PDA

View Full Version : ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΛΥ Μ.....



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
01/10/2006, 18:43
Το απογευμα γυρνουσα απο την Κορινθο με αυτοκινητο , οδηγουσε η κοπελα μου...ειμαστε στην Αττικη οδο , αριστερη λωριδα ....κινηση , αλλα εχει ροη , ταχυτητα 100-110 χλμ....

και ξαφνικα....


...ο ΤΡΙμαλακας με το κοκκινο (το μονοχρωμο , χωρις γραφικα) cbr 1000 , μας περναει απο αριστερα:eyepop: αναμεσα στο αυτοκινητο και στο διαζωμα με + 30 - 40χλμ !!!!!!

Μιλαμε το κενο ηταν 1 μετρο , μπορει και λιγοτερο και ο τυπος περασε απο εκει και συνεχιζε να προσπερναει καμια πενταρα αμαξια απο αριστερα !!!!!

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ!!!!!

μαλλον να το θεσω καλυτερα εισαι μεγιστος

Μ Α Λ Α Κ Α Σ

μου εχει ξανασυμβει αυτο ....παλι αναβατης ss να περναει απο αριστερα ....

ΡΕ ΗΛΙΘΙΟΙ , ειναι εγκληματικο αυτο που κανετε , ΚΑΝΕΝΑΣ οδηγος δεν περιμενει να τον προσπερασει απο εκει καποιος !!!!
Υστερα (αν την βγαλετε καθαρη) θα λετε οτι δεν σας(μας) προσεχουν καθολου και στην χειροτερη περιπτωση θα λεμε παλι κριμα κτ.λ.-κ.τ.λ.

ΖΩΑ ....δεν χρειαζετε τετοιους ο κοσμος τις μοτοσυκλετας....

gixxerpap
01/10/2006, 18:53
μονο με +30 ?????
που να σου τυχει με +100 και βαλε....

Tropeas
01/10/2006, 19:28
Κανονικά πάντως απο αριστερά πρέπει να περνάμε όλοι, άσχετο αν λόγω της διήθησης και της ολικής ελληνοκρατικής παρανομίας έχουμε συνηθίσει να μας περνάνε όταν οδηγάμε αμάξι απο παντού...

airamhag
01/10/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κανονικά πάντως απο αριστερά πρέπει να περνάμε όλοι, άσχετο αν λόγω της διήθησης και της ολικής ελληνοκρατικής παρανομίας έχουμε συνηθίσει να μας περνάνε όταν οδηγάμε αμάξι απο παντού...


κ εγω αυτο γνωριζω..


το κενο βεβαια ηταν μικρο ...αριστερη λουριδα , αριστερο προσπερασμα...:sick:

EVI
01/10/2006, 19:44
ΟΠΩΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΡΑΚΟΚΚΙΝΟ ΠΡΙΝ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗ ΤΡΙΧΑ ΠΡΙΝ ΜΑς ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΤΣΙ?


Ε?

ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ


ΓΑΜΩ ΜΕΣΑ


ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ

ολα τα αμαξια με κοιταγαν καλα καλα δε το πιστευαν οτι ημασταν ακομοι ορθιοι


:mad:

DimChios
01/10/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κανονικά πάντως απο αριστερά πρέπει να περνάμε όλοι, άσχετο αν λόγω της διήθησης και της ολικής ελληνοκρατικής παρανομίας έχουμε συνηθίσει να μας περνάνε όταν οδηγάμε αμάξι απο παντού...


Ναι ρε συ Λάμπρο αλλά όχι στη Εθνική!
Άν τον περάσεις από δεξιά και κάνει καμμιά μλκία το αμάξι, έχεις πιθανότητα να βρείς έξοδο διαφυγής πρός τα δεξιά, από αριστερά όμως???

DimChios
01/10/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ΟΠΩΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΡΑΚΟΚΚΙΝΟ ΠΡΙΝ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗ ΤΡΙΧΑ ΠΡΙΝ ΜΑς ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΤΣΙ?


Ε?

ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ


ΓΑΜΩ ΜΕΣΑ


ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ

ολα τα αμαξια με κοιταγαν καλα καλα δε το πιστευαν οτι ημασταν ακομοι ορθιοι


:mad:




Άσε γιατί με τα κόκκινα εγώ... :mad:

ΕΔΩ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23234)

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23641)

:mad:

Tropeas
01/10/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
κ εγω αυτο γνωριζω..


το κενο βεβαια ηταν μικρο ...αριστερη λουριδα , αριστερο προσπερασμα...:sick:
Συμφωνώ δεν αντιλέγω, απλά ήθελα να κάνω την παρατήρηση...;)

airamhag
01/10/2006, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Άσε γιατί με τα κόκκινα εγώ... :mad:

ΕΔΩ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23234)

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23641)

:mad:

ειδες για να σαι Ηρωας? Δεν μασας !ΠΑντα ορθιος φιλτατε!!!

latris mixanis
01/10/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κανονικά πάντως απο αριστερά πρέπει να περνάμε όλοι, άσχετο αν λόγω της διήθησης και της ολικής ελληνοκρατικής παρανομίας έχουμε συνηθίσει να μας περνάνε όταν οδηγάμε αμάξι απο παντού...
Αριστερά όταν υπάρχει λωρίδα:sick:
Ελληνική :a31: στα μεγαλεία της και μετα λέμε ότι φταίνε τα αμάξια

stavrogin
01/10/2006, 20:21
απ'αριστερα απ΄το διαζωμα ειναι λιγο επικυνδινο,αλλα κι αναμεσα δεν ειναι και πολυ καλυτερα,οι συμπλιγαδες ειναι δυο κινουμενες κι οχι μια και ο τοιχος.
Παντα στην διηθηση υπολογιζεις οτι δε σε βλεπει.
Εκει, οτι κανεις το κανεις σβελτα πριν προλαβει να παρει ο αλλος χαμπαρι.
Το cbr εκανε βλακια που σε περασε απο κει και μετα περασε κι αλλους πεντε, αλλα ηταν καλο που το εκανε γρηγορα.

el_hymador
01/10/2006, 20:49
Παιδια ας σοβαρευτουμε!!

οταν ενα αμαξι κινειτε στην αριστερη λωριδα , δεν το προσπερναμε απο αριστερα , αναμεσα μπαριερα και πορτα οδηγου!!!


Η καθεσαι απο πισω και περιμενεις αν θα κανει δεξια για να σου παραχωρησει χωρο(λεμε τωρα...) , η προσπερνας αναμεσα απο την μεσαια και αριστερη λωριδα...δεν ειναι νομιμο η απολυτα ασφαλες , αλλα ειναι το αναμενομενο απο ολους τους οδηγους αυτοκινητων...

και μια και λεμε για αναμενομενο , φανταστειτε εναν οποιοδηποτε οδηγο που βρισκεται στην αριστερη λωριδα και ακουει (δεν βλεπει !! ακουει...) τον ηχο μηχανης απο πισω του .... η πρωτη κινηση ειναι να κοψει το τιμονι ελαφρως αριστερα για να δωσει χωρο.....αυτοματα εισαι σαντουϊτς στις μπαριερες και στο αυτοκινητο....και η παπαρια ειναι περα για περα ΔΙΚΗ ΣΟΥ!!!

ειναι που ειναι κολαση εκει εξω ρε πουστη μου , θα προκαλλουμε και την τυχη μας απο πανω???

zolotas
01/10/2006, 20:59
η οδηγος πηρε χαμπαρι οτι ερχοταν η μηχανη ??
μαλλον οχι ε...........

και καταφερε και χωρεσε η μοτο ........που ειναι το προβλημα?? θα μου πεις επρεπε να περιμενει απο πισω σας μεχρι να τον δειτε .οκ

ΚΑΙ 140 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ??? ε μην τρελλαθουμε κιολας

αν ελεγες περασε με 250 ......τοτε ειναι τρελλος σιγουρα.

el_hymador
01/10/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
η οδηγος πηρε χαμπαρι οτι ερχοταν η μηχανη ??
μαλλον οχι ε...........

και καταφερε και χωρεσε η μοτο ........που ειναι το προβλημα?? θα μου πεις επρεπε να περιμενει απο πισω σας μεχρι να τον δειτε .οκ

ΚΑΙ 140 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ??? ε μην τρελλαθουμε κιολας

αν ελεγες περασε με 250 ......τοτε ειναι τρελλος σιγουρα.

Απιστευτη συλλογιστικη !!!!

Μπραβο!!!

βαση της λογικης σου περνα με κοκκινο ολα τα φαναρια....

αν τα καταφερνεις που θα ειναι το προβλημα?? σωστα τα λες....

Η οδηγος μου ειπε αυτολεξι:

''Κοιτα ο ΜΑΛΑΚΑΣ με την μηχανη απο που παει να με περασει...''

...οποτε οπως καταλαβαινεις τον ειχε δει....
αν και δεν ειχε καμια υποχρεωση να τον δει απο εκει που περναγε!!!!


..... εφαρμοσε αυτο (για το δικο σου το καλο):

Να οδηγας παντα και παντου σαν να μην σε εχουν δει!!!






υ.γ. φιλικα παντα ...ελπιζω να μην συναντηθουμε ποτε στον δρομο....

zephyr1
01/10/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και μια και λεμε για αναμενομενο , φανταστειτε εναν οποιοδηποτε οδηγο που βρισκεται στην αριστερη λωριδα και ακουει (δεν βλεπει !! ακουει...) τον ηχο μηχανης απο πισω του .... η πρωτη κινηση ειναι να κοψει το τιμονι ελαφρως αριστερα για να δωσει χωρο.....

Αυτο πρωτη φορα τ'ακουω:look:,ειδικα στην εθνικη.

el_hymador
01/10/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αυτο πρωτη φορα τ'ακουω:look:,ειδικα στην εθνικη.

...απο τον πανικο το κανει , οχι απο τακτ....:rolleyes:

Panagis
01/10/2006, 23:10
Όντας οδηγός "κουτιού" σε μια πόλη που ο μόνος τρόπος που δεν με έχει περάσει μηχανάκι είναι να σκαρφαλώσει απο το πορτ-μπαγκαζ και να σκάσει στο καπό το μόνο που έχω να πω είναι οτι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή...Τα μάτια συνεχώς να παίζουν στους καθρέφτες...γτι μπορεί να είναι Μ****Σ με περικεφαλαία ο άλλος...αλλά αν συμβεί το μοιραίο θα είναι κάτι που θα σε στιγματίσει κ θα σε ακολουθεί σε όλη σου την ζώη....

Από την στιγμή λοιπόν που δεν κουβαλάνε όλοι μυαλό της προκοπής και δεν καβαλάει με σύνεση δεν έχουμε να κάνουμε τπτ άλλο(είτε σε κουτί είτε σε μηχανάκι)απο το να έχουμε την προσοχή μας τεταμένη...

anf125
01/10/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panagis
Όντας οδηγός "κουτιού" σε μια πόλη που ο μόνος τρόπος που δεν με έχει περάσει μηχανάκι είναι να σκαρφαλώσει απο το πορτ-μπαγκαζ και να σκάσει στο καπό το μόνο που έχω να πω είναι οτι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή...Τα μάτια συνεχώς να παίζουν στους καθρέφτες...γτι μπορεί να είναι Μ****Σ με περικεφαλαία ο άλλος...αλλά αν συμβεί το μοιραίο θα είναι κάτι που θα σε στιγματίσει κ θα σε ακολουθεί σε όλη σου την ζώη....

Από την στιγμή λοιπόν που δεν κουβαλάνε όλοι μυαλό της προκοπής και δεν καβαλάει με σύνεση δεν έχουμε να κάνουμε τπτ άλλο(είτε σε κουτί είτε σε μηχανάκι)απο το να έχουμε την προσοχή μας τεταμένη... :a18:

el_hymador
01/10/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panagis
Όντας οδηγός "κουτιού" σε μια πόλη που ο μόνος τρόπος που δεν με έχει περάσει μηχανάκι είναι να σκαρφαλώσει απο το πορτ-μπαγκαζ και να σκάσει στο καπό το μόνο που έχω να πω είναι οτι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή...Τα μάτια συνεχώς να παίζουν στους καθρέφτες...γτι μπορεί να είναι Μ****Σ με περικεφαλαία ο άλλος...αλλά αν συμβεί το μοιραίο θα είναι κάτι που θα σε στιγματίσει κ θα σε ακολουθεί σε όλη σου την ζώη....

Από την στιγμή λοιπόν που δεν κουβαλάνε όλοι μυαλό της προκοπής και δεν καβαλάει με σύνεση δεν έχουμε να κάνουμε τπτ άλλο(είτε σε κουτί είτε σε μηχανάκι)απο το να έχουμε την προσοχή μας τεταμένη...

Σωστο , αλλα την προσοχη μου την εχω τεταμενη για να προφυλαξω τον κολο μου.....αν ο αλλος θετει μαλακοδως τον εαυτο του σε κινδυνο ,καρφι δεν μου καιγεται...ειναι πολυ μεγαλη η ηλιθιοτητα που κυκλοφορει στους δρομους και απαιτει πολυ μεγαλη προσπαθεια για να αποφυγεις τις στραβες..sorry αλλα δεν θα ασχοληθω ΚΑΙ με το να προφυλασω τους αλλους απο την βλακεια τους....

Θάνος
01/10/2006, 23:36
Βλέπω πάντως ότι το "μαλάκας" εύκολο το έχουμε...

Προσωπικά δεν περνάω ποτέ από αριστερά χωρίς να έχω ελεύθερη λωρίδα. Ούτε και όταν ο μπροστινός με βλέπει και κάνει μισό μέτρο δεξιά για να γυρίσει γρήγορα πίσω... (υπάρχει και αυτή η μόδα... μηχανή είσαι χωράς!).

Ωστόσο μεταξύ μεσαίας και αριστερής λωρίδας έχω κινδυνέψει περισσότερο από σφήνες του τύπου "είδα χώρο και πετάχτηκα να κερδίσω μισό αυτοκίνητο..."

Να οδηγάω όμως αυτοκίνητο και επειδή άκουσα μηχανή να το κόψω απότομα προς τη μπαριέρα;; Μπααα... δεν νομίζω! Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας! Θα κοιτάξω στιγμιαία καθρέφτες και αν χρειαστεί να κάνω κάποια κίνηση, θα είναι προς τα δεξιά.

oiko1979
01/10/2006, 23:58
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...

ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΑΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΗΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ...

ΟΣΟ <<ΠΙΛΟΤΟΙ>> ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ...

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ:

ΠΑΩ ΑΡΓΑ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΜΑΙ , ΤΙ ΠΙΟ ΝΟΡΜΑΛ , ΤΙ ΠΙΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ...:a024: :a024: :a024:

el_hymador
02/10/2006, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Να οδηγάω όμως αυτοκίνητο και επειδή άκουσα μηχανή να το κόψω απότομα προς τη μπαριέρα;; Μπααα... δεν νομίζω! Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας! Θα κοιτάξω στιγμιαία καθρέφτες και αν χρειαστεί να κάνω κάποια κίνηση, θα είναι προς τα δεξιά.

?? Απειρες φορες μου εχει συμβει αυτο....

Δηλαδη αν μια μηχανη παει να περασει αναμεσα απο δυο αυτοκινητα το αριστερα κινουμενο θα πρεπει να κοψει δεξια????

skous
02/10/2006, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
η οδηγος πηρε χαμπαρι οτι ερχοταν η μηχανη ??
μαλλον οχι ε...........

και καταφερε και χωρεσε η μοτο ........που ειναι το προβλημα?? θα μου πεις επρεπε να περιμενει απο πισω σας μεχρι να τον δειτε .οκ

ΚΑΙ 140 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ??? ε μην τρελλαθουμε κιολας

αν ελεγες περασε με 250 ......τοτε ειναι τρελλος σιγουρα.

ean omos o mixanovios ginotan liwma, tote o odigos 8a eprepe na einai ENTELWS sta paparia tou kai na koitaxei mono tin zimeia pou 8a eixe kanei o malakas sto aytokinito tou xoris na exei KAMIA ma KAMIA tipsi, dioti apla 8a itan -1 malakas ston kosmo.

a$wto$
02/10/2006, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Βλέπω πάντως ότι το "μαλάκας" εύκολο το έχουμε...

Προσωπικά δεν περνάω ποτέ από αριστερά χωρίς να έχω ελεύθερη λωρίδα.
Σε αυτο το θεμα ειμαι απογοητευμενος.Δεν υπαρχει ασφαλης κανονας γιατι ολοι ειναι εν δυναμει απροβλεπτοι!

Μου ετυχαν φορες ενω ειναι η αριστερη λωριδα ελευθερη, να πεταγεται απο τη μεσαια ο επιδοξος δολοφονος οδηγος αυτοκινητου,χωρις φλας και χωρις να δει καν καθρεφτη.Αποτελεσμα? Ενας "τοιχος" μπροστα μου απο εκει που δεν το περιμενεις :hypnotize Ευτυχως ηταν μεσα στην πολη με μικρες σχετικα ταχυτητες...


Στην προσπεραση αναμεσα σε δυο λωριδες αυτος που οδηγει στην αριστερη σπανια μπορει να μας δει.Αν εχει καλη ακοη εχει καλως...

Παντως απο προσωπικη πειρα και απο αλλους που εχω ρωτησει οταν οδηγεις αυτοκινητο και ακους αιφνιδια μια μοτοσυκλετα(χωρις να την βλεπεις)κρατας τιμονι και γκαζι σταθερα.
Ειναι κατι που γινεται αυτοματα χωρις σκεψη.Δηλαδη να μην αλλαζουμε την κινητικη κατασταση του αυτοκινητου...

simitis
02/10/2006, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από a$wto$

Παντως απο προσωπικη πειρα και απο αλλους που εχω ρωτησει οταν οδηγεις αυτοκινητο και ακους αιφνιδια μια μοτοσυκλετα(χωρις να την βλεπεις)κρατας τιμονι και γκαζι σταθερα.
Ειναι κατι που γινεται αυτοματα χωρις σκεψη.Δηλαδη να μην αλλαζουμε την κινητικη κατασταση του αυτοκινητου...

Kαι αυτο ειναι το πιο σωστο.χωρις αποτομες κινησεις,χωρις αιφνιδιασμους. :beer:

VAL-MPARIERINO
02/10/2006, 11:03
Σταματήστε να κάνετε ΔΕΞΙΑ ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν βλέπετε μηχανη πίσω σας δίπλα σας από πάνω σας κτλ, η μηχανή θα σας περάσει απο κει που μπορεί και ναι μπορεί να είναι απο αριστερά αναμεσα στην πόρτα σου και την μπαριερα με 250 και οχι με 140 μόνο, αν μεινεις στην πορεία σου όλα θα είναι μια χαρά, γιατι η μηχανη ξέρει οτι χωράει απο κει!!! Και αφου οδηγάς και εσυ φίλε θα έπρεπε να πεις στην κοπέλα σου το σλόγκαν της διαφήμισης με το δάνειο της ΕΘΝΙΚΗΣ ΄΄Σταθερήηηη Σταθερήηηηη΄΄

2 φορές εχθες στην εθνική θα ειχαμε γίνει πουτάνα γιατι;;; Πας απο πίσω του παίζεις τα φώτα και σε γράφει και λες οκ παω απο δεξιά και τσουπ την ωρα που εισαι δίπλα του αποφασίζει να αντιδράσει στο πρωην σινιαλο σου και να κανει δεξια :hypnotize



:beer:

skous
02/10/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Σταματήστε να κάνετε ΔΕΞΙΑ ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν βλέπετε μηχανη πίσω σας δίπλα σας από πάνω σας κτλ, η μηχανή θα σας περάσει απο κει που μπορεί και ναι μπορεί να είναι απο αριστερά αναμεσα στην πόρτα σου και την μπαριερα με 250 και οχι με 140 μόνο, αν μεινεις στην πορεία σου όλα θα είναι μια χαρά, γιατι η μηχανη ξέρει οτι χωράει απο κει!!! Και αφου οδηγάς και εσυ φίλε θα έπρεπε να πεις στην κοπέλα σου το σλόγκαν της διαφήμισης με το δάνειο της ΕΘΝΙΚΗΣ ΄΄Σταθερήηηη Σταθερήηηηη΄΄

2 φορές εχθες στην εθνική θα ειχαμε γίνει πουτάνα γιατι;;; Πας απο πίσω του παίζεις τα φώτα και σε γράφει και λες οκ παω απο δεξιά και τσουπ την ωρα που εισαι δίπλα του αποφασίζει να αντιδράσει στο πρωην σινιαλο σου και να κανει δεξια :hypnotize



:beer:

btw iparxei ean orio 120km

episis apagoreyetai na pernas anamesa apo tis lorides!

elpizw na ta gnwrizeis ayta

VAL-MPARIERINO
02/10/2006, 11:44
Τα γνωριζω όλα αυτα που μου λες, αλλά εσύ θες τώρα να μΕ πείς να πηγαίνω με 120 και να προσπερνάω μόνο όταν τα αυτοκινητα κάνουν δεξιά μετά το σινιάλο μου:confused:

Πλάκα κανεις ε;;;:rotflmao: :rotflmao:

sniper
02/10/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
btw iparxei ean orio 120km

episis apagoreyetai na pernas anamesa apo tis lorides!

elpizw na ta gnwrizeis ayta


Δλδ.... είμαι στην εθνική με όριο 120..... και θα είμαι με την μηχανή στην μεσαία λωρίδα (3 λωρίδας ανά ρεύμα) και θα με περνάν τα κουτιά με 150+.......; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τώρα θυμηθήκαμε τα όρια; Όταν θα σε περάσει νταλίκα με 120 έλα να μας πεις για τα όρια....

Και για το θέμα του thread.... Όντως είναι φάουλ να περνάει κάποιος απο αριστερά μεταξύ κουτιού και μπάρας/τοιχίου κλπ... αλλά για να το κάνει είτε ξέρει ότι χωράει είτε δεν ξέρει ότι κινδυνεύει....

Όσοι δεν είναι σε θέση να μπορουν να έχουν αντανακλαστικά να οδηγούν είτε κουτιά είτε μηχανές ας κάθονται σπίτι τους ή ας είναι στην δεξιά λωρίδα....

Η αριστερή λωρίδα περεπιπτόντως είναι λωρίδα προσπεράσματος.... όχι πορείας....

:smokin:

sniper
02/10/2006, 12:03
Α.... και CBR1000RR που πάει 150 στην Αττική Οδό είναι σαν να είσαι πάνω σε ποδήλατο.... εχεις απόλυτο έλεγχο στα πάντα...

Ειδικά εμείς που καβαλάμε μηχανές θα έπρεπε να είμαστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς συναδέλφων....

Εξάλλου εμείς είμαστε οι ευάλλωτοι κι όχι τα αυτοκίνητα....

Μήπως έπρεπε να περάσει με 200+ να μην τον πάρετε καθόλου χαμπάρι;

:smokin:

DUKASII
02/10/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α.... και CBR1000RR που πάει 150 στην Αττική Οδό είναι σαν να είσαι πάνω σε ποδήλατο.... εχεις απόλυτο έλεγχο στα πάντα...

Ειδικά εμείς που καβαλάμε μηχανές θα έπρεπε να είμαστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς συναδέλφων....

Εξάλλου εμείς είμαστε οι ευάλλωτοι κι όχι τα αυτοκίνητα....

Μήπως έπρεπε να περάσει με 200+ να μην τον πάρετε καθόλου χαμπάρι;

:smokin: καλα ρε σλιπερ μη φωνάζεις..

οταν θα σε πετυχουμε στην αττικλη οδο που λες..θα σε περασουμε ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ..:evil:

sniper
02/10/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα ρε σλιπερ μη φωνάζεις..

οταν θα σε πετυχουμε στην αττικλη οδο που λες..θα σε περασουμε ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ..:evil:

φωνάζω ρε.....

Αλλιώς που να με ακουσεις με τις ακράπες και 200? :D

Nostra
02/10/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εξάλλου εμείς είμαστε οι ευάλλωτοι κι όχι τα αυτοκίνητα....

Μήπως έπρεπε να περάσει με 200+ να μην τον πάρετε καθόλου χαμπάρι;

:smokin:

Νομίζω ότι το αρχικό ποστ θέλει να πει κάτι παραπάνω...

Δεν είναι μόνο ότι ο εν λόγο αναβάτης πέρασε μεταξύ μπαριέρας-αυτοκινήτου με όσα.

Πες ότι τρομάζανε και η ενστικτώδης κίνηση προς τα δεξιά τους έστελνε σε "ερωτική" στιγμή με αμάξι της δεύτερης λωρίδας....

Για να μην αναφέρω το κυνηγητό (φιλική βόλτα) SS όπου με +100χλμ/ώρα από την ταχύτητα αυτοκινήτου περνάνε ο ένας από αριστερά κι ο άλλος από δεξιά του ίδιου αυτοκινήτου.

:wave2:


εμένα εχτές στην εθνική (έγιναν πολλά εχτές.... ένα λοιπόν ανάμεσα στα πολλά) πήγαινα κάποια στιγμή με 160 στην αριστερή λωρίδα με προπορευόμενο στα 100 μέτρα και έχοντας φλας αριστερό για να τον προσπεράσω... με πέρασε από αριστερά (!) SS με 220+ . Δεν τον ειχα δει γιατί προφανώς δεν ερχόταν από την ίδια λωρίδα (τουλάχτιστον τα τελευταία 500 μέτρα)... Οταν με ξετρύπησε λοιπόν εκτός του ότι με τσάντισε, αεροδυναμικά με "πήδηξε" για μερικά μέτρα...

DUKASII
02/10/2006, 12:26
εχουμε τοσο μεγάλο προβλημα με τα ορια ταχύτητας και τα ποσα παπαραπάνω πανε μερικοί ..
ας δωσουμε εντολη σαν κινημα μοτοσυκλετιστικο ας πουμε και να ζητούμε Ολα τα κινουμενα οχήματα που παίρνουν εγγκριση κυκλοφορίας στην Ελλάδα να ΜΗ μπορουν να ξεπεράσουν τα 130χιλ(τοσο ειναι το ανωτατο οριο πλεον) οποτε δε θα εχουμε προβλήματα τετοιου τυπου..



ΟΣΟ κατι τετοιο δεν υπάρχει..και ορισμενα οχηματα μπορουν να ειναι παρανομα (ταχυτητες πανω απο 130 χιλ) μονο με τη πρωτη τους ταχύτητα στο κιβωτιο....
δεν βγαζουμε ακρη.

σε αυτους που τα εχουνε αυτα τα οχηματα ειναι σα να τους λες...φιλε παρε αυτο το μηχανακι που πιανει 400 και μη το πας πανω απο 120.

σα να πεις σε καποιον..φιλε παρε αυτή τη γυμνή μοντελα αλλα μη προσπαθήσεις να τη γ@@εις γιαιτι ειναι παρανομο.ε τι να τη κανω?με πατατες στο φούρνο?

sniper
02/10/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
......
Πες λοιπόν ότι τρομάζανε και η ενστικτώδης κίνηση προς τα δεξιά τους έστελνε σε "ερωτική" στιγμή με αμάξι της δεύτερης λωρίδας....
.....


Όταν μας τρομάζει κάτι στο δρόμο.... ή κοιτάμε πως θα το αποφύγουμε (ελέγχοντας καθρέφτες κλπ) ή πατάμε φρένο...... ΔΕΝ στρίβουμε το τιμόνι κι όποιον πάερι ο χάρος....

Δλδ σε αντίστοιχη περίπτωση που μου πετάχτηκε αλεπού και δεν ήθελα να την πατήσω τι έπρεπε να κάνω; Να στρίψω και αντε γεια οι υπόλοιποι;

Δεν ξέρουμε να οδηγούμε στο δρόμο.... Αυτό είναι γνωστό..... αλλά ακόμα χειρότερα υπάρχουν και οδηγοί που αντιδρούν βλακωδώς γιατί ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ!!!!!

Τι σημαίνει τρομάζω; Δεν έχεις το μυαλό σου στην οδήγηση; Δεν προσέχεις τον δρόμο (μπροστά και πίσω); Μιλάς στο κινητό; Μιλάς/τσακώνεσαι/γελάς/τραγουδάς με τους άλλους μέσα στο κουτί; έχεις σκύψει γιατί σου έπεσε το κινητό, το τσιγάρο, το....

Τρομάζει ο απρόσεχτος και ο άπειρος.... και οι δύο δεν θα έπρεπε να βγαίνουν στην εθνική και βεβαίως να μην είναι στην αριστερή λωρίδα!!!!!

Διαφορετικά έχουμε κρουσματα στυλ Διδυμοτείχου και Στάσης στον Αγ. Σώστη.....

:smokin:

k600
02/10/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Σταματήστε να κάνετε ΔΕΞΙΑ ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν βλέπετε μηχανη πίσω σας δίπλα σας από πάνω σας κτλ, η μηχανή θα σας περάσει απο κει που μπορεί και ναι μπορεί να είναι απο αριστερά αναμεσα στην πόρτα σου και την μπαριερα με 250 και οχι με 140 μόνο, αν μεινεις στην πορεία σου όλα θα είναι μια χαρά, γιατι η μηχανη ξέρει οτι χωράει απο κει!!! Και αφου οδηγάς και εσυ φίλε θα έπρεπε να πεις στην κοπέλα σου το σλόγκαν της διαφήμισης με το δάνειο της ΕΘΝΙΚΗΣ ??Σταθερήηηη Σταθερήηηηη??

2 φορές εχθες στην εθνική θα ειχαμε γίνει πουτάνα γιατι;;; Πας απο πίσω του παίζεις τα φώτα και σε γράφει και λες οκ παω απο δεξιά και τσουπ την ωρα που εισαι δίπλα του αποφασίζει να αντιδράσει στο πρωην σινιαλο σου και να κανει δεξια :hypnotize



:beer:



:beer: :beer:

sniper
02/10/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εχουμε τοσο μεγάλο προβλημα με τα ορια ταχύτητας και τα ποσα παπαραπάνω πανε μερικοί ........



+1 :beer: :wave2:

:smokin:

ktm640lc4
02/10/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εχουμε τοσο μεγάλο προβλημα με τα ορια ταχύτητας και τα ποσα παπαραπάνω πανε μερικοί ..
ας δωσουμε εντολη σαν κινημα μοτοσυκλετιστικο ας πουμε και να ζητούμε Ολα τα κινουμενα οχήματα που παίρνουν εγγκριση κυκλοφορίας στην Ελλάδα να ΜΗ μπορουν να ξεπεράσουν τα 130χιλ(τοσο ειναι το ανωτατο οριο πλεον) οποτε δε θα εχουμε προβλήματα τετοιου τυπου..



ΟΣΟ κατι τετοιο δεν υπάρχει..και ορισμενα οχηματα μπορουν να ειναι παρανομα (ταχυτητες πανω απο 130 χιλ) μονο με τη πρωτη τους ταχύτητα στο κιβωτιο....
δεν βγαζουμε ακρη.

σε αυτους που τα εχουνε αυτα τα οχηματα ειναι σα να τους λες...φιλε παρε αυτο το μηχανακι που πιανει 400 και μη το πας πανω απο 120.

σα να πεις σε καποιον..φιλε παρε αυτή τη γυμνή μοντελα αλλα μη προσπαθήσεις να τη γ@@εις γιαιτι ειναι παρανομο.ε τι να τη κανω?με πατατες στο φούρνο?


Εισαι αρχηγος. :a18: :a23:

ridiculus
02/10/2006, 12:53
Καλά .... ας τηρούσαν όλοι τον ΚΟΚ και δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα... κάποιοι θα ζούσανε σήμερα.

Μετρήστε τις παρανομίες που κάνουμε καθημερινά και θα καταλάβετε!!! Και όχι δεν υπάρχουν μικροπαραβάσεις και χοντροπαραβάσεις.

Ούτε επειδή έχω 280 τελική έχω δικαίωμα να πηγαίνω με 240 στους δημόσιους δρόμους.

Όταν μια σκιά εμφανίζεται ξαφνικά απο το πουθενά με 220 να προσπερνάει απο δεξιά , και σε πατήσει ο έτερος μάλακας που του ήρθε να αλλάξει λωρίδα τότε τρέξε να βρεις το δίκιο σου... Να πεις πως εγω τελικιάζω στα 300 και έχω χεσμένους τους νόμους περί ορίων ταχύτητας...... Μόνο που θα το πεις στον Αγ. Πέτρο αυτό....

Και εκεί πάνω δεν βιάζεται κανείς, πετάνε φελούς στα βαρέλια...

Τι αντανακλαστικά και κουραφέξαλα.... Γυναίκες, πιτσιρίκια, γερόντια οδηγουν καθημερινά και εδω μερικοί μιλάτε για αγωνιστηκή οδήγηση σε δημόσιο δρόμο....

Μάλλον μπερδέψαμε την πίστα με την αττική οδό.

Εδώ δεν έχει μάθει ο έλληνας οδηγός οτι πρέπει να οδηγάει δεξιά και αντ αυτου το 90% των οχημάτων κινουνται αριστερά και στην μεσαία και εσείς μιλάτε για το πως θα αντιδράσει η κα. Κούλα με το τιμόνι στο χέρι όταν την προσπερνάς με +100 ??????

zephyr1
02/10/2006, 12:56
Με 110 αριστερη λουριδα και ο αλλος ειναι μαλακας, που μπορει να ειχε αναβοσβησει τα φωτα(και οπως οι περισσοτεροι οδηγοι)και η οδηγος να εκανε την παπια.

Περασε και απο αριστερα και εχεις την απαιτηση να τον πουμε ολοι μαλακα?
Εγω παντως δεν το λεω.

Πολυ ομορφα.

Αυριο ποιον θα πουμε μαλακα?

Και το κακο ειναι οτι δεν περνει και αυτος μερος στην συζητηση να μας πει την αποψη του.

Τεσπα εγω λεω: οταν οδηγαμε......ΟΔΗΓΑΜΕ,οταν τρωμε.....ΤΡΩΜΕ,οταν κοιμομαστε........ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ.


:wave2:

sniper
02/10/2006, 13:00
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτό ακριβώς λέμε...

Όταν κινούμαστε ΟΛΟΙ στον ίδιο δρόμο (ο σκαραβαίος του 1960 με τον κυρ-Φάν 85 ετών και το SS με τελική 299+ με τον Μπάμπη τον σουγιά επάνω) τότε ΟΛΑ μπορούν να συμβούν....

Και το ξέρουμε :mad:

Αλλά ξέρουμε επίσης ότι ειδικά μέσα στην πόλη ειδικά εμείς είμαστε καθημερινά παραβάτες.... κίνηση ανάμεσα σε λωρίδες, ανάποδη πορεία σε μονόδρομους (έλα μωρέ για 10 μέτρα να κάνω γύρω το τετράγωνο με το παπί), κλπ.... σε δρόμους που μπορεις να αναπτύξεις ταχύτητα βλέπεις ότι αν πας με το όριο ή λιγο πιο πάνω σε περνάνε κουτιά (γιατί υπάρχουν και πολλά τούμπανα πλέον αλλά και τα νορμάλ είναι πλέον σχετικά γρήγορα [σε τελικές]) με οδηγούς που δεν ξέρουν τι είναι ο ΚΟΚ (ή τον γράφουν στα απαυτάρια τους)....

Ε της πουτάνας γίνεται εκεί έξω.... τώρα το καταλάβαμε και αρχίζουμε τα "είσαι μαλάκας κύριε τάδε με το μοτοσακό..."

:smokin:

DUKASII
02/10/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Καλά .... ας τηρούσαν όλοι τον ΚΟΚ και δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα... κάποιοι θα ζούσανε σήμερα.

Μετρήστε τις παρανομίες που κάνουμε καθημερινά και θα καταλάβετε!!! Και όχι δεν υπάρχουν μικροπαραβάσεις και χοντροπαραβάσεις.

Ούτε επειδή έχω 280 τελική έχω δικαίωμα να πηγαίνω με 240 στους δημόσιους δρόμους.

Όταν μια σκιά εμφανίζεται ξαφνικά απο το πουθενά με 220 να προσπερνάει απο δεξιά , και σε πατήσει ο έτερος μάλακας που του ήρθε να αλλάξει λωρίδα τότε τρέξε να βρεις το δίκιο σου... Να πεις πως εγω τελικιάζω στα 300 και έχω χεσμένους τους νόμους περί ορίων ταχύτητας...... Μόνο που θα το πεις στον Αγ. Πέτρο αυτό....

Και εκεί πάνω δεν βιάζεται κανείς, πετάνε φελούς στα βαρέλια...

Τι αντανακλαστικά και κουραφέξαλα.... Γυναίκες, πιτσιρίκια, γερόντια οδηγουν καθημερινά και εδω μερικοί μιλάτε για αγωνιστηκή οδήγηση σε δημόσιο δρόμο....

Μάλλον μπερδέψαμε την πίστα με την αττική οδό.

Εδώ δεν έχει μάθει ο έλληνας οδηγός οτι πρέπει να οδηγάει δεξιά και αντ αυτου το 90% των οχημάτων κινουνται αριστερά και στην μεσαία και εσείς μιλάτε για το πως θα αντιδράσει η κα. Κούλα με το τιμόνι στο χέρι όταν την προσπερνάς με +100 ?????? ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΦΙΛΕ?ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΙ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΚΡΙΤΗΚΑΡΕΙς ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΚ?
δεν τον εχεις παραβιάσει ποτε τον κυριο κοκ εσυ?η απλα εσυ τον παραμυθιάζεις εχοντας τυψεις μετα?

και ναι μερικοι μπερδεψαν τη πιστα με την αττικη οδο ..γιατι βλεπεις είναι και τοσες στην Ελλάδα οι πιστες..και τοσο ανοιχτες στο κοινο..που εισαι στην αττικη οδο και μπερδεύεσαι..λες..τωρα στη πιστα ειμαι...οπως εχθες...η μπας ειμαι στο δρομο..που ολοι οι αλλοι κινουνται με τον κοκ παραμάσχαλα..???

ιδου η απορία..

ktm640lc4
02/10/2006, 13:03
ΣΥμφωνω απολυτα με ολα εκτος απο....

ψιλοπαραβασεις υπαρχουν (εγω εχω περασει με κοκκινο σε περιοχες τις αθηνας που κυκλοφορουν διαφοροι....... και ετυχε να περασω 2 το πρωι. Κοβω ΤΕΛΕΙΩΣ και αφου δεν ερχεται κανενας φευγω. Ο λογος? Απλος φοβος)

Χοντροπαραβαση υπαρχει επισης (αυτος ο τυπος στην αττικη οδο που γυρισε πισω γυρω στα 100 μετρα και χεστικε αν θα σκοτωσει κοσμο)

Τεσπα σε ολα τα αλλα εισαι σωστος ή εστω εγω συμφωνω.

ridiculus
02/10/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΦΙΛΕ?ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΙ ΜΠΗΚΕΣ ΝΑ ΚΡΙΤΗΚΑΡΕΙς ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΚ?
δεν τον εχεις παραβιάσει ποτε τον κυριο κοκ εσυ?η απλα εσυ τον παραμυθιάζεις εχοντας τυψεις μετα?

και ναι μερικοι μπερδεψαν τη πιστα με την αττικη οδο ..γιατι βλεπεις είναι και τοσες στην Ελλάδα οι πιστες..και τοσο ανοιχτες στο κοινο..που εισαι στην αττικη οδο και μπερδεύεσαι..λες..τωρα στη πιστα ειμαι...οπως εχθες...η μπας ειμαι στο δρομο..που ολοι οι αλλοι κινουνται με τον κοκ παραμάσχαλα..???

ιδου η απορία..

Κάτι τύπποι σαν εσένα κυκλοφορούν έξω και κινδυνεύει ο κοσμάκης. Φιλαρακι αν μπερδεύεις την αττική με πίστα γύρνα το σε τρικυκλο με πεντάλ μπας και πούμε καμμιά χριστοπαναγία λιγότερη.

Όταν καταλάβεις πως οι δρόμοι δεν είναι τσιφλικι σου, και τον χρησιμοποιούν χιλιάδες οδηγοί τότε το ξανασυζητάμε...
για την ώρα μπορείς να κατηγορείς την κυβέρνηση που δεν έφτιαξε μια πίστα απο το σπίτι σου μέχρι την δουλειά σου.

Κρίμα που καποιες πίστες είναι μακρυά απο το σπίτι σου, έχεις δίκιο ρε φίλε... ζεις ένα δράμα..... keep going re...... και όταν τρως τις μούντζες να να βάζεις ένα ευρω για καθεμιά στην άκρη.... σε ένα μήνα έχεις αγοράσει την αττική οδο.

ΥΓ Σε απλά ελληνικά εγγραψα για τις παραβάεις σε 1ο πλυθ. Αν σου λεει κάτι αυτό

ΥΓ2 Τώρα στην ερώτηση σου σαν τι μπήκα ...... δεν θα σου απαντήσω... σίγουρα δεν χρειάζομαι την άδεια σου

zephyr1
02/10/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτό ακριβώς λέμε...


Ολοι?:wacko:

Περιμενε να δεις τωρα τι θα γινει.:dizzy:

DUKASII
02/10/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Κάτι τύπποι σαν εσένα κυκλοφορούν έξω και κινδυνεύει ο κοσμάκης. Φιλαρακι αν μπερδεύεις την αττική με πίστα γύρνα το σε τρικυκλο με πεντάλ μπας και πούμε καμμιά χριστοπαναγία λιγότερη.

Όταν καταλάβεις πως οι δρόμοι δεν είναι τσιφλικι σου, και τον χρησιμοποιούν χιλιάδες οδηγοί τότε το ξανασυζητάμε...
για την ώρα μπορείς να κατηγορείς την κυβέρνηση που δεν έφτιαξε μια πίστα απο το σπίτι σου μέχρι την δουλειά σου.

Κρίμα που καποιες πίστες είναι μακρυά απο το σπίτι σου, έχεις δίκιο ρε φίλε... ζεις ένα δράμα..... keep going re...... και όταν τρως τις μούντζες να να βάζεις ένα ευρω για καθεμιά στην άκρη.... σε ένα μήνα έχεις αγοράσει την αττική οδο.

ΥΓ Σε απλά ελληνικά εγγραψα για τις παραβάεις σε 1ο πλυθ. Αν σου λεει κάτι αυτό ποτε γιναμε φιλαρακια ρε ριντικιλουσ?

τεσπα δε με καταλαβες και ουτε μπορεις απο τι βλέπω...αλλα οκ καλή καρδια.:lol:

σπυροσ ο πιστας.

ridiculus
02/10/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ποτε γιναμε φιλαρακια ρε ριντικιλουσ?

τεσπα δε με καταλαβες και ουτε μπορεις απο τι βλέπω...αλλα οκ καλή καρδια.:lol:

σπυροσ ο πιστας.

Καλή καρδιά

Θάνος

sniper
02/10/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
.....
σπυροσ ο πιστας.

ρε μαλάκα.... ο Μπάμπης ο Σουγιάς τι κάνει; Έμαθα ότι τσακώθηκε με τον Τάκη τον τσαντάκια.... :rotflmao:


Ό,τι να 'ναι λέμε.....

Προσπαθήστε να διαβάσετε τι λέει ο άλλος και όχι να ερμηνεύετε ότι θέλει ο καθένας ανάλογα το σκεπτικό του.....

DUKASII.... Πάρε το παρτάλι σου και έλα να με δεις στα πιτς της περιφερειακής Υμηττού....

εκεί που όλοι πάμε με 80 (αυτό είναι το max όριο εκεί!!!!) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

DUKASII
02/10/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ρε μαλάκα.... ο Μπάμπης ο Σουγιάς τι κάνει; Έμαθα ότι τσακώθηκε με τον Τάκη τον τσαντάκια.... :rotflmao:


Ό,τι να 'ναι λέμε.....

Προσπαθήστε να διαβάσετε τι λέει ο άλλος και όχι να ερμηνεύετε ότι θέλει ο καθένας ανάλογα το σκεπτικό του.....

DUKASII.... Πάρε το παρτάλι σου και έλα να με δεις στα πιτς της περιφερειακής Υμηττού....

εκεί που όλοι πάμε με 80 (αυτό είναι το max όριο εκεί!!!!) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: εχω την εντύπωση πως ολοι παρανομούμε και ολοι μα ολοι δε κοιταμε τα ορια ταχυτητας αλλα παμε με οσα ορια ταχυτητας νιωθουμε εμεις ασφαλείς η γληγολοι η οτι αλλο ξερω γω...
αλλα μολις εκει που εμεις παρανομούμε και παμε με 140 σε ορια με 80....

μας επεράσει κανεις απο εξωτερικη με +30 κτλ σκεφτόμαστε ποσο μουνοπανο ειναι αυτος και ποσο πιο παρανομας απο μας και α το μαλακα την ειδε οτι εχει μπει σε πιστα και ας του ριξω καμια παναγια και ας τον εμουτζωσω και λιγο.
και το καριολακι τσιφλικι του το χει κανει εδω τον δρόμο κτλ.


οταν παρανομούμε ολοι κανουμε γενικώς τουμπεκι και δεν σχολιαζουμε τους αλλους τους παρανομους γιατι ετσι δείχνουμε τον καλο μας εαυτο.
και οκ εσυ ριντικιλους παρανομεις τριτη πεμπτη ξερω γω..
εμεις οι αλλοι οι πιστες μπορούμε να παρανομούμε τεταρτη και παρασκευη?

sniper
02/10/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
.......


Εγώ απολαμβάνω την βόλτα μου με 49 χλμ/ω στην Κηφισσίας μαζί με τα υπόλοιπα κουτιά που πάνε όλοι με 49χλμ/ω αφού το όριο στον συγκεκριμένο δρόμο είναι τα 50 χλμ/ω....

Ε ρε ολοι οι νομοταγείς [για τον ΚΟΚ λέμε έτσι;] είναι εκεί μαζεμένοι...

:smokin:

ridiculus
02/10/2006, 13:56
Να το πω πιο απλά....κάποιες φορές που γίνεται κάτι ασχημο .. μπορεί την μαλακία να την ξεκινήσαμε εμείς.
Πχ.
Τα όρια πολλές φορές είναι ηλίθια, αν εγω θέλω να πάω με 200 στον περιφεριακό παίρνω το ρίσκο μου ανάμεσα σε δεκάδες αυτοκίνητα.
Η αδρεναλίνη μου φτάνει στα κόκκινα... όχι όμως και των υπολοίπων που πρωινιάτικα δεν έχουν ακόμα ξυπνήσει και παλεύουν να πάνε στις δουλειές τους...
Πως λοιπόν να έχω την απαίτηση απο όλους να αντιδράσουν σωστά σε εμένα που πάω με λάθος ταχύτητα σε λάθος μέρος επειδή μου καύλ#σε πρωινιάτικα?

Δεν λέω πως είμαστε οι έλληνες υπόδειγμα οδηγών ... αλλά όχι να μου προκαλέσει και έκππληξη η ανόητη αλλαγη λωρίδας απο κάποιον όταν εγω κινούμε με 200 στην αττική οδό. Ποιος είναι τελικά πιο ανόητος .... εγώ ή αυτός. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτός πιθανότατα να ζήσει

ridiculus
02/10/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εχω την εντύπωση πως ολοι παρανομούμε και ολοι μα ολοι δε κοιταμε τα ορια ταχυτητας αλλα παμε με οσα ορια ταχυτητας νιωθουμε εμεις ασφαλείς η γληγολοι η οτι αλλο ξερω γω...
αλλα μολις εκει που εμεις παρανομούμε και παμε με 140 σε ορια με 80....

μας επεράσει κανεις απο εξωτερικη με +30 κτλ σκεφτόμαστε ποσο μουνοπανο ειναι αυτος και ποσο πιο παρανομας απο μας και α το μαλακα την ειδε οτι εχει μπει σε πιστα και ας του ριξω καμια παναγια και ας τον εμουτζωσω και λιγο.
και το καριολακι τσιφλικι του το χει κανει εδω τον δρόμο κτλ.


οταν παρανομούμε ολοι κανουμε γενικώς τουμπεκι και δεν σχολιαζουμε τους αλλους τους παρανομους γιατι ετσι δείχνουμε τον καλο μας εαυτο.
και οκ εσυ ριντικιλους παρανομεις τριτη πεμπτη ξερω γω..
εμεις οι αλλοι οι πιστες μπορούμε να παρανομούμε τεταρτη και παρασκευη?

Τι να κάνω ρε Δούκα.... ίσως έχω μεγάλωσει... πλέον δεν παρανομώ όταν υπάρχει κόσμος γύρω μου... Νταξ δεν σου λέω ότι κάθε πρωί που μπαίνω περιφεριακό πάω με 70 και 80 που είναι τα όρια .... αλλά ούτε με 280 επειδη έχω γκάζι.

πολλές φορές δεν κρατιέμαι να κάνω προσπέραση ... και ξαφνικά το μετανιών ω και περιμένω την ασφαλέστερη στιγμή...

Και δεν νομίζω πως είναι μπανάλ ρε παίδες να προσπαθείς να είσαι όσο πιο νόμιμος γίνεται.... γιατί το σνομπάρετε?

sniper
02/10/2006, 14:09
Μάλλον μπερδεύτηκες φίλε ridiculus....

Δεν είπαμε ότι στον δρόμο όταν πας γρήγορα, σβέλτα κλπ φταίνει ΜΟΝΟ οι οδηγοί των κουτιών αν γίνει στραβή.....

Φυσικά και αναλαμβάνουμε ευθύνες και ρίσκα όταν γίνει η στραβή....

Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε οτι "γρήγορα" πάμε μόνο στην πίστα αλλά και στους δημόσιους δρόμους πάμε πολύ πιο αργά....

Αλλού είναι το θέμα... το θέμα προέκυψε όταν συνάδελφος μπαίνει εδώ μέσα και αποκαλεί κάποιον μαλάκα επειδή τον πέρασε στον δρόμο απο αριστερά με το κουτί στην αριστερή λουρίδα..... (όντας παρανομόντας η φίλη του πηγαίνοντας σταθερά στην αριστερή που είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις)

τι άλλα νέα;

DUKASII
02/10/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Τι να κάνω ρε Δούκα.... ίσως έχω μεγάλωσει... πλέον δεν παρανομώ όταν υπάρχει κόσμος γύρω μου... Νταξ δεν σου λέω ότι κάθε πρωί που μπαίνω περιφεριακό πάω με 70 και 80 που είναι τα όρια .... αλλά ούτε με 280 επειδη έχω γκάζι.

πολλές φορές δεν κρατιέμαι να κάνω προσπέραση ... και ξαφνικά το μετανιών ω και περιμένω την ασφαλέστερη στιγμή...

Και δεν νομίζω πως είναι μπανάλ ρε παίδες να προσπαθείς να είσαι όσο πιο νόμιμος γίνεται.... γιατί το σνομπάρετε? A δεν ειπα οτι κανεις κατι λαθος ουτε σε σνομπάρω..
το πρωι που πας απο αττικη οδο..μπορει να χεις δει και ενα μισολιποθυμο πανω σε ενα πορτοκαλι σΔουκ να παγένει με το ενα χερι και το αλλο στο κεφαλι για να το κρατάει ορθιο μη κοιμηθει..

δε σε σνομπαρω..και οπως λες εσυ οτι κάνεις αλλο τοσο κανω και εγω.
οταν θα τρέξω ξερω τους κινδυνους.
οταν δε θα τρεξω ομως δε θα πω μαλακα κτλ τον αλλον που τρέχει.
πεσ μου τωρα τι μηχανακι εχεις να δω πως θα συμπεριφερθω οταν βρεθούμε μετα τις 8 το πρωι στη περιφεριακή υμητου.:lol: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
02/10/2006, 14:26
sniper:



Αλλού είναι το θέμα... το θέμα προέκυψε όταν συνάδελφος μπαίνει εδώ μέσα και αποκαλεί κάποιον μαλάκα επειδή τον πέρασε στον δρόμο απο αριστερά με το κουτί στην αριστερή λουρίδα..... (όντας παρανομόντας η φίλη του πηγαίνοντας σταθερά στην αριστερή που είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις)


Και αυτή είναι η ουσία του πράγματος τελικά.

Γιατί η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ.

Ακόμα και αν κινείται με 300 ο άλλος , μπορεί να είναι παράνομος... .αλλά είναι το ίδιο παράνομος με εκείνο που πάει με 100-110 στην αριστερή , πορεία.

Επειδή λοιπόν ακόμα και η Αττική Οδός, σε σημεία είναι δύο λωρίδες, που σε κάποιες μέρες, δεν αρκούν λόγω φόρτου κίνησης, ανάλογα προσαρμοζόμαστε όλοι... Και ο παπάρας που πάει δίχως αύριο με 200+ στο κοντέρ του, ρισκάροντας να πάρει και άλλους στον λαιμό του, γιατί απλά.... είναι ηλίθιος.

Και ο Ι.Χ. οδηγός που θεωρεί οτι τα 110 είναι ταχύτητα πορείας σε αριστερή λωρίδα. Όπου συμπληρωματικά να πω, οτι αυτή η ταχύτητα σε αριστερή λωρίδα σε δρόμο Ιταλικό-Γερμανικό (βλ. autostrada) είναι μόνο για παρκάρισμα.

Μου θυμίζει εδώ το "είπε ο Γάιδαρος τον Πετεινό Κεφάλα".

ή ακόμα καλύτερα ενα sticker που είχα δεί το 2004 σε αμερικανικο αυτοκίνητο εδώ, που έλεγε

"if asholes drivers could fly, this road would be an airport!"

Περαστικά μας λοιπόν και ας κοιτάξει πρώτα ο καθένας την "καμπούρα" του και μετά του άλλου.


Gandalf

nktR
02/10/2006, 16:21
είναι λάκας γιατί σίγουρα θα μάζεψε σαβούρα στα λάστιχά του (πρόκες, συρματάκια κλπ ) και θα έτρεχε σε μπαλωματή για να ισιώσει.:ninja:

ΧΑΛΑΡΑ:sun:

el_hymador
02/10/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον μπερδεύτηκες φίλε ridiculus....

Δεν είπαμε ότι στον δρόμο όταν πας γρήγορα, σβέλτα κλπ φταίνει ΜΟΝΟ οι οδηγοί των κουτιών αν γίνει στραβή.....

Φυσικά και αναλαμβάνουμε ευθύνες και ρίσκα όταν γίνει η στραβή....

Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε οτι "γρήγορα" πάμε μόνο στην πίστα αλλά και στους δημόσιους δρόμους πάμε πολύ πιο αργά....

Αλλού είναι το θέμα... το θέμα προέκυψε όταν συνάδελφος μπαίνει εδώ μέσα και αποκαλεί κάποιον μαλάκα επειδή τον πέρασε στον δρόμο απο αριστερά με το κουτί στην αριστερή λουρίδα..... (όντας παρανομόντας η φίλη του πηγαίνοντας σταθερά στην αριστερή που είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις)

τι άλλα νέα;

Το οτι παρανομουσαμε ειναι γεγονος!!!

Παρανομω καθημερινα απο τοτε που αρχισα να οδηγω μηχανη....
αν θες να το γενικευσουμε δεν πιστευω οτι υπαρχει οδηγος -ακομη και πεζος- που δεν εχει παρανομησει κατ΄εξακολουθηση στην χωρα μας.

Υπαρχουν καποιες παγιομενες παρανομιες με τις οποιες ολοι εχουμε μαθει να οδηγουμε....

Το να προκαλλω την τυχη μου -ποσο μαλλον οταν ο ζημιωμενος θα ειμαι εγω- κανωντας πραγματα τελειως ασυμβατα απο αυτο που περιμενει ο μεσος Ελληνας οδηγος ειναι μεγιστη παπαρια.

Μ Α Λ Α Κ Α Σ , λοιπον για εμενα ειναι αυτος που ενω κανει ηδη κατι επικινδυνο , αυξανει το ποσοστο τις επικινδυνοτητας κανωντας παπαριες.

Μπορεις να τρεξεις με 250+ στην εθνικη οταν οι συνθηκες στο επιτρεπουν ... ανοιχτος δρομος που τον γνωριζεις, λιγη κινηση κ.τ.λ.
εκει ο αποκλειστικα υπευθυνος για τις πραξεις σου εισαι εσυ!!!
Μου ακουγεται σωστο και δικαιο...εναι επικινδυνο , αλλα σχεδον ολοι οι παραγοντες επικινδυνοτητας ελεγχονται απο εσενα.

Αν ομως οδηγας σε συνθηκες , η με τροπο που εν γνωση σου προσθετεις και εναν αλλον παραγοντα που δεν μπορεια να ελεγξεις (τους αλλους οδηγους που δεν εχουν την καυλα σου η την οδηγικη σου εμπειρια) μου ακουγεται ηλιθιο και χαζα ριψοκινδυνο.

tsoukas77
02/10/2006, 18:44
Μπορει να ηταν επικινδυνο αυτο που εκανε η μοτοσυκλετα,αλλα δεν ηταν παρανομο,ουτε τρελο.Για να προσπερασεις ενα αργοτερο οχημα μπροστα σου,αριστερα θα πας.Κανονικα υποχρεουται ο μπροστινος,εφοσον κινειται με μικροτερη ταχυτητα,να κανει δεξια.

Βεβαια,σε δρομο μονης κυκλοφοριας,μπορεις να προσπερασεις απο οποιαδηποτε λωριδα,αλλα το λογικο ειναι να προσπερνας απο αριστερα.

Φιλαλήθης
02/10/2006, 21:25
Μπορει να ηταν επικινδυνο αυτο που εκανε η μοτοσυκλετα,αλλα δεν ηταν παρανομο,ουτε τρελο.
Δεν ήταν παράνομο που πήγε σε λωρίδα που βρισκόταν άλλο όχημα; Παράνομο ήταν. Επίσης ήταν παράνομο γιατί υπερέβει το όριο ταχύτητας.

Κανονικα υποχρεουται ο μπροστινος,εφοσον κινειται με μικροτερη ταχυτητα,να κανει δεξια.
Ποιός τον υποχρεώνει;
Βεβαια,σε δρομο μονης κυκλοφοριας,μπορεις να προσπερασεις απο οποιαδηποτε λωριδα,αλλα το λογικο ειναι να προσπερνας απο αριστερα.

Σε δρόμο με περισσότερες από μία λωρίδα ανα κατεύθυνση δε νοείται προσπέρασμα. Εκεί δεν έχουμε "προσπέρασμα", αλλά "κίνηση σε παράλληλους στίχους". Μπορείς να κινηθείς σε οποιαδήποτε λωρίδα είναι ελεύθερη (δηλαδή δεν είναι σωστό να χωθείς ανάμεσα σε 2 αμάξια που κινούνται στη δεξιά σου λωρίδα, για παράδειγμα), αλλά αν θες να είσαι τελείως νόμιμος πρέπει να κινείσαι στη δεξιά. Αν υπάρχει αυξημένη κίνηση, χρησιμοποιούνται και οι άλλες λωρίδες, αλλά δεν είναι για προσπέρασμα. Είναι για κίνηση σε παράλληλους στίχους

zolotas
02/10/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Απιστευτη συλλογιστικη !!!!



Η οδηγος μου ειπε αυτολεξι:

''Κοιτα ο ΜΑΛΑΚΑΣ με την μηχανη απο που παει να με περασει...''

...οποτε οπως καταλαβαινεις τον ειχε δει....
αν και δεν ειχε καμια υποχρεωση να τον δει απο εκει που περναγε!!!!




μαστα.......τον ειδε δλδ και δεν εκανε λιγο δεξια ,αφου κοιταξει να μην τσουγκρησει με διπλανο οχημα ..........

τα πιο πολλα χιλιομετρα της μοτο τα εχω κανει στο εξωτερικο με τριπλετα που εχει και ογκο ......αρα ολοι οι οδηγοι που με βλεπανε και εκαναν λιγο δεξια ειναι ασχετοι ......ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ ΟΙ ΞΥΠΝΙΟΙ

εγω λεω οτι η οδηγος που ησουν μαζι δεν εχει την αισθηση του ογκου του αυτοκινητου και μολις ειδε την μηχανη να ερχεται .....τα εχασε και ειπε απλα ......ΡΕ ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ .....


σι δλδ πας τρενακι απο πισω με 120????? η πας και κανεις σφηνα στο νεκρο σημειο του αυτοκινητου???

ο οδηγος(αυτοκινητου) εχει συνηθως την ματια του πρωτα στον αριστερο καθρεφτη μετα στον εσωτερικο και μετα στον δεξιο

επειδη εχω φαει και γω προσπερασεις απο δεξια και πολλες φορες χαμπαρι δεν πηρα γιατι ηταν με πολλα χιλιομετρα


οταν ειμαι αριστερα καΙ φτανω το προπορευομενο οχημα σε μικρη αποσταση καταλαβαινω αν με ειδε, βλεποντας και το κεφαλι του ,αν κοιταει δεξια η αριστερα σε καποιον καθρεφτη

αν ειναι σαν τον λυκο ......τοτε δεν με βλεπει σιγουρα και περιμενω .....


ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ???????? ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ????????????:mad: :mad:

STOYBI
02/10/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν ήταν παράνομο που πήγε σε λωρίδα που βρισκόταν άλλο όχημα; Παράνομο ήταν. Επίσης ήταν παράνομο γιατί υπερέβει το όριο ταχύτητας.

Ποιός τον υποχρεώνει;

Σε δρόμο με περισσότερες από μία λωρίδα ανα κατεύθυνση δε νοείται προσπέρασμα. Εκεί δεν έχουμε "προσπέρασμα", αλλά "κίνηση σε παράλληλους στίχους". Μπορείς να κινηθείς σε οποιαδήποτε λωρίδα είναι ελεύθερη (δηλαδή δεν είναι σωστό να χωθείς ανάμεσα σε 2 αμάξια που κινούνται στη δεξιά σου λωρίδα, για παράδειγμα), αλλά αν θες να είσαι τελείως νόμιμος πρέπει να κινείσαι στη δεξιά. Αν υπάρχει αυξημένη κίνηση, χρησιμοποιούνται και οι άλλες λωρίδες, αλλά δεν είναι για προσπέρασμα. Είναι για κίνηση σε παράλληλους στίχους

Να δω μοτοσυκλετιστη να καθετε σε παραλληλη γραμη στο πηγμενο ποταμι το πρωι και τι στον κοσμο.... :hypnotize

zolotas
02/10/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν ήταν παράνομο που πήγε σε λωρίδα που βρισκόταν άλλο όχημα; Παράνομο ήταν. Επίσης ήταν παράνομο γιατί υπερέβει το όριο ταχύτητας.

[/i]

σι απ την ελβετια ηρθες???? .......που ολα ειναι :ZZZ:

αν ειναι ετσι να βγαινουμε βολτα με ποδηλατα ......τσαμπα τις βενζινες να καιμε???? αφου και με αγωνιστικο ποδηλατο πιανεις μια 120.............

zolotas
02/10/2006, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

Αυριο ποιον θα πουμε μαλακα?



ζεφυρε εισαι μαλακας :lol: και γω μαλακας :lol: δλδ τοσες προσπερασεις που καναμε επρεπε να ειμασταν στα σιδερα τωρα ......και να τρωμε ξυλο

ρε θα τρελλαθουμε εντελως ........παντως αν ηταν μαζι μας καποιος απο τους ''νομοταγεις '' που κραζουν θα ειμασταν .......ακομη στον δρομο της επιστροφης ......καπου στις αλπεις ,να κανουμε ενα ωραιο τρενακι και να χαζευουμε την φυση

Φιλαλήθης
02/10/2006, 22:17
Παράνομο είναι είτε το έχουμε κάνει συνήθεια είτε όχι. Διαφωνείς;

Ούτε νομοταγής το παίζω ούτε τίποτα. Ασφαλής θέλω να είμαι και τίποτα δε βάζω πάνω από αυτό.

Αλλά τα πράματα είναι όπως τα είπα. Άλλο τι κάνουμε στο δρόμο και άλλο τι γράφει ο κώδικας.

dirtbird
02/10/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α.... και CBR1000RR που πάει 150 στην Αττική Οδό είναι σαν να είσαι πάνω σε ποδήλατο.... εχεις απόλυτο έλεγχο στα πάντα...

Ειδικά εμείς που καβαλάμε μηχανές θα έπρεπε να είμαστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς συναδέλφων....

Εξάλλου εμείς είμαστε οι ευάλλωτοι κι όχι τα αυτοκίνητα....

Μήπως έπρεπε να περάσει με 200+ να μην τον πάρετε καθόλου χαμπάρι;

:smokin:

Δεν το έχεις πάρει ............χαμπάρι ότι μόνο έτσι παίζει ακόμα και με άλλες μηχανές?

:wave2:

dirtbird
02/10/2006, 22:26
Και φυσικά


Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Σταματήστε να κάνετε ΔΕΞΙΑ ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν βλέπετε μηχανη πίσω σας δίπλα σας από πάνω σας κτλ, η μηχανή θα σας περάσει απο κει που μπορεί και ναι μπορεί να είναι απο αριστερά αναμεσα στην πόρτα σου και την μπαριερα με 250 και οχι με 140 μόνο, αν μεινεις στην πορεία σου όλα θα είναι μια χαρά, γιατι η μηχανη ξέρει οτι χωράει απο κει!!! Και αφου οδηγάς και εσυ φίλε θα έπρεπε να πεις στην κοπέλα σου το σλόγκαν της διαφήμισης με το δάνειο της ΕΘΝΙΚΗΣ ΄΄Σταθερήηηη Σταθερήηηηη΄΄

:beer:


+1000, όχι για το μεταξύ τουτού μπαριέρας (επιλογές είναι αυτά) ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΗ.

el_hymador
02/10/2006, 22:32
O καθενας εχει καταλλαβει οτι του κατεβει στο κεφαλι....

Το οτι ειστε γαμαω οδηγοι που δεν μασατε το διαλαλησατε ...φτανει!!

Λοιπον αυτο ακριβως εγινε οπως δειχνω στο σχημα ....τα αυτοκινητα πηγαιναν σε αποσταση 4 - 5 μετρων (παρανομο :rolleyes: ) το ενα πισω απο το αλλο σε ΟΛΕΣ τις λωριδες!!!! ταχυτητες 100+ (παρανομο αν ειναι 20+)επιστροφη ΣΚ , ξερετε πιστευω....

σε ολη την διαρκεια της διαδρομης μας προσπερασαν δεκαδες μηχανες αναμεσα απο τις λωριδες ωραια και καλα (αλλα παρανομα:rolleyes:...ημαρτον!!)

Ο τυπος ακολουθησε την πορεια με το κοκκινο βελος .... ξαναλεω οτι δεξια δεν υπηρχε περιπτωση να κοψεις λογω αυτοκινητων αλλα και των αλλων μοτοσυκλετων που ερχοντουσαν συνεχεια...το κενο ηταν ενα περιπου μετρο απο το διαζωμα ....αν καποιος οδηγος αυτοκινητου που πολυ λογικα δεν περιμενε στην συγκεκριμενη περιπτωση να τον περασει μηχανη απο αριστερα πανικοβαλοταν και εκοβε το τιμονι δεξια μπορει να επεφτε (πολυ πιθανον!!) σε αλλη μοτοσυκλετα που κινουταν (παρανομα...) στο λουκι αριστερης και δεξιας λωριδας.....αλλα στα παπαρια μας ο τυπος ειναι τιμονι και με κατι τετοια δεν ''μασαει'' ...

....αν αυτο σας κανει σαν μια ασφαλης και ''ωχ αδρεφε τι εγινε''προσπεραση να την εφαρμοζετε ρε παιδια....:a56:

Φιλαλήθης
02/10/2006, 22:32
για να γίνει αυτό (να μείνει το τουτού σταθερό στην πορεία του ) πρέπει να συντρέχουν αρκετοί παράγοντες.

Και ο οδηγός να είναι συνετός και γνώστης της μοτοσυκλέτας, και να το επιτρέπουν οι συνθήκες του δρόμου της κυκλοφορίας κτλ...

Είναι τρελό ρίσκο να προσπεράσει μηχανή σε απόσταση 1-2 μέτρων το αυτοκίνητο...

zolotas
02/10/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το οτι ειστε γαμαω οδηγοι που δεν μασατε το διαλαλησατε ...φτανει!!



Ο τυπος ακολουθησε την πορεια με το κοκκινο βελος .... ξαναλεω οτι δεξια δεν υπηρχε περιπτωση να κοψεις λογω αυτοκινητων αλλα και των αλλων μοτοσυκλετων που ερχοντουσαν συνεχεια...:

1 .ξαναδηλωνω οτι ειμαι και γαμω τους οδηγους ......παει αυτο

2.φυσικα περνουσαν απο δεξια οι μηχανες αφου κλειδωσατε τα τιμονια στην ευθεια ........

και επειδη τσαντιστηκα νυχτιατικα .....ενα κλικ δεξια αν κανατε ολα θα ηταν ομορφα κι ωραια ......1,30 μετρο κενο περναει και μηχανη με βαλιτσες
..........αλλα κατι τετοιοι ειναι μπροστα μου......εκει κολλημενοι ...... και αναγκαζομαι να προσπερασω απο δεξια ,ριχνοντας και το σχετικο μπινελικι

el_hymador
02/10/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
1 .ξαναδηλωνω οτι ειμαι και γαμω τους οδηγους ......παει αυτο

2.φυσικα περνουσαν απο δεξια οι μηχανες αφου κλειδωσατε τα τιμονια στην ευθεια ........

και επειδη τσαντιστηκα νυχτιατικα .....ενα κλικ δεξια αν κανατε ολα θα ηταν ομορφα κι ωραια ......1,30 μετρο κενο περναει και μηχανη με βαλιτσες
..........αλλα κατι τετοιοι ειναι μπροστα μου......εκει κολλημενοι ...... και αναγκαζομαι να προσπερασω απο δεξια ,ριχνοντας και το σχετικο μπινελικι



1 .ξαναδηλωνω οτι ειμαι και γαμω τους οδηγους ......παει αυτο

Παντως αν οδηγεις κανωντας τετοια στον δρομο δεν εισαι γαμω τους οδηγους......γαμω τους τυχερους εισαι!!

Και κατι αλλο....

Δεν οδηγω αυτοκινητο , με νευριαζει που πολλοι απαντατε στο δευτερο προσωπο σαν να ειμαι οδηγος αυτοκινητου!!!

Τις ιδιες μαλακιες αντιμετωπιζω καθημερινα .....

Συμφωνω με αυτο που λες !! μακαρι να καναν δεξια να περναμε (στην συγκεκριμενη λεμε δεν γινοταν)μακαρι να παραχωρουσαν προταιρεοτητες , μακαρι να προσεχαν...αλλα δεν συμβαινει...και βασει αυτου πορευομαστε.

υ.γ. Σε ολο το μοτοσυκλετιστικο μου βιο , οταν ταξιδευω στην Ε.Ο. αλλα και στις λεωφορους στην πολη ΠΑΝΤΑ οι μηχανες σε συνθηκες κινησης περνανε απο το λουκι , οχι αναμεσα μπαριερα και αυτοκινητου.....αυτο ειναι το συνηθες (οχι απαραιτητα και το σωστο) και αυτο περιμενουν οι οδηγο τουτου....αν θες να πας κοντρα σε αυτη την παγιομενη τακτικη κυκλοφοριας καντο ,τι να σου πω.....εγω παντως δεν θα μαθω σε κανεναν τον ΚΟΚ και ουτε θα προσπαθησω να διεκδικησω τα κυκλοφορικα δικαιωμτα μου διακινδυνευοντας την σωματικη μου ακεραιοτητα...προτιμω να προσαρμοζομε

:winka:

zolotas
02/10/2006, 23:36
ε δεν το λεγες τοση ωρα??? δεν οδηγας αυτοκινητο γι αυτο τρελλαθηκες ..........η αληθεια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια

ενας εμπειρος και συνετος οδηγος αυτοκινητου θα δει την μηχανη που ερχεται να περασει απο αριστερα αναμεσα σε μπαριερα και τον ιδιο .......θα ''κοψει '' κινηση και θα κανει το σωστο.......ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΔΕΞΙΑ


63952

Θάνος
02/10/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
υ.γ. Σε ολο το μοτοσυκλετιστικο μου βιο , οταν ταξιδευω στην Ε.Ο. αλλα και στις λεωφορους στην πολη ΠΑΝΤΑ οι μηχανες σε συνθηκες κινησης περνανε απο το λουκι , οχι αναμεσα μπαριερα και αυτοκινητου.....αυτο ειναι το συνηθες (οχι απαραιτητα και το σωστο) και αυτο περιμενουν οι οδηγο τουτου....αν θες να πας κοντρα σε αυτη την παγιομενη τακτικη κυκλοφοριας καντο ,τι να σου πω.....εγω παντως δεν θα μαθω σε κανεναν τον ΚΟΚ και ουτε θα προσπαθησω να διεκδικησω τα κυκλοφορικα δικαιωμτα μου διακινδυνευοντας την σωματικη μου ακεραιοτητα...προτιμω να προσαρμοζομε

Περνάνε περισσότερο από το λούκι γιατί ο Έλληνας έχει έναν ανόητο έρωτα με την αριστερή και προτιμάει να κάνει χώρο πηγαίνοντας λίγο αριστερά... μη τυχόν και απομακρυνθεί από την αγαπημένη του λωρίδα!

Ωστόσο αυτό δεν αποτελεί κανενός είδους κανόνα. Γενικά οι μηχανές περνάνε από όπου βρούνε κενό διάδρομο (σωστό ή λάθος είναι άλλη ιστορία) και θα πρέπει κανείς να το περιμένει! Αλλιώς, υπάρχει και η δεξιά λωρίδα να μην τον ενοχλεί κανείς!

el_hymador
02/10/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
ε δεν το λεγες τοση ωρα??? δεν οδηγας αυτοκινητο γι αυτο τρελλαθηκες ..........η αληθεια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια

ενας εμπειρος και συνετος οδηγος αυτοκινητου θα δει την μηχανη που ερχεται να περασει απο αριστερα αναμεσα σε μπαριερα και τον ιδιο .......θα ''κοψει '' κινηση και θα κανει το σωστο.......ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΔΕΞΙΑ


Βαριεμαι να ξαναλεω τα ιδια και τα ιδια.....


63953

evvou
03/10/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
Σταματήστε να κάνετε ΔΕΞΙΑ ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ όταν βλέπετε μηχανη πίσω σας δίπλα σας από πάνω σας κτλ, η μηχανή θα σας περάσει απο κει που μπορεί και ναι μπορεί να είναι απο αριστερά αναμεσα στην πόρτα σου και την μπαριερα με 250 και οχι με 140 μόνο, αν μεινεις στην πορεία σου όλα θα είναι μια χαρά, γιατι η μηχανη ξέρει οτι χωράει απο κει!!!

καποτε τρομαζα με τις μηχανες που με περνουσαν απ'οπου να ναι και οπως να ναι :uplate: πλεον ομως μετα απο τοσα χρονια στους δρομους τις αθηνας, απλα κραταω σταθερο το τιμονι μου μολις ακουσω τον αλλον να ερχετε κομματια (συνηθος δεν προλαβαινεις καν να τους δεις ετσι οπως πανε:rolleyes: ) και περιμενω να με περασει :rolleyes:

απλα να εχετε υποψιν σας οτι πολλα απο τα ατομα που οδηγουν αμαξια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ανεβει ποτε σε μηχανη ουτε σαν συνεπιβατες με αποτελεσμα να μην μπορουν να κατανοησουν το πως σκεφτεται ενας οδηγος μηχανης, και να τρομαζουν οταν ξαφνικα σκαει μια μηχανη διπλα τους :rolleyes: το οτι εσεις ξερετε που πατε και πως πατε, δε σημαινει οτι η κυριουλα που κοβει βολτες με το αμαξακι της δε θα παθει κριση πανικου οταν της σκασει το μοτορι διπλα της απο το πουθενα. :beer:

zireous
03/10/2006, 00:10
Ο μόνος λόγος που δε κάνω διηθήσεις σε Ε.Ο. είναι ότι απολαμβάνω όσο μπορώ τις διαδρομές -που σημαίνει όποτε τις χρησιμοποιώ είναι άδειες (μέρα ή νύχτα).

Παρόλο που μου έχει τύχει λόγω κίνησης να πατήσω τη διαχωριστική και να πηγαίνω για αρκετά (και με αρκετά) χλμ, όταν έχει νησίδα και τόσο νταραβέρι, σκέφτομαι τον πολυμερά και απλά ή κάνω υπομονή, ή στην άκρη ώσπου να κουλάρει η κίνηση, να ξεκουραστώ και λίγο, επ' ευκαιρία να φιλοσοφήσω γύρω από σημαντικά θέματα με τίποτα περαστικές συνοδοιπόρους κλπ.


Φυσικά οι επιλεγμένες στενές διαδρομές που γουστάρω να κάνω αηδίες είναι πάντα άδειες -και άκρως πιο εθιστικές από εκείνες τις ενοχλητικές στιγμές σε τιγκαρισμένη εθνική, άρα κάνω λίγο υπομονή. Γενικά όταν είναι τίγκα ο δρόμος, ειδοποιώ με κόρνα, τσεκάρω άν κοίταξε ο οδηγός στον καθρέφτη, και μετά περνάω, είτε κάνει στην άκρη, είτε όχι -αλλά έχω δει τόσες μα#ακίες που το βλέπω φυσικό να φρενάρω εγώ πχ από τα 170 όταν δώ πυκνή κίνηση, να δώσω λίγο από το χρόνο μου στον μπροστά, και να τον περάσω χωρίς να τον πανικοβάλω, δεν περιμένω να έχει την δικιά μου εικοσαετή πείρα στα αυτοκίνητα, ούτε την υπομονή μου.

Θυμίζω ότι ο νόμος λέει ότι άν πέσεις πάνω σε τουτού, φταις.

evvou
03/10/2006, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
είτε δεν ξέρει ότι κινδυνεύει....

νομιζω πως αυτο ειναι το πιο σωστο...υπαρχουν αρκετοι οδηγοι μοτο που δεν αντιλαμβανονται τον κινδυνο που διατρεχουν απο τους "εξωτερικους παραγοντες"

Nostra
03/10/2006, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
το οτι εσεις ξερετε που πατε και πως πατε


μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη πεις.... :smokin:

πολλοί εδώ μέσα δεν ξέρουμε απαραίτητα... :)

:wave2:

TARAXIAS
04/10/2006, 11:49
OI ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΘΑΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ (ΤΥΠΟΥ NEW JERSEY). AΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ NEW JERSEY ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΛΩΡΙΔΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ 0,95Μ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ.

sniper
04/10/2006, 11:59
Και κάποτε κράξαμε τον NLS επειδή είπε μαλάκα κάποιον συνάδελφο στο
Αρτεμήσιο που είχε πάρει φωτιά το σαμάρι του και δεν το είχε πάρει χαμπάρι.....

:smokin:

DUKASII
04/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TARAXIAS
OI ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΘΑΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ (ΤΥΠΟΥ NEW JERSEY). AΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ NEW JERSEY ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΛΩΡΙΔΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ 0,95Μ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ. είσαι σιγουρος ρε φιλαρακι οτι απο αττικη οδο βγαίνω NEW JERSEY?
δηλαδή μπας ξερεις και ποια εξοδος είναι μη χαθω??:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TARAXIAS
04/10/2006, 14:56
είσαι σιγουρος ρε φιλαρακι οτι απο αττικη οδο βγαίνω NEW JERSEY?
δηλαδή μπας ξερεις και ποια εξοδος είναι μη χαθω??

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ
ΤΟ ΣΤΗΘΑΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ NEW JERSEY
ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ

FestoNero
04/10/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TARAXIAS
είσαι σιγουρος ρε φιλαρακι οτι απο αττικη οδο βγαίνω NEW JERSEY?
δηλαδή μπας ξερεις και ποια εξοδος είναι μη χαθω??

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ
ΤΟ ΣΤΗΘΑΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ NEW JERSEY
ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
Μη τον υπολογιζεις, σε δουλευει..
:a13:

lyk0s
06/10/2006, 01:18
Το να προσπερνας καποιον απο τα αριστερα αναμεσα απο το διαχωριστικο διαζωμα ειναι μ@λ@κια δεν το συζηταω...

Αν το κανεις ομως για οποιοδηποτε λογο πρεπει να το κανεις γρηγορα.Γιατι καλη προσπεραση ειναι η γρηγορη προσπεραση.

Τωρα αν θα πανικοβληθει αυτος με το αμαξι και κανει αριστερα.Μα οταν ο αλλος εχει 1 μετρο απο την μπαριερα στα αριστερα θα παει??Δεν εχω δει κανεναν να το κανει ως τωρα.

alex14
06/10/2006, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και κάποτε κράξαμε τον NLS επειδή είπε μαλάκα κάποιον συνάδελφο στο
Αρτεμήσιο που είχε πάρει φωτιά το σαμάρι του και δεν το είχε πάρει χαμπάρι.....

:smokin:

:rotflmao: :rotflmao:

που το θυμηθηκες :rotflmao: :rotflmao:

Φιλαλήθης
06/10/2006, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s

Τωρα αν θα πανικοβληθει αυτος με το αμαξι και κανει αριστερα.Μα οταν ο αλλος εχει 1 μετρο απο την μπαριερα στα αριστερα θα παει??Δεν εχω δει κανεναν να το κανει ως τωρα.

Αν πανικοβληθεί, κανείς δε ξέρει τι θα κάνει... τί αριστερά τί δεξιά... πανικοβλημένος ακόμα και πάνω θα πήγαινε αν είχε τη δυνατότητα

sniper
06/10/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
:rotflmao: :rotflmao:

που το θυμηθηκες :rotflmao: :rotflmao:

Δεν ξεχνάμε εύκολα.... :D

:smokin:

Leipsippos
06/10/2006, 11:02
Μολις γυρισα στο γραφειο. Ειχα παει Κηφησια για μια δουλεια και καθως ανεβαινα την Αχαρνων απο Λυκοβρυση για να βγω στα τρενα στην Κηφησια πρατηρω οτι αρκετα μετρα μπροστα μου ειναι ενα μηχανακκι, ενα ΧΤ απο τα πισσα-κατραμι-ειμαι πολου κακος-μαυρα, με ενα μαυρο πραγμα επανω το οποιο εμοιαζε να εχει κεφαλι και κατι σαν σταντ, κρεμοταν στο δεξι ακρο του, το οποιο "κατι" ηταν αρκετα ογκωδες και φλερταρε με την ασφαλτο.
Πλησιαζω...

Και μου ερχεται το εγκεφαλικο...

Μετρατε...
1) Το "κατι" ειναι το U, η κλειδαρια, η οποια ειναι στερεωμενη στο δεξι μασπιε του συνεπιβατη και η κλειδαρια προς τα κατω, ουτε 10 εκ. απο την ασφαλτο. Σε καθε ανωμαλια φλερταρε εντονα με το δαπεδο, (Ερ.πως ακριβως εστριβε δεξια δλδ; Με τη μηχανη ορθια;)
2) κεφαλι δεν ειχε γιατι προπαθουσε να κρατησει το κινητο μεταξυ ωμου και κεφαλιου με αποτελεσμα να εχει μονιμη κυφωση στο αριστερο μερος (να μπαλατζαρει για την κλειδαρια δεξια προφανως).
3) κρανος... Καλα , εννοειται οτι δεν φοραγε! Ουτε καν ειχε μαζι της!
4) Καθρεπτες ΔΕΝ και βεβαια μιλαγε σε ολη την διαρκεια της διαδρομης (περιπου 2 χλμ ) που πηγαιναμε σχεδον μαζι και οταν φτασαμε στον ηλεκτρικο αρχισε και τη σφηνες μεσα στα αμαξια , παντα μιλωντας στο κινητο.

Σε καποια φαση βρεθηκα διπλα της στματημενος, και πηγα να της μιλησω αλλα σκεφτηκα οτι οι νεκροι δεν ακουνε και συνεχισα να παω στην δουλεια μου.:smokin:

Δυστυχως δεν ειχα την φωτογραφικη μαζι...

FZR600R
06/10/2006, 15:57
KANTE ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!

ΙΙΙΙΙΙΟΥΟΥΟΥΟΥΥ

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ ΚΟΤΕΣΣΣΣΣΣ

el_hymador
06/10/2006, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
KANTE ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!

ΙΙΙΙΙΙΟΥΟΥΟΥΟΥΥ

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ ΚΟΤΕΣΣΣΣΣΣ


χρησιμοποιεις κορνα?? δεν αναγκαζεις τους προπορευομενους με δεσμη εγκεφαλοψυχοτροπικης ενεργειας να πανε αριστερα???

....με απογοητευεις...

anf125
06/10/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos

Σε καποια φαση βρεθηκα διπλα της στματημενος, και πηγα να της μιλησω αλλα σκεφτηκα οτι οι νεκροι δεν ακουνε και συνεχισα να παω στην δουλεια μου.:smokin:

Δυστυχως δεν ειχα την φωτογραφικη μαζι...

Συμπέρασμα: δεν ήταν αρκετά όμορφη αφού επέλεξες να μην της μιλήσεις :p ;) :D :evil:

FZR600R
06/10/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
χρησιμοποιεις κορνα?? δεν αναγκαζεις τους προπορευομενους με δεσμη εγκεφαλοψυχοτροπικης ενεργειας να πανε αριστερα???

....με απογοητευεις...

Αυτο ηταν υπερηχος. Και μετα την προσπεραση εξαΰλωνονται.

el_hymador
06/10/2006, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Αυτο ηταν υπερηχος. Και μετα την προσπεραση εξαΰλωνονται. :a19: :a23: εγω ειμαι μαζι σου αρχηγε!!!

FZR600R
07/10/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a19: :a23: εγω ειμαι μαζι σου αρχηγε!!!


OLE! ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!

tam
14/10/2006, 16:06
Δε τα διάβασα όλα το μηνύματα αυτής της συζήτησης (περίπου τα μισά) και θα ήθελα να πω ότι ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.
ι)Οι δρόμοι είναι άθλιοι.
ιι)Δε ξέρουμε να αντιδράσουμε σωστά και αποτελεσματικά σε δύσκολες καταστάσεις.
ιιι)Οι οδηγοί των αυτοκινήτων δεν μας προσέχουν για διάφορους λόγους.
ιv)Οι αναβάτες των μηχανών δε δίνουν και πολύ σημασία στα αυτοκίνητα.

Πάντως σχετικά με το προσπέρασμα σε εθνική οδό ή σε οποιαδήποτε δρόμο εκτός πόλης,θα έλεγα πως καλό θα ήταν να προσπερνάμε από τα αριστερά σε ευθεία γραμμή κάνοντας σινιάλο με τα φώτα στο όχημα που είναι μες στη μέση και μας εμποδίζει και με όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορούμε και μας επιτρέπει ο δρόμος.Και αυτό για να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερη χωροχρονικά επικάληψη με το προπορευόμενο όχημα,που στο κάτω-κάτω δε ξέρουμε και τι καρυδιάς καρύδι είναι ο οδηγός και το κυριότερο σε τι κατάσταση είναι εκείνη την ώρα.
Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει στους δρόμους τση Κρήτης όπου έχουμε το πολύ 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση.Οπότε,αν είναι κάποιος αριστερά και σε εμποδίζει;Κάνεις σινιάλο (καμιά φορά και επίμονα) από κάποια λογική απόσταση (και όχι κόρνα που μπορεί να μην την ακούσει ή να τρομάξει ή να μην έχει ακουστά το φαινόμενο Doppler,κάνει στην άκρη (για δικό του καλό),κατεβάζεις συνήθως μια-δύο ταχύτητες και προσπερνάς και γεια σας.
Τώρα στη πάνω Ελλάδα από τη πενιχρή μου εμπειρία στο δρόμο Αθήνα-Θήβα και Αθήνα-Πάτρα θα έλεγα ότι ο καθένας έχει τη δικιά του λωρίδα και σχεδόν αδιαφορεί για τους άλλους.Κλασσική συμπεριφορά για τόσο μεγάλες διαδρομές και φαρδύς δρόμους.Είδα,λοιπόν,προσπεράσματα από αριστερά με μικρή εγκάρσια απόσταση και από δεξιά τα οποία όμως σε δρόμο με 3-4 λωρίδες ανά κατεύθυνση μου φάνηκαν "σχετικά ασφαλή",αν και κατά τη γνώμη μου απαράδεκτα,καθώς κακομαθαίνεις τον άλλο και δε κάνει δεξιά όταν έρχετε κάποιος πιο γρήγορος από πίσω του.
Πάντως άμα κάνετε διαδρομές σε κάτι βουνίσιες διαδρόμές της Κρήτης,με ζωντανά μες τη μέση του δρόμου,κουτσουλίες από δω και από κει,τουρίστες να πηγαίνουν αργά,πιομένους μεσημεριάτικά και σε δρόμους που θα έπρεπε να είναι μονόδρομοι θα καταλάβετε ότι είμαστε και σεις και μεις στα νότια πολύ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΙ που γράφουμε σε αυτό το forum και όχι στο www.moto.ag/forum
Αυτά.

ag=αγύριστος

VanDiemen
14/10/2006, 18:58
Κι εγώ με τον tam είμαι. Τα λέει σωστότατα!
Αν βάλεις ποτέ υποψηφιότητα, την ψήφο μου την έχεις σίγουρη! Αρκεί να μεταδημοτεύσεις στην Αλεξανδρούπολη! ;)

tam
14/10/2006, 21:54
Πόλυ κρύο κάνει εκειά πάνω.

ZZR1400
27/10/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Απιστευτη συλλογιστικη !!!!

Μπραβο!!!

βαση της λογικης σου περνα με κοκκινο ολα τα φαναρια....

αν τα καταφερνεις που θα ειναι το προβλημα?? σωστα τα λες....

Η οδηγος μου ειπε αυτολεξι:

''Κοιτα ο ΜΑΛΑΚΑΣ με την μηχανη απο που παει να με περασει...''

...οποτε οπως καταλαβαινεις τον ειχε δει....
αν και δεν ειχε καμια υποχρεωση να τον δει απο εκει που περναγε!!!!


..... εφαρμοσε αυτο (για το δικο σου το καλο):

Να οδηγας παντα και παντου σαν να μην σε εχουν δει!!!






υ.γ. φιλικα παντα ...ελπιζω να μην συναντηθουμε ποτε στον δρομο....

Είχε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όμως η οδηγός την στιγμή που τον είδε κιόλας!!! να κάνει ΔΕΞΙΑ ΑΜΕΣΩΣ. Είναι εγκληματικό να οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα και ειδικά με ταχύτητα 110km/h!!!
Και με 200km/h να πηγαίνεις έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όταν προσπερνάς να κάνεις μετά ΔΕΞΙΑ.
Η αριστερή λωρίδα είναι λωρίδα ΜΟΝΟ για προσπέραση όταν βρισκόμαστε στην εθνική οδό ή στην Αττική και αυτό είναι νόμος για το εξωτερικό.
Βέβαια ο "μαλάκας" ήταν επικίνδυνο αυτό που έκανε αλλά ο "μαλάκας" στην συγκεκριμμένη περίπτωση και όχι ΜΟΝΟ μαλάκας αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ είναι αυτή που οδήγαγε αριστερά και έβλεπε τον μοτοσυκλετιστή που ερχόταν και τον κοίταγε να την περνάει από αριστερά.
Μήπως έχει ακούσει ότι κανονικά έχεις ΠΡΟΣΤΙΜΟ όταν οδηγάς στην αριστερή λωρίδα με χαμηλή ταχύτητα και δεν αφήνεις τον άλλον να προσπερνάει;
Στην καλύτερη περίπτωση επειδή η δικιά σου νευριάζει και τσαντίζεται που την περνάει κάποιος αριστερά! αντί να σκεφτεί ότι αυτό που κάνει είναι εγκληματικό προς τους άλλους, καλό είναι να σκίσει το δίπλωμά της και να μην ξαναοδηγήσει, γιατί είναι για τα μπάζα.

el_hymador
27/10/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
Είχε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όμως η οδηγός την στιγμή που τον είδε κιόλας!!! να κάνει ΔΕΞΙΑ ΑΜΕΣΩΣ. Είναι εγκληματικό να οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα και ειδικά με ταχύτητα 110km/h!!!
Και με 200km/h να πηγαίνεις έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όταν προσπερνάς να κάνεις μετά ΔΕΞΙΑ.
Η αριστερή λωρίδα είναι λωρίδα ΜΟΝΟ για προσπέραση όταν βρισκόμαστε στην εθνική οδό ή στην Αττική και αυτό είναι νόμος για το εξωτερικό.
Βέβαια ο "μαλάκας" ήταν επικίνδυνο αυτό που έκανε αλλά ο "μαλάκας" στην συγκεκριμμένη περίπτωση και όχι ΜΟΝΟ μαλάκας αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ είναι αυτή που οδήγαγε αριστερά και έβλεπε τον μοτοσυκλετιστή που ερχόταν και τον κοίταγε να την περνάει από αριστερά.
Μήπως έχει ακούσει ότι κανονικά έχεις ΠΡΟΣΤΙΜΟ όταν οδηγάς στην αριστερή λωρίδα με χαμηλή ταχύτητα και δεν αφήνεις τον άλλον να προσπερνάει;
Στην καλύτερη περίπτωση επειδή η δικιά σου νευριάζει και τσαντίζεται που την περνάει κάποιος αριστερά! αντί να σκεφτεί ότι αυτό που κάνει είναι εγκληματικό προς τους άλλους, καλό είναι να σκίσει το δίπλωμά της και να μην ξαναοδηγήσει, γιατί είναι για τα μπάζα.

Μεγαλε το θεμα εχει ληξει εδω και καιρο...εχω εξηγησει ενα εκατομυριο φορες οτι κινουμασταν στην αριστερη λωριδα σε πυκνη διαταξη αφου ηταν επιστροφη απο Σ/Κ...Ολες οι λωριδες ηταν κατηλειμενες και τα αυτοκινητα τσουλουσαν σε μικρη αποσταση μεταξυ τους.Ειναι παρανομο το ξερω , αλλα εγω δεν σχολιασα την παρανομια του ''συναδελφου'' αλλα το γεγονος οτι παιζει την ζωη του κορωνα - γραμματα ....αυτο το θεωρω μεγιστη μαλακια...αν δεν σεβεσαι τον εαυτο σου μην εχεις την εντυπωσει οτι θα σε σεβαστει ο αλλος....

η δικια μου δεν εχει ιχνος ανταγωνισμου μεσα της και της ειναι παντελως αδιαφορο αν την προσπερασει καποιος .... ειδε τον τυπο εγκαιρα αν ακαι η φυσιολογικη αντιδραση οδηγου αυτοκινητου ειναι να κοιταει δεξια σε τετοιες περιπτωσεις,

Πριν λοιπον προβεις σε χαρακτηρισμους για την ''δικια μου'' να σκεφτεσαι κα να διαβαζεις ολο το post οκ ?? παπαρολογιες και συμπρασματα πληκτρολγιου τα γραφω στα αρχιδια μου ....το πιασες μαγκακο???

Respect
27/10/2006, 19:53
Οι προσπεράσεις πρέπει πάντα να γίνονται από αριστερά ΑΛΛΑ όταν υπάρχει μόνο ένα μέτρο κενό, καλό είναι να αποφεύγονται οι μαλακίες όσο και αν μας τη σπάει ο μπροστινός που δε κοιτάζει και δε παίρνει χαμπάρι τίποτα. Εν το μεταξύ υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ο κύριος ή η κυρία να τρομάξει και τότε... :eyepop:

Φιλαλήθης
28/10/2006, 00:48
Είχε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ όμως η οδηγός την στιγμή που τον είδε κιόλας!!! να κάνει ΔΕΞΙΑ ΑΜΕΣΩΣ.Δεν έχει _καμία_ υποχρέωση, από κανέναν, να "κάνει δεξιά αμέσως". Θα "κάνει δεξιά" όταν και αν κρίνει ο οδηγός ότι το επιτρέπουν οι συνθήκες.
Είναι εγκληματικό να οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα και ειδικά με ταχύτητα 110km/h!!! Είναι απόλυτα νόμιμο και η ταχύτητα 110kph είναι απολύτως νόμιμη και ασφαλής. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να επιβάλλεις ούτε να απαιτείς από τον νόμιμα κινούμενο οδηγό να αλλάξει λωρίδα. Απ'όσο κατάλαβα, ο δρόμος ήταν πήχτρα.
Η αριστερή λωρίδα είναι λωρίδα ΜΟΝΟ για προσπέραση όταν βρισκόμαστε στην εθνική οδό ή στην Αττική και αυτό είναι νόμος για το εξωτερικό. Δεν είμαστε στο εξωτερικό, οπότε το τι κάνουν στο εξωτερικό το ξεχνάμε. Η κίνηση στην αριστερή λωρίδα είναι επιτρεπτή όταν η κίνηση στις δεξιότερες λωρίδες είναι αδύνατη. Δεν είναι για προσπέραση. Δεν νοείται "προσπέραση" σε δρόμο με περισσότερες της μίας λωρίδας ανα κατεύθυνση. Σίγουρα ξέρεις τον κοκ;
Μήπως έχει ακούσει ότι κανονικά έχεις ΠΡΟΣΤΙΜΟ όταν οδηγάς στην αριστερή λωρίδα με χαμηλή ταχύτητα και δεν αφήνεις τον άλλον να προσπερνάει; Όποιος στο είπε, λάθος έκανε. Αν δε μου το δείξεις γραμμένο στον κοκ, έτσι όπως το λες, είναι λόγια του αέρα. Άλλα λέει ο κοκ για την κίνηση σε εθνική/ταχείας/αυτοκινητόδρομο. Σήμανση κτλ, δε θα το αναλύσω εδώ, αλλά το απόλυτο και υπερβολικά γενικευμένο που είπες... είναι απλά λάθος και όποιος στο είπε, ιδέα δεν έχει από τον κοκ.
αντί να σκεφτεί ότι αυτό που κάνει είναι εγκληματικό προς τους άλλους, καλό είναι να σκίσει το δίπλωμά της και να μην ξαναοδηγήσει, γιατί είναι για τα μπάζα.
Μάλιστα. Έχουμε ένα οδηγό, κινείται στη λωρίδα του, με νόμιμη (και γρήγορη, για τις συνθήκες που επικρατούσαν) ταχύτητα, που παρακολουθεί τι συμβαίνει ακόμα και πίσω από το όχημά του... διατηρεί την πορεία του για να μην τρομάξει ούτε το μηχανόβιο ούτε άλλους (γιατί δε μπορείς να κινηθείς αν δε ξέρεις πως σκοπεύει να κινηθεί ο άλλος) και κρίνεις ότι *αυτός* είναι εγκληματίας και πρέπει να σκίσει το δίπλωμά του.. ενώ ο άλλος που προσπαθεί να στριμωχτεί ανάμεσα στις μπαριέρες και το όχημα που προτίθεται να "προσπεράσει" (που δεν είναι *κανονική* "προσπέραση" στη συγκεκριμένη περίπτωση, μαλακία είναι) , χωρίς να μπορεί να γνωρίζει πως (και αν) θα κινηθεί το όχημα που "προσπερνά", ρισκάροντας τη ζωή του και την ασφάλεια των άλλων, αυτός... όχι. αυτός δεν είναι επικίνδυνος...