PDA

View Full Version : Δεν παιρνει μπρος...



possidi
30/09/2006, 08:31
Φιλοι συμφορουμιτες,

Χθες βραδυ παω να βαλω μπρος τη CBFαρα μου και.... .... ....τιποτα!

Ενω ειχε μπαταρια [δεσμη φωτων κ λοιπες ενδειξεις κανονικες], οταν προσπαθουσα να την βαλω μπροστα ακουγονταν αυτο το αγκωμαχητο σαν να μην μπορουσε να γινει η αναφλεξη...

"Επαιξα" με τους διακοπτες, ανοιγοκλεισα το σταντ κλπ αλλα τιποτα...Αρχισα να την παρακαλαω ταζοντας της βολτες με ωραια κοριτσια στη θεση του συνοδηγου αλλα παλι τιποτα...

Μετα δοκιμασα και να την τσουλησω και να "καρφωσω" δευτερα...η μπαταρια ομως ειχε "πει το ποιημα" και η συνεχεια ηταν να διανυκτερευση μονη της και μακρια μου...

Σημερα θα παω να φορτωσω την μπαταρια και να προσευχηθω να παρει...Αν παρει ΟΚ, θα της κανω μια βολτα ΝΑ μετα συγχωρησεως να γεμισει η μπαταρια-μετα ομως τι? Αν δεν παρει ομως τι?

Σκεφτομαι μαλλον τα μπουζια...Εσεις τι λετε? Μπορω να κανω κατι μονος η θελει μαστορα? Ξερει κανεις κατι?

:confused: :confused: :confused:

P.S. Φυσικα και ειχε βενζινη...

GIXXERAKIAS
01/10/2006, 13:13
Μηπως την μπουκωσες?ηταν ζεστη η κρυα?οταν πας να την παρεις μπροστα μην ανοιξεις το γκαζι απλα κανε μιζιες μεχρι να φυγει το πολυ μειγμα απο τους θαλαμους,θα εχει πεσει πολυ ακαυτη μεσα,οταν δεις οτι δεν παιρνει μετα απο 4-5 μιζιες χωρις γκαζι τοτε μονο ανοιξε λιγο το γκαζι υπολογισε ανα 10 τοις 100 του γκαζιου.πιστευω να παρει μετα απο αυτο!!ps:Τα χονδα το χουν αυτο δυστηχως.

possidi
01/10/2006, 14:49
ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!

Την πηγα στο μαστορα που λετε και τι μου 'πε...? Ο συναργερμος λεει ενεργοποιειται απο μονος του μερικες φορες οταν την παρκαρω [με ενεργοποιημενο το συναγερμο και μη..] με αποτελεσμα να μου ξελιγωνει την μπαταρια. Οταν παω να τη βαλω μπροστα λοιπον δεν υπαρχει αρκετη μπαταρια για την εκκινηση του κινητηρα.

Και επειδη εδωσα 250 σπαρταριστα ευρωπουλα, θελω να πω σε ολους οτι ο συναγερμος που μου προκαλει το προβλημα ειναι της PATROL...και η πλακα ειναι οτι απο κει που πηρα το μηχανακι μου ειπαν οτι ειναι κορυφαιος συναγερμος...

Θα παω στο μαγαζι και θα τους πω να μου τον αλλαξουν η τα λεφτα μου πισω...Δεν με νοιαζει τι λυση θα βρουν, απλα να μην ξαναμεινω χωρις λογο και αιτια στη μεση του πουθενα...

Hasta luego!

GIXXERAKIAS
01/10/2006, 20:42
Αντε βρε και μας κοψοχολιασες!!θα πας για το συνεγαρμο και θα τους πεις να απενεργοποιησουν την ενεργοποιηση(τι ειπα παλι ο ανθρωπας:eyepop: )του συναγερμου απο μονο του δηλ να μην οπλιζει αυτοματα πιστευω να γινεται εφοσον λες οτι ειναι καλος ο συναγερμος σου.:wave2: :wave2:

Nostra
02/10/2006, 09:55
τον ίδιο συναγερμό έχω...

η επανενεργοποίηση θεωρώ ότι είναι χρήσιμη...

πάντως καλό θα ήταν να τους πεις να ελέγξουν τον τρόπο σύνδεσης του συναγερμού... σε εμε΄να τον έχουν συνδέσει με τα αλάρμ και που και που σε πορεία αρχίζουν ξαφνικά να αναβοσβήνουν τα αλάρμ και όταν ανοίξω και κλείσω τον διακόπτη των αλάρμ ακούγεται ένα μπιπ όλα οκ! εις :eek: :uplate: :hypnotize :eyepop:

ίσως παίζει κακή σύνδεση του συναγερμού σου με τα ηλεκτρικά της μηχανής και έχεις συνεχή απώλεια/διαρροή ρεύματος από τη μπαταρία...

:wave2:

Respect
02/10/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!

Την πηγα στο μαστορα που λετε και τι μου 'πε...? Ο συναργερμος λεει ενεργοποιειται απο μονος του μερικες φορες οταν την παρκαρω [με ενεργοποιημενο το συναγερμο και μη..] με αποτελεσμα να μου ξελιγωνει την μπαταρια. Οταν παω να τη βαλω μπροστα λοιπον δεν υπαρχει αρκετη μπαταρια για την εκκινηση του κινητηρα.

Και επειδη εδωσα 250 σπαρταριστα ευρωπουλα, θελω να πω σε ολους οτι ο συναγερμος που μου προκαλει το προβλημα ειναι της PATROL...και η πλακα ειναι οτι απο κει που πηρα το μηχανακι μου ειπαν οτι ειναι κορυφαιος συναγερμος...

Θα παω στο μαγαζι και θα τους πω να μου τον αλλαξουν η τα λεφτα μου πισω...Δεν με νοιαζει τι λυση θα βρουν, απλα να μην ξαναμεινω χωρις λογο και αιτια στη μεση του πουθενα...

Hasta luego! Και εμένα για τους Patrol τα ίδια μου έλεγαν.. Ευτυχώς κάτι δε μου κόλαγε :alien:

javaneze
02/10/2006, 12:38
Οπα ρε παιδια, αν ειναι δυνατον τετοιες ιστοριες ...

Ο συναγερμος, ακομα και απενεργοποιημενος, μια μικρη καταναλωση την εχει.
Αν αφησεις την μοτο 1 μηνα ακουνητη και να μην βαλεις συναγερμο, την μπαταρια θα στην φαει.

Αλλα οχι μεσα και σε μια νυχτα. !!!

Και για να λεει και ο Τασος οτι του καν ει ιστοριες, κατι στανταρ παιζει.
Η’ που ειναι οντως μαπα το καρπουζι, ή που σας εχουν καποιο λαθος στην συνδεσμολογια...
Εγω εναν φτηνιαρη "GT" εχω, που τον ειχα και στο ΧΤ πρωτα. Ποτε δεν προβληματισε μεχρι σημερα ,,,

possidi
04/10/2006, 07:38
Φιλοι μου καλημερα,

Μια μικρη διευκρινηση θα ηθελα να κανω για να μην παρεξηγηθω:

Ο εν λογω συναγερμος "ρουφουσε" ρευμα απο την μπαταρια λογω της αυξημενης υγρασιας οπως μου ειπε χαρακτηριστικα ο μηχανικος...

Υγρασια - ξευγρασια εγω αυτο που ξερω ειναι οτι εδωσα 250 ευρω για να βραχυκυκλωνει και να μην παιρνει μπρος μετα η κουκλα μου...

Τεσπα, μπορει απλα μωρε να φταει οντως η υγρασια η απλα να ετυχε σε μενα να ειναι ψιλοελλατωματικος... οπως και να 'χει θα τον παω στο μαγαζι για αντικατασταση κλπ [τωρα τον εχω απενεργοποιησει για να κοιμαμαι ησυχος].

Αυτα τα ολιγα,

Possidi

DrIoannis
04/10/2006, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi

Τεσπα, μπορει απλα μωρε να φταει οντως η υγρασια η απλα να ετυχε σε μενα να ειναι ψιλοελλατωματικος... οπως και να 'χει θα τον παω στο μαγαζι για αντικατασταση κλπ [τωρα τον εχω απενεργοποιησει για να κοιμαμαι ησυχος].

Αυτα τα ολιγα,

Possidi

Καλά πρώτη φορά ακούω ότι είναι ανενεργός ο συναγερμός και κοιμάται κάποιος ήσυχος:uplate:

possidi
04/10/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Καλά πρώτη φορά ακούω ότι είναι ανενεργός ο συναγερμός και κοιμάται κάποιος ήσυχος:uplate:

Αν διαβαζες ολα τα παραπανω γιατρε θα καταλαβαινες γιατι κοιμαμαι ησυχος!

Καλη σου μερα,

Possidi