PDA

View Full Version : Πρόβλημα με την τάπα της βενζίνης (CBF-600)



lyk0s
02/10/2006, 22:00
Εδω και μερικους μηνες ειχα ενα προβλημα με το καπακι της βενζινης.Δεν ανοιγε μονο του καποιες φορες και ηθελε να το πιεσω λιγο για να ανοιξει.

Την Παρασκευη παω να βαλω βενζινη και δεν ανοιγε με τιποτα.Για να μην κανω καμμια ζημια το παρατησα και το πηγα στο συνεργειο-εφτασα εκει με τις αναθυμιασεις...

Σημερα που το πηρα μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν απο την διαστολη-συστολη το καλοκαιρι και επειδη το πιεζα και εγω για να ανοιξει στραβωσε καπως με συνεπεια στο τελος να μην ανοιγει καθολου.

Μου ειπε οτι αυτο ειναι ενα προβλημα που εχουν τα honda λογω των μεταλλων που χρησιμοποιει.Το εξυσε λιγο και τωρα δουλευει μια χαρα!

Ειχε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?

Nostra
03/10/2006, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Ειχε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?

εμένα είναι 05/2005 μοντέλο....

κανένα απολύτως πρόβλημα με το ρεζερβουάρ.... :confused:

μήπως καταλάθος το έιχες στραβώσει λίγο ΄κάποια στιγμή όταν ήταν ανοιχτό?

τι εννοείς στο "έξυσε" ? :confused:

μήπως απλά ήθελε λίγο WD40 στην κλειδαριά?

μήπως δεν το πιέζεις για να κλείσει σωστά και έβγαλες ή βγάζεις το κλειδί πριν κουμπώσει το ... καπάκι ?

περίεργο...

:wave2:

Alx 84
03/10/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Εδω και μερικους μηνες ειχα ενα προβλημα με το καπακι της βενζινης.Δεν ανοιγε μονο του καποιες φορες και ηθελε να το πιεσω λιγο για να ανοιξει.

Την Παρασκευη παω να βαλω βενζινη και δεν ανοιγε με τιποτα.Για να μην κανω καμμια ζημια το παρατησα και το πηγα στο συνεργειο-εφτασα εκει με τις αναθυμιασεις...

Σημερα που το πηρα μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν απο την διαστολη-συστολη το καλοκαιρι και επειδη το πιεζα και εγω για να ανοιξει στραβωσε καπως με συνεπεια στο τελος να μην ανοιγει καθολου.

Μου ειπε οτι αυτο ειναι ενα προβλημα που εχουν τα honda λογω των μεταλλων που χρησιμοποιει.Το εξυσε λιγο και τωρα δουλευει μια χαρα!

Ειχε κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?


ναι, αλλά λίγο διαφορετικό. αν το πιέσω δεν ανοίγει με την καμία. όταν έχω γεμάτο ντεπόζιτο ανοίγει μια χαρά, ενώ όταν αδειάσει ανοιγει όταν του έρθει. ο μηχανικός μου μου είπε πως είναι μασημένο το λαστιχο της υποπίεσης. σήκωσα το ντεπόζιτο, τοποθέτησα καλύτερα τα λάστιχα και έριξα κ μια ιδέα wd-40 στην τάπα. τώρα μέχρι στιγμής όλα οκ, αλλά κρατάω μια πισινή!:wave2:

lyk0s
03/10/2006, 20:09
Nostra να σου πω την αληθεια δεν ρωτησα τι ακρυβως εξυσε, τα αυτακια η κατι αλλο.Θα τον ρωτησω και θα σου πω για αυτο.

Παντως δεν το ειχα στραβωσει οταν ηταν ανοιχτο και το εκλεινα και το ανοιγα κανονικα.

Απο ενα σημειο και μετα ειχα προβλημα και για αυτο το πιεζα προς τα κατω οταν γυριζα καθετα το κλειδι γιατι αλλιως δεν ανοιγε μεχρι προχτες που δεν ανοιγε ουτε ετσι.

Ρωταω αν καποιος αλλος ειχε παρομοιο προβλημα γιατι μου ειπε οτι ειναι ενα προβλημα που το εχουν τα honda.

Alx 84 πολυ περιεργο και αυτο να ανοιγει κανονικα οταν ειναι γεματο το ντεποζιτο και με δυσκολια οταν ειναι αδειο.Παντως αφου το ελυσες ολα οκ.

javaneze
04/10/2006, 10:16
cbf 600 04`.
Το ειχα το θεμα... στραβωσα το ενα απο τα 2 κλειδια της μοτο στην προσπαθεια να το ανοιξω.

Ουσιαστικα ο μηχανικος το ξεβιδωσε, το τραβηξε προς τα πισω και το ξαναβιδωσε.
Η διαδικασια πηρε κανα 2ωρο μεχρι να το λυσουμε πληρως το θεμα.
Μου φαινεται οτι εβαλε καπου και λιγο τροχο αλλα απο οτι μου ειπε κυριως ηταν γιατι πιεζοταν πολυ προς τα εμπρος και μαγκωνε.

lyk0s
06/10/2006, 21:27
Αυτο που εξυσε τελικα λιγο ηταν τα "αυτακια".

Εβαλε και αντισκωριακο στην κλειδαρια αλλα μου ειπε οτι δεν χρειαζονταν γιατι η κλειδαρια εχει ενα φλατζακι πανω στο οποιο καθεται το μικρο καπακι που σηκωνεις για να μπει το κλειδι και ετσι δεν περναει τιποτα υγρασια κτλ μεσα.

Απο οτι φαινεται παντως ευτυχως δεν ειναι καποιο γενικο προβλημα.

Τα honda δεν χαλανε λεμεεεεεε!!!!!!!

javaneze
09/10/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Τα honda δεν χαλανε λεμεεεεεε!!!!!!!
Καλα αυτο μην το φωναζεις και πολυ γιατι θα μας παρουν με τις λεμονοκουπες ...:lol:

Να σου πω την αληθεια δεν προσεξα ακριβως τι εξυσε μιας και ειχε ξυλωσει ολοκληρη την ταπα καιτο παλευε στον παγκο του οπου με ειχε πλατη.

Στανταρ το εξυσε στο πισω μερος προκειμενου να μην το σπρωχνει προς τα εμπρος το τεποζιτο τοσο πολυ.

symvoulos
14/10/2006, 20:29
Το δικο μου το πηρα μεταχ/νο με 11000χλμ και ειχετο ιδιο προβλημα>Το καταλαβα πριν το αγορασω και τους ειπα να το φτιαξουν.Οταν το πηρα ολα καλα αλλα σε εναν μηνα παλι τα ιδια
Τελικα ο κουμπαρος μου που ειναι βενζινας μου ειπε οτι βλεπει και αλλα με το ιδιο προβλημα και ξερει τη λυση....εβαλε σπρεϊ απο αυτο που βαζουν στους πολους των μπαταριων(μπλε)!!!!!! Ειμαστε στον 6ο μηνα και το προβλημα εχει εξαληφθει!!!!!:)

lyk0s
15/10/2006, 22:13
Καλως ηρθες symvoulos!

Που εριξε αυτο το σπρει?Στην κλειδαρια?

symvoulos
16/10/2006, 10:20
στα αυτακια, μεσα στην κλειδαρια και λιγο μπροστα στο καπακι....
οπου νωμιζε δλδ, δεν νωμιζω οτι ειχε καπιο συγκεκριμενο σχεδιο...

lyk0s
17/10/2006, 01:03
Λειτουργησε παντως!

Στα υποψιν.Eλπιζω ομως να μην χρειαστει.