PDA

View Full Version : CBF-250 ολικός χιλιομετρητής



npat
29/09/2006, 23:50
Πριν κάτι ώρες παρέλαβα το CBF250 (μοντέλο 2006, χρώματος μπλέ). Εντυπώσεις μέχρι στιγμής (μετά απο 85χλμ) άριστες!

Μια ερώτηση: Ο ολικός χιλιομετρητής μηδενίζεται αν αδειάσει ή αποσυνδεθεί η μπαταρία?

johnpan
30/09/2006, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

Μια ερώτηση: Ο ολικός χιλιομετρητής μηδενίζεται αν αδειάσει ή αποσυνδεθεί η μπαταρία?

Φυσικά όχι, είναι γραμμένος σε EP-ROM.

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος φίλε μου...

npat
30/09/2006, 00:45
Κάτι άλλο που παρατήρησα: Έχω την εντύπωση (που φυσικα μπορεί να είναι μονο εντύπωση) ότι ο συμπλέκτης συμπλέκει αρκετά "ψηλά". Αν τον έχω δηλαδή τελείως πατημένο (μανέτα ακουμπάει στο γκρίπ) τότε πρέπει να τον αφήσω αρκετά πριν αρχίσει να συμπλέκει (πολύ πανω απο το μισό της διαδρομή ίσως στο 90%). Η ωφέλιμη διαδρομή του επίσης (η περιοχή τριβής) μου φαίνεται πολύ μικρή (κάτι σαν 5% της συνολικής διαδρομής). Έτσι πρέπει να είναι ή θέλει κάτι ρύθμισμα?

Όλα αυτά φυσικά μπορεί να είναι ιδέες μου γιατί είναι καινούρια η μοτοσυκλέτα και δεν την έχω συνηθίσει ακόμη...

Επίσης: Κανένα πρόβλημα στο να βρώ νεκρά: Είναι πανεύκολο είτε εν κινήσει, είτε σταματημένος, είτε με τον κινητήρα ζεστό, είτε κρύο. Μιά δυο φορές, ενώ είχα κατεβάσει πρώτη από δευτέρα τότε μόλις άρχισε να συμπλέκει την "πέταξε" και πήγε σε νερκά (αλλά όπως είπα πολύ σπάνια: μια δυο φορές μόνο).

Πρόβλημα με ρελαντί επίσης κανένα: Ανάβω κινητήρα (κρύο) με τσοκ και αμέσως μετά το ρυθμίζω να κρατήσει λιγο υψηλές στροφές (2000 - 3000). Σε ένα λεπτό περίπου κλείνω τσοκ και εχω ρελαντί σταθερό περίπου στις 1400, 1500. Όπως λέει το βιβλίο. Φυσικά ξεκίνημα με κρύο κινητήρα δοκίμασα μόνο μία φορα, γιατί μετά ο κινητήρας ήταν ζεστός. Με ζεστό κινητήρα απλά ακουμπάς τη μίζα και παίρνει αμέσως (και κρατά σταθερό ρελαντί).

kostisthegreek
30/09/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κάτι άλλο που παρατήρησα: Έχω την εντύπωση (που φυσικα μπορεί να είναι μονο εντύπωση) ότι ο συμπλέκτης συμπλέκει αρκετά "ψηλά". Αν τον έχω δηλαδή τελείως πατημένο (μανέτα ακουμπάει στο γκρίπ) τότε πρέπει να τον αφήσω αρκετά πριν αρχίσει να συμπλέκει (πολύ πανω απο το μισό της διαδρομή ίσως στο 90%). Η ωφέλιμη διαδρομή του επίσης (η περιοχή τριβής) μου φαίνεται πολύ μικρή (κάτι σαν 5% της συνολικής διαδρομής). Έτσι πρέπει να είναι ή θέλει κάτι ρύθμισμα?



Δίπλα στη μανέτα έχει μια ρέγουλα. Λάσκα το κόντρα και ρύθμισε τη ντίζα να δουλεύει λίγο πιο χαμηλά (λίγο όχι πολύ γιατί δεν θα απομονώνει σωστά). Ξανασφήξε το κόντρα.

Αντε και καλά χιλιόμετρα!!!:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
30/09/2006, 20:38
Αν μπορείς ανέβασε καιμία φωτογραφία και ειδικά από τα φέρινγκ που έχει αριστερά και δεξιά στο τεπόζιτο ...

:D

johnpan
30/09/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν μπορείς ανέβασε καιμία φωτογραφία και ειδικά από τα φέρινγκ που έχει αριστερά και δεξιά στο τεπόζιτο ...

:D

Ναι, αλλά όχι εδώ! Στις φωτογραφίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13735)

npat
01/10/2006, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν μπορείς ανέβασε καιμία φωτογραφία και ειδικά από τα φέρινγκ που έχει αριστερά και δεξιά στο τεπόζιτο ...

:D

Μπορείς να δεις μερικές φωτογραφίες που πήρα στις πρώτες δυο βόλτες μου (http://efault.net/npat/photos/cbf250-20060928/index.html) στο παραπάνω link

Θα παραθέσω και μερικές απο αυτές στο σχετικό thread

kostisthegreek
01/10/2006, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν μπορείς ανέβασε καιμία φωτογραφία και ειδικά από τα φέρινγκ που έχει αριστερά και δεξιά στο τεπόζιτο ...

:D

Υπάρχουν αλλαγές στα πλαστικά από το προηγούμενο. Καλό είναι να τις γνωρίζουμε και να τις ψάχνουμε.

npat
02/10/2006, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Υπάρχουν αλλαγές στα πλαστικά από το προηγούμενο. Καλό είναι να τις γνωρίζουμε και να τις ψάχνουμε.

Χαρακτηριστικότερες είναι οι ακόλουθες:

- Οι δύο αεροτομές στο ρεζερβουάρ έχουν πλέον δύο οπές έκαστη και όχι μία όπως στο 2004

- Υπάρχει ένα χρωμιωμένο κάλυμα στην εξάτμιση---λίγο πριν το τελικό---μεγέθους περίπου 10-15 εκατοστών. Στο 2004 δεν υπήρχε.

- Τα πίσω πλαινά πλαστικά έχουν δύο επίπεδες, τριγωνικές σχεδόν, επιφάνειες στο μπροστά τους μέρος

- Οι ζάντες είναι μαύρες (σε όλα τα χρώματα)

Υπάρχουν και άλλες μικροαλλαγές αλλά αυτές είναι οι πιό εύκολα παρατηρήσιμες