PDA

View Full Version : Service Honda... με λήστεψαν??



perastikos
30/09/2006, 19:20
Σήμερα έκανα service το 'μωρό' μου. Όπως κάθε γυναίκα, εκτός των άλλων, υπάρχει για να σου τρώει χρήματα... :lol:

Σας παραθέτω τα στοιχεία ώστε να ξέρω αν την επόμενη φορά θα πρέπει να πάω στον ίδιο ή να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Έχουμε και λέμε:
Εξουσιοδοτημένο service της Ηonda (επαρχεία). Transalp 650, 20.000 χιλιόμετρα

- Αλλαγή λαδιών. Μου είπε ότι μου έβαλε από τα καλά τα συνθετικά...
- 4 μπουζί
- Αντικατάσταση φίλτρου λαδιού, αυτό που είχε και πριν και προτείνει η Honda
- Αντικατάσταση Φίλτρου αέρα, ομοίως αυτό που είχε από την μάνα του, δεν έβαλα κάτι διαφορετικό
- Αντικατάσταση τακάκια πίσω
- Έλεγχος βαλβίδων
- Γενικός έλεγχος (φρένα, αλυσίδα, διακόπτες κλπ κλπ)

---------
Σύνολο: 200 Ευρώ

gcrook
30/09/2006, 19:49
Καλα εισαι.
Τα αναλωσιμα των μοτο ειναι πολυ ακριβοτερα απο αυτα των αυτοκινητων, και χρειαζονται και συχνοτερα αλλαγη, ως επι το πλειστον, (ολα αυτα σε περιπτωση που χρησιμοποιησες για μετρο συγκρισης τις τιμες των σερβις των αυτοκινητων).

Σε περιπτωση που δεν ειχες μετρο συγκρισης ρωτα καποιον ποσα δινει για γενικο σερβις για Ντουκατι.:rotflmao:

alfa156
30/09/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα εισαι.
Τα αναλωσιμα των μοτο ειναι πολυ ακριβοτερα απο αυτα των αυτοκινητων, και χρειαζονται και συχνοτερα αλλαγη, ως επι το πλειστον, (ολα αυτα σε περιπτωση που χρησιμοποιησες για μετρο συγκρισης τις τιμες των σερβις των αυτοκινητων).

Σε περιπτωση που δεν ειχες μετρο συγκρισης ρωτα καποιον ποσα δινει για γενικο σερβις για Ντουκατι.:rotflmao:
χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα:lol: :lol: :lol:

ronin1
30/09/2006, 20:31
kai gw pisteyw oti kala einai...mono ta ylika einai kamposa...+valvides+ ergatika...ok nomizw, as apantisei k akpoios me transalp na pei apo proswpiki empeiria..

sto cbr takakia mpros pisw, konta 100eyrw, mono ylika...

Φιλαλήθης
30/09/2006, 21:04
Χίλιες φορές ακριβό service και καλό, παρά φτηνό και αμφιβόλου ποιότητας. Το ζήτημα είναι να είναι σε καλή κατάσταση το μοτόρι και να μη σου πιάσανε τον κώλο(προσθήκη: δηλαδή να κάνανε πράγματι αυτά που σου είπανε ότι κάνανε)

Στο κάτω-κάτω, πάνω στη μηχανή τα πάντα σχεδόν είναι αναλώσιμα, εκτός από το πλαίσιο και το μπλοκ του κινητήρα.

perastikos
01/10/2006, 15:30
Oxi thema axiopistias den tithetai... Apo auti tin apopsi twn empisteuomai ton anthrwpo. Diladi ontws ta allaxe ola osa mou eipe (mou ta edixe malista, den ta eixe petaksei)...

Apla apo merikous eixa akousei parapona gia tis times tou (oti einai ligo tsimpimenos) alla kaneis den to exei katigorisei oti den einai kalos mastoras i kati antistoixo.... :)

Epomenws apo oti katalava i timi einai etnaxi (panw katw 10 eurw den xalase o kosmos....).

Tnx gia tis apadiseis :wave2:

webman
01/10/2006, 19:53
Αν φτιάχνει 20 μηχανάκια τη μέρα, για σένα 10 Ευρώ πάνω κάτω δεν χάλασε ο κόσμος, γι'αυτόν όμως αν το κάνει στον κάθε ένα, άλλαξε ο κόσμος! Αλλά τί ψάχνεις τώρα με τους μηχανικούς....

Οι περισσότεροι, λεφτά να έχεις και γίνονται κολλητοί σου!

pissaman
01/10/2006, 23:16
Αν σκεφτείς ότι το γνήσιο φίλτρο αέρα έχει 50? περίπου και τα τακάκια πίσω 35, η εργασία 100? (για ρύθμισμα βαλβίδες) νομίζω ότι είναι πολύ καλά!:wave2:

fantacid
01/10/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Αν φτιάχνει 20 μηχανάκια τη μέρα, για σένα 10 Ευρώ πάνω κάτω δεν χάλασε ο κόσμος, γι'αυτόν όμως αν το κάνει στον κάθε ένα, άλλαξε ο κόσμος! Αλλά τί ψάχνεις τώρα με τους μηχανικούς....

Οι περισσότεροι, λεφτά να έχεις και γίνονται κολλητοί σου!



ψιλο ασχετο αλλα ξερεις πολλους που φτιαχνουν 20 μηχανακια την ημερα???

vaskunito
02/10/2006, 01:57
Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω το εξής. Καλά θα ήταν να μάθεις (καθώς και όλοι μας άλλωστε) να κάνεις αυτά τα βασικά μόνος σου. Εντάξει δεν θέλω να το παίξω ο ξερόλας, αλλά τα απολύτως βασικά (άλλαγμα λαδιού, φίλτρο λαδιού, αλλαγή ή καθάρισμα φίλτρου αέρα, πατάκια φρένων, αλλαγή υγρών φρένων, μπουζί, αλλαγή πηνίου και αλυσίδα) έμαθα να τα κάνω μόνος μου. Έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα. Σίγουρα είναι μερικά πράγματα (έλεγχος βαλβίδων) που είναι δύσκολο να τα κάνεις (όχι αδύνατον). Και να σας πω την αλήθεια περισσότερο εμπιστεύομαι τον εαυτό μου παρά κάποιον κάφρο μηχανικό. Δεν έχω τίποτα εναντίων τους αλλα έχω ακούσει πάρα πολλά γι αυτό λεώ. Το επόμενο που θα κάνω στην μηχανή μου είναι συγχρονισμό του καρμπυρατέρ. Σιγά σιγά μαθαίνεις πάντως. Βρες κάποιον φίλο (ίσως από εδώ μέσα) που ξέρει να σε βοηθήσει ή πάρε ένα καλό βιβλίο για την μηχανή σου. Αλήθεια αυτά τα Haynes manuals υπάρχουν στην Ελλάδα;

:wave2:

pipis
02/10/2006, 02:36
Να ρωτησω κατι σαν μικρος??? Το Transalp εχει 4 μπουζι?? 2 ανα καθε κυλινδρο?

dirtbird
02/10/2006, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Να ρωτησω κατι σαν μικρος??? Το Transalp εχει 4 μπουζι?? 2 ανα καθε κυλινδρο?

Nαι.

dirtbird
02/10/2006, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω το εξής. Καλά θα ήταν να μάθεις (καθώς και όλοι μας άλλωστε) να κάνεις αυτά τα βασικά μόνος σου. Εντάξει δεν θέλω να το παίξω ο ξερόλας, αλλά τα απολύτως βασικά (άλλαγμα λαδιού, φίλτρο λαδιού, αλλαγή ή καθάρισμα φίλτρου αέρα, πατάκια φρένων, αλλαγή υγρών φρένων, μπουζί, αλλαγή πηνίου και αλυσίδα) έμαθα να τα κάνω μόνος μου. Έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα. Σίγουρα είναι μερικά πράγματα (έλεγχος βαλβίδων) που είναι δύσκολο να τα κάνεις (όχι αδύνατον). Και να σας πω την αλήθεια περισσότερο εμπιστεύομαι τον εαυτό μου παρά κάποιον κάφρο μηχανικό. Δεν έχω τίποτα εναντίων τους αλλα έχω ακούσει πάρα πολλά γι αυτό λεώ. Το επόμενο που θα κάνω στην μηχανή μου είναι συγχρονισμό του καρμπυρατέρ. Σιγά σιγά μαθαίνεις πάντως. Βρες κάποιον φίλο (ίσως από εδώ μέσα) που ξέρει να σε βοηθήσει ή πάρε ένα καλό βιβλίο για την μηχανή σου. Αλήθεια αυτά τα Haynes manuals υπάρχουν στην Ελλάδα;

:wave2:

+1000 αλλά μην ξεχνάς ότι πολλοί δεν έχουν (ή φοβούνται) τις ικανότητες και το χώρο να το κάνουν.

Πάντως επειδή τα Haynes υπάρχουν παντού (στην Ελλάδα στο No Limits και στον Παπασωτηρίου και φυσικά μέσω Amazon κ.τ.λ.), μπορείτε έστω να τα διαβάζετε και να έχετε μία σαφή ιδέα του τι προυποθέτει καθε εργασία στην μοτό σας. Οι πιο πρόσφατες εκδόσεις τους μάλιστα έχουν και συντελεστή δυσκολίας (από 1 έως 5) και σαφώς αναφέρονται τα (πιθανώς ειδικά) εργαλεία που πρέπει να χρησιμοποιηθούν. Πάντως αν θυμάμαι καλά, η αλλαγή μπουζί στο ΤΑ δεν είναι αυτό που λέμε straight forward, δλδ παίρνει αρκετή ώρα.

Όπως επίσης το carb balancing, δεν είναι εύκολη δουλειά ακόμα και εάν έχεις τα ρολόγια (με τα υδραργυρικά μάλλον είναι για να κοροιδεύεσαι).

dirtbird
02/10/2006, 05:53
Και κάτι άλλο.
Ποτέ μην κρίνετε έναν μηχανικό από το πόσα σας ζητάει για την εργασία του.

Κρίνετε πρώτα την ποιότητα της δουλειάς του και εάν είστε ικανοποιημένοι ποτέ μην προσπαθήσετε να του κάνετε σκόντο.

Καλό βέβαια είναι να έχετε μία ιδέα για το χρόνο και τη δυσκολία μιάς εργασίας και πόσο συνήθως κοστολογείται, αλλά εγώ προσωπικά δεν νιώθω άνετα με αντιμετώπιση του στυλ 'κανονικά για να ζιγκλερώσω το στρόφαλο παίρνω 50?, αλλά επειδή σε πάω ρε φιλαράκι θα σου πάρω μόνο 20?'.

webman
02/10/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

ψιλο ασχετο αλλα ξερεις πολλους που φτιαχνουν 20 μηχανακια την ημερα???


Το να φτιάξεις ένα μηχανάκι δεν σημαίνει να του κατεβάσεις τον κινητήρα κάτω και να του κάνεις γενική επισκευή!

Εννοώ και όλες τις ξεπέτες που πάνε, ψιλολοίδια δηλαδή που είναι μπάμ, και μπορεί να πάρει το κάτι τις...

Και άσε τα OFF ρε μεγάλε, δεν είναι για εμάς... :smokin:

fantacid
02/10/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Το να φτιάξεις ένα μηχανάκι δεν σημαίνει να του κατεβάσεις τον κινητήρα κάτω και να του κάνεις γενική επισκευή!

Εννοώ και όλες τις ξεπέτες που πάνε, ψιλολοίδια δηλαδή που είναι μπάμ, και μπορεί να πάρει το κάτι τις...

Και άσε τα OFF ρε μεγάλε, δεν είναι για εμάς... :smokin:

Off Topic σημαινει ρε αρχηγοπουλο

μην αρπαζεσαι

chill :smilea:

vaskunito
02/10/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1000 αλλά μην ξεχνάς ότι πολλοί δεν έχουν (ή φοβούνται) τις ικανότητες και το χώρο να το κάνουν.

Καλά αυτό ενοείται. Εγώ την πρώτη φορά που είδα την μηχανή μου χωρίς φαίιρινγκ είχα πάθει σόκ :lol: "Ωχ την διάλυσα" σκεφτόμουνα.