PDA

View Full Version : Έρευνα αγοράς



tolkmt-03
02/10/2006, 14:18
Πήγα σήμερα να δω τιμές για monster σε μια αντιπροσωπεία εδώ στην Θεσσαλονίκη.

Βασικά ενδιαφέρομαι για το 620 dark.
Στο site της ελληνμοτο λέει 7600 το 620 τιμή προσφοράς.

Στο κατάστημα ο πωλητής μου είπε 7800 για το 620 dark και 7500 για το 620 με μονό δισκόφρενο.

Αυτές είναι οι τιμές που παίζουν?Δλδ 300 ευρο διαφορά για ένα δισκόφρενο?

mesh
03/10/2006, 14:42
το monster 620 δεν παραγεται πλεον..(μονο οτι υπαρχει σε stock...βλεπε προσφορες που δεν ειναι και τρελλες κατα την αποψη μου)...
Εγινε αντικατασταση απο το 695 που καινουργιο κανει 7990......οποτε παρε αυτο...
και dark
και με 10 αλογακια παραπανω !!!!!

nickmonstro
03/10/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesh
το monster 620 δεν παραγεται πλεον..(μονο οτι υπαρχει σε stock...βλεπε προσφορες που δεν ειναι και τρελλες κατα την αποψη μου)...
Εγινε αντικατασταση απο το 695 που καινουργιο κανει 7990......οποτε παρε αυτο...
και dark
και με 10 αλογακια παραπανω !!!!! Νομιζω οτι το 695 δεν βγαινει σε εκδοση dark μεχρι στιγμης.Αν κανω λαθος ζητω συγνωμη εκ των πρωτερων:wave2:

mesh
03/10/2006, 15:26
στο επισημο site της ducati υπαρχει
τωρα αν εχει ερθει ελλαδα δεν το γνωριζω:beer:

nickmonstro
03/10/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesh
στο επισημο site της ducati υπαρχει
τωρα αν εχει ερθει ελλαδα δεν το γνωριζω:beer: :a013:Eχεις δικιο :a013:

Μολις τωρα το ειδα,αλλα δεν ξερω αν ειναι εκδοση dark ή απλα χρωματισμος γιατι τα dark ειναι πιο φθηνα λογω του οτι τα περιφεριακα τους ειναι πιο φθηνα!!!!:wave2:

tolkmt-03
03/10/2006, 16:57
Τώρα μίλησα με τα κεντρικά της Ελληνμοτο και μου είπαν τα εξής.

Όντως πλέον δεν βγαίνει το 620 και δεν υπάρχει ούτε σε στοκ το 620 dark.

Μου πρότειναν το 695 στις 7990 τιμή μετροιτής...

Τέλος μου είπε για ένα 620 dark 2005 μοντέλο στα 6500 με 1500 χιλιόμετρα.

Αυτό είναι ενδιαφέρον και αν βρω τρόπο να επαληθεύσω τα λεγόμενα τους όσον αφορά την κατάσταση του μονστερ θα προχωρήσω σε αγορά.

(Είμαι Θεσσαλονίκη και η μηχανή είναι Αθήνα)

tsoukas77
03/10/2006, 19:01
Η εκδοση dark περα απο το χρωμα,αφορα και αλλες αλλαγες;Ολα τα dark;

nickmonstro
03/10/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Η εκδοση dark περα απο το χρωμα,αφορα και αλλες αλλαγες;Ολα τα dark; Η DUCATI εβγαλε την εκδοση dark για να μπορεσει να ριξει την τιμη του monster σε σχεση με τον ανταγωνισμο γιατι κακα τα ψεματα οσο ντουκατιστες και να ειμαστε οι τιμες του για τις επιδοσεις που προσφερε ηταν ολιγον τι τσιμπιμενες.Το ιδιο εκανε με την 749 που την εβγαλε και αυτη dark.

Οσον αφορα το monster στην εκδοση dark εχει μονο δισκοφρενο μπροστα και 5ταχυτο κιβωτιο σε σχεση με τα αλλα που εχουν διπλο δισκοφρενο και 6ταχυτο κιβωτιο.

Για την 749 ξερω οτι οσοι επλεγαν την εκδοση dark μπορουσαν να την αποκτησουν φθηνοτερα σε σχεση με την κανονικη γιατι το χρωμα που ηταν βαμμενο το φαιρινγκ(μαυρο ματ) ηταν πιο φθηνο απο τα γαμηστερα κοκκινα και κιτρινα χρωματα(αποψη μου)της ducati .Και αν δεν κανω λαθος υπηρχε και καποια διαφορα στα φρενα.Νομιζω πρεπει να φορουσε καποια σειρα της brembo που ηταν πιο φθηνη.

ΔΕΝ ξερω αν γινεται το ιδιο παλι και με τα multi 620 dark που εχουν βγει τωρα.Πρεπει και αυτα να ειναι single disc μπροστα αλλα δεν γνωριζω τι κιβωτιο εχουν.(παρακαλειτε o skous να μας διαφωτισει!!!!)

Αυτα.....αν καποιος γνωριζει και κατι αλλο ας το προσθεσει για δουμε και τις διαφορες.:wave2:

:beer:

nickmonstro
03/10/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Τώρα μίλησα με τα κεντρικά της Ελληνμοτο και μου είπαν τα εξής.

Όντως πλέον δεν βγαίνει το 620 και δεν υπάρχει ούτε σε στοκ το 620 dark.

Μου πρότειναν το 695 στις 7990 τιμή μετροιτής...

Τέλος μου είπε για ένα 620 dark 2005 μοντέλο στα 6500 με 1500 χιλιόμετρα.

Αυτό είναι ενδιαφέρον και αν βρω τρόπο να επαληθεύσω τα λεγόμενα τους όσον αφορά την κατάσταση του μονστερ θα προχωρήσω σε αγορά.

(Είμαι Θεσσαλονίκη και η μηχανή είναι Αθήνα) Καλο θα ηταν να βρεις καποιο τροπο εξαιτιας της αποστασεις να το ελεγξεις καλα το μηχανακι.

Δεν μπορεις να βρεις κατι στην Σαλονικη????

Για να εισαι και ποιο σιγουρος!!!! :wave2:

mesh
04/10/2006, 09:22
Παντως το τελευταιο 620 dark που βγηκε δηλαδη 2006 και 6ταχυτο ηταν και διπλο δισκο ειχε μπροστα....

Το dark του 2005 ειχε δυο επιλογες ...6αρι κιβωτιο και διπλο δισκο η 5αρι και μονο μπροστα....

To dark του 2004 ειχε standar 5αρι κιβωτιο και φρενα μπροστα παλι μια απο τις δυο επιλογες

nickmonstro
04/10/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesh
Παντως το τελευταιο 620 dark που βγηκε δηλαδη 2006 και 6ταχυτο ηταν και διπλο δισκο ειχε μπροστα....

Το dark του 2005 ειχε δυο επιλογες ...6αρι κιβωτιο και διπλο δισκο η 5αρι και μονο μπροστα....

To dark του 2004 ειχε standar 5αρι κιβωτιο και φρενα μπροστα παλι μια απο τις δυο επιλογες Οι τιμες ηταν ιδιες?

Πρεπει να ειχαν καποια διαφορα στα 500-700 ευρα νομιζω απο τα αλλα.

hidefnick
04/10/2006, 13:46
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, τουλάχιστον παλιότερα, το Dark είχε και πλαστικό τεπόζιτο.

nickmonstro
04/10/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, τουλάχιστον παλιότερα, το Dark είχε και πλαστικό τεπόζιτο. Το δικο μου που ειναι του 98 δεν ειναι.

Διαβασα στο μοτο οτι στο 695 ειναι πλαστικο.

dessert
04/10/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, τουλάχιστον παλιότερα, το Dark είχε και πλαστικό τεπόζιτο.


Απο το 2001 και μετά.Σταμάτησε λόγο κόστους. Προτημότερο απο το μεταλλικό...:D

nickmonstro
05/10/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Απο το 2001 και μετά.Σταμάτησε λόγο κόστους. Προτημότερο απο το μεταλλικό...:D Απο αποψη βαρους εννοεις?Παντως επειδη ειχα ρωτησει για ντεποζιτο στην αντιπροσωπεια περσυ μου ειχε πει παιδια 1000+κατι ευρα!!!!

dessert
05/10/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Απο αποψη βαρους εννοεις?Παντως επειδη ειχα ρωτησει για ντεποζιτο στην αντιπροσωπεια περσυ μου ειχε πει παιδια 1000+κατι ευρα!!!!

Το πλαστικό τόσο έχει.Ήθελα να κάνω αερογραφία και να κρατήσω το μαμά και ρώτησα πόσο έχει το πλαστικό και μού είπαν 1000κάτι.Όσο έκανε το μεταλλικό μέ αερογραφία!!!
Μου είπε να πάρω μεταλλικό απλό αλλά δεν το πήρα γιατί απο κάποια στιγμή και μετά σκουριάζουν...

tolkmt-03
05/10/2006, 14:02
Guys,είναι κανείς σας με monster από Θεσσαλονίκη?

nickmonstro
05/10/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Το πλαστικό τόσο έχει.Ήθελα να κάνω αερογραφία και να κρατήσω το μαμά και ρώτησα πόσο έχει το πλαστικό και μού είπαν 1000κάτι.Όσο έκανε το μεταλλικό μέ αερογραφία!!!
Μου είπε να πάρω μεταλλικό απλό αλλά δεν το πήρα γιατί απο κάποια στιγμή και μετά σκουριάζουν... Ναι?Μην μου λες τετοια τωρα! :uplate:

tolkmt-03
06/10/2006, 13:32
Πήγα πάλι σήμερα στην αντιπροσωπεία της Ducati, αυτήν την φορά ενδιαφερόμενος για το 695.

Γεια σας λέω στον υπάλληλο,ενδιαφέρομαι για το 695.Ρώτησα αν βγαίνει σε dark έκδοση και δεν γνώριζε.Anyway στην συνέχεια κάνω την χαζή ερώτηση "Έχετε test ride?" και μου λέει όχι ρε φίλε,αφού το 695 είναι ίδιο με τα προηγούμενα monster.Λέω,έχετε κάποιο άλλο μονστερ για test ride?Όχι μου λέει,η εταιρεία δεν βγάζει test rides.Έχετε δει τις φάτσες του Αρκά στο τελευταίο καρέ?Κάπως έτσι πρέπει να ήμουν.

Έπειτα του λέω 8000 ε?Μου λέει ναι.
Μετροιτής μπορούμε να υπολογίσουμε στα πόσα πάμε του λέω?Τιμή μετροιτής είναι αυτή μου λέει,η εταιρεία δεν κάνει έκπτωση....

Εν ολίγοις,τεστ ride δεν παίζει,έκπτωση δεν παίζει,καμιά πίπα να τους πάρω που μου επιτρέπουν να αγοράσω το μηχανάκι τους?

Είμαι κωλοψημένος με το 695 αλλά μετά τα σημερινά ξενέρωσα λίγο.

Και κάτι τελευταίο,Είναι ζόρικη η θέση οδήγησης?Ρυθμίζεται?Γιατί πολύ σκυφτό μου φαίνεται.

vassilis88
06/10/2006, 13:57
πηγαινε κ πουθενα αλλου,απ οτι καταλαβα χαλια εξυπηρετηση θα πετυχες κανα μλκα.

nickmonstro
06/10/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Πήγα πάλι σήμερα στην αντιπροσωπεία της Ducati, αυτήν την φορά ενδιαφερόμενος για το 695.

Γεια σας λέω στον υπάλληλο,ενδιαφέρομαι για το 695.Ρώτησα αν βγαίνει σε dark έκδοση και δεν γνώριζε.Anyway στην συνέχεια κάνω την χαζή ερώτηση "Έχετε test ride?" και μου λέει όχι ρε φίλε,αφού το 695 είναι ίδιο με τα προηγούμενα monster.Λέω,έχετε κάποιο άλλο μονστερ για test ride?Όχι μου λέει,η εταιρεία δεν βγάζει test rides.Έχετε δει τις φάτσες του Αρκά στο τελευταίο καρέ?Κάπως έτσι πρέπει να ήμουν.

Έπειτα του λέω 8000 ε?Μου λέει ναι.
Μετροιτής μπορούμε να υπολογίσουμε στα πόσα πάμε του λέω?Τιμή μετροιτής είναι αυτή μου λέει,η εταιρεία δεν κάνει έκπτωση....

Εν ολίγοις,τεστ ride δεν παίζει,έκπτωση δεν παίζει,καμιά πίπα να τους πάρω που μου επιτρέπουν να αγοράσω το μηχανάκι τους?

Είμαι κωλοψημένος με το 695 αλλά μετά τα σημερινά ξενέρωσα λίγο.

Και κάτι τελευταίο,Είναι ζόρικη η θέση οδήγησης?Ρυθμίζεται?Γιατί πολύ σκυφτό μου φαίνεται. Η θεσουλα δεν ρυθμιζετε :D

packo
06/10/2006, 14:35
Meta apo 2 mines kai 5800 klm me ena 695 exo na po ta parakato:

a) An prokeitai gia to proto sou megalo mixanaki, parto me kleista matia.(parakato giati).

b)Ta ilektrologika tou exoun merika themata...(Exo idi meinei mia fora apo mpataria, otan vrexei logo kakis adiavroxopoiisis kai tou mpouzi ston mprostino kilindro stigmiaia xano ton ena apo tous dio kilindrous)

c)To gazi tou den einai apeiro...Alla den ton pairneis gia to gazi....

d)Ta frena tou einai apo allo kosmo...Frenareis gia plaka pantou kai panta.Prosoxi sto mprostino kai ta mplokarismata (idi metrao mia savoura eks' aitias autou)

e)Gia kaliteri simviosi an den kapnizeis ksekina to kapnisma. Otan tha thes na figeis, prin valeis eksoplismo, kseklidose louketa klp anapse ena tsigaro, kanto, vale eksoplismo kai meta ksekina..Kapou tote i endeiksi thermokrasias einai sto 50 kai to mixanaki etoimo gia ola...Genika, to zestama einai to a kai to z...


f)Otan erthei i ora tis strofis katalavaineis giati pires Ducati kai oxi kati allo...A PI ST EU TO

g)Thesi odigisis. Ekei ta pragmata einai apla.Thelei ligo xrono (kamia ebdomada to poli) kai tin sinithizeis...Meta kathesai se opoiodipote allo gimno kai nomizeis oti odigeis BMX i On/Off....


h)Taksidi. Kourastiko an eisai me sinepivati, apolaustiko an eisai monos sou. Arkei na eisai minimalistis giati diskola tha valeis samari klp klp...Emena toulaxiston mou xalaei tin aisthitiki.

i)Katanalosi. Kamia sxesi me otidipote allo paizei se auta ta kivika pros ta kato.Otan oloi kaine 7-8lt ta 100 km esi tha pigaineis me 5-6 kai tha tou pineis kai to aima

j)Kostos sintirisis. Isxiei oti kai pano alla antistrofa. Epigrammatika, kostos protou service 120 eu. Kostos allagis timoniou me alouminenio (handlebar, antivara, kavaleta, ergasia) 350 eu.

k)Polla perithoria veltiosis....Omos, an thes na to kratiseis to mixanaki gia xronia, ta pragmata pou tha tou valeis extra ta exei idi to S2R 800...kai tha ftaseis pio psila apo S2R...p.x. ta vasika pou tha thes na tou kaneis einai i)Allo timoni (einai kapos pseftiko auto pou exei) 350 eu ii)Psigeio ladiou(aparaitito an skopeveis na to kineis para poli mesa se poli i se pista) giro sta 600 eu iii)Kit eksatmiseon termignoni me egkefalo filtro klp 1000 eu. Me ta parapano kai to kostos ktisis na einai sta 7900 (pes 8000) kai to S2R na exei 8800, kalitera na pareis S2R....

Apo tin alli, an thes ena entry level monster gia na deis ti paei na pei Ducati, me to opoio tha kaneis arketa diaskedastika xiliometra kai meta apo kapoio kairo tha ksefortotheis gia na pareis kati kalitero i gia mixani polis, tote to 695 einai oti psaxneis.

packo
06/10/2006, 14:37
A! I diafora tou 695 dark me ta alla 695 einai mono sto xroma (exo to dark).Kata ta alla einai akrivos idio me ola ta alla 695(kai stin timi)

nickmonstro
06/10/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
Meta apo 2 mines kai 5800 klm me ena 695 exo na po ta parakato:

a) An prokeitai gia to proto sou megalo mixanaki, parto me kleista matia.(parakato giati).

b)Ta ilektrologika tou exoun merika themata...(Exo idi meinei mia fora apo mpataria, otan vrexei logo kakis adiavroxopoiisis kai tou mpouzi ston mprostino kilindro stigmiaia xano ton ena apo tous dio kilindrous)

c)To gazi tou den einai apeiro...Alla den ton pairneis gia to gazi....

d)Ta frena tou einai apo allo kosmo...Frenareis gia plaka pantou kai panta.Prosoxi sto mprostino kai ta mplokarismata (idi metrao mia savoura eks' aitias autou)

e)Gia kaliteri simviosi an den kapnizeis ksekina to kapnisma. Otan tha thes na figeis, prin valeis eksoplismo, kseklidose louketa klp anapse ena tsigaro, kanto, vale eksoplismo kai meta ksekina..Kapou tote i endeiksi thermokrasias einai sto 50 kai to mixanaki etoimo gia ola...Genika, to zestama einai to a kai to z...


f)Otan erthei i ora tis strofis katalavaineis giati pires Ducati kai oxi kati allo...A PI ST EU TO

g)Thesi odigisis. Ekei ta pragmata einai apla.Thelei ligo xrono (kamia ebdomada to poli) kai tin sinithizeis...Meta kathesai se opoiodipote allo gimno kai nomizeis oti odigeis BMX i On/Off....


h)Taksidi. Kourastiko an eisai me sinepivati, apolaustiko an eisai monos sou. Arkei na eisai minimalistis giati diskola tha valeis samari klp klp...Emena toulaxiston mou xalaei tin aisthitiki.

i)Katanalosi. Kamia sxesi me otidipote allo paizei se auta ta kivika pros ta kato.Otan oloi kaine 7-8lt ta 100 km esi tha pigaineis me 5-6 kai tha tou pineis kai to aima

j)Kostos sintirisis. Isxiei oti kai pano alla antistrofa. Epigrammatika, kostos protou service 120 eu. Kostos allagis timoniou me alouminenio (handlebar, antivara, kavaleta, ergasia) 350 eu.

k)Polla perithoria veltiosis....Omos, an thes na to kratiseis to mixanaki gia xronia, ta pragmata pou tha tou valeis extra ta exei idi to S2R 800...kai tha ftaseis pio psila apo S2R...p.x. ta vasika pou tha thes na tou kaneis einai i)Allo timoni (einai kapos pseftiko auto pou exei) 350 eu ii)Psigeio ladiou(aparaitito an skopeveis na to kineis para poli mesa se poli i se pista) giro sta 600 eu iii)Kit eksatmiseon termignoni me egkefalo filtro klp 1000 eu. Me ta parapano kai to kostos ktisis na einai sta 7900 (pes 8000) kai to S2R na exei 8800, kalitera na pareis S2R....

Apo tin alli, an thes ena entry level monster gia na deis ti paei na pei Ducati, me to opoio tha kaneis arketa diaskedastika xiliometra kai meta apo kapoio kairo tha ksefortotheis gia na pareis kati kalitero i gia mixani polis, tote to 695 einai oti psaxneis. OΧΙ επειδη εχω και εγω mosteraki αλλα συμφωνο σε ολα με τον φιλο!!!

packo
06/10/2006, 15:13
:beer:

Na kanonisoume kamia monsterosinantisi!

tolkmt-03
06/10/2006, 15:39
Ευτυχώς που διαβάζω και κανένα τέτοιο post και θυμάμαι τους λόγους που μου αρέσει τόσο το monster.


Λοιπόν,κανείς από Θεσσαλονίκη?Μόνος μου θα κάνω βόλτες?:beer:

dessert
06/10/2006, 16:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
[B]
b)Ta ilektrologika tou exoun merika themata...(Exo idi meinei mia fora apo mpataria, otan vrexei logo kakis adiavroxopoiisis kai tou mpouzi ston mprostino kilindro stigmiaia xano ton ena apo tous dio kilindrous)

Γνωστό πρόβλημα μπουζί champion. Χρησιμοποίεισε NGK ή Denso και φιλάρισε τα στο 0.6 δεν θα στο ξανακάνει. ;)

f)Otan erthei i ora tis strofis katalavaineis giati pires Ducati kai oxi kati allo...A PI ST EU TO
+1

j)Kostos sintirisis. Isxiei oti kai pano alla antistrofa. Epigrammatika, kostos protou service 120 eu. Kostos allagis timoniou me alouminenio (handlebar, antivara, kavaleta, ergasia) 350 eu.
Μια χαρά είναι και το μεταλλικό...
:D

Η monster είναι μοτοσυκλέτα που κάνει για ΟΛΑ και δύσκολα σου λέει όχι. Ασε που άμα ανέβεις, δύσκολα τη ρίχνεις για αλλη. Σε ποιά αντιπροσωπία πήγες ; Στείλε μου πμ :rolleyes:

vlassos
06/10/2006, 21:15
Αν πήγες εκεί που φαντάζομαι έχεις απόλυτο δίκιο ο τύπος μάλλον νομίζει ότι πουλάει ψυγεία. Είχα πάει πέρσυ που έμενα Θεσαλονίκη μια φορά και δεν ξαναπάτησα. Τότε σκεφτόμουνα να κάνω ανταλλαγή το S4 με την 999, και μου είπε "φίλε δεν έχεις κανένα μικρότερο (μάλλον monster εννοούσε) γιατί αυτά δεν φεύγουν¨
Δεν είπα τίποτα άλλο βέβαια.
Φαντάζομαι ότι την 999 θα την έχει ακόμα εκεί και τώρα η hellinmoto τη δίνει 3-4000€ φθηνότερα.
Βέβαια αμα θέλουν να πουλάνε το S4 11000€ μεταχειρισμένο λογικό είναι να μη φεύγει
Θα σου έλεγα να κάνεις κανένα τηλέφωνο και αλλου (ή να πας) γιατί είναι μ...... να μην παίρνεις τη μηχανή που σου αρέσει επειδή ο χ εμποράκος κάνει λάθος δουλειά.

nickmonstro
07/10/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vlassos
Αν πήγες εκεί που φαντάζομαι έχεις απόλυτο δίκιο ο τύπος μάλλον νομίζει ότι πουλάει ψυγεία. Είχα πάει πέρσυ που έμενα Θεσαλονίκη μια φορά και δεν ξαναπάτησα. Τότε σκεφτόμουνα να κάνω ανταλλαγή το S4 με την 999, και μου είπε "φίλε δεν έχεις κανένα μικρότερο (μάλλον monster εννοούσε) γιατί αυτά δεν φεύγουν¨
Δεν είπα τίποτα άλλο βέβαια.
Φαντάζομαι ότι την 999 θα την έχει ακόμα εκεί και τώρα η hellinmoto τη δίνει 3-4000€ φθηνότερα.
Βέβαια αμα θέλουν να πουλάνε το S4 11000€ μεταχειρισμένο λογικό είναι να μη φεύγει
Θα σου έλεγα να κάνεις κανένα τηλέφωνο και αλλου (ή να πας) γιατί είναι μ...... να μην παίρνεις τη μηχανή που σου αρέσει επειδή ο χ εμποράκος κάνει λάθος δουλειά. Ρε παιδια επειδη δεν γνωριζω.....Δεν εχετε κανενα Hellinstore στην Θεσσαλονικη που ειναι και η επισημη αντιπροσωπεια της Ducati???Αποκλειεται να μην εχει....

Εκτος και αν αυτος που λετε ειναι Hellinstore....

nickmonstro
07/10/2006, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
:beer:

Na kanonisoume kamia monsterosinantisi! Βρε να το κανονισουμε αλλα την τελευταια φορα που το επειχηρησαμε το ολο project πηγε ''ακλαφτο''

:lol: :rotflmao: :lol: :beer:

nickmonstro
07/10/2006, 08:00
Γνωστό πρόβλημα μπουζί champion. Χρησιμοποίεισε NGK ή Denso και φιλάρισε τα στο 0.6 δεν θα στο ξανακάνει. ;)[/B][/QUOTE] Αυτο που λες με το μπουζακι το εχω παθει και εγω!!!

Σαν XT εκανε το μηχανακι:lol:

dessert
07/10/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Βρε να το κανονισουμε αλλα την τελευταια φορα που το επειχηρησαμε το ολο project πηγε ''ακλαφτο''

:lol: :rotflmao: :lol: :beer:

Μην το σκαλίζεται οτι κάνουμε με πμ, μην ψάχνουμε πάλι να βρούμε που είναι η συζήτηση...:rolleyes:

koufaloni
07/10/2006, 14:40
πανε στον Μακινα αυτος εχει μερικα μηχανακια για τεστ ριδε

tolkmt-03
07/10/2006, 14:50
Σε αυτόν έγιναν όσα ανέφερα.

vlassos
08/10/2006, 09:07
αυτο υπέθεσα και ΄γω

tolkmt-03
08/10/2006, 21:07
Το Cagiva Raptor πως σας φαίνεται?
Το είδα σε αυτό το τεύχος του μοτο και μου άρεσε.Πολύ καλή επίσης η τιμή του.Σε σχέση με το μονστερ?

nickmonstro
09/10/2006, 09:34
Δεν ξερω και πολλα για το μηχανακι αυτο απλα εχω την ιδεα οτι πρεπει να φοραει το μοτερ απο το suzuki SV650 .:wave2:

tolkmt-03
10/10/2006, 13:25
Πήγα το πρωί και έκανα test ride το cagiva raptor.Μου άρεσε πάρα πολύ.Αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης,πόνεσαν οι καρποί μου στην αρχή αλλά μετά συνήθησα.Πολύ δυνατά φρένα και αν και ήταν ψιλο υγρός ο δρόμος δεν μπλόκαραν.Το μοτέρ πολύ ελαστικό και γέμιζε γρήγορα τις ταχύτητες.Ωστόσο δεν με τρόμαξε ώντας άπειρος σε μεγάλες μηχανές.Λίγο ξενέρωσα με το καντράν το οποίο δεν μου άρεσε και πολύ αισθητικά.Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ....




...αλλά δεν είναι ducati.

eNeRGy
10/10/2006, 14:44
για ducati test-ride που πηγες φιλε μου?
ειχαν κανενα s4r gia οδηγηση?

tolkmt-03
10/10/2006, 15:00
Πήγα αλλά δεν υπάρχει κανένα monster για test.

eNeRGy
10/10/2006, 23:57
πουθενα αλλου ειδες κανενα??? :confused:

tolkmt-03
11/10/2006, 11:41
Μπα όχι,και γω ψάχνω για ducati test ride.

dessert
11/10/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Μπα όχι,και γω ψάχνω για ducati test ride.

Ρε συ, ξαναπήγες εκεί που σου είπά;;; Τι σου είπε μένδιαφέρει!!

Στείλε μου πμ:wave2:

Xrider
13/10/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
1)Η DUCATI εβγαλε την εκδοση dark για να μπορεσει να ριξει την τιμη του monster σε σχεση με τον ανταγωνισμο .....Το ιδιο εκανε με την 749 που την εβγαλε και αυτη dark.

2)Οσον αφορα το monster στην εκδοση dark εχει μονο δισκοφρενο μπροστα και 5ταχυτο κιβωτιο σε σχεση με τα αλλα που εχουν διπλο δισκοφρενο και 6ταχυτο κιβωτιο.

3)Για την 749 ξερω οτι οσοι επλεγαν την εκδοση dark μπορουσαν να την αποκτησουν φθηνοτερα σε σχεση με την κανονικη γιατι το χρωμα ....Και αν δεν κανω λαθος υπηρχε και καποια διαφορα στα φρενα.Νομιζω πρεπει να φορουσε καποια σειρα της brembo που ηταν πιο φθηνη.

4)ΔΕΝ ξερω αν γινεται το ιδιο παλι και με τα multi 620 dark που εχουν βγει τωρα.Πρεπει και αυτα να ειναι single disc μπροστα αλλα δεν γνωριζω τι κιβωτιο εχουν.(παρακαλειτε o skous να μας διαφωτισει!!!!)

Αυτα.....αν καποιος γνωριζει και κατι αλλο ας το προσθεσει για δουμε και τις διαφορες.:wave2:

:beer:

1)Σωστο εν μερει
2)Στα 600 (583) ολα εχουν 5ταχ.κιβ η διαφορα ειναι μονο το 2πλο δισκ. που αν το αγορασεις εχτρα ερχεται ακριβως στα ιδια λεφτα.
3)Τα φρενα ειναι τα ιδια...απλα το χρωμα ειναι ποιο φτηνο.
4)Δεν χερω ουτε εγω
5)Σε ολα τα μονστερ ταιριαζουν τα κομματια απο τα καινουργια!(κινητηρα)οποτε αυξανουν και cc.Apla meta kostizei oso na to pareis mtxrsmn i kenourgio.

Xrider
13/10/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
[B]
b)Ta ilektrologika tou exoun merika themata...(Exo idi meinei mia fora apo mpataria, otan vrexei logo kakis adiavroxopoiisis kai tou mpouzi ston mprostino kilindro stigmiaia xano ton ena apo tous dio kilindrous)

Γνωστό πρόβλημα μπουζί champion. Χρησιμοποίεισε NGK ή Denso και φιλάρισε τα στο 0.6 δεν θα στο ξανακάνει. ;)


Tin exo patisi kai ego kai eixa kai skasimo batarias apo agnosto logo mexri simera...nomiza oti itan ta bouzi alla i poio kali dikaiologia einai ta ilektrika.Alaxa anor8oti an kai o proigoumenos itan normal.Omos vrika provlima sta kalodia pou pernane dexia apo to fanari kai otan giriza to timoni dexia...esvine to moto,alaxa bouzakia mexri pou o doctor mou vrike to kolo-kalodio!!
Einai italikes makaronades ta ilektrika.

dessert
14/10/2006, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Tin exo patisi kai ego kai eixa kai skasimo batarias apo agnosto logo mexri simera...nomiza oti itan ta bouzi alla i poio kali dikaiologia einai ta ilektrika.Alaxa anor8oti an kai o proigoumenos itan normal.Omos vrika provlima sta kalodia pou pernane dexia apo to fanari kai otan giriza to timoni dexia...esvine to moto,alaxa bouzakia mexri pou o doctor mou vrike to kolo-kalodio!!
Einai italikes makaronades ta ilektrika.

Όλα αυτά με τα ηλεκτρικά τα παθένετε γιατί αφήνεται τα μηχανάκια για χρονικό διάστημα στο γκαράζ χώρις να κάνεται κάποια προετοιμασία. Όταν δεν χρησιμοποιούμε τη μοτοσυκλέτα την καθαρίζουμε, ψεκάζουμε με σπρέι επαφών στα ηλεκτρικά και καλύπτουμε σχολαστηκά με πανιά τα ευαίσθητα σημεία.
Αυτό που είδα με την καινούρια μπαταρία που του ήπαν οτι έμεινε λόγο κακής στεγενότητας και κολοκύθια δεν το πιστεύω κάτι άλλο παίζει. Η monster φοράει μπαταρία τυπου gel και η διάρκεια ζωής της είναι πολύ μεγάλη. Τη δική μου την έχω 4 χρόνια την μέτρησα φέτος και είναι περίπου στο 70%.Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα με βροχή και ποτέ δεν την είδα βρεγμένη. Οπότε προσέχουμε για να έχουμε...
:wave2:

Xrider
14/10/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Όλα αυτά με τα ηλεκτρικά τα παθένετε γιατί αφήνεται τα μηχανάκια για χρονικό διάστημα στο γκαράζ χώρις να κάνεται κάποια προετοιμασία. Όταν δεν χρησιμοποιούμε τη μοτοσυκλέτα την καθαρίζουμε, ψεκάζουμε με σπρέι επαφών στα ηλεκτρικά και καλύπτουμε σχολαστηκά με πανιά τα ευαίσθητα σημεία.
Αυτό που είδα με την καινούρια μπαταρία που του ήπαν οτι έμεινε λόγο κακής στεγενότητας και κολοκύθια δεν το πιστεύω κάτι άλλο παίζει. Η monster φοράει μπαταρία τυπου gel και η διάρκεια ζωής της είναι πολύ μεγάλη. Τη δική μου την έχω 4 χρόνια την μέτρησα φέτος και είναι περίπου στο 70%.Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα με βροχή και ποτέ δεν την είδα βρεγμένη. Οπότε προσέχουμε για να έχουμε...
:wave2:
Κανω καθημερινη χρηση της μοτο και λογω του κλιματος εδω την ψεκαζω συχνα.Εγω δεν ειχα μπαταρια τζελ και σε γενικες γραμμες ο μ.ο ζωης της μπαταριας ειναι τα 2-3 χρονια,μετα απλα σου "χαριζει" χλμ!

nickmonstro
14/10/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Όλα αυτά με τα ηλεκτρικά τα παθένετε γιατί αφήνεται τα μηχανάκια για χρονικό διάστημα στο γκαράζ χώρις να κάνεται κάποια προετοιμασία. Όταν δεν χρησιμοποιούμε τη μοτοσυκλέτα την καθαρίζουμε, ψεκάζουμε με σπρέι επαφών στα ηλεκτρικά και καλύπτουμε σχολαστηκά με πανιά τα ευαίσθητα σημεία.
Αυτό που είδα με την καινούρια μπαταρία που του ήπαν οτι έμεινε λόγο κακής στεγενότητας και κολοκύθια δεν το πιστεύω κάτι άλλο παίζει. Η monster φοράει μπαταρία τυπου gel και η διάρκεια ζωής της είναι πολύ μεγάλη. Τη δική μου την έχω 4 χρόνια την μέτρησα φέτος και είναι περίπου στο 70%.Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα με βροχή και ποτέ δεν την είδα βρεγμένη. Οπότε προσέχουμε για να έχουμε...
:wave2: Ρε dessert τι ειναι ακριβως η μπαταρια gel? πρωτη φορα την ακουω!!!!

eNeRGy
15/10/2006, 00:54
εχει σιγουρα gel ή απλα κλειστου τυπου? :confused:

οι κλειστου τυπου ειναι σαν τις απλες μονο που δεν γεμιζεις ποτε τα υγρα της... και gel -χονδρικα- ειναι μια μπαταρια κλειστου τυπου που αντι για υγρα εχει μια ουσια που μοιαζει με gel και δινει καλυτερες επιδοσεις στην μπαταρια.
κρατανε παραπανω το φορτιο τους οταν ζητηθει, φορτιζουν με λιγοτερο ρευμα και καταστρεφονται δυσκολοτερα απο αποφορτισεις ή πολυκαιρια... και φυσικα ειναι σχεδον διπλασια στην τιμη...:beer:

dessert
16/10/2006, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
εχει σιγουρα gel ή απλα κλειστου τυπου? :confused:

οι κλειστου τυπου ειναι σαν τις απλες μονο που δεν γεμιζεις ποτε τα υγρα της... και gel -χονδρικα- ειναι μια μπαταρια κλειστου τυπου που αντι για υγρα εχει μια ουσια που μοιαζει με gel και δινει καλυτερες επιδοσεις στην μπαταρια.
κρατανε παραπανω το φορτιο τους οταν ζητηθει, φορτιζουν με λιγοτερο ρευμα και καταστρεφονται δυσκολοτερα απο αποφορτισεις ή πολυκαιρια... και φυσικα ειναι σχεδον διπλασια στην τιμη...:beer:

Gel έχει, τσέκαρα τον τύπο γιατί ήθελα να την αλλάξω, είπα 4 χρόνια ντροπή να κάνω μια αλλαγη. Του χρόνου τώρα...

:wave2:

dessert
16/10/2006, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Κανω καθημερινη χρηση της μοτο και λογω του κλιματος εδω την ψεκαζω συχνα.Εγω δεν ειχα μπαταρια τζελ και σε γενικες γραμμες ο μ.ο ζωης της μπαταριας ειναι τα 2-3 χρονια,μετα απλα σου "χαριζει" χλμ!

Φίλος με το 750ss την έχει και αυτός καιρό και δεν έχει πρόβλημα.
Με τα ηλεκτρικά έχω ακούσει προβλήματα μόνο σε περιπτώσεις που δεν προσέχουν...

:wave2: