο ολοι θα εχουν σιδερενια πλαισια με σωληνες πολυ μικρης διατομης(οπως ducati)

el_hymador
28/09/2006, 23:14
Μηπως παιζει ρολο η υπερβολικη ακαμψια των σημερινων πλαισιων? Παλιοτερα θυμαμε μοτοσυκλετες να στραβωνουν πλαισια , οχι να τα σπανε...
Τα σημερινα πλαισια ειναι φτιαγμενα ωστε να ''σηκωνουν'' τις δυναμεις που αναπτυσονται στα ss και στην οδηγηση αυτων , αλλα σιγουρα στο μυαλο των σχεδιαστων τους δεν ηταν να τα φτιαξουν ωστε να αντεχουν και στις στουκες....ποσο μαλλον περισσοτερο οταν στον αγωνα για μικροτερο βαρος τα υλικα ειναι ακριβως στο οριο .... αλλο πραγμα η ακαμψια (σε συγκεκριμενη εφαρμογη δυναμεων) και αλλο η αντοχη σε γενικη και βιαιη καταπονηση (πτωσεις...)

Με συγκεκριμενες διατομες , σχεδιασμο , ραφες , υλικα και κολησεις δημιουργουν πλασια παναλαφρα που παρουσιαζουν εξαιρετικα χαρακτηριστικα στις στρεπτικες(και οποιες αλλες) δυναμεις προκυπτουν στην γρηγορη οδηγηση.... αλλα δυστυχως καταρεουν οταν εφαρμοσθουν αλλες δυναμεις , πραγμα το οποιο ειναι απολυτα φυσιολογικο...

stavrogin
28/09/2006, 23:51
Κι εγω πιστευω οτι φταιει η ακαμψια.Οτι δε παραμορφωνεται,σπαει.

Φιλαλήθης
29/09/2006, 00:25
Περίεργο. Ακόμα κυνηγάνε την απόλυτη ακαμψία; Τελευταία δε βρήκανε ότι χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ευκαμψία;

η yamaha δεν έκανε κάτι πειράματα στην m1 για ελεγχόμενη κάμψη του πλαισίου;

... λες γι'αυτό τα r1 να μη σπάνε; χα...

H.A.Balafoutre
29/09/2006, 00:42
Μάλλον έχουν φτάσει στα όριά τους τα Suzuki GSXR K5 & 6 στην μάχη για το απόλυτο SS της αγοράς.

Η εταιρεία θα πρέπει να διαλέξει αγώνες ή χρήση δρόμου, με ότι αυτό συνεπάγεται για το τι και πως θα πρέπει να είναι σε θέση να αντέξει η μηχανή καθημερινά από τον αναβάτη-πελάτη.

THEOD
29/09/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης


Τα μηχανάκια δε σπάνε, άμα δε τα χτυπήσεις. Που είναι τα μηχανάκια που σπάσανε, ενώ κάποιος τα οδηγούσε κανονικά;




Ο.Κ. Δεν σπάνε στην κανονική χρήση....Και λογικό και αναμενόμενο είναι να σπάσουν σε μια δυνατή πτώση-τρακάρισμα που το μηχανάκι θα σκάσει σε τοίχο ή θα φέρει 5 τούμπες...

Όταν όμως έχεις σκάσει 10+ χιλιάρικα για ένα μηχανάκι και σε μια απλή-μικρή πτώση από ένα γλύστρημα που κανονικά θα περίμενες να βρεθείς μόνο με ζημιές στα πλαστικά, βρεθείς ξαφνικά με κομμένο πλαίσιο, αυτό για σένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ???

Αυτό εννοούμε τόση ώρα και αρνείσαι να το καταλάβεις...

zephyr1
29/09/2006, 15:47
Εγω να χεσω τωρα η οχι?:rolleyes:

gcrook
29/09/2006, 16:01
Προφανως η συγκεκριμενη διαταξη/κατασκευη πλαισιου βγηκε προβληματικη στην Σουζουκι, απο την αποψη οτι οταν η μηχανη βρεθει κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες (πχ οταν χτυπησει το μπροστινο με συγκεκριμενο τροπο) , ολη αυτη η δυναμη μεταφερεται στο πιο ασθενες σημειο του πλαισιου, το οποιο για καποιο λογο αδυνατει να απορροφησει την δυναμη της κρουσης.

Αλλωστε μην ξεχναμε οτι τα στρεπτικα φορτια που δεχονται τα πλαισια των SS, σε συνδυασμο με την τεραστια πλεον δυναμη του κινητηρα καταπονουν το πλαισιο αφανταστα, αρα αν υπηρχε σοβαρο προβλημα θα ειχαμε σιγουρα ραγισμενα πλαισια απο χρηση δρομου η πιστας και μονο.

Ειναι καθαρα θεμα συγκυριων, αλλιως τοσο ρημαδια που εχουν πουληθει θα διαβαζαμε κθε μερα για δεκαδες σπασμενα τζιξερια.

Απο κει και περα ο καθε αγοραστης ας κανει τα κουμαντα του δεδομενου του οτι κατανοει οτι αγοραζει μηχανη για χρηση πιστας, οποτε η ενδεχομενη πτωση θα ειναι το λιγοτερο που θα τον απασχολησει.

Αλλιως υπαρχουν και στρητακια που κανουν 100 τουμπες και δεν σπανε...(ειναι σιγουρο ομως αυτο; )

nktR
29/09/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης


Τα μηχανάκια δε σπάνε, άμα δε τα χτυπήσεις. Που είναι τα μηχανάκια που σπάσανε, ενώ κάποιος τα οδηγούσε κανονικά;
.

καλησπέρα. τι εννοείς κανονικά ? σούζες επιτρέπονται ?
εάν ναί τότε σου λέω ότι έχει κοπεί ένα Ελλάδα για αυτό που έχω γράψει παραπάνω :wave2:

nktR
29/09/2006, 16:20
ΕΔΩ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ EMAIL ΑΠΟ ΤH SUZUKI ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ....ΡΔΕΛΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ MAIL ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΕΙ ΚΟΣΜΑΚΗΣ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ :beer:

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ?

----- Original Message -----
From: "SUZUKI Bike Mail Magazine" <m@suzuki.co.jp>
To: <nkt@teledomenet.gr>
Sent: Friday, September 29, 2006 5:12 PM
Subject: 「SUZUKI Bike Mail Magazine」 Vol.12
┏━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┓
>               スズキのバイクメルマガ
>          [SUZUKI Bike Mail Magazine] Vol.12
>
>                 ~ 特集 ~
>      ■「バンディット1200/S 油冷ファイナルエディション」 ■
>                ABS装備で登場!
>  ┗━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━┛
>                         編集 スズキ株式会社   
>                            二輪企画グループ 
>                         発行 2006 年 9 月 30 日
>    ──────────────────────────────────
>     このメールは[SUZUKI Bike Mail Magazine]にご登録いただいた方に
>     お送りしています。購読の解除および、      
>     登録メールアドレスの変更は以下のホームページで受け付けています。
>     http://www1.suzuki.co.jp/motor/mail/index.html
 
>  ■NIKOLAOS T. 様■MotoGP
>
>   ━━━━━━━━━━━━━━━━━━
>    1.新商品情報
>   ━━━━━━━━━━━━━━━━━━
>
>   ◆バンディット1200/S 油冷ファイナルエディション
>    ABS装備で登場!
>    http://www1.suzuki.co.jp/motor/bandit_final/index.html
>
>    1985年のGSX-R750に始まったスズキ伝統の油冷エンジン。
>   >
>    【バンディット1200S 油冷ファイナルエディション】
>    メーカー希望小売価格 : 車両本体価格   ¥945,000
>                消費税抜き価格  ¥900,000
>
>    【バンディット1200 油冷ファイナルエディション】
>    メーカー希望小売価格 : 車両本体価格   ¥913,500
>                消費税抜き価格  ¥870,000    http://www1.suzuki.co.jp/motor/sports/wgp/2006/rd15_2.html

>    ○油冷ファイナルエディション スペシャルページ
>     The Racing Days of Air/Oil Cooled Engines
>          ~Tuned by Yoshimura~
9:00 ~ 12:00、13:00 ~ 17:00
>
> >     http://www1.suzuki.co.jp/motor/
>
>     (c) SUZUKI MOTOR CORPORATION  All rights reserved.

gcrook
29/09/2006, 16:37
Θα ηθελα να συμπληρωσω κατι συμφωνα με την λογικη και τις λιγες γνωσεις μου σχετικα με τα πλαισια των μοτο.

Τα πλαισια των SS κατασκευαζονται υστερα απο πολυδαπανες ερευνες και με πολυ αυστηρες προδιαγραφες απο τον κατασκευαστη.

Ακομα και πλαισια που θεωρουνται "ακαμπτα" εχουν μελετηθει ετσι ωστε να υπαρχουν ελεγχομενες στρεβλωσεις κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες.

Τα SS φτιαχνονται για να ειναι σταθερα, γρηγορα και οσον το δυνατον προβλεψιμα κατα την διαρκεια που βρισκονται πλαγιασμενα σε μια πιστα και το γκαζι ανοιγει.
Εκει επεμβαινει η τεχνολογια των πλαισιων, και η στρεβλωση η η μη στρεβλωση αυτων εξαρταται απο το πως θελει ο κατασκευαστης να συμπεριφερεται το πλαισιο ΚΥΡΙΩΣ κατα την διαδικασια αυτη.

Το ιδιο συμβαινει και στο φρεναρισμα ειτε υπο κλιση ειτε στην ευθεια, καθως και στο ανοιγμα του γκαζιου κατω απο διαφορες συνθηκες.
Αυτη ειναι η χρηση τους, και τα πλαισια κατασκευαζονται με αυτον τον γνωμονα και αυτη την λογικη.

Τωρα το γεγονος οτι το μηχανακι δεχτηκε π.χ μια δυναμη πολλαπλασια αυτης που εχει προβλεψει ο κατασκευαστης στο εμπροσθιο τμημα η σε καποιο αλλο σημειο, με αποτελεσμα να εχουμε σπασιματα πλαισιου, ειναι κατι εντελως απροβλεπτο και τυχαιο για να μην περασω στην αντιπερα οχθη και πω θεμιτο....

Εντελει οσο και να λετε για το πλαισια των μοτο που σπανε σε προσκρουση με 40 χλμ σε εμποδιο, εγω απλα λεω οτι ειναι τοσο φυσικο οσο και το να καιει λαδι ενα διχρονο.

Μηπως δεν υπαρχουν μηχανακια οχι απαραιτητα SS που εκοψαν πλαισιο με μικρη η μεγαλη συγκρουση;

Εγω εχω δει και εχω ακουσει για αρκετα.

Ας αφησουμε λιγο την τρομαλαγνεια, σε λιγο θα χειμωνιασει και θα κοπουν οι βολτες, ας ξανασυνεχισουμε τοτε, ετσι για να εχουμε κατι να λεμε.

Φιλαλήθης
29/09/2006, 17:12
Πρόκειται περί αγωνιστικής, ουσιαστικά, μοτοσυκλέτας και ως τέτοιας οφείλετε να την αντιμετωπίζετε.

Το ένα σπασμένο υπό συνθήκες για τις οποίες προορίζεται το μηχανάκι δεν δηλώνει κακοσχεδιασμένο πλαίσιο.

Μπορεί να τα θέλετε πιό ανθεκτικά, σύμφωνοι, όμως...:

* Ανθεκτικό στις συγκρούσεις
* Ελαφρύ
* Οικονομικό

... διαλέξτε 2.

Το gsxr (και σε λίγο καιρό όλα τα ss μηχανάκια, νομίζω) θα είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να μεγιστοποιείται η απόδοσή τους, με κόστος να σπάει το πλαίσιο σε στούκες (αλλά χωρίς να σπάσει στα καλά καθούμενα, αυτό είναι αυτονόητο)

Αδιάφορο αν σας αρέσει ή όχι, έτσι αποφασίσαν οι συγκεκριμένες εταιρίες. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αποφασίσετε τι θέλετε να κάνει το μοτόρι και με βάση αυτό να επιλέξετε το κατάλληλο.

Πίπες του στυλ "δε θες να καταλάβεις", τις γράφω εκεί που δε λάμπει ο ήλιος.

Και εδώ που τα λέμε, μοτόρια όπως το k6/r1/10rr είναι τόσο λεπτεπίλεπτα ζυγισμένες κατασκευές που, αν δε σπάσει, το πλαίσιο θα στραβώσει έστω και λίγο. Και πάλι άχρηστο.

stavrogin
29/09/2006, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Περίεργο. Ακόμα κυνηγάνε την απόλυτη ακαμψία; Τελευταία δε βρήκανε ότι χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ευκαμψία;
...



Αυτη ειναι και δικη μου απορια.
Βασικα δεν ξερω τι ειδους πλαισια παραγουν:Απολυτα ακαμτα ή με ελενχομενη ευκαμψια;

el_hymador
29/09/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αυτη ειναι και δικη μου απορια.
Βασικα δεν ξερω τι ειδους πλαισια παραγουν:Απολυτα ακαμτα ή με ελενχομενη ευκαμψια;


ελα ντε...:confused:

το σιγουρο ειναι -απ οτι καταλαβαινω τουλαχιστον - οτι τα σημερινα πλαισια , κατασκευαζοντε ωστε να ειναι δεκτικα σε ελαχιστες παραμορφωσεις , προκειμενου να μην εκτονωνους τις ασκουμενες σε αυτα δυναμεις με βιαιο τροπο.Αυτο καταλαβαινω εγω...

gcrook
29/09/2006, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αυτη ειναι και δικη μου απορια.
Βασικα δεν ξερω τι ειδους πλαισια παραγουν:Απολυτα ακαμτα ή με ελενχομενη ευκαμψια;

Θεωρητικα, η ακαμψια σε ολα τα πλαισια (καλα οχι και στα παπια) , ειναι ελεγχομενη, και ενεργοποιειται μονο σε συγκεκριμενες συνθηκες/καταστασεις γιατι δεν γινεται διαφορετικα.

Το θεμα ειναι, οπως εγραψα και παραπανω, οτι ο ελεγχος αυτος ασκειται στο πλαισιο, σε συνθηκες που θεωρητικα η μηχανη θα περασει το μεγαλυτερο μερος της ζωης της μεσα. (με πιανετε η αρχιδια; )....:sad:

Ενα SS κανει 2 πραγματα:

1) Στριβει (κυριως)
2) Κατεβαινει μπουρναζι για καφε.:rotflmao:

Αρα συμπεραινουμε απο το 1) οτι οταν η μηχανη κυριως στριβει, οποτε ασκουνται δυναμεις τετοιες, που επιτρεπουν στο πλαισιο να στρεβλωσει με συγκεκριμενο τροπο αν το θελει ο κατασκευαστης, και απο το 2) οτι η μηχανη τρωει στουκα στο φαναρι και το πλαισιο ραγιζει, και μαλιστα οχι ελεγχομενα
:rotflmao: πραγμα που σημαινει οτι το συγκεκριμενο SS ειναι για το μπουτσο γιατι κληθηκε να εκπληρωσει κατι απλο και δεν τα καταφερε.

Κοινως οσοι οδηγειτε Gsxr κοψτε τους καφεδες η παρτε R1 που γουσταρουν φρεντουτσινο.
























Ολο μαλακιες γραφω.:sad:

nktR
29/09/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

2) Κατεβαινει μπουρναζι για καφε.:rotflmao:

Κοινως οσοι οδηγειτε Gsxr κοψτε τους καφεδες η παρτε R1 που γουσταρουν φρεντουτσινο.


συγνώμη για να έχουμε καλό ερώτημα.....:(
εάν το πάρω, για καφέ θα μπορώ να πηγαίνω μόνο Μπουρνάζι ?
για Γλυφάδα με παίρνει ?

Με εκτίμηση
Το υποψήφιο θύμα :rotflmao:

nktR
29/09/2006, 20:52
έτσι πάντως το θεωρώ λογικό να κόβει πλαίσιο:eyepop:


63579

Giorgos19
29/09/2006, 22:37
Eκει δεν κοβει πλαισιο....
Κοβει μεση...λαιμο,χερια,ποδια κλπ....:sad:

Tropeas
30/09/2006, 07:51
Συγνώμη αλλά ρωτάω αυτούς που παρατηρούν και βλέπουν τους κατα καιρούς σπασμένα πλαίσια απο όλες τις μάρκες... Yamaha R1 σπασμένο πλαίσιο έτσι έχουμε δει ποτε? RR,GSXR,ZXR έχω ακούσει...

nktR
30/09/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Συγνώμη αλλά ρωτάω αυτούς που παρατηρούν και βλέπουν τους κατα καιρούς σπασμένα πλαίσια απο όλες τις μάρκες... Yamaha R1 σπασμένο πλαίσιο έτσι έχουμε δει ποτε? RR,GSXR,ZXR έχω ακούσει...

καλημέρα. και R1 έχουν κόψει και ZX, CBR κλπ. Εάν ρωτήσεις το μάστορα που τα κολλάει στην Λαοδικείας παράλληλη Πέτρου Ράλλη στη Νίκαια θα φρίξεις. Καλορίζικα τα μωρά μας :rolleyes:

Tropeas
30/09/2006, 09:01
Τέλεια!
οπότε στο "ρυθμό" της εποχής δεν μπορούμε να αποκλέισουμε κανένα κατασκευαστή SS,
έτσι στο βωμό των επιδόσεων θυσιάζουν ακεραιότητα πλαισίου... ίσως και για πολλά άλλα...(ασφάλια, μείωση ορμής κρούσης κλπ κλπ)
το θέμα μετά είναι:
αν σου τύχει εντός εγγύησης καλύπτεται?
αμεσα?
χωρίς προβλήματα?
(σας υπενθυμίζω εδώ ότι ΑΚΟΜΑ στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται αντικατάσταση πλαισίου...)

και το άλλο θέμα μας εδώ είναι:
όσοι δεν το χρησιμοποιούν για πίστα, επιδόσεις κλπ (Μπουρνάζι,καφέ κλπ) σε μια ενδεχόμενη ατυχία θα τους καλύψει κάποιος σε περαιτέρω βλάβη ανθρώπινη που μπορεί να δημιουργηθεί απο αυτή την θυσία της ασφάλειας εις βάρος του πλαισίου?

Για αυτό η επιλογή να αγοράσουμε SS έχω ξαναπεί και στο παρελθόν είναι καθαρά όταν θέλουμε τις επιδόσεις του και πάντα σε ελεγχόμενο δρόμο...
Θες το κεφαλάκι σου ήσυχο? πάρε κάτι άλλο... απο την άλλη σε καμία δεν επικροτώ αυτή την κίνηση των κατασκευαστών, αλλά το πρώτο πιο σημαντικό που θα μπορούσαμε να κάνουμε και όχι απο τον "καναπέ" είναι να μην αγοράζουμε τέτοιες...

:rolleyes:

THEOD
30/09/2006, 09:47
Επειδή ΙΣΩΣ το θέμα να μην αφορά μόνο τα σούπερ-σπόρ, αλλά γενικότερα τα "φρέσκα" μοντέλα με αλουμινένια πλαίσια (και κυρίως τα στρήτ και στρήτ-φάιτερ ξαδελφάκια τους), αντιγράφω μήνυμα από άλλο φόρουμ σχετικό με το θέμα...

Πηγα στο συνεργειο και ειδα ενα FZ1 το οποιο ειχε πτωση με λιγα και ειδα οτι το μηχανακι ειχε λιγα σπασμενα πλαστικα απο την μερια που επεσε, και ο σκελτος στο σημειο που εχει την κοληση ειχε κανει ρωγμη και απο τις 2 μεριες και πηγε ολικη,


Τα συμπεράσματα δικά σας...

Tropeas
30/09/2006, 10:30
Τότε είναι ανεξάρτητη και καθολική πολιτική των κατασκευαστών να φτιάχνουν όπως φτιάχνουν και τα αμάξια...
"αρκετά εύκαμπτα για απορρόφηση κραδασμών και μόνο καμπίνα άκαμπτη..." όμως στην μηχανή μπορεί να λεχθεί αντίστοιχα κάτι τέτοιο?
θα μου πείτε αν και εφόσον ο αναβάτης είναι απάνω την στιγμή της κρούσης , οκ θα απορροφήσει η μηχανή τα περισσότερα και θα φτάσει ελάχιστο σε αυτόν... αλλά τελικά εκτός απο απόδωση είναι και για ασφάλεια?
ή μήπως όλα αυτά γίνονται λόγω:
περικοπές ερευνών,
ανάγκη για πιο πολλές επιδόσεις,
και φτηνότερη κατασκευή ,
ώστε να μπορούν να αντικαθιστούνται εύκολα???
όπως συμβαίνει στα πιο πολλά αντικείμενα πλέον?
μηδενίζουμε το κόστος αντικατάστασης, μπροστά στο μεγάλο κόστος επισκευής?
όπως π.χ. στα ηλεκτρονικά...
Παλιά φτιάχναμε τηλεοράσεις... γιατί το κόστος αγοράς τους δεν έπερνε αγορά νέας... τώρα πετάμε τηλεοράσεις γιατί το κόστος αγοράς νέας είναι πολύ μικρότερο απο της επισκευής και πλεον έχουν εκλείψει και τέτοιοι μάστοροι απο αυτήν την τάση...
για αναλογιστείτε...:look: :eek:

Έτσι μόνος κερδισμένος είναι ο κατασκευαστής...
εκεί πάνε όλα...
πάει η μαστοράτζα της γειτονιάς...
απλά ενας ενδιάμεσος πωλητής...
Χαλασε? Καινούριο! (φράγκα στον πωλητή και κατασκευαστή, που είναι το συνεργίο ΟεεΟΟΟ??? )
Αχ εμας τους 25-30 τι μας περιμένει να δούμε στο άμεσο μέλλον... περιμένω πολλές ΧΟΝΤΡΕΣ ανατροπές... στα 50-60 μας θα τα έχουμε δει όλα!!! :eyepop: :beer: :wave2:

THEOD
30/09/2006, 11:28
Τροπέα...

Στο ένα σκέλος κάνεις λάθος...Στις μοτο ΔΕΝ υφίσταται παθητική ασφάλεια μέσω του πλαισίου όπως στα αυτοκίνητα, ούτε τα πλαίσια σχεδιάζονται με κάτι τέτοιο κατά νου...Δεν τίθεται θέμα απορρόφησης ενέργειας μέσω του πλαισιόυ για προστασία του αναβάτη γιατί πολυ απλά ο αναβάτης δεν βρίσκεται πάνω στην μηχανή σε τέτοια περίπτωση, ούτε προστατεύεται από μέρη του πλαισίου....

Το όλο θέμα είναι ΚΑΘΑΡΑ οικονομικό...
Για να πετύχουν μείωση βάρους (για διαφημιστικούς κυρίως λόγους μιας και οικονομία 3-4 κιλών δεν είναι δα και τόσο τραγική στην πράξη...), αλλά ΚΑΙ για οικονομία υλικού, οι κατασκευαστές μέσω CAD σχεδιασμού σχεδιάζουν ΟΡΙΑΚΑ τα πλαίσια ώστε να αντέχουν στις αναμενόμενες καταπονήσεις ΧΡΗΣΗΣ...
Σε συνδυασμό με την μηδενική ελαστικότητα του υλικού (κράματα αλουμινίνου) και τις ενισχύσεις του πλαισίου ώστε να αντέχουν πίεση μόνο από συγκεκριμένες κατευθύνσεις, καταλήγουν σε ακλόνητα μεν πλαίσια για κανονική χρήση που όμως μπορούν να κοπούν σαν αγγούρι όταν δεχτούν χτύπημα ή δυνάμεις από μια διεύθυνση που δεν έχει σχεδιαστεί να αντιμετωπίσουν...

Το πρόβλημα είναι ότι για τους κατασκευαστές η πτώση ΔΕΝ ανήκει στίς συνθήκες χρήσης, ΔΕΝ ασχολούνται καν με τέτοιου είδους θέματα, και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ η επιβιωσιμότητα του πλαισίου μετά από αυτήν, ...και φυσικά ΧΕΣΤΗΚΑΝ για το οικονομικό πλήγμα του αναβάτη που μετά από μια μικρή πτώση καταλήγει με μια άχρηστη μοτοσυκλέτα - να μην σου πω ότι μπορεί να το επιδιώκουν κιόλας μπας και πουλήσουν περισσότερες μοτό...

Όπως και τόσα καταναλωτικά προιόντα πλέον, είναι μηχανάκια μιας χρήσης ή μάλλον καλύτερα μιας πτώσης...

stavrogin
30/09/2006, 12:27
Aπο σωληνωτα πλαισια τι βλεπεται;Εχει παιξει κανενα υποπτο κομενο;
πχ.Ντουκατι

(δε μιλαω για καραμπινατη στουκα αλλα για παισιμο με λιγα.)

Tropeas
30/09/2006, 12:39
Για τα σωληνωτά (ατσάλινα χωροδικτυώματα) και για τα εκμοντερνισμένα "χυτά αλουμινένια χωροδικτυώματα" δεν έχει ακουστεί κάτι... πρέπει να φρεσκαρω λίγο τις γνώσεις μου με ένα άρθρο που είχα βρεί στο ΜΟΤΟ για τις τεχνολογίες πλαισίων, γιατί κάτι λέγαμε τις προάλλες και με τον gcrook και δεν θυμάμαι αν έλεγα μαλακίες ή δεν το χα πιάσει σωστά...:rolleyes:

nktR
30/09/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Τέλεια!
οπότε στο "ρυθμό" της εποχής δεν μπορούμε να αποκλέισουμε κανένα κατασκευαστή SS,
έτσι στο βωμό των επιδόσεων θυσιάζουν ακεραιότητα πλαισίου... ίσως και για πολλά άλλα...(ασφάλια, μείωση ορμής κρούσης κλπ κλπ)
το θέμα μετά είναι:
αν σου τύχει εντός εγγύησης καλύπτεται?
αμεσα?
χωρίς προβλήματα?
(σας υπενθυμίζω εδώ ότι ΑΚΟΜΑ στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται αντικατάσταση πλαισίου...)

και το άλλο θέμα μας εδώ είναι:
όσοι δεν το χρησιμοποιούν για πίστα, επιδόσεις κλπ (Μπουρνάζι,καφέ κλπ) σε μια ενδεχόμενη ατυχία θα τους καλύψει κάποιος σε περαιτέρω βλάβη ανθρώπινη που μπορεί να δημιουργηθεί απο αυτή την θυσία της ασφάλειας εις βάρος του πλαισίου?

Για αυτό η επιλογή να αγοράσουμε SS έχω ξαναπεί και στο παρελθόν είναι καθαρά όταν θέλουμε τις επιδόσεις του και πάντα σε ελεγχόμενο δρόμο...
Θες το κεφαλάκι σου ήσυχο? πάρε κάτι άλλο... απο την άλλη σε καμία δεν επικροτώ αυτή την κίνηση των κατασκευαστών, αλλά το πρώτο πιο σημαντικό που θα μπορούσαμε να κάνουμε και όχι απο τον "καναπέ" είναι να μην αγοράζουμε τέτοιες...

:rolleyes:

+++++111111111
:sun:

nktR
30/09/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τροπέα...

Στο ένα σκέλος κάνεις λάθος...Στις μοτο ΔΕΝ υφίσταται παθητική ασφάλεια μέσω του πλαισίου όπως στα αυτοκίνητα, ούτε τα πλαίσια σχεδιάζονται με κάτι τέτοιο κατά νου...Δεν τίθεται θέμα απορρόφησης ενέργειας μέσω του πλαισιόυ για προστασία του αναβάτη γιατί πολυ απλά ο αναβάτης δεν βρίσκεται πάνω στην μηχανή σε τέτοια περίπτωση, ούτε προστατεύεται από μέρη του πλαισίου....

Το όλο θέμα είναι ΚΑΘΑΡΑ οικονομικό...
Για να πετύχουν μείωση βάρους (για διαφημιστικούς κυρίως λόγους μιας και οικονομία 3-4 κιλών δεν είναι δα και τόσο τραγική στην πράξη...), αλλά ΚΑΙ για οικονομία υλικού, οι κατασκευαστές μέσω CAD σχεδιασμού σχεδιάζουν ΟΡΙΑΚΑ τα πλαίσια ώστε να αντέχουν στις αναμενόμενες καταπονήσεις ΧΡΗΣΗΣ...
Σε συνδυασμό με την μηδενική ελαστικότητα του υλικού (κράματα αλουμινίνου) και τις ενισχύσεις του πλαισίου ώστε να αντέχουν πίεση μόνο από συγκεκριμένες κατευθύνσεις, καταλήγουν σε ακλόνητα μεν πλαίσια για κανονική χρήση που όμως μπορούν να κοπούν σαν αγγούρι όταν δεχτούν χτύπημα ή δυνάμεις από μια διεύθυνση που δεν έχει σχεδιαστεί να αντιμετωπίσουν...

Το πρόβλημα είναι ότι για τους κατασκευαστές η πτώση ΔΕΝ ανήκει στίς συνθήκες χρήσης, ΔΕΝ ασχολούνται καν με τέτοιου είδους θέματα, και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ η επιβιωσιμότητα του πλαισίου μετά από αυτήν, ...και φυσικά ΧΕΣΤΗΚΑΝ για το οικονομικό πλήγμα του αναβάτη που μετά από μια μικρή πτώση καταλήγει με μια άχρηστη μοτοσυκλέτα - να μην σου πω ότι μπορεί να το επιδιώκουν κιόλας μπας και πουλήσουν περισσότερες μοτό...

Όπως και τόσα καταναλωτικά προιόντα πλέον, είναι μηχανάκια μιας χρήσης ή μάλλον καλύτερα μιας πτώσης...

σωστά, αλλά να ψωνίζουμε στην τιμή του κινέζικου και ας παίρνει ο καθένας τα ρίσκα του :ninja:

Ταξιδευτής
30/09/2006, 22:42
Ατσαλινο. Σωληνωτο. Πλαισιο. :winka:

Good OLD technology. :D

zireous
01/10/2006, 00:58
Δεν βρέθηκε κανένας να πει ότι άν τη φας με καμιά 150άρα στο δρόμο (στη πίστα τουλάχιστον θα σε μαζέψουν) είσαι πιθανότατα νεκρός ότι και να φοράς από εξοπλισμό, οπότε δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς για το άν έκοψε το πλαίσιο ή όχι...

Και κάτι ακόμα, οι πολυαγαπημένες μου σουτζούκες είναι άδικο να συγκρίνονται χωρίς στοιχεία με τις λοιπές παρθένες, άν δείτε συγκριτικό με 10 μηχανές από όλες τις μάρκες να έχουν φάει στο ίδιο σημείο, τον ίδιο αριθμό κωλοτούμπων, εντάξει.

Παίζει και το κατά πόσο ένα μοντέλο είναι εμπορικό όσον αφορά προβλήματα -άν έχει 10πλάσιες πωλήσεις από αντίπαλο εταιρία πχ, θα έπρεπε η αντίπαλος να έχει 10 φορές λιγότερα σπασμένα πλαίσια...

Από την άλλη, μήπως δεν είναι για πέταμα ένα πλαίσιο που δέν έσπασε, αλλά στράβωσε τελείως;


63636

zephyr1
01/10/2006, 01:13
Ακομα και στην επιλογη μας για μια μοτοσυκλετα ,εμεις επρεπε να δειχνουμε τον δρομο στις κατασκευαστικες εταιρεις.

Αλλα πλεον ολοι εχουμε γινει τοσο ΜΑΛΑΚΕΣ που απλα καταναλωνουμε γιατι ετσι μαθαμε.

Σιγα μην,.......... η καθε εταιρεια επιλεξει αλλο τροπο απ 'αυτον που καλλιεργεισαι, και τελικα επιασε τοπο.

Στην υγεια μας ΜΑΛΑΚΕΣ ,ψωνηστε προιοντα με συγκεκριμενες απαιτησης(μην πεσεις γιατι αμα πεσεις εσπασα,Τ' ΑΚΟΥΣ?

Anyway πρεζακια της μοτοσυκλετας ειμαστε και ο καθενας ας απιλεξει πως θα παρει την πρεζα του.

zephyr1
01/10/2006, 01:18
Ναι ξερεις εχτε ς στα Μεγαρα επεσα....:mad:

Ναι ελα ρε πως ?:confused:

Ημουνα στην Κ1 και να μωρε το πλακωσα λιγο παραπανω και εφυγα,,,,,:eyepop: εσπασε το πλαισιο αλλα να δεν τρεχει σιγα 15000 χιλ ευρω ,νταξ μωρε τι εγινε.:winka:

Αυριο θα παραγειλω αλλο.:smokin:

Μπραβο ρε ωραιος,ποτε θα καταστρεψεις το αλλο να ρθω να σε δω?:ninja:

Την τεταρτη ρε. :ninja:

Ωραια.

Φιλαλήθης
01/10/2006, 01:46
εγώ θα πάρω το hornet που δεν έχει πλαίσιο :wacko:

nktR
01/10/2006, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ακομα και στην επιλογη μας για μια μοτοσυκλετα ,εμεις επρεπε να δειχνουμε τον δρομο στις κατασκευαστικες εταιρεις.

Αλλα πλεον ολοι εχουμε γινει τοσο ΜΑΛΑΚΕΣ που απλα καταναλωνουμε γιατι ετσι μαθαμε.

Σιγα μην,.......... η καθε εταιρεια επιλεξει αλλο τροπο απ 'αυτον που καλλιεργεισαι, και τελικα επιασε τοπο.

Στην υγεια μας ΜΑΛΑΚΕΣ ,ψωνηστε προιοντα με συγκεκριμενες απαιτησης(μην πεσεις γιατι αμα πεσεις εσπασα,Τ' ΑΚΟΥΣ?

Anyway πρεζακια της μοτοσυκλετας ειμαστε και ο καθενας ας απιλεξει πως θα παρει την πρεζα του.

σωστά :sun:
μην ψωνίζεται ότι σας πασάρουν.
Ψωνίστε με κριτήρια μπας και θορυβηθούν.
Για αυτό υπάρχουν άλλωστε και τα forum για να γινόμαστε πιο "δυνατοί".
Φτάνει πια η ανούσια εξέλιξη "στεγνώματος" μοτό.
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΠΙΑΣΙΜΑΤΑ ΔΗΛ.) ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΤΡΕΣ.....ΟΧΙ ΨΙΛΟΚΟΥΝΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΑ ΠΟΥ ΚΑΡΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ....:hypnotize

ΞΥΠΝΕΙΣΤΕ ΩΡΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ......ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΕΣ ΜΑ ΟΧΙ ΑΔΙΑΦΟΡΕΣ... :sun:

φιλιά και καλά χλμ :beer:


Α, ξέχασα ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ:wave2:

Ταξιδευτής
01/10/2006, 10:37
Παιδια, η αληθεια ειναι οτι με αυτα που βλεπω εχω φριξει εντελως!
Δεν μπορει ρε γαμωτο στον βωμο του ευκολου κερδους να φτιαχνουν πλαισια που αυτοκαταστρεφονται στο παραμικρο.

Ο ανταγωνισμος ομως ειναι αμιλικτος... Και φταιμε ΚΑΙ εμεις για αυτο... Γιατι ρε Νικο, την μηχανη την θες ΚΑΙ με 150 αλογα, ΚΑΙ 160 κιλα, ΚΑΙ να κοστιζει 13 χιλιαρικα...
Ε καπου, αυτα ειναι λιγο αντιφατικα...
Στο χωριο μου λενε, "η καλη δουλεια αργει (και κοστιζει) να γινει". Οταν ομως ενας μαστορας βγαλει ενα τετοιο μηχανακι που πληρει αυτα που θελουμε ολοι και χεστει στο ταληρο, τοτε ΚΑΙ οι αλλοι μαστορες γυρω θα σπευσουν να τον μιμηθουν.

Δηλαδη, τι; Μαμακες ειναι οι αλλοι; Δεν θελουν να πουλησουν; Δεν θελουν να βγαλουν ψωμακι (η και παντεσπανι);

Ετσι καταληγουμε εδω που ειμαστε τωρα. Και οκ, ΚΑΛΑ τα λετε, ας μποϋκοταρουμε τα συγκεκριμενα μηχανακια που σπανε πλαισια.
Αλλα εγω ρωταω το αλλο: ΠΩΣ ξερουμε ΠΟΙΑ συγκεκριμενα σπανε στα δυο με το παραμικρο και ποια οχι;

Απο αυτα που πωλουνται στην αγορα, ποιος ειναι σε θεση να μου πει ποια εχουν ευπαθες πλαισιο, για τα αποφυγω και να "δωσω στις εταιριες ενα μαθημα";

Νομιζω βλεπετε που το παω... Ειναι μαλλον ατοπο το να θελουμε να κανουμε κατι τετοιο....

Τι μπορουμε να κανουμε; Εγω θα λαμβανα τα μετρα μου. Αν ειχα κατα νου πιστες, αγωνες και οριακη οδηγηση που αυξανει τις πιθανοτητες μιας ΓΕΡΗΣ πτωσης, τοτε θα φροντιζα να ενισχυσω το πλαισιο. Δοξα τω Θεω μηχανικους εχουμε αρκετους, με φαντασια και μερακι. Θα φροντιζα λοιπον να ραψω το πλαισιο ωστε να το βοηθησω (και την τσεπη μου) σε περιπτωση στραβης να βγει αλωβητο .

Απο εκει και περα ομως δεν βλεπω φως στο τουνελ.... Οπως ειπε και ο Λαμπρος, στο μελλον θα τα δουμε ΟΛΑ... :(

Η Yamaha ηδη εφτιαξε μοτο με κιβωτιο ταχυτητων που ειναι μεν χειροκινητο αλλα ελεγχεται απο υπολογιστη, με τον τελευταιο να αλλαζει τις ταχυτητες μονος του, το R6 εχει γκαζι που αφηνει στον υπολογιστη τον ΤΡΟΠΟ που θα ανοιξει το γκαζι και οχι στον ανθρωπο, και ΗΔΗ ετοιμαζει μια σειρα αλλων συστηματων που θα εξαλειψουν σε μεγαλο βαθμο την ....χρησιμοτητα του μοτοσυκλετιστη στην οδηγηση.

Θα καθομαστε και θα μας πηγαινει μονο του... Σημεια των καιρων φοβαμαι.....

nktR
01/10/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Παιδια, η αληθεια ειναι οτι με αυτα που βλεπω εχω φριξει εντελως!
Δεν μπορει ρε γαμωτο στον βωμο του ευκολου κερδους να φτιαχνουν πλαισια που αυτοκαταστρεφονται στο παραμικρο.

Ο ανταγωνισμος ομως ειναι αμιλικτος... Και φταιμε ΚΑΙ εμεις για αυτο... Γιατι ρε Νικο, την μηχανη την θες ΚΑΙ με 150 αλογα, ΚΑΙ 160 κιλα, ΚΑΙ να κοστιζει 13 χιλιαρικα...
Ε καπου, αυτα ειναι λιγο αντιφατικα...
Στο χωριο μου λενε, "η καλη δουλεια αργει (και κοστιζει) να γινει". Οταν ομως ενας μαστορας βγαλει ενα τετοιο μηχανακι που πληρει αυτα που θελουμε ολοι και χεστει στο ταληρο, τοτε ΚΑΙ οι αλλοι μαστορες γυρω θα σπευσουν να τον μιμηθουν.

Δηλαδη, τι; Μαμακες ειναι οι αλλοι; Δεν θελουν να πουλησουν; Δεν θελουν να βγαλουν ψωμακι (η και παντεσπανι);

Ετσι καταληγουμε εδω που ειμαστε τωρα. Και οκ, ΚΑΛΑ τα λετε, ας μποϋκοταρουμε τα συγκεκριμενα μηχανακια που σπανε πλαισια.
Αλλα εγω ρωταω το αλλο: ΠΩΣ ξερουμε ΠΟΙΑ συγκεκριμενα σπανε στα δυο με το παραμικρο και ποια οχι;

Απο αυτα που πωλουνται στην αγορα, ποιος ειναι σε θεση να μου πει ποια εχουν ευπαθες πλαισιο, για τα αποφυγω και να "δωσω στις εταιριες ενα μαθημα";

Νομιζω βλεπετε που το παω... Ειναι μαλλον ατοπο το να θελουμε να κανουμε κατι τετοιο....

Τι μπορουμε να κανουμε; Εγω θα λαμβανα τα μετρα μου. Αν ειχα κατα νου πιστες, αγωνες και οριακη οδηγηση που αυξανει τις πιθανοτητες μιας ΓΕΡΗΣ πτωσης, τοτε θα φροντιζα να ενισχυσω το πλαισιο. Δοξα τω Θεω μηχανικους εχουμε αρκετους, με φαντασια και μερακι. Θα φροντιζα λοιπον να ραψω το πλαισιο ωστε να το βοηθησω (και την τσεπη μου) σε περιπτωση στραβης να βγει αλωβητο .

Απο εκει και περα ομως δεν βλεπω φως στο τουνελ.... Οπως ειπε και ο Λαμπρος, στο μελλον θα τα δουμε ΟΛΑ... :(

Η Yamaha ηδη εφτιαξε μοτο με κιβωτιο ταχυτητων που ειναι μεν χειροκινητο αλλα ελεγχεται απο υπολογιστη, με τον τελευταιο να αλλαζει τις ταχυτητες μονος του, το R6 εχει γκαζι που αφηνει στον υπολογιστη τον ΤΡΟΠΟ που θα ανοιξει το γκαζι και οχι στον ανθρωπο, και ΗΔΗ ετοιμαζει μια σειρα αλλων συστηματων που θα εξαλειψουν σε μεγαλο βαθμο την ....χρησιμοτητα του μοτοσυκλετιστη στην οδηγηση.

Θα καθομαστε και θα μας πηγαινει μονο του... Σημεια των καιρων φοβαμαι.....

και εγώ προβληματίζομαι πολύ σοβαρά με το θέμα και βλέπω και το Κ7 στο ίδιο μοτίβο. Προσωπικά τους σιχάθηκα όλους και δεν παίρνω τίποτα που σεν έχει ΟΥΣΙΑ εννοώ σε όλα τα σημεία της μοτό. κινητήρα, πλαίσιο, αξιοπιστία κλπ. Θα κρατήσω το 750 που έχω, και δεν έχω κανένα παράπονο από τη τέλεια χρήση του και όσο αντέξει-το πολύ πολύ αλλλάζω μοτέρ όταν γονατίσει-και συνεχίζω το πρόγραμμά μου κανονικά όπως τόσο καιρό.:wave2:

Alelos
01/10/2006, 15:21
Εμ μου λεγατε τα πλαισια της ducati σκαλωσια οικοδομης...

Παρτε τωρα τα αλουμινια που κοβονται σα βουτυρο...

Φιλαλήθης
01/10/2006, 15:32
αφηνει στον υπολογιστη τον ΤΡΟΠΟ που θα ανοιξει το γκαζι

Γιατί, μέχρι τώρα εσύ ανεβοκατέβαζες τις βελόνες του καρμπυρατέρ; Εσύ έστελνες τους κατάλληλης συχνότητας, πλάτους και duty cycle παλμούς στο μπεκ ψεκασμού; Ή νομίζεις ότι, επειδή μέχρι χθες/πέρσυ/πρόπερσυ εσύ ανοιγόκλεινες την πεταλούδα της εισαγωγής, είχες κανένα σπουδαίο έλεγχο στο πως θα δουλέψει ο κινητήρας; Παλιά είχαμε τα καρμπιρατέρ, τώρα έχουμε τον ψεκασμό, σε λίγο θα έχουμε κάτι άλλο. Ούτε το καρμπιρατέρ έλεγχες ποτέ άμεσα, ούτε τον ψεκασμό ελέγχεις άμεσα.

Χρησιμοποίησε την, κατα πολύ, περισσότερη ισχύ που σου δίνει το καλής ποιότητας ηλεκτρόγκαζο και μη γκρινιάζεις ότι σου αφαιρούν τον έλεγχο: Ουδέποτε τον είχες, όχι στο γκάζι τουλάχιστο.

dirtbird
01/10/2006, 17:09
Οι τεχνικές ανακρίβειες που αναφέρονται παραπάνω αγγίζουν τα επίπεδα συζήτησης καφενείου.

Μην περιμένετε να σας πω πως και γιατί, και ρός να διαβάσετε και λίγο.

:confused: :confused:

Φιλαλήθης
01/10/2006, 17:26
Και δω τί είναι; Αμφιθέατρο πανεπιστημίου; Τί περίμενες να ακούσεις;:rotflmao:

dirtbird
01/10/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Και δω τί είναι; Αμφιθέατρο πανεπιστημίου; Τί περίμενες να ακούσεις;:rotflmao:

Άσε με τώρα, πάω να δω Κακαουνάκη - Τράγκα στην ΤV.

:uplate: :ninja: :uplate:

H.A.Balafoutre
01/10/2006, 18:46
Από άλλες χώρες υπάρχει πληροφόρηση για ανάλογα περιστατικά και τι έγινε σε επίπεδο απαιτήσεων των καταναλωτών?

Κι επειδή αυτές οι μοτοσικλέτες είναι οι βάσεις για τα εθνικά και παγκόσμια πρωταθλήματα, ξέρουμε αν σε πτώσεις στις πίστες από μηχανές που χρησιμοποιούντε μόνον σε αυτές, είχαμε σπασίματα πλαισίων?

Διότι αν δεν κάνω λάθος πολλοί από εδώ μέσα είναι γραμμένοι και σε ξένα forums και δεν έχει αναφερθεί κάτι.

nktR
03/10/2006, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Από άλλες χώρες υπάρχει πληροφόρηση για ανάλογα περιστατικά και τι έγινε σε επίπεδο απαιτήσεων των καταναλωτών?

Κι επειδή αυτές οι μοτοσικλέτες είναι οι βάσεις για τα εθνικά και παγκόσμια πρωταθλήματα, ξέρουμε αν σε πτώσεις στις πίστες από μηχανές που χρησιμοποιούντε μόνον σε αυτές, είχαμε σπασίματα πλαισίων?

Διότι αν δεν κάνω λάθος πολλοί από εδώ μέσα είναι γραμμένοι και σε ξένα forums και δεν έχει αναφερθεί κάτι.

υπάρχουν αρκετά περιστατικά που έχουν δημοσιευθεί και όσα ξέρω είναι 7 α, και ένα που είδα σε Live μετάδοση του Eurosport από αγώνα Εdurance 24 ωρο το Μάϊο.
Το κακό είναι ότι στην Ελλαδίτσα και μόνο τα περιστατικά είναι πάρα πολλά, που έχουν γνωστοποιηθεί βέβαια, σε αναλογία πληθυσμού. Είναι από όσο ξέρω 6 !!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι "στεγνώνουν" τις μοτό από πλαίσιο, μη έχοντας από κάπου αλλού να βγάλουν κιλά προσπαθώντας να φτάσουν την αναλογία κιλό ανά ίππο και ο θανάσιμος συνδιασμός σαθρού πλαισίου με ακλόνητο στιβαρό μπροστινό ......... ΚΡΑΚ !!!

Και συνεχίζουν τη μαλακία τους...CBR 600 RR 2007 = 155 kg !!!!

Έχω πλέον ξενερώσει σε απίστευτο βαθμό με την μαλακία τους
και δεν ξέρω τι να πάρω. Άσε που το μπλόκ των κυλίνδρων, πάλι για λόγω βάρους και κόστους, από Nikasil έγινε κεραμικό ???!!!!! και το πετάς όλο το μπλόκ μαζί με τα πιστόνια ??? !!!

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ

* για κάνα VTR SP2 με βλέπω με το αγωνιστικό ψυγείο στη μέση από τα πλάγια, ή ακόμα καλύτερα Mille Factory αφού βέβαια μας πείσουν έμπρακτα για την ύπαρξη της εταιρείας και αντιπροσωπείας:wave2:

stako
04/10/2006, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Και συνεχίζουν τη μαλακία τους...CBR 600 RR 2007 = 155 kg !!!!

* για κάνα VTR SP2 με βλέπω με το αγωνιστικό ψυγείο στη μέση από τα πλάγια, ή ακόμα καλύτερα Mille Factory αφού βέβαια μας πείσουν έμπρακτα για την ύπαρξη της εταιρείας και αντιπροσωπείας:wave2:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα φετινά GSXR 600 και 750 είναι 6-7 κιλά βαρύτερα από τα αντίστοιχα Κ4-Κ5. Μια και ασχολείσαι με το θέμα μήπως ξέρεις αν έχει να κάνει με το πλαίσιο αυτό? Επίσης έχουν ανακοινώσει πουθενά κιλά για το νέο 1000? Αυτό με τα διπλά τελικά λέω.

Καθόλου άσχημα δεν θα κάνεις με το νέο Mille, έχει και 4 χρονάκια εγγύηση.

nktR
06/10/2006, 09:34
:mad:


64302

stako
06/10/2006, 09:36
Κι αυτό κομμένο είναι???

nktR
06/10/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Κι αυτό κομμένο είναι???

oh, yes....το ίδιο είναι:mad:


64303

nktR
06/10/2006, 09:45
:mad:
και το σχόλιο του φωτογράφου

-Einai isos to kalitero xiliari tis agoras ayti tin stigmi.

-Me to pio stibaro pirouni.

-Toso stibaro pou den strabonei me tipota.

-Toso stibaro pou kobetai to plaisio, kai xoris trakarisma.

-Ftanei ena aplo Highsiding ...



--
Best regards,
Stelios mailto:efremo@atp.gr


64304

TATAR
06/10/2006, 10:04
το Κ7 GSXR 1000 αναμένεται 6 KG βαρύτερο απο το Κ6. ίσως ενισχύθηκε το πλαίσιο. στο τελευταίο 0300 υπάρχει γράμμα αναγνώστη (εμένα που φαίνεται λίγο "παράξενο" γιατί δέν έχι καθόλου συναισθηματική φόρτιση) στο οποίο αναφέρει κόψιμο πλαισίου από απλή πτώση με συνεπιβάτη, χωρίς τραυματισμό άν και δεν φορούσαν ούτε κράνος. Τώρα το αναφέρει σαν GSR 600! Το περιοδικό του λέει ότι δεν μπορεί να κυνηγήση την εταιρεία αλλά τον ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ!!! επειδή με το νέο ΚΟΚ θα μπορεί να αλάξει το πλαισιο (σαν επεξήγηση έχω σταματήσει καιρό να αγοράζω ελληνικό περιοδικό, κατά καιρούς ξεφυλλίζω κανένα για να γελώ)

byron
06/10/2006, 10:05
Παιδιά, διάβαζα εχθές στο 0-300 γράμμα αναγνώστη, ό οποίος έπεσε με GSR 600 και έκοψε πλάισιο !!! από ότι είπε, έπεσε δικάβαλλος με 50 χλμ περίπου.
Στην απάντηση του περιοδικού, περα από συμβουλές κλπ αναφέρεται, ότι με νέο νόμο που πρόκειται να ψηφιστεί, και να αρχίσει η εφαρμογή του σε 3-4 μήνες, επιτρέπεται πλέον η αντικατάσταση πλαισίου...

@ tatar πρόλαβες..

stako
06/10/2006, 10:19
Παιδιά το Κ7 (1000) από ότι έχω δει σε φωτό έχει διπλά τελικά, ένα αριστερά και ένα δεξιά, μάλλον λόγω των νέων αυστηρότερων νόμων περί καυσαερίων....... Οπότε μπορεί από εκεί να είναι το έξτρα βάρος.......

TATAR
06/10/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Παιδιά, διάβαζα εχθές στο 0-300 γράμμα αναγνώστη, ό οποίος έπεσε με GSR 600 και έκοψε πλάισιο !!! από ότι είπε, έπεσε δικάβαλλος με 50 χλμ περίπου.
Στην απάντηση του περιοδικού, περα από συμβουλές κλπ αναφέρεται, ότι με νέο νόμο που πρόκειται να ψηφιστεί, και να αρχίσει η εφαρμογή του σε 3-4 μήνες, επιτρέπεται πλέον η αντικατάσταση πλαισίου...

@ tatar πρόλαβες..

Το ΤΥΧΕΡΑΚΙΑΣ σ 'αρεσε? ¨εγω αισθάνομαι άτυχος που η μηχανή μου δεν έχει κόψει (ακόμα) πλαίσιο.

byron
06/10/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά το Κ7 (1000) από ότι έχω δει σε φωτό έχει διπλά τελικά, ένα αριστερά και ένα δεξιά,

Και που να δεις τα τελικά του B-King :yuck:
O σχεδιαστής πρέπει να ονειρευόταν το αμάξι του Bat-man......

byron
06/10/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Το ΤΥΧΕΡΑΚΙΑΣ σ 'αρεσε? ¨εγω αισθάνομαι άτυχος που η μηχανή μου δεν έχει κόψει (ακόμα) πλαίσιο.

:rotflmao: :rotflmao: αμιμητο..... και γαμω τις κωλοφαρδίες ο τύπος.

Τι να λέμε... τα παιδιά σκέφτομαι, που έδωσαν ένα τσουβάλι λεφτά, και κοιτάνε ένα άχρηστο μηχανάκι τώρα.

el_hymador
06/10/2006, 20:46
Και τo TL της SUZUKI , καπως ετσι το θαψανε ....
υπαρχει μεγαλη αποσταση αποι το ειναι προβληματικο μεχρι το ετυχε σε μερικους ...και μιλαμε και για βροντους....

nktR
06/10/2006, 23:20
τελικά ρε παιδιά τι έκαναν όλοι αυτοί που έπαθαν ζημιά με πλαίσιο ? :mad: στράφηκαν προς την εταιρεία με μηνύσεις για αποζημιώσεις
ή....


64406

950dim
07/10/2006, 08:40
Eγω θα περιμενω το Κ9,¨ακουστηκε¨που θα ζυγιζει γυρω στα 100 κιλακια...οπως βαδιζει η ¨επιστημη¨...

gcrook
07/10/2006, 16:33
Εχω την εντυπωση οτι πριν απο καποιες σελιδες αφιερωσα λιγο χρονο για να γραψω καποια πραγματα ( τα οποια μπορει να ηταν και μαλακιες δε λεω ) , αλλα τελικα ποτε δεν εμαθα αν, και κατα ποσο καποιος συμφωνει η διαφωνει μαζι μου.
(ακομα και στις μαλακιες ολο και καποιοι θα συμφωνουν δεν γινεται):rotflmao:

Εντουτοις βλεπω οτι το θρεντ πηρε τροπη εκπομπης επιπεδου Σταφανιδου/Λαμπυρη με νεες αποκαλυπτικες φωτογραφιες κομμενων πλαισιων ανα την Ελληνικη επικρατεια.

Και στην τελικη ο stavrogin ρωτησε κατι πολυ σωστο για τις ελεγχομενες στρεβλωσεις και τις ακαμψιες των αλουμινενιων πλαισιων.

Αφου εγω και αυτος προφανως, δεν ειχαμε και πολλα να πουμε επι του θεματος, γιατι δεν εμφανιζεται ενας ΜΠΟΥΣΤΗΣ να μας ξεστραβωσει και μας;

Ενταξει το μαθαμε...τα γαμημενα τα GSXR κοβουν πλαισιο.
Τον λογω που αυτο συμβαινει μπορουμε να τον προσεγγισουμε εστω και ελαχιστα η θα καθομαστε να λεμε μαλακιες του στυλ "Ελεος με την δηθεν παθητικη ασφαλεια που προσφερουν οι κατασκευαστες" και "δεν ξαναγοραζω" και αλλες τετοιες μαλακιες για να περναει η ωρα;

nktR
09/10/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχω την εντυπωση οτι πριν απο καποιες σελιδες αφιερωσα λιγο χρονο για να γραψω καποια πραγματα ( τα οποια μπορει να ηταν και μαλακιες δε λεω ) , αλλα τελικα ποτε δεν εμαθα αν, και κατα ποσο καποιος συμφωνει η διαφωνει μαζι μου.
(ακομα και στις μαλακιες ολο και καποιοι θα συμφωνουν δεν γινεται):rotflmao:

Εντουτοις βλεπω οτι το θρεντ πηρε τροπη εκπομπης επιπεδου Σταφανιδου/Λαμπυρη με νεες αποκαλυπτικες φωτογραφιες κομμενων πλαισιων ανα την Ελληνικη επικρατεια.

Και στην τελικη ο stavrogin ρωτησε κατι πολυ σωστο για τις ελεγχομενες στρεβλωσεις και τις ακαμψιες των αλουμινενιων πλαισιων.

Αφου εγω και αυτος προφανως, δεν ειχαμε και πολλα να πουμε επι του θεματος, γιατι δεν εμφανιζεται ενας ΜΠΟΥΣΤΗΣ να μας ξεστραβωσει και μας;

Ενταξει το μαθαμε...τα γαμημενα τα GSXR κοβουν πλαισιο.
Τον λογω που αυτο συμβαινει μπορουμε να τον προσεγγισουμε εστω και ελαχιστα η θα καθομαστε να λεμε μαλακιες του στυλ "Ελεος με την δηθεν παθητικη ασφαλεια που προσφερουν οι κατασκευαστες" και "δεν ξαναγοραζω" και αλλες τετοιες μαλακιες για να περναει η ωρα;



αυτό προσπαθούμε να προσεγγίσουμε, τη μαλακία της εποχής που δυστυχώς και εμείς είμαστε συνένοχοι.
Αυτό τουλάχιστον θέλω να αναφέρω, να προστατευτεί ο καθένας από το ηλίθιο κύμα παραγωγής - κατανάλωσης χωρίς κριτήρια και προδιαγραφές.

Ποντάρει ο άλλος στην κάβλα του αναβάτη- κατασκευαστές και δημοσιογράφοι- και οι δεύτεροι μετά από πτώση και ερώτηση μοτοσυκλετιστή "τι να κάνω" αντί να προστατεύσουν και να βοηθήσουν αυτόν που τους πληρώνει και διαβάζει, μου καλύπτουν την εταιρεία λέγοντας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και ουσιαστικά πέτα τη και πάρε άλλη !!!

έλα ρε παπάρες, γίνετε χορηγοί και δείξτε πόσο Large είσαστε και στάξτε κάνα φράγκο να ψωνίσει το παληκάρι γιατί δεν του περισσεύουν και 15000 χιλιάρικα όπως σε εσάς που τα έχετε
:mad:

και κλείνω στην ουσία και του σκοπού της συζήτησης που έχει ανοίξει και λες ότι " και αλλες τετοιες μαλακιες για να περναει η ωρα".
Με το να συζητάμε και να βγάζουμε αυτό που μας πνίγει δεν περνάς την ώρα σου. Απλώς γίνεσαι πολύ καλύτερος σκεπτόμενος άνθρωπος και δεν ακολουθείς αυτό που σου πασάρουν καταναλώνοντάς το.


θέλω να προστατευτεί ο καθένας από το ηλίθιο κύμα παραγωγής - κατανάλωσης.
:sun:

vassilis88
09/10/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
θέλω να προστατευτεί ο καθένας από το ηλίθιο κύμα παραγωγής - κατανάλωσης.

εχεις δικιο εδω νκτρ.ουσιαστικα εσυ με το κ2 750 αν θυμαμαι καλα δεν εχεις αναγκη να το αλλαξεις με το φετινο μιας κ τρελες διαφορες δεν εχουν..πολλοι ανθρωποι ετσι παρασυρονται κ αγοραζουν πραγματα που δεν χρειαζονται ουσιαστικα,οχι μονο μηχανες αλλα γενικοτερα,κ ισως αμελουν αλλα,πιο σημαντικα.

nktR
09/10/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
αλλα γενικοτερα,κ ισως αμελουν αλλα,πιο σημαντικα.

μαζί σου 100%
:sad:

maron
08/07/2007, 04:11
lypamai pou den ta diavasa olla den prolavaina.
kapou diavasa gia ta plaisia kai ta kila!!!!!
ena plaisio den paizei na zigizei panw apo 16kg (sinithos 8 me 12 einai)
ayto symvainei edw kai xronia.nomizete oti einai toso malakes pou gia ena dyo kila tha riskaroun to kopsimo??to thema malon einai sxediastiko.
dystixos kserw k5 pou kopikan ,
malista 2.
sto GIXXER.com den paradexontai - exoun dei (?) to gegonos ayto.
kai milame gia ena forum TERASTIO sto opoio kaneis den egrapse kati arnitiko gia to plaisio tou k5-6.
(ektos apo emena kai ton NKTR)
????????
o eytixis katoxos enos K6 1000.
akouw protaseis
o fylos mou den blepei na vgazei akri me to plaisio kai as min epese kai as einai entos egiiseis

nktR
08/07/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
lypamai pou den ta diavasa olla den prolavaina.
kapou diavasa gia ta plaisia kai ta kila!!!!!
ena plaisio den paizei na zigizei panw apo 16kg (sinithos 8 me 12 einai)
ayto symvainei edw kai xronia.nomizete oti einai toso malakes pou gia ena dyo kila tha riskaroun to kopsimo??to thema malon einai sxediastiko.
dystixos kserw k5 pou kopikan ,
malista 2.
sto GIXXER.com den paradexontai - exoun dei (?) to gegonos ayto.
kai milame gia ena forum TERASTIO sto opoio kaneis den egrapse kati arnitiko gia to plaisio tou k5-6.
(ektos apo emena kai ton NKTR)
????????
o eytixis katoxos enos K6 1000.
akouw protaseis
o fylos mou den blepei na vgazei akri me to plaisio kai as min epese kai as einai entos egiiseis

γιατί πήραμε απάντηση από τον κατασκευαστή (που διαβάζουν το forumτων goxxer), σε ερώτηση να πάρουν θέση με το θέμα των κομμένων πλαισίων ?
Mαύρα μεσάνυχτα οι τύποι και οι gixxerακηδες....:ZZZ: όπως είπες και εσύ, λένε όλα μια χαρά και το καλύτερο είναι ότι έχουν ένα απίστευτο στυλ ειρωνίας αμφισβήτησης και κυνισμού.
τεσπα να παν να συγκοληθούν...χέστηκα και πολύ ασχολήθηκα.

Στην ουσία τώρα γι αυτούς που έχουν πρόβλημα και ενδιαφέρονται.
Πες του φίλου σου να επικοινωνήσει με τον albatros (στείλε του πμ) θα σου στείλω και το email του και το τηλ. του, του έχω μιλήσει και έχει κινηθεί δικαστικώς, να συννενοηθούν για τη διαδικασία που θα ακολουθήσει. Έχει προβεί σε πραγματογνωμοσύνη στο ΤΕΕ και το πόρισμα ήταν καταπέλτης και 100% θα δικαιωθεί. Εγώ προσωπικά το βλέπω για συμβιβασμό από την αντιπροσωπεία. ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ. Καλύτερα δύο υποθέσεις στο ακροατήριο :a013: :wave2:

albatros κομμένο πλαίσιο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34999&perpage=40&pagenumber=4)

Da.Vintage
09/07/2007, 07:28
Όσο ικανοποίηση και να μου δίνει οτι εγώ τα έλεγα όπως και πολλοί άλλοι... Λυπάμαι πολύ για τους κατόχους ειλικρινά...



Μακάρι να βρούν άκρη αλλά δύσκολο και αν βρούν μπορεί να κρατήσει πολλούς μήνες!

stako
09/07/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
Έχει προβεί σε πραγματογνωμοσύνη στο ΤΕΕ και το πόρισμα ήταν καταπέλτης και 100% θα δικαιωθεί. [/URL]

Αυτό είναι το σημαντικότερο που έχει ειπωθεί από τότε που άρχισε αυτή η ιστορία! Πολύ χαίρομαι!

nktR
09/07/2007, 09:00
ένα ακόμα....:mad:
πόσα άλλα θέλει ο κατασκευαστής για ανάκληση ?
πάρτε και το video

video Gsxr 750 Κ6 κομμένο πλαίσιο (http://www.youtube.com/watch?v=pbItp9UsHeU)


95815

stako
09/07/2007, 09:19
Να υποθέσω Ιταλικό το συμβάν?

Πάντως είναι γελοίοι που αφήνουν αυτό το πράμα και γελοιοποιεί το όνομα της εταιρείας! Για πόσες περιπτώσεις μιλάμε παγκοσμίως? 100? 300? Και πολλές λέω αλλά και 300 να είναι πόσο είναι το κόστος να τα αντικαταστήσουν? 2000-2500? πουλάνε λιανική το κάθε πλαίσιο. Πόσο κοστίζει στο εργοστάσιο? 1000?? Είναι κόστος σοβαρό να τα αντικαταστήσουν? Ούτε το 1/10 της διαφήμισης που δίνουν κάθε φορά στα GP στο Eurosport, "own the racetrack" ή τι άλλες παπαριές λένε..... Τουλάχιστον να μην υπάρχει ο φόβος ότι αν σου τύχει θα πάνε στον κουβά τα 15000? που έδωσες...... Κοντόφθαλμοι καραγκιόζηδες........

nktR
09/07/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Να υποθέσω Ιταλικό το συμβάν?

Πάντως είναι γελοίοι που αφήνουν αυτό το πράμα και γελοιοποιεί το όνομα της εταιρείας! Για πόσες περιπτώσεις μιλάμε παγκοσμίως? 100? 300? Και πολλές λέω αλλά και 300 να είναι πόσο είναι το κόστος να τα αντικαταστήσουν? 2000-2500? πουλάνε λιανική το κάθε πλαίσιο. Πόσο κοστίζει στο εργοστάσιο? 1000?? Είναι κόστος σοβαρό να τα αντικαταστήσουν? Ούτε το 1/10 της διαφήμισης που δίνουν κάθε φορά στα GP στο Eurosport, "own the racetrack" ή τι άλλες παπαριές λένε..... Τουλάχιστον να μην υπάρχει ο φόβος ότι αν σου τύχει θα πάνε στον κουβά τα 15000? που έδωσες...... Κοντόφθαλμοι καραγκιόζηδες........

μάλλον Ιταλικό είναι. Και εγώ στα ψαχτά το βρήκα..έχεις 100% δίκιο
Καλά εμάς δεν μας υπολογίζουν, το όνομα της εταιρείας δεν του νοιάζει ?
θα μας υπολογίσουν βέβαια όταν δεν θα έχουν πωλήσεις αλλά κυρίως όταν τη φάνε από πελάτη που θα τους τσακίσει δικαστικά και χρηματικά. :mad: :mad:

*δεν κάνετε log in στο GIXXERcom να τους κράξουμε μπας και γίνει τίποτις ?
από email gsxarakia από το φόρουμ τους μου έγραψε ότι να γράψουμε όλοι ότι δεν μας αρέσει η στάση της εταιρείας στο όλο θέμα, γιατί διαβάζονται από το τμήμα πελατειακής υποστήριξης και τα λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.
Τώρα ένας - δύο - τρείς max που είμαστε και τους κράζουμε μέσα στους 50000 που έχει το φόρουμ μας συνδέουν με τους πιγκουίνους στη Γροιλανδία....που ξέρουν από Gsxr άλλωστε. ...το ξέρατε ?


GIXXER FORUM KANTE LOG IN ΕΔΩ (http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=105678&page=15&highlight=Nemethon)

:beer: :wave2:

stako
09/07/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μάλλον Ιταλικό είναι. Και εγώ στα ψαχτά το βρήκα..έχεις 100% δίκιο
Καλά εμάς δεν μας υπολογίζουν, το όνομα της εταιρείας δεν του νοιάζει ?
θα μας υπολογίσουν βέβαια όταν δεν θα έχουν πωλήσεις αλλά κυρίως όταν τη φάνε από πελάτη που θα τους τσακίσει δικαστικά και χρηματικά. :mad: :mad:

Βασικά μου φαίνεται τόσο μα τόσο απίστευτο να μην το βλέπουν ότι είναι γελοία και κοντόφθαλμη η πολιτική τους που πίστευα ότι όσοι το κυνηγάνε δικαστικά ή αλλιώς, κάνουν κάποιο συμβιβασμό με την εταιρεία, αποζημιώνονται καλά αλλά με τον όρο να μην ξαναμιλήσουν για το θέμα. Τώρα που έτυχε σε φιλικά πρόσωπα και έμαθα ότι αυτό ΔΕΝ παίζει έχω μείνει μαλάκας...! Μου φαίνεται απίστευτο!

Πριν λίγες μέρες η Microsoft που όλοι κατηγορούμε, ουσιαστικά παραδέχτηκε ότι η νέα παιχνιδοκονσόλα της έχει πρόβλημα πέρα από το αναμενόμενο failure rate. Κανά χρόνο τώρα έπαιζαν φήμες για το θέμα, και αν και οι κονσόλες πάντα αντικαθίστανται, ωστόσο τώρα ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση κατά 3 χρόνια και επίσης θα επιστρέψει τα λεφτά σε όσους έτυχε και τους χάλασε η κονσόλα εκτός εγγύηςη και πλήρωσαν για να την φτιάξουν! ΑΥΤΗ είναι σοβαρή αντιμετώπιση από εταιρεία και όχι από κοντόφθαλμους καραγκιόζηδες!!!

Πάντως ήδη μια πώληση την έχασαν. Το επόμενο μου μηχανάκι του χρόνου θέλω να είναι ένα χιλιάρι SS. Δεν ξέρω ποιό θα είναι (μάλλον το R1) αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα είναι Κ7 'ή Κ8. Δε πα να έχει και 200 άλογα και επιλογές χάρτη και άλλες μαλακίες......... Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ζώα!

nktR
10/07/2007, 17:51
Man Claims Motorcycle Broke In Half

POSTED: 5:29 pm EDT June 2, 2006
UPDATED: 6:27 pm EDT June 2, 2006

ATLANTA -- Nick Jerard claims his motorcycle broke in half while he was riding it – sending him to intensive care. He also says that several other riders report similar ordeals – but the manufacturer won’t do anything about it. Channel 2 found a number of complaints on the internet about frames on that 2005 model Suzuki breaking in half under seemingly normal conditions.

Suzuki officials did not return our calls.

Jerard, who bought the model during its first year of production, says his snapped while he drove it at about 25 miles per hour.

It takes two people to wrestle what remains of his prized motorcycle out of the garage.

This time last year, the 21-year-old and his dad bought a Suzuki GSXR 1000 – touted then as the fastest production bike on the road.

The aluminum alloy frames made it light, and the Jerard’s say, more susceptible to frame problems.

Two months into ownership – Nick landed in intensive care.

“I was moving my brother’s stuff, I pulled out of the driveway, it fell apart on me from there,” Nick says.

Less than 100 yards from his house, you can see the trenches carved, Nick says by the muffler after the frame below him snapped in two, and sent him flying.

After several weeks of recovery, and $7,000 in medical bills, Nick says he and his dad started inspecting the bike. They spotted a hole drilled into the frame for his horn.

When they tried to get the bike repaired, they say initially, Suzuki seemed cooperative. Jerard says after he raised that question, Suzuki officials refused to repair his bike.

Copyright 2007 by WSBTV.com. All rights reserved.

πάρτε και το ηχητικό video από δελτίο ειδήσεων (http://www.wsbtv.com/news/9314629/detail.html#)


95940

alfa156
10/07/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Βασικά μου φαίνεται τόσο μα τόσο απίστευτο να μην το βλέπουν ότι είναι γελοία και κοντόφθαλμη η πολιτική τους που πίστευα ότι όσοι το κυνηγάνε δικαστικά ή αλλιώς, κάνουν κάποιο συμβιβασμό με την εταιρεία, αποζημιώνονται καλά αλλά με τον όρο να μην ξαναμιλήσουν για το θέμα. Τώρα που έτυχε σε φιλικά πρόσωπα και έμαθα ότι αυτό ΔΕΝ παίζει έχω μείνει μαλάκας...! Μου φαίνεται απίστευτο!

Πριν λίγες μέρες η Microsoft που όλοι κατηγορούμε, ουσιαστικά παραδέχτηκε ότι η νέα παιχνιδοκονσόλα της έχει πρόβλημα πέρα από το αναμενόμενο failure rate. Κανά χρόνο τώρα έπαιζαν φήμες για το θέμα, και αν και οι κονσόλες πάντα αντικαθίστανται, ωστόσο τώρα ανακοίνωσε ότι επεκτείνει την εγγύηση κατά 3 χρόνια και επίσης θα επιστρέψει τα λεφτά σε όσους έτυχε και τους χάλασε η κονσόλα εκτός εγγύηςη και πλήρωσαν για να την φτιάξουν! ΑΥΤΗ είναι σοβαρή αντιμετώπιση από εταιρεία και όχι από κοντόφθαλμους καραγκιόζηδες!!!

Πάντως ήδη μια πώληση την έχασαν. Το επόμενο μου μηχανάκι του χρόνου θέλω να είναι ένα χιλιάρι SS. Δεν ξέρω ποιό θα είναι (μάλλον το R1) αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα είναι Κ7 'ή Κ8. Δε πα να έχει και 200 άλογα και επιλογές χάρτη και άλλες μαλακίες......... Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ζώα!
ε αντε να παρεις κανα σοβαρο μηχανακι ....
με τα βρωμοσουζουκια!!!