PDA

View Full Version : Βίδες!!!



stako
02/10/2006, 21:45
Λοιπόν, δεν ξέρω αν φταίνε τα εργαλεία μου ή οι βίδες της Suzuki αλλά χάλασε η ΔΕΥΤΕΡΗ βίδα άλλεν σήμερα!!! Η πρώτη ήταν στο τελικό πριν καιρό, οκ αυτή την ξέχασα, ήθελα να βγάλω το σιγαστήρα αλλά το παράτησα.........

Τώρα όμως χάλασαν οι στροφές σε μια μικρή αλλενόβιδα που κρατάει την τρόμπα του πίσω φρένου.......! Και αυτό δεν πρόκειται να το αφήσω και να το ξεχάσω γιατί θέλω να τοποθετήσω τα νέα μου rearset!!! Δεν το ζόρισα ιδιαίτερα, απλά χάλασαν οι στροφές σχεδόν από την αρχή της προσπάθειας να ξεβιδώσω. Με το ίδιο εργαλειάκι ξεβίδωσα την από πάνω ακριβώς ίδια βίδα με αυτή που χάλασε οπότε ίσως να μην τίθεται θέμα ποιότητας εργαλείου. Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι χάλασε η βίδα, ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ-ΤΡΟΠΟ-ΥΠΟΔΕΙΞΗ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΕΝΟΒΙΔΑ??????????

PS. Έχω ήδη δοκιμάσει να χτυπήσω με σφυράκι το άλλενο-εργαλείο(!) μέσα στην βίδα ώστε να σφηνώσει και να βγει αλλά αποτέλεσμα μηδέν.......

FestoNero
02/10/2006, 22:03
Αν δοκιμαζες να το κολλησεις μεσα;
Πχ με κολλα στιγμης η με κολλα ειδικη για μεταλλα..
Μετα φυσικα θα παρεις νεες βιδες κ εργαλειο..
Αν ειναι ευπροσιτο το σημειο, δοκιμασε και με καμια πενσα να τη γυρισεις..
:wave2:

zolotas
02/10/2006, 22:19
μιλας με τον αγιατολλαχ του βιδωνε -ξεβιδωνε ....!!!!!!!παρε ενα ισιο κατσαβιδι και θα γινει η δουλεια σου ........να ταιριαζει ακριβως ομως για να μπορεις να ξεβιδωσεις ......σωστος ??

motaba
03/10/2006, 07:46
Καλημέρα παίδες!!

Λοιπόν, παίρνεις ένα μικρό τρυπανάκι σιδήρου. Το βάζεις στο δράπανο και με ΧΑΜΗΛΕΣ στροφές (ίσως και με λίγο λάδι κοπής) κάνεις μια τρύπα βάθους μερικών χιλιοστών στο καφάλι της αλενόβιδας. Έπειτα αγοράζεις (από Praktiker ή Αθηνάς) είδικό εργαλειάκι - μοιάζει με αριστερόστροφο τρυπάνι - και σιγά σιγά το περιστρέφεις αριστερόστροφα, μαγκώνει τη βίδα και την ξεβιδώνει...:wave2:

Αυτά για την δύσκολη περίπτωση.. Διαφορετικά, την πιάνεις με πένσα ;)

stako
03/10/2006, 08:10
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Θα δοκιμάσω πρώτα να τροχίσω το κεφάλι της βίδας έτσι ώστε να της κάνω μια ίσια υποδοχή και να δοκιμάσω μπας και βγει με ίσιο κατσαβίδι. Αν δεν τα καταφέρω έτσι θα δοκιμάσω την αναλυτικότατη μέθοδο του φίλου motaba.

Ευχαριστώ! :)

sadengr
03/10/2006, 12:45
Αν το κεφαλι της βιδας εξεχει θα σου συνιστουσα να δοκιμασεις με "σκυλο" (η "σκυλα" κλπ).
Ειναι αυτο που φαινεται στην φωτογραφια
http://www.dansmc.com/pliers.jpg
κατω αριστερα.
Το πλεονεκτημα του σε σχεση με πενσα ειναι οτι δαγκωνει σταθερα τη βιδα και δε χρειαζεται να βαζεις δυναμη για να κρατας τη βιδα παρα μονο για να την ξεβιδωσεις.

Με αυτο το εργαλειο εχω πετυχει 100% ξεβιδωμα τη στιγμη που κατσαβιδια καρυδια και αλλεν αποτυγχανουν.


Διαφορετικα δοκιμασε τις συμβουλες του φιλου μας εδω :

http://www.dansmc.com/stripbolt.htm

kostisthegreek
03/10/2006, 18:21
Ποτέ πένσα στη βίδα. Το πιο πιθανό είναι να χαλάσεις το κεφάλι της. Πολύ καλή λύση είναι η σκύλα.

Για το κατσαβίδι καλό είναι να βρείς ένα που να μαγκώνει στις γωνίες της αλεν και να μην την τροχίσεις καθόλου. Με το ένα χέρι σπρώχνεις το κατσαβίδι προς τα μέσα δυνατά και με το άλλο προσπαθείς να το γυρίσεις απαλά με ένα γαλικάκι.

Στην περίπτωση που χρεισιμοποιήσεις στριφόνι, μεγάλη προσοχή στο τρυπάνι μην βγείς από τη βίδα και χαλάσεις και τις άλλες βόλτες.

stako
06/10/2006, 11:28
Λοιπόν, καταρχάς ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τις απαντήσεις και την βοήθεια!

Τελικά βγήκα νικητής στην μάχη της βίδας αλλά με περιπέτειες! Στην αρχή ξεκίνησα να τροχίζω με ένα σιδεροπρίονο την βίδα για να κάνω μια ίσια εγκοπή και να δω αν μπορέσω να την βγάλω με ένα ίσιο κατσαβίδι. Δυστυχώς ήταν τέτοια η θέση της βίδας που δεν γινόταν με τίποτα να προχωρήσω έτσι...... Οπότε, παίρνω μικρό τρυπανάκι σιδήρου και κάνω μια τρυπούλα στο κέντρο της βίδας (με πολύ κόπο καθώς το μέταλλο ήταν πολύ σκληρό). Μετά βάζω εξολκέα βιδών (κολαούζο) και..............ΣΠΑΕΙ ο εξολκέας ΜΕΣΑ στην βίδα! Εκεί καταλαβαίνετε την απογοήτευση μου..............

Ε λέω ας δοκιμάσω με την σκύλα να δω μπας και το πιάσω καλά και το στρίψω........... Ε λοιπόν ενώ περίμενα να ΜΗΝ παίξει αυτό με τίποτα, έπιασα καλά το κεφάλι της βίδας και άρχισε να στρίβει! Μετά από λίγο βγήκε σιγά σιγά και όλα μέλι γάλα! :D :D :D

Το αριστερό rearset βγήκε και μπήκε πολύ εύκολα. Πάντως είναι φοβερό πως μια δουλειά 1 ώρας μπορεί να σου βγει 3-4 μέρες............

Εντυπώσεις: Τα νέα μασπιέ στην πιο χαμηλή και μπροστά θέση τους είναι περίπου 2 δάχτυλα πιο πάνω και πίσω από τα μαμά. Στο πάτημα έχουν πολύ καλό "γκριπ" και πιστεύω δεν θα γλιστρήσει το πόδι μου ποτέ. Δεν μπορώ να τα βάλω πιο πίσω και πάνω καθώς το λαστιχάκι από την τρόμπα του πίσω φρένου είναι ήδη οριακά οκ, αν το ζορίσω κι άλλο θα διπλώσει. Με αλλαγή το λαστιχάκι σε υψηλής μπορώ να το προσαρμόσω να είναι οκ μέχρι και τις μεσέες ρυθμίσεις. Απο εκεί και πάνω έχω πρόβλημα με την τρόμπα γιατί θα βρίσκει στο υποπλαίσιο. Ήδη ψάχνω aftermarket τρόμπα, πιο μικρή και μαύρη! Με ελάχιστο ψάξιμο (ας όψεται η βλάβη του DSL μου σπίτι!) και χωρίς να ξέρω αν ταιριάζει σε μένα είδα οι τιμές για Brembo κυμαίνονται στα 40-50?.

Αυτά τα ολίγα, μπορεί να είναι χρήσιμα σε κάποιον..............

:wave2: :wave2: :wave2:

Aggelos_SV
06/10/2006, 12:56
Oι βιδες της suzuki ειναι πολυ ''μη μου απτου''
Τι σκατα απο μολυβι τις φτιαχνουν?

Υ.Γ.Ξερει κανεις που πουλανε βιδες?Στα μοτοσυκλεταδικα θα βρω?Δεν ψαχνω βιδες απο ergal,απλες βιδουλες

stako
06/10/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Oι βιδες της suzuki ειναι πολυ ''μη μου απτου''
Τι σκατα απο μολυβι τις φτιαχνουν?

Υ.Γ.Ξερει κανεις που πουλανε βιδες?Στα μοτοσυκλεταδικα θα βρω?Δεν ψαχνω βιδες απο ergal,απλες βιδουλες

Είχες κι εσύ προβλήματα με τις σουζουκόβιδες?

Κοίτα, εγώ προς το παρόν για να κάνω την δουλειά μου έχω πάρει απλές βίδες από μαγαζιά με εργαλεία, σιδηρικά κτλ. Τέτοια έχει πολλά στην Αθηνάς πχ, όπως πας προς Ερμού καμιά 100 μέτρα πριν την Ερμού θα δεις 4-5.

Έχει κι ένα στον Άγιο Λευθέρη στη Νέα Χαλκηδόνα αν θες.

Τώρα χειμώνα που θα έχω χρόνο μια και που να πας το μωρό με τις βροχές θα ασχοληθώ να βρω όμορφες βιδούλες.........:D

Aggelos_SV
06/10/2006, 13:45
Εχουμε και λεμε...
Μια αλλενοβιδα (ιδια περιπτωση με την δικια σου) στο μαρσπιε,μια κομμενη στο σπειρωμα βιδα του ψυγειου,και μια εξαφανισμενη (καθ'οδον) απο την τρομπα του πισω φρενου:rolleyes:

stako
06/10/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Εχουμε και λεμε...
Μια αλλενοβιδα (ιδια περιπτωση με την δικια σου) στο μαρσπιε,μια κομμενη στο σπειρωμα βιδα του ψυγειου,και μια εξαφανισμενη (καθ'οδον) απο την τρομπα του πισω φρενου:rolleyes:

Ic..........

Οκ, εκτός της χαμένης καθ'οδόν οι άλλες είναι αδικαιολόγητο............

Τέσπα..............

kostisthegreek
08/10/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


Κοίτα, εγώ προς το παρόν για να κάνω την δουλειά μου έχω πάρει απλές βίδες από μαγαζιά με εργαλεία, σιδηρικά κτλ.

Τα μαγαζιά αυτού του είδους πουλάνε και ανοξοίδωτες και μπρούτζινες κλπ.

stako
08/10/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τα μαγαζιά αυτού του είδους πουλάνε και ανοξοίδωτες και μπρούτζινες κλπ.

Ναι αλλά όχι ergal και όχι σε ότι χρώμα θες.......:wave2:

kostisthegreek
08/10/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ναι αλλά όχι ergal και όχι σε ότι χρώμα θες.......:wave2:

Α, τότε θα πας στα μηχανατζίδικα που πουλάν αξεσουάρ για μηχανάκια.

:wave2:

bzrmiltos
09/10/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα παίδες!!

Λοιπόν, παίρνεις ένα μικρό τρυπανάκι σιδήρου. Το βάζεις στο δράπανο και με ΧΑΜΗΛΕΣ στροφές (ίσως και με λίγο λάδι κοπής) κάνεις μια τρύπα βάθους μερικών χιλιοστών στο καφάλι της αλενόβιδας. Έπειτα αγοράζεις (από Praktiker ή Αθηνάς) είδικό εργαλειάκι - μοιάζει με αριστερόστροφο τρυπάνι - και σιγά σιγά το περιστρέφεις αριστερόστροφα, μαγκώνει τη βίδα και την ξεβιδώνει...:wave2:

Αυτά για την δύσκολη περίπτωση.. Διαφορετικά, την πιάνεις με πένσα ;)


και πολυ σωστα το εχει και μεσα σε βιβλια μηχανολογιας οπως του ευγενιδιου ιδρυματος μηχανολογικο εργαστηριο αν θυμαμε καλα τρυπαμε
με σφυρακι σφηνονουμε εξολκεα και βγαζουμε αναστροφα .
μηπως δοκιμασες αντισκωριακο και να το αφησεις καμια μερα να μαλακωσει:beer: :wave2: :wave2:

stako
09/10/2006, 09:22
Μπα, δυστυχώς δεν έβαλα κανένα υγρό..... Αλλά η βίδα βγήκε, οπότε its ok...........:wave2:

kostisthegreek
09/10/2006, 19:44
Μετά την επιτυχία της σκύλας να προσθέσω ότι είναι ένα απαραίτητο εργαλειάκι που πρέπει να προστεθεί στο τσαντάκι των εργαλείων των μοτο. Σε μικρό μέγεθος μια σκύλα κι ένα γαλικάκι είναι απαραίτητα ειδικά σ΄αυτούς που πάνε ταξιδάκια.

:wave2: