PDA

View Full Version : ΙΧ σε στάση μέσα στην Συγγρού!!!



alximistis
30/09/2006, 22:56
Αυτό και αν είναι... αν και θα μπορούσε να είναιπολύ-πολύ χειρότερα.
Στις περίπου 23.15 ΙΧ στη λεωφόρο Συγγρού στο ύψος του αγ. Σώστη έπεσε πάνω σε στάση! Με κόσμο η στάση!!!
Φαίνεται ότι έχουν τραυματιστεί 3 άτομα τα δύο πολύ σοβαρά!!!
Ίσως δεν αποφύγουν το μοιραίο!!!
Μεταφέρθηκαν άρον-άρον στο ασκληπιείο Βούλας...

simitis
30/09/2006, 23:02
Μου φαινεται τελικα δεν ξερεις τι σου ξημερωνει....απο εκει που δεν το περιμενεις να καταληξησεις σε νοσοκομειο.....Κριμα για τους ανθρωπους :sad:

alximistis
30/09/2006, 23:22
Δυστυχώς τα τελευταία νέα είναι δυσάρεστα.
Μάλλον πέθανε τελικά ο ένας, ένας άντρας. Άλλος ένας σε σοβαρή κατάσταση και μία γυναίκα ελαφρύτερα.
Υπαίτιος ένας... κύριος 22 ετών...

Φιλαλήθης
30/09/2006, 23:28
ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΕΠΙΔΗΜΙΑ, ΠΡΟΣΕΧΤΕ!!!:look: :alien:

Είμαι πολύ περίεργος να δω ποιά ήταν τα αίτια για τις 2 αυτές μαλακίες... κάτι μου λέει ότι δε θα μας αρέσει το τι θα πούνε.

Θα έλεγα "κουράγιο στους τάδε και τάδε" αλλά, τέτοια ώρα τέτοια λόγια... :sick:

όπως είχε πει και κάποιος, please, stop the world, i want to get off...

powerphot
30/09/2006, 23:28
Άν δεν αλλάξει το καθεστώς με το "ξεπούλημα" των διπλωμάτων οδήγησης μη περιμένετε να αλλάξει τίποτα.

Όσο τα "(Ξε)-"διπλώματα" θα πωλούνται απο τον κάθε απατεώνα δάσκαλο οδήγησης και εξεταστή οδήγησης τόσο θα αυξάνονται οι "άχρηστοι" με ένα τιμόνι στα χέρια, είτε 2τροχου είτε 4τροχου οχήματος.
Έχει κι απ' τα δυο είδη!:evil:

DimChios
30/09/2006, 23:45
Μόλις το άκουσα στις ειδήσεις και ετοιμαζόμουν να γράψω πόστ!

Τί γίνεται ρε γμτ?

Το άλλο, που έγινε στο Διδυμότειχο?

Άλλο κουφό!!!

Δυστυχώς σε αυτό της Συγγρού τελικά ο ένας απεβίωσε! :sad:

Πράγματι δεν ξέρεις από που θα σου έρθει!

Κρίμα!

:sad:

tsikpit
01/10/2006, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Μόλις το άκουσα στις ειδήσεις και ετοιμαζόμουν να γράψω πόστ!

Τί γίνεται ρε γμτ?

Το άλλο, που έγινε στο Διδυμότειχο?

Άλλο κουφό!!!

Δυστυχώς σε αυτό της Συγγρού τελικά ο ένας απεβίωσε! :sad:

Πράγματι δεν ξέρεις από που θα σου έρθει!

Κρίμα!

:sad:

ΑΠΌΤΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟΣ ΣΤΟΣ ΔΙΔ/ΧΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΤΟΝ ΚΗΝΗΓΟΥΣΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (ΠΡΑΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ !!!!!!!

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΑΝΤΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ:sad:

latris mixanis
01/10/2006, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Άν δεν αλλάξει το καθεστώς με το "ξεπούλημα" των διπλωμάτων οδήγησης μη περιμένετε να αλλάξει τίποτα.

Όσο τα "(Ξε)-"διπλώματα" θα πωλούνται απο τον κάθε απατεώνα δάσκαλο οδήγησης και εξεταστή οδήγησης τόσο θα αυξάνονται οι "άχρηστοι" με ένα τιμόνι στα χέρια, είτε 2τροχου είτε 4τροχου οχήματος.
Έχει κι απ' τα δυο είδη!:evil:

+1000

TWINGEORGE
01/10/2006, 10:29
κριμα ρε γμτ. δηλαδη να χασεις τι ζωη σου απο λαθος και μαλακια αλλου. τι να προσεχεις? πως να προσεχεις? μιλαμε τωρα για ανυποψιαστες καταστασης. το ενα συμβαν που ειδαμε και ακουσαμε μπηκε το τουτου μεσα στη καφετερια:eyepop: ο αλλος εχτες το βραδυ ανεβηκε στη σταση και χτυπησε τρεις ανθρωπους που παλι δεν φταιγανε σε τιποτα(απ τους οποιους ο νεαρος ειναι νεκρος).απο που να φυλαχτεις? απλα για μενα δεν προκαλεις το κακο οσο γινεται και αμα ειναι να σου ερθει απο το πουθενα θα σου ερθει τελος.

κριμα για ολους:sad:

webman
01/10/2006, 11:04
Κατα τις 2:00 το βράδυ έτυχε να περνάω από εκείνο το σημείο της Συγγρού και ήταν ακόμα εκεί αστυνομίες κ.α. , και αυτό που είπα στην παρέα μου ήταν πως πάλι καλά που έγινε τέτοια ώρα και δεν έγινε πιο νωρίς που έχει κόσμο στις στάσεις! Αλλά τελικά απ'ότι βλέπω έγινε πιο νωρίς, γύρω στις 23:00 που έχει ακόμα κόσμο!

Τί να πείς! :(

Μερικοί ίσως να μην έχουν καθόλου μεταφορικό μέσο, ίσως να μην έχουν κάν την οικονομική ευχαίρια να αγοράσουν ένα παπάκι και αναγγάζονται να παίρνουν λεωφορείο, και εκεί που το περιμένουν στη στάση, σου έρχεται ένα 22άχρονος που θαρρεί πως είναι ο Σουμάχερ πάνω στη Συγγρού και σου πέρνει τη ζωή! Έτσι απλά....Κρίμα....Οργή! :mad:

Tropeas
01/10/2006, 11:04
Εγω ξέρω πάλι ότι και πάλι
ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΘΩΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΨΥΧΕΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ,
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ,
ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Ο ΟΡΟΣ "ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ" ή ο ΟΡΟΣ "ΜΑΛΑΚΙ@Σ" ΟΔΗΓΟΥ!

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΕΥΟΥΜΕ

Δεν εξαιρώ κανέναν και πρώτο τον εαυτό μου που το δίπλωμα της μηχανής δεν θα το περνα αν δε τους πλήρωνα! Με έκοψαν την πρώτη φορά γιατί δεν μπορούσα να βάλω την μηχανή στο διπλό σταντ σε κατηφόρα (πράγμα που απαιτεί τεχνική περισσότερο απο δύναμη και δεν μου είχε δείξει ο δάσκαλος στη σχολή οδηγών - 5 λεπτά υπόθεση :mad: ) και αφού κατάλαβα ότι θέλουν φράγκα... δεν το ξαναρίσκαρα... ΤΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΦΡΑΓΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ... :a021: :a023: :a018:

webman
01/10/2006, 11:09
http://news.pathfinder.gr/greece/news/345880.html

Φιλαλήθης
01/10/2006, 11:25
Εγώ απορώ... συμβαίνουν συχνά πυκνά διάφορα τέτοια... γιατί σχεδόν ποτέ δε μαθαίνουμε τι απέγιναν oι δολοφόνοι; Τους κλείσαν μέσα; Εξαγοράσαν την ποινή τους; Τους αφαίρεσαν το δίπλωμα δια παντώς; Τί;

m1ke
01/10/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εγώ απορώ... συμβαίνουν συχνά πυκνά διάφορα τέτοια... γιατί σχεδόν ποτέ δε μαθαίνουμε τι απέγιναν oι δολοφόνοι; Τους κλείσαν μέσα; Εξαγοράσαν την ποινή τους; Τους αφαίρεσαν το δίπλωμα δια παντώς; Τί;

Στη χειρότερη θα φάνε μερικούς μήνες με αναστολή. Τρίχες δηλαδή.
Για να σε βάλουν μέσα πρέπει να προκαλέσεις γενοκτονία (βλέπε Τέμπη) και πάλι παίζεται.

:sad: :mad:

Η ατιμωρησία φυσικά οδηγεί μερικές φορές στην αυτοδικία με πιο τρανταχτό παράδειγμα ένα γέρο κρητικό που καθάρισε δικαστές και δικηγόρο όταν αθώωσαν τον οδηγό που σκότωσε τον γιό του αν το θυμάτε κανένας.

Φιλαλήθης
01/10/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsikpit
ΤΟΝ ΚΗΝΗΓΟΥΣΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (ΠΡΑΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ !!!!!!!

Για μια στιγμή... η αστυνομία τον κυνηγούσε επειδή κάποια μαλακία θα έκανε προφανώς και προσπαθούσε να τους ξεφύγει... τί θες να πεις με το "θα περάσει στο ντούκου"; Ο τυπάς απεδείχθει δολοφόνος και ανίκανος να κρίνει τι συμβαίνει στον κόσμο τριγύρω του (δεν πάω να ξεφύγω από την αστυνομία, δεν παίζουμε nfs εδώ, μπορεί να σκοτώσω ανθρώπους).

Φιλαλήθης
01/10/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Η ατιμωρησία φυσικά οδηγεί μερικές φορές στην αυτοδικία με πιο τρανταχτό παράδειγμα ένα γέρο κρητικό που καθάρισε δικαστές και δικηγόρο όταν αθώωσαν τον οδηγό που σκότωσε τον γιό του αν το θυμάτε κανένας.

Τί μλκς... λάθος κόσμο σκότωσε... Αυτό δεν ήταν αυτοδικία... Αυτοδικία θα ήταν αν σκότωνε τον οδηγό! ΧΑΧΑΧΑ καλά μιλάμε και γαμώ τα σημάδια ο γεράκος! (ναι το ξέρω, είμαι αισχρός :blush: )

alex14
01/10/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
(ναι το ξέρω, είμαι αισχρός :blush:)

Και οχι μονο αισχρος.

Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει.

Φιλαλήθης
01/10/2006, 11:58
Καλά... κράτα τη σοβαρότητα εσύ, γιατί φαίνεται να τη χρειάζεσαι και άσε με εμένα να χαλαρώνω λιγάκι τα πνεύματα, γιατί πολλούς σκοτωμούς πιάσαμε και δε θα πάει καλά η μέρα! Δε θα συνεχίσω διάολογο με off topic θέματα, ούτε θα έρθω σε αντιπαράθεση με όποιον με σχολιάζει με άσχετο, για τη συζήτηση, τρόπο.

chris1980
01/10/2006, 12:09
τα γεγονοτα ειναι ακομα χειροτερα αφου τλικα οι νεκροι ειναι δυο,ενας αντρας και μια γυναικα που περιμεναν στην σταση,ενω επεζησε ο οδηγος του αυτοκινητου.
πρεπει επιτελους καποια στιγμη να βελτιωθει ουσιαστικα η καατασταση με τα διπλωματα και να μην βγαινει στον δρομο ο καθε ασχετος.ολοι μας καθε μερα βλεπουμε οδηγους που δεν ξερουν τι κανει το αμξι και η μηχανη τους και πανε οποιον παρει ο χαρος.μια απο τα ιδια και οι πεζοι που περπατανε λες και βρισκονται στην αυλη του σπιτιου τους

Φιλαλήθης
01/10/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
ενω επεζησε ο οδηγος του αυτοκινητου.

Που να το κόψει τα πόδια το τρένο! :mad: :a37: :a023:

alex14
01/10/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Καλά... κράτα τη σοβαρότητα εσύ, γιατί φαίνεται να τη χρειάζεσαι και άσε με εμένα να χαλαρώνω λιγάκι τα πνεύματα, γιατί πολλούς σκοτωμούς πιάσαμε και δε θα πάει καλά η μέρα!

Με τις παπαριες που γραφεις σε καθε (μα καθε) post δεν χαλαρωνεις τα πνευματα, τσαταλια μας τα κανεις.

alximistis
01/10/2006, 12:40
Ηρεμήστε!!! Μην κάνουμε το τόπικ διαμάχες άνευ λόγου κι αιτίας.
Οι νεκροί είναιόντως δύο. Νέοι γαμώτο και οι δυο τους. Ο ένας γύρω στα 25 και η κοπελιά περίπου 22.
Ο οδηγός ελαφρά τραυματίας πιτσιρικάς και αυτός στο μέτωπο.
Όσο για το τι θα πάθει... ο νόμος ορίζει ανώτατη ποινή 8 χρόνια με αναστολή!!!
Εκτός αν αποδειχθεί δόλος που δεν αποδεικνύεται σχεδόν ποτέ.
Οπότε...

m1ke
01/10/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Τί μλκς... λάθος κόσμο σκότωσε... Αυτό δεν ήταν αυτοδικία... Αυτοδικία θα ήταν αν σκότωνε τον οδηγό! ΧΑΧΑΧΑ καλά μιλάμε και γαμώ τα σημάδια ο γεράκος! (ναι το ξέρω, είμαι αισχρός :blush: )

Και αυτόν τον πυροβόλησε στο λαιμό αλλά επέζησε. :sick:

FestoNero
01/10/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Με τις παπαριες που γραφεις σε καθε (μα καθε) post δεν χαλαρωνεις τα πνευματα, τσαταλια μας τα κανεις.
Αλλος ενας που ισως θα χρειαζοταν να μαθει μερικους τροπους..



Οσο για το θεμα της συζητησης,
γνωμη μου ειναι οτι οσο ο καθενας θα πιστευει οτι θα μπορει να βγει εξω, να κανει τετοιου ειδους ενεργειες και να μενει ατιμωρητος, τετοια θα βλεπουμε..
Αν δεν υπαρξει μεγαλυτερη αστυνομευση για τα ορια ταχυτητος και αλκοολ δεν θα γλιτωσουμε απο παρομοια περιστατικα, τα οποια δυστυχως εχουν παψει να ειναι απλα "περιστατικα"..


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ο νόμος ορίζει ανώτατη ποινή 8 χρόνια με αναστολή!!!
Εκτός αν αποδειχθεί δόλος που δεν αποδεικνύεται σχεδόν ποτέ.
Οπότε... Δολος γιατι να αποδειχθει;
Αν ηταν ατυχημα..
Το οποιο βεβαιως δεν μειωνει τη σοβαροτητα της πραξης του οδηγου και την ανευθυνοτητα του να οδηγησει υπο την επηρρεια και να τρεξει κιολας..



http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=742979&lngDtrID=244

Φιλαλήθης
01/10/2006, 13:37
festo, δε νομίζω ότι έχει να κάνει και τόσο με τα όρια ταχύτητας, αλλά περισσότερο με την αντίληψη του ανθρώπου για το πόσο αδύνατο να κουμαντάρεις είναι ένα αμάξι με πάνω από 60 εντώς κατοικημένης περιοχής. Δεν έχεις περιθώρια για μανούβρα να αποφύγεις, χρόνο για φρένα κτλ κτλ...

φυσικά αν δεν του πεις του αλλουνού "μεγάλε, έτρεχες περισσότερο απ'ότι είναι ασφαλές" δεν πρόκειται να καταλάβει (μέχρι να στουκάρει) αλλά, πιστεύεις ότι ο άνθρωπος άμα του θήξεις τον εγωισμό ("είμαι οδηγάρα εγώ! ακούς εκεί τα 160 πολλά!") θα μάθει; @@... ενδεχομένως να σταματήσει να τρέχει, επειδή δε γουστάρει να πληρώνει, αλλά πιθανότερο είναι να μαθαίνει για τα μπλόκα κτλ κτλ θα γίνει όμως ασφαλής οδηγός; η υπερβολική ταχύτητα είναι όρος που ουσιαστικά σημαίνει "επικίνδυνος οδηγός" και όχι μόνο ότι το κοντέρ του λέει περισσότερα απ'ότι η πινακίδα στο δρόμο. Μοναδική λύση είναι (για πολλοστή φορά ... ) η σωστή οδηγική παιδεία. Να του μάθεις του αλλουνού τι σημαίνει ασφαλής οδήγηση, γιατί θα είναι καλό αν όλοι ακολουθούμε, κουτσά στραβά, τον κώδικα, πως να οδηγάμε το αμάξι σε ακραίες συνθήκες, πως να διορθώνουμε υποστροφές υπερστροφές...πως να οδηγάμε ώστε να ΜΗΝ πλησιάσουμε στο σημείο να υποστρέψει/υπερστρέψει κτλ κτλ.

Για το αλκοόλ, συμφωνώ και επαυξάνω, οποιοσδήποτε βρεθεί με αλκοόλ στο αίμα του, πάνω από ένα ελάχιστο όριο, αφαίρεση το δίπλωμα εφ'όρου ζωής. Το ίδιο για το κινητό.

zzr2005
01/10/2006, 13:41
παιδιά σίγουρα είναι κρίμα για τις ζωές των αθώων παιδιών αλλά είναι αδύνατον να καταδικάζουμε κάποιον για ένα δυστύχημα
δεν ξέρουμε πως ακριβώς έγινε κ τις πραγματικές αιτίες...
δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με υπερβολική ταχύτητα για να σκοτώσεις κόσμο..
έχετε σκεφτεί ποτέ ότι πηγαίνοντας με 100 χιλιόμετρα στη Συγγρού κ σας σκάσει ένα λάστιχο μπορεί να πάρετε στο λαιμό σας μια γριούλα στη στάση???πως θα σας φαινόταν να περάσετε 8 χρόνια φυλακή για μια ατυχη στιγμή.????
σιγουρα πρέπει να κταδικάζονται όσοι εγκαταλείπουν θύματα ή περνάνε με κόκκινο γιατί ουσιαστικά γνωρίζουν τις συνέπειες των πράξεων του...
αλλά το να σου φύγει ο έλεγχος του αυτοκινήτου ειναι ένα συ΄χνό φαινόμενο που μπορεί να τύχει στον καθένα...μιλάω εκ πείρας...
λίγο χώμα στο δρόμο, μια λακούβα, λίγα λάδια...είναι να μην τύχει...

Φιλαλήθης
01/10/2006, 14:02
Λίγο χώμα; Λίγα λάδια; Εγώ γιατί οδηγάω με τρόπο που αν δω λάδια μπροστά μου να τα αποφύγω;

Πάντως, μέχρι τώρα δεν έχει σκοτωθεί κανείς επειδή έσκασε το λάστιχο σε αμάξι κ το αμάξι έσκασε σε κόσμο... Πολύ ΠΟΛΥ συχνότερο φαινόμενο να οδηγάει κανείς χωρίς να δίνει σημασία στους άλλους (= μαλάκας ) από το να χάσει τον έλεγχο επειδή έσκασε ένα λάστιχο.

airamhag
01/10/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Τί μλκς... λάθος κόσμο σκότωσε... Αυτό δεν ήταν αυτοδικία... Αυτοδικία θα ήταν αν σκότωνε τον οδηγό! ΧΑΧΑΧΑ καλά μιλάμε και γαμώ τα σημάδια ο γεράκος! (ναι το ξέρω, είμαι αισχρός :blush: )


εγω παλι πιστευω πως τα σωστα ατομα σκοτωσε...( λεμε τωρα...)
μαλακες θα υπαρχουν παντα στους δρομους , στα στενα , στα πεζοδρομια...δεν θεωρειται αθωος ανθρωπος που εχει σκοτωσει ( κ αυτο ισχυει κ για τον παππου..) κ αν δεν μπορεις να υπερσπισεις το θυμα ...μη το κανεις..

εχω κ μια " μικρη" εμπειρια απο τετοιες καταστασεις..

αλλα θα μου πεις..εδω βρωμανε ολα...βρωμανε οι ανθρωποι , το συστημα , η νοοτροπια , οι νομοι κ οι κανονες...

οντως κατι τετοιες στιγμες σκεφτομαι κ εγω..σταματηστε τη γη να κατεβω..

( παλι γκρινιαζω...)

zzr2005
01/10/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Λίγο χώμα; Λίγα λάδια; Εγώ γιατί οδηγάω με τρόπο που αν δω λάδια μπροστά μου να τα αποφύγω;

Πάντως, μέχρι τώρα δεν έχει σκοτωθεί κανείς επειδή έσκασε το λάστιχο σε αμάξι κ το αμάξι έσκασε σε κόσμο... Πολύ ΠΟΛΥ συχνότερο φαινόμενο να οδηγάει κανείς χωρίς να δίνει σημασία στους άλλους (= μαλάκας ) από το να χάσει τον έλεγχο επειδή έσκασε ένα λάστιχο.

δηλαδή αν πας με 100 χιλιόμετρα σε μια καμπή βράδυ και έχει κάτω λίγο χώμα ή λάδια θα τα δεις??ποιος είσαι ο superman???
ξέρω άτομο που του διαλύθηκε το λάστιχο σε επαρχιακό δρόμο και το αυτοκίνητο του έφυγε κ διαλύθηκε χωρίς να τρέχει πάνω από 100 χιλιόμετρα....
αν σκάσεις σε ενα κάθετο νεροφάγωμα στη μέση του δρόμου με 80 χιλιόμετρα είσαι σίγουρος ότι θα δατηρήσεις τον έλεγχο????
και εσύ πως ξέρεις ότι δεν έχει σκοτωθεί κανένας επειδή του έσκασε το λάστιχο??διαβάζεις το καθημεριό δελτίο ατυχημάτων της τροχαίας??ή πιστεύεις τα αίτια που αναφέρουν οι αστυνομικές αρχές??
και γιατί κολλάς στο σκάσιμο του ελαστικού?υπάρχουν τόσσα άλλα απρόοπτα που μπορει να σου συμβούν κ να μην πάρεις πρέφα πως θα χάσεις τον έλεγχο...
εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ και να διατηρήσεις τις τωρινές σου απόψεις...
Υ.Γ. εννοείται ότι δεν υπερασπίζομαι κανένα κόπανο που οδηγάει με 180 στη Συγγρού ή έχει πιει ένα μπουκάλι τζακ ντάνιελς κτλ κτλ....

Φιλαλήθης
01/10/2006, 14:41
100; με τόσο επιτρέπεται (και είναι ασφαλές) μόνο σε εθνική οδό ή αυτοκινητόδρομο... Εγώ πηγαίνω πολύ αργά για να μπορώ να γλυτώσω οτιδήποτε κουλό μου συμβεί. Θέλω η πιθανότητα να γίνει μαλακία να μην οφείλεται σε ΕΜΕΝΑ.

Αυτό είναι η βασική ιδέα. Να οδηγάει κάποιος έτσι ώστε, αν συμβεί το απρόβλεπτο, να μπορεί να πει κάποιος "δε θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι να αποφύγει το κακό".

Φιλαλήθης
01/10/2006, 14:48
Από τον συνετό οδηγό που επειδή του έτυχε μια κακοτοπιά και έχασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να στραβώσει λαμαρίνες απέχουμε ΠΟΛΥ μέχρι τον απρόσεκτο που σκότωσε ανθρώπους επειδή έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του χωρίς να συνέβη κάτι που να δικαιολογεί αυτή την κατάληξη.

Είμαι από τους πρώτους που φέρνει αντίλογο σχεδόν σε κάθε συζήτηση, το ξέρετε όλοι σας πολύ καλά, γι'αυτό με βρίζετε, αλλά σε αυτήν εδώ την περίπτωση, δε χωράει αντίλογος...

Kourtembeu
01/10/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
100; με τόσο επιτρέπεται (και είναι ασφαλές) μόνο σε εθνική οδό ή αυτοκινητόδρομο... Εγώ πηγαίνω πολύ αργά για να μπορώ να γλυτώσω οτιδήποτε κουλό μου συμβεί. Θέλω η πιθανότητα να γίνει μαλακία να μην οφείλεται σε ΕΜΕΝΑ.

Αυτό είναι η βασική ιδέα. Να οδηγάει κάποιος έτσι ώστε, αν συμβεί το απρόβλεπτο, να μπορεί να πει κάποιος "δε θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι να αποφύγει το κακό".

Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο κι ειναι απο τα πιο σωστα που εχω διαβασει...ΣΥΝΕΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ 140 ΧΙΛΟΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΙΣΕΙ....

Πολυ σωστα το βλεπεις..

zzr2005
01/10/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Από τον συνετό οδηγό που επειδή του έτυχε μια κακοτοπιά και έχασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να στραβώσει λαμαρίνες απέχουμε ΠΟΛΥ μέχρι τον απρόσεκτο που σκότωσε ανθρώπους επειδή έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου του χωρίς να συνέβη κάτι που να δικαιολογεί αυτή την κατάληξη.

Είμαι από τους πρώτους που φέρνει αντίλογο σχεδόν σε κάθε συζήτηση, το ξέρετε όλοι σας πολύ καλά, γι'αυτό με βρίζετε, αλλά σε αυτήν εδώ την περίπτωση, δε χωράει αντίλογος...

γνωρίζει κάποιος απο εμάς τις ακριβείς αιτίες του ατυχήματος να μην τσακωνόμαστε άδικα????????????
αν όχι όλα τα σενάρια είνια πιθανά.....
δηλαδή το να στραβώσουν μερικές λαμαρίνες δεν μπορεί να οδηγήσει σε ένα μοιραίο γεγονός???αν αυτές οι λαμαρίνες στραβώσουν πανω σε κανέναν πεζό???μήπως εκεί τελικά δεν διαφέρει η κακοτοπιά από τον κακό οδηγό???
εκτός αυτού η απροσεξία συνιστά ανθρώπινη αδυναμία και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος από εμάς που δεν αφαιρέθηκε ποτέ στην οδήγηση, ίσως είμαστε απλώς λίγο πιο τυχεροί ..το έχει σκεφτεί αυτο κανείς...????
δηλαδή έχει εξετάσει ποτέ κανένας αν κάποιος αποσπάστηκε από κάποια φωτινή πινακίδα της Συγγρού που παρανόμος έχει αναρτηθεί στη νησίδα ή στο πλάι του δρόμου??

Υ.Γ. επειδή δεν θυμάμαι..οι στάσεις του λεωφορείου στη Συγγρου είναι πάνω στην κύρια αρτηρία?ή στους παράδρομους?? αν είναι στην κύρια αρτηρία είναα μεγάλο λάθος κατά την άποψή μου όταν χαρακτηρίζεις την οδό σαν ταχείας κυκλοφορίας με όριο 100 κ 120 χιλιόμετρα

zzr2005
01/10/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
100; με τόσο επιτρέπεται (και είναι ασφαλές) μόνο σε εθνική οδό ή αυτοκινητόδρομο... Εγώ πηγαίνω πολύ αργά για να μπορώ να γλυτώσω οτιδήποτε κουλό μου συμβεί. Θέλω η πιθανότητα να γίνει μαλακία να μην οφείλεται σε ΕΜΕΝΑ.

Αυτό είναι η βασική ιδέα. Να οδηγάει κάποιος έτσι ώστε, αν συμβεί το απρόβλεπτο, να μπορεί να πει κάποιος "δε θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι να αποφύγει το κακό".
αν δεν κάνω λάθος η Συγγρού δεν έχει όριο 100???ή και 110??
είναι ευθεία βέβαια αλλά οι κίνδυνοι παραμονεύουν

zzr2005
01/10/2006, 15:20
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ...
ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗς ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ

Tropeas
01/10/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν δεν κάνω λάθος η Συγγρού δεν έχει όριο 100???ή και 110??
είναι ευθεία βέβαια αλλά οι κίνδυνοι παραμονεύουν
90!!! όριο η Συγγρού
40-50 κίνηση εντός πόλης
και σε επαρχιακό αναλόγως ταμπέλας (που όντως πολλές φορές είναι απαρχιωμένες)
και για να δείτε και την φανταστική αστυνόμευση της χώρας μας...
έχω φάει με Fiat127 900cc του '77 κλήση για υπερβολική ταχύτητα (90 το όριο , πήγαινα με 92 :hypnotize ) την στιγμή που με προσπερνάγαν με 160 BMW & compressορες , και όταν το είπα στον Τροχαίο μου απάντησε:" ααα, αυτούς δεν τους προλάβαίνουμε" :mad: :rolleyes:

zzr2005
01/10/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
90!!! όριο η Συγγρού
40-50 κίνηση εντός πόλης
και σε επαρχιακό αναλόγως ταμπέλας (που όντως πολλές φορές είναι απαρχιωμένες)
και για να δείτε και την φανταστική αστυνόμευση της χώρας μας...
έχω φάει με Fiat127 900cc του '77 κλήση για υπερβολική ταχύτητα (90 το όριο , πήγαινα με 92 :hypnotize ) την στιγμή που με προσπερνάγαν με 160 BMW & compressορες , και όταν το είπα στον Τροχαίο μου απάντησε:" ααα, αυτούς δεν τους προλάβαίνουμε" :mad: :rolleyes:
έτσι είναι το ψάρι βρομάει απο το κεφάλι...πραγματική αστυνόμευση δεν υπάρχει..
δύο ραντάρ στη συγγρού και 500 κλήσεις τον πρώτο μήνα και το νέο θα είχε διαδοθεί σε όλους του οδηγούς...μετά θα πηγαίναν όλοι με 60 !!!
εγώ προσωπικά αποφεύγω τη Συγγρού όπως ο διάολος το λιβάνι...όπως και την παραλιακή..έχω να περάσω 4 χρόνια με τη μηχανή από παραλιακή...την τελευταία φορά που πέρασα βράδυ μου σηκωθηκε η τρίχα...

alximistis
01/10/2006, 15:59
καλά θα κουφαθώ με αυτά που βλέπω και διαβάζω...
τι πραγματικές αιτίες του δυστυχήματος και κουλά μου λέτε; τι να γνωρίζουμε τι πραγματικά έγινε; πλάκα κάνετε;
έχει απόλυτο δίκιο ο φιλαλήθης. Απόλυτο!!!
Από τον οδηγό που του έτυχε κάτι μέχρι τον απρόσεκτο που κάνει έγκλημα -ναι κύριοι γιατί περί εγκλήματος πρόκειται- υπάρχει τεράστια απόσταση!!! Τεράστια!!!
Τι πραγματικές αιτίες του δυστυχήματος;;;
Μέσα στη Συγγρού στο ύψος του αγ. Σώστη. Ώρα 11.15 το βράδυ Σαββάτου.
Που σημαίνει φουλ ο κόσμος έξω γεμάτες οι στάσεις σε περιοχή που δεν είναι και άδεια από άτομα.
Και το Σέατ Ίμπιζα του εν λόγω κυρίου πέταξε κυριολεκτικά! Παρά το φρενάρισμα του έπεσε πάνω στην στάση και την έκανε σμπαράλια. Όταν λέμε σμπαράλια κυριολεκτούμε. Όσο για το ΙΧ του μαλάκα δεν υπάρχει πια!!!
Τι 100 και 110 μου τσαμπουνάτε;;;
Και στην τελική ποιος είπε ότι μέσα στην πόλη μπορούμε να τρέχουμε όσο γουστάρουμε;;;;;;
Δηλαδή επειδή οι μηχανές μας πιάνουν 200 και άνω πρέπει εμείς να τρέξουμε με τόσο;
Ωραία όσοι το κάνετε μετέ μην βγείτε και διαμαρτυρηθείτε αν κάποιος παραβιάσει στοπ ή κόκκινο και γίνετε... καινούργιοι.
Γιατί όταν τρέχεις με τόσα χλμ δεν βλέπω να προλαβαίνετε να σταματάτε... άντε να προλάβετε να πείτε κανά "παναγία μου"...
Και επειδή μου αρέσει να τα λέω όλα όπως τα πιστεύω:

ΑΥτή η αντίληψη ασχέτως αν υποστηρίζετε ή όχι τον συγκεκριμένο παπάρα δεν είναι αντίληψη οδηγού!!!
ή είμαστε συνειδητοποιημένοι και ξέρουμε τι κάνουμε και παίρνουμε τις ευθύνες ή όχι!!!!!!
Η ουσία είναι μόνο μία: Άνθρωπος ο οποίος τρέχει σαν τον παλαβό μέσα στην πόλη είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του αλλά και για τους άλλους.
Και είναι εν δυνάμει εγκληματίας!!!!!!!!!
Χαίρετε, τα σέβη μου...

zzr2005
01/10/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
καλά θα κουφαθώ με αυτά που βλέπω και διαβάζω...
τι πραγματικές αιτίες του δυστυχήματος και κουλά μου λέτε; τι να γνωρίζουμε τι πραγματικά έγινε; πλάκα κάνετε;
έχει απόλυτο δίκιο ο φιλαλήθης. Απόλυτο!!!
Από τον οδηγό που του έτυχε κάτι μέχρι τον απρόσεκτο που κάνει έγκλημα -ναι κύριοι γιατί περί εγκλήματος πρόκειται- υπάρχει τεράστια απόσταση!!! Τεράστια!!!
Τι πραγματικές αιτίες του δυστυχήματος;;;
Μέσα στη Συγγρού στο ύψος του αγ. Σώστη. Ώρα 11.15 το βράδυ Σαββάτου.
Που σημαίνει φουλ ο κόσμος έξω γεμάτες οι στάσεις σε περιοχή που δεν είναι και άδεια από άτομα.
Και το Σέατ Ίμπιζα του εν λόγω κυρίου πέταξε κυριολεκτικά! Παρά το φρενάρισμα του έπεσε πάνω στην στάση και την έκανε σμπαράλια. Όταν λέμε σμπαράλια κυριολεκτούμε. Όσο για το ΙΧ του μαλάκα δεν υπάρχει πια!!!
Τι 100 και 110 μου τσαμπουνάτε;;;
Και στην τελική ποιος είπε ότι μέσα στην πόλη μπορούμε να τρέχουμε όσο γουστάρουμε;;;;;;
Δηλαδή επειδή οι μηχανές μας πιάνουν 200 και άνω πρέπει εμείς να τρέξουμε με τόσο;
Ωραία όσοι το κάνετε μετέ μην βγείτε και διαμαρτυρηθείτε αν κάποιος παραβιάσει στοπ ή κόκκινο και γίνετε... καινούργιοι.
Γιατί όταν τρέχεις με τόσα χλμ δεν βλέπω να προλαβαίνετε να σταματάτε... άντε να προλάβετε να πείτε κανά "παναγία μου"...
Και επειδή μου αρέσει να τα λέω όλα όπως τα πιστεύω:

ΑΥτή η αντίληψη ασχέτως αν υποστηρίζετε ή όχι τον συγκεκριμένο παπάρα δεν είναι αντίληψη οδηγού!!!
ή είμαστε συνειδητοποιημένοι και ξέρουμε τι κάνουμε και παίρνουμε τις ευθύνες ή όχι!!!!!!
Η ουσία είναι μόνο μία: Άνθρωπος ο οποίος τρέχει σαν τον παλαβό μέσα στην πόλη είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του αλλά και για τους άλλους.
Και είναι εν δυνάμει εγκληματίας!!!!!!!!!
Χαίρετε, τα σέβη μου...
απο ότι φαίνεται δεν έχεις καταλάβει ούτε το 1 / 10 του νοήματος των επιχειρημάτων μου...
που είπα ότι μπορούμε να τρέχουμε όσο θέλουμε????
όσο για τις συνθήκες του δυστυχήματος διευκρίνησα ότι δεν της γνωρίζω, κανένας στο ποστ δεν τις ενέφερε με λεπτομέρειες και δεν είχα σκοπό να υπερασπίσω των θύτη....σημειωτέον οπως μολις ακουσα στην τηλεόραση ο θύτης δεν είπε πιει σταγόνα κ ισχυρίζεται ότι τον έκλεισε κάπιος άλλος ο οποίος φυσικά θα βγει λάδι παρόλο που μπορεί να είναι εξίσου υπεύθυνος....
κάτι τελευταίο...αν έπεφτε με 40 χιλιόμετρα στη στάση δεν θα σκότωνε κανέναν????
δεν θα ξανααπαντήσω σε αυτό το τόπικ γιατι περαιτέρω ανάλυση θα καταλήξει να απολογούμαι για πράγματα που δεν είπα, ούτε εννοούσα και σε τελικό στάδιο θα καταλήξει να είναι ασέβεια για τα θύματα....
για μενα είναι
:a56:

Φιλαλήθης
01/10/2006, 21:02
Αυτά που ισχυρίζεσαι δεν έχουν λογική βάση. Αμάξι με 40 δεν γίνεται να σκοτώσει άνθρωπο, δύσκολα θα τον πετύχει καν, αν οι άνθρωποι είναι στη στάση του λεοφορείου και περιμένουν το λεοφορείο παρατηρώντας το δρόμο, οπότε και θα έχουν μπόλικο χρόνο να αντιδράσουν σε ενδεχόμενη στούκα, πόσο δε μάλλον ο οδηγός με 40. Με 40 εγώ μπορώ να σταματήσω σε 10 μέτρα, τι μου λες τώρα... Ακόμα και αν τον κλείσανε, δε, όπως ισχυρίζεται (πίπες!) δε θα έπρεπε να χάσει με τέτοιο τρόπο τον έλεγχο... ας έσκαγε πάνω σε αυτόν που τον έκλεισε.

Όπως και να'χει, διαφωνώ κάθετα με τα περισσότερα που λες.

Ένα αμάξι, ναι, μπορεί να σκοτώσει και με 10kph και με 0kph, υπό συνθήκες. Όμως αυτές οι συνθήκες απέχουν παρασάγγας από τις συνθήκες του ατυχήματος για το οποίο συζητάμε και δεν έχουν πολλή σχέση. Για άλλο πράμα μιλάμε.

Εδώ μιλάμε για έναν που πήγαινε πολύ πιό γρήγορα απ'ότι θα έπρεπε και σκότωσε κόσμο. Το ίδιο για τον άλλο που "πήγε για καφέ". Αν, τώρα, αποδειχθεί ότι το γεγονός ήταν όπως το περιγράφεις, θα φάω τα ποστ μου, αλλά αυτό το 'αν' είναι τόσο μεγάλο που δεν υπάρχει fontsize κατάλληλο για να το εμφανίσει.

anf125
01/10/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
90!!! όριο η Συγγρού


Για την ακρίβεια, είναι 90 στο κομμάτι μετά τα φανάρια του Φιξ και μέχρι το Δέλτα Φαλήρου. Από αρχή (Στύλοι Ολυμπίου Διός) μέχρι Φιξ προφανώς είναι 50 όπως σε κάθε κατοικημένη περιοχή. Εγώ πάντος θεωρώ τη Συγγρού πιο ασφαλή από άλλες λεωφόρους. Έχει μπαριέρα στη μέση, καλό φωτισμό, δεν έχει κλειστές τυφλές στροφές και καλό σχετικά δρόμο με εξαίρεση τις λεωφοριολωρίδες λόγω των φρεναρισμάτων των λεωφορείων και των φρεατίων της ΕΥΔΑΠ. Όσο για τις στάσεις των λεωφορίων όσες έχω προσέξει είναι στην άκρη του κύριου δρόμου, όχι των παραδρόμων. Αλήθεια το όριο στους παρααδρόμους πόσο είναι; Έχω δει μερικούς να οδηγούν λες και είναι σε κανονικό δρόμο... με μεγάλο κίνδυνο για τους πεζούς κυρίως και όσους βγαίνουν από πάρκιν.

Φιλαλήθης
01/10/2006, 23:45
http://greece.flash.gr/soon/2006/10/1/30797id/

και για να σας γλυτώσω από το κλίκι κλίκι, ιδού το κείμενο:

"Δύο νεκροί κι ένας τραυματίας σε στάση στη Συγγρού

Ένα ΙΧ αυτοκίνητο ξέφυγε στις 23.20 του Σαβάτου, από την πορεία του στη Λεωφόρο Συγγρού κι έπεσε πάνω σε στάση με αποτέλεσμα να τραυματισθούν θανάσιμα μια φοιτήτρια κι ένας 55χρονος και να τραυματισθεί μια ακόμα φοιτήτρια.

.
Ο 22χρονος ο οδηγός με ελάχιστες αμυχές στο μέτωπο, οδηγήθηκε στο αστυνομικό τμήμα Καλλιθέας, του ασκήθηκε δίωξη και αφέθηκε ελέυθερος!!!"

...
...
...

αρκδμπλδδδ

μμμμμ

:dizzy:


(προς αποφυγή παρεξήγησης: υποτίθεται ότι με αυτό που διάβασα, "έπαθα", και δε μπορώ να μιλήσω.)

DimChios
01/10/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
http://greece.flash.gr/soon/2006/10/1/30797id/

και για να σας γλυτώσω από το κλίκι κλίκι, ιδού το κείμενο:

"Δύο νεκροί κι ένας τραυματίας σε στάση στη Συγγρού

Ένα ΙΧ αυτοκίνητο ξέφυγε στις 23.20 του Σαβάτου, από την πορεία του στη Λεωφόρο Συγγρού κι έπεσε πάνω σε στάση με αποτέλεσμα να τραυματισθούν θανάσιμα μια φοιτήτρια κι ένας 55χρονος και να τραυματισθεί μια ακόμα φοιτήτρια.

.
Ο 22χρονος ο οδηγός με ελάχιστες αμυχές στο μέτωπο, οδηγήθηκε στο αστυνομικό τμήμα Καλλιθέας, του ασκήθηκε δίωξη και αφέθηκε ελέυθερος!!!"

...

...



...

αρκδμπλδδδ


μμμμμ


:dizzy:



:a31: :a31:

:a42: :a42:

alximistis
02/10/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
απο ότι φαίνεται δεν έχεις καταλάβει ούτε το 1 / 10 του νοήματος των επιχειρημάτων μου...
που είπα ότι μπορούμε να τρέχουμε όσο θέλουμε????
όσο για τις συνθήκες του δυστυχήματος διευκρίνησα ότι δεν της γνωρίζω, κανένας στο ποστ δεν τις ενέφερε με λεπτομέρειες και δεν είχα σκοπό να υπερασπίσω των θύτη....σημειωτέον οπως μολις ακουσα στην τηλεόραση ο θύτης δεν είπε πιει σταγόνα κ ισχυρίζεται ότι τον έκλεισε κάπιος άλλος ο οποίος φυσικά θα βγει λάδι παρόλο που μπορεί να είναι εξίσου υπεύθυνος....
κάτι τελευταίο...αν έπεφτε με 40 χιλιόμετρα στη στάση δεν θα σκότωνε κανέναν????
δεν θα ξανααπαντήσω σε αυτό το τόπικ γιατι περαιτέρω ανάλυση θα καταλήξει να απολογούμαι για πράγματα που δεν είπα, ούτε εννοούσα και σε τελικό στάδιο θα καταλήξει να είναι ασέβεια για τα θύματα....
για μενα είναι
:a56:

Ανκαι όντως δεν χρειάζονται απάντηση αυτά που λες γιατί στην έδωσε ο φιλαλήθης πολύ ωραία λίγο μετά, εντούτοις θα προσθέσω κάτι τελευταίο.
εξηγώ ένα πράγμα:
Δεν είναι θέμα άλλοθι ή κάλυψης του ατόμου που εσύ και καλά έδωσες. Δεν το έκανες στη θεωρία στη νοοτροπία όμως ΑΥΤΟ έκανες!!!!!
Είναι θέμα νοοτροπίας!!!!!!! Αυτής της νοοτροπίας του και που ξέρεις τι έγινε και τι άραγε να έφταιγε κλπ.
Αυτήν τη νοοτροπία κριτίκαρα και κατηγόρησα και το κάνω σούπερ άνετα!!!!!!!!!!!!!!!
Και να δεν πείθεσαι πήγαινε σε ένα δικαστήριο "στήσου" σε μία δίκη για τροχαίο ή παράσυρση πεζού ή εγκατάλειψη μοτοσικλετιστή άκου τι λένε οι φταίχτες και τι ισχυρίζονται... και θα βρεις πολλές ομοιότητες με τη νοοτροπία που λέω.

Τώρα... τέλος...

Lupo
02/10/2006, 05:56
Προσωπική εμπειρία:

Στην Συγγρού, πρίν από περίπου 3 και κάτι χρόνια, από την πλευρά της καθόδου προς την παραλία, στο ύψος της λ.Αμφιθέας.
Νεαρός οδηγός, ο οποίος ΔΕΝ είχε αναπτύξει υπερβολική ταχύτητα(απεδείχθει),έκοψε το τιμόνι απότομα αριστερά, όταν κάποιος μεθυσμένος(τύφλα) πήδηξε το ενδιάμεσο προστατευτικό κιγκλίδωμα,και βρέθηκε ακριβως μπροστά του.
Το αυτοκίνητο χτύπησε στις μπάρες, πήρε κι άλλη φόρα, άρχισε τις σβούρες μέσα στην άδεια Συγγρού, χτύπησε στο πεζοδρόμιο, αφήνοντας τους τροχούς του εκεί και πετώντας, πέρασε ΕΝΑΜΙΣΗ (1,5) μετρο από κεί που στεκόμουν και έτρωγα το βρώμικό μου.Σταμάτησε στην δεξιά λωρίδα της λεοφωρου, χτυπώντας σε παρκαρισμένη νταλίκα, μεταφοράς αυτοκινήτων, στον παράδρομο.

Το αυτοκίνητο διαλύθηκε, εκτός από την πόρτα και το κάθισμα του οδηγού. Ο νεαρός βγήκε χωρίς γρατζουνιά και ρωτούσε σε κατάσταση σοκ, αν χτύπησε τον μεθυσμένο τελικά.

Ένα, το πολύ δύο βήματα πιο αριστερά να στεκόμουν........

Είχαμε όλοι Άγιο.

Πρίν καταδικάσετε όμως, πρώτα δικάστε αφού δείτε τι ακριβώς συνεβη, γιατί μ'αυτό το σκεπτικό και τον ρυθμό της παραπάνω συζήτησης, και στην προσωπική μου εμπειρία, θα φωνάζατε για τον οδηγό , την ταχύτητα, τα διπλώματα, τα βρώμικα και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο.
Κι αν όντως, στο πρόσφατο τραγικό συμβάν, δεν υπήρχαν άλλες συγκυρίες από την υπερβολική ταχύτητα,την απειρία, κτλ., τότε να ρίξετε τις ευθυνες, και να πέσετε να φατε τον υπαίτιο, κι εγώ μαζί σας.

VegasKitty
02/10/2006, 08:41
Παιδες να σας πω κατι. Εγω αυτη τη στιγμη δεν εχω μεταφορικο μεσω, για τον Α,Β λογο.

Βλεπω καθημερινα περιμενοντας στη σταση τον καθε μλκ να τρεχει, γιατι ειναι ελαχιστοι αυτοι που πανε με το οριο.

Που να πρωτο προλαβω να τρεξω αμα δω καποιον να ερχετε και η σταση ειναι τιγκα στο κοσμο???!!!!????

Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα και η πραγματικοτιτα απεχει πολυ απο την καθημερηνοτητα μου.

Αλλα πανω απο ολα, το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει παιδια στην οδηγηση, και απο τη στιγμη που ουτε οι γονεις ενδιαφεροντε να μαθουν στα παιδια τους καποια πραγματα, οι μονοι που φταινε ειμαστε ολοι εμεις.

Γιατι οταν βλεπεις το 18χρονο και το 20χρονο με αυτοκινητο/μηχανη καινουριο/α, με 120 αλογα και ειναι ενας ανιδεος οδηγος ε τοτε παιζουν πολλα μαζι....

airamhag
02/10/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Παιδες να σας πω κατι. Εγω αυτη τη στιγμη δεν εχω μεταφορικο μεσω, για τον Α,Β λογο.

Βλεπω καθημερινα περιμενοντας στη σταση τον καθε μλκ να τρεχει, γιατι ειναι ελαχιστοι αυτοι που πανε με το οριο.

Που να πρωτο προλαβω να τρεξω αμα δω καποιον να ερχετε και η σταση ειναι τιγκα στο κοσμο???!!!!????

Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα και η πραγματικοτιτα απεχει πολυ απο την καθημερηνοτητα μου.

Αλλα πανω απο ολα, το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει παιδια στην οδηγηση, και απο τη στιγμη που ουτε οι γονεις ενδιαφεροντε να μαθουν στα παιδια τους καποια πραγματα, οι μονοι που φταινε ειμαστε ολοι εμεις.

Γιατι οταν βλεπεις το 18χρονο και το 20χρονο με αυτοκινητο/μηχανη καινουριο/α, με 120 αλογα και ειναι ενας ανιδεος οδηγος ε τοτε παιζουν πολλα μαζι....
Συμφωννω..


Πριν απο αρκετα χρονια ( τουλαχιστον 9) ειχε πεσει ενα λεωφορειο στην σταση στην Ακαδημιας κ ειχε φαει πολυ κοσμο , τοτε λεγανε για την ακαταλληλοτητα των στασεων , πως ειναι κλειστεσ απο παντου κ δεν υπαρχει τροποσ διαφυγης σε καποιο ατυχημα, κλπ κλπ

Εγιναν οι ολυμπιακοι , εφτιαξαν σταδια ( δισ κ δισ...) εφτιαξαν δρομους , εφτιαξαν το τραμ , οι στασεις εχουν παραμεινει το ιδιο
τι κι αν σκοτωνεται ο κοσμος...τι κ αν χανονται παιδια κ πενθει ολοκληρο χωριο , γ ρ α μ μ ε ν ο υ ς μας εχουν!

θα μου πεις φταιει η σταση ? φυσικα οχι ...απλα παρατηρω..


Τελικα ρωταω...μπορουμε να κανουμε (αφου εμεισ οριζουμε την τυχη μας ) κατι για να διορθωθουν καποια απο αυτα που μας πληγωνουν , μας εξοργιζουν ?

Θα μπορουσαμε να δρασουμε ομαδικα ή μεμονομενα ως ατομα ?

maron
02/10/2006, 10:03
Γιατι οταν βλεπεις το 18χρονο και το 20χρονο με αυτοκινητο/μηχανη καινουριο/α, με 120 αλογα και ειναι ενας ανιδεος οδηγος ε τοτε παιζουν πολλα μαζι.... [/B][/QUOTE]

Το 18χρονο δεν μου λεει τιποτα.
Η παιδεια πουεχει μου λενε πολλα.
Εξω τα 18χρονα αγωνιζομενα οδηγουν τελεια.



Ο τύπος που έπεσε επάνω μου στην ευθεία ,μέρα ,χωρίς λαδιά και λακκούβες
Μου ζήτησε συγνώμη και μου έδωσε τα στοιχειά της ασφαλιστικής του.
5 μήνες μετά και ενώ αυτός πρέπει να κυκλοφορεί μια χαρά , είμαι με
πόνους στην μέση (και λέω και ευχαριστώ που είναι μονό αυτό)
και – 14000 περίπου.
Αναμένοντας την αποζημίωση από την οικονομική ασφαλιστική.

Στην περίπτωση αυτή κάτι αντίστοιχο θα γίνει.

mats8282
02/10/2006, 19:03
Παει και ο 3ος που ητανε στο νοσοκομειο....Συνολο 3.....

simitis
03/10/2006, 01:52
Εγω αναρωτιεμαι το αλλο....Αυτος ο ανθρωπος απο τις τυψεις του(αν καταλαβαινει τι εχει κανει)θα ξαναοδηγησει η ποσο μαλλον πως θα μπορει να ζει ετσι την υπολοιπη ζωη του :confused: :confused:

Φιλαλήθης
03/10/2006, 02:20
Πες ότι σου κάποιος, με κάποιο τρόπο, σου λύνει αυτή την απορία.

...

Και;

(είμαι πραγματικά περίεργος να δω που θες να το πας)