PDA

View Full Version : Point system



o_gavros
28/09/2006, 17:14
Δεν ήξερα που μπορεί να κόλλαγε καλύτερα αυτή η ερώτηση οπότε τη χώνω εδώ.

Μπορεί κάποιος χριστιανός/ισλαμιστής/βούδιστης/πάσαςθρησκευτικήςπεποίθησης τελος πάντων να μου εξηγήσει την όλη λειτουργία του Ποιντ Συστεμ?

Οι γνώσεις μου στο θέμα,αν και ακούγεται συνέχεια,είναι ελάχιστες και σπάζομαι ιδιαίτερα που δεν γνωρίζω για κάτι τόσο σημαντικό.

Άμα τη αποκτήση του διπλώματος,με πόσους πόντους ξεκινάμε?έχει σημασία η κατηγορια του διπλώματος Α/Α1 (για να ξέρουν κι οσοι έχουν το μικρό δίπλωμα)?

Γενικά μια περιγραφή το πως γίνεται η καταμέτρηση πόντων,
και επίσης αν και που μπορούμε να ελέγχουμε το status μας online?


ίσως αυτό το τελευταίο να προκαλέσει γέλια μέχρι δακρύων...

zzr2005
28/09/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Δεν ήξερα που μπορεί να κόλλαγε καλύτερα αυτή η ερώτηση οπότε τη χώνω εδώ.

Μπορεί κάποιος χριστιανός/ισλαμιστής/βούδιστης/πάσαςθρησκευτικήςπεποίθησης τελος πάντων να μου εξηγήσει την όλη λειτουργία του Ποιντ Συστεμ?

Οι γνώσεις μου στο θέμα,αν και ακούγεται συνέχεια,είναι ελάχιστες και σπάζομαι ιδιαίτερα που δεν γνωρίζω για κάτι τόσο σημαντικό.

Άμα τη αποκτήση του διπλώματος,με πόσους πόντους ξεκινάμε?έχει σημασία η κατηγορια του διπλώματος Α/Α1 (για να ξέρουν κι οσοι έχουν το μικρό δίπλωμα)?

Γενικά μια περιγραφή το πως γίνεται η καταμέτρηση πόντων,
και επίσης αν και που μπορούμε να ελέγχουμε το status μας online?


ίσως αυτό το τελευταίο να προκαλέσει γέλια μέχρι δακρύων...
όταν πέρνεις το δίπλωμα ξεκινάς με 0 βαθμούς
αν φτάσεις τους 25 χάνεις το δίπλωμα για 6 μήνες την πρώτη φορά
υπα΄ρχουν σχετικές πληροφορίες στο www.bloka.gr αριστερά εκεί που λέει "πληροφορίες" -------"πρέπει να γνωρίζω"

o_gavros
28/09/2006, 18:32
Ευχαριστώ για το λινκ.
μια απορία μου μένει,
πως γίνεται η καταμέτρηση των πόντων?
π.χ. παραβίαση δρόμου μονής κυκλοφορίας=2πόντοι.
παραβιαση ΣΤΟΠ = 4 πόντοι...κ.ο.κ..
πως & που θα μπορούσα να το κοιτάξω?
:beer:

zzr2005
28/09/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Ευχαριστώ για το λινκ.
μια απορία μου μένει,
πως γίνεται η καταμέτρηση των πόντων?
π.χ. παραβίαση δρόμου μονής κυκλοφορίας=2πόντοι.
παραβιαση ΣΤΟΠ = 4 πόντοι...κ.ο.κ..
πως & που θα μπορούσα να το κοιτάξω?
:beer:
μπες στην σελίδα του υπυοργείου συγκοινωνιών..έχει ολόκληρο το ψήφισμα για την εφαρμογή του point system με αναλυτικό πίνακα για τους βαθμούς κάθε παράβασης..
παραθέτω το link αλλά δεν ξέρω αν θα στο ανολίξει κατευθείαν
http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg250_9_1106907774.pdf

dodos_1
29/09/2006, 09:35
παραβιαση κοκκινου: 7 ποντοι
αυτο το ξερω σιγουρα γιατι μια φορα ειχα περασει με το τουτου πορτοκαλι και με εγραψαν για κοκκινο.οταν πλησιαζεις τους ποντους για να σου αφαιρεσουν το διπλωμα σου στελνουν χαρτακι απο το υπουργειο.οι ποντοι για καθε παραβαση αφαιρουνται μετα απο 2 χρονια.:wave2:

soundstorm
29/09/2006, 09:56
Χρησιμοποιουν τα στρουμφ το point system?Ευτυχως παντως στη μυτιληνη οχι.Σου δινει το τσεκ σου,πας το πληρωνεις και ησυχασες!Αληθεια,πηγε το κρανος στα 180 Ευρω?

zzr2005
29/09/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Χρησιμοποιουν τα στρουμφ το point system?Ευτυχως παντως στη μυτιληνη οχι.Σου δινει το τσεκ σου,πας το πληρωνεις και ησυχασες!Αληθεια,πηγε το κρανος στα 180 Ευρω? δεν έχει να κάνει με τις κατα τόπους αστυνομικές διευθύνσεις..
είναι κεντρικό το ζήτημα...δεν υπήρχε μηχανογράφηση κ οι πόντοιδ εν υπολογιζόντουσαν
ωστόσο τώρα προχωρούν σε μηχανογράφηση για τα τελευταία δύο χρόνια νομίζω κ δεν αποκλείεται κάποιος που έχει κανει μαζεμένες παρανομίες να του έρθει καμια ειδοποίηση να παραδώσει το δίπλωμα...
πάντως να ξέρεις ότι άμας φας κλίση είτε είσαι στη Μυτιλκήνη είτε στην Ανω Κουρκουμπίνα οι πόντοι θεωρητικά μετράνε...
απο εκει και πέρα ειναι θέμα μηχανογράφησης αν ποτε θα σταλούν τα ραβασακια στους παραβατες γιατι για να συγκεντρωθούν οι πόντοι σε ένα κεντρικό σύστημα υπολογιστών είναι πολύ χρονοβόρο...

soundstorm
29/09/2006, 13:50
Ελπιζω να μην ειναι οπως τα λες.Δηλαδη να μετρησουν κλησεις του παρελθοντος.Λογικα δεν θα μετρανε ομως μυνησεις του τυπου¨:παρανομη εξατμηση,υπερκιβυσμος κ.α.Κατα την δικη μου λογικη.

thewhiteowl
29/09/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Χρησιμοποιουν τα στρουμφ το point system?Ευτυχως παντως στη μυτιληνη οχι.Σου δινει το τσεκ σου,πας το πληρωνεις και ησυχασες!Αληθεια,πηγε το κρανος στα 180 Ευρω?

Αν δεν απατώμαι οικτρώς, νομίζω ότι το πρόστιμο όταν ο αναβάτης δε φέρει κράνος ή όταν ο επιβάτης δεν κάνει χρήση της ζώνης ασφαλείας πήγε (ή θα πάει με τον νέο Κ.Ο.Κ.) στα 350€.

zzr2005
29/09/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ελπιζω να μην ειναι οπως τα λες.Δηλαδη να μετρησουν κλησεις του παρελθοντος.Λογικα δεν θα μετρανε ομως μυνησεις του τυπου¨:παρανομη εξατμηση,υπερκιβυσμος κ.α.Κατα την δικη μου λογικη.
κοιτα αν τελικά ολοκληρωθεί η μηχανογράφηση είναι δεδομένο ότι θα περιληφθούν κλήσεις του παρελθόντος....το point system ισχύει εδώ και χρόνια άσχετο αν δεν εφαρμοζόταν στην πράξη λόγω γραφειοκρατικών κωλλυμάτων.....όπως καταλαβαίνεις οι παραβάσεις παρελθόντων χρόνων εμπίπτουν στο point system και μπορουν κάλλιστα να περιληφθούν...αν τελικά θα γίνει θα δείξει το μέλλον

o_gavros
29/09/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
παραβιαση κοκκινου: 7 ποντοι
αυτο το ξερω σιγουρα γιατι μια φορα ειχα περασει με το τουτου πορτοκαλι και με εγραψαν για κοκκινο.οταν πλησιαζεις τους ποντους για να σου αφαιρεσουν το διπλωμα σου στελνουν χαρτακι απο το υπουργειο.οι ποντοι για καθε παραβαση αφαιρουνται μετα απο 2 χρονια.:wave2:
παραβίαση κόκκινου?
:nono: :nono: :nono:
ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ!!!
Aκόμα και στο φανάρι δίπλα απ'το σπίτι μου,4 το πρωΐ ,νέκρα απο κίνηση,κάθομαι και περιμένω.
Δεν είναι τόσο τα 700? που είναι το πρόστιμο,όσο το ότι μπορεί να γίνει η στραβή για δυο λεπτά που δεν περίμενα!

soundstorm
01/10/2006, 15:46
Ναι δεν λεω καποια πραγματα ειναι απολυτα λογικα(μιας και καπως πρεπει να βαλουμε μυαλο σε αυτη τη χωρα).Οπως παραβαση σηματοδοτη.Οπως παραβαση στοπ,οπως αλκοολ και τη νοοτροπια..... "εμενα δε με πιανει,οδηγαω μια χαρα''!!!Αλλα μεσα στη πολη ενας ταριφας η ενας ντιλιβερας να ξεχασει σε μια απο τις εκατονταδες στασεις του το κρανος η τη ζωνη και να πληρωσει ενα ΒΔΟΜΑΔΙΑΤΙΚΟ?????Ναι,προκυμενου να σωθει ακομα και ενας ανθρωπος αξιζει τον κοπο.Αλλα τι προστιμο θα πληρωσεει ο εργολαβος που εκανε κακοτεχνια και το παλικαρι που ΦΟΡΟΥΣΕ κρανος σκοτωθηκε?Και πολλα αλλα που δεν εχουν θεση σε αυτο το φορουμ.Αλλα στο κατω κατω οσο μαλακας δικυκληστης/οδηγος ειμαι δεν μορω να δωσω το μισο μηνιατικο μου σε μια κληση.350 ευρω?Πω Πω δεν ειμαι καλα....εγκαφαλικο εγκεφαλικο!!!:eek:

dodos_1
02/10/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
παραβίαση κόκκινου?
:nono: :nono: :nono:
ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ!!!
Aκόμα και στο φανάρι δίπλα απ'το σπίτι μου,4 το πρωΐ ,νέκρα απο κίνηση,κάθομαι και περιμένω.
Δεν είναι τόσο τα 700? που είναι το πρόστιμο,όσο το ότι μπορεί να γίνει η στραβή για δυο λεπτά που δεν περίμενα!

φιλε μου με παρεξηγησες.ειμουν στην Λ.Καβαλας και λιγα μετρα πριν περασω το φαναρι με κατευθυνση προς ασπροπυργο αλλαξε σε πορτοκαλι.σε τοσα λιγα μετρα δεν προλαβα να φρεναρω με αποτελεσμα ο τροχαιος που ηταν εκει με εγραψε για κοκκινο.