PDA

View Full Version : KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure



Spike
29/09/2006, 01:09
Θα ηθελα την γνωμη σας για τις 2 αυτες μηχανες συγκριτικα χωρις να μαμισετε το ποστ (του στυλ τα μποξερ χρησιμευουν για πλαινα σταντ , η οτι το ΚΤΜ σημαινει Καθε Τριτη Μηχανικο κλπ κλπ) Αν εχετε κατι εμπεριστατωμενο να πειτε απαντηστε αλλιως μην κανετε τον κοπο. Αν μπορειτε δικαιολογηστε την απαντηση σας, για μεσα στην πολη , εκτος δρομου και γενικα γιατι θα κανατε μια αντικειμενικη επιλογη σε μια απο αυτες τις 2 μηχανες...

PS. Ελπιζω να μην καταληξει το ποστ στις διαμαχες οποτε ας το κρατησουμε σε επιπεδο κοσμιο...

:wave2: :wave2:

DUKASII
29/09/2006, 08:17
τα 2 καλύτερα μηχανάκια της κατηγοριας και αναλογα με το τι θελει ο καθένας και του ταιριάζει

παίρνει.



















υ.γ.:χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω...αλλα το ποστ στις διαμάχες θα έιχε και αλλες απαντήσεις.

rsp
29/09/2006, 09:38
Σταυρακο Καλημερα!!

Πριν παρω το 990 ειχα παρει το BMW για μια μεγαλη βολτα. Λεγοντας μεγαλη βολτα εννοω εθνικη, επαρχιακο και λιγο πολη.Ειναι ενα καταπληκτηκο μηχανακι που σε εντυπωσιαζει παντου.Στην συγκρηση των 2 επελεξα το ΚΤΜ για καποιος λογους ομως.....

Ειναι εντυπωσιακα πιο ελαφρη (και στα χαρτια και στην αισθηση)
Στο στροφιλικι το επαρχιακο ειναι και τα δυο καλα αλλα το ΚΤΜακι στριβει σαν στριταδικο, ασυληπτα ορια που το ΒΜW δεν μπορει να φτασει, ειδικα στο στενο κομματι...
Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...
Αν και στα χαρτια ειναι πρακτικα της ιδιας δυναμης και τα δυο, στο δρομο ειναι και σου δινει και χοντρα την αισθηση το ΚΤΜακι πολυ πιο δυνατης μοτοσυκλετας...
Μεσα στην πολη (με το λιγο που οδηγησα το BMW) θεωρω οτι θα σε κουρασει, το ΚΤΜακι χωραει παντου...


Συνολικα αν θελεις ενα πιο χαλαρο τροπο οδηγησης, abs(το adventure S δεν βγαινει με ABS μονο με παραγγελια και η τιμη ανεβαινει), ταξιδι ανετο σαν αυτοκινητο, παρε το BMW ειναι καταπληκτικο...Αν θελεις να εισαι με τη τσιμπλα στο ματι και να κανει μονο του παιχνιδια, να νιωθεις οποτε οδηγας κεφι για να παιζεις, να μην το βαριεσε ποτε...Παρε το ΚΤΜακι ειναι ασυληπτο!!

Και τα δυο ειναι καταπληκτηκα μηχανακια, εσυ επιλεγεις το στυλ που σου αρεσει, ταιριαζει!!

edit: Οσο αφορα τον συνεπιβατη, η γυναικα μου εκανε 400+ χιλιομετρα και δεν κουραστηκε στο ΚΤΜακι...Η σελα του ΒΜW απο φιλους εχω μαθει οτι κουραζει..(υποψην οτι στο ΚΤΜακι εχω βαλει τη σελα comfort)

:wave2:

950dim
29/09/2006, 10:39
[Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...

Oχι και χοντρα φιλε μου,υστερει ναι,εχεις αρκετα καλυτερη προστασια απο τον αερα στο BMW,αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!
Σε προσφατη βολτα μεχρι τη Καλαματα,με ταχυτητες ζωηρες,(προσπαθουσα να μεινω κοντα σε φιλο παλαβο με 749)ενιωθα τον αερα στους ωμους μου,μετα τα 180km/h(καθολου στα ποδια),χωρις βεβαια την εσωτ.επενδυση στο μπουφαν(συνεπως πιο φαρδυ),και ως προς τη βροχη(γιατι ¨εφαγα¨μια καλη) το μονο που βραχηκε ηταν οι ωμοι και τα μανικια!
Και οι δυο ειναι απο τις πιο ολοκληρωμενες μηχανες στη κατηγορια τους,μα το ¨αγριμι¨ σου χαριζει απλοχερα αυτο που λεμε:

Οδηγικη Απολαυση

rsp
29/09/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
[Στην εθνικη οδο το ΚΤΜακι υστερει χοντρα..Στο ΒΜW δεν σε ακουμπαει αερας, βροχη, κρυο...Το ΚΤΜακι με το εξτρα ζελατινακι της Touratech απλα την παλευεις...

Oχι και χοντρα φιλε μου,υστερει ναι,εχεις αρκετα καλυτερη προστασια απο τον αερα στο BMW,αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!
Οδηγικη Απολαυση

Φιλε μου μιλωντας σε συγκριση με το BMW ναι υστερει χοντρα στην προστασια απο αερα κτλπ....Σε γενικες γραμμες ομως ειναι ενταξει απλα να το συνηθησεις!

skor-billys
29/09/2006, 11:44
file mou 8a pareis thn mhxanh pou otan thn blepeis kai mono sou ftiaxnei to kefi (gia na mhn grapso tipota prostixo).

to ktm to exei enas filos mou, me akrapovic kai filtro kai to ergaleio skotonei leme. ka8ete or8ios kai sta 200 km pou pame kamia fora. kai einai 1.80 upsos.

Alla pare auto pou goustareis pragmatika. kai ase pio paei pio grugora pio einai pio kalo klp. esu 8a to odhgeis kai h telikh apofash einai dikia sou.

gian_nykt
29/09/2006, 12:20
Είχα το 1200 κι εκανα καμια 1000αρια Km και πιστεύω οτι ειναι ενα πολύ καλό μηχανάκη, στρίβει ΠΟΛΥ καλά για τα μετρα της κατηγορίας, είναι ΠΟΛΥ άνετο, έχει ΠΟΛΥ καλά φρένα (κι απότομα επίσης λόγο servo), ΠΟΛΥ ελαφριά αίσθηση (για την κατηγορία) το μονο μειονέκτημα είναι το πλάτος του boxer και ίσως η συμπεριφορά του para-/telelever όπου είμουν γνώστης του θέματος λόγο προκατοχής BMW R1100R όπως κι οτι ειναι ΚΡΑΧΤΗΣ (είπαμε, BMW καβαλάς) με ενα κατ'εμένα κακό image λόγο των ατόμων που στην πλειοψηφία τους την αγοράζουν (συνήθως ξεκράνοτοι, ζελεδιασμένοι, βαλιτσομένοι και με διαδρομή σπίτη-δουλειά-καφέ). Για BMW θα το έλεγα ΠΑΠΑΚΙ, καμία σχέση με 1100-1150 που είναι (εκτός ποιότητος ίσως) βουβάλια σε σχέση με αυτό!!! Το KTM το είχα οδηγήσει αλλα στο 950 του και είναι ΠΟΛΥ καυλ.....γκαζο!!! Μα πολύ, αφου εγω που ειμαι άσχετος στα ινδιανιλίκια πήγαινα σούζες-μπάντες συνέχεια, κι ευστροφία άλλο πράμα!! Αλλά, δούλεμα τρακτέρ, στενή σέλα, προστασία αέρα δεν ξέρω και το γενικό πρόβλημα που ακούω περί κατανάλωσης λαδιού.......έτσι ειναι γνωστό.....τώρα το 990i δεν ξέρω τι γίνετε, σίγουρα θα ειναι βελτιωμένο αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα γνώμες, και κυρίως απο αυτούς που έδωσαν το 950 και πήραν το 990i. Εν αναμονή λοιπόν.

Tigas
29/09/2006, 13:30
Εγώ πάλι που έχω καβαλήσει ΚΤΜ950 είναι πανύψηλο και σπαστικό γιατί δεν το έφτανα(1,75).
Όταν είναι να κάνεις ειδικά καμιά μανούβρα γάματα, αλλά όταν είναι εν κινήσει έχεις αίσθηση ότι οδηγείς κανα παπί και όχι μεγάλη μηχανή, στον Άγιο έστριβε πολύ καλά όπως και στην Πεντέλη
που ΄΄μέτραγα΄΄ έναν απο το ΚΤΜ club αλλά στην άσφαλτο σαν το BMW δεν πάει το πράμα, είναι καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά σε εκτός δρόμου παρά σε εντός και μην ξεχνάμε το GS σε συγκριτικό με τα καλύτερα φρένα σε SS φρέναρε καλύτερα(στιγμιαιο φρενάρισμα όχι καταπόνηση σε οριακές συνθήκες, σας προλαβαίνω :D )

Για αυτό απο Μάρτιο θα ξύνουμε boxer :lol:

950dim
29/09/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εγώ πάλι που έχω καβαλήσει ΚΤΜ950 είναι πανύψηλο και σπαστικό γιατί δεν το έφτανα(1,75).
Όταν είναι να κάνεις ειδικά καμιά μανούβρα γάματα, αλλά όταν είναι εν κινήσει έχεις αίσθηση ότι οδηγείς κανα παπί και όχι μεγάλη μηχανή, στον Άγιο έστριβε πολύ καλά όπως και στην Πεντέλη
που ΄΄μέτραγα΄΄ έναν απο το ΚΤΜ club αλλά στην άσφαλτο σαν το BMW δεν πάει το πράμα, είναι καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά σε εκτός δρόμου παρά σε εντός και μην ξεχνάμε το GS σε συγκριτικό με τα καλύτερα φρένα σε SS φρέναρε καλύτερα(στιγμιαιο φρενάρισμα όχι καταπόνηση σε οριακές συνθήκες, σας προλαβαίνω :D )

Για αυτό απο Μάρτιο θα ξύνουμε boxer :lol:

Τη λεξη ¨καλυτερο¨φιλε μου,μη τη πιανεις στο στομα σου οταν συγκρινεις το 950 με οποιοδηποτε αλλο σε ON-OFF(βαζω μεσα και τα φορτηγα GS/Varadero),ακους εκει δε παει στην ασφαλτο...
Βλεπω και τα BMW που πανε με 90km/h για να προλαβαινουν να τους κοιτανε!
Το μηχανακι απο τα 5 μεχρι τα 220 km που τελικιαζει,σου αφηνει ενα χαμογελο σα του τζοκερ
Ακομα καλυτερο το 990 μια που λογω injection δεν ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες...

rsp
01/10/2006, 12:37
Σταυρο...Αλλη μια γνωμη που ακουσα σημερα! Φιλος που ειχε το απλο GS πηρε το Αdventure(το μεγαλο BMW) και μου ελεγε τωρα οτι το εχει μετανιωσει, το βρισκει πολυ βαρυ, οτι δεν στριβει οπως το αλλο, οτι τον κουραζει μεσα στην πολη πολυ!! Υποψην οτι εχει κανει κοντα στα 50 χιλιαδες χιλιομετρα ηδη και τα λεει αυτα..!Τωρα μαλλον θα το δωσει και ειναι μεταξυ του 990 και στο να ξανα παρει το απλο 1200...!


Αυτα!:wave2:

Tigas
02/10/2006, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Τη λεξη ¨καλυτερο¨φιλε μου,μη τη πιανεις στο στομα σου οταν συγκρινεις το 950 με οποιοδηποτε αλλο σε ON-OFF(βαζω μεσα και τα φορτηγα GS/Varadero),ακους εκει δε παει στην ασφαλτο...
Βλεπω και τα BMW που πανε με 90km/h για να προλαβαινουν να τους κοιτανε!
Το μηχανακι απο τα 5 μεχρι τα 220 km που τελικιαζει,σου αφηνει ενα χαμογελο σα του τζοκερ
Ακομα καλυτερο το 990 μια που λογω injection δεν ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες...

Οκ , τότε μόλις το πάρω έλα να κάνουμε μια συγκριτική βολτούλα
να δούμε πόσα χλμ θα μου ρίξεις:lol:

Λοιπόν στις off καταστάσεις(που δεν με απασχολούν καθόλου) είπαμε το ΚΤΜ είναι πολύ καλύτερο σύμφωνα με όλα τα μοτοπεριοδικά αλλά, όπου παίζει άσφαλτο, να δείς πώς το έγραφε ένα περιοδικό......... ΄΄ο αναβάτης ενός ΚΤΜ 950 πρέπει να είναι πολύ αποφασισμένος για να ακολουθησει ένα GS´´:wave2:

Είναι ανάλογα τί αναζητά ο καθένας :wave2:

Tigas
02/10/2006, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Σταυρο...Αλλη μια γνωμη που ακουσα σημερα! Φιλος που ειχε το απλο GS πηρε το Αdventure(το μεγαλο BMW) και μου ελεγε τωρα οτι το εχει μετανιωσει, το βρισκει πολυ βαρυ, οτι δεν στριβει οπως το αλλο, οτι τον κουραζει μεσα στην πολη πολυ!! Υποψην οτι εχει κανει κοντα στα 50 χιλιαδες χιλιομετρα ηδη και τα λεει αυτα..!Τωρα μαλλον θα το δωσει και ειναι μεταξυ του 990 και στο να ξανα παρει το απλο 1200...!


Αυτα!:wave2:

Πανουργία το απλό με το adventure έχουν 30kg διαφορά, δεν είναι και λίγα για μια μηχανή, άλλη συμπεριφορά στις στροφές και άλλη στο φρενάρισμα.

Spike
02/10/2006, 12:01
Παιδες σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ως τωρα ....
Κατι που δεν γνωριζετε και μονο ο Κυριος (ειναι και παντρεμενος πια οποτε το δικαιουται...) Πανουριας γνωριζει ειναι οτι ΕΧΩ ΗΔΗ το R1200GS απο το 2004 και του εχω ΗΔΗ κανει 30,000 χλμ και πολλα απο αυτα σε χωμα , και της κανω καθημερινη χρηση μεσα στην πολη ... Το ερωτημα που εθεσα (και λαθος μου που δεν το αναφερα και ζητω συγγνωμη για αυτο) ειναι αν θελησω καποια στιγμη να αλαξω μηχανη , ποια να προτιμησω.
Με την 1200 ειμαι ηδη πολυ ευχαριστημενος και χερω ακριβως και τα υπερ και τα κατα ...

950dim
02/10/2006, 14:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
[B]Οκ , τότε μόλις το πάρω έλα να κάνουμε μια συγκριτική βολτούλα
να δούμε πόσα χλμ θα μου ρίξεις:lol:

] Aρκετα ανοητη προταση,μιλησα εγω για κοντρα;Απλα αναφερθηκα στη προταση :στην ασφαλτο το ΚΤΜ δε παει...

όπου παίζει άσφαλτο, να δείς πώς το έγραφε ένα περιοδικό......... ΄΄ο αναβάτης ενός ΚΤΜ 950 πρέπει να είναι πολύ αποφασισμένος για να ακολουθησει ένα GS

Ναι;;;για πες μας που το διαβασες αυτο;στο νεο Βαβουρα;;;

OldMan
02/10/2006, 15:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλέ μας άνθρωπε (950dim) ...

Δεν είναι στις Διαμάχες η συζήτηση (και δεν νομίζω να ήταν αυτός ο σκοπός του Spike...) !!!

Δεν ειπώθηκε κάτι το "προσβλητικό" για το ΚΤΜ (τι να πούνε και οι BMWάκηδες ...)


Υ.Γ.
Η τόση επιμονή στην "τελειότητα" και το "αψεγάδιαστο" κάποιας μοτό, αρχίζει και γεννάει υποψίες...

:wave2: :beer: :wave2:

950dim
02/10/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλέ μας άνθρωπε (950dim) ...

Δεν είναι στις Διαμάχες η συζήτηση (και δεν νομίζω να ήταν αυτός ο σκοπός του Spike...) !!!

Δεν ειπώθηκε κάτι το "προσβλητικό" για το ΚΤΜ (τι να πούνε και οι BMWάκηδες ...)


Υ.Γ.
Η τόση επιμονή στην "τελειότητα" και το "αψεγάδιαστο" κάποιας μοτό, αρχίζει και γεννάει υποψίες...

:wave2: :beer: :wave2:

OK,εχεις δικιο φιλε οουλντ,με προλαβες,ετσι οπως παμε ουτε στις διαμαχες να ειμασταν!
Απλα διαβαζω αρκετα ΄¨αναλαφρες εκφρασεις¨οπως:...ενα ΚΤΜ δε μπορει να ακολουθησει ενα GS,και αλλες τετοιες ανακριβειες και γενικολογιες!Δε νιωθω προσβεβλημενος,ισα ισα δε μπορω να παραβλεψω πως και οι δυο ειναι καταπληκτικες μοτο(και το αναφερω) μα διαπιστωνω πως καποιες γνωμες δεν στηριζονται απο επιχειρηματα...
Εκτος αν ειναι επιχειρηματα τα τυπου:εγραψαν για τα ΚΤΜ,ενας φιλος μου μου ειπε πως χαλανε και τετοια!

ΥΓ.Ως προς το υστερογραφο σου,ποιος μιλησε για τελειοτητα;
Υποψιες;Μηπως εχω καποιο Hellinstore και δε το ξερω;;
Οχι φιλε μου,μη σου μπαινουν τετοιες υποψιες,απλα τυχαινει να αγαπω το μηχανακι μου και να λεω τα πραγματα ετσι ακριβως οπως ειναι!
Αψεγαδιαστο;ειπα κατι τετοιο;Αν δεις στα ¨Μοντελα¨,εχω ενα σωρο αποριες για τη θερμοκρασια,το τιμονι που δε κοβει αρκετα,τα λαδια που ¨τσιμπαει¨ κ.α
Το να τα γνωριζεις ομως ολα αυτα απο την αρχη και να τα παραβλεπεις,φανερωνει κατι αυτο,ετσι;
Πως το μηχανακι σε αποζημιωνει και με το παραπανω...

Με σεβασμο(το εννοω)
Δημητρης

DUKASII
03/10/2006, 09:59
σε αυτα τα 2 μοντελα πολλες μπορουμε να βρουμε.
το bmw ειναι 271 κιλα. το κτμ 231.
και τα 2 γεματα.

το bmw εχει ελεγχο βαλβιδων (μεγαλο σερβις το λεμε) καθε 10.000 χιλιομετρα το κτμ εχει καθε 15.000χιλιομετρα.
το Μπιεμβε..εχει αλλαγή λαδιων και φιλτρου καθε 5.000 χιλιομετρα το κτμ εχει αλλαγη λαδιων καθε 7.500χιλ.

το ενα παει καλυτερα(να το εκλαβω ωσ πιο ανετα και μονο αυτο..) στην ασφαλτο (για εθνικη οδο θα μιλατε..οπου και μπορει δε λεω οχι με τοσο ογκο..) οσο για αλλους δρόμους (επαρχιακους πχ..) κρατατε μια πισινη μη δειτε καμια μερα να ερχετε πισω σας κανα κτμ αντβεντσουρ ντριφταροντας και ολα κατω..(καντε αυτο με κανα μπιεβμε..να γελασουμε..)
το κτμ παει καλύτερα στο χωμα..(αυτο δεν χωρα και πολύ κουβέντα..)μεχρι και σε αγωνα mx ετρεξε ο αλλος και εβγαλε και ολο τον αγώνα με 1η ταχύτητα και μονο ..και έκανε αλματα 30 μετρων!!!

εγώ λεω οτι το κτμ ειναι ΤΟ καλύτερο ΟΝ-0FF εργαλείο που μπορει να αγοράσει καποιος και σε μικρότερη τιμή απο το μπιεμβε..οπου ειναι και πιο ακριβο και στα σερβις οπου ειναι πιο συχνα.
γενικως το κτμ ειναι πιο ΑΓΡΙΟ..


τωρα οποις διαφωνει δικαίωμα του..παει και παίρνει το μπιεμβε.



υ.γ.:950 dim λαδάκια τσιμπανε ΟΛα ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ..ποσο μάλλον τα μποξερ των bmw.
2.το τιμόνι δε κοβει αρκετα για να σε γλιτωνει απο τις τουμπες εαν και τυχον σου γλιστρισει σε καμια δυσκολη φάση...
3/Old man κανε μας τη χαρη..το κτμ ειναι καλύτερο!!


:evil:

Tigas
04/10/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
σε αυτα τα 2 μοντελα πολλες μπορουμε να βρουμε.
το bmw ειναι 271 κιλα. το κτμ 231.
και τα 2 γεματα.

το bmw εχει ελεγχο βαλβιδων (μεγαλο σερβις το λεμε) καθε 10.000 χιλιομετρα το κτμ εχει καθε 15.000χιλιομετρα.
το Μπιεμβε..εχει αλλαγή λαδιων και φιλτρου καθε 5.000 χιλιομετρα το κτμ εχει αλλαγη λαδιων καθε 7.500χιλ.

το ενα παει καλυτερα(να το εκλαβω ωσ πιο ανετα και μονο αυτο..) στην ασφαλτο (για εθνικη οδο θα μιλατε..οπου και μπορει δε λεω οχι με τοσο ογκο..) οσο για αλλους δρόμους (επαρχιακους πχ..) κρατατε μια πισινη μη δειτε καμια μερα να ερχετε πισω σας κανα κτμ αντβεντσουρ ντριφταροντας και ολα κατω..(καντε αυτο με κανα μπιεβμε..να γελασουμε..)
το κτμ παει καλύτερα στο χωμα..(αυτο δεν χωρα και πολύ κουβέντα..)μεχρι και σε αγωνα mx ετρεξε ο αλλος και εβγαλε και ολο τον αγώνα με 1η ταχύτητα και μονο ..και έκανε αλματα 30 μετρων!!!

εγώ λεω οτι το κτμ ειναι ΤΟ καλύτερο ΟΝ-0FF εργαλείο που μπορει να αγοράσει καποιος και σε μικρότερη τιμή απο το μπιεμβε..οπου ειναι και πιο ακριβο και στα σερβις οπου ειναι πιο συχνα.
γενικως το κτμ ειναι πιο ΑΓΡΙΟ..


τωρα οποις διαφωνει δικαίωμα του..παει και παίρνει το μπιεμβε.



υ.γ.:950 dim λαδάκια τσιμπανε ΟΛα ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ..ποσο μάλλον τα μποξερ των bmw.
2.το τιμόνι δε κοβει αρκετα για να σε γλιτωνει απο τις τουμπες εαν και τυχον σου γλιστρισει σε καμια δυσκολη φάση...
3/Old man κανε μας τη χαρη..το κτμ ειναι καλύτερο!!


:evil:

Το GS το απλό με το 24αλιτρο ρεζερβουαρ είναι βία 230kg το adv με τα 40lt μπορεί να είναι όσο λές.

Το σέρβις τις BMW είναι γελείο μπροστά σε οποιουδήποτε μοτέρ
λαδια φίλτρο λαδιου + αέρα πόση ώρα θα κάνεις και ρυθμιση βαλβίδων σε 10 λεπτά.

Τώρα όλα τα μηχανάκια τσιμπάνε λάδι πάλι σχετικό είναι άν αναφέρεσαι για τα ΚΤΜ οκ για BMW δεν έχω ακούσει να συμπληρώνει λάδι σαν δίχρονο.

Τώρα για το άν είναι γρήγορο το ΚΤΜ και η ΒMW ΄΄σέρνεται΄΄στην άσφαλτο μπορεί να μας το πεί και ο pap άν όχι κάνετ υπομονή να πάμε καμια βολτούλα μαζί και με βαλίτα πίσω εγώ :lol:

DUKASII
04/10/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Το GS το απλό με το 24αλιτρο ρεζερβουαρ είναι βία 230kg το adv με τα 40lt μπορεί να είναι όσο λές.

Το σέρβις τις BMW είναι γελείο μπροστά σε οποιουδήποτε μοτέρ
λαδια φίλτρο λαδιου + αέρα πόση ώρα θα κάνεις και ρυθμιση βαλβίδων σε 10 λεπτά.

Τώρα όλα τα μηχανάκια τσιμπάνε λάδι πάλι σχετικό είναι άν αναφέρεσαι για τα ΚΤΜ οκ για BMW δεν έχω ακούσει να συμπληρώνει λάδι σαν δίχρονο.

Τώρα για το άν είναι γρήγορο το ΚΤΜ και η ΒMW ΄΄σέρνεται΄΄στην άσφαλτο μπορεί να μας το πεί και ο pap άν όχι κάνετ υπομονή να πάμε καμια βολτούλα μαζί και με βαλίτα πίσω εγώ :lol: αυτα για τα κιλα ρε συ στο μοτο τα διαβασα δε τα λεω απο το μυαλο μου.
αυτα για τα σερβις επισης εκει.
τι θες να πεις οτι τα σερβις των bmw είναι φτηνά?(προσεξε εχω κολητο που δουλευει στο Βαγιανέλη.)
τωρα το κατα ποσο ειναι πιο γρηγορο το κτμ και ποσο αργο το bmw...

ΘΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙς ΕΣΥ ΛΕΣ..ΜΕ ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΛΗΓΟΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ?
και θα με πας κοντρα και α και ου με τη τρατα και με βαλίτσα πισω???

αυτο εννοας???

πες μου σε παρακαλω γιατι δε μπορω να σταματήσω να γελαω...:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



αν ναι θα κανω υπομονη να το παρεις να με πας κοντρα με το γληγολο το bmw ...:lol: :rotflmao:


για τον τσιμπανε λαδι τα bmw σε αφήνω να μας το πεις εσύ αφου θα το παρεις.
μη σε στεναχωρήσω απο τωρα.

Tigas
04/10/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αυτα για τα κιλα ρε συ στο μοτο τα διαβασα δε τα λεω απο το μυαλο μου.
αυτα για τα σερβις επισης εκει.
τι θες να πεις οτι τα σερβις των bmw είναι φτηνά?(προσεξε εχω κολητο που δουλευει στο Βαγιανέλη.)
τωρα το κατα ποσο ειναι πιο γρηγορο το κτμ και ποσο αργο το bmw...

ΘΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙς ΕΣΥ ΛΕΣ..ΜΕ ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΓΛΗΓΟΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ?
και θα με πας κοντρα και α και ου με τη τρατα και με βαλίτσα πισω???

αυτο εννοας???

πες μου σε παρακαλω γιατι δε μπορω να σταματήσω να γελαω...:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



αν ναι θα κανω υπομονη να το παρεις να με πας κοντρα με το γληγολο το bmw ...:lol: :rotflmao:


για τον τσιμπανε λαδι τα bmw σε αφήνω να μας το πεις εσύ αφου θα το παρεις.
μη σε στεναχωρήσω απο τωρα.

Σέρβις σε BMW μην τρελαθούμε, απλά θα πέφτει η σφραγίδα, το σέρβις θα γίνεται αλλού.

Τα κιλά στο GS το adventure είναι πάααρα πολά μπορεί και όσα λές , 230 είναι άδειο το τέρας αλλά το απλό GS είναι 200kg.


Τώρα για το άν είμαι γρήγορος ή όχι , επειδή είσαι καλό παιδί θα βάλω και τις βαλίτσες να αποκτείσεις και πλεονέκτημα :lol: :wave2:

DUKASII
04/10/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Σέρβις σε BMW μην τρελαθούμε, απλά θα πέφτει η σφραγίδα, το σέρβις θα γίνεται αλλού.

Τα κιλά στο GS το adventure είναι πάααρα πολά μπορεί και όσα λές , 230 είναι άδειο το τέρας αλλά το απλό GS είναι 200kg.


Τώρα για το άν είμαι γρήγορος ή όχι , επειδή είσαι καλό παιδί θα βάλω και τις βαλίτσες να αποκτείσεις και πλεονέκτημα :lol: :wave2:
ρε συ γληγολε..πανε και κοιτα μια το bmw απο κοντα οκ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 200 ΚΙΛΑ??
απο χαρτί νομίζεις οτι ειναι φτιαγμενο?
200 κιλα ειναι τα ss τα 1000 αρια ετσι??η μου λες τα κιλα που γραφουνε στα φυλαδια ξερω γω.?


καλα για το οτι εισαι γληγολο αγόρι το εχω ακούσει καιρο τωρα...

αλλα νταξει ήρθε η ώρα να σοβαρευτείς.:lol: :lol:

OldMan
04/10/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Old man κανε μας τη χαρη..το κτμ ειναι καλύτερο!!

Εγώ το ξέρω ρε λαλάκη...!!!





"Αλλού" πέστα... :smokin:

950dim
04/10/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Σέρβις σε BMW μην τρελαθούμε, απλά θα πέφτει η σφραγίδα, το σέρβις θα γίνεται αλλού.

Τα κιλά στο GS το adventure είναι πάααρα πολά μπορεί και όσα λές , 230 είναι άδειο το τέρας αλλά το απλό GS είναι 200kg.


Τώρα για το άν είμαι γρήγορος ή όχι , επειδή είσαι καλό παιδί θα βάλω και τις βαλίτσες να αποκτείσεις και πλεονέκτημα :lol: :wave2:

Αφου εισαι κακο παιδι κι επιμενεις,θα σου δωσω εργασια για το σπιτι:
Οπως λες συμβουλευεσαι τα μοτοπεριοδικα,ωραια λοιπον να η ερωτηση με 2 σκελη:
α)Ποιος ο χρονος για τα 0-400 μετρα για το καθε ενα μηχανακι
και
β)Ποιος ο χρονος για τα 0-200km/h;;;

Αναφερομαι σε 950/990 και 1200GS

Να σε βοηθησω;
Μπορω να σου πω και ποια τευχη συγκεκριμενα,μπορω να σου παραθεσω νουμερα,τιμες,βαρος και οτι αλλο τεχν.στοιχειο χρειαστεις...!

Υ.Γ.Για να μη κουραζουμε τους υπολοιπους φιλους,ειπαμε,μπες σε ενα καταστημα και αγορασε τη μηχανη που σ’αρεσει,που ονειρευεσαι οχι για να σε κοιτανε,εκτος κι αν αυτο ειναι το ονειρο σου...

rsp
04/10/2006, 17:57
Ρε Τιγκα, σε ειχα και για σοβαρο παιδι..!
Τι λαλακειες λετε ολη μερα??:confused:

Ο Σπικε ρωτησε για το BMW 1200GS Adventure vs KTM 990 Adventure S...

Και το 1200 Adventure πλησιαζει τα 280 κιλα!
Οσο αφορα το πιο ειναι πιο γρηγορο αν εκανες κοντρα Τιγκας vs Τιγκας με BMW και ΚΤΜ θα σου εριχνες στα αυτια με το ΚΤΜ....(αφου εισαι πολυ γληγορος λεμε)..

:wave2:

Tigas
05/10/2006, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε συ γληγολε..πανε και κοιτα μια το bmw απο κοντα οκ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 200 ΚΙΛΑ??
απο χαρτί νομίζεις οτι ειναι φτιαγμενο?
200 κιλα ειναι τα ss τα 1000 αρια ετσι??η μου λες τα κιλα που γραφουνε στα φυλαδια ξερω γω.?


καλα για το οτι εισαι γληγολο αγόρι το εχω ακούσει καιρο τωρα...

αλλα νταξει ήρθε η ώρα να σοβαρευτείς.:lol: :lol:

Δές σε ένα μοτοπεριοδικό να δείς πόσα κιλά είναι το GS άδειο, όσο για τα νέα SS δεν νομίζω κενό να ξεπερνάει κανένα τα 180kg :D

To GS1200 το έχουν κάνει 30kg ελαφρύτερο απο το 1150, πιο στριφτερό και λίγο πιο δυνατό.

Τώρα για αυτά που γράφω στα περιοδικά τα έχω δεί δεν έχω ζυγαριά σπίτι να τα μετράω:D

Tigas
05/10/2006, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αφου εισαι κακο παιδι κι επιμενεις,θα σου δωσω εργασια για το σπιτι:
Οπως λες συμβουλευεσαι τα μοτοπεριοδικα,ωραια λοιπον να η ερωτηση με 2 σκελη:
α)Ποιος ο χρονος για τα 0-400 μετρα για το καθε ενα μηχανακι
και
β)Ποιος ο χρονος για τα 0-200km/h;;;

Αναφερομαι σε 950/990 και 1200GS

Να σε βοηθησω;
Μπορω να σου πω και ποια τευχη συγκεκριμενα,μπορω να σου παραθεσω νουμερα,τιμες,βαρος και οτι αλλο τεχν.στοιχειο χρειαστεις...!

Υ.Γ.Για να μη κουραζουμε τους υπολοιπους φιλους,ειπαμε,μπες σε ενα καταστημα και αγορασε τη μηχανη που σ’αρεσει,που ονειρευεσαι οχι για να σε κοιτανε,εκτος κι αν αυτο ειναι το ονειρο σου...

Εσένα σε είπα υπομονή να έχεις να δουλευει η τράτα σου μέχρι την στιγμή που θα ειδωθούμε να δείς απο κοντά άν πάνε τα GS ή όχι:lol: :wave2:

DUKASII
05/10/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Δές σε ένα μοτοπεριοδικό να δείς πόσα κιλά είναι το GS άδειο, όσο για τα νέα SS δεν νομίζω κενό να ξεπερνάει κανένα τα 180kg :D

To GS1200 το έχουν κάνει 30kg ελαφρύτερο απο το 1150, πιο στριφτερό και λίγο πιο δυνατό.

Τώρα για αυτά που γράφω στα περιοδικά τα έχω δεί δεν έχω ζυγαριά σπίτι να τα μετράω:D ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ δεν ξέρεις τι μηχανακι πας να παρεις..και με 16 χηνες κιολας.

ναι οι κατοχοι του 1150 δε μπορουσαν να βελτιώσουν το χρονο τους στις πιστες και το καναν το 1200 πιο στριφτερο..:rotflmao: τι αλλο θα δω σε τουτο δω το φορουμ λεμε..

επίσης εσυ παρε ενα μηχανάκι..κενο οπως το λες..και οδηγήσέ το χωρις βενζίνη ..λάδια στο μοτερ..υγρα φρενων...υγρα ψυγείων κτλ..

γιατι ετσι ειναι τα κενα κιλα οπως θες να λες..και παλι αμφιβάλω.

για βοηθεια βαλε καμια πεταλιερα.
:lol:

λοιπόν καλή αγορά σου ευχομαι και εδώ είμαι εγω μολις το πάρεις να παμε μια βόλτα να με δείξεις ποσο γρήγορα ειναι αυτα τα gs.
σε επαρχιακους που λες κιολας...:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

950dim
05/10/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εσένα σε είπα υπομονή να έχεις να δουλευει η τράτα σου μέχρι την στιγμή που θα ειδωθούμε να δείς απο κοντά άν πάνε τα GS ή όχι:lol: :wave2:

To νου φιλε,εκτειθεσαι!!!!
Εσυ ανεφερες την εκφραση:Τα ΚΤΜ στην ασφαλτο δεν πανε...οχι εγω!
Η γνωμη μου(αν τη θελεις) ειναι διαφορετικη,κινουμαι καθε μερα στην Εθνικη,κι οταν τυχει να δω κανα GS,θα ειναι στη μεσαια(να μας βλεπουν),ακρανωτος(μη φυγει το ζελε),και τελος παντων δε γραφω αλλα γιατι θα μου τη ¨πεσουν¨οι φιλοι των BMW...
Κριμα γιατι το μηχανακι(το ξαναλεω)εχει δυνατοτητες αλλα δυστυχως εχει γινει status symbol...
Σε περιμενω,μολις παρεις το ¨φορτηγο¨...αφου δε βαζεις μυαλο!

Tigas
05/10/2006, 13:52
Σας περιμένω με τρέλα :D με τα ΚΤΜακια σας :lol: :wave2:

DUKASII
05/10/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Σας περιμένω με τρέλα :D με τα ΚΤΜακια σας :lol: :wave2: το πήρες λοιπόν?αντε καλοριζικο και καλοταξιδο και καλες βολτες.

αυτα για τα κτμ και τις κοντρες που θες μονο ως χαβαλε το λαμβάνω..

Tigas
05/10/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το πήρες λοιπόν?αντε καλοριζικο και καλοταξιδο και καλες βολτες.

αυτα για τα κτμ και τις κοντρες που θες μονο ως χαβαλε το λαμβάνω..

Όχι ακόμα δέν το έχω πάρει, θα το πάρω με το νέο έτος.

Κόντρες εννοείτε ότι δεν κάνω με άλλους εκτός απο τα ΚΤΜ, είναι καλοί ΄΄πελάτες΄΄ :lol:

DUKASII
05/10/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Όχι ακόμα δέν το έχω πάρει, θα το πάρω με το νέο έτος.

Κόντρες εννοείτε ότι δεν κάνω με άλλους εκτός απο τα ΚΤΜ, είναι καλοί ΄΄πελάτες΄΄ :lol: καλα παρτο με το καλο..

και ελα μετα να σου μαθω τι εστι πεπονι.

Tigas
05/10/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα παρτο με το καλο..

και ελα μετα να σου μαθω τι εστι πεπονι.

Το έχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο, όταν είχα το RR δεν είχες έρθει να σου κάνω καμιά εξέταση, ήθελες λέει βόλτες στο Σούνιο να δείς το ηλιοβασίλεμα και τέτοια :lol: :wave2:

DUKASII
05/10/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Το έχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο, όταν είχα το RR δεν είχες έρθει να σου κάνω καμιά εξέταση, ήθελες λέει βόλτες στο Σούνιο να δείς το ηλιοβασίλεμα και τέτοια :lol: :wave2: α καταλαβα..οταν ειχες το 1000αρι το ρρ...
την επεφτες στα κτμ τα 950 και στα 640..?? και μετα ελεγες τι γληγολος που εισαι?:eek: :rotflmao:

για γελια.

maintenance
05/10/2006, 14:56
Ας τοποθετηθώ και εγώ στην αρχική ερωτηση αυτού του θρέντ.

Αν δεν είχα το adv640 θα έπερνα το 950 ή το 990.

Τώρα όμως που το έχω θα έπερνα το BMW το 1150, και ουχί το 1200.

περί ορέξεως τώρα.......κολοκυθόπιτα, και να πώ ότι τα ΚΤΜ είναι ........πως να το κάνουμε........δημιουργεί σχέση ερωτική!


τσάο μπέλες!

:beer: :wave2: :beer:

Nik0s
05/10/2006, 15:02
Είχα μπει στο δίλημμα αυτό μεταξύ των δύο πολύ καιρό... Είχα καταλήξει οτι όταν έδινα το Άφρικα, θα το άλλαζα με ένα από αυτά τα 2 μοντέλα, το GS1200 ή το 950.

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά μπορεί και να είχα ανοίξει ένα παρεμφερές ποστ...


Τα πράγματα κυρίες και κύριοι, για μένα, είναι πολύ απλά..... αν κι εφόσον πραγματικά τα γουστάρεις και τα 2, και είσαι αναποφάσιστος, (δεν αναφέρομαι σε σένα spike) παίρνεις τον κατεμά. Κι αυτό, γιατί τώρα, μπορούμε να τον πάμε. Σε 10 χρόνια που θα είμαστε τσακισμένοι-παντρεμένοι-μαντρωμένοι, πέρνουμε το BMW και πάμε σα κύριοι....

:wave2:

maintenance
05/10/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Σε 10 χρόνια που θα είμαστε τσακισμένοι-παντρεμένοι-μαντρωμένοι, πέρνουμε το BMW και πάμε σα κύριοι....

:wave2:



Διαφωνώ κάθετα και διαγώνια.

Δεν μπορεί να είναι αυτά κριτήρια αγοράς (τουλάχιστον κατά την πλειοψηφία)

:wave2: :beer: :wave2:

Nik0s
05/10/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Διαφωνώ κάθετα και διαγώνια.

Δεν μπορεί να είναι αυτά κριτήρια αγοράς (τουλάχιστον κατά την πλειοψηφία)

:wave2: :beer: :wave2:

Προφανώς και δεν είναι....

Αλλά πραγματικά πιστεύω πως αν κάποιος αναρωτιέται τι από τα 2 να πάρει, τότε μάλλον δεν ξέρει τι θέλει...

Μόλις προσδιορίσει, έστω στο 70-80% τι ζητάει από το μηχάνημα, τότε, ως δια μαγείας, θα λυθεί και το δίλημμα ! :lol:

Δεν έχει και πολύ νόημα δηλαδή να μπαίνεις στη διαδικασία του συγκριτικού...

maintenance
05/10/2006, 15:12
η αλήθεια είναι ότι μάλλον κανένας μας ΔΕΝ ξέρει τι θέλει, γιατί απλά ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ!

:beer:

Nik0s
05/10/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
η αλήθεια είναι ότι μάλλον κανένας μας ΔΕΝ ξέρει τι θέλει, γιατί απλά ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ!

:beer:


Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι ο gixxer κάνει την καλύτερη δουλειά και τ'αλλάζει κάθε δεύτερο φεγγάρι !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

950dim
05/10/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Προφανώς και δεν είναι....

Αλλά πραγματικά πιστεύω πως αν κάποιος αναρωτιέται τι από τα 2 να πάρει, τότε μάλλον δεν ξέρει τι θέλει...

Μόλις προσδιορίσει, έστω στο 70-80% τι ζητάει από το μηχάνημα, τότε, ως δια μαγείας, θα λυθεί και το δίλημμα ! :lol:

Δεν έχει και πολύ νόημα δηλαδή να μπαίνεις στη διαδικασία του συγκριτικού...

Η πιο σωστη κουβεντα που ειπωθηκε ποτε...

OldMan
05/10/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Η πιο σωστη κουβεντα που ειπωθηκε ποτε...

Από τον πιο λάθος άνθρωπο ... :sad:

Nik0s
05/10/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από τον πιο λάθος άνθρωπο ... :sad:


:confused: :confused: :confused:

Τράβα απάντα μου στα τεχνικά και μετά διευκρίνησε κι αυτό !

:lol: :rotflmao: :lol:

γεροπιτσιρικος
05/10/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Είχα μπει στο δίλημμα αυτό μεταξύ των δύο πολύ καιρό... Είχα καταλήξει οτι όταν έδινα το Άφρικα, θα το άλλαζα με ένα από αυτά τα 2 μοντέλα, το GS1200 ή το 950.

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά μπορεί και να είχα ανοίξει ένα παρεμφερές ποστ...


Τα πράγματα κυρίες και κύριοι, για μένα, είναι πολύ απλά..... αν κι εφόσον πραγματικά τα γουστάρεις και τα 2, και είσαι αναποφάσιστος, (δεν αναφέρομαι σε σένα spike) παίρνεις τον κατεμά. Κι αυτό, γιατί τώρα, μπορούμε να τον πάμε. Σε 10 χρόνια που θα είμαστε τσακισμένοι-παντρεμένοι-μαντρωμένοι, πέρνουμε το BMW και πάμε σα κύριοι....

:wave2:

Τι ακριβώς εννοείς ρε;;;;;;;;;;:a52: :a52:

Nik0s
05/10/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Τι ακριβώς εννοείς ρε;;;;;;;;;;:a52: :a52:


ΧΕΧΕΧΕΧΕ... όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται :winka:


:a07: :a07:

Spike
05/10/2006, 16:14
Βασικα το ποστ απο οτι βλεπω εχει παρει αλλη τροπη αλλα δεν πειραζει... Το ΅ΒMW ειναι οντως 200 κιλα αδειο μετρημενο και ζυγισμενο απο εμενα και για οποιον δεν το πιστευει μπορο να του δειξω και το χαρτι της πλαστιγγας. Οσο για τους μπε-εμβεδακιδες με το ζελε και τα λοιπα μπορω να σας πω οτι οσο κυκλοφορω εξω εχω δει και ΚΤΜαδες και οτι λογης μηχανοβιους και ακρανωτους και καγουρες και με ζελε στο μαλλι, οποτε μην κολλατε ταμπελλες. Η μηχανη ειναι για τον καθενα οτι εχει φανταστει , και αν ειναι τοσο αμυαλος και δεν φοβαται (τουλαχιστον τους αλλους γιατι αυτος μπορει να ειναι χερας) μπορει να κυκλοφορει οπως θελει.
Για τις ΒΜW εχω ακουσει τα χιλια μυρια οποτε δεν πτοουμαι πια, το ΚΤΜ εχει οντως λιγη περισσοτερη ροπη στα χαμηλα και καλυτερη ανταποκριση ομως μην ξεχνατε οτι το ΚΤΜ εχει ΑΛΥΣΙΔΑ ενω το ΒΜW αξονα !! οποτε και εκει το ΚΤΜ κερδιζει στην ανταποκριση, χανει ομως στην ανθεκτικοτητα. Ακομα δεν εχω οδηγησει καμια απο τις 2 και ειμαι σιγουρος οτι το ΚΤΜ ισως αποτελει καλυτερη οδηγικη "απολαυση" ετσι οπως την παρουσιαζετε αλλα την σιγουρια της ΒΜW οταν βρισκεσαι επανω στην στροφη δεν θα την εχεις. Οπως και πολυ απλα μπορουμε να μιλησουμε και για μεταπωλητικη αξια την οποια το ΚΤΜ πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ !!
Ως τωρα το μονο που ακουω ειναι για κοντρες και ροπιασματα. Σιγουρα καποια υπερ και κατα υπαρχουν και ως τωρα μονο ο rsp και ο DUKAS εχουν απαντησει....
Ακομα περιμενω !!!!!!!!!!!!!!!

panos26
05/10/2006, 16:20
πηγαινε παρε οποιο σου αρεσει εσενα γιατι σε βλεπω να περιμενεις πολυ :wave2:

dirtbird
05/10/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance

τσάο μπιέλες!

:beer: :wave2: :beer:

?????????????????:confused:

STOYBI
05/10/2006, 17:30
Βασικα το ποστ απο οτι βλεπω εχει παρει αλλη τροπη αλλα δεν πειραζει... Το ΅ΒMW ειναι οντως 200 κιλα αδειο μετρημενο και ζυγισμενο απο εμενα και για οποιον δεν το πιστευει μπορο να του δειξω και το χαρτι της πλαστιγγας.

1) 0ι πλαστιγγες ζυγιζουν ανα 10 κιλα ( που σημαινει οτι το μηχανακι αν ηταν 209 κιλα θα στο εδειχνε 200 )

2) Το βαρος ενδιαφερει πρακτικα , Με γεματο ντεποζιτο - λαδια-ξυδια ! ( δυστηχως μονο με αυτα επανω τους οδηγουνται )



:wave2:

sas
05/10/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Σε 10 χρόνια που θα είμαστε τσακισμένοι-παντρεμένοι-μαντρωμένοι, πέρνουμε το BMW και πάμε σα κύριοι....

:wave2:

Πωλείται ΚΤΜ 950 μοντέλο 04 με 34500χουλουμου:lol: :rotflmao:

ΙΙΙΙΙΙΙΙσα ρε Νικολάκη :evil:

:beer:

rsp
05/10/2006, 17:44
Σταυρακο, ναι εχεις δικιο, οσο αφορα την αξια μεταπωλησης η BMW ειναι πολυ καλυτερη αλλα στο θεμα αξιοπιστιας για μενα ειναι ιδια τα δυο μηχανακια. Οπως και οσο αφορα τον αξονα ειναι καθαρα θεμα γουστου..! Πριν μια εβδομαδα ειχα το BMW 1200gs του γεροπιτσιρικου...Ο θορυβος απο τον αξονα μου εκανε λες και στις αλλαγες 1-2-3 ηταν ενας νανος και εφτιαχνε τα γραναζια εκεινη την ωρα...Ειναι ολα συνηθεια και γουστα. Τον γεροπιτσιρικο δεν τον ενοχλει(δεν ακουει και καλα)....

950dim
06/10/2006, 17:25
Που ειναι αυτος που εχει πλαστιγγα σπιτι του,ζυγισε το GS και το βρηκε 200 κιλα;
Γιατι μαλλον εκει στο εργοστασιο της BMW,ειναι ασχετοι...

1200 GS
Dry weight : 223 kg
Unladen weight, road ready, fully fuelled : 256 kg

KTM 990
Weight (no fuel) approx. 198 kg
Πληρης υγρων,δε βρηκα...λογαριασε ομως:3 λιτρα λαδι+20 βενζινη,βαλε και κατι γραμμαρια για υγρα φρενων,ετοιμος

Επιμενεις ακομη;;;

Cpt. Haddock
06/10/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Τον γεροπιτσιρικο δεν τον ενοχλει(δεν ακουει και καλα)....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Spike
09/10/2006, 09:35
950dim to yfaki den tha se bgalei pouthena , ego milaga gia tin apli tin GS kai oxi tin adventure
opote kopse to yfaki se parakalo , allios min apantas....

DUKASII
09/10/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
950dim to yfaki den tha se bgalei pouthena , ego milaga gia tin apli tin GS kai oxi tin adventure
opote kopse to yfaki se parakalo , allios min apantas.... TO 1200 ADV. ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ 271 ΚΙΛΑ.
οποτε μπορει να λέει για το απλο.

οντως ντιμ ασε το υφάκι δε κάνουμε διαμάχη.

δεν υπαρχει και λόγος αλωστε.

Spike
09/10/2006, 09:53
To oti ebala ena post gia sygrisi metaxy ton 2 mixanon simainei oti skeftomai na alaxo tin mixani mou me mia apo tis 2. To gegonos oti exo sta ypopsin mou PALI BMW simainei oti eimai arketa euxaristimenos me to sygekrimeno montelo kai to gegonos oti symperilambano stis skepseis mou to KTM oti DEN EIMAI KOLLIMENOS !!!! Tora ola ayta peri BMW kai florous kai loipa sxolia kai kyrile mixanes den me aggizoun , ego tin mixani tin pira gia na tin euxaristitho kai na tin xrisimopoioiso akoma kai sta bouna kai sta xomata. Kai na eisai sigouros oti exo dei pollous florous kai me KTM kai akranotous !!!!!! opote tis tampeles balte tis stous amyalous kai oxi stis markes mixanon epidi kostizoun parapano...

DUKASII
09/10/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
To oti ebala ena post gia sygrisi metaxy ton 2 mixanon simainei oti skeftomai na alaxo tin mixani mou me mia apo tis 2. To gegonos oti exo sta ypopsin mou PALI BMW simainei oti eimai arketa euxaristimenos me to sygekrimeno montelo kai to gegonos oti symperilambano stis skepseis mou to KTM oti DEN EIMAI KOLLIMENOS !!!! Tora ola ayta peri BMW kai florous kai loipa sxolia kai kyrile mixanes den me aggizoun , ego tin mixani tin pira gia na tin euxaristitho kai na tin xrisimopoioiso akoma kai sta bouna kai sta xomata. Kai na eisai sigouros oti exo dei pollous florous kai me KTM kai akranotous !!!!!! opote tis tampeles balte tis stous amyalous kai oxi stis markes mixanon epidi kostizoun parapano... σε΄μένα απάντησες τωρα???:confused: :confused:

στα απαυτιάρια μου φιλε ποιος και τι παει και παίρνει.
για τις 2 μοτο μιλαμε.
αν θες να κανουμε συγκριση οδηγων πεσ με να καταλάβω.

Spike
09/10/2006, 10:10
oxi den apantisa se esena Duke

kai mias kai se petyxa na se rotixo kai kati an to xeries
sto kainourio 990 adventure an thelo yparxei aftermarket timoni megalytero gia tin sygekrimeni mixani ?

kai an xereis ektos apo tion Peiraia pros ta boreia pou yparxei antiprosopos KTM ?

DUKASII
09/10/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
oxi den apantisa se esena Duke

kai mias kai se petyxa na se rotixo kai kati an to xeries
sto kainourio 990 adventure an thelo yparxei aftermarket timoni megalytero gia tin sygekrimeni mixani ?

kai an xereis ektos apo tion Peiraia pros ta boreia pou yparxei antiprosopos KTM ? τιμόνι σιγουρα μπαινει αλλο.

για αλλα κατεμομάγαζα μπες μια στο hellinmoto.gr και δες.

Nik0s
09/10/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
oxi den apantisa se esena Duke

kai mias kai se petyxa na se rotixo kai kati an to xeries
sto kainourio 990 adventure an thelo yparxei aftermarket timoni megalytero gia tin sygekrimeni mixani ?

kai an xereis ektos apo tion Peiraia pros ta boreia pou yparxei antiprosopos KTM ?


Έχει και στην Ερυθραία αν θυμάμαι καλά ON-OFF Κατσαφάρο

atom7ktm
09/10/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
...αλλα την σιγουρια της ΒΜW οταν βρισκεσαι επανω στην στροφη δεν θα την εχεις.

θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό, χωρίς να γίνω εριστικός και όχι σαν να είμασταν στις διαμάχες.

λοιπόν:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :bigcry: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl:

απέτυχα ε?

Spike
10/10/2006, 14:46
ego na tin dexto tin apantisi sou ... omos pes mou exeis odigisei pote tin sygekrimeni mixani ?? xereis gia ti pragma milame ? ean nai na synexiseis na odigeis KTM kai na anapneeis KTM allios den nomizeis oti preoei na dokimaseis prota kai meta na sxoliaseis ?

Nik0s
10/10/2006, 16:40
Ρε παιδιά, ακόμη και η Τόλμη και Γοητεία, τόσα επεισόδια δεν είχε !

Το έχουμε κουράσει λίγο με την αντιπαράθεση των 2 αυτών μηχανών - και τα 2 είναι πάρα πολύ καλά μηχανήματα, τα τοπ στην κατηγορία...

Διάβαζα στο Adventure Rider ένα ποστ που για να δείξει κάποιος πόσο "ζηλεύουν" οι GSers το 950 πήγε και φωτογράφησε ένα 950 στο πάρκινγκ της αντιπροσωπείας της BMW και έγινε όλοκληρο θέμα :lol: :lol: :lol: Είδε και κάτι περαστικούς να το χαζεύουν και έγραψε από κάτω λεζάντα "Οι μηχανικοί της BMW λιγουρεύονται το 950....."

Τουλάχιστον φαίνεται οτι το φαινόμενο δε γνωρίζει σύνορα :D

Spike
10/10/2006, 17:21
re sy Niko den eimai arnitikos sto na pao na paro KTM kai apo oti eida an pouliso to BMW den exei kai megali diafora sto na to paro apo apopsi timis alla thelo na to dokimaso prota kai na akouso merikes gnomes, sigoura einai kalo mixanaki alla exo akousei ena soro gia blabes kai axia metapolisis kai den aisthanomai idiaiteri sigouria. Apo tin alli to BMW den mou exei bgalei kamia zimia tromeri , isos tis aples paidikes arosties pou apo oti xero exoun diorthothei kata poly sta kainouria montela. Enas filos prosfata o opoios eixe BMW pire to 990 kai to odigisa ligo kai sigoura syniditopoiisa oti exei megalyteri ropi apo to BMW alla mou edose tin aisthisi oti odigo kati poly elafry kai mikro... isos einai thema synitheias ...ti na po... malon tha pao na to kano kanena test ride na mou fygei kai i periergeia....
thnx pantos

950dim
10/10/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
950dim to yfaki den tha se bgalei pouthena , ego milaga gia tin apli tin GS kai oxi tin adventure
opote kopse to yfaki se parakalo , allios min apantas....

Δε χρησιμοποιω υφακη για να με βγαλει καπου,εγω εκανα την επιλογη που πραγματικα ηθελα και δε φανταζεσαι ποσο χαρουμενος ειμαι γί’αυτο!!!:) :) :)
Παρε το GS,αφου αυτο θελεις,:bigcry: :bigcry:
Αφου δε σκεφτεσαι καν το 990:nono: :nono: ...αστο!!!

:beer: :beer:

ΥΓ.Αν εκανες ομως μια βολτα :evil: :evil: με ενα 990,θα αναθεωρουσες πολλα!!!
:wave2: :wave2:

Nik0s
10/10/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
...ti na po... malon tha pao na to kano kanena test ride na mou fygei kai i periergeia....
thnx pantos


Σταύρε, την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Κάνε ένα test-ride να δεις εσένα πώς σου φαίνεται-πάει-κουμπώνει το μηχάνημα και όλα τ'άλλα είναι....

Δε λέω να μη ρωτήσεις κτλ, αλλά βλέπεις που οδηγεί πάντα η κουβέντα...:rolleyes:

Όποτε και αν θες, ανταλλάζουμε κιόλας να το κρατήσεις 1-2 μέρες να δεις τι παίζει με το 950 - έτσι κι αλλιώς οι διαφορές από το 990 είναι επι του πρακτέου μηδαμινές.

Πάντως, γνώμη μου είναι, να κρατήσεις το απλό το GS, και αν θες να το κάνεις πιο ταξιδιάρικο/adventure να κοιτάξεις να το εξοπλίσεις κατάλληλα.. εγώ αυτό θα έκανα.

:wave2:

Spike
10/10/2006, 17:43
Niko se euxaristo poly gia tin prosfora to ektimo idiaitera , an einai tha se paro tilefono na to kanonisoume. Tha pao na kano kai ena test ride sto 990 kai tha sou po entyposeis.

thnx

Stavros

Nik0s
10/10/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
Niko se euxaristo poly gia tin prosfora to ektimo idiaitera , an einai tha se paro tilefono na to kanonisoume. Tha pao na kano kai ena test ride sto 990 kai tha sou po entyposeis.

thnx

Stavros


Τίποτις !

:beer: :wave2: :beer:

rsp
10/10/2006, 17:56
Ψιτ κοριτσια...! Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...

Η προσφορα του ΝικΟυ ισχυει και απο εδω Σταυρακο, απλα εγω φεν θελω το μηχανακι σου.... :lol:

:wave2:

DUKASII
11/10/2006, 08:44
δινω και ΕΓΩ ενα 990... για τεστ ραιντ...:evil: :evil:


αλλα και φυσικά το θέλω πισω την ιδια μέρα!!!!!


επισης Σπικε... ΠΕς ΜΕ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ 950 -990 ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΠΕς ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
ΠΕΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗΠΟΥ ΞΕΡΕΙς και ΟΤΙ ΑΦΗΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ...να μη μπορει να κουνηθεί.

μη μου πεις τη τρομπα του συμπλεκτη..γιατι το μηχανακι κανει και ταξίδι χωρίς αυτον!!!


επισης να σου πω οτι αν θες να νιωθεις κατι βαρυ για σιγουρια πανε παρε ενα βαραντερο.ημαρτον να λεμε μειονεκτημα το ποσο ελαφρυ νιωθεις ενα μηχανακι σε σχεση με ενα αλλο.
εκτος αν το έχεις για να γυμναζεις τους μυς σου.

panos26
11/10/2006, 08:52
Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...



μηπως μπορεις να αναφερεις πια ειναι αυτα

rsp
11/10/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...



μηπως μπορεις να αναφερεις πια ειναι αυτα

Τα μπερδεματα που εκανε το 950 δεν τα κανει το 990, πιο στρωτη λειτουργεια σε ολο το φασμα των στροφων, ζεστενετε πολυ λιγοτερο, δεν σου καιει τα ποδια, λιγο πιο σβελτο στα πολλα, πιο αποτομο στα χαμηλα...κτλπ

panos26
11/10/2006, 09:13
Τα μπερδεματα που εκανε το 950 δεν τα κανει το 990
- το προσωπικα το δικο μου δεν κανει μπερδεματα

πιο στρωτη λειτουργεια σε ολο το φασμα των στροφων
- εδω να σου πω την αληθεια δεν με καλυψες,τι ακριβως ενοεις

ζεστενετε πολυ λιγοτερο, δεν σου καιει τα ποδια
- εδω μπορει να ειναι και ετσι οπως τα λες αλλα δεν ξερω σιγουρα,γιατι δεν το εχω οδηγησει μεσα σε κινηση για να μπορεσω να εχω μια γνωμη

λιγο πιο σβελτο στα πολλα
-εδω δεν εχω δει καμια διαφορα με 950

πιο αποτομο στα χαμηλα
- δεν νομιζω!!!!!!!!!!


φιλικα παντα

atom7ktm
11/10/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
ego na tin dexto tin apantisi sou ... omos pes mou exeis odigisei pote tin sygekrimeni mixani ?? xereis gia ti pragma milame ? ean nai na synexiseis na odigeis KTM kai na anapneeis KTM allios den nomizeis oti preoei na dokimaseis prota kai meta na sxoliaseis ?

φίλε spike,

απάντησα επίτηδες έτσι για να σου δημιουργήσω την ίδια αίσθηση που μου δημιούργησες εσύ όταν διάβασα τη συγκεκριμένη πρόταση. και εξηγούμαι:

κατ'αρχάς κι εσύ είσαι λάθος λέγοντας "δεν ΘΑ την έχεις", γιατί δείχνεις ότι δεν έχεις εμπειρία από το ΚΤΜ απλά κάνεις την "εικασία" ότι αποκλείεται να είναι σαν την BMW στις στροφές.

δεύτερον, είναι η μηχανή σου και εγώ θεωρώ δεδομένο ότι θα την αισθάνεσαι σαν την ασφαλέστερη σε συμπεριφορά, αφού την έχεις μάθει και ξέρεις τα όριά της κλπ. οπότε αυτό είναι λογικό μεν, αλλά δεν έχει να κάνει με το ότι ειναι BMW, αλλά με το ότι είναι η μηχανή την οποία χρησιμοποιείς καθημερινά.

τρίτον, θέλω να μου υποστηρίξεις ποιοι είναι οι παράγοντες που καθιστούν την BMW σου ασφαλέστερη (ας προσέξουμε τις λέξεις έτσι? ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ) συγκριτικά με το ΚΤΜ. και επειδή δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, ας μας πει κάποιος γνώστης ποιοι ακριβώς είναι οι παράγοντες που επηρρεάζουν το πόσο ασφαλής είσαι σε μια στροφή. να "πατήσουμε" πάνω σε αυτούς ως βάση για να μιλάμε σοβαρά και εμπεριστατωμένα.

πάντως για μένα μια μηχανή ελαφρύτερη με καλύτερες αναρτήσεις (αν και δεν παίζουν μόνο αυτά) είναι κατά πολύ ασφαλέστερη από κάποια που ενδεχομένως το μοναδικό πλεονέκτημα είναι το χαμηλότερο κέντρο βάρους. επίσης τα περιθώρια που σου αφήνει μια μηχανή για "διορθώσεις" πάνω στην στροφή είναι και αυτό μέρος της ασφάλειας. π.χ. μπορεί να υποστηρίζεις ότι η BMW "φεύγει" πιο δύσκολα, αλλά άντε μάζευτην έτσι και φύγει λέω εγώ!

πάντως, στο τέλος λες το καλύτερο και το πιο σωστό. "θα την οδηγήσω και θα σας πω". πραγματικά είναι αδιανόητο για μένα να είναι μεταξύ 2 μηχανών και να μην τις οδηγήσει "δίπλα-δίπλα". εγώ δεν έχω οδηγήσει την BMW και αμφιβάλλω αν θα ποτέ, μιας και δεν είναι στα σχέδια μου (άμεσα τουλάχιστον). μετά το στρατό σκέφτομαι το 950SM, που αν θες να καταλάβεις τι εστί ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου προτείνω να οδηγήσεις (αν με έβλεπε κάποιος να το οδηγώ θα ορκιζόταν ότι προσπαθώ επίμονα να πέσω, χωρίς να τα καταφέρνω για κάποιον μυστήριο λόγο). μην με κατηγορήσεις όμως μετά ότι σου άναψα φωτιές!!!

dirtbird
11/10/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ψιτ κοριτσια...! Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...

Η προσφορα του ΝικΟυ ισχυει και απο εδω Σταυρακο, απλα εγω φεν θελω το μηχανακι σου.... :lol:

:wave2:

Ποια σέλλα (και θέση οδήγησης) προτιμούσες, του 950 ή του 990?

lv1
15/10/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλέ μας άνθρωπε (950dim) ...

Δεν είναι στις Διαμάχες η συζήτηση (και δεν νομίζω να ήταν αυτός ο σκοπός του Spike...) !!!

Δεν ειπώθηκε κάτι το "προσβλητικό" για το ΚΤΜ (τι να πούνε και οι BMWάκηδες ...)


Υ.Γ.
Η τόση επιμονή στην "τελειότητα" και το "αψεγάδιαστο" κάποιας μοτό, αρχίζει και γεννάει υποψίες...

:wave2: :beer: :wave2:


η αντιπαραθεση μου θυμιζει τους ροκαδες με τους καρεκλάδες που είχαμε
και στο τέλος καταλήξαμε με τα κουτσούβελα να ακούμε Καλομοίρα......

taksidiotis25
16/08/2007, 04:37
εγω παντως ειχα την gs και την πουλησα,πηρα varadero 07 κι ενα ktm 950sm-r.δεν βαζω καμια συγκριση,ετοιμαζομαι να διωξω το varadero και να παρω το 990 adventure,το οδηγησα κι αυτο ητανε,καμια συγκριση με την bmw.
και ειδικα στο θεμα δυναμης.

tbaris
25/06/2009, 22:41
Ρε παιδιά δεν κοιμάμαι τα τελευταία βράδια..Έλεος να είχα λεφτά να παω να πάρω και τις 2..

Να ρωτήσω κάτι, επειδή η μηχανή θα δουλέυει και καθημερινά και στην πόλη ποια νομίζετε οτι είναι καλύτερη?

Γενικότερα το γουστάρω το γκάζι και σκέφτομαι οτι το διαφορικό δεν θα με καλύψει ιδιαίτερα, και απο οτι ξέρω το 990 έχει και μεγαλύτερη ροπή.

Ακούω πολλά περι χρημάτων και μεταπώλησης τι εννοείται οτι χάνει πολλά. Πόσο πολλά χάνει δηλαδη?

Ευχαριστώ και helppppp

MikeG
25/06/2009, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ρε παιδιά δεν κοιμάμαι τα τελευταία βράδια..Έλεος να είχα λεφτά να παω να πάρω και τις 2..

Να ρωτήσω κάτι, επειδή η μηχανή θα δουλέυει και καθημερινά και στην πόλη ποια νομίζετε οτι είναι καλύτερη?

Γενικότερα το γουστάρω το γκάζι και σκέφτομαι οτι το διαφορικό δεν θα με καλύψει ιδιαίτερα, και απο οτι ξέρω το 990 έχει και μεγαλύτερη ροπή.

Ακούω πολλά περι χρημάτων και μεταπώλησης τι εννοείται οτι χάνει πολλά. Πόσο πολλά χάνει δηλαδη?

Ευχαριστώ και helppppp


Το KTM είναι πιο αγριόγκαζο, το BMW πιο γουρούνι με καλό ζύγισμα όμως. Σίγουρα αρπάει πιο καλά το KTM. Πλέον και το KTM είναι αρκετά αξιόπιστο. Το BMW τρένο στο ταξίδι, το KTM k@βλώνεις παντού.

Όταν λέμε ότι χάνει πολλά, αν δεις αγγελίες θα καταλάβεις. 2ετιας πέφτει κάτω από τα 10000.
Αν αγόραζα το BMW θα κοιτούσα μεταχειρισμένο.

tbaris
25/06/2009, 23:18
Υπάρχουν ακόμα του 2008 με τιμή 11,990?

Πόσο κοστίζουν τα αξεσουάρ όπως οι βαλίτσες?

Οι akrapovic? Τα θερμαινόμενα?

Μια τιμή καλή για μεταχειρισμένο του 2008 με λίγα χιλιόμετρα πόσο θα ήταν?

Thanks anyway!