PDA

View Full Version : ΝΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ



SPORAKIAS
01/10/2006, 22:36
θα θελα καποιες νομικες συμβουλες γιατι εχω ορεξη να το κυνηγησω , βεβαια να αξιζει κιολας και να μην παω ξυπολητος στα αγγουρια.

το πραμα εχει ως εξης:

γυρναω σημερα το βραδυ απο τη δουλεια και οπως φτανω σε ενα φαναρι (ξερω οτι με καποια συγκεκριμενη ταχυτητα οταν φτανω γινεται πρασινο) παω να περασω αλλα παντα κοιταω και νατος ο μαγκας περναει φουριωζος με κοκκινο.

του χωνω τα μπινελικια και συνεχιζω.
στο επομενο φαναρι τσουπ 3 ζηταδες με σταματανε και εγω νευριασμενος τους τα χωνω.
-καλα αντι να σταματησετε τον αλλο που περναει με κοκκινο σταματατε εμενα ?
απαντηση
-ποιος περασε με κοκκινο?
ε... τι να τους πεις

λεει οτι δεν τον ειδαν :confused:

τελικα με γραψανε για την πινακιδα σωστα (την ειχα απο κατω)
και για θορυβο - συγκεκριμενα οτι δεν εφερνε σιγαστηρα (akrapovic- μου πηραν και την πινακιδα)

ολα αυτα επειδη τους τα εχωσα , ημουν και λιγο αντιδραστικος (πως να μην εισαι οταν ο αλλος περναει με κοκκινο και σταματανε εσενα) , εεε.. βαλε και το μακρυ μαλλι

την κληση δεν την υπεγραψα γιατι τους ειπα οτι δεν μπορουν να με γραψουν χωρις να με μετρησουν και αυτοι λεγαν τα δικα τους

με απειλησαν κιολας οτι θα μου περναν τη μηχανη στο τμημα αλλα ειδαν οτι δε τρωω κουτοχορτο και αυτο το παραβλεψαν

λοιπον οι ερωτησεις μου:
την πινακιδα απο οτι καταλαβα την πηραν λογω θορυβου ετσι..?
1)επιτρεπεται να με γραψουν χωρις να με μετρησουν ?
2)να μου παρουν και την πινακιδα?
:confused: )

οι επομενες κινησεις μου ποιες λετε να ειναι?

λεω πρωτα να παω στον δοικητη(κεντρικα αλεξανδρας) αφου δεν εχω υπογραψει κιολας την κληση μηπως και την σβηση.

crs-k
01/10/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
...........................
λεω πρωτα να παω στον δοικητη(κεντρικα αλεξανδρας) αφου δεν εχω υπογραψει κιολας την κληση μηπως και την σβηση.


Ρωτα κι ενα δικηγορο που να ξερει πρωτα ... :winka:

webman
01/10/2006, 23:10
Λογικά για να σε γράψουν για θόρυβο θα πρέπει να σε μετρήσουν!
Δεν ξανα ακούστηκε να μετράνε τα DB θορύβου με το αυτί, εκτός και αν τους κάνουν νέα εκπαίδευση πάνω σε αυτό! :rotflmao:

lampros_fazer
01/10/2006, 23:20
Το ότι δεν υπέγραψες την κλήση δεν έχει σημασία..

Για το θόρυβο,σίγουρα δεν ακολουθήθηκε η σωστή-νόμιμη διαδικασία..

Κοίτα
εδώ (http://www.transalp.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=9), πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά..

:wave2:

pissaman
01/10/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Λογικά για να σε γράψουν για θόρυβο θα πρέπει να σε μετρήσουν!
Δεν ξανα ακούστηκε να μετράνε τα DB θορύβου με το αυτί, εκτός και αν τους κάνουν νέα εκπαίδευση πάνω σε αυτό! :rotflmao: Δε γράφουν για θόρυβο!
Γράφουν για έλειψη σιγαστήρα, που θεωρητικά, μπορούν να το δουν με το μάτι!
Φίλε αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις το db killer της akrapas και να πας στο διοικητή και να του πεις ότι έτσι είναι νόμιμη και έτσι την είχες!
Βέβαια, πολύ δύσκολα να πετύχεις κάτι
Όσο για το αν έχουν δικαίωμα να σου πάρουν πινακίδα, κατέβασε από το υπουργείο δημοσίας τάξεως τον καινούριο ΚΟΚ και διάβασε τι προβλέπει. Γράφει μέσα όλα τα πρόστιμα ! ;)

SPORAKIAS
01/10/2006, 23:35
πρωτη φορα ακουω να γραφουν για σιγαστηρα

και στην τελικη ο μπατσος πως ξερει πως ειναι οι σιγαστηρες σε ολες τισ εξατμισεις σε ολες τις μηχανες :confused: :sick: (σε μερικες οντως δεν φαινονται)

τους εχουν κανει σεμιναρια?

και στην τελικη - τελικη την εξατμιση ετσι την πηρα ετσι την εβαλα

δεν εβγαλα τπτ

αλλα ο μπατσος ανενδωτος :mad:

αν του τα πω αυτα του διοικητη και μου κανει και αυτος τον ανηξερο φταιω να του τα χωσω και αυτουνου :mad:

lampros_fazer
01/10/2006, 23:56
Η κλήση σου τι γράφει,υπερβολικό θόρυβο ή σιγαστήρα..;;

pissaman
02/10/2006, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
πρωτη φορα ακουω να γραφουν για σιγαστηρα

και στην τελικη ο μπατσος πως ξερει πως ειναι οι σιγαστηρες σε ολες τισ εξατμισεις σε ολες τις μηχανες :confused: :sick: (σε μερικες οντως δεν φαινονται)

τους εχουν κανει σεμιναρια?

και στην τελικη - τελικη την εξατμιση ετσι την πηρα ετσι την εβαλα

δεν εβγαλα τπτ

αλλα ο μπατσος ανενδωτος :mad:

αν του τα πω αυτα του διοικητη και μου κανει και αυτος τον ανηξερο φταιω να του τα χωσω και αυτουνου :mad:
Δεν γράφουν αν είναι καλός ή κακός ο σιγαστήρας!
Γράφουν αν έχεις ή δεν έχεις!
Λογικά η κλήση γράφει : "έλειψη σιγαστήρα"
!!!

SPORAKIAS
02/10/2006, 21:31
ναι ελλειψη εγραφε

αλλα αυτος πως το καταλαβε

αφου δεν την πειραξα ποτε οπως την πηρα(καινουρια)ετσι ειναι :confused:

Φιλαλήθης
02/10/2006, 21:34
Μη μασάς... Χωσ'τα και στο διοικητή! αν δει ότι ξέρεις τι σου γίνεται και φανείς πειστικός, θα σε αφήσει να φύγεις.

Να πας όμως κουρεμένος.

fantacid
02/10/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Όσο για το αν έχουν δικαίωμα να σου πάρουν πινακίδα, κατέβασε από το υπουργείο δημοσίας τάξεως τον καινούριο ΚΟΚ και διάβασε τι προβλέπει. Γράφει μέσα όλα τα πρόστιμα ! ;)

δωσε ενα λινκ βρε αδερφε!




Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer

Κοίτα
εδώ, πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά..



πολυ χρησιμο!!!
:wave2:

SF
03/10/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
λοιπον οι ερωτησεις μου:
την πινακιδα απο οτι καταλαβα την πηραν λογω θορυβου ετσι..?
1)επιτρεπεται να με γραψουν χωρις να με μετρησουν ?
2)να μου παρουν και την πινακιδα?
:confused: )


1) Οχι. Χρειάζεται και κλιμάκιο του υπ. μεταφορών με ηχομετρητικά. Αλλά ίιιιιιιιισως να υπάρχει η ιστορία με έγκριση τύπου για την εξάτμιση (που δεν εχεις).

2) Αναλόγως για πόσα και τι πράγματα σε έγραψαν.

Κρίμα που δεν ήσουν νόμιμος, ώστε να τους τα χώσεις κανονικά και να φύγεις...


Όσο για τα site των υπουργείων και της ΕΛΑΣ... ιδίως το τελευταίο, είναι αρκετά χύμα. Είναι πολύ πιθανό να βρεις αυτή τη στιγμή 2-3 διαφορετικές βερσιόν του ΚΟΚ και να χάσεις τη μπάλα!