PDA

View Full Version : Ανάκληση δίκυκλων μοντέλων Yamaha. ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ



nktR
30/09/2006, 08:01
Η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, αντιπρόσωπος της Yamaha στην χώρα μας προχωρά στην ανάκληση ορισμένων μοντέλων της, προκειμένου να διενεργήσει τεχνικό έλεγχο για πιθανό πρόβλημα υπερευαισθησίας του αισθητήρα γκαζιού TPS. Ο έλεγχος αυτός θα γίνει δωρεάν από τη συγκεκριμένη εταιρία.


Παραθέτουμε το σχετικό Δελτίο Τύπου με τα συγκεκριμένα μοντέλα μοτοσικλετών που ανακαλούνται προς τεχνικό έλεγχο:

«Με ιδιαίτερη ευαισθησία στα θέματα ασφαλείας και σεβασμό στους τελικούς καταναλωτές η YAMAHA MOTOR CO. σε συνεργασία με τη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ πραγματοποιούν διαδικασία ανάκλησης για τον έλεγχο καλής λειτουργίας του αισθητήρα θέσης γκαζιού TPS για τα ακόλουθα μοντέλα δικύκλων : YAMAHA XT660R, XT660X, YZF R1 (΄04-΄05), FZ6N/S, FJR1300 / 1300A, TDM900 / 900A, MT01 και XV1700, έτους κατασκευής μέχρι και το 2005.

Συγκεκριμένα λόγω υπερευαισθησίας, το ηλεκτρονικό εξάρτημα που ονομάζεται «αισθητήρας θέσης γκαζιού» (TPS), μπορεί να οδηγήσει σε σβήσιμο τον κινητήρα όταν αυτός δουλεύει στο ρελαντί.

Η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε. καλεί όλους τους ιδιοκτήτες / κατόχους των ανωτέρω μοντέλων να επικοινωνήσουν με το Τεχνικό Τμήμα της Εταιρίας (τηλ: 210-6293 561-2-3-7) ή/και τα συμβεβλημένα συνεργεία του δικτύου YAMAHA προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά, ώστε να προχωρήσουν στον απαραίτητο έλεγχο και στην ενδεχόμενη αντικατάσταση του αισθητήρα.
Οι συγκεκριμένες περιπτώσεις υπάγονται στο καθεστώς «εγγύησης» και οι σχετικές δαπάνες καλύπτονται πλήρως από τη Yamaha, χωρίς επιβάρυνση των ιδιοκτητών. Η Εταιρεία ενημέρωσε άμεσα τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή τηρώντας τις διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας, και παράλληλα αποστέλλει προσωπικές συστημένες επιστολές στους πελάτες της και σχετική ενημέρωση με τεχνικές οδηγίες στο Δίκτυο Συνεργατών της.»

:sun:


63594

lampros_fazer
30/09/2006, 18:25
(έχει μπει και στα 'νέα')

Καιρός ήταν να το κάνουν αν και θα'πρεπε πιστεύω να το'χαν κάνει πολύ νωρίτερα.. Είχε παραγίνει το κακό με τα TPS..Αλλά θα ήταν μεγάλο πλήγμα για το κύρος της Yamaha..

Όταν το κάνουν 2 χρόνια μετά με τα προβληματικά TPS να έχουν αντικατασταθεί (λογικά) σε όλα τα μηχανάκια που παρουσίασαν πρόβλημα,μου φαίνεται οτι το κάνουν λίγο για τα μάτια του κόσμου..

nktR
01/10/2006, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
(έχει μπει και στα 'νέα')

Καιρός ήταν να το κάνουν αν και θα'πρεπε πιστεύω να το'χαν κάνει πολύ νωρίτερα.. Είχε παραγίνει το κακό με τα TPS..Αλλά θα ήταν μεγάλο πλήγμα για το κύρος της Yamaha..

Όταν το κάνουν 2 χρόνια μετά με τα προβληματικά TPS να έχουν αντικατασταθεί (λογικά) σε όλα τα μηχανάκια που παρουσίασαν πρόβλημα,μου φαίνεται οτι το κάνουν λίγο για τα μάτια του κόσμου..

σίγουρα έχεις δίκιο έπρεπε να το είχαν κάνει πιό νωρίς, αλλά δεν γινόταν και να μη το κάνουν καθόλου. Από ότι ξέρω θα τα αλλάξουν σε όλα τα μοντέλα. Έχουν δουλειά μπόλικη...:beer:

Α, ξέχασα ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ:wave2:

H.A.Balafoutre
01/10/2006, 10:42
Καλό μήνα κι από μένα.

Στο θέμα μας, έχω να πω πως μετά από 23000χλμ, Απρίλιος 2005, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με το Fazer.

Δεν ξέρω αν είμαι από τους τυχερούς ή αν έκανα σωστά που το πήρα από επίσημο αντιπρόσωπο.

Σίγουρα έχω διαβάσει πολλά παράπονα για το Fazer για το TPS και το ρουλεμάν τιμονιού. Το TPS και η κατανάλωση πάντα ήταν άψογα και το ρουλεμάν μετά από ένα καλό γρασάρισμα, τώρα θα το αλλάξω.

Anyway, συμβαίνουν σε όλες τις μάρκες ανακλύσεις αλλά καλό θα ήταν να είναι επίκαιρες και όχι κονσέρβα.