PDA

View Full Version : Αξίζει να πάρω scooter ?? H E L P !!!



petros3182
01/10/2006, 20:31
Γεια χαρά !!
Είμαι καινούργιος στο forum και είπα να ρωτήσω κανέναν ποιο σχετικό από μένα στις μηχανές.
Είμαι 24 χρονών , χωρίς δίπλωμα μηχανής (δεν ασχολήθηκα ποτέ μέχρι τώρα) και σε κανά δυο μήνες θα πρέπει να κάνω τη διαδρομή "εθνική άμυνα - βάρη" σε καθημερινή βάση. Σκέφτηκα για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο (5-8 χιλιάρικα) αλλά και η κίνηση αλλά και η αξία μεταπώλησης (αν το πουλήσω αργότερα) με έκαναν να σκεφτώ τα δίτροχα. Το γεγονός ότι δεν έχω ιδέα απο μηχανές με προβληματίζει οπότε ως πιο εύκολη λύση βλέπω κανα scooter γύρω στα 125cc. Ένας φίλος μου έχει το aprilia sportcity 125 (2500 ευρώ ) και είναι ενθουσιασμένος. Αξίζει το συγκεκριμένο? Σαν εταιρία η aprilia τι λέει? Έχετε να προτείνετε κανά άλλο στα 125 στα ίδια περίπου λεφτά?
Γενικά αξίζουν τα scooters? Ή να προτιμήσω κανά μεταχειρισμένο αυτοκίνητο?
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη !!

GIXXERAKIAS
01/10/2006, 21:00
Καλως μας ηρθες στον διτροχο μηχανοκινητο κοσμο μας!!!(τουλαχιστον το σκεφτεσαι ακομα:D )Να υποθεσω οτι θες σκουτερ λογω του οτι πιστευεις οτι ειναι πιο ευκολο επειδη ειναι αυτοματο.Γενικα ειναι μαλαμα σε καταστασεις οπως η αθηνα αλλα πρεπει να ξερεις οτι ειναι σαν να εχεις μηχανη στα σερβις του.Προσωπικα εγω πληρωνω πιο πολλα για το σερβις του Gilera Runner 125 παρα για την GSXR,συγκεκριμενα στα 12000χιλ 150ε φουλ σερβις.στο λεω αυτο μηπως θα ηθελες να κοιταξεις και τα παπακια για πρωτο μηχανακι που εχουν πολυ μα πολυ πιο φθηνα σερβις και πολλα απο αυτα μπορεις να τα κανεις και μονος σου.φιλικα Γιαννης:wave2:

el_hymador
01/10/2006, 21:14
Ωραια τα scooters , χλιδατα ,desingιαρικα , ανετα κ.τ.λ - κ.τ.λ....
αν βαζεις αυτα πανω απο την οικονομικη μετακινηση παρε ενα ...
αν σε ενδιαφερει ομως ενα οχημα που να ειναι παμφθηνο σε συντηρηση ,με λογικοτατη καταναλωση , αξιοπιστο και να βρισκεις ανταλλακτικα στα Ιμια , κοιταξε για ενα παπι ...

ειναι μακραν το καταληλοτερο οχημα για κινηση στην Αθηνα.-

anf125
01/10/2006, 23:00
Τα παπιά είναι σίγουρα πιο οικονομικά αλλά η απόσταση που θα μετακινείσαι καθημερινά είναι γύρω στα 20χλμ και μέσα από μεγάλες λεωφόρους... Εγώ θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη σαν νέος (υποψήφιος) οδηγός. Θα πρότεινα ένα scooter σε μεσαία κυβικά, με πιο μεγάλους τροχούς και καλή προστασία από αέρα και βροχή (για το χειμώνα). Κάτι σαν το Beverly 250. Κάνει γύρω στα 4 χιλιάρικα. Ελαφρά μεταχειρισμένο λογικά θα μπορείς να βρεις γύρα στα 3. Υποθέτω ότι μπορείς να διαθέσεις τόσα αφού σκέφτεσαι και για αμάξι θα βγει πολύ ακριβότερο τόσο ως αγορά όσο και ως κίνηση/συντήρηση.

Yianniss
02/10/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από petros3182
Γεια χαρά !!
Είμαι καινούργιος στο forum και είπα να ρωτήσω κανέναν ποιο σχετικό από μένα στις μηχανές.
Είμαι 24 χρονών , χωρίς δίπλωμα μηχανής (δεν ασχολήθηκα ποτέ μέχρι τώρα) και σε κανά δυο μήνες θα πρέπει να κάνω τη διαδρομή "εθνική άμυνα - βάρη" σε καθημερινή βάση. Σκέφτηκα για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο (5-8 χιλιάρικα) αλλά και η κίνηση αλλά και η αξία μεταπώλησης (αν το πουλήσω αργότερα) με έκαναν να σκεφτώ τα δίτροχα. Το γεγονός ότι δεν έχω ιδέα απο μηχανές με προβληματίζει οπότε ως πιο εύκολη λύση βλέπω κανα scooter γύρω στα 125cc. Ένας φίλος μου έχει το aprilia sportcity 125 (2500 ευρώ ) και είναι ενθουσιασμένος. Αξίζει το συγκεκριμένο? Σαν εταιρία η aprilia τι λέει? Έχετε να προτείνετε κανά άλλο στα 125 στα ίδια περίπου λεφτά?
Γενικά αξίζουν τα scooters? Ή να προτιμήσω κανά μεταχειρισμένο αυτοκίνητο?
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη !!

Γεια σου φιλε Πετρο,

Λοιπον εχουμε κ λεμε:
- Για τις αποστασεις που θα κανεις καθε μερα καλυτερα ενα σκουτερ παρα τα παπια. Θα σου προτεινα να παρεις ενα σκουτερ 200 κυβικων κ πανω. Σε μεταχειρισμενα βρισκεις καλες ευκαιριες κ στα λεφτα που θες.
- Εγω εχω το Sportcity 200 κ εχω κανει 18000 χιλιομετρα χωρις το παραμικρο προβλημα. Ανεβοκατεβαινω Πειραια- Κηφισια καθε μερα απο εθνικη δικαβαλος.
- Η κατασταση με την Απριλια ειναι ψιλοπεριεργη. Η after-sales υποστηριξη ειναι το αδυνατο σημειο της εταιριας που βγαζει φοβερες μηχανες. Περισσοτερα στο www.apriliabikers.gr
- Πιστευω οτι δεν υπαρχει διλημμα δικυκλο- μεταχειρισμενο αυτοκινητο. Την κινηση στους δρομους την βλεπεις κ οσο παει θα χειροτερευει. Το μικρο δικυκλο θα αποσβεσει τα λεφτα του μεσα σε 2 χρονια μονο κ μονο απο τις βενζινες που θα γλυτωνεις.

Αυτα. Στα λεφτα που θα ξοδεψεις υπολογισε κ τα εξοδα τουλαχιστον για ενα καλο κρανος κ μπουφαν.